ISiislanri. (ilrwoi Iti'iHanit 'illanpc en Ierland. Zwitserland. Btniie. Ml»anje. Vcrrenlgik' NiUen. Het pruisische gouvernement heeft de regeering in het bezit gesteld van eene aanzienlijke hoeveelheid fransche bank biljetten certificaten van slaatsschulden geldswaardige pa pieren goud- en zilverwerk en kostbaarhedenwaarvan tijdens de occupatie van het dept. der Seine en Oise een aantal fransche burgers door duitsche krijgslieden zijn beroofd, en die eerstgenoemd gouvernement op het spoor is gekomen. De regeering heeft den heer E. Loudm uit zijne betrekking van regeerings-commissaris bij de spoorwegen ontslagen, omdat hij schrijver is van den bonapartistischen almanak VAbeille en van le Journal d'un Parisieneen scherpe critiek der mannen van 4 September. Nationale Vergadering. Voor het voortzetten der Archives Parlementaires is door de commissie voor de comp tabiliteit der Vergadering een jaarlijksch subsidie van 12000 fr. verleend. De minister van oorlog heeft eene crediet-aanvraag ingediend van 4 miljoenter bestrijding der onderhoudskosten van de in den parijschen opstand betrokken gevangenen. Hun aantal, dat op 31 Dec. nog 16730 bedroeg, was in de eerste dagen van Mei op 1600 verminderd. De commissie voor het voorstel-<fe Pressensétot het ver kenen eener amnestie aan zekere categoriën der in den parijschen opstand betrokken personenheeft met 9 tegen 4 st. beslotentot de verwerping te adviseeren. Den 18 zijn de artikelen 43 tot 53 der legerwet aange nomen. Den 19 is art. 54 aangenomen, waarbij de actieve diensttijd tot één jaar beperkt wordt ten behoeve van candidaten in wetenschappen en letterenvan kweekelingen van ltijks- Artsenijmengkundige en Veeartsenijscholen van de Hand- werks- en Nijverheidschoolvan de 3. nationale Landbouw scholen, van het Conservatoire voor de toonkunst enz., welke bepaling ten bate van een 3000tal dienstplichtigen zal strekken; 400') a 5000 andere jongelieden vallen reeds als zoons van weduwen, als leerlingen der polytechnische school, van die van S. Cyr enz. in de termen van vrijstelling. De bepaling werd bestreden als eene vermomde plaatsvervanging of nummerverwisselingen verdedigd als eene premie op het onderwijsniet- voor geld te koopenmaar ingesteld in het algemeen belang. Na verwerping van eenige amendementen werd het artikel aangenomen. Den 21 is aangenomen een amendement op art. 58 ten gevolge waarvan de zoogenaamde eenjarige vrijwilligers hunne dienstdie volgens de oorspronkelijke redactie der wet vóór den 23jarigen leeftijd moest vervuld zijnook tot hun 24", jaar kunnen vervulleningeval hunne studiën dit vorderen Het door den heer Target voorgestelde art 59, om nummer verwisseling toetestaan tussehen broeders en bloedverwanten tot in den vierden graadis wat het eerste gedeelte betreft aangenomen met 366 tegen 271 en wat het tweede betreft verworpen met 387 tegen 253 st. Den 22 is met alg. st. aangenomen een door den bisschop van Orleans nadrukkelijk ondersteund amendement van den bn.Chaurand op art. 69, ten doel hehbende om den militairen het waarnemen hunner godsdienstplichten gemakkelijk te maken De minister van oorlog heeftnadat ook de predikant de Pressensé in denzelfden zin gesproken had, onder algemeene toejuiching verklaard, hiervoor zooveel mogelijk te zullen zorgenen tevensdat het leger geene school van het onge loof meer is zoo als 40 jaren geledentoen hij in dienst trad en een soldaat de mis niet kon bijwonen zonder uitge jouwd te worden. Na de aanneming van het 76e. en laatste artikel is tot de derde lezing der wet besloten. Den 24 heeft de minister van financiën een overzicht ge^ geven van den staat van 's lands geldmiddelen. Hij herinnerde, dat het tekort op de staatsbegrooting 120 miljoen bedraagt; maar ten gevolge van nieuwe uilgaven en van tijdelijke ver mindering van sommige inkomsten zou dat deficit grooter (200 m.) worden. De minister verwierp de door de budjet-commissie voorgestelde belastingen. De regeering is van oordeeldat van de grondstoffen een belangrijk gedeelte moet gevraagd worden voor de middelendie zij noodig heeft. Zij stelde dat bedrag op 170 miljoen; maar toen de commissie voor de tarieven oordeelde, dat de grondstoffen 98 miljoen konden opbrengennam de regeering dit cijfer aanen zij erkende, dat voorshandsuithoofde der handelstractaten, niet meer dan 33 miljoen geheven konden worden. De regeering stelt voor, lOopcenten te heffen van het zout en 15 opcenten van de 4 directe belastingen; zij hoopt daardoor 98 miljoen te verkrijgen. Die belastingen zullen van tijdelijkcn aard zijn. De minister diende ten slotte wetsontwerpen van die strekking in, en hij verzocht, dat zij in handen der budj et-commissie zouden worden gesteld. De heer Thiers heeft, in antwoord op eene vraag van den heer Dupontdoen uitkomen dat de regeeringdoor hare oorspronkelijke voorstellen gedeeltelijk intetrekken en nieuwe voor te stellenblijk gaf van hare zucht om toe te geven. De heer Thiers vroeg 200 miljoen, ten einde de begrooting te doen sluiten. Hij betoogde, dat de vertraging der discussie niet aan de regeering geweten kan wordendie van oordeel was en nog is dat eene belasting der grondstoffen het eenige uitvoerbare middel is. Indien de vergadering de thans in gediende voorstellen niet goedkeurdezou de regeering niet op het aannemen daarvan aandringenwant de vergadering zou dan genoodzaakt zijn op de belasting der grondstoffen terug te komen. De heer Thiers drong op onverwijlde be handeling der voordrachten aan, daar uitstel 's lands crediet, zijn plechtanker, zou dooden. De vergadering heeft de nieuwe wetsvoorstellen naar de budjet-commissie verzonden en in overeenstemming met den wensch van den heer Thiers, beslotenin afwachting van het rapport dier commissie de belasting op de handels-transactiën in behandeling te nemen. Den 25 is een aanvang gemaakt met de discussie over de inkomsten-belasting. De heer Thiers heeft gezegddat hij met het oog op de overheerschende meer.ing in weerwil van zijnen afkeer daarvanin de belasting op de roerende goe deren berust. Den 26 heeft de heer Buffet een amendement ingediend strekkende om de inkomsten-belasting slechts tijdelijk inte- voeren. De heer Thiers heeft herhaalddat de regeering zich tegen eene inkomsten-belasting verzet, en wel uit naam der waardigheid van de Kamer, uit naam der conservatieve politiek en uit naam van 's lands rust. De behandeling van het amendement des heeren Buffet is uitgesteld. De heer Thiers heeft aan de budjet-commissie een uitge- werkten staat der ontworpen belasting van de grondstoffen aangeboden, waarvan 42 miljoen onmiddelijk en 18 miljoen na den afloop van de handelsverdragen met Belgie en En- werkplaatsen zijn echter opengeblevenwaarvan de arbeiders ieder 3 sh. per week ten behoeve der buiten werk zijnde afstaan. Verscheidene stoomvaart-maatschappijen te Liverpool heh- ben toegestemd om het dagloon der werklieden met 6 stui vers te verhoogen en alzoo op 5 sh. te brengen. De Cunard- maatschappij heeft dit echter geweigerdop grond dat zij hare werklieden vast cn niet slechts tijdelijk in dienst heelt. Daarop hebben omstreeks 1200 werklieden den arbeid geslaakt- De huismoeders der voornaamste dorpen in het graafschap Durham hebben besloten geen vleesch meer te koopen, zoolang de slagers meer vragen dan 16 stuivers voor het fijnste en 13 a 14 stuivers per kilo voor de mindere sooften van vleesch. In Warwickshire en Yorkshire hebben na de ongemeene hitte in de eerste helft van J unihevige onweders en plas regens plaats gehad, waardoor vele menschen en dieren ge dood en veldvruchten vernield zijn. Te Birmingham, Not tingham BradfordSheffield en Liverpool heeft het water den 17 en 18 verscheidene voeten hoog in de straten gestaan. I)en 21 heeft de Koningin het gezantschap ontvangen hetwelk haar geschenken en een brief van den Koning van Birmah kwam overhandigen. De „Nationale unie van conservatieve en constitutioneele Vereenigingen" heeft den 24 te Londen hare jaarlijksche vergadering en vervolgens in het Kristallen Paleis van Syden ham een door bijna 2000 personen bijgewoond banket ge houden. De heer Uisraèli heeft eene lange redevoering uit gesproken waarin hij de conservatieve beginselen verdedigde en de sedert 30 jaren door de liberale partij gevolgde staat kundige gedragslijn aan eene scherpe critiek onderwierp. Hij riep het vertrouwen van het land in voor de conservatieven, wier programma de volgende punten omvat: handhaving van de tegenwoordige instellingenn.l. van den troonhet Huis der Lords en de Staatskerk; handhaving van het Rijk; het op den voorgrond stellen van sociale hervormingen, in plaats van die op politiek gebied. Het tegen vrouw Dixblanc uitgesproken doodvonnis is veranderd in gevangenisstrafwelker duur van het goedvin den der Koningin afhankelijk is. Het comité der Cobden-club heeft beslotendat hetniet. het oog op de ernstige gebeurtenissen, die met opzicht tot de handelsvrijheid op het vasteland en in America plaats grijpen noodig isin het volgende jaar eene internationale conferentie te Londen te houden. In eene meeting, den 26 te Londen gehouden door de ver- eeniging tot bevordering der invoering van de geheime stem ming zijn verschillende besluiten aangenomen, waarbij aan de heeren Gladstone en Forster dank wordt betuigd voor de door hen aangewende pogingen tot, handhaving van het be ginsel der verplichte geheime stemuitbrenging, terwijl voorts de houding, door de meerderheid van het, Hoogerhuis in deze aangelegenheid aangenomenwordt gelaakten eindelijk de hoop wordt te kennen gegeven, dat de regeering meeleer zal besluiten tot intrekking van het wetsontwerp betreffende de geheime stemming, dan de daarin door het Hoogerhuis aan gebrachte amendementen aan te nemen. Te Slioeburyness zijn proeven geromen met «the Woolwich Infant,n een kanon, welks lading uit 110 pond kruit en een projectiel van 700 pond bestaat. Bij het tweede schot werd de schijf, bestaande uit 18^ duim ijzer, 12 duim hout en 6 duim lucht geheel doorboord. Hoogerhuis. Den 26 is de bullot-bill, met al de daarin opgenomen amendementenbij derde lezing aangenomen. Lagerhuis. Den 18 zijn door verscheidene leden pogin gen gedaan om in de schotsche onderwijswet eene scherpere afscheiding te maken tussehen het openbaar lager en het godsdienstig onderwijsmaar de meerderheid handhaafde het door de regeering, overeenkomstig de Conscience-clouse der engelsehe schoolwet, voorgestelde artikel. Evenzoo wer den amendementen verworpenstrekkende om liet catecheti- sche onderwijs in de openbare scholen te verbieden en om het in die scholen te geven godsdienstig onderwijs te doen bekostigen uit vrijwillige bijdragen. Den 20 is de wet in comité afgehandeld en met 132 tegen 79 st. tot de tweede lezing overgegaan. In laatstgenoemde zitting heeft de heer Uisraèli, naar aanlei ding van eene vraag des heeren Osborne, onder toejuiching der vergadering gezegd, dat hij. de regeering geene moeilijkheden in den weg willende leggen, de aandacht van het Huis niet zou vestigen op de betrekkingen met America, voordat de te genwoordige onderhandelingen zijn afgeloopen. Lord Enfield heeftnamens de regeeringmedegedeelddat den 6 en den 11 dezer maand fransche gevangenen aan boord der pak ketboot te Dieppe zijn ingescheept De engelsehe gezant had last ontvangen om daaromtrent opheldering te vragen maar er moest een misverstand bestaanwant verscheidene van die gevangenen waren in staat den overtocht naar Londen te betalen. Den 25 is met 135 tegen 84 st. verworpen een voorstel van den heer 31' Arthur om een britsch protectoraat over de Eidji-eilanden intestellen. De minister Gladstone ver klaarde in zijne bestrijdingdat het gouvernement die ei landen niet annexeereu zalindien de be woners daartoe den wensch niet te kennen geven (Den vorigen dag had lord belmore in het Hoogerhuis de aandacht der regeering ge vestigd op den menschenroof, welke vooral op deze eilanden, onder voorwendsel van aanvoer van vrije arbeiders naar Queenslandgepleegd werd). De flnsche Landdag is den 15 gesloten; de gouv.-genl. heeft in zijne sluitingsrede den wensch te kennen gegeven dat de Landdag voorlaan in zijne petitiën de aangewezen perken niet zal overschrijdendewijl de beraadslaging over vraagstukken waarin niet kan getreden wordenniets dan nuttelooze vermeerdering van werkzaamhedenweigerende antwoorden en misverstanden veroorzaakt. Het militair bestuur in Baku is door een burgerlijk ver vangen. Alzoo zijn reeds 5 trans-caucasische provinciën onder burgerlijk beheer gebracht en hebben nog slechts 4 militaire gouverneurs. De nieuw benoemde aartsbisschop van Mohilew, metropolitaan der catholieke Kerk in Rusland, msgr. Fialkowsky, heeft den eed getrouwheid in hajiden des Keizers afgelegdwaardoor geland kunnen geïnd worden. De timmerlieden en metselaars te Londen hebben den 18 beslotenden arbeid uiet in afwachting eener besiissinj het sedert 1863 bestaande interimaire beheer van den hulp bisschop Stranewsky is opgehouden. Voor verscheidene vacante diocesen zijn nieuwe bisschoppen benoemd. Ie Courrier d' Orient bericht-dat de turksche regeering msgr. Kupelian heeft uitgenoodigd om van den Paus absolu tie te verwerven, indien hij in zijn ambt van armenisch pa- op triarch bevestigd wil blijven, de oude voorwaarden te hervatten, de kwestie van werktijd ÏÈKSilt'mijU-JJoilfJilrjjc. en loon niet door scheidsrechters te doen uitmakenen een De aartshertog Wilhelm zal zich op uitnoodiging van den accoord te bewerken door eene samenkomst van a'gevaardig-Keizer van Rusland, naar Zarskojeselo begeven, om de al- den der bazen en der werklieden (zij weuschen 51 uren arbeid 1 daar te houden lcgeroefeningen bijtewonen. per week tegen een loon van bijna f 23). Het comité der i De Keizer heeft aan genoemden aartshertog, op diens ver bazen heeft daarop de patroons uitgenoodigd omovereen- zoekontslag verleend als opperbevelhebber der landweer en komstig het vroeger genomen besluit ingeval van weigering in zijne plaats als zoodanig benoemd den aartshertog Rainer. der beslissing door scheidsrechters, de werkplaatsen op den Oostenrijk. De minister-president heeft den 19 in den Rijks- 19 te sluiten. Daaraan is door 65 aannemers, die ongeveer raad eene interpellatie atmgaande de galicische resolutie in dezer 11000 werklieden in dienst hadden, voldaan. Ongeveer 600 voege beantwoord: „De regeering was tot nog toe bezig, de in de troonrede gegeven beloften omtrent Oalicie te vervullen; het rapport der commissie aangaande dc galicische resolutie is gereed en rijp voor openbare beraadslaging. Evenwel is het vooraf noodig, dal de Rijksraad en de regeering de ge ruststellende verzekering ontvangen, dat door het doen van de voorgestelde concessjën aan deze zaak een einde zal ge maakt, worden." Daarna hebben de delegatie-verkiezingen plaats gehad. Het Huis der Afgevaardigden heeft zijne zittingen voor onbepaalden tijd verdaagd, na besloten te hebben om de re geering uittenoodigen in de volgende zitting een wetsont werp intedienen tot regeling der verhouding tussehen Kerk en Staat welke noodig is geworden door de opheffing van het concordaal en daarbij tevens den rechtstoestand der geestelijke corporatiënmet name dien „dar tegenover de wetten van den Staat vijandig staande en voor het welzijn van den Staat gevaarlijke orde der jezuieten," te regelen. Moravie en Silezie zijn ten gevolge van hevige stortre gensdoor overs!roomingen getroffen, wel niet van zoo grooten omvang als in Boheinemaar toch ten koste van vele menschenlevens en van een goed deel van den oogst. Hongarije. De onderhandelingen tussehen de 2 partij-clubs te Agram over eeu compromis zijn ten einde gebracht, zoodat de zittingen van dencroatischen Landdag hervat kunnen'worden. De geneefsche vierschaar is den 25 vergaderd geweest en heeft hare volgende zitting op den 27 bepaald. Er is een brief van den Paus aan den kardinaal Antonelli openbaar gemaakt, waarin Z. II. zijn leedwezen betuigt over het plan der italiaansche regeeriug om eerlang eene wet. tot opheffing der geestelijke corporatiën te Rome bij het Parle ment intedienen. Zulk eene wet, zesrt de Paus. benadeelt de belangen der Kerk en zij is in strijd met de overal aan her. catholicisme toegekende rechten. De Paus zegtdat hij geen toevluchtsoord zoekt in een vreemd landomdat de belangen der godsdienst hem gebiedenvoor het oogenblik zijne tegenwoordige residentie niet te verlaten en opdat de wereld kennis neme van het, lot, dat aau den Kerk en den Paus beschoren is. Hij acht conflicten tussehen de twee machten te Rome onvermijdelijk en eene verzoening onmoge lijk daar het Pausdom niet kan buigen voor de overweldiging. De Paus gelast den kardinaalden vertegenwoordigers der vreemde mogendheden iu kennis te stellen van den stand der zaken en te protesteeren tegen den aanslag, waardoor de Paus en het catholicisme worden bedreigt. De Paus heeft den 16den 26en verjaardag zijner verkie zing, 4000 personen, waaronder franschen, belgen, duitsehers, oostenrijkers en engelschen, ontvangen, die hem hunne geluk- wenschen benevens vele en kostbare geschenken kwamen aanbie den. Later op den dag heeft Z. li. gehoor verleend aan den romeinschen adel, den 17 aan liet collegio der kardinalen en den 18 aan het corps diplomatique, bij welke gelegenheid de fransche gezant hem een eigenhandigen brief van geluk- wensching van den heer Thiers heeft aangeboden. De jury heeft deu 13 de 5 nationale garden, betrokken in de herbergtwist,waarbij 1 pauselijke gensdarme om het leven gebracht is en 2 andere gekwetst zijn, van alle schuld vrijgesproken, op grond dat zij zich enkel aan manslag, zonder voorbedachten rade, hadden schuldig gemaakt. Deze uitspraak verwekt bij de clerikale partij veel verbittering en wordt zelfs door de gematigde liberalen betreurd. De vijandige gezindheid der republikeinsche partij tegen het progressistische bewind is in de laatsten dage veel ver minderd. De Repullica van Saragossa heeft verklaardin het liberalisme en de vaderlandsliefde van deu lieer Zorilla een onbepaald vertrouwen te stellen. De oude meerderheid heeft, ten einde eene ontbiuding der Cortes zoo mogelijk te voorkomen het gouvernement hare ondersteuning aangebodenten einde al de vraagstukken die met de geldmiddelende openbare ordede conscriptie enz. in verband staantot een goed einde te brengen. Het regeeringsblad kondigt het instellen van eene jury voor drukpers-delicten, scheiding van Kerk en Staat en aan zienlijke bezuinigingen aan. In het niet-officiëele gedeelte van dat blad wordt berichtdat de coupons van spoorweg- obligatiën voortaan geregeld zullen worden betaald door de centrale kas en dat de deposito-kas hare gewone rembour- seroenten zal hervatten. De carlistische bende vaji Saballesonderbevelhebber van Tristanyis te Puxallen (Catalonie) verslagen. Het gevecht duurde 5 uren. De carlisten hebben aanzienlijke verliezen geleden. De bende van Felasco is in Biscaye, die van Carasa in Navarre geslagen. Er is een brief van den hertog' van Monlpensier d d. 17 April openbaar gemaakt, waarin hij, te kennen gevende, dat hij zich niet voor de Cortes verkiesbaar stelt, dewijl zijne tegenwoordigheid ten vorigen jare de staatkundige harts tochten heeft opgewekten dat hij zich buitenslands begeeft om aan de staatkundige woelingen vreemd te blijven, zich voor het koningschap van don Alphonsnsden prins van Asturieverklaart. Het regeeringsblad maakt bekenddat de houders der 3 p.c. schuld en van spoorweg-obligatiën uitgenoodigd zijn, zich den 1 Juli aantemelden bij de directie van het hof van rekening ten einde mededeeling te ontvangen van den dag waarop die coupons betaald zullen worden. Men beweert, dat eenige buitenlandsche huizen den minister van financiën aangeboden hebben den coupon der binnenland- sche schuld te betaeln. Diaz-Ruda, die in Erankrijk geïnterneerd werd gehouden, staat in Navarre weder aan het hoofd eener bende van 100 man. In de provincie Toledo wordt nog steeds door den partijganger Bermudez en den pastoor van Alcabon geope reerd. Tristany heeftuit zijn hoofdkwartier te la Sellera eene sommatie aan de vrijwilligers van Anglesola gericht om de wapenen neder te leggen. Zijne aanmaning is met ver achting afgewezen. 230 Grandes, generaals, Senaatsleden, Afgevaardigden enz., behoorende tot de alfonsisten of conservatieven hebben een manifest uitgevaardigdwaarin zij verklaren, dat de tegen woordige orde van zaken geene voldoende waarborg voor het behoud der orde en voor den bloei des lands aanbiedt. Of schoon zij uiet voornemens zijn deu bestaanden staat van zaken omver te werpenhouden zij den val der dynastie voor on- vermijdelijken het daarom voor plichtmatig, in tijds voorzienin gen te nemen. Derhalve spreken zij de meening uit, dat prins Alphonsus Koning zou moeten worden, met den hertog v. 3lont- pensier als regent gedurende de minderjarigheid van den prins. Onder de onderteekenaars bevinden zich vele personendie niet slechts tot. de parlementaire meerderheid behooren, maar zelfs een werkdadig aandeel aan de September-oinwenteling genomen hebben. De dagbladen behelzen een brief, den 23 Mei door den heer Zoritlana het nederleggen van zijn mandaat als Af gevaardigde, aau Koning Fietor Emmanuel geschreven, waarin hij zich beklaagde, dat Koning Amadeus, in plaats van eene zuiver revolutionaire staatkunde te volgenaan eene ver zoenende staatkunde de voorkeur gaf, welke noodwendig moest leiden tot het brengen van het gezag in handen der alfonsisten of der carlisten. Het departement, van landbouw heeft bekend gemaaktdat de katoenoogst dit jaar waarschijnlijk 13 pc. meer zal op brengen dan die van het vorige jaar. Men meldt uit Texasdat eene vijandelijke beweging onder de indianen is ontstaan waaraan er ongeveer 7090 deelnemen. De democratische convention in ArkansasMaryland en Alabama hebben den heer Greeley tot haren candidaat voor het Presidentschap geproclameerd. Deu 21 is te Nieuw-York eene conferentie gehouden, waartoe de oproeping was uitgegaan van eenige voorname republi keinen tegenstanders van de candidaturen der heeren Grant en Greeley. Vele leden der conventie van Cincinnatie, welke ontevreden waren over den uitslag der daar genomen beslui- len woon en de thans gehouden conferentie bij. Ilet, doel echter, waarmede zij was bijeengeroepen, werdt niet bereikt, vermits de meerderheid besloot, de candidatuur van Greeley te ondersteunenslechts eene kleine partij wilde de heer Graesbeck candidaat gesteld hebben. Dientengevolge blijft de verkiezingstrijd tussehen de heeren Grant en Greeley alleen. De President Grant heeft verklaarddat de handelwijze van den minister Fish ter zake der Alabama-kwestie zijne volkomen goedkeuring wegdraagt. Men verzekertdat de vierschaar te Genève heeft beslist, dat op grond der „niet rechtstreeksche" eischen geene gel delijke schadeloosstelling kan worden toegekend en dat de Vertegenwoordigers van America dientengevolge door hun gouvernement zijn uitgenoodigdniet op die eischen aante- dringen. De democratische en liberale convention in Illinois en de democraten in Jersey, Georgia en Mississippi hebben zich voor de candidatuur van den heer Greeley verklaard. SliiimMili&iMl. Benoemingen enz. Tot lid van den Raad van lndie is be- noemd het oud-lid mr. F. 31. C. Pels Rijcken.met herstel- i ling in zijne vorige anciënniteit. De Koning heeft den staatsraad mr. O. de Fries uitgenoodigd (een nieuw ministerie samen te stellen; de heer de fries heeft die taak aanvaard. Tot burgemeester der gemeente Loosdiunen is benoemd de heer G. N. de F oogt Jr. Aan den hoogleeraar in de taal- en letterkunde aan de Kon. Mil. Academie dr. A. A. v. Heusden is eervol ontslag, met aanspraak op pensioen ot wachtgeld, verleend. Eerbewijzen. De kamer van koophandel te Devente: heeft eeu adres van hulde gericht aau den minister Blussé ter zake zijner poging tot verbetering van het belasting stelsel. Belastingen. Op de lijsten der hoogstaangeslagenen, benoembaar tot leden der le. Kamtr, komen voor, in Zuid holland prins Frederik met f 17,734,49, in Overijsel bn. v. Heeckeren v. A assenaer met f 15,237,24'. De laagst aan- geslagenen in Zuid- en Noordholland betalen f 887 en/818, de hoogst aangeslagene in Drenthe f 944, de laagste aldaar slechts 241. Spoorwegen. De heeren hnijff1 en Kaptijn hebben het gemeentebestuur van Leiden kenuis gegeven, dat zij de sub sidie van f 100,009 ten behoeve van den spoorweg Leiden- Utrecht, aannemen. Nijverheid. Het kapitaal der Kon. Tapijtfabriek te De venter wordt, door de uitgifte van 125 nieuwe aandeelen a f 320, vermeerderd met f 40000 en alzoo gebracht op f 200000. De aandeelhouders der „Kon. Eabriek var. stoom- en andere werktuigen" te Amsterdam hebben besloten tot eene vergroo ting van het kapitaal met 510,000. Het 26«. Landhuishoudkundig Congres den 21 te Utrecht besloten, heeft goedgevonden een adres aan de regeering te richten, waarin aangedrongen wordt op uitvoering der wet op het middelbaar onderwijs, wat het oprichten van eene Rijks landbouwschool betreft, en waarin de aandacht der regeering wordt gevestigd op het wenschelijke om ook op de kweek scholen voor onderwjjzers eenig landbouwonderwijs te doen geven. Den 21 's avonds is op het Vreeburg te Utrecht een volksfeest gehouden, dat met een vuurwerk is besloten. Aan de harddraverij den 22 in de Maliebaan gehoudenhebben 24 paarden deelgenomen; de prijs, gewonnen door Sophia van Pelstra te Deinumbestond in een zilveren bokaal, ter waarde van f 375, met f 159; de premie, behaald door Aafke van Rijpma te Pingjumin een zilveren schaalter waarde van f 175, eveneens met 150. Nieuwe Ondernemingen. Te 's Gravenhage is opge richt eene naamlooze vennootschap „Nederlandsche Maat schappij van landontginning en landbouw in Minnesota," ten doel hebbende het aankoopenin cultuur brengen en vervolgens weder verkoopen van gronden in dien americaan- schen Staat. Het kapitaal der Maatschappij is bepaald op f 150,090, verdeeld in 5 seriën, elk van 39 aandeelen a/1000. Onderwijs. De gemeenteraad van Wageningen verlangt van de provincie Gelderland voor de ontworpen landbouw school een jaarlijksch subsidie van 1000 of in eens f 5900 voor de stichting der noodige gebouwenbenevens in beide gevallen eene toelaag van f 1200 tot inrichting van een scheikundig laboratorium. De gemeenteraad van Veendam heeft met 9 tegen 4 st. beslotenook meisjes op de hoogere burgerschool toetelaten. Aanbestedingen. Den 24, te Amsterdam, het maken van de fundeering en den onderbouw voor het stoomgemaal, het toeleidingskanaalden vaarboezemhet buiten suatie- sluishoofd en de voorhaventen behoeve van de waterver- versching in de stads grachtenminste inschr. J. J. Bekker te Lentvoor f 200,900. Het stichten van een schoolgebouw voor het wis- en zee vaartkundig onderwijs op het eiland Schiermonnikoogis aangenomen door W. O. Schaafma aldaar, voor f 3443. Den 27 te 's Gravenhagea. het maken van den onder bouw voor den spoorweg in de Boompjes te Rotterdam b. het leveren van meerpalen langs de buiten- en binnenhavens te Vlissingenlangs het kanaal naar Middelburg en aan de loskaden aldaar, c. het maken van gebouwen en het leveren van meerpalen te Veered. het uitvoeren van werken voor de brug over de Singelgracht te Amsterdam, en e. het maken ven gebouwen en werken aan de halte het Mallegat, lijn Rotterdam—Bredaminste inschr. a. Schreuders te II s- selmonde en Sterk te Heukelom 306,009, b. Osinga te Vlissingen f 223.400c. Ilerfkens te Millingen f 64,242, d. v. d. Berg te Haarlem 7430 e. Schreuders te IJssel- monde f 32,800. Den 28 te Formerendehet bouwen van een heerenhuis met koetshuispaardenstal en knechtswoning voor den heer A. 31. Middelhoffaan 31. Worp, voor 12,800. Bouwwerken. Den 22 is te Haarlemdoor den heer J. Nieutcenhuysen Krusemanden eenig overgebleven nako meling en naamdrager van den stichter der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de eerste steen gelegd aan het, aan de Zijlstraat te bouwen nieuwe locaal van het departement. Giften. Bij de commissi? voor den Willemstoren te Dil lenburg is van den Koning ontvangen eene bijdrage van 1000. Wijlen mevr. de wed'. R. P. Schadee, geb. v. Pollenhove, te 's Gravenhage, heeft aan de kolonie Mettray te Rijsselt gelegateerd f 8000, vrij van rechten.

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2