No. 27. Vierenzeventigste Jaargang. 1872. Z O N I) A G 7 JIJ LI. M aandagschc V coma rk t h AI k in a a r. ©ffictccl (Bcbcclfc SlSUckclijfcsehc Berichten. Duitschland. BSelgie. Frankrijk. A I. k H A A II S C H E C 0 b I Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,GS, franco per post t O,HO, afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers I1ËRM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. SCHUTTER IJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden dat het onderzoek der lichaamsgebreken en verdere recla mes van de ingeschrevenen van dit. jaar, zal gehouden worden ten raadhuize dezer gemeente op Donderdag 11 Julij aan staande, 's namiddags ten 5J ure. Schutters die wegens ligchaamsgebreken en andere reclames ontslag uit de dienst verlangen, kunnen die tevens doen on derzoeken. Aan de belanghebbenden wordt herinnerd datingevolge de wet. alleen bij persoonlijke opkomst vrijstelling van dienst mag verleend worden. Burgemeester en Wet houders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, 1 Julij 1872. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, 10 Julij 1872 des middags ten 12 ure. Namens den Voorzitter van den Raad NUHOUT van der VEEN. POLITI E. Ter terughekoming aan bet commissariaat van politie voor handen een gouden armband, gevonden nabij het, Zandgat te Ber gen; een goud ringetje; een boekje van de hulpbank; twee sleu tels een melkwagen;een kalkwagen en een hond. Aan belanghebbenden wordt berigt dat op eene vergadering, met H H. Veehouders en Veekoopers gehouden, een van af 3 Junij e.k. steeds toene mende aanvoer van %'ettc l40e||en ter reeds bloeijende wekelijksehe veemarkt alhier is toegezegd. J.l. Maandag werden aldaar o.a. 448 vette kalveren en 104 vette varkens aangevoerd. Voor koopers en verkoopers zijn premiën tot een bedrag van f 500 aangeboden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, AlkmaarT. L. KOORN, Vice-President. 18 Mei 1872. J. P. KRAAKMAN, Secretaris Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le. helft der maand Juni 1872. B. VERMEER, P. L. HEL MS AT, D. KEIJZER, Am sterdam; van VROLIJK, Gouda; wed. van der LINDEN, Noord ijk; H. ÜUPONT, Roermond. Van het hulpkantoor te Burgervlotbrug Mej. LEEUWEN DAAL, Amsterdam. De graaf v. Hoensbroeck beeft zijne in nederlandscb Lim burg gelegen bezittingen Blyenbeek en Hoensbroeck ter be schikking van de orde der jezuieten gesteldvoor de leden aan welke ten gevolge der nieuwe wet het verblijf in Duitsch land mocht ontzegd worden. Het luxemburgsche spoorweg-traetaat is zoowel door de duitsche als door de luxemburgsche regeering ter kennis ge bracht der mogendheden, die bij bet londensche traotaat van 1867 de onzijdigheid van Groothertogdom gewaarborgd hebben; De Bondsraad heeft den 2 zijne goedkeuring verleend aan het voorstel van den Rijks-kanselier om de wet betreffende de orde der jezuieten ook voor den Elzas en Lotharingen van kracht te verklaren. De Keizer heeft een decreet onderteekend't welk aan de veldartillerie van bet geheele duitsche leger die organisatie geeftwelke bij bet beiersche leger bestaat. Dien ten ge volge zal elk legercorps voortaan 2 regimenten artillerie be zitten elk 8 batterijen sterk, en daarvan ingeval van oorlog 2 batterijen afstaan aan de cavallerie-divisie. Pruisen. Een GOtal officierendie tijdens den oorlog wegens betoonde dapperheid tot dien rang bevorderd waren, zijn van bunnen rang vervallen verklaardomdat zij zich in bet na het sluiten van den vrede verloopen jaar niet voor het gewone officiers-examen aangemeldof niet aan de bij dat examen gestelde eischen voldaan hadden. In de provincie Posen zijn 7 catholieke geestelijken, „we gens hunne voortdurend jegens de regeering vijandig een het opruien der bevolking ten doel hebbende houding", van het toezicht op de scholen in hunne parochiën ontheven en door ambtenaren, grondeigenaren en leeraars van middelbare scholen vervangen. De bisschop van Ermeland heeft, na zijn jongste schrijven aan den minister van eeredienstook een brief gericht, aan den Koningdien Z. M. in banden zijner ministers beeft gesteld. Het leggen van den eersten steen van den Willemstoren te Dillenburg is den 29 geschied door prinses Marianne der Nederlanden. De feestrede werdnadat eene liedertafel met begeleiding van een muziekcorps een koraal gezongen had gehouden door den president der nederlandsche commissie ds. IVFranken Az. van Rotterdam. In den grondsteen zijn nederlandsche en duitsche oorkonden beslotenwelke door prof. Spiesz voorgelezen werden. Laatstgenoemde, voorzitter der dillenburgscbe commissie heeft, na de terugkomst van den slotberg, in de rijbaan eene feestrede uitgesproken geopend en besloten door mannenkoor. Vervolgens werd een feestmaal en 's avonds in bet hotel de stad Frankfort een feesthal ge- gegeven. Ongeveer 70 nederlanders. waaronder bet dagelijkscb bestuur van Amsterdam en een 20tal dames, waren tegen woordig bij de plechtigheid. Het stadje was met groen en vlaggen versierdde feestdag werd door klokkengelui en salutschoteu aangekondigden in den stoet, naar de slot- ruine bevonden zich ook de sehoolleerlingen en de mijnwerkers. Zoowel bij de Willemslinde als in de ruine zijn nederlandsche volksliederen gezongen. De Koning van Nederland heeft prof. Spiesz met het officierskruis van de Eikenkroon begiftigd. Den 30 is te Berlijn eene sociaal-democratische vergadering gehoudenwaarin eene motie is aangenomen tot afkeuring der wet tegen de jezuietenniet omdat de vergadering sympathie gevoelde voor de orde. maar omdat bet ontnemen der burgerrechten aan een gedeelte der burgers in strijd is met de beginselen der demooratie. Den 1 hebben de verkiezingen voor de gemeenteraden plaats gehad. Over het geheel zijn zij gunstig voor de li beralen uitgevallen. Te Verviers zijn verkozen 13 liberalen cn 4 catholieken4 komen in herstemming. Te Namen 8 clericalen en 7 liberalen4 in herstemming. Te Brussel GentLuik Doornik Mechelcn en Leuven zijn al de libe rale candidaten gekozente Tongeren nagenoeg alle. Te Antwerpen, waar in Mei bij de verkiezingen voor den pro- vineialen Raad de clerikalen eene meerderheid van ruim 400 stemmen hadden, heeft de liberale candidatenlijst gezegevierd met eene meerderheid van 200 stemmen. Van de 7593 kiezers hebben slechts 641 niet gestemd, en de geheele elerikale ge meenteraad, op den burgemeester v. Fut na, is gevallen; in eene 's avonds belegde algemeene bijeenkomst der liberale kiesvereeuigingen heerschte eene uitbundige geestdrift. De Liberale Kiesvereeniging te Brussel beeft, zoodra zij den uitslag der verkiezingen te Antwerpen vernam, besloten om een adres van gelukwensching aan de antwerpsche libe ralen te zenden. Den 1 en 2 Juli hebben zeer ernstige vechtpartijen plaats gehad tusschen onderofficieren en soldaten der genie en in woners van Berchembij Antwerpen. De militairen bebben verscheidene huizen vernield, en vele personen zijn gekwetst geworden. Er zijn troepen derwaarts gezonden. De bn. deLarcy heeft zich na het mislukken van den stap der rechterzijdein de Nat. Vergadering niet meer op de ministerbank maar op een bank der rechterzijde geplaatst. Den 24 is hijin plaats van den beer Depeyre, tot president van de Vereeniging der rechterzijde van de Kamer benoemd. De scherpe afkeuring van het gedrag van de rechterzijde en bet, rechtercentrum door den lieer Lemoinne in liet Journal des Débatsheeft den heer S. Marc-Girardinpresident van dat centrum, bewogen, zijne sedert 45 jaren bestaande betrek king tot genoemd blad te verbreken. De beeren Leo en De- feuille hebben desgelijks hunne medewerking gestaaktzoo zij schrijven wegens partijdigheid van het blad ten gunste van den President. Alle 3 zijn als medewerkers opgetreden van het orleanistische hoofdorgaan le Journal de Paris. De minister van oorlog beeft de bevelhebbers der militaire divisiën en corpsen aanbevolen om de geschiedenis van elk regiment zorgvuldig te beschrijven en bijtehoudenen om de verspreiding en studie bij het leger te bevorderen van de Revue Militaire de VFtranger, een aanhangsel van den offici- ëelen Moniteur de VArmée. De „democratische Unie" van het dept. der Seine en Oise heeft den 24 te Versailles den 104en verjaardag der geboorte van den genl. Hoeheden bevrediger der Vendée, gevierd met het geven van een feestmaal van 250 couverts, waaraan, behalve de Afgevaardigden van genoemd dept., ook de meeste radicale Afgevaardigden van Parijs en de redacteurs van ver scheidene democratische bladen der hoofdstad hebben deel genomen. De beer Thiers en eenige zijner ministers waren mede uitgenoodigdmaar bebben zieli wegens veelvuldige bezigheden verontschuldigd. Het schriftelijk antwoord van den beer Thiers, eene lofrede op Hoche behelzende, werd aan tafel voorgelezen en met groote geestdrift toegejuicht. De beer Gambetta was de voorname woordvoerder, hij drukte zich zeer gematigd uit. Het standbeeld van Hocheop het naar hem genoemde pleinwas sierlijk gedrapeerd en 's avonds verlicht. De Afgevaardigde markies des Roys, een kleinzoon van den genl. Hochehad de uitnoodigiug tot bijwoning van het banket afgewezen omdat hij niet aan dezelfde tafel wilde zitten met den zoon van Carnot, die Hoche als een verrader in den kerker hielp sluiten. Te Vendöme is den 23 het standbeeld onthuld van den aldaar in 1524 geboren dichter Ronsard, in zijnen tijd „de prins der franscbe dichters" genaamd. Daags te voren was nabij de stad een monument ingewijd opgericht ter gedach tenis der gedurende den jongsten oorlog in verscheidene gevechten aldaar gesneuvelde franschen. De minister van openbare werken de Larcy heeft zijn ver zocht ontslag bekomen zijne portefeuille is voorloopig op gedragen aan den minister van landbouw en handel Teisse- retic de Bort. De gouv.-genl. van Parijs heeft den 28 bet revolutionaire blad le Radical, wegens aanhoudende opruiingen tegen het gouvernement en het leger, opgeheven. De gerant en de redacteur van le Peuple Souverainde heer Bonnet-Duverdier en de Afgevaardigde Lockroy, vervolgd wegens een artikel „De dood aan de armen," geschreven naar aanleiding der ingediende amendementen tot invoering der nummerverwisseling, zijn door de jury van de Seine vrijge sproken. In le Courrier de France is een uitvoerig schrijven van den hertog de Broglie opgenomen .^trekkende tot toelichting van den stap der rechterzijde bij den heer Thiers. Zij had van den President geene adhsesie aan het monarchale streven der rechterzijde verlangd, maat' minder weifeling en aarzeling welke strekten tot aanmoediging der radicale partij. De uitslag der jongste verkiezingen werden als een voorteeken beschouwd van bet herstel der op 8 Eebr. 1871 te Bordeaux vernietigde orde van zakenals eene wegbereiding tot de radicale republiek welke in het oog van Erankrijks overwin naar gelijk zou staan met eene vernieuwing van den oorlog tot liet uiterste. Tot geruststelling des lands was het daarom noodigdat meer overeenstemming blijken mocht tusschen het gezag en de meerderheid der Vertegenwoordiging. Het linkercentrum heeft hierop in een schrijven van den vendeeschen Afgevaardigde Beaussiregeantwoorddat de floor de radicale partij behaalde zege moest toegeschreven worden aan de houding der, de tegenwoordige orde van zaken slechts onder voorbehoud duldende conservatievenalthans van het. woelige gedeelte dezer partij't welk geene gele genheid laat voorbijgaan om het wettig gezag in de oogen der natie verdacht te maken en te vernederen, en zich daar door in een veel kwader reuk brengt dan de meer behendige, in hunne taal gematigde radicalen. De in dit jaar gehouden partiëele verkiezingen zijn meer nederlagen voor de conser vatieven dan overwinningen der radicalen geweest. Den 29 is te Versailles door de heeren de Rémusat en v. Arnim het tractaat geteekend omtrent de ontruiming van liet franscbe grondgebied welk tractaat binnen het tijdver loop eener week geratificeerd moest worden. Volgens het daarin meerendeels overeenkomstig de voorstellen van den beer Thiers, bepaalde, zal binnen de eerste twee maanden na de ratitificatie een half miljard moeten worden betaald; 14 dagen na die betaling zullen de departementen van de Marne en van de Boven-Marne worden ontruimd. Het tweede halve miljard zal gestort worden den 1 Maart 1873 en het tweede geheele miljard een jaar later. Deze laatste stortingen zullen gevolgd worden door de ontruiming der departementen van de Vogeesen en der Ardennes. De betaling van het laatste miljard en van de verschuldigde interessen zal weder een jaar later (op den 1 Maart 1875) geschieden en gevolgd worden door de ontruiming der departementen van de Meurtke en van de Maas, alsmede van de vesting Belfort. Frankrijk zal in de ont ruimde departementen geene talrijker krijgsmacht mogen on derhouden dan noodig is Voor het behoud der ordenoch daarin vestingwerkèn mogen bouwenuitbreiden of herstellen voordat de algelieelc ontruiming van het grondgebied heeft plaats gehad. Na de betaling van twee miljarden zal Frank rijk de bevoegdheid hebben om andere financiëele waarborgen aantebieden ter bespoediging van de ontruiming van zijn gebiedwaartoe alsdan een nieuw verdrag zal moeten wor den aangegaan. Frankrijk zal de bevoegdheid hebben om de aflossingen tusschentijds, bij stortingen van minstens 100 miljoente vervroegenwaardoor besparing van interest verkregen zou kunnen worden. Voor de vermindering van het oceupatie-leger (50000 man) naarmate de occupatie van het grondgebied wordt beperktis slecht de mogelijkheid toegegeven. In verband met het in Febr. 1871 aan de franscbe etablis sementen in Indie geschonken recht om zich door een Afge vaardigde in de Nat. Vergadering te doen vertegenwoordigen, is thans voor die kolonie ook eene nieuwe binnenlandsche constitutie vastgestelduit kracht waarvan 5 locale Raden zijn ingesteld en de te Pondichéry gevestigde koloniale Raad is gereorganiseerd. De heer Guizot heeft zijn ontslag als lid der Algemeene Hervormde Synode genomendewijl zijne krachtenop 84jarigen leeftijd, hem niet langer veroorloven, aan de hij- eenkomsten en beraadslagingen deeltenemen. La Gazette des Faux maakt de namen der te Homburg "WiesbadenSckwalbachEms en andere duitsche badplaat sen aangekomen franscbe badgasten openbaar, ten einde alle andere franscbe burgers aftesckrikken„die in verzoeking mochten komen om het geld dat zij aan de nationale in schrijving onthouden hebben aan de roulette-tafels der duit sche badplaatsen te gaan verdobbelen." Na langdurige en ijverige nasporingen is men er in ge slaagd om meest alle meubelenkostbaarheden kunstvoor werpen en hoeken welke zich in het op last der Commune afgebroken hotel van den heer Thiers bevonden hebben terug te erlangen. Te BordeauxAuxerre en in een paar andere plaatsen heeft de opvoering van Rabagas aanleiding tot onstuimige tooneelen gegeventen gevolge waarvan in eerstgenoemde stad verscheidene personen gearresteerd en tot gevangenisstraf fen veroordeeld zijn De regeering van Bordeaux heeft de op voering van Rabagas en andere drama'swelke de staatkun dige hartstochten in beweging brengentot nader bevel verboden. De genl. Trochu heeft zijn ontslag als lid der Nat. Ver gadering genomen. Hij schrijftdat de inspanning en de verdrietelijkhedenwaarop zijn rechtsgeding en de in en buiten de Kamer tegen zijne handelingen als gouverneur van Parijs gedurende het beleg gerichte aanvallen hem te staan zijn gekomen zijne krachten ondermijnd en hem ongeschikt gemaakt hebben om zijn vaderland verder in openbare betrek kingen tot nut te verstrekken. De Algemeene Hervormde Synode heeft als vereisckten voor het. kiesrecht voor de kerkeraden gesteldouderdom van 25 jareneenjarige inwoning in de gemeente in de ge meente voor geboren franschen (elzassers daaronder begrepen), tweejarige voor vreemdelingenervarenheid in het lezen en schrijvenoverlegging van een bewijs dat men aangenomen isaan het Avondmaal deelneemtgehuwd zijndezijn hu welijk kerkelijk heeft doen inzegenen; de openbare eeredienst bijwoonttot hare lasten bijdraagten zijne kinderen in het, hervormde geloof doet grootbrengen. Bovendien heeft de meerderheid nog een nader vereischte omtrent de gezindheid der kiezers doorgedreven; de commissie stelde daartoe voor „de erkenning van het Sonverein gezag der H. Schrift ih zaken van geloof"; de pred. Abt stelde als amendement voor: „zij die verklaren van harte gehecht te blijven aan de herv. Kerk en aan de waarheid, gelijk die geopenbaard is in de boeken van het Oude en Nieuwe Testament." Dit amendement zou waarschijnlijk met eenparige stemmen zijn aangenomen, indien de meerderheid had kunnen goedvinden om het woord geopenbaard te doen vervangen door vervat. De rechterzijde niet aan dit verlangen willende voldoenonthield de linker zich van de stemming. Het voorstel werd aangenomen met 77 st„ terwijl 24 leden niet stemden. De luthersche „inspectie" van Mondbéliardwelke door de annexatie van den Elzas aan Duitschland van hare te Straatsburg gevestigde hoofddirectie gescheiden is, heeft met 47 (liberale) tegen 19 (rechtzinnige) st. den wenscli te kennen gegeven om zich hij dc franscbe hervormde Kerk aantesluiteu. De Synode heeft besloten om de adressanten te antwoorden, dat zij hun verlangen in ernstige overweging zal nemen maar dat geen definitief besluit genomen kan wordeu voordat het voldoende blijktdat de geuite wensch het uitvloeisel eeuer gevestigde eu duurzame overtuiging is. Nationale Vergadering. Den 25 heeft de heer Thiers te kennen gegevendat het gouvernement zijnen tegenstand tegen eene belasting op de roerende waarden (geldswaardige papieren, behalve staats-effecten) liet varen en zelf eene voordracht deswege zou indienen waarvan eene opbrengst van 16 miljoen fr. kon verwacht worden. Hij verklaarde zich weder met nadruk tegen eene belastingniet op som mige inkomstenmaar op het inkomen en noemde die de onbillijkste onrechtvaardigste en kwellendste welke voor een land als Frankrijk te bedenken waszoodat hij dan ook nimmer de verantwoordelijkheid daarvoor op zich zou nemen. De lieer Pouyer Quertier betuigde den heer Thiers zijnen dank wijl deze zich vereenigd had met eene belasting op de roerende waardenwaarvan bet, denkbeeld van hem tij dens hij het departement van financiën beheerdewas uitge gaan. Hij zou daarentegen de voorgestelde verhooging op de 4 directe belastingen en op het zou bestrijden. Den 26 heeft de heer Buffet voorgesteld om aan liet hoofd van alle wetten waarbij belastingen op inkomsten worden gelegdte vermelden dat zij tijdelijk geheven worden om in de kwijting der oorlogsschuld en van de schuld aan de Eransche Bank te kunnen voorzien. Bij do nmandelijksche vernieuwing van de bureaux der Kamer zijn slechts 2 leden van het linkercentrum en 1 der linkerzijde tot voorzitters verkozen; onder de 12 overige bevinden zich 7 der 10 gedelegeerden, die de deputatie bij den lieer Thiers hebben uitgemaakt.. Den 27 en 28 is beraadslaagd over een wetsvoordracht tot het belasten van alle uit hypotheken voortvloeiende in komsten met 2 p.c., onder bepalingdat die belasting in geen geval ten laste van den hypotheekgever kan worden gebracht. Een voorstel van den heer Pages-Duportom 3 in plaats van 2 p.c. te heffenvond geen bijval en werd door den voorsteller ingetrokken. Het eerste artikel der voordracht werd aangenomen met 324 tegen 302 st. De heer Thiers vond in deze geringe meerderheid aanleiding om te betoogen dat deze van de budj et-commissie uitgegane belastingwaarmede hij zich slechts noode vereenigd had slechts op eene geringe mate van zedelijke kracht zou kun nen rekenen. Den tweeden dag heeft hij echter van het woord afgezien en is de wet met 330 tegen 268 st. aange nomen. Den 29 iszonder hoofdelijke stemmingmaar na een levendig debataangenomen de daags te voren door den heer Seillignyin overeenstemming met de regeeringvoor gestelde wet tot heffen eener belasting van 3 p.c. van de interesten en dividenden van alle actiën in maatschappijen en in allerlei andere ondernemingen van financiëelen indus- triëelencommerciëelen of burgerlijken aarden van leenin gen door departementensteden en openbare inrichtingen uitgeschreven. De heer Pouyer-Quertier had voorgesteld de heffing ook uittebreiden tot de coupons van buitenlandsche staatsschuldenmaar zijn amendement ingetrokkennadat het door den minister de Goulard en door den heer Rouher bestreden was. Den 1 Juli heeft de heer Thiers, in antwoord op eene be wering van den Afgevaardigde Gastondegezegddat hij den volgenden dag bewijzen zoudat de belasting op de grondstoffen onmiddelijk 42 miljoen en na het vervallen der verdragen met, Engeland en Belgie 18 miljoen meer zou op brengen en datnaarmate ook de verdragen met de overige mogendheden vervielen, de opbrengst nog met 33 miljoen zou stijgen. De discussie over de aan de orde zijnde voordracht (die omtrent de belasting der handels-transactiën) liet het leveren van dat bewijs nu niet toe. De heer Thiers noemde voorts deze laatste belasting onuitvoerlijk. De heer Rouher zeidedat de bestaande handelsverdragen het belasten der grondstoffen naar zijn inzien niet toelieten. De lieer Thiers gaf hierop ten antwoorddat hij alsdan zou moeten protesteeren tegen de handelwijze der onderteekenaars van die verdragenwelke de fiscale vrijheid van Frankrijk aan banden zouden hebben gelegdmaar hij verklaarde tevensdat hij de bewering van den heer Rouher voor onjuist hield. Deze laatste zeide, dat hij de verantwoordelijkheid voor die verdragen eu voor zijne bewering geheel op zich nameu hij voegde er bij, dat hij, door de verdediging dier verdragen thans op zich te nemen, het land eene dienst meende te bewijzen. Deze woorden lokten van de linkerzijde die zich er reeds tegen verzet had, dat de heer Rouher het woord nameen protest uit. De heeren Thiers, Rouher, de Franclieu, Pavre, de Pressensé, bo- napartisten en antibonapartisten wierpen elkander, temidden eener groote opgewondenheid, hevige verwijten naar het hoofd. Door den minister de Rémusat werd het met Duitschland geslo ten verdrag over de ontruiming van het grondgebied overge legd. Hij zeide, dat, dank zij die overeenkomst, de bevrijding van het grondgebied thans alleen nog maar ai hangt van den uitslag der leeningeen uitslag naar zijn inzien gewaar borgd zoowel door de levenskracht van het fransehe crediet, als "door den terugkeer van het land tot, welvaart en orde gepaard aan den volledigen staat van vrede waarin Europa verkeert, en aan het vertrouwen in het gouvernement der Republiekwaarvan het buitenland menigvuldige bewijzen

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1