Groot-Drittanjc en Ierland. Turkije. Oostenrijk-IIongar ïje. Italië. Npanjc. Icrconlgile blaten. Mexico. Japan. voor de Nat. Vergadering. De republikeinen en radicalen hebben den heer Savelli weder tot hunnen candidaat gesteld. De nieuwe scheepvaartwet (3 Febr. 72). waarbij rechten van 7}, 15 a 20 fr. naar gelang der plaatsen van herkomst op elke ton koopwaren gelegd zijn, die aan boord van vreemde schepen worden ingevoerdgeeft tot ernstige klachten aan leiding inzonderheid van de zijde van den handelsstand der Kanaal-havens, die, volgens aan de regeering gerichte adressen, gevoelig door die wet gedrukt wordendaar de kapiteins alsnu te Antwerpen binnenloopenhetgeen voor de schatkist te nadeebger isdewijl de goederen alsnog vrij van rechten over de belgische grenzen kunnen ingevoerd worden. Het muziekcorps der parijsche republikeinsche garde is naar Boston vertrokkenom zich aldaar te doen hooren bij de feestenwelke op den verjaardag der verzoening tusschen het noorden en het zuiden der Ver. Staten gegeven zullen worden. Den 27. 28 en 29 zijn in verscheidene parijsche kerken en in tegenwoordigheid van talrijke scharen, lijkdiensten gehouden voor de slachtoffers van den opstand. In de in- en uitwendig met zwart laken behangen hoofdkerk werd den 29 door den aartsbisschop eene dienst gehouden voor msgr. Darboy en de 5 met hem gevallen martelaren. Graaf de Barrante spreekt in de dagbladen tegen, dat don Carlos met 2 zijner officieren op het kasteel van Barrante bij Paugevat zoude zijn. 3 Ongewapende spaansche „toe risten," de graven Carlos en Thomas Caro en de heer Juan Elio, zoon van den genl. Elio en neef van graaf de Barrante, waren op den grooten weg een rijtoer doende, gearresteerd en, hoewel de 2 eersten behoorlijke passen bezaten en de derde op fransch gebied geboren is, naar Parijs geleid en ver volgens over de belgische grenzen gebracht. Het Journal Officiel maakt een decreet, openbaarwaarbij de heffing wordt geregeld van eene belasting der buitenland- sche effecten overeenkomstig de wet van 30 Maart 1872. De prins en prinses v. Wales zijnop hunne terugreis uit Italië, den 26 te Parijs aangelomen. Den 27 kwam aldaar ook de birmahsche ambassade uit Italië. De faciliteitenwelke thans aan de noordelijke grenzen voor aankomende en vertrekkende engelschen bestaanzijn ook tot de andere grenzende spaansche uitgezonderd uitgebreid. Nationale Vergadering. Den 23 is een nader verslag der commissie voor het ontwerp tot reorganisatie van den Staatsraad ingediendwaaruit blijktdat met de regeering een vergelijk is tot stand gekomen, in dier voege, dat de Vergadering het recht behoudt tot benoeming der gewone leden van den Raad wier aantal van 28 op 22 wordt ge bracht, en dat de minister van justitie den Raad zal presi- deeren. Den 2t is voor de derde maal beraadslaagd over de reor ganisatie van den Staatsraad en het voornaamste artikel waarbij de wijze van benoeming geregeld wordtzonder eenige noemenswaardige discussie, met 4-03 tegen 261 st. aangenomen. Alle ministers hebben voor de voordracht ge stemd behalve Jules Simondie zich van de stemming heeft onthouden. Een amendement, volgens 't welk afgetreden Afgevaardigden niet eerder dan 6 maanden na hunne aftreding tot lid van den Staatsraad benoemd mogen worden, is aan genomen en met eene groote meerderheid verworpen een amendement van den heer Lacretelle, bepalende dat de Raad van State binnen eene maand na het optreden eener nieuwe Kamer vernieuwd moest worden. Den 25 is het ontwerp tot, wijziging der wet van 30 Maart op het zegel op de buitenlandsche schuldbrieven, welke in de toepassing verschillende bezwaren had opgeleverdzonder discussie aangenomen. Het recht is thans vastgesteld op 75 centimes voor stukken van 500 fr., 1.50 fr. voor stukken van 1000 fr. en 1.50 fr. meer voor elke 1000 fr., welke hetst.uk meer waard is. Met 376 tegen 223 st. is, overeenkomstig het gevoelen der commissie, besloten tot het niet in overweging nemen van een voorstel van graaf Jaubertom Afgevaar digden die de Kamer, in of buiten de vergaderzaal, gehoond hebben en deswege niet in rechten betrokken wordeneene maand lang uit het gebouw der Vergadering te weren en van het genot hunner toelaag te versteken. Den 27 is de beraadslaging begonnen over de leger-wet, waaromtrent ten laatste volkomen overeenstemming tusschen de regeering en de commissie verkregen waszoo zelfs, dat de minderheid der commissie besloten hadeen aantal ter tafel gebrachte amendementen intetrekken. De voornaamste bepalingen der wet zijn alsnu: ieder franschman van 20 tot 40 jaren kan geroepen worden om deel van het leger of van de reserve uittemakende plaatsvervanging is verbodende vrijstellingendoor de wet verleendhebben geen definitief karakter; vreemdelingen mogen niet in het ieger dienen; premiën of handgelden zijn afgeschaft; de bij het vaandel staande militairen hebben geen deel aan de uitoefening van het stemrecht; alle georganiseerde en gewapende corpsen, ook de in de plaats der nat. garde komende „territoriale krijgsmacht", ressorteeren onder geene andere autoriteit dan het ministerie van oorlogof voor zoo veel noodig van marine. De genl. Chanzy gaf de Vergadering den gemoedelijken raad om de debatten zoo veel mogelijk te beperkenwelke raad bij dc meerderheid blijkbaar geen gunstig onthaal vond. De Afgevaardigde Brunet noemde het ontwerp eene voortzetting van het stelsel der „gouvernements-legers," terwijl Frankrijk de dringendste behoefte had aan nationale legersvoorts be toogde hij de noodzakelijkheid van de verbreiding van zedelijke en godsdienstige beginselen bij de krijgsmacht. De genl. Trocliu heeft het verval van het leger toegeschreven aan het eerste Keizerrijk, ten gevolge van verslapping der krijgstucht. Hij heeft aangedrongen op het verbeteren van het onderwijs en het hervormen van het leger door betere krijgstucht en decentralisatie. De geestelijken en pachters op de in Hampshire gelegen goederen van het geslacht Tichborne hebben aan lady Teresa Tichbornedë moeder van den zeer jeugdigen erfgenaam van den titelten wiens behoeve het proces tegen den bekenden „eischer" gevoerd iseen adres gericht, waarin zij opkomen tegen de onlangs vermelde door dien „eischer" en den heer Onslow te Alresford uitgesproken beweringals zouden zij tot het brengen van hun toenmalig bezoek door de pachters zijn uitgenoodigd geweest, In den nacht van 2223 Mei zijn in het Kanaal tegen elkander gevaren de Baltimoreeen der stoombooten van de Noordduitsche Lloyd, van Baltimore naar Bremenen de spaansche stoomboot Lorenzo Semprun, met visch. van Aalsund naar Santander. Laatstgenoemd vaartuig verloor den boegspriet en de geheele voorstevenen liep te Southampton binnen de Baltimore bekwam een groot lek en werd nabij Hastings op strand gezet, waar het gelukt is, de equipage en de 120 passagiersvoor de helft vrouwen en kinderenongedeerd te redden. Er is sprake van een verkorte communicatie met Duitschland, door middel eener stoombootdienst tusschen Harwich en Viis- singen en van eenen spoorweg tusschen Tilburg en Arnhem. De Great-Eastern-Railway heeft het Parlement vergunning gevraagd om de haven van Harwich met het oog op eene uitbreiding van het handelsverkeer met Nederland en Belgie, te mogen vergrooten. Lord Balling and Buiteer Henry Lytton Bulwer), de be roemde schrijver en diplomaatis den 26in 68jarigen ouderdomoverleden. De werklieden in het arsenaal te Woolwich hebben den 25 ten getale van 3000 eene meeting gehoudenwaarin be sloten is om aan de regeering eene memorie te zenden, waarin op vermindering der werkuren wordt aangedrongen. Den 27 is te Londen eene bijeenkomst gehouden van houders van spaansche effectenwaarin motiën zijn aange nomen strekkende1°. tot het aannemen van een door dc spaansche regeering gedaan voorstel betreffende de betaling van den coupon; 2°. om den Raad van houders van buiten- landsche effecten te machtigen tot het treffen der noodige schikkingen met de spaansche regeeringten einde de uit voering van dat voorstel te verzekeren. De vergadering heeft machtiging verleend tot het bezoldigen van een agent te Madriden de oprichting aanbevolen eener anglo-spaanscbe Bank, waardoor Spanje met de europeesehe geldmarkten in reehtstreekscke betrekking zou worden gesteld. De verslagen der ministeriën van koophandel en van ma rine over de zoogenaamde Alabama-tischen zijn openbaar ge maakt. De in rekening gebrachte cijfers worden zeer over dreven en vaak onhoudbaar genoemdzoodat de bedragen van 17,763,910 d. als schadevergoeding aan den americaan- schen handel en van 7 miljoen d. voor onkosten der ameri- caansche marine tot 8 en ruim lj miljoen d. kunnen terug gebracht worden. De Daily Telegraph behelst eene depeche uit Nieuw-York, meldende, dat de ministerraad den 29 over de door Engeland tegen de amendementen gemaakte bedenkingen heeft beraad slaagd en dat aan den minister Fish is opgedragente antwoorden, dat volstrekt geene wijziging der amendementen aannemelijk is. Den 29 is te Leamington een congres van landbouw-ar- beiders gehoudenwaarin het Parlements-lid de heer Dixon voorgezeten heeft. Uit 18 graafschappen waren afgevaardig den opgekomen, ener is besloten tot het oprichten eener Na tionale Unie van Landbouw-arbeiders. In den avond ister viering der oprichting dezer Vereenigingeene openbare meeting gehoudenwaarin groote geestdrift heerschte. In eene den 29 door graaf Limerick gepresideerde meeting is eene motie aangenomen ten gunste van het stand komen eener hereeniging van alle christenen der wereldmet de laatste woorden van wijlen den aartsbisschop van Parijs tot motto: „Vrijheid, geloof." Lagerhuis. Den 27 zijn de zittingen hervat. Sir Stafford Northcote heeft, in antwoord op eene vraag van den heer Bouve- rie, gezegddat op hem en de overige engelsche gemachtig den voor het onderhandelen over net, tractaat van Washington de verantwoordelijkheid rust, van de engelsche regeering te hebben te verstaan gegevendat door America de belofte was afgelegd om de „niet-rechtstreeksche eischen" niet te Genève te zullen te berde brengen. Alvorens de zaak meer in bijzonderheden uiteen te zetten, moest sir Stafford de re geering en zijne mede-gevolmachtigden raadplegen. De minister Gladstone, den heer Disraëli beantwoordende, heeft medegedeeld, dat de regeering den vorigeu dag in kennis was gesteld van de goedkeuring door den americaanschen Senaat van het supplementaire artikel met amendementen, welke eerst des ochtens aan de regeering waren medegedeeld. De minister raad had één uur vóór het bijeenkomen van het Huis over dezelve beraadslaagd, maar was, daar zij eene zorgvuldige overweging verdienden, te bunnen aanzien nog niet tot eene slotsom geko men. De voorgestelde wijzigingen zijn in America niet, openbaar gemaakt, maar zijn op eonfidentiëele wijze aan de engelsche regeering medegedeeld, en kunnen dus door deze onmogelijk openbaar gemaakt worden. Mocht het wenschelijk wezen om den dag van het weder bijeenkomen der vierschaar te Genève uittestellen, dan zou zulks kunnen geschieden, indien de 2 regeeringen het daarover eens zijn. De regeering zou haar antwoord op het door America gedaan voorstel geen oogenblik uittesteden. Den 29 heeft de secretaris-generaal van buitenl. zaken, in antwoord op eene vraag van den heer Mundella, medegedeeld, dat de regeering nog steeds eene drukke briefwisseling met de franscbe voert over de deportatie van liavelooze staats- misdadigers naar Engeland. Hij was nog niet in staat te zeggen, of de verplichting om die bannelingen te ondersteunen al dan niet op Frankrijk rust. De heer Gladstone heeft, Ier beantwoording van den lieer Disraëligezegddat het supplementaire tractaat aan bet Parlement zal worden medegedeeld zoodra het geteekend en voordat het geratificeerd is. Dezelfde minister heeft, in ant woord op eene interpellatie van den heer Bouveriedezen verwezen naar eene depeche van den 20 Maartwaaruit duidelijk blijktdat de regeering in het bezit is van vol doende bewijzen voor hare opvatting der strekking van het tractaat van Washington. Hij heeft vooralsnog het antwoord geweigerd op de vraag, welke belofte door deamericaansche aan de engelsche gevolmachtigden ter zake der niet-recht streeksche eischen gedaan was, omdat die verklaring, terwijl de 2 regeeriugen zich moeite geven om het opgerezen misver stand te ontgaan, eene zeer schadelijke uitwerking hebben zou. Koloniën. De Senaat van Canada heeft den 29 de be palingen van het tractaat van Washingtondie op Canada betrekking hebben, bekrachtigd. De bulgaarsche exarch, den 23 voor een talrijk gehoor bij eene godsdienstoefening optredendeheeft in de liturgie geen ge wag gemaakt van den griekscken patriarch. Daarop heeft de archimandriet de acte voorgelezenwaarbij de onafhanke lijkheid der burgaarsche Kerk wordt geproclameerd. Oostenrijk. 2 Zee-officieren en 1 ingenieur der marine hebben een middel uitgevonden om den rook van stoomsche pen in plaats van door den schoorsteenonder de waterlijn te doen ontsnappen. Ten gevolge van eene wolkbreuk hebben in den omtrek van Praag overstroomingen plaats gehadwaardoor verschei dene dorpen verwoestvele menschen omgekomen en de veldvruchten vernield zijn. Het aftreden van den minister van onderwijs Correnli heeft de volgende aanleiding gehadin zijn wetsontwerp tot, ver betering van den geldelijken toestand der onderwijzers bij het middelbaar onderwijswerd tevens de afschaffing van de geestelijke directeuren der scholen voorgedragen. Met het oog op de moeite, welke het hem gekost had, de opheffing der theologische faculteiten bij de koogesekolen doortedrijven, voorzagen zijne ambtgenooten over deze voordracht heftige discussion in de Kamer en trachtten zij hem tot intrekking van het ontwerp te bewegen. Hij vroeg en verkreeg daarop zijn ontslag. Den 18 heeft de president-minister de Kamer hiervan kennis gegeven en tevens medegedeelddat de minister van financiën tijdelijk met de portefeuille van onder wijs was belast. Hij kwam voorts met nadruk op tegen het verwijt der radicalen, dat de regeering eene reactionaire politiek ging volgen; zij oordeelde de zitting ter behandeling van het ontwerp te ver verstreken en wenschte thans alleen de verbetering der bezoldigingen tot stand te brengende heer Sella diende eenige oogenblikken later daarvoor een nieuw wetsontwerp in. Bij de jongste te Palermo gehouden volkstelling hebben I10U9 ingezetenen opgegeven te belmoren tot. de gemeente der oud-catkolieken. De Cortes hebbenna de mededeeling van het door den ministers aangeboden ontslag, hunne werkzaamheden gestaakt. De oorzaak van het aftreden van het kabinet, bestond in bet volgendehet had voor het leiden der verkiezingen en voor het uitbreiden der geiieime policie bij het dreigen van den carlistischen opstand, 500,000 fr. uit de kas van het, de partement van koloniën geleendter verantwoording van dit bedrag vroeg het niet eene indemniteitswetmaar lag het a»n de budjet-commissie der Cortes een bundel rapporten der geheime policie over, waardoor de vergadering met vele zaken bekend werd welke niet, bekend moesten worden en waaruit tevens de groote lichtgeloovigiieid der geheime policie bleek. Die onhandige openhartigheid bracht het in zulk eene onaangename positiedat, het zich genoodzaakt, zag om af te treden. De directeur der posterijen en telegrafen, de heer Delgadodie door het openbaar maken der bedoelde rapporten zeer gecompromitteerd isdewijl daaruit gebleken was, dat bij .het geheim der briefwisseling geschonden had heeft zijn ontslag genomen. De maarschalk Serrano heeft de taak om een nieuw be wind uit de meerderheid der Cortes, en dus uit de unionis ten en sagastaïstensamente-t.ellen overgedrageu aan den vice-adinl. Topetedie spoedig geslaagd is. President en oorlog Serranomarine Topetebinn. zaken Candau, buit, zaken Ulloa, justitie Groissard. financiën Elduayen, openbare werken Balaguer, koloniën Ayala. Den 27 hebben de Cortes hunne werkzaamheden hervat, Een door de oppositie gedaan voorstel om het afgetreden kabinet te gispen is, nadat de minister Topete dc houding van dat kabinet had toegelicht, verworpen. Daarna hebben de radi calen bij monde van den heer Zorillahet, nieuwe bewind hunne medewerking toegezegd, meer bepaald wat het Inidjet en de oplossing der aanhangige vraagstukken van finauciëelen aard betreft. De gemeenteraad van Bilbaowaarvan de handel geducht door den opstand lijdt, heeft reeds meer dan 5 miljoen realen voor het wapenen van vrijwilligers toegestaan. Daar, even als te S. SebastianTolosa en in andere steden der baskische ge westen zijn de republikeinen en iiberalen zeer ontstemd over de uitgevaardigde amnestie en andere maatregelen van den maarschalk Serrano. In zeer vele plaatsen heeft de over heid beslotende kosten en lasten van den opstand te ver halen op de bewerkers en deelnemers wat de priesters betreft door verbod van de uitoefening hunner bediening en door intrekking hunner inkomsten. De klachten over de overdreven zachtheidwaarmede de in onderwerping gekomen opstandeliugen behandeld worden, heeft een strenger proclamatie van den maarschalk Serrano ten gevolge gehadwaarin liet op staanden voet, fusilleeren wordt aaugekondigd van alle carlistendiena zich onder worpen te hebbencp nieuw met de wapenen in de hand worden gevat. Van de operatiën tegen de opstandeliugen kan slechts het volgende gemeld worden: in Navarre houden nog slechts de benden van Carasawaarvoor de jongelieden met geweld worden aangeworven, stand steeds door de troepen van genl. Morioneswiens voorhoede eene ontmoeting met 800 carlis ten gehad heeftvervolgd of ingesloten. In de provincie Gerona is eene bende van 350 man ver slagen zij verloor -1 dooden 20 gekwetsten en 13 gevan genen en nam gedeeltelijk de wijk op fransch grondgebied, In Alava hebben verscheidene benden, ten getale van 15U0 manhunne onderwerping aangeboden. Het hoofdkwartier van den maarschalk Serrano bevond zich den 27 te Zornoza, ruim 2 uren van Bilbao, alwaar verscheidene benden hare onderwerping waren komen aan bieden. De door Cengolita en pastoor Sierra aangevoerde benden hebben hare wapenen in handen van genl. Letona- nedergelegd. De bende onder Cuemllas heeft zich insgelijks overgegeven. De heer Greeley heeft bij openbaar gemaakten brief ver klaard dat hij de caudidatuur voor het presidentschap aan neemt, en dat hij zoo hij gekozen wordt, niet, de president van eene partijmaar van het geheele volk zal zijn. Hij meentdat de tijd daartoe thans gekomen is, nu het Noorden en het Zuiden geneigd zijn om, nadat zij al te lang verdeeld zijn geweest, elkaar de broederhand te reiken. In eene te Nieuw-York gehouden bijeenkomst van jegens het gouvernement gunstiggezinde republikeinen is eene motie aangenomen ten gunste van de herkiezing van den President Grant. De beweging om eene coalitie tot stand te brengen tusschen de democraten en die republikeinen, welke de can- didatuur voor het Presidentschap van den heer Greeley voor staanwint veld. Vele democratische dagbladen verlangen, dat de democratische Conventie den heer Greeley als can didaat zal voorstellen. De Wetgevende Vergadering van Connecticut heeft een tegenstander van Grant, de republikein Ferry, tot, lid van den Senaat herkozen. Het Huis der Afgevaardigden heeft een nieuw tarief van invoerrechten aangenomen waardoor de inkomsten met 44 miljoen dollars worden verminderden is daarna tot den 29 dezer maand verdaagd. Den 9 is te Nieuw-York het aan den heer A. T. Stewart behoorende theater van Nihlo, een der meest gezochte plaat sen van openbare vermakehjkhei afgebrand waardoor eene schade van 200000 d. is veroorzaakt en ook het. Metropoli- tan-hötel veel heeft geleden. De schouwburg zal dadelijk weder worden opgebouwd. De President Grant heeft de verwachte amnestie voor de genen die aan den burgeroorlog hebben deelgenomenge teekend. Daarvan zijn uitgesloten de officieren van het leger en de leden van het Congresdie deelnemers aan den opstand zijn geweest. De republikeinsche conventie van Illinois heeft zich ver klaard ten gunste der herkiezing van den President Grant. De Senaat heeft den 26met 42 tegen 9 stemmenge adviseerd tot ratificatie van het supplementaire artikel van het tractaat van Washington, waarbij de „indirecte eischen" door America worden ingetrokkenonder voorwaardedat Engeland en America voortaan niet voor indirecte schade verantwoordelijk zullen worden gesteld. De 21 afwezige leden van den Senaat hebben aan de stemming niet deel genomen. De nieuw-yorksche Herald keurt, de aanneming van het supplementaire artikel streng af; zij acht dit eene America onwaardige concessie. Volgens de nieuw-yorksche Times heeft de Senaat aanspraak op de dankbaarheid van alle nij verheids-klassen en zijn zijne leden de tolken geweest van de meening der groote meerderheid van het volk die op- rechtelijk het welslagen van het tractaat wenscht, 4 Stoomschepen en omstreeks 40 zeilschepen op de wal- vischvangst zijnde, hebben op de kust van Labrador schip breuk geleden. De bemanning, gemiddeld omstreeks 90 man sterk is geheel omgekomen. Bij de opening van het tweede tijdvak der zitting van bet Congres, op 2 April, heeft de President Juarez doen uitkomendat het noodig wasde hem in December ver leende buitengewone volmacht nog eenigen tijd te verlengen. De genl. Rocha, aanvoerder van een der tegen de opstan delingen afgezonden divisionheeft den 6 Mei Mazatlan ingenomen. Bij keizerlijk decreet zijn alle vroegere decreten tegen de christenen opgeheven. Prins Hendrik is den 27 naar Luxemburg vertrokken. Prinses Marianne is den 27 uit Duitschland te 's Gravenhage aangekomen en onmiddelijk naar Voorburg vertrokken, waar zij eenigen tijd op haar buitenverblijf zal doorbrengen. Prins Frederik is den 29 naar Neuwicd vertrokken. Staten-Generaal. 2«. Kamer. Den 27 is ingekomen een ontwerp om aan de Kanaalmaatschappij andermaal een voorschot van 1 miljoen voor 5 maanden a 5 p.c. ter leen te verstrekken, in afwachting van de definitieve voorziening, waaromtrent het ingediende ontwerp tot nader wordt aange houden alsmede een ontwerp tot verlenging van de werking der wet van 3 Juli 65houdende vaststelling der indische tarieven. Met alg. st. zijn aangenomen de ontwerpen tot, verhooging der hoofdst,. binnenl. zaken en koloniën voor 1872. Den 28 zijn aangenomen, met 42 tegen 14 st. de ont werpen tot bekrachtiging van eene provinciale belasting op paarden en trekvee en tot afkoop der Rijks-tollen in Noord- brabant, en met alg. st. de ontwerpen wegens verstrekkingen aan de marine. Den 29 zijn weder 3 kleine wetsontwerpen met alg. st. goedgekeurd. Den 30 zijn aangenomen met, alg. of bijna alg. st. de ont werpen tot wijziging van hoofdstuk Y der begrooting voor 1871, tot afstand van wegen en waterleidingen op de ves- tinSgronden te Vculo aan die gemeente, en tot, verkoop van een perceel vestinggrond te Maastricht aan P. Reg out met met, 45 tegen 16 st. de verlenging der werking van het oost-indisch tarief, cn met 57 tegen 1 st. het, voorstel tot nadere tijdelijke hulp aan de Amsterdamsche Kanaalmaat schappij en wel met, een met 56 tegen 1 st. aangenomen araendement van den lieer v. Reenen (namens de commissie van rapporteurs) om in het belang van den voortgang der werkenhet, voorschot naarmate der behoefte te verhoogen tot 1) miljoen. De Kamer is daarna gescheiden. Benoemingen enz. De burgemeester van 's Heerenberg is, wegens zijne afwezigheid op I April, door Ged. Staten van Gelderland voor eene maand geschorst,. De minister van binn. zaken daaromtrent, geene voldoende inlichtingen van dat collegie ontvangen hebbende, heeft den burgemeester te kennen gegeven, dat, naar zijne overtuiging, dien ambtseer door het besluit van Ged. Staten niet, gekrenkt, is. Tot pretlikant bij de herv. gemeente te Heerkugownard is beroepen ds. J. D. H, v. Setten te Purmerland. Eerbewijzen. De kiezersvereeniging Frijheid en Orden te Deventer heeft een adres aan den miuister Blussé gericht, waarin hem dank gezegd wordt voor zijne krachtige poging tot verbetering van het belastingstelsel. Te Dordrecht cir culeert een dergelijk adres. De Algemeene Kiesvereeniging te Assen en de Algemeene Kiesvereeniging Grondwettige vrijheid en vooruitgang» in de provincie Groningen hebben besloten, deu heer Thorbecke een adres te zenden, ter betuiging van het leedwezen der kiezers over de verwerping der inkomsten-belasting en het aftreden der ministers. Spoorwegen. De Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen heeft over 1871 aan den Staat moeten uitkeeren 793,765,79, of f 252,268,82 meer dan in 1870. Aau de Maatschappij verbleef een batig saldo van f 806,539,83. of, na aftrek der voor het verschil met den Staat over 1868 te reserveeren f 125,577,92», 680,961,90», tegen/390,449,37' in 1870. De opbrengst per dag-mijl was f 14,33tegen f 12,39 in het vorige jaar. Scheepvaart. Z. M. monitor de Tijgermet een diep gang van 28 palmenis bij een waterstand van 95 duimen boven A. P. door den Hoek van Holland naar zee gegaan en langs denzelfden weg teruggekeerd. Den 30 is te Rot terdam het eerste zeilschip van Londen door den nieuwen waterweg gearriveerd. Den 23 is te Slikkerveer, van de werf van den heer J. Smit, te water gelaten het fregat L'beraalhet grootste tot dus ver hier te lande gebouwde zeeschipmetende circa 1200 lasten. Feesten. Te Enkhuizen zijn op den derden feestdag 23 Mei, volksspelen en in den tuin van Concordia een volks concert gegeven; 's avonds werd een vuurwerk afgestoken on de stad overal geïllumineerd. B. en W. hebben den 24, in eene warm gestelde proclamatie, de ingezetenen dank gezegii voor de algemeene belangstelling en medewerking, en voor de eendrachtige en ordelijke wijze waarop het feest, gevierd is. Den 27 is te Breda eene feestelijke bijeenkomst gehouden van leden der kamers van koophandel van Dordrecht en Breda en van de Vereeniging van Handel en Nijverheid te Breda, ter viering der overbrugging van het Hollandsch Diep, bij welke gelegenheid aan den bouwmeester der brugden heer J. G. o. d. Bergh eeu uit terra-cotta vervaardigd ge denkstuk is aangeboden. Aanbestedingen. De gemeenteraad van Kampen heeft den 22 besloten den onderbouw der nieuwe brug over den IJsel niet te gunnen aan een der inschrijvers, maar voor f 180,800 aan F. v. Wijlick te Kessel (de registratierechten voor rekening der gemeente); en om den ijzeren bovenbouw toetewijzen aan Kloost en Konen te Alblasserdam voor hunne ingeschreven som van f 153,500. Giften. Wijlen mevr. de wed dr. Vo«rhelm-Schneevoogt, geb. Donker Curtiusheeft gelegateerd aan het nederi. gast huis voor minvermogende ooglijders te Utrecht 5000 4 p.c. Bij de hoofd-commissie te Brielle is tot 2S Mei voor het te stichten asyl ontvangen f 37000. Journalistiek. De aandeelhouders in de naamlooze ven nootschap nde Kleine Courants genieten over 1871 eene uit- keering van 8 j p.ct. Zij hebben het bestuur gemachtigd tot het sluiten eener obligatie-leening van f 40000, Werkstaking. De afdeeling Leeuwarden der friesche werklieden-vereeniging heeft besloten, voor de werkstakende bakkersknechts, tot het oprichten eener eigene bakkerij, eene leening uitteschrijven van f 3000. Kermis. De gemeenteraad van Kuilenburg heeft besloten, de kermis, welke gedurende 2 jaren geschorst is geweest, dit jaar weder te houden. Rechtszaken. De rechtbank te Amersfoort heeft den 23 iemand uit Leusdendie in het begin van April 2 personen mishandeld (een daarvan een meisje, haar willende dwingen „Oranje onder!" te roepen, in een moddersloot geworpen) had veroordeeld tot, 42 dagen eenzame opsluiting en 2 boeten van 8; iemand te Amersfoort, wegens het inwerpen van glasruiten in het begin van April"tot 42 dagen eenzame opsluiting en 25 boeteen iemand te Baarnwegens het

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2