(■root llrittanjc en Ierland. Owstciu'ijk-EBoiijcni'lic. Italic. Japan. l'erernigilc Stalen, ÜSiüiicniuntl. tStabs-IHcuws. De aartsbisschop van Lvon heeft te St. Etienne eene kapel ingewijd aldaar gebouwd ter gedachtenis van den 2 jaren geleden in een communistisch oproer vermoorden prefect de VEspée. Nationale Vergadering. De commissie voor het voor stel- Bamberger c.s. (openbaarmaking der bescheiden betreffende de capitulatiën) heeft den 3, met 6 tegen 5 st., besloten om niet te concludeeren tot het openbaar maken der volledige dossiers der gezamenlijke capitulatiën. of alleen der stukken, die op de fransch gebleven vestingen betrekking hebben. Zij heeft zich alleen verklaard voor de openbaarmaking der volledige dossiers nopens Sedan (met alg. st.) en Straatsburg (met 9 tegen 2 st.). Zij heeft besloten in haar rapport haar eenstemmig leedwezen te betuigen over het niet voor den krijgsraad brengen der capitulatie van Sedan. Den 4 hebben de afdeelingen de leden der budjetcommissie voor 1873 verkozen. Aan het verlangen van den minister van financiën om zooveel mogelijk dezelfde leden te benoemen, is slechts voor de helft gehoor gegeven. Van de 30 leden waaruit de commissie bestaat, zijn slechts 8 ten gunste eener belasting op de grondstoffen gestemd. Den 5 is het bureau der Kamer vernieuwd. De voorzitter Grévy heeft weder nagenoeg alle stemmen op zich vereemgd, en het verdere personeel is insgelijks herkozen. Bij de verdere behandeling der legerwet hebben de com missie en het gouvernement zich vereenigd met het amende ment Brunetten gevolge waarvan de tijdelijke vrijstellingen slechts verschuiving en geen ontheffing van diensttijd kunnen verschaffen. Over art. 37, de dienst bij het actieve leger op 5, bij de reserve op 4bij het territoriale leger op 5 en bij de reserve daarvan op 6 jaren bepalende, is verscheidene dagen beraadslaagd. Door den heer Keiler werd een amen dement voorgesteldinhoudende de volgende verdeeling actief 3, reserve 7, territoriaal leger 10 jarenen bedoelende de eerste 3 jaren bij het vaandel door te brengenzonder een gedeelte van het contingent na de eerste oefeningen met verlof te zenden. De kosten van het leger konden z. i. ver minderd worden door het doen kantonneeren der cavallerie, waardoor de manschappen voor den landbouw gebezigd en andere voordeelen verkregen konden worden. Maar geen organisatie of reorganisatie van het leger, zelfs de sterkste ontwikkeling van het onderwijs onder de krijgslieden zou iets batenindien Frankrijk niet tot het christendom terug keerde en zijne soldaten tevens tot christenen miyikte. Den 6 is het beginsel van 5jarige actieve dienst door den heer de Sarrette namens de commissie nadrukkelijk in bescherming genomen en dat van driejarige actieve dienst verdedigd door den genl. Trochudie bij amendement voorstelde haar cp dien tijd te bepalen maar voor een gedeelte der infanterie op slechts 2 jaren. De gevolgen van zijn stelsel zouden gunstig zijn voor de sterkte en het gehalte van het leger en voor de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling der natie. Volgens zijn plan zou het actieve leger 554,500de reserve 658,500 man sterk zijn behalve het territoriale leger en de reserve daarvan. Zijne redevoering werd algemeen toegejuicht. Den 7 hebben de genls. Ducrot en Champ het woord gevoerd ten gunste van den 5jarigen diensttijd, welke door den heer Raudot bestreden werd. De heer Thiers heeft herinnerd dat hij reeds in 1868 aangedrongen heeft op het goed organiseeren van een leger van 500.000 a 600.000 man op voet van vrede. Indien de fran- schen in den jongsten oorlog 500.000 man rondom Metz hadden gehadzouden de zaken z.i. anders geloopen zijn. Hij was nog van oordeeldat met een uitstekend samengesteld leger van 750.000 man in de behoefte kan worden voorzien. Hij zou bewijzenzeide hijdat Duitschland gedurende den jougsten oorlog over niet meer dan 900.000 man kon beschik ken. Den 8 heeft hij, zijne rede voortzettende, de plechtige verklaring afgelegddat Frankrük zoo lang mogelijk den vrede behouden wenscht te zien. Vervolgens heeft hij betoogd, dat de oorzaak van Frankrijks rampen niet gelegen was in de vroegere militaire instellingen maar in de misslagen van het gouvernement van 1870 op militair en staatkundig gebied. Hij heeft voorts de onjuistheid aangetoond der uitdrukking „gewapende natie", cn gezegddat het eenige nieuwe in de Pruisische instellingen washet territoriale leger, 't welk in Frankrijk niet kon worden ingevoerdeen nationaal leger, zeide de heer Thiersis voor ons verkieslijker. Daarop volgde een betoog der noodzakelijkheid van 5 jaren diensttijd om goede soldaten te vormen. Het ontwerp der commissie zal een leger van 1.100,000 man effectief aan Frankrijk geven, ruim voldoendezeide de heer Thiers, indien Frankrijk eene wijze staatkunde volgt en zich bondgenooten weet te verschaf fen. De Vergadering heeft met 455 tegen 227 stemmen het amendement-Trochu, om den diensttijd op 3 jaren vast te stellenverworpen. Den 8 hebben de afdeelingen de commissie van 15 leden benoemd tot het opmaken eener voordracht voor de benoe ming van 22 leden van den Raad van State in gewone dienst. Het linker-centrum en de linkerzijde hebben niet meer dan 3 leden in deze commissie kunnen brengen. Graaf v. Dufferin, thans kanselier van het hertogdom Lan caster, is tot gouverneur-generaal van Canada benoemd. De prins v. IK ales is den 6 te Great Yarmouth aangekomen om de militia van Norfolk, waarvan hij kolonel is, te in- specteeren en eene nieuwe middelbare school te openen. Ter viering van zijn herstel hadden de inwoners de stad alom versierd en den prins eene hartelijke ontvangst bereid, 's Avonds was de stad luisterrijk geïllumineerd. De hertog v. Edinburgh heeft den 8 Dublin verlaten, na in het Phoenix-park eeue wapenschouwing te hebben gehou den welkein weerwil van het zeer ongunstige weder, door eene groote menigte werd bijgewoond. Bij zijn vertrek is hij weder luide toegejuicht. In eene te Dublin gehouden bijeenkomst der „Amnestie- Associatie" is een brief gelezen van den minister Gladstone aan het Parlementslid Blennerhassetin antwoord op een door 32 iersche Pailementsleden onderteekende memorie, waarin de bevrijding der fenian-gevangenen gevraagd werd. Het antwoord is afwijzendkunnende de regeering bedoelde gevangenen niet als staatsmisdadigers beschouwen. De j uridische afdeeling van den Geheimen Raad heeft den 8 vrijgesproken den heer Bennetthulppredikant te Frome aangeklaagd wegens een geschriftwaarin hij, op grond van de leer der ritualisten aangaande de werkelijke tegenwoor digheid van Christus in het Avondmaalsbrood en in den Avondmaalswijn, leerde, dat het plicht is dit brood en dien wijn te aanbidden. De Geheime Raad oordeelde, dat de formulieren der Kerk zulke leerstellingen niet wettigen, maar dat zij niet zoozeer met de leer der Staatskerk in strijd zijn, dat een geestelijke dier Kerk ze niet zou mogen belijden. Op net slaken van den arbeid door de werklieden van 2 aannemers-firma's te Londenzijn de aannemersbazen tegen den 7 opgeroepen om zich over het gezamenlijk ontslag van hunne werklieden te beraden. De Algemeene Raad der Internationale heeft den 5 beslotenaan alle afdeelingen op het vasteland kennis te geven van de naderende worsteling en haar te verzoekenhet vertrek van vreemde metselaars of timmerlieden naar Londen zooveel mogelijk te verhinderen. Meer dan 200 aannemers zijn den 7 bijeengekomen en heb ben zich bereid verklaard, de vaststelling der werkuren en loonen over te laten aan den markies v. Salisbury en graaf v. Derby als scheidsmannenonder voorwaarde evenwel, dat de werklieden die den arbeid geslaakt haddeni, he™J^ den 12 hervatten cn tot de uitspraak op de oude voorwaarden voortzetten zouden. Eene meeting van afgevaardigden der werklieden heett den o met alo-em. st. het beginsel van beslissing der geschillen door scheidslieden goedgekeurd, maar bepaald geweigerd om de voorwaarden aantenemenwaarvan de bazen het athaiiKChjK. hadden gesteld. j Den 6 is te Dublin eene door den kardinaal Cullen belegde vergadering van 3'l0 r. c. priesters gehouden en daarin een adres aangenomenwaarin geprotesteerd wordt tegen de uit spraak van den rechter Keogh, in zake de jongste verkiezing van een Parlementslid te 'Galway. De r. c. bisschop yan Ferus heeft met, dergelijk doel eene bijeenkomst van pnes- ters belegd De minister van buit. zaken heeft tot eene deputatiedie in het belang der israëlieten in Roumanie een onderhoud met hem verzocht hadgezegd dat hij over deze aangele genheid in briefwisseling is met de garandeerende mogend hedenen dat Rusland, dat vroeger geweigerd heeft zich aan het gezamenlijk doen van vertoogen anntesluitenmet weigert om op de eene of andere wijze te protesteeren. Lord Granville wenschtezeide hij ernstigdat de verschrikke lijke vervolgingen der Israëlieten zullen ophouden. Te Londen is een telegram ontvangen van dr. Kirkin houdende dat dr. Livingstone zich veilig te Unijanyembe bevindt, en de noordelijke oevers van het meer Tanganiiki heeft langs gereisd, i Den 7 zijn te Dublin 's avonds laatpogingen gedaan om de standbeelden van den graaf v. Carlisle in het Phoe nix-park en van den Prins-gemaal in Leinster-Lawn in de lucht te doen springen. De standbeelden hebben, dank zij de onervarenheid der misdadigers, weinig of niet geleden. Hooger- en Lagerhuis. De minister Gladstone en lord Granville hebben den 6 in het Parlement verklaard, dat zij gemachtigd zijn te constateeren dat de americaansche regee ring er in heeft,'toegestemd, het tot stand komen van het, supplementaire traetaat te beschouwen als de definitieve op lossing van het vraagstuk der „niet-rechtstreeksche eischen". Deze mededeeling is met levendige toejuichingen begroet, en in het Huis der Lords heeft, graaf Russell zijne bekende motie ingetrokken. De ministers hebben echter doen uitkomen, dat de niet-rechtstreeksche eischen hiermede nog niet inge trokken zijnmaar dat die intrekking thans alleen afhangt van de aanneming van het supplementaire artikel. In het Huis der Gemeenten heeft de minister Gladstonein antwoord op eene vraag van lord Bury, gezegd, dat, over de verdaging van het bijeenkomen der geneefsche vierschaar nog geene beslissing is genomen maar dat de regeering niet zal doen wat niet, strookt met de eer des lands en de door haar om trent het traetaat van Washington afgelegde verklaringen. Ook lord Bury heeft zijne motie ingetrokken. Hoogerhuis. Den 10 is. na eene uitgebreide discussie, de tweede lezing der ballot-Uil geschiedna verwerpingmet 86 tegen 56 st., van een amendement, van lord Grey om haar 6 maanden uil,testellen. De conservatieve leden hadden be sloten zich er niet tegen te verzetten, maar de wet in comité door amendementen te wijzigenen haar, indien het Lager huis die amendementen niet, overnamte verwerpen. Lagerhuis. Den 4 is beraadslaagd over het regeerings- ontwerp betreflende liet lager onderwijs in Schotland. Op de bepalingdat het beheer zal worden opgedragen aan eene afdeeling van den Geheimen Raad, stelde een der Afgevaar digden van de universiteit van Glasgow bij wijze van amen dement voor, eene commissie van onderwijs voor Schotland in het leven te roepen. De regeering bestreed dit, dewijl aan eene zonder verantwoordelijkheid ingestelde commissie geene beschikking over 's lands gelden kon worden toege kend en dewijl door de oprichting van plaatselijke sehool- commissiën reeds voor de noodige decentralisatie is gezorgd- Later werd namens de regeering aangeboden de vestiging eener commissie te Edinburgh, waaraan alle met de invoe ring der wet in verband staande werkzaamhedenhet finan ciëele beheer uitgezonderd, zouden worden opgedragen. Na dat de voorsteller van het amendement geweigerd hadin deze schikking te tredenwerd het met groote meerderheid verworpen. Den 6 heeft de heer Gordoneen der 2 vertegenwoordi gers van bovengenoemde universiteiteene reeks van amen dementen voorgesteldstrekkende om zijne den 6 Mei door het Huis aangenomen motie uittevoeren cn het onderwijs in de H. Schrift verplichtend te maken. Na eenige discussie, waarbij de minister Gladstone betoogdedat het, voorstel van den heer Gordon rechtstreeks in strijd was met de beginselen waarop de wet voor Engeland rustn.l. plaatselijke vrijheid van onderwijs en volkomen niet-verantwoordelijkheid van den Staat ten aanzien van het godsdienstig onderwijs, is het amen dement met 204 tegen 160 st. verworpen. Oostenrijk. Het Huis van Afgevaardigden heeft aan de regeering een onbeperkt crediet verleend tot het doen van rentelooze voorschotten aan de noodlijdenden door de over stroomingen in Boheme; voor giften heeft het Huis 1 miljoen gulden toegestaan, d.i. het dubbel van de door de regeering gevraagde som. De moravische czechen hebben verklaard geen onderstand aan hunne boheemscke broeders te kunnen verleenendaar zij al hunne beschikbare gelden noodig hebben voor het op richten eener nationale drukkerij te Briinn. Het op 4 Juni te Magenta ingewijde monument, ter na gedachtenis der aldaar gesneuvelde franschenis op kosten der te Milaan gevestigde franschen opgericht. II gC. De maarschalk Serrano heeft bij het nederteggen van het militaire opper-commando eene legerorder uitgevaardigd waarin hij de troepen, namens den Koniug en het vaderland, dank zegt voor hun waardig gedrag gedurende den korten maar zeer vermoeienden veldtocht en voor hunne uitmun tende krijgstucht. Den 5 is eene in den Senaat voorgestelde motie tot het goedkeuren gedrag van den maarschalk Serrano bestreden door den radicaal Cardoba, die meende, dat, de overeenkomst van Amorovieta niet zonder speciale machtiging van het gou vernement gesloten had mogen worden. De adml. Topeteev. de afgetreden minister van oorlog genl. Zabala hebben het gedrag van den maarschalk verdedigd. Deze heeft betoogd, dat de door hem uitgevaardigde amnestie de voorkeur ver diende boven het smoren van den op tand in burgerbloed de meeste deelnemers wareu blindelings hunne pastoors en landheeren gevolgd; de junta's van Biscaye en Navarre zouden de kosten dragen en de burgeroorlog het land dus niet op geldelijk verlies te staan komen. Het artikel der overeenkomst van Amorovieta, 't welk op de spaansche officieren betrekking heeft, sloeg niet op overloopers van het actieve leger, maar op vroeger naar Frankrijk uitgeweken en bij het uitbreken van den opstand teruggekeerde carlistische officieren. De Senaat heeft, na een vrij langdurig debathet gedrag van den maarschalk in de zaak der amnestie goedgekeurd. De heer Ayala, die om redenen van gezondheid bezwaar ge maakt had om de portefeuille van koloniën definitief te aan vaarden, heeft thans verzocht daarvan ontheven te worden. De genls. Echague en Moriones vervolgden insurgenten in i avarre rusteloos. In Catalonie cn Tarracona is de bewe ging weder meer aangewakkerd. Aldaar is eene door Castello aangevoerde bende verslagen, waarbij hij zelf en 50 der zijnen gesneuveld zijn. De heer Bi y Margall heeft den 8 in de Cortes eene totale conversie der staatsschuld aangeraden en een donker tafereel opgehangen van den toestand der landsfinanciën. De minister van financiën heeft toegegevendat, de toestand der finan ciën niet gunstig is, maar gezegd, dat. eeue conversie het kapi taal der staatsschuld zou verminderen, en dat hijindien de Cortes de door hem aangevraagde middelen niet vóór 30 Juni toestondzijn ontslag zou nemenniets goeds voorspellende omtrent de toekomst, des lands Den 6 is te Madrid eene bijeenkomst gehouden van hou ders van spaansohc sohuldbrievenen in dezelve besloten aan den minister van financiën voortestellen om de rente van alle, zoowel buitenlandsche als binncnlandscbe, spaansche schuldbrieven gedurende 10 jaren voor in specie en voor J a pari in geconsolideerde schuldbrieven te betalen; om met de aflossing der aflosbare waardepapieren voort te gaan op denzelfden voet als in liet tegenwoordige budjet wordt voorgesteld. Den 3 April is in de hoofdstad Jeddo, niet ver van het paleis van den Mikado een brand uitgebarsten waardoor, in minder dan 8 uren tijds17 groote landsgebouwen, 287 woningen van daïtuios en beambten. 60 pagoden en 4753 particuliere woningen verwoesten 21000 ingezetenen van dak en meerendeels ook van hunne bezittingen beroofd zijn. Volgens officiëele opgaven zijn 8 personen omgekomen en 67 gekwetst, maar men houdt het er voor, dat, het aantal slacht offers veel grooter is geweest. Het stoffelijk verlies wordt op 5 miljoen guldens begroot. De te Philadelphia bijeengekomen republikeinsche conventie heeft met alg. st. den genl. Grant candidaat, gesteld om als i'resident herkozen te worden. Tot candidaat voor het vice- presidentschap heeft, zij het, Senaatslid Henry Pb ilson gesteld. De conventie heeft, tevens het, programma der republikeinsche partij vastgesteld datter zake van het daarin voorkomend beschermende tarief, bestreden wordt door zeer vele republi keinsche dagbladen, die het, beginsel van vrijen handel voorstaan. Het Congres heeft den 10 eene wet, aangenomen waarbij controleurs voor alle verkiezingen worden aangestelddie echter het recht niet zullen hebben om personen in hechtenis te nemen. Het Congres is daarop voor onbepaalden 1 ijd verdaagd. De democratische convention in Vermont Missouri In diana Kansas en Z. Carolina hebben resolution aangenomen, waarbij zij de voorgestelde candidal uur van den heer Greeley voor het presidentschap en van den heer Brown voor het vice-presidentschap overnemen. De Koning is den 12 met prins Alexander en gevolg naar Luxemburg vertrokken, Prins Marianne heeft den 13 de stad Haarlem en bare omstreken bezocht. Zij heeft bet orgel in de Groote kerk hooren bespelen en het stedelijk muzeura op het raadhuis en de verzameling schilderijen op bet. Paviljoen bezichtigd. Staten-Generaal. 1". Kamer. Den 7 heeft de voorzit ter, naar aanleiding eener kennisgeving van bet, overlijden 1 van den minister Ttiorbeeke, hulde gebracht aan de verdien sten van dien staatsman. De minister van koloniën, mede deeling doende van het gevraagde ontslag der ministers voegde daar bij datware het besluit daartoe niet reeds vroeger genomen het kabinet in het overlijden van den heer j Thorbecke aanleiding zou hebben gevonden om 's Konings aandacht te moeten vestigen op den invloed dezer gebeurte nis op den gang van 's lands zaken. Den 11 is met 31 tegen 3 st. aangenomen het ont werp tot nadere tijdelijke tegemoetkoming aan de Amster- damsche Kanaalmaatschappij en met aig- st.. de definitieve begrooting van oorlog en verschillende kleine wetten. Na het aannemen met 17 tegen 15 st. van een amen dement van den heer Messchert v. Vollenhoven op de con clusie der commissie voor de verzoekschriften op het adres van den Senaat der hoogescbool te Groningenin dien zin, dat het verleenen van dispensatiën bedenkelijk en de regeling van het hooger ouderwijs bij de wet noodig geacht wordt, is de Kamer gescheiden. Benoemingen enz. Den heer O. v. Rees, lid van den raad van N. Indieis op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienstmet, toekenning van pensioen. Eerbewijzen. In de sociëteit „Harmonie" te Groningen is den 7, op initiatief der liberale kiesvereenigingenhulde gebracht aan de nagedachtenis van mr. J. R. Thorbeckebij monde van den heer E. J P. Jorissenwiens rede voorafge gaan en besloten werd door treurmuziek. De juist vergaderde Geneeskundige Raad van Friesland en Groningen woonde in corpore deze bijeenkomst bij. De leidsehe hoogleeraren Vissering en Buijs hebbenop den dag waarop het overlijden van Thorbecke vernomen werd. hem bij de opening hunner lessen in treffende bewoordingen herdacht. Zulks is den 10 door professor C. IV. Opzoomer in de vergadering der Kon. Academie van Wetenschappen geschied. Den 9 hebben de haagsche predikanten Hoevers en Zaalberg leerredenen naar aanleiding van 's ministers over lijden uitgesproken. De hoogleeraar de Bruyn Kops te Delft heeft den 11 zijn college-uur aan de herdenking van den over leden staatsman gewijd. De kiezersvereeniging Burgerplicht te Delfshaven heeft een adres van rouwbeklag gericht aan de naaste bloedverwanten van den heer Thorbecke, en een adres van dan-betuiging aan den minister Blussé voor zijne poging tot hervorming van het belastingstelsel. Uit Zwartsluis is hem een dergelijk adres met ruim 100 handt-eekeningen gezondenen uit Gro ningen een van wege de Algemeene Verecnigiug voor Handel en Nijverheid. De Kiezersvereeniging e Vrijheid en Ordes te Deventer he ft eene oproeping uitgevaardigd om een gedenkteeken ter ecre van Thorbecke te stichten. Zij verzoekt de oprichting van met, haar in betrekking te treden plaatselijke commission. De kiesvereenigmg Eendracht maakt macht te Breda en de kamer van koophandel te Meppel hebben besloten om een adres van rouwbeklag te zenden aan de betrekkingen van den heer Thorbecke, en om de pogingen tot oprichting van een monument krachtig te ondersteunen. Gedep. Staten van Groningen hebben mede tot het zenden van een brief van rouwbeklag besloten. Te Leeuwarden heeft een groöt aantal ingezetenen, daartoe uitgenoodigd door de kiezersvereeniging nLeeuwardenzich den 1 2 in de groote zaal van den heer v. d. H ielen, in welke rouwversieringen waren aangebrachtvereenigd met het doel om hulde te brengen aan de nagedachtenis van den heer Thorbecke. Mr. A. Bloembergen Ez. hield eene rede, waarin hij de talenten en verdiensten van den ontslapene schetste. De vergadering besloot ten slotte, mede te werken tot de op richting van een monument. De hoofden der onderscheidene politieke partijen in de 2". Kamer hebben het plan gevormd tot. het indienen eener wetsvor rdracht om aan de naaste betrekkingen van den keer Thorbecke een jaargeld uittekeerengelijkstaande met het maximum van het, pensioenwaarop de overledene aanspraak zou hebben gehad. De Koning heeft de uitvoering van dit plan voorkomendoor aan de regeering dc indiening va-i dergelijk wetsontwerp optedragen. Nieuwe Ondernemingen." De heeren E. J. J. Kuenden en D. S. A. Duren te Amsterdam hebben concessie aange vraagd voor een dienst, met een stoomrijfuig voor passagiers tusschen Arnhem en Nijmegen. Eene Maatschappij heeft zich gevormd, ten doel hebbende het, houwen van veestallen aan de los- en ladingplaatsen op de stations der Staats- en Rijnspoorwegen. De gemeenteraad van 's Gravenkage heeft het cijfer van f 1,640,000 aangenomen als grondslag der financiëele plannen ten behoeve der duinwaterleiding. In eene vergadering van het polderbestuur te Bergen, dei 20 gehoudenis besloten om het, grootste deel van de iu die gemeente liggende wegen te doen bestraten en begrinden. Onderwijs. De te Groningen vergaderde synode der clir, geref. kerk heeft besloten tot de oprichting van een gymna sium dat aan de theologische school zal verbonden zijn. Kerkelijke zaken. De Synodale Commissie heeft het verzoek van den kerkeraad en den consulent der herv. gemeente te Broek op Langedijk. om cassatie van het vonnis van het prov. kerkbestuur van Noordholland, ontvankelijk verklaard en de zaak verwezen naar het prov. kerkbestuur van Overijsel. Feesten. De 43*. algemeene vergadering der Maatschappij van Toonkunst, den 6 te Utrecht gehouden, is gevolgd door een twcedaagsch uitstekend geslaagd muziekfeestwaar aan bijna 400 zangersbijgestaan door een orkest van 70 ledenhebben medegewerkt. Te Gouda is in eene talrijke vergadering van ingezetenen besloten, den 23 Juli het GUOjarig bestaan der stad feestelijk te herdenken. Den 11 zijn te Oudearspel het kinderfeest en andere fees telijkheden ter cere van den 1 April gevierd, welke opdien datum uithoofde van de heerschende mazelen-epidemie waren uitgesteld. Aanbestedingen. Den 9, te Sloten het bouwen eener schooi en onderwijzerswoning te Osdorp, aan Braakenburg te Haarlem, voor f 13280. Den 11, te Muiden, het bouwen eener pastorie hij de r. o, kerk, minste inschr. WJansen leAmsttrdam, voor/13400. Den 13, door het prov. bestuur van Noordholland, het herstellen van 's Rijks zeeweringen a. op Marken en b. op Wieringenminste inschr. voor a. C. Blankenvoort te Morn nikendamvoor 1074S en voor b. B. Beukenkamp te Wjeringen. voor f 8842. Giften. De Vereeniging voor christelijk onderwijs ten behoeve van on- en minvermogenden te Leiden heeftop verlangen van wijlou mr, J, 1 Eodcl Bijenhuiseene gift van 500 en voor de door haar opgerichte school eene van 1000 ontvangen. Rampen. Den 8 zijn te Dricl, in de Bommelerwaard 8 huizen afgebrand. Misdrijven. Den 10, 's avonds, is een geneesheer te Groningen door eenige baldadige personen naar men ver neemt studentenmishandeld en in een kelder geworpen waardoor hij ernstige wonden aan hoofd en handen heeft bekomen. Rechtszaken. Het hof van Noordholland heeft den 11, ter zake van den te Heemstede gepleegden moordde wed. Kees en F. v. Tongeren veroordeeld tot levenslange tucht huisstraf en den IDjarigen A. Geeven, op grond van jeugdigen leeftijdtot eene tuchthuisstraf van 15 jaren. v. Tongeren had den verslagene doodgeschotenop aansporing van diens vrouw en den jeugdigen kostganger, die in ongeoorloofde gemeenschap tot elkander stonden. Hetzelfde hof heeft den 10 B. L. Paerl in hooger beroep vrijgesproken van de tegen hem gedane aanklacht van het oprichten en houden eener niet bij de wet toegelaten loterij, door het uitgeven van certificaten voor ééne trekking der oostenrijksche staatsloterij-Ieening. Overleden te Haarlem, den 5, de componist J. E. Schmitz, oud 71 jaren. Staats-loterij. Trekking der 5e. klasse, laatste lot No. 12674 premie van 3000. PER TELEGRAAF, 's Gravenhage 15 Juli. In eene heden onder voorzitterschap van den heer Dullert gehouden talrijke bijeenkomst, met het doel om een plan te vormen voor een nationaal huldeblijk aan den heer Thorbecke en om eenheid te brengen in de verschillende voornemens, is eene commissie van 50 leden uit alle oorden des lands benoemd, die in eene algemeene vergadering, over 14 dagen te houden een ontwerp zal indienen. Ter vervanging van den heer v. Renesse is alhier als sta tions-chef benoemd de heer Storkthans onder-chef te Am- sterdam. Het bestuur der spaarbank heeft een overzicht doen drukken van de werking dier instelling gedurende de 25 jaren van haar bestaandaaruit blijktdat zijn afgegeven 2937, I ingetrokken 1373 boekjes, is ingebracht 404964,31} te- ruggenomen 363051,96, aau rente vergoed f 21181,65, aan rente gemaakt f 30676,OU) aan kosten van beheer be steed J 2496,12) en aan reserve gevormd 9791,37). De S8902 inbrengen waren gemiddeld van f 4,55de 10981 terugnemingen gemiddeld van/33,06. Het uitgekeerd rente bedrag bedroeg aanvankelijk 2r\, later 3 en sedert 1867 4 p.c. Het telegraafkantoor der Holl. Spoorwegmaatschappij is gedurende de zomerdienst geopend van 's morgens 7 tot 's avonds 10) uren. Twee leerlingen der latijnsche en hoogere burgerschool alhier, A. D. van Steenbergen en J. Rentmeester, hebben iu de afgeloopene week met goed gevolg te Leiden bet vereischt examen afgelegd ter toelating tot de geneeskundige studiën I aan 's rijks hospitaal. Door bet stedelijk muziekcorps zullen Maandag 17 Juni, des avonds t.e 7) uren, in den Stadshout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Marche (le Gonfanon) van van Ackere; 2. Ouverture (Ein Uhr) van liaenzel; 3. Chant Tyrolien van Dunckler; I 4. Fantaisie (le Petit Faust) van Heroé5. Ouverture (l'A- fricaine) van Mcijerbeer; G. Phiiomène Valse van ClementI 7. Fantaisie (le ï'ils du Brigadier) van Massé; 8. Polka (les I Hussards de la Garde) van Zinnen. Het orgel in de Groote Kerk zal op Woensdagavond I 19 Juni bespeeld worden door den heer IV .Ezerman, organist te Arnhem. Uittevoeren: Preludium en Fuga S. Bach; Sonate van Mendelsohn No. 6; Fantasie Treutschel; Variatiën van Rinck; aanvang te 7 uren. Woensdag den 12 Juni hielden de onderwijzers in het VI schooldistrict van Noordholland hunne derde algemeene vergadering in het lokaal Frascati alhier. Behalve een der tigtal onderwijzers woonden twee leden der plaatsel. schoolc. van Alkmaar de h.h. mrs. W, van der Kaay en A. P. de Lange deze vergadering bij.

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2