n Vierenzeventig ste Jaargang 1872. ZONDAG 10 JUNI. No. M. Een paar lessen, ons door Tliorbecke nagelaten. ÉLSlcficlijfiscltc ficHchtcn. Duitschlaml Rclgie. Frankrijk. ALRMAAISCHECOU A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,65, franco per post t 0,80, afzonderlijke nonnners 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM1. COSTElt ZOON. De Advertentiën kosten van I-5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in liet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. POLITIE. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voor handen twee honden een goud slotje een dames strik een horologiesleuteleen boezelaareen sleutel. Spreken dat tot handelen leidt, en moed om te kandelen, ziedaar twee eischendoor het thans ontslapen „eminente hoofd" der liberale partij gesteld aau elke partij, althans aan de hoofden en leidersde staatslieden en volksvertegenwoor digers die iets willen tot stand brengen. Het zijn twee les sen na zijn dood vooral behartigenswaardig voor zijn vereer ders, zijn geestverwanten en volgelingen, voor allen die in zijn richting willen voortgaan, voor de geheele liberale partij. Bestaat die nog onverdeeld wordt gevraagdheeft zij zich niet opgelost in twee verschillende richtingen Maar om dat te kunnen aannemen zou iets meer aangewezen bekooren te worden dan verschil van inzicht omtrent eén aantal zeker niet onbelangrijke zakenwaarvan enkele nog sedert betrekkelijk korten tijd aan de orde, doch die geen principiëele geschil punten geen verschil van richting en beginsel opleveren. Een programmaafwijkende van het tot nog toe door de li beralen gevolgde bestaat nietis althans niet aangekondigd en tot grondslag van partijvorming aangenomen. Er is in den laatsten tijd veel gesproken van „geavanccerden", zelfs van een „geavanceerde partij", maar op de vraagwaarin dan toch die partij zich in beginseleu en richting van de liberale onderscheidtis geen bevredigend antwoord gegeven. Men heefthetzij dan te recht of ten onrechte, een enkel persoon als den verkondiger eener nieuwe richting, als den leider eener nieuwe partij genoemd maar vooralsnog zou tot hem kunnen gezegd worden wat eenmaal door Thorbecke tot zeker ta lentvol spreker in de Tweede Kamer werd gezegdde partij van den geuchten spreker schijnt uit niet veel meer dan den geaehten spreker zeiven te bestaan. Ongetwijfeld mag daarentegen worden gezegd, dat er onder de liberalen gevonden worden die zich in hoofdzaak tevreden schijnen te stellen met handhaving van het bestaande, en an deren die met meer of minder ongeduld wijzen op zeer veel dat nog te doen is en voorziening eischt. Daaromtrent zal de liberale partij tot een vaster plan moeten komenhet zal duidelijker moeten blijken wat zij wilmen zal zich omtrent sommige ondergeschikte punten moeten verstaan om de hoofd zaak uitvoerbaar te maken. Om haar standpunt te kunnen handhaven in het landzal de liberale partij in de Kamer moeten toonen dat van haar als regeeringspartij iets te wach ten is omtrent de belangrijke zaken die aan de orde zijn en door de omstandigheden aan de orde zullen worden gebracht. Het is duidelijk geworden voor wie het nog niet wisten, dat de overgroote meerderheid der liberalen in den lande zeer zijn teleurgesteld door het mislukken der poging, niet zoozeer om een inkomstenbelasting in te voerenals wel om daardoor andere belastingenen daaronder in de eerste plaats de pa tentbelastingaf te schaffen. Dweept gij dan zoo met een inkomstenbelasting heeft men hun gevraagdmaar in die vraag is de kwestie onjuist gesteld. Een belasting zal wel te geener tijd een onderwerp zijn om mee te dweepen of in geestdrift te ontvlammen. Maar zeer luid kan de eisch klin ken om een gehate belasting af te schaffenzeer krachtig en algemeen haar veroordeeling zijn. Dat was het geval met de patentbelasting. Yan verschillende zijden en met de krach tigste uitdrukkingen was haar vonnis uitgesproken; een voor stel wordt gedaan om haar af te schaffen en, onvermijdelijk gevolg, door een andere belasting te vervangen, doch zij blijft gehandhaafd. Men kon het niet eens worden over haar plaatsvervangster. Het slot der rede waarmede de Minister van finantiën de algèmeene beraadslaging slootheeft zeer de aandacht getrokken„Twee zaken - zeide hij zijn er door deze discussie verkregendie mij groot genoegen doenin de eerste plaatsdat de patentwet veroordeeld isMoest daarover de Tweede Kamer nog beraadslagen vroegen de kiezersdan zijn wij de heeren ver vooruitwant dat stond bij ons reeds lang vast„en ten tweede vervolgde de Minister-de zekerheid dat het in Nederland vooreerst niet ontbreken zal aan bekwame financiers."Dat is heel aardig zeiden de kiezersmaar niets is voor een lijder gevaarlijker dan het verschil van gevoelen van een aantal even bekwame geneesheeren. Maar wat de Minister op de twee verkregen lichtpunten liet volgen trof dieper. „Maar wat ik nog niet verkregen achteen meerderheid voor een bepaald plan." De meerderheid der liberalen in den lande is het in dit opzicht volkomen met den afgetreden Minister eens. Zij houden het er voor, dat een ander plan van belastinghervor ming dan het thans verworpene nog minder bijval zou vinden, ja dat een algemeene inkomstenbelasting liet eenige middel is om een aantal andere zaken mogelijk en uitvoerbaar te maken. Onafhankelijkheid van onze Oost-Indische baten en daarbij ruimere middelen zijn naar hun gevoelen de onver- vermijdelijke voorwaarde voor hervorming en verbetering op verschillend gebied. Is daar geen waarheid in hun bewering Of is het met al die veel besproken zaken geen ernst? Komt er niets van de militaire wettenvan de nieuwe rechterlijke inrichting, van de spoorwegen op Java? Men zou haast genegen zijn om het denkbeeld van de Middelburgsche Cozirant over te nemen om het Ministerie onaar gevuld te laten, totdat de Tweede Kamer omtrent die zaken een beslissing heeft genomen Maar was dan de kwestie uitgemaakt Immers neener zou altijd gezegd kunnen wordenen inderdaad ook gezegd wordendoor de verwerping van deze rechter lijke organisatie en van dit plan tot verbetering onzer ver dediging is niet uitgemaakt dat men geen nieuwe organisatie en geen beter leger, vesting- en inundatie-stelsel verlangt, evenmin als door de verwerping van het laatste wetsontwerp tot in voering eener inkomstenbelasting belasting is uitgemaakt, dat men in 't gebeel geen inkomstenbelasting verlangt. Wij willen wel iets anders en iets beters, maar niet juist dit; wij wen- schen te hervormen en te verbeteren, meer dan iemand anders, maar niet op deze wijze. Dat alles klinkt zeer goed, maar het verhindert niet dat bij zeer velen een hardnekkig ongeloof bestaatdat men het in de eerste jaren over de wijze waarop niet eens zal wordenen dan geeft het niet veel of men in beginsel al overeenstemt omtrent eenige weinig uitgewerkte en kwalijk omschreven plannen. Thorbecke zegt omtrent de omstandigheden en de volks stemming waaronder hij in 1849 voor de eerste maal als hoofd van een Ministerie optrad; „Na langen stilstand had zich een sterk verlangen naar vooruitgang doen gelden, een strevenniet om hetgeen behoefte was geworden te nemen maar te ontvangen" Wat het laatste betreft, het verlangen om van de Wetgevende Macht te ontvangen waaraan de behoefte gevoeld wordt, zonder dat bepaald uitgedrukt en omschreven is wat men wil en hoe men het verlangtis de tegenwoordige tijd niet veel verschillend van het door Thor becke bedoelde tijdvak. Van de Regeering verwacht men de duidelijk omschreven voorstellen, de uitdrukking in wets ontwerpen van hetgeen de gevoelde behoefte kan vervullen en van de Vertegenwoordiging de vereischte samenwerking om in onderling overleg met wijziging en verbetering het verlangde tot stand te brongenmen wenscht een practisch resultaat. Omtrent de inkomstenbelasting bleek en blijkt steeds duidelijker de groote bereidwilligheid van de meerder heid der liberalen in Nederland om zich de niet geringe bezwaren dezer belasting te getroosten ter wille van de hoofd zaak, de afschaffing van andereveroordeelde belastingen en de ruimere beweging bij hervorming en verbetering op ander gebied. Waaraan heeft Thorbecke voor een groot deel zijn mach tigen invloedzijn overwicht en gezag te danken gehad Hieraandat hij wist wat hij wilde en den moed had om met het doel ook de middelen te willen. Hij was conse quent en liet zich niet afschrikken door bezwaren, ook niet door onvermijdelijkeonmiskenbare, blijvende bezwaren om tot stand te brengen wat hij eenmaal volgens zijn overtuiging noodig en wenschelijk had bevonden. Elk stelsel heeft zijn bezwaren, zijn schaduwzijde, zijn onvolkomenheden, zijn zwakke punten en kwetsbare plekken. Er is altijd voor en tegen. Men mag de keerzijde van een medaille niet loochenenal wenschte men ook haar te kunnen uit wissehen. Zij laat zich niet uitwisschen al blijft men het jaren lang beproeven. Men moet bet geheel nemen of verwerpen. Als men eenmaal het voor en het tegen mei nauwgezetheid en geweten tegen elkander heeft gewogen, moet eindelijk het onderzoek gesloten worden en de uitspraak vol gen. Hebben onze liberale politieke mannen den moed hun ner overtuiging of is die overtuiging misschien zelve wat zwak zijn velen geneigd te vragen. Het een zoowel als het ander is noodigof de regeerkracht ontbreekt en de liberale partij treft dezelfde beschuldiging van politiek onvermogen, die zij zoo menigmaal tegen de conservatieven heeft uitge bracht. Vele liberalen beginnen de politieke mannen van hun richting te verdenken van zekere neiging tot uitstellentot het onbeslist laten van sommige zaken die naar hun meening een beslissing noodig hebbendie voor een deel door de liberalen zeiven aan de orde zijn gesteld. Is er grond voor die verdenking Zoo uitstel voor het oogenblik beter is dan beslissingwant ook dat kan soms het geval zijn, men toone het aanmen rechtvaardige het uitstel. Zoo nietdan mag de moed om te beslissenom te handelen niet falen. Ontegenzeggelijk draagt de beraadslaging in de Kamer niet altijd slechts zeldenzou men willen zeggen het kenmerk van dat spreken dat Thorbecke aanbeval en zelf door zijn voorbeeld in praktijk brachthet spreken dat tot handelen leidt. Het spreken schijnt dikwijls doelen geen middel om tot het doel te geraken. Meermalen schijnt het de strekking te hebben om de handeling moeilijker te maken, om eiken beslissenden stap terug te houden. Zeker kenmerkt het zelden den man die zich beijvert om tot de daad te ko men, wel met langzamen spoedmaar toch met spoed. W an- neer zullen wij slagen in ons werk en opgewassen blijken voor onze taak? „Wanneer wij laat ons de woorden van Thorbecke nog eens herhalen door niets dien moed om te handelen laten onderdrukken die hetgeen wij als nuttig voor onze maatschappij leerden kennenvoortbrengt en ont wikkelt." W. v. d. K. De bekende schrijver Vriedrich Gerst acker is dezer dagen, in 56jarigen ouderdomte Brunswijk overleden. De jury voor de ingekomen ontwerpen voor een duitsch Parlementsgebouw heeft den eersten prijs van 5000 th. toe gekend aan het ontwerp van den heer Bohnstedt ie Gofka en voorts prijzen van 1000 th. aan 4 architecten te Berlijn, 2 te Erankfort en 2 te Londen. De nieuwe telegraaflijn BerlijnEindenLowestoftLon den is den 7 geopend door een telegram van den Keizer aan Koningin Victoria. De regeering heeft den 8 aan de rechtsgeleerde commissie van den Bondsraad in eene geheime zitting een wetsontwerp doen toekomen, zich aansluitende aan het votum van den Rijksdag van 16 Mei over de adressen voor en tegen de orde der jezuieten. De Bondsraad heeft den 11 een wetsontwerp aangenomen, volgens hetwelk het aan de leden der jezuieten-orde of van daarmede verwante corporationook aan dezulkendie het duitsche burgerrecht bezittendoor de policie-overheid op elke plaats van het duitsch grondgebied kon worden verboden te verblijven. De Bondsraad zal de verordeningen vaststellen, welke ter uitvoering dier wet vereischt worden. Den 11 is te Berlijn het luxemburgsche spoorwegtractaat- geteekend, waarbij Duitschland, voor een tijdperk van 40 jaren, de vroeger aan de fransche Ooster-Spoorwegmaatschappij verpachte exploitatie aanvaardt. Het verbindt, zich om nimmer iets te doen't welk met de neutraliteit van Luxemburg in strijd zou wezen, en om zich van de luxemburgsche spoor wegen nimmer tot het vervoeren van troepennoch in tijd van oorlog tot het proviandieeren zijner legers te bedienen. Rijksdag. Den 4 is met zeer groote meerderheid aan genomen een voorstel van den heer v. Hooerbeckom de 2'. alinea van art. 28 der Rijks-constitutie afteschaffenbe palende dat bi) de beraadslaging over onderwerpenwelke slechts sommige gedeelten des Rijks betreffende Afgevaar digden uit die Staten, welke bij het aanhangige wetsontwerp niet betrokken zijnde zaal moesten verlaten. Vertegen woordigers der regeeringen hebben aan het debat niet deel genomen. Het centrumde polen en enkele conservatieven stemden tegen het voorstel. Den 6 is.de begrooting van oorlog aangenomen en den 7 een begin gemaakt met de tweede lezing van het militair strafwetboek. Den 8 is dit bij derde lezing aangenomen in den vorm, dien het compromis tusschen de regeering en de meerderheid van den Rijksdag er aan gegeven had. Tevens is aangenomen een voorstel van den heer Lasker, om een onderzoek inte rtellen naar de gevaren waarmede liet zoogenaamde strenge arrest de gezondheid der door die straf getroffen personen bedreigt. Bij de derde lezing der rekenkamer-wet is de meerderheid bij hare bij de tweede lezing genomen besluiten gebleven, hoewel de regeering verklaard had, dat die besluiten de wet voor den Bondsraad onaannemelijk zouden maken. Het wetsontwerp ter verschuiving van het in werking tre den der Rijks-constitutie in Elzas-Lotharingen tot 1 Jan. 1874, is den 10 in eerste en onmiddelijk daarop in tweede lezing met 165 tegen 78 st. aangenomen. Pkuisen. De jongste dochter des kroonprinsen is den 4 te Potsdam gedooptwaarbij als doopgetuigen fungeerden de kroonprins Humbert en de kroonprinses Margaretha van Italië. Vóór het begin der plechtigheid ontving prins Humbert van den Keizer zijne benoeming tot chef van het 13«. regiment huzaren met de uniform van dat regimentwelke de prins vervolgens bij den doop droeg. Het zoogenaamde kansel-strafartikel is den 6 voor de eerste maal toegepastmet de veroordeeling van een catholiek gees telijke uit den omtrek van Wiesbaden tot 3 weken vesting arrest. Het departement van oorlog héfeft den 29 Mei alle catho- lieke geestelijken bij het leger aangeschreven om geen bevelen aantenemen of optevolgen van den veldproost Namszanowski of diens vicaris-generaal. Zoolang zij deze aanschrijving ge hoorzamen en hunne overige verplichtigcn nakomenblijft hunne verhouding onveranderd tot de militaire overheden, die hun bij tegenstrijdige handelingen in hunne functiën schorsen zullen. De kroonprins en kroonprinses van Italië hebben den 7 Berlijn verlaten en zijn naar Dresden vertrokken. De minister van oorlog heeft van de chefs der regimenten opgaaf verzocht, hoeveel militairen zich bij de oud-catho- lieke beweging hebben aangesloten. Tevens heeft hij doen weten dat de overgang van catholieke militaire geestelijken tot het oud-catholicismus geene verandering brengt in de zorg voor de geestelijke behoeften der catholieke militairen. In eene den 6 gehouden zitting van het Huis der Afgevaar digden is een door Afgevaardigden uit alle fractiën ondersteund voorstel ingekomen om den Landdag tot 21 Oct. te verdagen. Het doel daarvan is het voortzetten van de behandeling der kreitswet, zonder weder van voren af te beginnen. De commissie van het Heerenhuis, waaraan de 8 gematigde- liberale leden zich geheel onttrokken hebbenheeft met 7 tegen 6 st. besloten om het ontwerp der kreitswet te ver werpen zooals het door de commissie zelve geamendeerd was, en met alg. st. om het te verwerpen in den vormwaarin het van het Huis der Afgevaardigden ontvangen is. Geen der beide Huizen van den Landdag bezwaren ge maakt hebbende tegen de verdagingis daartoe den 10 over gegaan. In hoogste instantie is thans ook geweigerd om van wege het openbaar ministerie de A ordd. Allgem. Zeitung wegens laster jegens den prelaat v. Kozmian te vervolgen; laatstge noemde heeft nu een civiel proces tegen dat blad ingesteld. Elzas-Lothakingen. Vele elzassers keeren uit fransche krijgsdienst naar hun vaderland terug, nu zij de zekerheid verkregen hebben, dat alle vóór 1 Jan. 51 geboren of vóór 17 Dec. 70 in fransche dienst getreden elzassers niet meer voor de duitsche krijgsdienst opgeroepen zullen worden. Velen van hen nemen ook vrijwillig in het duitsche leger dienst, het fransche leger slechts verlaten hebbende om de kwellingen hunner fransche kameraden te ontgaan. Van een regiment zouaven in Algiers hebben 122 elzassers de duitsche nationa liteit verkozenen zijn zij daaropovereenkomstig de be palingen van het frankfortsche vredestractaatonmiddelijk uit de dienst ontslagen. Te AntwerpenBrugge en Leuven hebben de liberale kiesvereenigingen besloten, geen deel te nemen aan de ver kiezingen voor de Kamer van Afgevaardigden op 11 Juni, maar hare krachten te bewaren voor de op 1 Juli bepaalde verkiezingen tot vernieuwing der gemeenteraden. De conservatieven hebben bij de jongste gewestelijke ver kiezingen 16 leden verloren en 69 nieuwe gewonnen, waarvan 17 in Luxemburg. 12 in Antwerpen, 10 in West-Vlaanderen. De publicist Mandei, directeur van la Cote Libreis den 3 door de rechtbank te Brussel bij verstek veroordeeld tot het betalen eener schadevergoeding van 10000 fr. aan den gewezen minister Teschwegens het schrijven en openbaar maken van verscheidene artikelen ten nadeele van diens goe den naam. De verkiezingen voor de Kamer van Vertegenwoordigers, op den 11, in de provinciën Brabant, Antwerpen, West- VlaanderenNamen en Luxemburg, waar 42 catholieken en 21 liberalen moesten aftreden, heeft in den stand der par tijen slechts deze verandering gebracht, dat de clerikale met I lid versterkt is. De als Afgevaardigen uitvallende minis ters zijn overal herkozen, en de minister de Landtsheere, die geen lid was, is te Dixmuyde benoemd. Te Brussel is de liberale lijst met eene groote meerderheid doorgegaan. Van de liberale candidaten verkreeg de eerste 6606van de cle rikale 3400 stemmen; de 5 flaminganten bekwamen van 140 tot 200 st. De Kamer bestaat nu uit 76 clerikalen en 48 liberalen. Te Parijs hebben de processiën op den Sacramentsdag met de gewone praal, binnen de hekken der kerkgebouwen, plaats gehad ook in het kerspel van S. Thomas v. Aquinowaar zij anders een gedeelte der wijk dooftrokmaar waartegen de commandant van Parijs bezwaar had. De bisschop van Versailles heeft in een aan VUnivers ge- richten brief den catholieken leden der Nat. Vergadering zijnen dank toegebracht voor het bijwonen in aanzienlijken getale van de processiewaardoor zij gelijk hij verklaart aan hunne lastgevers een groot voorbeeld hebben gegeven. Te Bordeaux S. EtienneRennesMines Toulouse PerpignanMontpellier en in verscheidene kleinere plaatsen hebben gewestelijke of stedelijke en militaire overlieden aan de processie deelgenomen. De prefect de Rérutry heeft, na zijne terugkomst te Mar seille het door den maire uitgevaardigde verbod van het houden der processiën buiten werking gestelddewijl de bestaande bepalingen daar ter stede niet van toepassing zijn. De omgang heeft eerst den 7 plaats gehad en bestond uit nagenoeg 3060 personen; dadelijk na den bisschop volgden de prefect en de militaire commandant Espiventdie door de menigte uitbundig werden toegejuicht. De maire had de door den bisschop aan het gemeentebestuur gerichte uitnoo- diging onbeantwoord gelaten. Te Algiers heeft het gemeentebestuur de door den aarts bisschop gevraagde maatregelen van orde op dep Sacraments dag geweigerdde processie is daarop buiten de stadin een gemeentewaar een aan de kerk behoorend terrein be schikbaar wasgehouden. De internationale tentoonstelling te Lyon is den 2 voor het publiek toegankelijk, gesteld, hoewel zij nog niet gereed is en de ofliciëele opening eerst den 16 zal geschieden. Het aanlal inzenders bedraagt reeds 9700. De valleien der SaóneDoubs en Loire vormden in het begin dezer maand nog steeds onafzienbare watervlakten. Door het doorbreken van eenen dijk langs de Doubs is het dorp Petit-Noir, in de Jura, zoo plotseling overstroomd, dat de bewoners, zonder iets te redden, de vlucht hebben moeten nemen30 a 40 woningen zijn met al wat er in was weg gespoeld. Bij decreet van den 4 zijn de beraadslagingen nietig ver klaard gehouden door den Algemeenen Raad der Monden van de Rhone over verscheidene aangelegenhedenwelke buiten de grenzen zijner bevoegdheid liggeno.a. over het opleggen der verplichting aan den prefect of diens vertegen woordiger om de zittingen der departementale commissie bijtewonen. Eene door nagenoeg alle parijsche bladen uit een departe mentaal blad overgenomen circulaire van den minister van binn. zaken tegen het insluiken en verspreiden van buitenslands gedrukte schotschriften tegen de bestaande orde van zaken is door het Journal Officiel van den 6 voor onecht verklaard. De krijgsraad heeft den „kolonel" Insbonnegewezen me delid van het centrale comité van Parijswiens vonnis tot ter dood veroordeeling wegens een gebrek in den vorm ver nietigd was gewordenden 5 op nieuw tot dezelfde straf verwezen. Hfl heeft onmiddelijk revisie van dat vonnis ge vraagd. Gedurende de parijsche straatgevechten is hij door het springen van een grenaat gekwetst, ten gevolge waarvan zijn leven een tijd lang in gevaar verkeerd heeft en hij thans op krukken gaat. Om deze reden is hij niet te gelijk met de overige leden der Commune terechtgesteld kunnen worden. De ahten Junqua en Moulsde laatste bij verstek, zijn den 7 te Bordeaux veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf en 3000 fr. boeteen de uitgever Peychtz van het radicale blad la Tribune tot 3 maanden en 2000 fr., wegens het honen van eene erkende eeredienst en het opruien der burgers tegen elkander, door eene in dat blad opgenomen novelle, getiteld: „de geheimen van een bisdom". De kardinaal-aartsbisschop, tegen wien de honende artikelen voornamelijk gericht waren en die als getuige was opgeroepen, is niet ter terechtzitting verschenen. De veroordeelden hebben zich in cassatie voorzien. De abt Junqua is terstond na de uitspraak in hechtenis genomenwegens beleediging der hem begeleidende gens- darmesdie hemnaar hij meende krachtdadiger tegen het hem uitjouwend publiek hadden moeten beschermen. Te dier zake is hij tot eene boete van 20 fr. veroordeeld. De vermaarde boekdrukkers-firma Mame te Tours heeft nu de nationale inschrijving ter bevrijding van den franschen grond niet doorgaat, hare gift van 100000 fr. ter beschik king van het gemeentebestuur gesteldvoor de oprichting van nuttige inrichtingen. Den 6 is te Parijs de eerste vergadering gehouden der Algemeene Hervormde Synode. Den 7 is de eandidaat der orthodoxe richting, de predikant Bastie van Bergerac, met 56 st. tot voorzitter verkozen, tegen 45 st. op den predikant k iguié van Nimes. Op voorstel van den heer Guizot werd eenparig besloten, den President der Republiek» door eene commissie damt te doen zeggen voor de bijeenroeping der Synode. Den 8 is door 40 leden een protest ingediend tegen de wijze van vorming der districts-synoden en van benoeming der leden van de Algemeene Synode. De liberale partij heeft tevens bij voorbaat geprotesteerd" tegen elke poging om door het vaststellen eener „verplichte en exclusieve geloofsbelijdenis" iu de herv. Kerk eene scheuring te veroorzaken. Te gelijker tijd heeft de rechterzijde eene geloofsbelijdenis ter tafel ge bracht, waarvan zij de aanneming wenscht. De verkiezingen voor de Nat. Vergadering zijn in de de partementen van het Noorden de Sorarae en de Yonne ten gunste der radicale partij uitgevallen, wier candidaten, de hee ren Deregnacourt, Bami en Berteene aanzienlijke meerder heid verkregen. Op Corsica daarentegen is de bonapartisti- sche eandidaat Abbatucci met zeer groote meerderheid ver kozen.

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1