No. 23. Vierenzeventigste Jaargang. 1872. ZONDAG 9 JUNI. MaandagscheVeemarktieAlkmaar. ©fficiccl CQcbccltc Bij een open graf. ©SUckcltjfcschc Berichten. Duitscliland. Kelgic. Frankrijk. A I. K X A S C fl E COURANT. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,65, franco per post t O,SO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents j groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. DIENSTDOENDE SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de alphabetische naamlijst der Sehutterpligtigen voor dit jaar. ter inzage van de belanghebbenden aan de gemeente secretarie alhier, van 's morgeus 10 tot 2 ure is nedergelegd, van af heden tot en met Woensdag 19 Junij e.k., terwijl de loting en naloting zullen worden gehouden ten raadliuize dezer gemeente op Donderdag 20 Junij aanstaandedes na middags ten 6 ure. Burgemeester en IE ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. lij 1872. Be Secretaris. NUHOUT VAN DER YEEN. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat liet kohier van het Patentregt over het 4e kwar taal der dienst 1871/72 op den 1 Junij 1872, door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noord holland executoir verklaard, op heden aan den Heer Ontvan ger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn., den 8 Junij 1872. A. MACLAINE PONT. POLITIE. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voor handen een pakje garen; een dames armbandeen geit Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le. helft der maand Mei 1872. T. J. de BOER, Amsterdam; Z. MAAKAL, Haring- carspel; D. PRONK, Langendijk; P. BOS, Oudorp; C. OLIE, Storrameer. Aan belanghebbenden wordt berigt dat op eene vergadering, met li. H. Veehouders en Veekoopers gehouden, een van af 3 Junij e.k. steeds toene mende aanvoer van %'ette kocjjcil ter reeds bloeijende wekelijksehe veemarkt alhier is toegezegd. J.l. Maandag werden aldaar o.a. 448 vette kalveren en 104 vette varkens aangevoerd. Voor koopers en verkoopers zijn premiën tot een bedrag van f 500 aangeboden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken le Alkmaar AlkmaarT. L. KOORN, Vice-President. 18 Mei 1872. J. P. KRAAKMAN, Secretaris „Breng aan allen met wie ik zoo vele jaren aan de belangen van het Vaderland gewerkt heb, mijne laatste groeten over, en zeg hun dat de stervende vriend is heengegaan, erkente lijk voor den steundien zoovelen hem in moeilijke tijden gaven." Met deze woorden nam Mr. J. R. Thorbecke af scheid niet als een vorst van zijn volk, maar, met bescheiden juistheid, als een staatsdienaar van de velen die met hem medewerkten tot vervulling der grootsche taak die hij zijn leven lang met ijver en nauwgezetheid heeft behartigd, als een staatsburger, tot lioogen en ruimen werkkring geroepen, van de duizenden en tienduizenden die hem van verre en nabij bekend en onbekend tot dien werkkring hadden geroepen hem hadden gesteundmet en onder hem hadden gearbeid aan de hervorming in het bestuur van den staat en in alge- meenen zin aan de belangen des Vaderlands. Kalm en helder van geest tot het laatste oogenblikzich van zijn toestand volkomen bewustregelende wat nog regeling behoefdeaf scheid nemende van zijn kinderen en dienstbodenvan zijn landgenootenging deze eerste onzer staatslieden, deze groote onder onze burgers van ons been. En het Nederlandsche volk staart op dit seboone sterfbedhoort naar die woorden, en gevoelt dat dit sterven een gebeurtenis iü, een punt in onze geschiedeniswaarbij wij willen stilstaan en denken. Thorbecke beschouw het weefsel waarop onze staatkun dige geschiedenis van de laatste 30 a 40 jaren is afgebeeld, bij geen enkele voorstelling mist ge zijn beeld beproef bet, het van eenig vak weg te nemenen gij ontrafelt het gan- sche tafereel. Open het boek waarin zij beschreven isop elke bladzijde vindt gij zijn naamwischt dien uiten het verhaal is onleesbaar geworden. Thorbecke als student reeds bestemd tot professormet dat oogmerk naar Duitsch- land gezonden voor de beoefening van wijsgeerig staats recht en geschiedenisdoch bij zijn terugkomst niet geplaatst, als niet volkomen „vertrouwbaar" geacht weer naar Duitsch- land teruggekeerd en daar zoowel als later te Amsterdam vlijtig beoefenaar van geschiedenis en staatsrecht in 1825 hoogleeraar te Gendna de afscheiding van België te Leiden tot hij in 1839 met de uitgave zijner Aanteekening op de Grondwet eensklaps op den voorgrond tradom er te blijven tot aan zijn dood. Hij vooral beeft de behoefte aan her vorming die gevoeld werd, duidelijker omschreven, en aan gewezen wat herziening, wat wijziging noodig had. Hij heeft, aan bet voorbereidingswerk onzer grondwetsherziening bet grootste aandeel gehadhij was de steller van het ont werp dat daarbij ten grondslag lag. Spoedig daarnain November 1849 als Minister opgetredenheeft hij dat aan tal belangrijke wetten tot stand weten te brengenwaarbij onze staatsinstellingen zijn gevestigd en geregeld. Toen heb ben wij-een zeldzaam vruchtbaar tijdvak aan wetgevenden arbeid gehaddoor de Kamers gesteund en met vertrouwen bijgestaan werkte hij krachtig in vaste richting voorthet was buiten twijfel het schoonste gedeelte van zijn staatkun dige loopbaanofschoon het slechts drie en een balf jaar beeft geduurd. Maar, hetzij Minister of lid der Tweede Kamer, altijd bleef zijn invloed van schier beslissend gewicht, altijd was zijn advies van overwegend belangaltijd was zijn stem van beteekenis. Geen belangrijke wetaan welker be handeling hij deel namof zij draagt de sporen van zijn medewerking, van zijn helder inzicht, juisten blik en eriti- scben zin. Nog tweemalen werd luj tot raadsman der Kroon geroepen en Thorbecke is als Minister gestorven. De Nederlander die bij dit open graf nadenkend stilstaat, ziet een reeks van jaren voor zyn geest voorbij trekken, jaren van beteekenisvan leven en bewegingvan heiligen strijd en van betrekkelijke verzoening en bevrediging. Hij ziet ze voorbijtrekken met gemengde gewaarwordingen al naar mate hij nietof meer of minder is ingenomen met de staatkun dige veranderingen waaraan de man die ter ruste is gegaan, zulk een belangrijk aandeel heeft gehad. De jaren die aan de grondwetsherziening vooraf zijn gegaan jaren van onbe vredigende en daarom verworpen voorstellenvan groote spanningtoen het beslissend voor en tegen moest worden uit gesproken, dat de richting zou bepalen, waarin de Neder landsche burgermaatschappijals staatseenheidals provincie en gemeentein betrekking tot kerk en schooltot vereeni- ging en individu, tot handel, scheepvaart en nijverheid, zieh gedurende een aantal jaren zou ontwikkeleutoen een weg moest worden gekozenwaarop in elk gevalhoe de keuze mocht uitvallenhoogst bezwaarlijk en niet zonder groot nadeel voor land en volkkon worden teruggekeerd. De keuze werd gedaan overeenkomstig den wenseh van de meer derheid der mondige staatsburgersen van hen die er van schriktendie meenden den weg der revolutie te zijn inge slagen aan welks einde wij de republiekde regeeringloos- lieid of misschien de vreemde overheersehing zouden vinden, zijn de meesten althans niet volkomen gerustgesteld en van hun ijdele vrees genezen Zonder twijfel mag wor den aangenomendat zeer velen van lien met den thans bestaanden toestand zijn verzoendenernstig afgevraagd op welk punt en in hoeverre zijzoo mogelijk terugkeer zouden wensehenzouden inzien dat de vroegere stand van zaken niet beter was. Het staatsgezag wordt bij ons geëerbiedigdde orde niet gestoordvoor elke le- levensuiting is vrijheid de voorwaarden van ontwikkeling op velerlei gebiedvoor zoover zij van de staat afhangen zijn meer dan in menig ander land aanwezig. Ongetwijfeld, wij heb ben op geen volmaaktheden te roemener bestaan leemten en gebrekenmaar toch is er reden tot tevredenheid, en welk een groot aandeel in hetgeen is tot stand gekomen hebben wij te danken aan de werkzaamheid de volhardingde kennis de organiseerende krachtbet beleid van hem die thans rust, zoolang hij leefde geen rust heeft gekenddie tot op het ziekbed dat zijn sterfbed is geworden, tot plichtsbetrachting werd gedreven door De zorgdie nimmer rusten laat Den slaaf van eenen vrijen staat. Toen Thorbeckeals reetor magnificus der Leidsohe hoo- gesebool bij het overdragen dier waardigheid aan zijn op volger, in 1841 de gebruikelijke redevoering hield, sprak hij over „Simon van Slingelaudt's toeleg om den Staat te her vormen." Een meer bevredigend opschrift zal de schrijver kunnen kiezen, die over Thorbecke's werkzaamheid zal han delen. Moest de staatsmanvan wien de Leidsche professor sprakdoor den loomen geest zijner tijdgenooten van mede werking en steun verstokenzijn pogingen vruchteloos zien blijven die Leidsche professor zelf, later op het gebied van het praktische staatsleven getreden, mocht zijn „toeleg" met den scboonsten uitslag bekroond zien. Dankbaar heeft hij dit zelf erkend en van de ondersteuning en het vertrouwen gewaagd, die hem in zijn schoonste tijdvak werden geschonken. „Zeldzaam schrijft hij werd eene taak als die waarvoor bet Ministerie van 1 November 1849 opkwam, bij gunstiger openbare stemming aanvaard. Na langen stilstand had zich een sterk verlangen naar vooruitgang doen geldeneen streven, niet om hetgeen behoefte was geworden te nemenmaar te ontvangen; met een kalm, blijmoedig vertrouwen op de uit komsten die men van eene vernieuwde regeer- en volkskracht voorzag." Zijn „toeleg" is gelukt, zijn plannen zijn in hoofdzaak verwezenlijkt, en hij is heengegaan in de reeds door de ervaring bevestigde overtuiging, dat de instellingen, in welker stichting hij zulk een belangrijk aandeel heeft gehad, van blijvend gehalte zijnen den weg tot geleidelijke ont wikkeling hebben gebaand. Dat hij heen kon gaan zonder dat zijn dood stoornis veroorzaakt,, dat hij in betrekkelijken zin gemist kan wordenis eene lofrede op zijn arbeidzijn werken blijven met ons en zullen van hem getuigen, zoolang de geschiedenis van den Nederlandschen Staat zal leven. Van den straks genoemden minder gelukkigen staatsman heeft Thorbecke geschreven„Het hoogstewaarop alle po gingen van Slingelandt gerigt warenen wat hij zijnen medeburgeren ten doel steldeheeft de voortreffelijke man in deze woorden zamengevat: een vrij volk en eene vrije re gering." Naar hetzelfde doel streefde ook de ontslapen staats man. En wij kunnen zijn nagedachtenis geen betere hulde brengen dan door hem daarin na te volgen en te trachten dat doel steeds nader te komen. Wanneer zal ons dat ge lukken Wanneer wü zijn zucht tot onderzoek en*zijn on- vermoeiden ijver aan zijne vaderlandsliefde paren„wanneer wij" om des grooten mans eigen woorden te gebruiken— „door niets dien moed om te handelen laten onderdrukken die hetgeen wij als nuttig voor onze maatschappij leerden kennen, voortbrengt en ontwikkelt." Thorbecke heeft zieh bij zekere gelegenheid een voorstander verklaard van spre ken maar van „spreken dat tot handelen leidt,." Ook dien wenk kunnen wij ons ten nutte maken. W. v. d. K. y De Keizer heeft de orde pour le mérite aan Koning E iet or Emmanuel verleend. Hij heeft in persoon den kroonprins Humbert daarvan kennis gegdven en de duitsehe kroonprins heeft later de decoratie aan prins Humbert overhandigd. Den 4 is bij den Bondsraad een wetsontwerp ingediend tot verlenging der zoogenaamde dictatuur in Elzas-Lotharingen. Terwijl te Berlijn de vorming eener nieuwe conservatieve fractie in den Rijksdag onder den naam van monarchisch- nationale partij is tot stand gekomen, heeft zich, in verband daarmede, in Zuid-Duitsehland eene vereeniging van conserva tieven gevormddie zich nationaal-conservatieven noemen, in onderscheiding van de conservatieve elementenwelke eene particularistische richting zijn toegedaan. Rijksdag. Den 29 is het bekende, op nieuw ingediende, voorstel-Zaaier, tot uitbreiding der wetgevende bevoegdheid van den Rijksdag tot, het geheele gebied van het burgerlijke rechtin behandeling gekomen. De beiersche, wurtemberg- sclie en Saksische regeeringen hebben zieh niet bepaald in beginsel tegen de voordracht verklaardmaar meer tegen de uitgebreide strekking en het ontijdige van het voorstel. Den 31 is het voorstel met eene groote meerderheid aangenomen; slechts het catkolieke centrum en de uiterste rechterzijde stemden tegen. Den 3 Juni is het met Groot-Brittanje gesloten verdrag van uitlevering zonder discussie bij eerste en tweede lezing goed gekeurd. De voorstellen betreffende eene geheele of gedeelte lijke opheffing der zoutbelastiug zijn verworpennadat de minister Belbrück zijne vroegere verklaring herhaald had dat de regeeringen de afschaffingniet de verlagingwen sehen maar eerst een equivalent moeten vinden ter verze kering der inkomsten van het Rijk. Echter is eene motie van den Afgevaardigde v. Hoverbeck, waarin de wenseh naar eene spoedige afschaffing werd uitgesprokenaangenomen. Pruisen. De gouverneur van Keulen heeft den 1 den catholieken garnizoensprediker Lünnemann in zijn ambt ge schorst en hem den sleutel der garnizoenskerk en de kerke lijke registers doen ontnemendewijl hij, op grond van de bekende aanschrijving van den veldproost Namszanowski geweigerd heeftin die kerk verder godsdienstoefening te houden. De in de woning van den heer Kozmian te Posen en in het jezuieten-klooster te Sehrim in beslag genomen brieven en papieren zijn dezer dagen teruggegeven. De catholieke geestelijkheid van het decanaat Bergheim in het aartsbisdom Keulen, had eenigen tijd geleden een adres aan den Keizer en Koning gerichtwaarin zij, voor zooveel hunne personen betreftprotesteert tegen de in den laatsten tijd de catholieke geestelijkheid aangewreven aantijgingen als zou zij geen vaderland erkennen en met. het buitenland samenzweren tegen het welzijn van het duitsehe Rijk. Prins Bismarck heeft daarop geantwoorddat de adressantenna hunne duidelijke verklaringen niet kunnen meeneudat zij blootgesteld zijn aan het verwijt van gebrek aan vaderlands liefde; dat er echter eene richting op kerkelijk gebied bestaat welke het herstel des Rijks, ten minste in den eenigen moge lijken vorm waarin het geschied isverwerpten dat alzoo de gewensckte vrede tusschen Kerk en Staat zooveel heter zal behouden blijvenhoe meer de geestelijkheid met woord en daad die richting bestrijdt. De bekende berichtgever der Kölnische Zeitung gedurende den oorlogdr. Hans IEachenhusen komt in dat blad op tegen de beschuldigingen door den bisschop van Orleans in de franscke Kamer tegen het duitsehe leger gericht. Hij vindt het zonderling, dat juist een bisschop kwelzucht en barbaarsckheid aan het duitsehe leger verwijtdaar de fran- sche priesters zooveel welwillendheid der duitsehe troepen ondervonden hebben, als maar eenigszins met de wetten van den oorlog was overeen te brengen. Hij deelt een aan hem geriohten brief van dankbetuiging van den bisschop van Cbartres medeter zake der door hem bewerkte invrijheid stelling van een franschen priester, die onder sterke verden king van een spion te zijn naar het hoofdkwartier was over gebracht. Beieren. De president-minister, graaf Hegnenberg-Dux, is den 2 overleden. De Koning heeft den 28 het lOOjarig jubilé der Kon. Belgische Academie bijgewoond en eene rede uitgesproken die zeer is toegejuicht. Nederland was bij dit feest, dat ook den volgenden dag werd voortgezetofficieel vertegenwoor digd door de professoren Bondersv. Baumhauer, Leemans en Vreede. 's Middags hebben de leden deelgenomen aan eenen maaltijd van 120 couverts in de groote leeszaal der Academie. Den volgenden dag heeft de Koning ook de tweede feestelijke bijeenkomst bjjgewoond, en 's middags de leden en de buitenlandsche gedelegeerden aan zijne tafel vereenigd. De beide feestzittingen zijn opgeluisterd door voortreffelijke muziekuitvoeringen. Te Brussel is eene „Vlaamsohe Kiezers-vereeuiging" opge richt, welke voor de gemeenteraadsverkiezing op 11 Juni 6 flaminganten als candidaten heeft gesteld. De liberale kiesvereeniging te Brussel heeftversterkt door een tiental deputatiën uit andere groote steden, den heer Barn 2 exemplaren aangeboden der medaljc welke de herinnering moet bewaren aan zijne aanvallen op het vorige ministerie. Aan bn. d'Anethan en de overige leden van dat kabinet is door eene catholieke deputatie eene schilderij aangeboden hunne gezamenlijke portrettenvoortreffelijk gephotograliëerd, bevattende. Den 2 is op het stadshuis te Brussel den burgemeester Anspach eene gedenkpenning aangebodengeslagen ter er kenning van zijn belangrijk aandeel in het ontwerpen en voltooien der werken tot verdieping der Senne. In eene den 18 Mei gehouden bijeenkomst van het hoofd comité voor de „inschrijving der fransehe vrouwen" isuit overweging dat het verlangde cijfer van 500 miljoen niet bereikt zal worden, bepaald, dat ailen, die op voorwaardelijke wijze giften geschonken hebbenhet hun toekomende van 15 tot 25 Juni bij het comité te Parijs kunnen doen af halen, welke termijn voor de buitenslands gevestigde inschrijvers met 1 en voor de zich buiten Europa bevindende met 2 maan den verlengd wordt. Het niet afgehaalde wordt in de schat kist gestortmet uitsluitende bestemming tot bevrijding der nog geoccupeerde gewesten. Volgens het oordeel van den Raad voor de capitulatie zijn de vestingen Longwy en Péronne door hunne cominan dantenden luit.-kol. Massaroli en den commandant Gander, te vroeg overgegeven, maar verkeerde Rocroy bij de capitu latie in een zeer hachelijken staat; de bevelhebber dier vesting, de bataljons-chef Melinwordt echter gegispt omdat hij het geschutde ammunitie en de proviand niet onbruikbaar had gemaakteen verzuim, waaraan zich de beide andere bevel hebbers insgelijks schuldig hebben gemaakt. Tegen het proces-verbaal van den Raad der capitulatiën nopens de overgaaf van Straatsburg is geprotesteerd door den voormaligen republikeinschen prefect van Straatsburg den heer Valentin, door den commandant der nat., garde Aug. Saglio door den gemeenteraad en laatstelijk door den genl. Uhrichwiens memorie aan den minister van oorlog door VÉvénement is openbaar gemaakt. Wat de ontijdigheid der overgaaf (27 Sept.) betreftherinnert hijdat deze reeds den 19 door den gemeenteraad gevraagd wasdat 2 bressen ge schoten de wallen platde citadel in brand geschotenhet garnizoen met I verminderd, vele openbare en I der bijzon dere gebouwen verbrandmeer dan 10000 inwoners van huisvesting beroofd, nagenoeg 1200 burgers door liet vijandelijk vuur getroffen waren; hij oordeelt de eer meer dan bevredigd door langer dan 2 maanden tegenstand te bieden onder een regen van 200000 geduchte projectielen. Onhruikbaarmaking van krijgsvoorraad is geen verplichting van het reglement; bij de overgaaf eener citadel is zij raadzaammaar niet wanneer men de voordeeligste voorwaarden voor eene stad met 80000 zielen bedingen moet. De genl. erkent, dat hij de krijgsgevangenschap zijner manschappen had moeten dee- lenmaar troost zich het verwijt daarover, dewijl hij na zijnen terugkeer geen vierde zou hebben verkregen van het geen hem gelukt is te Tours voor hen te verwerven. De Raad voor de capitulatiën is uiteengegaannadat zijn arbeid 10 maanden geduurd had. Henri Brissacgewezen medewerker aan le Vengeur, in April en Mei 1871 secretaris-generaal eerst van de uitvoe rende oommissie der parysche Commune en daarna van het comité van algemeen welzijnen als zoodanig eene reeks van bescheiden uitgevaardigd hebbende waardoor hij zieh mede plichtig heefl gemaakt aan het meerendeel der misdaden van de Communeis den 24 onder aanneming van verzachten de omstandigheden, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Door den krijgsraad is t,er dood veroordeeld de parijsche wijnhuishouder Bénoistdie op 23 en 24 Mei van het vorige jaar brand heeft gesticht in de Rue de LilleRue du Bac en Rue de Vernenil. Het hof van cassatie heeft verworpen de voorzieningen van den kleermaker Killers, ter dood veroordeeld wegens het dood schieten van verscheidene vrouwen en kinderen, die niet on- middelijk aan zijn bevel voldeden om in huis terug te keeren. en van de petroleuses Ménand, ter dood, Machu en v. d. IE al, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. De uit 8 prachtige salonwagens bestaande keizerlijke spoor trein die de Ooster-spoorwegmaatschappij ten dienste van Keizer Napoleon en de leden van zijn geslacht heeft doen vervaardigen, is aan de Maatschappij voor de turksche spoor wegen ten gebruike van den Sultan verkocht. De directeur van het bonapartistische orgaan la Comédie Humainede heer Ponetis door de assises te Lyon, wegens het beschuldigen van den radicalen procureur der republiek Andrieux van opruiing tot het overweldigen van het j ezuieten- gesticht aldaar en andere daden van geweld na de Septem- ber-revolutieen van oogluiking in zijne rechterlijke betrek king omtrent staatkundige geloofsverwanten veroordeeld tot eene boete van 1000 fr. en tot eene schadevergoeding van gelijk bedrag aan den beleedigde. De rechtbank te S. Etienne heeft die stad veroordeeld om aan de directie der congreganistische scholen eene vergoe ding te betalen van 15600 fr„ voor de gedurende 6 maan den geleden schade ten gevolge van de willekeurige sluiting dier scholen na de September-omwenteling. Te Lyon, waar soortgelijke scholen mede gesloten waren heeft de gemeen teraad den 30nadat de maire verslag gegeven had van het mislukken zijner pogingen te Versailles om tot eene schik king in den geest der radicale partij te gerakenbesloten den prefect uittenoodigen om in den bestaanden toestand geene verandering te brengen, zoolang de Nat. Vergadering niet omtrent de wet op het lager onderwijs heeft beslist. De prefect heeft 2 dagen later, in overleg met de hooge regee ring bepaalddat de gemeentescholen voortaan weder door congreganistische en wereldlijke onderwijzersin eene nader vasttestellen verhoudingzullen worden bestuurd. Bij de wet van 18 Germinal jaar X is de processie op den Sa cramentsdag verboden in alle plaatsen waar eene protestantsche consistoriale kerk bestaat, maar schier overal was deze bepaling, zonder verzet van de zijde der protestantenin onbruik ge raakt. De radicale gemeenteraden van verscheidene steden hebben haar echter aangegrepen om de processie te verbieden. De bisschop van Lyon voorkwam het verbod door de processie aftezeggen. Te Nantes, Besangon en in andere steden heeft de geestelijkheid zich in het belang der orde aan het verbod

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1