C^rool Ikrittanjc en Ierland. Turk lie. 0«slciu*||k-afioiis;ar||e. ttpanjt Tercenigde Nfulon. onderworpen. De bisschop van Marseille besloot echter, de processie voortgang te doen hebben en noodigde het gemeen tebestuur tot bijwoning uit. De maire Guinot gat een wei gerend antwoord en verwees den prelaat naar den bevelheb ber der nog in staat van beleg verkeerende stadgeul. Espivent. Deze gaf verlof voor de processie en beloofde den bijstand der militaire macht. Later achtte de bisschop, wegens de heerschende spanninghet echter raadzaam op zijn besluit terug te komen. 30000 Menschen hebben toen eene bedevaart gedaan naar de buiten der stad gelegen kapel van Notre Dame de la Garde, en vervolgens eene ovatie aan den genl. Espivent gebracht. De rust werd dank zij eene talrijke policiemaeht, niet verstoord. De minister van binn zaken heeft den 28 de prefecten aangeschreven om te bewer ken, dat de processie voortgang zou hebben op alle plaat sen,' waar de protestanten tot dusver in de afwijking van de wet berust hadden en waar het zonder gevaar voor de openbare rust kon geschieden. De maarschalk Vaillantgewezen minister van het keizerlijk Huis en minister van oorlogis den 4 Juni te Parijsin nagenoeg S2jarigen ouderdomoverleden. De minister van binn. zaken heeft de prefecten aangeschre ven om onverwijld afdoende maatregelen te nemen tot het tegengaan der verspreiding van in Belgie en Engeland ge drukte bonapartistische vlugschriften. De prefect der Oostelijke Pyreneeën heelt bepaalddat alle aldaar niet gewoonlijk verblijvende spaansohe onderdanen het vertoef zonder speciaal verlof verboden wordten dat alle Spanjaardendieal zijn zij van behoorlijke reispassen voorzien binnen 48 uren na hunne komst zoodanig verlol niet hebben aangevraagdover de spaansche grenzen terug gebracht of in het binnenland van Prankrijk geïnterneerd zullen worden. Het hof van assises der Seine heeft ter dood veroordeeld de parijzenaars Bothram, Doré en Joseph Meyer, die in 1871 gedurende het heetst van het pruisische bombardement rustige burgersalleen omdat een hunner onder het Keizer rijk policie-agent was geweest, op de openbare straat aange vallen en zoo mishandeld hebben, dat de een den volgenden dag aan zijne wonden bezweken is en de ander 4 weken genees kundig verpleegd is moeten worden en eene verminkte hand gehouden heeft. Nationale Vergadering. Den 28 heeft de hertog van Aumalebij de voortzetting der beraadslaging over de leger- wet het aannemen aangeraden van het ontwerp der com missie. Hij heeft zich inzonderheid ten gunste van de ver plichte dienst, van de opheffing der plaatsvervanging en van de indienststelling van het geheele contingent verklaard maar tegen de bepaling, waarbij zij, die lezen noch schrijven kunnenbelet worden zich vóór den wettelijken diensttijd te engageerenen duurt hunne onkunde in dienst voort gestraft worden door hen een jaar langer bij het vaandel te houden. Hij vond het onbillijk, hen dus te doen boeten voor het verzuim hunner oudersen ongepasthet dienen bij het, vaandel tot een straf te maken. Hij greep deze gelegenheid aan om uitteweiden m den lof der driekleurige vlag, die eertijds het teeken der overwinning was en thans het sym bool der eendracht behoorde zijn. De redevoering van den hertog is zeer toegejuicht geworden. Onder de 4 overige redenaars behoorden de kolonel Denfert en genl. Changarnier, die een, door eerstgenoemde uitgelokt, levendig debat hebben gevoerd over den aard en de grenzen der militaire discipline. Den 29 hebben nog 3 generaals en msgr. Dupanloup het woord gevoerdlaatstgenoemde heeft gezegddat Pruisen dank zij het stelsel van algemeene dienstplichtigheidvoor het oogenblik de eerste artillerie der wereld bezit en de eerste kazerne der wereld is. „Maar," zeide hij „de eerste natie der wereld is de pruisische natie daarom niet. De grootheid eener natie is voornamelijk het gevolg van edel moedigheid en ridderlijken geesteigenschappen welke aan Pruisen ontbreken. Ik ken de pruisenik heb hunne wreedheid en hunne afpersingen gezienen dit heeft mijne overtuiging gesterkt, dat een volk van soldaten noodlottig eindigt met een barbaarsch volk te worden. Laat ons Prankrijk niet vernielenten einde een leger te vormen." De redenaar heeft voorts de eerste 2 artikelen van het wets ontwerp bestredenomdat zij de studie der klassieken der godsdienst en van de wetenschap zullen belemmeren. De commissie voor het wetsvoorstel van den heer Haentjens, om den Raad voor de capitulatiën te machtigenuitspraak over de capitulatie van Parijs te doenheeft tot de verwerping daarvan geconcludeerd. Aan het slot der zitting van den 29 heeft de legitimisti- sche genl. Dutemple zich een heftigen uitval tegen den heer Gamletta veroorloofd. Volgens hem hadden de drijvers van den oorlog tot het uitersteterwijl zeer vele hunner staat kundige tegenstanders hun leven op het slagveld lieten zich met groote woede van alle ambten meester gemaakthad de waan, dat deze mannen uit vaderlandsliefde handelden, reeds lang plaats gemaakt voor de overtuiging dat zij slechts door eerzucht, gedreven werden; en had Frankrijk, na de schande van Sedande groote vernedering ondergaan van zich te moeten onderwerpen aan een clubredenaar, die niet schroomde om generaals aftezetten en door anderen van zijn maaksel te vervangenom de Algemeene Raden naar huis te zenden en geheel Prankrijk het onderste boven te keeren zoodat het tegenwoordig Hoofd van het uitvoerend bewind hem een razenden gek genoemd had. Werden de hoofden van het leger der orde getroffendan moesten ook de hoofden van het leger der wanorde niet ontzien worden, en wenschte men het tijdperk der revolutiën te moeten afsluitendan moest ook de gedrochtelijke leer verworpen wordendat wel de militaire en niet de staatkundige chefs verantwoording schuldig zijn. De heer Gamletta heeft, te midden van het tumult door deze woorden verwekt, den genl. toegeroepen, dat liedendie dergelijke redevoeringen hieldengeen ant woord verdienden maar naar het krankzinnigenhuis behoor den gebracht te worden. Den 30 is de beraadslaging over de artikelen der leger- wet begonnen en de volgende dagen voortgezet. Art. 5 't welk aan militairenzoolang zij bij het vaandel staan het stemrecht ontzegtis aangenomen met 028 tegen 35 st., na verwerping der amendementen van de heeren Millaud Farcy en Denferttot algeheele opheffing dier bepaling en van de heeren Raoul DuvalVitalis o.s. om aan het art. de bepaling toetevoegendat officieren in actieve dienst niet eerder dan 3 maanden na het verlaten daarvan verkies baar zouden zijn. De heer Thiers en alle ministers hebben voor het artikel gestemduitgenomen de minister Dufaure die zich van de stemming onthield. Op art. 7, waarbij van de dienst zijn uitgesloten niet slechts zij, die tot eene ontee- rende straf, maar ook die tot eene correctioneele straf van 2 jaren veroordeeld zijn, is een voorstel van den heer Farcy om de laatstbedoelden in de strafcompagniön intelijyenmet eene geringe meerderheid verworpennadat de minister van oorlog verklaard haddat er reeds te veel strafcompagniön bestaan, die veel geld kosten en in oorlogstijd niet te gebrui ken zijn. Art. 23waarbij verlof of tijdelijke vrijstelling wordt verleend aan jongelieden ten behoeve van den landbouw, ter tegemoetkoming van oudersof ter volmaking in hun leervakis ernstig bestredeno.a. door den heer Gamletta die zoodanige ontheffing een kosteloos remplacement noemde. De rapporteur der commissie hield de noodzakelijkheid der bepaling staandemaar gat kennis van het voornemen der oommissie om het slot van het art., waarbij aan de militaire administratie de bevoegdheid wordt verleend om de vrijstel lingen zelfs in oorlogstijd te verlengente doen vervallen. Te Rathgar, een dorp bij Dublin, is in den avond van den 27 weder een agrarische moord gejileegd op mevr .Mede, die eenig land in Kingscounty wilde verkoopen enin het belang van den verkoop, aan eenige pachters de huur had opgezegd. Terwijl zij alleen te huis was, werd er gescheld en opende zij de deur, waarop een manspersoon haar een papier overgaf entoen zij dat inzaghaar door het hart schoot. t De prins en prinses v. Wales zijn den 1 Juni van nunne reis naar liet vasteland teruggekeerd. Den 6 Febr. is kapt. Nolan, de home-rule candidaat, m het iersche district Galway met eene groote meerderheid tot lid van het Lagerhuis verkozen. De voorstanders van den tegen-candidaat zijn tegen deze verkiezing opgekomen en zulks heeft een gerechtelijk onderzoek ten gevolge waarvan de uitslag is geweest, dat de verkiezing va,n kapt. Nolan is verklaard geschied te zijn door de schaamtelooze en systematische samenspanning en intimidatie van de zijde der r.c. priesterswaarin msgr. i Tuamde hand heeft gehad. Te Oldham is de heer Cobbettde candidaat der conser- vatieven, tot lid van het Lagerhuis verkozen, De hertog v. Edinburg is den 4, per spoor van Kingstown waar hij ontscheept was, te Dublin aangekomen en in een open rijtuig naar het paleis van den Onderkoning gereden overal op zijnen weg door eene talrijke menigte met geest drift begroet wordende. Den 5 heeft de hertog de tentoon stelling van kunst en nijverheid geopend, op zijnen weg derwaarts weder veel toejuiching der menigte ondervindende, Hoogerhuis. Den 31 hebben de lords Derby, Grey,Canns Westbury bij de regeering aangedrongen op het geven van inlichtingen omtrent het Alabama-geschil, en waarschu wingen en verwijten tot haar gericht nopens hare houding - T\_ i.rolitto nncrpnh ik in deze kwestie. De minister Granville achtte het oogenblik tot het doen van mededeelingen alsnog ongeschikt en wenschte daarvoor den 3 Juni aftewachten. Den 3 heeft graaf Granville (gelijk de heer Gladstone in het Huis der Gemeenten) medegedeeld, dat het supplementaire artikel van het washiugtonsche tractaatdoor graaf Gran ville opgesteld en door de rechtsgeleerde raadslieden Kroon goedgekeurd is als voldoende ten opzichte van door Engeland gestelde voorwaarde, dat de „niet-rechtstreek- sclie eischen" door America moesten worden ingetrokken voorts dat America niet liet eerste gedeelte van dat artikel, betrekking hebbende op de niet-rechtstreeksche eischen, ge wijzigd wenscht te zien maar dat de moeilijkheden bestaan alleen ten opzichte van de in het artikel vervatte vêrbind- tenissen voor de toekomst. De minister verklaarde, nog met te weten, of men tot eene schikking ten opzichte van die moeilijkheden zou komen, maar de hoop daarop nog niet te hebben opgegeven. Lord Bussel heelt aangekondigddat hij zijne bekende motie den 4 zal voorstellen. Graaf Gran ville heeft geantwoorddat de regeeringindien een votum van afkeuring tegen haar beleid werd voorgesteld, het op de best mogelijke wijze zou bestrijden. Den 4 is discussie gevoerd over de aangekondigde motie- Russellwaarin gevraagd wordt schorsing van het scheids rechterschap te Genève, totdat de niet-rechtstreeksche eischen zullen zijn ingetrokken. Lord Russell heeft het tractaat van Washington, wegens gebrek aan duidelijkheid, afgekeurd, het aarzelen der regeering veroordeeld en de buitensporigheid van America's eischen aangetoond. Lord Granmlle heeft de regeering en de engelsche gevolmachtigden ter Conferentie van Washington verdedigd tegen de, naar hy zeide, onrecht vaardige aanvallen van lord Russellhij heeft betoogddat Engelandindien het tractaat schipbreuk lijdthetgeen hij geenszins zeker achtte, in de oogen der wereld eene veel betere stelling zal innemenindien het alles gedaan heeft, wat het doen kon om het verschil van meening te doen oj>- houden; hij heeft staande gehouden, dat het supplementaire arti kel volkomen voldoende is om de „niet-rechtstreeksche eischen" ter zijde te stellenen hij heeft, het, Huis gesmeekt zich met te laten bewegen tot verklaringen als die der aanhangige motiewelke de laatste kans op het tot stand komen eener schikking vernietigen zouden. Lord Derby en verscheidene andere conservatieve lords hebben de motie ondersteund. De minister van koloniën en de lord-president van den Geheimen Raad hebben het gedrag der regeering verdedigd, en dat der conservatieven onvoorzichtig en weinig vaderlandslievend ge noemd. Lord Cairns heeft de daden der regeering met grooten nadruk gegispt, en daarna is de discussie tot den 6 verdaagd. Lagerhuis. Den 28 heeft de heer Hughes het voorstel i den volgenden dagwegens de Derby-wedrennenniet, te vergaderenbestredenhet onbetamelijk achtende dat het Huis zijne werkzaamheden niet op den Hemelvaartsdag en wel op den Derby-dag met zijne vele misbruiken schorste. Het voorstel werd echter met 218 tegen 58 st. aangenomen. Den 30 heeft de minister Gladstonein antwoord op eene vraag van den heer Osborne naar de waarheid van het door de Daily-Telegraph vermelde telegram uit Nieuw-York, geant woord „Indien de heer Osborne een telegrafisch bericht bedoelt, hetwelk niet.langs den regelmatigen weg kwam, en dat in hoofdzaak melddedat de onderhandelingen tusschen de 2 regeeringen formeel of feitelijk zijn afgebrol en, dat telegram is onjuist." De ballot-bill werd, na derde lezing, met 274 tegen 216 st,, aangenomen. Den 31 is door den heer Gladstone, in antwoord op eene interpellatie van den heer Barthelot, gezegd, dat met America geene schikking zal getroffen worden zonder dat het Parle ment daarvoor vóór de ratificatie daarvanzijn oordeel zal hebben uitgesproken. Vermits het americaansche Congres den 3 Juni uiteen zou gaan, was deze dagteekening van belang geworden voor de onderhandelingenen zou het Parlement niet lang meer op eene mededeeling te wachten hebben. Den 3 Juni heeft de secretaris-generaal van biut. zaken ver klaard dat het voorshands nog noodzakelijk bleef om den heer Gervoise als diplomatiek agent te Rome te behouden daar de pauselijke Stoel bleef weigeren om met de gezanten bij het italiaansche Hof in betrekking te treden. Op ver schillende vragen om inlichting nopens de kwestie met Ame rica werd gelijkerwijze geantwoord als in het Hoogerhuis (zie hierboven)de minister Gladstone verklaarde nogop eene vraag van den heer Horsmandat het supplementaire artikel geen middel was om de kwestie der niet-rechtstreeksche eischen optelossenmaar om haar te ontwijkenen dat de americaansche gezant te Londen deze meening der engelsche regeering deelde. Lord Bury kondigde aan dat hij eene motie zou voorstellenvan gelijke strekking als die van lord Russell in het Hoogerhuis. Den 17 Mei hadden de hassounisten zichop aansporing der fransche en belgische gezanten, vereenigd om door de verkiezing van een patriarch den grootvizier voor eene afge dane zaak te plaatsen. Een met 250 handteekeningen voor zien document zou den volgenden dag den grootvizier kennis gevendat de catholieke armeniërs den bisschop van Brussa, msgr. Telkiantot hunnen patriarch verkozen hadden. De grootvizier werd hiervan echter verwittigd en nam des nachts, m overleg met, de russische en duitsehe vertegenwoordigers, zijne maatregelen. Toen nu de deputatie tot hem kwam verklaarde hij, dat de catholieke armeniërs tegen den 19 onge roepen warenom hun patriarch te kiezen en dat de has sounisten zich dus met de anderen naar de Chrysostomus-kcrk te begeven hadden. Op de bedenking, dat deze kerk doot geëxcommuniceerde priesters bediend werd bepaalde hij een ander locaal. De hassounisten kwamen wel op, maar ont hielden zich van de verkiezing: met 1193 der 1200 uitge brachte stemmen werd daarop msgr. Kupelianbisschop van Diarbekir, tot patriarch verkozen. De Porte heeft den 25 aan msgr. Kupelian de olheiëele investituur verleend De fransche gezant heeftnamens zijne regeering tegen de verkiezing van een separatistischen pre laat en tegen de bekrachtiging daarvan geprotesteerd. Oostenrijk. De Aartshertogin Sophia moeder des Kei- rs, is den 28, na eene langdurige ongesteldheid, in 67ja- rigcn ouderdomte Weenen overleden. De overstroomingen in Boheme hebben zulk eene uitbrei ding gehad, dat een achtste van dat, Koningrijk was onder water gezet. De dagbladen roepen de algemeene liefdadig heid in ten behoeve der geteisterde landstreken. De minister van binn. zaken heeft den 3 Juni in den Rijksraad versla0, fee'even van de overstroomingen in Boheme, en eene crediet-aanvraag tot ondersteuning der noodlijdenden aange kondigd. De minister van eeredienst. beloofde in de aanstaande zitting de in de troonrede toegezegde confessioneele wetten te zullen indienen. Met nagenoeg alg. st. werd het nieuwe wetboek van strafvordering aangenomen en bepaald, dat het gelijktijdig in alle landen ingevoerd zal worden. De heer Caïroli heeft den 31 in de Kamer van Afgevaar digden een wetsontwerp tot invoering van het algemeen stem recht ontwikkeld. De minister Lama heeft gezegddat de tegenwoordige kieswet reeds veelomvattend is dat vóór alles het volk onderwezen moet worden ten aanzien der verplich tingen en rechten van den kiezer. De minister verzette zich op zich te nemen heeft de Kamer, met 140 tegen 22 st., een door den Afgevaardigde Acuno voorgesteld votum van vertrouwen aangenomen. Den 5 heeft de maarschalk den eed als president-minister in handen des Konings afgelegd, en heeft, hij in den Senaat in het Congres verklaarddat het nieuwe bewind het regeerings-programma van het koMwwX-Sogosta zou volgen. Geul. Echague heeft het hoofdkwartier in eene oostelijke richting verlegd, en is den 3 met het gros van het uoorderleger naar Navarre vertrokken. 3 Benden zijn in Guipuzcoa en Alava in onderwerping ge komen en hebben 600 a 700 geweren afgegeven. Te Bilbao niet tegen het in behandeling nemen van het voorstel, maar behield"zich voor, het nadrukkelijk te bestrijden. De Kamer heeft besloten het ontwerp in behandeling te nemen. Den 4 Juni is te Magenta het monument onthuld, opgericht ter eere der in den daar geleverden veldslag gesneuvelden. De partijganger Tristany heeft den 25 Mei een manifest uitgevaardigdwaarin hij verklaarde, dat de standaard van den opstand„die in Navarre en in de baskische gewesten zegepraalde." weldra ook in Katalonie zegevierend rond ge voerd zou worden door 's Konings broeder, don Alfonsus, Van don Carlos werd in dit stuk geen gewag gemaakt. De earlisten te Madrid hebben eene commissie benoemd om te onderzoekenwat er van den pretendent geworden is. De maarschalk Serrano heeft, „na het houden van verschei dene conferentiën met de heeren Lrquiza en Urue, handelende in naam van den heer Antonio Arguinzoniz, lid der oorlogs deputatie van Biscaye", te Amorovieta met eene carlistische deputatie eene overeenkomst gesloten, waarbij bepaald is, dat alle aanvoerders van benden ongehinderd de wijk naar Frank- ryk konden nemen en dat liunne ondergeschikten huiswaarts konden keerenzonder vrees van bemoeilijkt te zullen wor den. Alle insurgenten, die na den 27 met de wapenen in de hand gevat werden, zouden op staanden voet gefusilleerd worden. De carlistische aanvoerders waren omtrent dit ver drag zeer verdeeld, en den 28 weigerden de markies de Val- despinade pastoors IriateBerraondo en verscheidene ande ren nog, in onderwerping te komen. Bij eene nieuwe procla matie bewilligde de maarschalk een uitstel van 3 dagen tot het aannemen der amnestie, De aanvoerder eener bende Avola, de pastoor Sierra en 5 earlisten kwamen den 30 met passen van den maarschalk te Bayonne, in Frankrijk, aan; vele car listische officieren en manschappen weken mede over de fran sche grenzen. Volgens sommige berichten hebben de earlisten in het door Cuevillas bewoonde vlek in Biscaye de glazen zijner woning ingeworpen den aanvoerder Arguinzoniz gearresteerd, het huis van een ander voorstander der amnestieBalanza- teguyin brand gestoken en heeft Carasa den chef van zijnen staf, dien hij van verstandhouding met bovengenoem- den verdacht hielddoen fusilleeren. De vermelde hoofden, alsmede UrquizaOrlie en de pastoor Sierra en andere on derteekenaars der overeenkomst hebben in tot hunne benden en het volk gerichte toespraken verklaarddat zij de wape nen hadden ojigevat ter verdediging der baskische privilegiën, niet der zaak van Karei VII. Te Bilbao heersehte ernstige ontevredenheid over de uit gevaardigde amnestiezoodat de gewestelijke en gemeente raden en de burgerlijke gouverneur hun ontslag namen. Te Madrid vond zij even levendige af keuringzelfsnaar men verzekert, bij den Koning in de meeste ministers, vooral de bepaling, waarbij aan de officieren der iusurgenten, ook aan dezulken die tot het leger behoordenhet behoud hunner rangen gewaarborgd was. Sommige bladen hielden deze lezing dan ook voor verdicht of onjuist, maar de minister Topete verzekerde den 29, op eene hem in de Cortes gedane vraagdat de bedoelde overeenkomst werkelijk door den maarschalk gesloten was, maar dat de regeering, de noodige inlichtingen nog niet ontvangen hebbendedaarover geen debat, kon voeren. De heer Zorrilla vroeg daaropof de regeering zich voor de overeenkomst verantwoordelijk stelde, en toen de minister een ontwijkend antwoord gaf, deed het hoofd der radicale partij het voorstel om een afkeurend oor deel over de handeling van den maarschalk uittespreken. In de zitting der Kamer van den 31 is beraadslaagd over het in overweging nemen eener motiestrekkende om eene eensuur over den voorzitter uittesprekenwegens beperking der vrijheid van spreken. De minister van binn. zaken be streed deze motie en na een levendig debat werd een voorstel van den heer Ortizom haar niet in overweging te nemen, met der uitgebrachte stemmen aangenomen. Door den heer Zonlla werd zijn ontslag als lid der Kamer ingezonden. De progressistische tertulia te Madrid heelt in eene cir culaire verklaarddat de verwijdering van den heer Zoritla van het parlementaire tooneel slechts kortstondig zou zijn. Na de aankomst van den genl. Echague in het hoofdkwar tier van Serrano te Zornoza, bij Bilbao, heeft deze de reis naar Madrid aanvaard, en is hij spoedig geslaagd om den tegen hem opgestoken storm te bezweren en de dreigende ministe- riëele crisis te voorkomen. Den 3 heeft, hij in de Cortes de tegen de overeenkomst van Amorovieta aangevoerde grie ven volledig uit den weg geruimden ten aanzien van het toepasselijk maken der amnestie op de officieren van het leger, die zich bij de earlisten aangesloten hebben, en het hun waar borgen hunner vroegere rangen aangemerktdat deze bepa ling geenerlei practische strekking haddaar geen officier van het actieve, maar slechts 3 van het voormalige leger bij de insurgenten in dienst getreden waren en alsnu weder op non-activiteit zouden gebracht worden. Na deze ophelderingen en nadat de minister Topete verklaard had, de verantwoor delijkheid voor de overeenkomst van Amorovieta insgelijks zijn 3000 door insurgenten overgegeven geweren aangebracht. Het, regeeringsblad van den 2 meldde, dat in Guipuzcoa geen enkele bende meer aanwezig is, en dat, Uribarri werkelijk overleden en te Bergara begraven is; en in het volgende num mer werd bericht,, dat voortdurend nieuwe benden in onder werping kwamen dat de opstand in de baskische gewesten als geëindigd kon worden beschouwd dat de bende van Carreaga de wapenen nedergelegd heeft, en hare aanvoerders gevangen zijnen dat die van Carasa nog steeds in het bijna ontoegankelijke gebergte Navarre omzwerft. Een groot aantal bazen te Nieuw-York hebben toegegeven aan het, verlangen der Associatie der werkliedenom het aantal werkuren oji 8 per dag vasttest.ellen. Den 31 heeft de heer Sumner in den Senaat eene motie voorgesteldinhoudende, dat arbitrage het eenige billijke middel is om internationale geschillen te schikkenhij heeft ook over de bekende verkoopen van wapenen aan Frankrijk gesproken en den President Grant hevig aangevallen. De heer Schurz heeft eene in gelijken geest gestelde redevoering uitgesjiroken welke 2 uren geduurd heeft. De President heeft den Senaat eene boodschap toegezon den waarin hij zijn veto uitspreekt, over de wet tot het ver- leenen van schadevergoeding aan gefedereerde inwoners van Kentucky, wegens vernieling hunner eigendommen tijdens den burgeroorlog. Die verwoesting was uit een miiitair oogpunt noodzakelijk en de betaling der gevraagde vergoeding zou een precedent vestigen, hetwelk tot ontelbare en overdreven verzoeken aanleiding zou geven. Het, Congres heeft den 2 Juni besloten, zijne zittingen tot den 10 te verlengen. Het heeft den 4 het nieuwe tarief aangenomen. SliniMMilaml. Prins Frederik is den 4 van Neuwied te 's Gravenhage teruggekeerd. Benoemingen enz. De Gedep. Staten van Gelderland hebben het schrijven van den minister Thorbecke aan den burgemeester van 's Heerenbergaangezien de minister niet gezorgd heeft voor eene schorsing of eene vernietiging van het besluit der Statenbeschouwd als de uitdrukking van eene subjectieve meening des ministers, en besloten daarom trent over te gaan tot, de orde van den dag. De minister van koloniën v. Bosse is wegens de ziekte van den minister Thorbeckedoor den Koning tijdelijk met het, beheer van het departement van binn. zaken belast. Eerbewijzen. Dit Westdongeradeel is aan den minister van financiën een adres van sympathie gezondendoor 203 personen onderteekend. De Koning-Groothertog heeft den heer A. Thiers, president der fransche republiek benoemd tot grootkruis der orde van de Eikenkroon. De kiesvereenigingen Burgerplicht te Amsterdam en Vrij heid en Orde te Deventer hebben besloten zich bij de begra fenis van den minister Thorbecke te doen vertegenwoordigen. Te Zwolle heeft zieh eene vereeniging gevormd tot het er kennen zijner verdiensten door een blijvend huldeblijk; Bur gerplicht heeft den wensch daartoe mede uitgesproken. Spoorwegen. Gedep. Staten van Friesland hebben ver nietigd het besluit van den gemeenteraad van Hindeloopen. tot deelneming voor f 5000U in den Noordhollandsch-Frie- schen Spoorweg. Scheepvaart. Den 30 is door den Hoek van Holland het eerste barkschip, genaamd Robinsonnaar zee gegaan. Stoomvaart. De exploitatie der Stoomvaartmaatschappij Nederland heeft in 1871 een verlies opgeleverd van/-141,665, voor meer dan de helft ontstaan door het verbranden van de Willem III. Onderwijs. De "Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs subsidieert thans 115 scholen. Op 1 April was de rentelooze leèning van 100030 volgeteekend 25 aandeelen a 500 waren geschonken, ruim f 3000 aan April- gaven ontvangen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 5, naar aan leiding van een verzoek van den heer Yntes Kingmaom eene subsidie aan zijne inrichting voor spraakgebrekkige kinderen toetekennen besloten om door 20 leerlingen der armen- en tusschenscholentegen t 25 per jaar voor elk het onderwijs aan die inrichting te doen volgen. De minister Thorbecke heeft eene regeling van het landbouw onderwijs, bedueld bij de wet, op het middelbaar ouderwijs opgedragen aan de heeren prof. Salverda en dr. Otto Pisch. De gemeenteraad van Schageu heeft het verzoek van den hoofdonderwijzer, om zijne jaarwedde van/ 800 te verhoogen, van de hand gewezen. De haagsehe afdeeling van het Schoolverbond heeft den 6 ongeveer 350 leerlingen van de hoogste klassen der openbare en bijzondere armen- en tusschenscholendie in het vorige jaar niet dan om wettige redenen de school verzuimd hadden, een uitstapje naar Rotterdam verschaft. Kerkelijke zaken. De kerkeraad en de consulent der herv. gemeente t,e Broek op Langedijk hebben zieh tot de Synode gewend met het verzoek tot vernietiging der uitspraak van het provinciaal kerkbestuur, waarbij zij in hunne bedie ning geschorst zijn. Doorgraving van Holland op zijn Smalst. Den 6 is de afsluiting van het IJ tot stand gekomen. Aanbestedingen. Het bouwen eener pastorie bij de r.c. hoofdkerk te Haarlem is gegund aan den laagsten inschrijver J. A. v. Straaten t,e Utrecht voor 33250. Den 3 te Amsterdam het sloopen van pakhuizen aan de Haarlemmer-houttuinen en het, aldaar bouwen van eene open bare jongensschool met, onderwijzerswoning en locaal voor de gymnastiek, minste iuschr. L. S. Schaadevoor 15952. Feesten. Het tweede eeuwfeest der herneming van Coe- vorden in 1672 zal den 7 en 8 Aug. gevierd worden door muziekuitvoeringen harddraverij geeostumeerden optocht volksspelen enz. Te Medemblik zal den II en 12 het, derde eeuwfeest van het overgaan der stad aan den prins v. Oranje gevierd worden door eene feestrede in het kasteel van Radboudeen optocht, illuminatie enz. De muziek der huzaren uit Haarlem zal me dewerken tot dit, feestwaartoe het met veel bijval ontvan gen voorstel van den burgemeester is uitgegaan. Aan de harddraverij te Zuidschenneer op den 4 dezer namen deel 12 paarden; de prijs werd behaald door het paard de Liefde, van den heer J. Koster, en de premie door het, jrnard Susannavan den heer T. Schilder, beiden woonachtig in de Beemster. Giften. De bibliotheek der leidsche hoogeschool is dezer dagen verrijkt met de aanzienlijke verzameling atlassen en

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2