r V No. 22. Vierënzeventigste Jaargang. 1872. ZONDAG 2 JUNI. Maamlagschc Vccmarkl. te A1Kmaar. ©fftciccl (Bebccltc Stremming «Ier passage. politiek ©ocvsicht. tiUcKclijköclu* ficriclttcn. Bluitschianil Itelgie. Frankrijk. AL C H E C II L 1 Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,65, franco per post t O,SO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan ós: Uitgevers HERM". COSTER ZOON. |Xi fj'- f h?^ tvff' A iSr Rtfv - - - J U De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 unr, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. De COMMISSARIS des KONINGS in de provincie NOORDHOLLAND brengt ter kennis van belanghebbenden dat het verkeer over de dubbele draaibrug over het Noordhollandsch Kanaal te Alkmaarwegens daaraan te doene herstellingenop Maan dag den 3 Junij aanstaande en eenige volgende dagen zal gestremd zijn; dat het verkeer met rijtuigen gedurende dien tijd moet geschieden over de Schermervlotbrug bij de Bier kade te Alkmaar, en dat in het verkeer van voetgangers en handwagens door middel van een pont nabij de draaibrug zal worden voorzien. Haarlem, He Commissaris des Konings voorn., den 29 MeiUTl. RÓELL. OPROEPING VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMA A11 roepen mits deze op: de verlofgangers der militie te land behoorende tot de ligtingen 1868, 1869, 18/0 en 1871, voor zooverre zij vóór 1 April 1872 in het genot van onbepaald verlof waren gesteld, om zich op Vrijdag den 7 Junij dezes jaars des voormiddags ten tien ure te laten vindeu vóór het Raadhuis dier gemeente om aldaar door oi van wege den Militie-Commissaris te worden onderzocht, gekleed in uniform en voorzien van al de door hen van het korps medegebragte kleeding- en equipementstukken, benevens zakboekje en ver lofpas Burqemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 Mei 1872. He Secretaris. NUHOUT van der VEEN. POLITIE. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voor handen een zilveren priemin dito schedeeen bent boeelaar en een zwart glacé handschoen. Aan belanghebbenden wordt berigt dat op eene vergadering, met H. II. Veehouders en Veekoopers gehouden een van af 3 Junij e.k. steeds toene mende aanvoer van vette l40e|jeil ter reeds bloeijende wekelijksche veemarkt alhier is toegezegd. J.l. Maandag werden aldaar o.a. 448 vette kalveren en 104 vette varkens aangevoerd. Voor koopers en verkoopers zijn premiën tot een bedrag van f 500 aangeboden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken le Alkmaar AlkmaarT. L. KOORN, Vice-President. 18 Mei 1S72. J. P. KRAAKMAN, Secretaris. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e. helft der maand April 1872. TH. GIELISSENNiekerk. Van de Hulpkantoren Burgervlotbrug MINA BOS Amsterdam. Hoogwoud: D. DEKKER, Nieuwe Niedorp. Oudkarspel: OBMA Wolvega. R ognum H. BRANDENBURG, Amsterdam. De «getrouwe soldaten van Karei VII" weten van geen vluchten of wijken de opstand beeft zich over een aantal provinciën uitgebreid, en mogen de verschillende Carlistische benden elk afzonderlijk al niet talrijk genoeg zijn om zich overal tegenover het leger staande te houdenzij trekken ziek in Re bergen terugvermoeien de troepen, overvallen ze geheel onverwachts, en ontsnappen aan de vervolging door zich op nieuw in de gebergten te verspreidenzij willen van geen onderwerping hooren, welke gunstige voorwaarden hun ook worden aangeboden. Zoo spreken de bladen, die van de zegepraal van don Carlos de redding van Spanje en meteen van geheel Europa ver wachten. Edoch schijnen de feitenvoor zoover zij als vaststaande kunnen worden aangenomen, met deze verzeke ringen niet wel overeen te komen. Al moge men den op stand niet als geheel onderdrukt beschouwen, van beteekenende voordeelen der Carlisten is geen sprake, en de onderwerping van geheele scharen aan de door den maarschalk Serrano gestelde voorwaarden is te openbaar om weersproken te kun nen worden. Die voorwaarden zijn van dien aard, althans als de berichten of geruchten daaromtrent waarheid spreken, dat het de verbazing moet opwekken van alle onvoorwaarde lijke handhavers van het bestaande gezag. Waarin bestaan zij? In toezegging van lijfsbehoud? In wegvoering in balling schap In ontzegging van het verblijf in Spanje? Niets van dat alles. Men spreekt van volledige amnestie, en voegt er bij, dat men het hoofd der opstandelingeneerloos, en zijn goederen verbeurd zal verklaren? Neen: dat men bet hoofd van den opstanddon Carloswel niet op den troon zou zetten, maar toch in Spanje zou laten vertoeven en hem den titel zou schenken, wel niet van Karei VII, waar toch van «Infant van Spanje," met een jaarwedde van vier millioen realen. Nu is een reaal niet meer dan 12j cent Nederlandsch, en de vier millioen realen staan alzoo gelijk met vijfhonderd duizend guldenmaar men moet toch erkennen, dat zij spoe dig verdiend zijn, spoedig en gemakkelijk genoeg om me; ig pretendent te verleiden om ook eens een kansje te wagen. Voorts zou aan de opperhoofden der Carlisten dezelfde rang worden toegekend dien zij onder de opstandelingen hadden. De gewone soldaten schijnen geen belooningen of eereblijken te ontvangen. Maar hebben wij bier met een niet ongeestig verzinsel van een grappenmaker, of met-een werkelijk aanbod van een maar schalk van de regeeringstroepen aan een pretendent naar de kroon te doen? 't Schijnt nog onzeker. Wat beteekent de toekenning aan de opperhoofden der Carlisten van denzelfden rang dien zij in de benden hadden? Worden zij in denzelf den rang bij het leger geplaatst Zal morgen de Spaansche soldaat worden gecommandeerd door een officier, dien hij gisteren als opstandeling in het gebergte met zijn kogels vervolgde, doch ongelukkig niet geraakt heeft? Als dat in derdaad zoo is zal niemand er zich over verwonderen dat de aangeboden amnestie op bet leger een slechten indruk heeft gemaakt. Maar wij weten nog niet wat er van is. Dat schijnt men volgens de laatste berichten zelfs in het Congres te Madrid nog niet te weten. De President-Minister Sagasta neenTopete, beeft wel erkend, dat er een ver drag was geslotenmaar geweigerd verdere inlichtingen le geven. Neemt het Ministerie daarvoor de verantwoordelijk heid op zich is gevraagden het antwoord was ontwijkend, voegt bet bericht er bij. Men beweert, dat de Koning en sommige leden van bet Ninisterie het nieuwe namelijk tegen enkele bepalingen van het verdrag bezwaren hebben die wel eens onoverkomelijk zouden kunnen blijken. Kan bet ook zijndat maarschalk Serrano een wat buitensporig aannemelijk verdrag aan de Carlisten heeft voorgesteldom dat hij groote baast bad om naar Madrid terug te keeren Voor die onderstelling bestaat eenige grondwant de maarschalk is eigenlijk President-Minister. En Topete d»n? Laat ons zien wat er gebeurd is. Het Ministerie Sagasta is niet meer; bet is eensklaps verdwenen. Het was vrij wel van algemeene bekendheid, dat een Spaanseb Ministerie zieb in den regel verplicht achttebij de verkiezingen zooveel mogelijk te zorgen voor de noodige maatregelen om de kiezers goede keuzen te laten doen en ze in het spoor te leiden aan welks einde volgens de Ministeriëele overtuiging het heil des lands zonder twijfel zou worden gevonden. De kiezers zijn wel in Spanjeals overal elders, het meest ver lichte deel der natiemaar Spaansche Ministers elders denkt men daar anders over plagten het een roeke- looze en met de Ministeriëele verantwoordelijkheid kwa lijk overeen te brengen handelwijze te vindenhen geheel aan hun lot over te latenzonder gidsenvoorgangers en raadgeversop gevaar af dat ze op een dwaalweg zouden geraken. Het Ministerie belastte zich daarom welwillend met de "leiding" der verkiezingenen dat bracht eenige onvermijdelijke uitgaven met zichwaarvoor geen post cp de begrooting was uitgetrokken. Men moest zich dus be helpen met het middeldat in Erankrijk met zoo goeden uitslag werd aangewend, zooals onder anderen het proces van den gewezen prefect Janvier de la Motte nog onlangs overtuigend genoeg heeft aangetoond. Ook het Ministerie- Sagasta beeft dien meer en meer gebruikelijken weg bewan deld. Nu staat met de „leiding" der verkiezingen het werk der geheime politie in nauw verband. Natuurlijk; de Regee ring moet den toestand kennen, niet oppervlakkig, niet zooals die uit openbare woorden en daden blijktmaar zooals die inderdaad is. De partijen zijn niet gewoon haar eigenlijke plannen bij advertentie en aanplakking bekend te makenen een politiek man bij uitnemenheid heeft niet te vergeefs ge zegd dat de taal eigenlijk dient om zijn gedachten te ver bergen. De Regeering moet dus weten wat er in bet geheim gesprokenonderhandeldberaamd en gedaan wordten daartoe heeft zij de hulp van de geheime politie noodig. Die geheime politie heeft zieh in Spanje door buitengewonen dienstijver onderscheiden. Zij heeft dingen aan bet licht ge bracht, waarvan een menscli de haren te berge rijzen, die niemand zou willen gelooven, als zij ze niet mededeelde, en die nog sterker, niemand gelooftofschoon zij ze mededeelt. Maar laat ons liet verhaal niet vooruitloopen. De geheime politie was dan zeer werkzaam geweestbet Ministerie bad haar voor deze bijzondere gelegenheid uitgebreiden voor die uitbreiding en de „leiding" van het verkiezingswerk moest een som betaald worden die ieder zal bet erkennen al zeer matig wastwee millioen realen van 12 j. centalzoo 250,000 Nederlandscke guldens. In Spanje schijnt men, evenals in een ander land dat juist drie eeuwen geleden begonnen is zich van Spanje vrij te maken, in geval van behoefte van het moederland zich wel eens te behel pen met de koloniale kasen zoo had ook liet Minis- terie-Sagasta het vereischte bedrag overgeschreven van Koloniën op Binnenlandscbe Zaken. Dat zou eeliter, naar beweerd wordtgeen ernstige gevolgen hebben gehad bet Congres zou misschien geen bezwaar gemaakt hebben met het oog op de "buitengewone omstandigheden" een wetsvoorstel aan te nemen, waarbij deze zaak werd goedge keurd het zou een indemniteits-bill verleend hebben. Het Ministerie schijnt echter te ver gegaan te zijn bij de toe lichting en verdediging van de gedane uil gaven. Er zijn zaken die het licht noodig hebbenen zaken die het liebt niet kunnen verdragen zaken die men met eenigen goeden wil zonder erg kan voorbij gaan, als een behoedzaam man ze achteraf in een donker boekje plaatstmaar niet als een onvoorzichtige ze op den voorgrond brengt en er bet volle licht op laat vallen. Zoo was het ook met deze verkiezings- en geheime politie-uitgavcn. Sagasta wilde het Congres eens doen zienhoe volstrekt onvermijdelijk ze waren geweest en daartoe werden de rapporten en verdere schrifturen en brieven van de geheime politie overgelegd. Deze rapporten nu verkondigden de ongelooflijke zaken, waarop reeds is ge doeld. Het hoofd der radicale partij de heer Zorilla zou een plan hebben ontworpen om de telegraafdraden af te snij den en alle fabrieken in Catalonië in brand te steken om daardoor aan de leden der Internationale vrij spel te geven. Alzoo een navolging van de Parijsche Commune op uit gebreide schaal. De moeder der ex-keizerin Eugénielld' gravin van Teba gravin van Banos en Mora, markiezin van Moya, Ardalès Osera etc., driemaal grande van Spanje van de eerste klasse, zou zich herinnerd hebben, dat haar echtge noot graaf van Montijo en van Miranda was, hertog van Pe il randa zesmaal Spaansche grande van de eerste klasse en deel hebben genomen aan een complot met de radioalen en republikeinen, tot. herstel van Alphonsus, Prins van As- turië, den zoon der ex-koningin Isabella, op den Spaanschen troon. Moest misschien dit herstel voor den balling van Cliislehurst den terugkeer naar Frankrijk voorbereiden, evenals de verheffing van don Carlos dit voor den graaf van Cliam- bord zou doen Ook de Maarschalk Serrano zou naar de noordelijke grenzen zijn getrokken, niet zoozeer met het doel om er don Carlos buiten te houden, als wel om don Alphon- so er binnen te laten. De rijke Manzanedo zou tot dat doel zijn kasen Calderon Collantes zijn staatkundig beleid be schikbaar hebben gesteld. De onlangs afgetreden Minister van Oorlog generaal lley Had zieb daarentegen bereid ver klaard het opperbevel over de Carlistische benden op zich te nemen terwijl ltios Rosas den hertog van Montpensier tot Koning zou willen verheffen. Eindelijk zou ook Koning Ainadeus in eigen persoon'niet om zieh een troon te ver overen maar alleen om er zich op te handhaven tegen de Spaansche generaals wier plannen hjj wantrouwde een brief aan zijn papa Victor Emmanuel hebben geschreven, om een goed woord voor hem te doen bij den Duitscken Keizer om eenige Pruisische generaalsmet wier medewerking bij een coup- d' état zou willen wagen. Spanje had dus volgens de inlichtingen van de geheime politie qaa vijf verschillende omwentelingen burgeroorlogen en verwoestingen bloot gestaan; drie gelijktijdige aanslagen van even zoovele kroonpretendenten, Montpensier, don Carlos, en don Alpkonsoeen proefneming met de Commune a Vin- star de Paris en een staatsgreep van den regeerenden Koning. Het schijntdat het Ministerie alleen bedoeld heeft., dat. de leden van het Congres deze belangrijke papieren eens even zouden inzien om ze van schrik terstond weer uit. de handen t,e leggen. Dan was liet geheimzinnige bewaard ge bleven<n had liet spooksel zijn uitwerking kunnen doen. Maar zietde leden traden het spook onverschrokken nader, - lazen de stukken van a tot z maakten ze publieken het spooksel bleek een aangekleede pop te zijn. Eerst ging er een hartelijk gelach op en daarna werden de lieeren boos, omdat men beproefd had hen bang te maken. Het Ministe rie hoorde lief gelachzag de Verontwaardigingherinnerde zich den rechtsregeldie te veel bewijstbewijst nietsen trad zonder een woord te zeggen terstond af. Maarschalk Serrano is nu President-Ministermaar zoolang bij in het leger moet blijvenis generaal Topete zijn plaatsvervanger. W. v. d. K. De Bondsraad heeft den 22 liet besluit van den Rijksdag ter z ,ke der adressen voor en tegen de jezuieten in banden der juridische commissie gesteld. Rijksdag. Naar aanleiding van een adres der israëlitische gemeente te Lyek over de vervolgiiigen der israëlieten in Roumanieis den 22 een voorstel van den heer Bamberger aangenomenwaarbij de Rijks-kanselier uitgenoodigd wordt omeven als tot dus ver, de belangen der verdrukten te willen ter harte nemen. Den 27 is een aanvang gemaakt met de algemeene beraad slaging over de begrooting van marine. De chef der Admirali teit heeft daarbij doen uitkomen dat het zwaartepunt van Duitschlands macht in de landmacht ligt en dat de zeemacht niet bestemd is om zich ter zee met Engeland of Erankrijk te meten maar om de kusten van Duitschland te verdedigen. Den 28 is de begrooting bij eerste en tweede lezing aan genomen. Pruisen. De strike der berlijusclie timmerlieden en metselaars is geëindigd met de onderwerping der gezellen aan de door de bazen bij liet begin der staking aangeboden voorwaarden. De sigarenmakers- en schoenmakersgezellen volharden bij hunne werkstakingen de kleermakersgezellen en bakkersknechts dreigen er mede de eersten om hooger loonde laatsten om vrijstelling van den arbeid des nachts te bekomen. Het muziekcorps van liet Keizer-FVaMj-regiment grenadiers der garde zal de pruisische militaire muiziek bij het groote muziekfeest te Boston vertegenwoordigen. De stad Boston zal de reis- en verblijfkosten betalen. Na het besluit van den minister van oorlog om de, voor catholieken en evangelischeu bestemdegarnizoenskerk te Keulen voor de godsdienstoefeningen der oud-catliolie- ken beschikbaar te stellenheeft de veldproostbisschop Bamszanowskiden cat holieken garnizoensprediker Liinne- mann verbodenin die kerk als priester optetredende gouverneur der stadgeul. v. Frankenberg, verlangde daarop, dat de heer Liinnemann met zijne godsdienstoefeningen zou voortgaan, maar de bisschop heeft., na instruot.iën uit Rome gevraagd te hebbenzulks op nieuw verboden. De regeering heeft toen een disciplinair onderzoek gelastde voorloopige schorsing van den legerproost bevolen en tevens diens vica ris-generaal het uitoefenen zijner funcliën verboden. De Kroonprins en de Kroonprinses van Italië zijn den 28 te Berlijn aangekomenaan de station van den spoorweg door den Keizer, den Kroonprins en Prins Frederik Karei ontvan gen en door den Keizer naar het koninglijk Slot geleid waar zij hunnen intrek hebben genomen. Beieren. Den 22 is te Bayreuth de eerste steen gelegd voor het Wagner-theater, waarin in den zomer van 1878 de opvoeringen van Ik agners „Nibelungen-trilogie" zullen plaats vinden.'s Avonds is onder zijne leiding een concert gegeven, waarin o.a. Beethovens 9". symphonie door een koor van 330 en een orkest van 130 personen ten gehoore is gebracht. Den 21 isdoor liet springen van een stoomketelbrand ontstaan in de petroleum-raffinaderij der heeren Jules Koehler oi Cte bij Antwerpenwelke betrekkelijk spoedig gebluscht is maar aan den machinist en een leergast het leven heeft gekost. De directeur, wiens kleederen vlam hadden gevat, heeft zijn leven behouden door in het water te springen. Den 27 hebben de verkiezingen voor de Provinciale Sta ten plaats gehadvolgens de nieuwe kieswetwaarbij de census van 42 32 of 20 fr. verlaagd, en het aantal kiezers alzoo^ met 112- a 113000 vermeerderd is. De samenstelling der Staten is onveranderd gebleven (Brabant, Luik en He negouwen liberaalO. en W. Vlaanderen Antwerpen en Limburg clerikaal), behalve in Luxemburg waar de clerikale partij even sterk is geworden als de liberale. Het Journal des Hébats beschouwt de interpellatie van den heer Rouher als eene beslissende nederlaag voor de bonapar- t-istisehe partij, en is van oordeel, dat die redenaar aan eene zeer ongelukkige ingeving gehoor heeft verleend, toen hij bet voor de Vergadering opnam tegen degenen, die hare ont binding eisclien, daar hn zoo doende eene Kamer in bescher ming heeft genomen, welker eerste daad het vervallen verklaren van de napoleontische dynastie is geweest. Het blad meent, dat men er den heer Rouher te Chislehurst geen dank voor zal wetendat hij„die opgetreden was om het Keizerrijk te verdedigenten slotte de knieën gebogen heeft voor de Ver gadering die het Keizerrijk ter dood veroordeelde." 2 I ersonen die in den laatsten tijd te Par ij s gearresteerd waren als verdacht van medeplichtigheid aan den moord der genls. Thomas en Lecomte en der in de straat Haxo gefusilleerde gijzelaars, zekere Tournier en Barret, zijii door den krijgsraad bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. Joseph Olive is ter dood veroordeeldalsvolgens zijn eigen be- kentenis, behoord hebbende tot het executie-pelet.on, 't, welk den aartsbisschop Harloy en diens 5 lotgenooten gefusilleerd heeft. Den 23 zijn een 40tal personenmeerendeels manschappen en officieren van het 257e. bataljon gefedereerden, veroordeeld tot dwangarbeid van 5 tot 15 jaren of tot gevangenisstraffen van verschillenden duur ter zake van het plunderen en ver woesten van een aantal woningen te Neuillybet willekeurig arresteeren van burgers en het plegen van andere gewelde narijen gedurende het tweede beleg van Parijs. De com mandant Era. üuprat, geëmployeerde aan den V/ester-spoorweg en voormalig redacteur van la Cloche, beeft 5 jaren dwang arbeid beloopen. De commissie van gratie heeft het doodvonnis't weik in 1'ebruari jl. tegen 2 der personen, die aan den verraderlijken moord der 12 dominiqaner monniken van Arcueil hebben deelgenomen, is uitgesproken. Pascal en lucipiain levens lange deportatie veranderd maar daarentegen het verzoek om kwijtschelding van de doodstraf van Boin en Sérizier, die almede aan den genoemden moord medeplichtig waren en van Boudindie bij den moord van den apotheker Coq uit de straat Richelieuen bij het in brand steken van het paleis der Tuileriëh eene voorname rol heeft gespeeldver worpen. De voltrekking der straf van de 3 laatstgenoemden heeft den 25den verjaardag van den aan bovengenoemde geestelijken gepleegden moord op den polygoon van Satory plaats gehadhun laatste kreet is geweest: „Leve de Com mune De gewezen kolonel Sérizier, die zich een zeer ijve rig vervolger der gijzelaars van de Commune had betoond scheen het diepst ter neêr geslagen van bet drietal te zijn. Hij heeft zich echter evenmin als Boin willen laten blind doeken. Deze laatstedie door Sérizier tot eersten opzich ter der gevangenis la Santé was aangesteld, riep, toen hij voor den paal was geplaatst: „Ik sterf onschuldig! Vuur!" De verschillende executie-pelotons hebben t,e gelijkertijd vuur gegeven en de drie ongelukkigen zijn oogenblikkelijk ontzield nedergest.ort. In het proces-verbaal nopens de overgaaf van Straatsburg wordtonder erkenningdat de vesting in onvoldoenden staat van tegenweer verkeerde en aanvankelijk eene veel te geringe bezetting hadwaarvan de geest door de verster kingen later in de vluchtelingen van Fröscbweiler erlangd, bedorven werd, den genl. Uhrich streng gegispt wegens bet overgeven der sterkte vóór dat daartegen storm geloopen was, het niet vernagelen van het geschut en het niet onbruikbaar maken van wapenen en buiskruit vóór de overgaaf, het hief bedin gen van eervollen aftocht voor het garnizoen, en het zich onttrekken aan de krijgsgevangenschaponder voorwendsel van te Tours zijne voordracht tot het bevorderen zijner officieren en manschappen te moeten gaan ondersteunen. Men verzekertdat de genl. Uhrich eene contra-enquête verlangd heeft. Van den heer Schneegansadjunct-maire van Straatsburg gedurende het beleg is een protest versche nen tot verdediging van de houding der nat. garde en der bevolking. De val der stad isvolgens hemhet gevolg geweest van de gebrekkige middelen van defensie en van de zorgeloosheid der militaire administratie. Den 2-1 zijn de bordjes afgeslagen in de na de capitulatie van Straatsburg als „Uhrichs-avenue" herdoopte avenue van het Bosch van Boulogne te Parijs. Keizer Aapoleon heeft, bij schrijven van 12 Mei aan de generaals die bij Sedan corpsen hebben aangevoerdgepro testeerd tegen bet rapport omtrent de capitulatie van Sedan. Hij verklaart zichingevolge de constitutiealleen verant woordelijk jegens de natie, en verwacht ook geen ander oor deel dan dat der op regelmatige wijze geraadpleegde natie maar hij brengt aan de voorname getuigen van de ramp van Sedan de hachelijke positie in herinneringwaarin zij zich daar bevondeneene positie welke hem als Souverein rechtigde om bevel te geven tot het uitsteken der parlemen taire vlag. Cli. Abbatucci heeft zich als (bonapartistisch) candidaat ge steld voor de op 9 Juni op Corsica te houden verkiezing

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1