Vierenzeventigste Jaargang 1872. ZONDAG 30 JUNI. Wo. 26. #ffictëcl ©cbceltc politiek (JDocrstcht. 2®ïc!«clijk;sclte Berichten. Duitschland. IBelgic. Frankrijk. ALklHAARSCItE C O II I A Al Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,GS, franco per post t 0,8 O, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenen dat,' overeenkomstig art. 17 der wet van 14 September 1866 (Staatsblad No. 138) door hen is herzien en vastgesteld de lijst, bevattende de namen der inwoners, die in aanmer king komen voor het verleenen van inkwartiering en onder houd van militairen en paarden, welke lijst is aangeplakt en ter inzage voor een ieder is nedergelegd ter gemeente-secre tarie gedurende veertien dagen, na heden, binnen welken tijd daartegen bij hen schriftelijke bezwaren kunnen worden ingediend. Burgemeester en IE ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Junij 1872. Be Secretaris. NUHOUT van deb YEEN. Thans heeft men in Duitschland de zaken eens flink aangepakt» en de vijanden der vrijheid voor goed onschadelijk gemaakt. Zoo spreekt waarschijnlijk menig voorstander van burgerlijke en staatkundige vrijheidals hij hoort dat het wetsontwerp tegen de Jezuiten door den Rijksdag en daarna ook door den Bondsraad is aangenomen. Zoo is het goed zal hij zeggen: de Jezuiten hebben altijd eiken staat bedreigddie niet ge zind was zich naar hun beginselen te schikkenin den laat- sten tijd hebben zij openlijk hun minachting voor de wetten van den staat aan den dag gelegdde staat is wel voor zijn eigen veiligheid verplicht zich tegen dergelijke vijanden te verdedigen. Zij zeiven hebben den oorlog begonnen. Moeten wij hun die zoo spreken gelooven Dat geen staat met gelijke rechten voor alle burgers be staanbaar zou zijn, wanneer de beginselen der Jezuiten wer den toegepastdat de staat overeenkomstig hun beginselen ingericht alleen voor hen die zich daarmee vereenigden of daaraan onderwierpen een draaglijke verplijfplaats zou aan bieden daarover zijn allen het eens die hun beginselen niet zijn toegedaan. Zij veroordeelen in het algemeen het begin sel van burgerlijke en godsdienstige vrijheid, die den grondslag uitmaken van den hedendaagschen staat; zij veroordeelen wat wij gewoon zijn te noemen de waarborgen der constitutioneele vrijheidde vrijheid van sprekenvan schrijvenvan druk pers van vereeniging en vergadering. Zij zijn de openlijke tegenstanders van die staatsinrichting, waaraan bijna alle te genwoordige volken van Europa gehecht zijn en het is hun gewoonte nietwerkeloos in bestaande toestanden te berusten. Hun ijver en toewijding aan de zaak die zij voorstaan, kun nen ieder ander tot voorbeeld strekkenhun invloed is niet gering te achtenhun volkomen eenheid schenkt buitenge wone kracht. De staat die met hen in botsing komtbehoort alzoo op zijn hoede te zijn, en zoo had dan ook het Duitsche Rijk alle reden om zich tegen de Jezuiten te wapenen, maar daarom zijn nog niet alle middelen tot verdediging geoorloofd en gepast. Men zal zeggen dat de Jezuiten zich niet hebben te be klagen want dat zij met hun eigen maat worden gemeten als zij de macht in handen haddenzouden zij het geheele liberalisme in den ban doende vereenigingen verbieden die hun beginselen bestreden, de vrijheid van spreken en drukken besnoeien en geheel onder hun eigen voogdij plaatsen, geen meening ongestraft laten verkondigen die niet door hen er kend en goedgekeurd was. Zij gaan van de stelling uit dat. de machthebbende niet mag gedoogen wat volgens zijn overtuiging onrecht en kwaad is, niet mag laten verkondigen wat volgens zijn overtuiging niet waar is. Zij zullen dan ook moeten erkennendat op anderen dezelfde verplichting rust. Zij zullen alzoo niets aantemerken hebbenals de Rus sische de Turkschede Chineesche ofJapansche Regeering naar haar overtuiging hetzelfde doetals bij voorbeeld de Keizer van Rusland geen verkondiging van het Katholiek of Protestantsch Christendom in zijn staten gedoogten de beheerschers van TurkijeChina en Japan elke prediking van het Christendom verbieden en de aanneming van deze godsdienst als ketterij straffen. Maar wat bewijst dit ten voordeele van de maatregelen door bet Duitsche Rijk tegen de Jezuiten genomen Ofschoon de Jezuiten moeten erken nen wij zouden in uwe plaats niet anders handelenonze beginselen worden door u op ons zei ven toegepast, het is de vraag of daarom die beginselen goed zijn en of een voor stander der beginselen van vrijheid en gelijkheid die den grondslag uitmaken van den modernen staat, ze kan goed keuren. Maar kan dat wel een ernstige vraag zijn P Neen als men onder vrienden van vrijheid en gelijkheid niet hen ver staat die ze alleen voor zich zeiven begeerenmaar die ze eischen voor zich en anderenvoor bondgenoot en tegen standers; die er van overtuigd zijn, dat de staat allen ge lijke bescherming schuldig isdat alle burgers dezelfde rechten hebbendat de staat niet kan uitmaken wat waar of onwaar is, dat de waarheid daar zich een krachtig en duur zaam rijk zal stichtenwaar elke meening vrijelijk mag ge openbaard worden, en dat de welvaart en de ontwikkeling der burgers daar het best gewaarborgd zijn waar hun de meeste vrijheid van beweging is gelatenalleen beperkt bin nen de grenzen die de eerbiediging van anderer vrijheid van zelf voorschrijft. Alleen hij die zoo denktmag een voor stander der vrijheideen liberaal genoemd wordenen hij kan natuurlijk geen afzonderlijke wet tegen de Jezuiten goed keuren ook al ziet hij in hen vijanden dier vrijheid die hij wil handhaven. Zijn eigen beginsel, zijn geloof in de kracht en den weldadigen invloed der vrijheid verbiedt hem een dergelijken maatregel toe te juichen. Hij heeft vertrouwen op de vrijheid en vreest de aanvallen harer bestrijders niet. Alleen wanneer zij tot geweld mochten overgaan of door on wettige handelingen hun doel trachten te bereikenzal hij tot maatregelen van bedwang zijn toevlucht nemen. Zoolang het bij woorden blijft en men binnen de perken der wet en der openbare orde blijftzal hij den strijd gaarne op voor beider partijen even gunstig terrein aanvaarden En wat bepaalt nu deze veel besproken wet? Uiterlijk binnen zes maanden, of binnen een korter termijn, door den Bondsraad te bepalen zullen de gevestigde vereenigingen van de orde der Jezuiten en van met haar verwante orden en congregatiën moeten opgehevenen de vestiging van nieuwe verboden worden. De leden dier orden en congregatiën zul len indiefl zij vreemdelingen zijnuit het Rijk verwijderd indien zij Duitsche burgers zijn, uit bepaaldelijk aan te wijzen plaatsen verwijderd, of tot het verblijf in bepaalde plaatsen ver wezen kunnen worden. De Bondsraad zal de verordeningen vaststellen tot uitvoering dezer wetwaarvan de handhaving en toepassing aan de Regeeringen der verschillende Duitsche Staten zijn opgedragen. Ziedaar eene wet zooals er meer geweest zijndoch die ook thansgelijk andere wetten van deze soortniet zal uitwerken wat men er zich van voorstelt. De Regeering die van zulke maatregelen heil verwachtis op den verkeerden wegzij zal ontevredenheid en verbittering oogstenen wat erger is, daartoe reden geven. De J ezuitenthans be streden als vijanden en bedreigers van de grondslagen van den staatzullen als slachtoffers van geweld en martelaren voor hun overtuiging in de oogen van velen een geheel ander en veel voordeeliger standpunt innemen. Yan de Jezuiten zeiven heett het Duitsche Rijk niets te vreezenwat zouden zij vermogen als hun streven geen steun vond bij een deel des volks En de verbreiding hunner voor den staat ver derfelijke leer denkt men tegen te gaanhet doordringen hunner gevaarlijke stellingen onder het volk denkt men te verhinderenhun geest te dooden door een verbodswet De ervaring van eeuwen heeft het anders geleerd. Wil men langs dien weg zijn doel bereiken, dan verbiede men ook het vrije woorddan legge men de drukpers aan bandendaar stelle men de dagbladen onder censuur, legge een staatsregister aan van verboden boekenen bewake de grenzen met een leger van beambten om al de contrabande uit het land te houden. Dan geen halve maatregelen die het kwaad slechts verergerenmaar de landsvaderlijkheid ten troon geheven het volk onmondig verklaard en onder strenge voogdij ge plaatst Zoo doende kan men althans eenige vruchten van zijn werk verwachten en zien hoever men komt. Twee lichtpunten hebben zich echter bij de behandeling dezer wet voorgedaan. Een deel der liberalen, en daaronder mannen wier namen niet tot de onbekende behooren, hebben zich trouw getoond aan hun beginselen zich krachtig tegen de wet verklaard. Zij hebben „de vrijheid voor allen" ver dedigd en een beteren weg aangewezen waarop de staat zijn onafhankelijkheid kan bewaren en geen gevaren behoeft te duchtenscheiding tusschen Kerk en Staatzoowel ten op zichte van de Protestantsche als van de Katholieke Kerk onttrekking van het openbaar onderwijs van den invloed der geestelijkheid. Als een eerste schrede op dien weg is te be schouwen de aanneming van het voorstel van den afgevaar digde Yölktot uitnoodiging van den Rijkskanselier om in de volgende zitting een wetsontwerp in te dienen tot invoe ring van het burgerlijk huwelijk. Het tweede gelukkige verschijnsel is de verklaring der Regeering, dat de wet een soort van noodwet is-en een voorloopig karakter draagt. Daardoor is wel geenszins de wet gerechtvaardigd, maar de Regeering bewijst althans met deze verklaringdat zij deze wet niet durft verdedigen als passende in een welgeordenden staat. Dergelijke exceptioneele wetten tegen bepaalde vereenigingen of personen zijn in een goede staatsregeling niet op haar plaats; het gemeene rechtvoor allen geldendvoor allen hetzelfdemoet in de behoefte voorzien. Is dat gemeene recht onvoldoende, zijn er leemten en gapingen die vervuldgebreken die verbeterd moeten wordende Regeering zette zich onmiddellijk aan het werk en helpe zich niet met noodwetten. Zouwat Duitschland betreftde nood daar inderdaad zoo hoog zijn gestegen, dat noodwetten en voorloopige maatregelen onvermijdelijk zijn Geloove het wie kan. Toch is het goed dat de Regeering excuses heeft aangevoerd voor haar gedrag; men kan er nota van nemen. De vraag isof de geheele wet ingedienden zoo al ingediendaangenomen zou zijn gewordenwanneer de Duitsche ultramontanen in den laatsten tijd niet een zoo stouteschier uittartende taal hadden gevoerd. Als de ge moederen wat geprikkeld zijn en de kalmte plaats maakt voor vlagen van drift cu verontwaardigingworden wel eens krasse maatregelen genomen die anders het koel overleg zou ontraden. Hoe het zij, laat ons hopen, dat deze voorloopige toestand in Duitschland inderdaad een voorloopige moge zijn, en zeer spoedig door een waardigegezonderechtvaardige wetgeving worde vervangen! 't Zou zijn in 't belang van Duitschland niet alleen, maar van de ware politieke vrijheid en gelijkheid, van vooruitgang en beschavingvan vrede en vooral van de zoo hoog noodige en zoo fel bedreigde, hier en daar zelfs wreed verstoorde godsdienstige verdraagzaamheid en burgerlijke eendracht in heel Europa. W. v. d. K. De Bondsraad heeft den 25 de wet tegen de jezuieten zooals die in den Rijksdag aangenomen is, goedgekeurd. Pruisen. De bisschop van Ermeland heeft binnen den hem gestelden termijn op de jongste aanschrijving van den minister van eeredienst geantwoord. Hij verklaartdat hij de landswetten niet gehoorzamen kan wanneer deze in strijd zijn met de goddelijke gebodenwelke door de catholieke Kerk moeten bepaald worden. Daartoe behoort ook de groote bandien hij in weerwil van de pruisische wet niet terug nemen kan. De minister van eeredienst heeft den 15, bij schrijven aan het provinciaal bestuur te Dusseldorpde verwijdering der leden van geestelijke orden en congregatiën uit de volks school gelastovereenkomsten door gemeenten met dusda nige vereenigingen geslotenmoeten zoo spoedig mogelijk opgeheven en de geestelijke onderwijzers en onderwijzeressen door leeken vervangen worden. Waar gewichtige gronden voor het behoud der tegenwoordige inrichting mochten plei ten moet de minister, die binnen 3 maanden rapport aan gaande de uitvoering zijner bevelen verwachtdaarvan ver wittigd worden. De Keizer heeft zich den 24 naar Ems begeven. De arbeiders in de kolenmijnen te Dortmund en Essen hebben hun werk hervat. Te Neurnunster (Holstein) is eene bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers van alle staatkundige partijenen daarin is besloten het 25jarig feest van den opstand tegen Denemarken te vieren door het oprichten van een gedenk- teeken te Kiel. Elzas-Lotharingen. Het budjet voor het Rijkstand be draagt 37i miljoen fr. Men rekent, dat de bewoners thans 30 fr. per hoofd aan den Staat opbrengen tegen 47 onder liet fransche bestuur. De maires hebben last ontvangenonverwijld een aanvang te maken met het samenstellen van de lijsten der dienstplich tigen voor de October-recruteering. I)en 19 is in het nabij Brussel gelegen dorp Ixelles een aldaar op kosten van een particulier opgericht standbeeld van den vermaarden industrieel John Cockerillvan Seraing, onder het aanheffen der kreten „leve Cockerill!" „Leve de vader van den werkman!" onthuld, bij welke gelegenheid o.a. door een der oudste werklieden van den heer Cockerilden 85 jarigen Bouhayehet woord is gevoerd, in eenvoudige bewoordingen doende uitkomen, dat kapitaal en arbeid zeer wel hand aan hand kunnen gaanen dat deze waarheid in zonderheid door John Cockerill voor den werkman aanschou welijk is gemaakt. Den 19 zijn te Brussel per spoorweg aangevoerd 2 olifanten, door den Koning van Italië aan den dierentuin aldaar ge schonken. Te Antwerpen zijn den 21 twee aan elkander grenzende huizenhet Café de Eienne en een corsettenwinkel ingestort, waarbij slechts een paar personen eenig letsel hebben beko men. De aanleiding is het doorslaan van een muur in ge noemd koffiehuis geweest; door het ontdekken van scheuren in de overige muren had men de beide huizen in tijds kunnen ontruimen. IilIXCIIlllllI'g. Bij de op 24 Juni buitengewoon bijeengekomen Kamer van Afgevaardigden is dien dag de overeenkomst met Duitsch land omtrent de exploitatie der spoorwegen ingediend. Den 25 heeft de minister Servais een overzicht van de onderhandelingen gegeven. Luxemburg had niet alles ver kregen wat het verlangdemaar de gesloten overeenkomst bevestigde de politieke, commerciëele en industriëele positie des landswaarom hij haar aangenomen had en de Kamer uitnoodigde desgelijks te doen. Den 27 is het tractaat met alg. st. aangenomen en de zitting daarna gesloten. De vertoogen door het britsche en andere gouvernementen gedaanter zake van het richten van tot verbanning ver oordeelde communisten naar andere landenhebbennaar verzekerd wordttot het besluit geleid om eene verordening van 1817 op nieuw in werking te brengen, waarbij bepaald wordtdat tot verbanning veroordeelde misdadigers in eene binnenslands gelegen gevangenis of vesting den tijd hunner verbanning moeten doorbrengen, ten ware zij van eene vreemde mogendheid verlof mochten bekomen om zich op haar grond gebied te vestigen. Den 19 is te Versailles de monsterpetitie betreffende het lager onderwijs aangeboden, waarvan de 'Ligue de l' Enseig- nementn het initiatief heeft genomen. De tot nog toe verzamelde adlnesiën beloopen 847.761. Door 116. 05 onderteekenaars wordt aHeen^jp invoering van het verplichte onderwijs aan gedrongen 383.391 verlangen daarnevens ook het kostelooze en 348.265 bovendien uitsluitend het leeken-onderwijs. Den in 115 verzegelde pakketten besloten petitie is door 12 Afge vaardigden der linkerzijde naar de questuur der Nat. Ver gadering overgebracht. Het tooneelspel Rabagas van Sardou is te Montlufon (Allier) zeer ongunstig ontvangen en het publiek heeft zulk een rumoer gemaaktdat de voorstelling gestaakt is moeten worden en de policie de zaal heeft doen ontruimen. De adjunct-maire Deboutinverontwaardigd over de in het stuk voorkomende hatelijkheden tegen de republiek en de demo craten heeft in de otficiëele loge het sein tot de wanorde lijkheden gegeven, door het roepen van „leve de republiek 1" en het aanheffen der Marseillaise. Hij is deswege door den prefect de Fradel voor eene maand in zijne betrekking geschorst. Keizer A apoleon heeftonder den naam van graaf de la Chapellete Parijs een nieuw verweerschrift uitgegeven, getiteld: „De strijdkrachten van Erankrijk in 1870." Hij be weert daarindat die strijdmacht voldoende in aantal was om Duitschland te bevechtenmaar dat de organisatie en administratie, in weerwil zijner bevelen, zoo gebrekkig waren, dat er meer dan 4 weken noodig waren om deze krijgsmacht van 400.000 man beschikbaar te hebben, hoewel de maarschalken Aiel cn Leboeuf meermalen stellig verzekerd haddendat daartoe slechts 14 dagen noodig waren. De directie voor de schoone kunsten te Parijs heeft 400.000 fr. besteed tot bet, aankoopen van kunstwerken op de thans aldaar geopende tentoonstelling. De door den heer Labadié gepresideerde departementale commissie van het, dept. der Monden van de Rhóne heeft naar aanleiding van het gouvernementsdecreetwaarbij de prefect de Kératry tegenover haar in het gelijk is gesteld, haar ontslag genomen. Het rechter-centrum der Nat. Yergadering heeft den 18 eene tweede poging gedaan om zich met het linker-centrum omtrent het doen van een gezamenlijken stap bij den heer Thiers te verstaan en om eene samensmelting tusschen de beide centrums te bewerken, waardoor het eene van de linker-, het ander van de rechterzijde zou worden losgemaakt. De genl. Chanty moet namens het linkercentrum verklaard hebben, dat het zich wel bij het rechter wilde aansluiten om den heer Thiers te bewegen een homogeen ministerie uit de ware meerderheid te verkiezenmaar onder voorwaardedat het laatstgenoemde de republiek loyaal aannamvan losmaking van de linkerzijde wilde echter het linker-centrum niets weten. Daarna hebben de hertog de Broglie en de adml. Jaurés de meeningen der beide centrums nader in het licht gesteld maar zonder tot het beoogde doel te geraken. Het linker-cen trum heeft in eene den 19 gehouden bijeenkomst de houding van zijn bureaii volkomen goedgekeurd. Het rechter-centrum heeft vervolgens besloten voor zich alleen eene audiëntie bij den President te vragen. Den 20 zijn de Afgevaardigden S. Mare Girardinde BroglieBatbie en d' Audiffret Pasquier van het rechter-cen trum, en dé Afgevaardigden de Kerdrel, Bisaccia, de Cumont en Bepeyre van de rechterzijde, benevens de genl. Changarnier, die zich bij het 8tal aangesloten had en de heer Vitet, die op verzoek der deputatie en van den heer Thiers tegen woordig wasbij hem toegelaten. Nadat men den wensch te kennen gegeven had dat de heer Thiers zijne staatkunde in conservatieven zin zou wijzigen, vroeg dezeof men van hem eene monarchale restauratie verwachttehij had te "Bordeaux de republiek aangenomen en zijne eer verpand om haar te bevestigen, en deze verkla ring had hij te Versailles vernieuwd. Men antwoordde dat men niet van plan wasde republiek omver te werpen en dat men geen verandering van den regeeringsvorm kwam vragen. De heer Thiers zeide daarop: het was niet genoeg niets tegen de republiek te ondernemen, zij moest bevestigd worden. Hij was geen republikein uit geaardheid of wegens lang gevestigde overtuiging, maar uit besef, dat de bevesti ging van den republikeinschen regeeringsvorm in de tegen woordige gesteldheid van Erankrijk het meest noodig was alle proefnemingen tot herstel der monarchie zouden leiden tot burgeroorlogenwaarvan de gevolgen gedurende de oc cupatie niet te voorzien waren. Hij vatte het doel van het onderhoud niet rechthij wilde wel geloovendat zijn gou vernement niet volmaakt wasmaar de toestand des lands was over het geheel goed en de staatkunde der regeering in den vollen zin des woords behoudend. Hij zelf was conser vatiever dan de meerderheidzocht zijn steun niet bij de linkerzijde en was in nagenoeg alle vraagstukken van haar gescheiden. De uitslag der verkiezingen was zijn werk niet; de regeering had zich volkomen onzijdig gehouden eii de be trokken prefecten konden niet van radicalisme verdacht wor den. Door de oprichting eener Tweede Kamer zouden de conservatieve beginselen zegevieren; hij zou ze in bescherming nemen ingeval het land wat hij niet geloofderadicale Af gevaardigden zond. Hij gaf te kennen bij zijne staatkunde te zullen volharden en de gematigde conservatieve republiek te zullen bevestigen. 's Avonds hebben het rechter-centrum en de rechterzijde eene talrijk bezochte bijeenkomst gehoudenwaarin de heer Bepeyre verslag van de zending heeft gedaan. Daarna is besloten, dat de conservatieve fractiën aaneen gesloten moeten blijven en dat de meerderheid de crisis tot het einde toe behoort doortezetteningeval het gouvernement haar daartoe door zijne houding mocht noodzaken. Het met den heer Thiers plaats gehad hebbende ouderboud, heeft een diepen indruk gemaakt. De legitimistisch-gezinde minister vau openbare werken de Larcy heeft zijn ontslag in gediend. Bij decreet van den 5 is het bij besluit van 15 Febr. 1852 ingestelde „muzeum der souvereinen" opgeheven en bepaalddat de daarin aanwezige voorwerpen naar de mu- zeums boekerijen en andere instellingen van den Staatwaar van zij vroeger deel uitmaakten, zullen worden teruggebracht. De maarschalk Forey, de veroveraar van Mexico in 1862, is den 20 te Parijs in 68jarigen ouderdom overleden. Hij was een ijverig bonapartist en heeft dit o.a. tijdens den coup d'Etat bewezen. Door de krijgsraden zijn veroordeeldtot deportatie in eene vesting de befaamde clubredenaar Budaille, wegens hef tige opruiingen tegen het wettig gezagtot de doodstraf de bata(j ons-commandant der gefedereerden Carlier, die zoowel aan den strijd tegen de regeeringstroepen als aan het in brand steken der dokken van la Villette had deelgenomen, alsmede Al/red Benivelle en vrouw Prêvostwegens medeplichtigheid aan een ouder de Commune aan een harer eigene trawanten graaf de Beaufort, kapitein van den staf der gefedereerden en adjudant van den kolonel üenry gepleegden moord uit wraak over de, zoo beweerd werd ten gevolge zijner maat regelen, door de troepen van Versailles onder het 66". bataljon aangerichte slachting. De rechtbank te Lyon heeft de gemeenteraadsleden van het naburig vlek Caluire, den radicalen Afgevaardigde Chal- lemel-Latour, gewezen prefect der Rhöne, en de gezamenlijke bevolking van Caluire veroordeeld tot betaling eener schade vergoeding van 180000 fr. (met de interesten en kosten na genoeg tot 204,000 fr. klimmende) aan de „broeders der christelijke scholen," welke inrichtingen zij niet alleen gesloten maar zich ook onwettig toegeëigend hebben. De Algemeene Hervormde Synode heeft, na eene 7daagsche discussieden 20 de door den predikant Bois van Bergerac voorgestelde rechtzinnige geloofsbelijdenis met 61 tegen 45 st. aangenomen. Het debat heeft te gelijker tijd geloopen over 2 andere verklaringendoor 29 leden der linkerzijde en door 19 leden van het linkercentrum ingediend, waarbij de wensch werd uitgesproken om niet enkel met de hervormde broeders vereenigd te blijven, maar ook voortaan één kerk genootschap uittemaken met de broeders der augsburgsche confessie, „die door de oorlogsrampen van Erankrijk zijn losgescheurd." Volgens de in het vorige jaar uitgestelde en thans plaats gehad hebbende öjarige volkstellingbedraagt de bevolking van Parijs 1,794,380 zielen, zijnde 5600 minder dan in 1866; van 1861 tot 66 was zij met 132,140 zielen toegenomen.

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1