11 I No. 23. Vierenzeventigste Jaargang 1872. ZONDAG O Frankrijk. Kelgic. AL k >1 A A It S II I' C 0 I It A I Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,6S, franco per post t 0,S0, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. 1 IT IV G E M EEN T ERA AD. Zitting van 29 Mei 1872. No. 8. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig met kennisgeving de lieeren Bruinvis de Lange en Conijn. De vergadering door den Voorzitter geopend zijnde, worden 1. Dc notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. Zijn medegedeeld de sedert die vergadering ingekomen stukken. Pan Gedeputeerde Staten. 2. Brief ten geleide van liet goedgekeurde kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1872. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Brief houdende bezwaren tegen het raadsbesluit van 1 Mei 11., waarbij aan den Schuttersraad magtiging werd verleend tot het doen van af- en overschrijvingen op zijne begrooting voor 1871. Daar eene af- en overschrijving al leen kan geschieden van en op posten in uitgaaf, zoo kan aan de bij dat besluit vastgestelde regelingwat betreft de verhooging der posten van ontvang met f 114,72; wegens hoogcre ontvangsten en dientengevolge aan het geheele besluit geene goedkeuring worden gehecht. Do Schuttersraad moet alsnog indienen eene suppletoire begrooting voor 1871, waarop in ontvang wordt gebragt een bedrag van f 114.7 2 wegens meerdere ontvangstenterwijl daartegenover een gelijk bedrag in uitgaaf kan worden gesteld wegens sommige posten waarvan verhooging wordt voorgesteld. Voor het verder benoodigde bedrag van 52,92; kan dan een nieuw besluit tot af- cn overschrijving worden opgemaaktdeze stukken worden nader ter goedkeuring ingewacht. Voor kennisgeving aangenomen komende de door den Schuttersraadnaar aanleiding van dit. schrijveningediende nadere voorstellen in deze vergadering in behandeling. 4. Brief, waarbij verzocht wordt, op de voor memorie uit getrok ken posten op de in de vorige vergadering vastgest elde suppletoire gemeentebegrooting dienst 1871, een zeker bedrag, bijvoor beeld van f 1, uittetrekken, aangezien artikelen, zoolang daarop niets in uitgaaf is gebragt, naar liet oordeel der,Staten, eigenlijk niet als posten der begroeting kunnen worden aangemerkt. De suppletoire begrooting overeenkomstig bet verlangen der Staten gewijzigd. 5. De Voorzitter deelt mededat door hem krachtens art, G8 der gemeentewet reeds in handen der vaste commissie van financiën om berigt en raad was gesteld een voorstel van regenten van liet gasthuisTot bet bouwen van een nieuw lijkenbuis bij die inrigting en eene snijkamer. Voor kennisgeving aangenomen. G. Verzoek van den heer H. de Pries Wz., om eervol ont slag met 1 Julij 1872 als leeraar aan de burgeravondschool. Gesteld in handen van Burg. en Wetk. en den inspecteur voor het middelbaar onderwijs, overeenkomstig art. 29, 3'. lid der wet op dat onderwijs. 7. Verzoek van G. Burkmk, om ontslag als marktmeester .der kleine veemarktenmet. behoud op pensioen. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 8. Verzoek van den hoofdonderwijzer der openbare tus- schenschool, om inde woning, die hij in de Ridderstraat zal moeten betrekken ten gevolge van de verplaatsing der tus- schenscbool naar bet terrein der tegenwoordige armenschool, den keuken te vergrooten, een gesckikten droogzolder te laten maken en eene toelage te mogen ontvangen ter vergoeding a»„ uu fcervurnnng ,i, uestuur van oen staat en in alge- meenen zin aan de belangen des Vaderlands. Kalm en helder van geest tot bet laatste oogenblikzich van zijn toestand volkomen bewustregelende wat nog regeling behoefdeaf scheid nemende van zijn kinderen en dienstbodenvan zijn landgenootenging deze eerste onzer staatslieden, deze groote onder onze burgers van ons been. En het Nederlandsche volk staart op dit sehoone sterfbedhoort naar die woorden, en gevoelt dat dit sterven een gebeurtenis i», een punt in onze geschiedeniswaarbij wij willen stilstaan en denken. Thorbecke beschouw het weefsel waarop onze staatkun dige geschiedenis van de laatste 30 a 40 jaren is afgebeeld, bij geen enkele voorstelling mist ge zijn beeldbeproef het het van eenig vak weg te nemenen gij ontrafelt het gan- scke tafereel. Open het boek waarin zij beschreven isop elke bladzijde vindt gij zijn naamwisebt dien uiteu het verhaal is onleesbaar geworden. Thorbecke als student reeds bestemd tot professormet dat oogmerk naar Duitsck- land gezonden voor de beoefening van wijsgeerig staats recht en geschiedenis doch bij zijn terugkomst niet geplaatst, als niet volkomen „vertrouwbaar" geacht.weer naar Duitsch- land teruggekeerd en daar zoowel als later te Amsterdam vlijtig beoefenaar van geschiedenis en staatsrecht in 1825 koogleeraar te Gend na de afscheiding van België te Leiden tot hij in 1839 met de uitgave zijner Aanteekewng op de Grondwet eensklaps op den voorgrond trad om er te blijven tot aan zijn dood. Hij vooral heeft de behoefte aan her vorming die gevoeld werd, duidelijker omschreven, en aan gewezen wat herziening, wat wijziging noodig had. Hij van de kosten van verhuizingvertrouwende dat voor een tuintje of bleekveld ruimte overig zal blijven. 9. Verzoek van de vergadering van leeraren aan de burger avondschool om de tracternenten van directeur en leeraren aan die inrigting in overeenstemming t,e brengen met liet vermeerderde aantal lesurentengevolge van het raadsbesluit van 7 September 187t>. waarbij de school tot. een driejarigen cursus is uitgebreidterwijl in den aanstaanden winter voor liet eerst aan 3 klassen onderwijs zal worden gegeven. 10. Verzoek van den lieer P. J. A. J. F. L. Jonxis, essaijeur bij den waarborg en de belasting op de gouden cn zilveren werken alhier, oin de bovenlokalen in bet. perceel dat tot kantoor van waarborg wordt gebruikt, tot woonhuis interigtendie hij tegen 'betaling van billijken huurprijs gaarne zoude willen bewonen. Nos. 8 9 en 10 gesteld in handen van Burg. en Wetb: om berigt en raad. 11. Verzoek van de bewoners van de Wognumscbe buurt, om die buurt van gazpijpeu en lantaarns te voorzien. 12. Verzoek van de bewoners van de Poppelmanslaan en het pad naar Overdie, om verlichting naar hunne woningen, des noods door eene der beide lantaarns van het Nieuwlan- derbek p.m. 75 meters te verplaatsen. 13. Verzoek van 31. G. Hordijk en eenige andere bewoners van den Geesterweg, om bestrat ing van het langs hunne wonin gen gelegen voetpad eu verbetering der verlichting aldaar. Nos. 11 12 eu 13 gesteld in handen van Burg. en Weth om berigt en raad, na eene bespreking tusschen de lieeren 1'erhoeff. Perschuir en den Voorzitter, over liet, voorstel van laatstgenoemdeom die adressen ter secretarie te depone- j f 30000,opbrengst eener te ren, opdat de Raad bij volgende uitbreidingen der gemeente- 1 verlichting daarop zooveel regard kan slaan als bij zal ver- meenen te belmoren. 14. Verzoek van H. van den Berg, hulponderwijzer aan de openbare burgerschoolom benoemd te worden tot leeraar in de reken-, stel- en meetkunst aan de burgeravondsebool, in plaats van den lieer H. de Vnes Wz. Gesteld in handen van Burg. en Wetb. en den inspecteur van liet middelbaar onderwijs. 15. Verzoek van den lieer J. Hoot, ook namens zijne vroegere mede-adressanten om herstel van de passage over de Oudegraebt bij bet Stads-erf, des noods door middel eener voetbrug. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd, onder bijvoeging der vroeger betreffende deze zaak gewisselde stukken. lfi. Adres van den lieer A. Lansdorp, in 1871 belast ge weest met liet verrigten der doodsehouw in deze gemeente waarbij hij te kennen geeft, dat. hij meent zijne ingezonden declaratie van f 90,te kunnen handhaven op de daarbij aangevoerde motieven. Ter zijde gelegdals op ongezegeld papier geschreven. 17. Verzoek van K. Gerhranda Pzn., benoemd hulponder wijzer te Waddinxveen, om eervol ontslag als hulponderwijzer aan de openbare burgerschool. Eervol verleend met ingang van 7 Julij 1872. of zooveel vroeger als in de vacature zal zijn voorzien. 18. Verzoek van den beer WP. Stoel, om restitutie van 40,te veel betaald schoolgeld voor zijne dochter die met 1 Eebruarij 1871 de openbare school voor meisjes reeds verlaten beeft, doch waarvoor hij na dien tiid steeds liet schoolgeld heeft betaald, zooals hij thans heeft bemerkt, als verzuimd hebbende zijne aanslagbilletten telkens natezien. Van het verlaten der school bad hij indertijd mondeling kennis gegeven aan de waarnemende hoofdonderwijzeres dier school. Na eenige bespreking besloten tot liet, teruggeven dier som. Van Burgemeester en W'ethouders. 19. Voorstel tot het sluiten eener geldleening van hoog stens f 40000,waarvan 10000,reeds op de begrooting zijn uitgetrokken, ter voorziening in de kosten van demping der Baansloot, ter bestrijding van de kosten der buitengewone werkenwaartoe de Raad in den laatsten tijd beeft, besloten alsoverdekking der zijl in de Achterstraatdemping der sloot in liet begin van den Heiloërlioutverandering der tusschen- in armenschool, verbouwing (lei1 armen- tot tusscken- sckooi; verandering der burgeravondschoolvergrooting der woning van den stads-apotkeker, terwijl door dit laatste werk een nieuw lijkenhuis bij bet gasthuis moet worden gesticht, waardoor aan die instelling een verhoogd subsidie zal moeten worden toegekend. De voorv aarden voor die leening komen geheel overeen met die van de leening van f 50090,ten vorigen jare gesloten. Op voorstel van den Voorzitter dadelijk behandeld daar de toestand van de gemeentekas van dien aard isdat met het oog op de eerlang tedoene groote betalingen het spoedig t uitschrijven dier leening zeer wensehelijk is. De heer Perschuir wenschte dit voorstel te stellen in handen van dc commissie S van financiën zooals in den regel geschiedtdaarom is hij J tegen de dadelijke behandeling. Nadat tof. de dadelijke behandeling was besloten, wordt f liet voorstel aangenomen. 20. Brief ten geleide van eenen eersten suppletoircn staat van begrooting dienst 1872. waarhij in ontvang wordt gebragt luiten geldleening en een gelijk bedrag in uitgaaf voor de verschillende buitengewone werken, tot. de uitvoering waarvan de Raad heeft besloten, Gesteld in banden ider commissie van financiën om berigt en raad. 21. Brief waarbij wordt voorgesteld aan den marktmeester der kleine veemarkten G. Bnrkmk op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen niet ingang van 1 Julij 1872, onder toekenning van een wachtgeld van f 50,'s jaars. Ter vervulling dier betrekking wordt eene aanbeveling van 3 personen ingediend, waarop geplaatst zijn F. Jansen, J. Schouten en TI. Doore- Waard. Verder wordt voorgesteld nog een marktmeester aan- testellen in voldoening aan het geuite verlangen tol verscher ping van bet toezigt bij de inning van bet marktgeld, waar voor worden aanbevolen J. SchoutenH. Doorewaard en B. W. Pollemans. Gesteld in banden der commissie van financiën om berigt en raad, ten aanzien van de lïnanciëele punten. Van de Commissie van Financiën. 22. Rapport op het voorstel van Burg. en Weth., om eenige nog niet tegen brandschade verzekerde gemeente gebouwen te verzekeren. In beginsel vereenigt de commissie zich met dat voorstelde innerlijke waande van sommige gebouwen acht zij echter te hoog gestelden vatbaar voor verminderingzij stelt eenige verminderingen voor. waardoor het gezamenlijk bedrag van f 31500,tot ƒ25500,— wordt lerugcebragt. De behandeling van dit voorstel heeft bij de commissie de vraag doen ontstaan of bet ook niet wensehelijk zoude zijndat de aan de gemeente behoorende roerende goederen en voorwerpen van smaak en kunst, welke nu niet tegen brandschade verzekerd zijndaartegen verzekerd worden en zonder een bepaald voorstel te doen, achtte de commissie dit punt echter belangrijk genoegom bet aan de overweging van de raadsleden bij dit rapport aantebevelen. het stadshuis te Brussel den burgemeester lenkpenning aangebodengeslagen ter er- belangrijk aandeel in het ontwerpen en :en tot verdieping der Senne. Mei gehouden bijeenkomst van het hoofd- nschrijviug der fransche vrouwen" isuit et verlangde cijfer van 500 miljoen niet bepaald, dat alten, die op voorwaardelijke ronken hebbenhet bun toekomende van het comité te Parijs kunnen doen afhalen, tr de buitenslands gevestigde inschrijvers zich buiten Europa bevindende met 2 mann- it. Het niet afgehaalde wordt in de schat- uitsluitende bestemming tot bevrijding der gewesten. rdeel van den Raad voor de capitulatië rongwy en Péronne door hunne comman :ol. Massaroli en den commandant Gamier. en, maar verkeerde Rocroy bij de capitu- ichelijken staat; de bevelhebber dier vesting, lelinwordt echter gegispt omdat hij het titie en de proviand niet onbruikbaar had ïim, waaraan zich de beide andere bevel- ichuldig hebben gemaakt, es-verbaal van den Raad der capitulatiën if van Straatsburg is geprotesteerd door -epublikeinschen prefect van Straatsburg oor den commandant der nat., garde Aug. emeenteraad en laatstelijk door den genl. morie aan den minister van oorlog door abaar gemaakt. Wat de ontijdigheid der betreftherinnert hijdat deze reeds den nteraad gevraagd wasdat 2 bressen ge plat de citadel in brand geschotennet rminderd. vele openbare en der bijzon- "brandmeer dan 10000 inwoners van nagenoeg 1200 burgers door het vijandelijk n; bij oordeelt de eer meer dan bevredigd maanden tegenstand te bieden onder een geduchte projectielen. Onbruikbaarmaking is geen verplichting van het reglement ner citadel is zij raadzaammaar niet 'oordeeligste voorwaarden voor eene stad ïdingen moet. De genl. erkentdat hij hap zijner manschappen had moeten dee- ich het verwijt daarover, dewijl hij na :n vierde zou hebben verkregen van het- te Tours voor hen te verwerven. capitulatiën is uiteengegaannadat zijn geduurd had. tewezen medewerker aan le Vengeur, in secretaris-generaal eerst van de uitvoe- r parysche Commune en daarna van het welzijnen als zoodanig eene reeks van digd hebbende waardoor hij zich mede- kt aan het meerendeel der misdaden van n 24 onder aanneming van verzachten- tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, id is ter dood veroordeeld de parijsche stdie op 23 en 24 Mei van het vorige tiebt in de Rue de Lille, Rue du Bac v__v wwuv Mtan. »li5 U1C WttttI VUUI het Ministerie van 1 November 1849 opkwam, bij gunstiger openbare stemming aanvaard. Na langen stilstand had zich een sterk verlangen naar vooruitgang doen geldeneen streven, niet om hetgeen behoefte was geworden te nemenmaar te ontvangen; met een kalm, blijmoedig vertrouwen op de uit komsten die men van eene vernieuwde regeer- en volkskracht voorzag." Zijn „toeleg" is gelukt, zijn plannen zijn in hoofdzaak verwezenlijkt, en hij is heengegaan in de reeds door de ervaring bevestigde overtuiging, dat de instellingen, in welker stichting hij zulk een belangryk aandeel heeft gehad, van blijvend gehalte zijnen den weg tot geleidelijke ont wikkeling hebben gebaand. Dat hij heen kon gaan zonder dat zijn dood stoornis veroorzaakt, dat hij in betrekkelijken zin gemist kan wordenis eene lofrede op zyn arbeidzijn werken blijven met ons en zullen van hem getuigen, zoolang de geschiedenis van den Nederlandseben Staat zal leven. Van den straks genoemden minder gelukkigen staatsman heeft Thorbecke gesebreven„Het hoogstewaarop alle po gingen van Slingelaudt gerigt warenen wat hij zijnen medeburgeren ten doel stelde heeft de voortreffelijke man in deze woorden zamengevateen vrij volk en eene vrije re gering." Naar hetzelfde doel streefde ook de ontslapen staats man. En wij kunnen zijn nagedachtenis geen betere hulde brengen dan door hem daarin na te volgen en te trachten dat doel steeds nader te komen. Wanneer zal ons dat ge lukken Wanneer wy zijn zucht tot onderzoek en*zijn on- vermoeiden ijver aan zijne vaderlandsliefde paren„wanneer wij" om des grooten mans eigen woorden te gebruiken— „door niets dien moed om te handelen laten onderdrukken die hetgeen wij als nuttig voor onze maatschappij leerden m medeter zaxe der door hem bewerkte invrijheid stelling van een franschen priester, die onder sterke verden king van een spion te zijn naar het hoofdkwartier was over gebracht. Beieren. De president-minister, graaf Hegnenlerg-Dux, is den 2 overleden. De Koning heeft den 28 het lOOjarig jubilé der Kon. Belgische Academie bijgewoond en eene rede uitgesproken die zeer is toegejuicht. Nederland was bij dit feest, dat ook den volgenden dag werd voortgezetofficiëel vertegenwoor digd door de professoren Dondersv. Baumhauer, Leemans en Vreede. 's Middags hebben de leden deelgenomen aan eenen maaltijd van 120 couverts in de groote leeszaal der Academie. Den volgenden dag beeft de Koning ook de tweede feestelijke bijeenkomst bijgewoond, en 's middags de leden en de buitenlandscke gedelegeerde^ aan zijne tafel vereenigd. De beide feestzittingen zijn opgeluisterd door voortreffelijke muziekuitvoeringen. Te Brussel is eene „Vlaamsehe Kiezers-vereeniging" opge richt, welke voor de gemeenteraadsverkiezing op 11 Juni 6 flaminganten als candidaten heeft gesteld. De liberale kiesvereeniging te Brussel heeftversterkt door een tiental deputatiën uit andere groote steden, den heer Barn 2 exemplaren aangeboden der medaljcwelke de herinnering moet bewaren aan zijne aanvallen op het vorige ministerie. Aan bn. d'Anethan en de overige leden van dat kabinpt is door eene catbolieke deputatie eene schilderij aangeboden hunne gezamenlijke portrettenvoortreffelijk gephotografiëerd, bevattende. tie beeft verworpen de voorzieningen van s, ter dood veroordeeld wegens het dood- dene vrouwen en kinderen, die niet on- svel voldeden om in huis terug te keeren. ,s Ménand, ter dood, Machu en v. d. Wal, .ngarbeid veroordeeld, s salonwagens bestaande keizerlijke spoor- !r-spoorwegmaatsckappij ten dienste van de leden van zijn geslacht heeft doen de Maatschappij voor de turksche spoor- i van den Sultan verkocht, het bonapartistische orgaan la Comédie 'onetis door de assises te Lyon, wegens oiuigo. van den radicalen procureur der republiek Andrieux van opruiing tot bet overweldigen van het jezuieten- gestiebt aldaar en andere daden van geweld na de Septem- ber-revolutieen van oogluiking in zijne rechterlijke betrek king omtrent staatkundige geloofsverwanten veroordeeld tot eene boete van 1000 fr. en tot eene schadevergoeding van gelijk bedrag aan den beleedigde. De rechtbank te S. Etienne heeft die stad veroordeeld om aan de directie der congreganistiscke scholen eene vergoe ding te betalen van 156Ó0 fr., voor de gedurende 6 maan den geleden schade ten gevolge van de willekeurige sluiting dier scholen na de September-omwenteling. Te Lyon, waar soortgelijke scholen mede gesloten waren heeft de gemeen teraad den 30nadat de maire verslag gegeven bad van het mislukken zijner pogingen te Versailles om tot eene schik king in den geest der radicale partij te gerakenbesloten den prefect uittenoodigen om in den bestaanden toestand geene verandering te brengen, zoolang de Nat. Vergadering niet omtrent de wet op het lager onderwijs heeft beslist. De prefect beeft 2 dagen later, in overleg met de liooge regee ring bepaalddat de gemeentescholen voortaan weder door congreganistische en wereldlijke onderwijzersin eene nader vasttestellen verhoudingzullen worden bestuurd. Bij de wet van 18 Germinal jaar X is de processie op den Sa cramentsdag verboden in alle plaatsen waar eene protestantsche consistoriale kerk bestaat, maar schier overal was deze bepaling. zoDder verzet van de zijde der protestantenin onbruik ge raakt. De radicale gemeenteraden van verscheidene steden hebben baar echter aangegrepen om de processie te verbieden. De bisschop van Lyon voorkwam het verbod door de processie aftezeggen. Te Nantes, Besanyon en in andere steden heeft de geestelijkheid zich in het belang der orde aan het verbod

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 5