No. 28. Vierenzeventig sle Jaargang 1872 ZONDAG 14 JLJLI. #ffictccl (Bcbccltc Een nieuw Ministerie. cfceltjköchc Berichten Franke-ljk. ALK SC ECO ti It A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f OO 3, franco per post OHO. afzonderlijke nommers 3 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers ilERMv COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien art. 219 der gemeentewet; Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de gemeente-rekening, dienst 1871, heden den gemeenteraad aangeboden gedurende veertien da gen aanvangende 15 dezerop de gemeente-secretarie ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT." 10 Juli'j 1872. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. a!-■!—1--- - Laat ons elkander met ons nieuwe Ministerie geluk wenscben. Klinkt dat „ons" misschien te algemeenen moest er staanlaat ons liberalen e'kander geluk- wenschen Maar ook tegen die uitdrukking zou bezwaar gemaakt, kunnen worden. Immers de Arnhemsche Courant bij voorbeeld zal wel door ieder onder de liberale organen ge rekend wordenen toch spreekt zij over de optreding van het nieuwe Ministerie niet in den vorm eener gelukwenscbing. Als men bij gevolg tot, de gelukwenschers alleen ben wil rekenen, die in alle opzichten met dit Ministerie en met elk zijner leden zijn ingenomen, zullen er misschien niet zoo heel veel overblijvenmaar in dien zin was hier de algemeene gelukwensch niet bedoeld. Reeds dit is volgens sommigen een felicitatie waarddat er onder de tegenwoordige om standigheden binnen betrekkelijk korten tijd weer zeven man nen zijn gevondenvaderlandlievend en moedig genoeg om met elkander als raadslieden van de Kroon de solidaire verantwoordelijkheid voor de regeering op zich te nemen zonder dat de namen dier zeven mannen recht geven om gelijk het Nieuws van den Bag het uitdrukthen „zeven waaghalzen" te noemen „die 't in Godsnaam nog maar eens beproeven zullen." Zoo opgevat, zou de oplossing der crisis voor iedereen een heuglijke gebeurtenis zijn. 't, Is echter bekend dat enkele bladen zich over de sa menstelling van het .Ministerie zeer ongunstig hebben uitger laten; en toch schijnt er reden te bestaan om te gelooven, dat geen enkele partij zeer is teleurgesteld, of met vurige wenschen voor een andere oplossing der crisis was bezield. De meeningen van enkele personen kunnen hier natuurlijk niet in aanmerking komen; maar dat de conservatieve p a r t, ij de meerderheid der conservatieven de optreding hadden gewenscht van een Ministerie van hunne richtingis niet aannemelijk. Het tegendeel schijnt te mogen worden aange nomen. En geen wonder; een conservatief Ministerie zou bij de meerderheid der Kamers dien onontbeerlijken steun niet vinden, waarbuiten, ook volgens de uitdrukkelijke verklaring van het bekende ontbindings-ministeriegeen Regeering in Nederland mogelijk is. De beide ontbindingen waren dan ook niets anders dan middelen om zich zoo mogelijk dien steun te verschaffen. Zij zijn zoo totaal mislukt, dat aan een herhaling door verstandige lieden vooreerst wel niet gedacht zal worden. Toch zou een conservatief Ministerie met een Kamer-ontbinding hebben moeten beginnenen vandaar dat de groote meerderheid der conservatieve partij een optreding van een Kabinet van baar eigen kleur zeker niet heeft ge wenscht. Een kalme oplossing der crisiszonder buitenge wone middelen en de daarvan onafscheidelijke volksberoering, is toch op zich zelf reeds een vóór alles begeerlijke zaak. Daarvoor was de optreding van een liberaal Ministerie noodig, en zoo kunnen ook niet-liberalen met, het, nieuwe Kabinet vrede hebben en zicb geluk wenschen met deze oplossing der crisis. Zoo getuigt ook de Standaarddat door bet nieuwe Ministerie een „negatieve aanwinst" is verkregenwant „voorbij is de onzekerheid voorbij ook de vrees voor de volksagitatie teweeggebracht, door eene onnatuurlijke Kamer ontbinding. Ook is de onzedelijke samenkoppeling van twee heterogene staatspartijen voorgeko i,en." Maar deze oplossing der crisis is een „eurieuse oplossing," „een inconstitutioneele oplossing van den ergerlijksten aard," zegt het Dagblad; er is een uitkomst verkregen die aan „de schoonste dagen van het oude Kampen herinnert, en naar de kroon steekt van de schitterendste feiten uit het fantas tische Abdera." De crisis is volgens dit blad opgelost in „een zin die in alle opzichten den naam van onzin verdient, te dragen." En waarom f Het is geformeerd wit de min derheid luidt, het antwoord, want alle Ministers, met. uit zondering misschien van den Minister van Oorlog, zijn voorstan ders van de inkomstenbelastingdie door de meerderheid der Tweede Kamer is verworpen. Volgens deze redeneering had het Ministerie alzoo gevormd moeten worden uit de meerderheid die tegen de inkomstenbelasting heeft, gestemd dat is: uit eeu meerderheid van heterogene bestanddeelen. Zou het Dagblad den steun dezer meerderheid eeu voldoenden waarborg achten voor de levensvatbaarheid van een Ministerie? Kan dan de gezindheid voor of tegen een vorm van belasting de grondslag zijn eener kabinetsformatiemet voorbijgaan van het verschil in algemeene politieke richting? Men denke zich een Ministerie, dat van zijn optreden deze verklaring gafwij zijn voortgekomen uit de meerderheid die tegen de inkomstenbelasting stemde, een meerderheid van conservatieven, antirevolutionairen, clericalen en enkele liberalen, die dit met. elkander gemeen hebber,, dat zij tegen een algemeene inkomsten belasting zijn! Dit. Kabinet zou alzoo een negatieven grond van bestaan hebbenzeker een hechte bodem voor een constitu- tioneele Regeering Want als het er op aan kwam te zeggen, niet, waar die meerderheid tegen was, maar waar zij voor was, niet wat zij wilde verhinderen tot stand te komen, maar wat zij wilde tot stand brengenwaar zij het over eens wasin welk belangrijk beginsel, bij welke gewichtige wet of grooten regeeringsmaatregel zij het Ministerie krachtig zou kunnen steunen zou deze „eurieuse" meerderheid met het antwoord in de uiterste verlegenheid zijn en blijken te wezen een „in constitutioneele" meerderheid „van den ergerlijkste:! aard." Op zulk een prachtig schouwspel is Nederland tot, dusverre nog niet vergast. Noch de verwerping van de personeele belastingwet van den Minister Betznoch de verwerping van eenig wetsontwerp tot afschaffing van de tienden heeft ooit den grondslag uitgemaakt eener Kabinetsformatie. Tot nog toe is men gewoon dien grondslag in iets positie/s te zoekenen het schijnt vooreerst niet raadzaam van die ge woonte af te wijken. Toch schijnt er ook voor het Dagblad reden te bestaan om met de optreding van dit Kabinet vollen vrede te hebben, ja misschien om er zich over te verheugen. De reden tot verblijding ligt in zijn verwachting, zijn hoop op de toekomst. Volgens het, Dagblad immers is er ook bij dit nieuwe Mi nisterie niets anders te verwachten dan nieuwe verwarring niets dan nieuwe werkeloosheidof een herhaling op groote schaal van eeu demoralisatie op parlementair gebied, die ten laatste prof. Buys' slotwoord in een algerueeuen natioualen kreet, voor den troon van Oranje zal brengen. Dan t.oeh zouden de conservatieven van het. Dagblad als eenig redmiddel i hun bereidwilligheid kunnen aanbieden om tc regeeren met een Kamer binnen de grenzen. Mij dunkt, in die verwach ting kan het Dagblad, de toekomst, blijmoedig tegengaan, in dat geloof kan het zich gelukkig gevoelenen die gelooven haasten niet,. Wat schaadt, het,, of een Ministerie de Vries-van dn Putte Geertsema etc. notr voor een poos aan het bewind komt Wat beteekent deze kleine verdruk king P De machteloosheid der liberale partij haar gemis van programme, en beginselen haar gebrek aan regeerkracht zal daardoor des te helderder aan het licht komende natie zal als één man opstaan, en van den Koning vragen de bevrij ding van het juk der liberalen en het herstel van de vader lijke leiding der conservatievenen dan begint het dui zendjarig rijk voor Nederland De Amsterdumsche Courant is het met het Dagblad geheel eens. Aan de beide vorige voorbeelden van slecht uitgeval len liberaal Rijksbestuur zal, volgens dit blad, het nieuwe Ministerie een derde proefneming toevoegen, die alleen zal dienen om te bewijzen dat prof....essor profeet was hier bijna uit, de pen gevloeid professor Buijs dan gelijk had in zijn openhartige belijdenis van de. onmachtde pro gramma- en besinselloosheid, de onbekwaamheid en onbevoegd heid van de liberalen om als Regeering de belangen van land en volk in handen te houden. Het vooruitzicht van deze courant moet dus even blijmoedig zijn als dat van het Dag blad en die hoop op de toekomst moet het troosten over den, volgens hare meeningin constitutioneelen zin „immoreelen oorsprong" van dit Kabinet. üok de Nieuwe Arnhemsche heeft de hoop op den bodem van Pandora's doos gevondenmaar 't is een hoop van an deren aard. Onder de conservatieve bladen heerscht almede in geloof en hoop geen eenheid. De hoop der N. Arnh. bestaat hierin, dat 1°. het nieuwe Kabinet wil regeeren in het belang des lands; dat willen wij allen waarlijk hopen en 2°. dat zijne leden hunne denkbeelden willen laten varen, die door de meerderheid zijn veroordeeld. Is dat het geval, dan be hoort, volgens de NArnh., niemand een grief te maken van de optreding in strijd met de gewone constit.utioneelegebruiken (de inconstitutioneele geboorte van het Kabinet, staat, dus evenzeer bij de N. Arnh. als bij het Dagblad en de Amsterd. Ct. vast), dan kan in Nederland een zoo hoog noodige samenwerking ontstaan van verschillende partijen tot eenzelfde doelhet heil van het vaderland. Of de grond van deze hoop, het laten varen van hun denkbeelden door de leden van het Mi nisterie wel een vertrouwbare grond isschijnt vooralsnog betwijfeld te mogen worden. Die goeden moed hebben op de werkzaamheid en levens kracht van het nieuwe Ministerie, zijn het Handelsbladde N. Rott. Ct. en het Vaderland. Mag zich de Alkmaarsche daarbij voegen Zonder hoop echter is de Arnhemsche Ct. Ofschoon natuurlijk het beste wenschende voor dit nieuwe liberale Ministeriewelks ondersteuningwanneer dit met een goed geweten kan geschiedenhaar een aangename taak zal zijnvreest zij nietteminop grond van de wijze waarop het is samengestelddat zij die er het minst van verwachten ten slotte er het minst door zullen teleurgesteld zijn. En daar zij de opgewondenheid van het Dagblad niet deelt over de waarschijnlijke gevolgen van die teleurstelling blijkbaar gelooft, zij niet aan een gouden eeuw van con servatief bestuur na het, aanheffen van prof. Buys's slotwoord als nationalen boetpsalm voor den troon van Oranje mist zij ook het blijde vooruitzicht op de toekomst, dat voor Dag blad en Anist. Ct. het tegenwoordig lijden verzoet. Zij had bovenal gewenscht, dat de richting van het Ministerie een homogene en door haar homogeniteit een krachtige rich ting zou zijn, en dat is bij het tegenwoordige Ministerie niet liet geval. Hoe weet zij üat Wie heeft haar gezegdof waaruit blijkt haar, dat de heeren de Yries, van de Putte, van DeldenGeertsemaGerickeBrocx en van Limburg Stirum geen homogeen Ministerie vormen? Haar bezwaar betreft meer in 't bijzonder de heeren van de Putte en Geert sema. Maar nog eens op welke gronden steunt de bewering, dat de overige Ministers met deze beide collega's niet ho mogeen zouden zijn? Daarvoor diende toch wel eenig bewijs te worden aangevoerd. Neen zegt zij als de heer van de Putte in het Miuisterie moest komendan moesten er ook Cremers Kappeyne de lloo van Houten niet in ontbreken. Gelooft, de Arnh. Ct. inderdaad dat deze heeren meer homo geen zonden zijn Zoolang de Arnh. Ct. met, geen deugdelijker bewijzen aan komt behoeft haar vrees anderen niet te verontrustenen schijnt, er geen reden te bestaan om de goede hoop op de levensvatbaarheid van dit Ministerie te laten varen. W. v. n. K. De half-officiëele Pro-inzial Corresponded komt, op tegen de pauselijke toespraak tot, de deputatie der duitsche lees- vereeniging te Romevooral tegen diens vertrouwen„dat weldra het steentje zich van do hoogte zou losmaken,'t, welk den voet van den kolos zou verpletteren." Daardoor wordt volgens dat dagbladveel verklaarbaar van hetgeen in de houding der duitsche bisschoppen tot dus ver onverklaarbaar wasde regeering heeft n.l. niet te doen met meeningen en handelingen van enkele bisschoppenmaar met eene anti nationale kerkelijke beweging. In eene te Berlijn gehouden vergadering is besloten, de regeeringen van Pruisen en Mecklenburg uittenoodigen de al te sterke emigratie tegen te gaan door bet nemen van maatregelendie het den daglooners mogelijk en zoo veel doenlijk gemakkelijk zouden maken om een kleinen grond eigendom te verkrijgeno.a. door eene nieuwe regeling der hypotheek-wetgeving. De Bondsraad heeft, op voorstel zijner j uridische commis sie de volgende bepalingen tot uitvoering der wet betreffende de jezuieten vastgesteld: 1». Verbod der werkzaamheden van de orde der jezuietenmet name van hare werkzaamheid in Kerk en School en bij het houden van missiën. 2». Bij wijze van politie-maatregelen worden door de verschillende Staten verdere verordeningen tot uitvoering der wet uitge vaardigd. 3°. Aan de regeeringen der Staten wordt aanbe volen om liet aanwijzen van een bepaald verblijf aan leden der orde te beperken tot die gevallen, waarin de leden der orde weigeren hun verblijf in eene hun niet verboden plaats te kiezen. 4°. De regeeringen der Staten worden uitgenoo- digd: a. den Rijks-kanselier binnen den bij de wet gestelden termijn van 6 maanden kennis te geven van elke plaats ge vonden hebbende opheffing van nederzettingen der orde; b. zoo spoedig mogelijk kennis te geven, of aan'buitenlandsche je zuieten het verblijf in Duitschland ontzegdgeene duitsche jezuieten het verblijf in eene plaats ontzegd of aangewezen ismet opgaaf der namen en verdere bijzonderheden van de door die maatregelen getroffen personenc. inlichtingen in- tewinnen omtrent de nederzettingen van de orde der jezuieten en van verwante congregatiën binnen het gebied barer Staten eh den uitslag van dat onderzoek binnen drie maanden aan den Rijks-kanselier mede te deelen. De Reichs-Anzeiger heeft de wet omtrent de uitsluiting der jezuieten en de verordening tot uitvoering dier wet reeds officieel bekend gemaakt. Rijksdag. Naar de kerkgenootschappen gerekend zijn van de leden 252 evangelischen122 catholiekcn en 4 isra- elieten. Het zoogenaamde catholieke centrum bestaat uit 63 catholieke en 3 evangelische ledenlaatstbedoelden zijn particularisten uit Hannover. Pruisen. De Koningin van Nederland heeft den 5 het landgoed Muskau van prins Frederik der Nederlanden weder verlaten. De koninglijke generale staf te Berlijn heeft dezer dagen de allerbelangrijkste, sedert 3 eeuwen bijeengebrachte, krijgs kundige bibliotheek uit Metz ontvangen, bestaande uit 40000 deelen, gepakt in 140 kisten, welke gesloten zullen blijven totdat het gebouw van den staf voor hunne plaatsing vol doende vergroot, is. Beieren. De oud-catholieke aartsbisschop van Utrecht de heer Loosis den 5 te Munehen aangekomen en heeft den 7 voor eene zeer talrijke schare in de Gasteigkerk de godsdienstoefening geleid en het vormsel toegediend. Prof. Friedrich hieldvermits de heer Loos de duitsche taal niet genoeg machtig isvóór het toedienen van het sacrament eene toespraak. De aartsbisschopdie te Keulen door eene deputatie der oud-catholieke gemeente aldaar was opgewacht, is den 8 van Munehen naar Kiefersfelden, Mering en Kemp ten vertrokken. Elzas-Lotharingen. Den G is te Mulhausen begraven de voorname industrieel en antagonist der annexatie A. Koech- lin-Steinbachbij welke plechtigheid de naar Parijs uitgewe ken elzassers talrijk vertegenwoordigd waren. De policie hield zich op een afstand. 26000 a 30000 Liberalen van BrusselLeuvenBrugge Gent, Doornik, Namen, Bergen, Luik, Aalst, Charleroi en andere plaatsen hebben zich den 7 met hunne standaarden eD muziekcorpsen naar Antwerpen begevenom hunnen staatkundigen geloofsverwanten hunne mondelinge en schrif telijke gelukwenschen met den uitslag der stemming van 1 Juli en kolossale bloemruikers aantebieden. Zij verzamel den zich op het groote Meirplein en werden door de comité's der verschillende liberale kiesvereenigingen in de fraai ver sierde groote zaal der Harmonie waarin ook de 30 nieuw benoemde raadsleden tegenwoordig waren, ontvangen. Na afloop der receptie zijn de bezoekers in verschillende socië teiten op collations en maaltijdeu onthaald, waarbij,"even als in de avond-vereenigingenveel geestdrift heersciite. Door tusschenkomst der liberale comité's werd aan de armen eene uitdeeling van 10000 brooden en van eene evenredige hoe veelheid bier gedaan, 's Avonds was een groot gedeelte der stad fraai geïllumineerd. Te S. Nicolaas zijn bij de terug komst der manifestanten uit Antwerpen vrij grove ongeregeld heden voorgevallenbij welke verscheidene personen door steenworpen zijn gekwetst. De Prov. Raad. van Brabant heeft den 5 met alg. st. besloten oin de regeering den wensch kenbaar te maken naar eene vermeerdering van het aantal scholen en onder wijzers, en zich daarna met 33 tegen 18 st. voor het beginsel van verplicht onderwijs verklaard. Te Gent hebben de gezamenlijke nieuwe of „lOfranken- kiezers" zich op den avond der verkiezingen in plechtigep optocht met het muziekgezelschap Hroedermin en Kunstliefden naar den burgemeester begevenom door het brengen eener serenade hunne erkentelijkheid voor het verworven recht aan den dag te leggen. De President heeft, gehoor gevende aan den aandrang van een groot aantal Afgevaardigden van het linker-centrum en van de linkerzijdebesloten om van de stemming over de nieuwe belastingen geene gouvernementeele kwestie te maken. Geruchtendat, de rechterzijdemocht de heer Thierswe gens den tegenstand welke zijne financiëele plannen onder vinden, het gezag nederleggen, het bestuur aan een drieman schap den maarschalk Mac. Mahonden genl. Ladmirault en den hertog de Broaliewilde opdragen, hadden de linker zijde aangespoord zich tot hem te wenden. De maarschalk en zijne echtgenoote hebben den 5 de soireé bij den heer Thiers bijgewoond, blijkbaar om te toonendat de goede verstandhouding niets te wenschen overlaat. De parijsche bonapartistiscbe, legitimistische. orleanistische en clerikale bladen keuren het jongste met Duitschland ge sloten verdrag afof achten het voor het fransche gevoel allerpijnlijkst en diep ontmoedigendde republikeinsche en radicale organen verklaren eenstemmig, dat het gouvernement niets meer had kunnen verwerven. De regeering stelt voor om de 42 miljoen aan belastingen op de grondstoffen te heffen van 2 verschillende categoriën van handelswaren, n.l. ruim 13). m. van de niet, en 28| van de wel in de tarieven der bestaande handelsverdragen begrepene. De oliezaden wil men het zwaarst belasten n.l. met 8 j-, het katoen met 4 j, de vetstoffen met 4 miljoen. lri overleg met de pruisische overheid zijn maatregelen genomen om de duitsche troepen in de 4 departementen welke het langst den druk der occupatie zullen moeten ver duren te kazerneerenzoodat de ingezetenen geheel van den last der inkwartiering bevrijd zullen worden. De burggraaf de Lorqenl, die onlangs wegens beleediging van den heer Thiers, in de Kamer genoodzaakt werd zijne woorden intetrekkenterwijl laatstgenoemde hemzonder gisping te beloopen, toevoegde: „wat gij daar beweert is eene leugen 1' heeft zich den 6 gewroken door een in V Uni- vers geplaatst onbeschoft hekeldicht. De abt Jungua en de redacteur der bordeauxsche Tribune, de heer Peichez, hebben de aanvankelijk door hen gevraagde voorziening in cassatie tegen het door hen beloopen vonnis teruggenomen. Den 7 zijn te Versailles doodgeschoten de veroordeelde communisten F. Baudoin (wegens het in brand steken eener kerk in de Rue de Neuilly en het vermoorden van den pa- rijschen burger Herroti) en JRouilhac (wegens het vermoor den van den apotheker Dubois'). Beiden zijn in hevige over spanning geëxecuteerd zoodat zij met de handen op den rug aan den paal vastgebonden moesten worden. Hun laat ste kreet is geweest„leve de Commune 1" Op nieuw zijn ter dood veroordeeldDacostasecretaris, later policieprefect van Raoul Rigault, vooral wegens zijn aandeel aan het ter dood brengen der gijzelaars - Philippe, lid der Commune en maire van Bercyen zijne onderge schikten de policie-commissaris Lenótre en de gemeente-be ambte Pontillon, wegens willekeurige arrestatiën en mishan deling van kloosterlingenPhilippe bovendien wegens het voorbereiden van den brand te BercyCélestine Clairiot, 20 jaren oud, wegens deelneming aan het vermoorden van een gewezen gensdarmevader van 9 kinderenop het plein der gevangenis la Roquette die door een opgeworpen krijgs raad van 16 of 18 gefedereerdenmeerendeels half beschon ken knapen, ter dood veroordeeld was; en bij verstek de demagoog Jules Falieslid der parijsche Communedie zooals de revolutionaire organen indertijd beweerd hebben „door de versaillanen was omgebracht." Het tractaat met Duitschland is den 7 geratificeerd. De internationale tentoonstelling te Lyon is den 7 door den minister van binn. zaken geopend. Het Bulletin des Lois maakt eene eerste lijst openbaar van zich zoowel in den vreemde als in fransche departementen ophoudende elzassers en lotharingersdie verklaard hehben franschen te willen blijven. Op die lijst komen ruim 3800 namen voor. De „Ligue du Bas-Rhin," te Straatsburg, heeftonder dagteekening van den 6, in de fransche dag bladen eene oproeping aan de elzassers gerichtwaarin tot algemeene deelneming aan de optie wordt aangespoordde Ligue zegtdat indien de duitsche regeering het wagen mocht om hen die zich voor Erankrijk verklaren te verj agen, de fransche regeering zulks met gelijke munt betalen, en de geheele beschaafde wereld daarover zijne verontwaardiging uiten zou. De heer Thiers heeft eene samenkomst gehad met de be- grootingscommissie uit de Nationale Vergaderingwaarin over de voorgestelde leening gehandeld is. De heer Thiers heeft gezegddat de wijzewaarop de kapitalen toevloeien, van het bestaan van veel vertrouwen getuigten hij heeft er bijgevoegd, dat het voornemen bestaat om de leening spoedig uitteschrijven. De bankiers zullen met andere in schrijvers op den voet van gelijkheid behandeld worden. De gezanten van Italië en Zwitserland hebben den 5 den minister de Rémusat kennis gegevendat hunne gouverne menten niet tot het wijzigen der met Erankrijk aangegane handelsverdragen kunnen overgaan, en dat zij ook geen ge noegen kunnen nemen met de eompenseerende rechten, welke de fransche fegeering meent uit kracht dier verdragen te raogeD heffen. Nationale Vergadering. De heer Thiers heeft den 3, bij de voorzetting zijner verdediging van de belasting op de grondstoffen nog gezegd dat indien men deze verwierp slechts de impopulaire belasting op de handelsomzettingen en het opdrijven der belasting op het zout en der indirecte contribution zouden overblijven. Terwijl niemand in den nood, waarin Erankrijk verkeerdegespaard werdmocht ook de rijkemeer dan 3 miljarden vertegenwoordigende industrie niet verschoond blijven. De heer Joubert bracht hem daarop onder het oogdat hij denu zoo rijkeindustrie in het Wetg. Lichaam als geknakt en hulpbehoevend had voorgesteld. De lieer Thiers antwoordde, dat hij de nijverheid steeds be schermd en gehoopt had haar gewilliger te vindennu van haar een offer wordt gevergd, nadat, de Kamer niet geschroomd heeft om de hypothecaire inkomsten te belasten waardoor de boerenstand en de behoeftigen worden gedrukt. De ge wezen keizerlijke minister Butfet protesteerde legen de door den heer Thiers gegeven uitleg der tractatenen meende dat de belasting op de grondstoffenal ware zij de beste

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1