Cirowt airiffanj<- en Ierland. Turkije. Italië. Spanje. Vcrcenigde Staten. Iliniieiilaiul. ^Iaï»3-ilicnws« der wereld aan het onoverkomelijk bezwaar leeddat zij niet noemenswaardig vóór de schatkist zou opbrengen. De algemeene beraadslaging over de belasting op de han delsomzettingen is den 5 afgeloopen. Zij werd o.a. verdedigd door een der voorstellers, den heer Feray. die niet wilde beweren dat zij volmaakt wasmaar zich beriep op een lOjarig be staan met,- goed gevolg in de Ver. Staten. Op 1 per mille berekend zou zij 85 miljoen 's jaars opleveren en ook^ tot de spoorwegen uitgestrekt zelfs 95 miljoen. De commissie heeft echter aangenomen, dat de opbrengst 70 miljoen zal bedragen. Op het einde der zitting heeft de heer Casimir- Pêrier een contra-project ingediend, strekkende om de voor dracht te vervangen door een recht van 3 p. c. op de zui vere winsten der bank-instellingenvan de nijverheid en van den handelvoor zoo veel deze niet reeds bij de on langs aangenomen wetten getroffen waren. Den 6 is dit contra-project verworpen met 431 legen 273 st. Door den hertog de Broglie werd rapport uitgebracht over de wet tot bekrachtiging van het met Duitschland ge sloten verdrag. Het concludeerde tot het eenvoudig rstifi- ceeren der gesloten overeenkomstzonder goed- of afkeuring over de gevoerde onderhandelingen uittespreken. Dewijl het niets anders was dan het uitvloeisel van vroegere verdragen, bleef aan Frankrijk niets over dan liet aantenemen. Na eene zeer korte discussie werd hetmet alg. st. op die van de heeren d' AbovilleDahiril en de Lorgeril nagoedgekeurd. Een door den genl. Chamy en andere leden der commissie voorgesteld additioneel artikelwaarbij bepaald werd dat de regeering al zulke maatregelen zou nemendie de inge zetenen der geoccupeerde gewesten tegen verzwaring van lasten zouden kunnen vrijwarenwerdna door den heer Thiers afgewezen te zijningetrokken. Den 8 heeft de minister van financiën overgelegd een wetsontwerp van den volgenden inhoud: „Art. 1De mi nister van financiën is gemachtigd om de inschrijving op bet, grootboek open te stellen van eene som aan 5 pe. rentewelke voldoende is om een kapitaal van 3 miljarden opteleveren. Art. 2. De minister van financiën zal aan deze som eene zoodanige toevoegen als noodig is om het hoofd te bieden aan de betaling van den achterstand, welke in 1872 en 1873 zal vervallen, om de uitgaven voor het materieel en de wisselkosten te voldoenten einde de schuld aan Duitschland op de vastgestelde tijdstippen te kunnen beialen. Daardoor zal de bevrijding van het fransche grond gebied worden verhaast. De minister van financiën zal met de Eransche Bank en met andere financiëele associatiën parti culiere overeenkomsten kunnen treffen ten einde de vervroe ging der stortingen gemakkelijk te kunnen maken." De Kamer heeft de voor deze voordracht gevraagde urgentie verleend en haar naar de budjet-commissie verzonden. De beraadslaging over het wetsontwerp tot het belasten der handelsomzettingen is voortgezet. Door de heeren Dowhet Gastonde en Clapier zijn 3 verschillende contra-projecten in gediend tot invoering van een proportioneel zegel op de facturen en kwitantiëntot verhooging van de hoofdsom der patenten met de helften tot het belasten van alle in Frankrijk vervaardigde en voor binnenlandsch verbruik bestemde voortbrengselen niet een rechtgelijkstaande met de helft van het recht't welk van gelijksoortigein het buitenland vervaardigde voorwerpen bij den invoer geheven wordt. De Kamer besloot het eerst het voorstel-Cfojrier in overweging te nemen. Den 9 is het voorstel-C/ajoier verworpen. De heer Ardu- carre heeft een voorstel gedaan, st rekkende om eene belasting van 1 per mille te heffen van alle verkoopen, door gepaten- teerden verricht. Op verzoek van den heer Thiers werd de stemming hierover tot den 10 verdaagd. De londensche metselaarsknechts hebben volgens het den 5 door hun bestuur onverwacht genomen besluit., de schikking der bazen aangenomen, volgens welke het aantal werkuren op 5l£ uur 's weeks, en het loon op 8J penny per uur wordt gesteld (hun vroegere eisch was 9 p. per uur). Den 9 zijn volgens besluit van het algemeen comité der londensche vereenigiug van aannemers die sedert 3 weken gesloten winkels en werkplaatsen weder geopend voor de werkliedendien den arbeid zouden willen hervatten op de voorwaarden waarover het comité (het met de afgevaardig den der werklieden eens geworden was. Van deze gelegen heid is door niet meer dar, een 2( Ital werklieden gebruik ge maakt. De metselaars zijn weggebleven omdat van de lier- opening geene officiëele mededeeling aan hun bestuur was gedaanen de timmerlieden omdat zij van de door de met selaars aangegane schikking niet weten wilden. Hoogerhujs. Den 8 is discussie gevoerd over de door het Lagerhuis verworpen amendementen der lords op de ballot-Uil. Met 137 tegen 138 st. is besloten, niet aante- dringen op het amendementvolgens hetwelk de keus om zijne stem al of niet in het geheim uitlebrengen aan den kiezer gelaten werd, maar met li7 tegen 58 st. is het amen dement waardoor aan de wet een tijdelijk karakter gegeven wordtgehandhaafd. De voornaamste der andere amende menten zijn insgelijks gehandhaafd. Lagerhuis. Den 3 is met 184 tegen 17 st. verworpen een wetsvoorstel van sir Charles Dilkeom het land te ver- deelen in distrietenelk van hoogstens 2Ü0 vierkante mijlen, en in elk een inspecteur te benoemen over de z.i. slecht beheerde gronden toebehoorende aan corporation, geestelijke, gemeentelijke enzdie dezelven beheerenverkoopen of verhuren zouhet laatste bij voorkeur aan coöperatieve vereenigingen. Den 4 is de behandeling in comité der wet tot vermindering van de onveiligheid der mijnen voortgezet. Overeenkomstig zijne den 2 gegeven belofte, had de minister van binn.-zaken in de wet als beginsel opgenomen, dat voor de veiligheid van den arbeid in de mijnen alle maatregelen moeten genomen worden, welke „redelijkerwijze uitvoerbaar" zijn. Een nieuw artikel is in de Wet opgenomen, behelzende, dat in elke mijn een ther mometer en een barometer voorhanden wezen moeten. Een der leden stelde voor, ook het nahouden voorteschrijven van zeker werktuighetwelk de in eene mijn aanwezige hoeveel heid mijndamp aanwijst en alarm geeft zoodra die hoeveelheid gevaarlijk wordt. Dit voorstel is echter, op grond dat de deugdelijkheid van het werktuig nog niet door toepassing is bewezen niet aangenomen. De voorgenomen wijziging in de orde van troonopvolging, ten gunste van des Sultans zoons met voorbijgang van den oudsten zoon van den vorigen Sultan, waartoe vast besloten scheen, is althans voorloopig opgegevenvoornamelijk naar aanleiding der bemoeiingen van den engelschen gezantdie der Porte ten ernstigste ontraden schijnt te hebben om aan haar voornemen gevolg te geven. Het groote bezwaar be stond daarin, dat de Sultan tevens hoofd der Kerk is, en dat de arabieren zijnen zoon nooit als Khalif erkennen, maar veeleer in opstand komen en zich met een groot deel van Klein-Azie vau het Rijk losscheuren zouden. Hoewel de erkenning door de Porte van msgr. Kupelian als patriarch der armenische eatholieken nog niet officiëel geschied isis hij niettemin den 25 Junieven als de hoof den der overige kerkgenootschappenuitgenoodigd om het feest op het keizerlijk paleis bijtewonen. De Kamer van Afgevaardigden heeft de difinitieve begroo ting voor 1872 vastgesteld op een bedrag van 1,548.315,022 fr. (rente van schuld 617, oorlog 44j, marine 11 miljoen); de inkomsten zijn geraamd op 1,295,336,212 fr., zoodat er een teklirt blijft van 293 miljoen, waarvan 90 miljoen gedekt zal worden door een voorschot van de Bank op onderpand van obligation der gevestigde schuld, met. welk bedrag het maximum der uittegeven bankbiljetten wordt verhoogd. Het overige hoopt men te dekken door ruimer opbrengst der middelendie in de eerste 5 maanden de raming reeds met 103 miljoen overtroffen hebben. Onder de uitgaven komen 106 m. voor als teruggaaf van opgenomen gelden, 83 m. tot het aanleggen van spoorwegen 28 m. tot het aanleggen en verbeteren van havens en 1 miljoen tot uitbreiding van het telegrnafnet. Het bestuur der schatkist heeft den 5 met de parijsche bank eene overeenkomst onderteekendtot het sluiten eener leening van 40 miljoen fr., op dezelfde voorwaarden als alle tegenwoordige financiëele operatiën. De voormalige meerderheid der Cortes heeft besloten, aan de verkiezingen deel te nemen. Het te Boston gevierde vredefeest en de daarbij gehouden muziekuitvoeringen hebben van 17 Juni tot 4 Juli geduurd. Het daarvoor opgerichte Coliiseum bood ruimte aan voor 20000 zangers en zangeressen, een orkest van 1000 man, de militaire muziekcorpsen (1000 man) en 25000 toehoorders; bij de opening der feestviering waren er echter bijna 100000 mensehen in. Op een der dagen is het „aambeeldkoor" uit Berdi's „Trovatore" uitgevoerd door hel geheele koor, al de militaire corpsen, het orgel, kanonnen en 100 pompiersdie op 100 aambeelden sloegen. De kosten van het feest, die vermoedelijk niet door de entréegelden gedekt zijnhebben 600.000 d. beloopen. Van 29 Juni lot 6 Juli zijn te Nieuw-York 1569 menschen gestorvenwaarvan 200 ten gevolge der hitte. De Koningin is den 11 van hare reis naar Silezic in den Haag teruggekeerd. De prins v. Oranje bevond zich aan het station van den Rijnspoorweg, om H. M. te verwelkomen, Prov. Staten van Noordholland. In de zomerverga dering zijn verleend: aan de ambachtsschool voor de arbei dende klasse te Amsterdam eene subsidie van f 2000 'sj aars, 5 jaren lang, aan de tuinbouwschool te Watergraafsmeer eene subsidie van f 2000, 3 jaren lang, en voor de behar- ding van een gedeelte weg tusschen Schngen er. S: Maarten eene van J der kosten, hoogstens tot een bedrag van f450; is afgewezen een adres van de herv. gemeente te Wajtergang om subsidie voor de verbetering van kerk en pastbriebe sloten tot het aangaan eener leening van f 20000I voor de bijdrage in de kosten van versterking der Hondsboésche zee wering; tot, gunstig advies op de adressen op tpepassing van art. 36 der wet op het lager ouderwijs ten behoeve der gemeenten Huizen, Egmond san Zee, Avenhorn, Texel, Assendelft, en Markenen tot betuiging van belangstelling aan het comité voor den Noordhollandsoh-Friesohen Spoor weg en te-kennen-geving, dat op het adres om ondersteuning eerst gunstig beschikt kan wordenwanneer een plan van uitvoering en voldoende zekerheid voor de uitvoering bestaan. Benoemingen enz. Aan de residenten assistenten en verdere ambtenaren ter Kuste van Guinea is met 1 Juli een eervol ontslag verleend uit 's lands dienstmet toeken- ning van een wachtgeld voor den tijd van hoogstens 5 jaren. Spoorwegen. De Prov. Staten van Friesland hebben be sloten, de aan het comité van den Noordhollandsch-Prieschen Spoorweg van 1864 gedane toezegging als vervallen te be schouwen en aan dat comité, zoowel nis aan dat van 1872 te doen wetendat de zaak van veel belang geaoht, wordt en op ondersteuning kan rekenendoch dat die alleen zal worden verleend aan het plan dat, de meeste kans van slagen heeft of de concessie mocht bekomen. Het kapitaal voor aanleg en exploitatie voor den Hollaudsch- West.phaalschen Spoorweg is door voorname bankinstellingen geheel volgeteekend. Daardoor is het sedert jaren door den heer A. Holtzman vervolgde doeldirect verkeer met, het steenkolenbekken aan de Ruhr, bereikt. De Prov. Staten van Overijsel hebben den 8met 39 tegen 3 st., zich vereenigd met, het voorstel om voor/500,000 deel te nemen in de prioriteits-leening van f 1,000,000 voor den spoorweg van Zwolle naar Almelo. Marine. Den 9 is van 's Rijks werf te Amsterdam te water gelaten het schroefst,oomschip 1-kl. van Galen. Scheepvaart. Den 5 is naar zee gestoomd de stoomboot. Ariadnede eerste boot,die direct van Rotterdam naar America vaart. Maatschappij van Nijverheid. De 95e algemeene ver gadering is den 9 in de doopsgezinde kerk te Sneek gehouden, en daarin o.a. beslotenom het, eeuwfeest der Maatschappij in 1877 zoo mogelijk te vieren door de opening van een muzeum van kunst op de nijverheid toegepast. De inwoners van Sneek hadden ter eere der vergadering hunne huizen gevlagd cu liebben de afgevaardigden gastvrijheid in hunne woningen aangeboden. Bovendien hebben een aantal dames den 8 de directeuren en afgevaardigden in de versierde zaal c.er sociëteit de Harmonie met gezang verwelkomd en eene fraaie banier vereerd. Den 10 is het congres van nijverheid gehouden, en aan de leden daarvan een zeiltocht en een con cert door het muziekcorps der utrechtsche schutterij aange boden. Van wege de elfde afdeeling der friesche maatschappij van landbouw werd eene tentoonstelling gebonden. Onderwijs. De Prov. Staten van Gelderland hebben besloten om de gemeente Wageningeu in eens te verleenen de som van f 5000, tot vestiging van eene landbouwschool waardoor eene dergelijke aanvraag van Tiel is vervallen. Aanbestedingen. Den 5 te Mye Zegveld het bouwen van eene r. e. kerk met toren en pastorie aan P. Vlasman te Bodegraven, voor f 25,473. Den 10, te Amsterdam, het, bouwen van 4 heerenhuizen op de Schans bij de Wetering-barrière, minste inschr. J. Kos ter, voor f 56.523; te Deventer het verbeteren opbouwen en bijbouwen van stallen ten behoeve van het garnizoen minste inschr. A. Feberwee voor 10275. Den 11, door het prov. bestuur van Noordholland, het voortzetten der strandverdediging op het eiland Vlieland minste inschr. F. v. d. Vlagt te Ilardinxveld, voor /73,079. Giften. Voor de noodlijdenden door watersnood in Bo- heme was tot 4 Juli bij de heeren Lipmann Rosenthal Sr Cie. te Amsterdam ontvangen f 11,552,81'. Rechtszaken. De rechtbank te Brielle heeft den veld wachter J. B. te Korendijk, wegens het wederrechtelijk ar resteeren van iemand buiten de gemeenteveroordeeld tot 3 maanden eenzame opsluiting en 5 jaren ontzegging van burgerrechten. Sociale Kwestie. De den 7 te Amsterdam ter bespreking der „sociale kwestie" gehouden vergadering is door ruim 809 personen in de beste orde bijgewoond. Ten slotte is eene motie aangenomen waarbij de wensch is uitgesprokendat zich liefst bestendigeraden van verzoening uit een gelijk aantal patroons en werklieden samengesteldvormenter voorkoming en beslechting van onderlinge geschillen. In eene aigemeene vergadering van do 3 te Amsterdam bestaande Typografische Vereenigingen is besloten om de patroons de volgende voorwaarden voortestellenintegaan uiterlijk 1 Oct. a.s." afschaffing an het werken op zondag en zoo mogelijk op de erkende christelijke feestdagen, werkdagen van 10 uren daags, weekloon van minstens f 10,50, overwerk tot 10 uren 's avonds met 20 en na dien lijd met 50 p.c. verhooging. Rampen. Den 10 is door sloeperlieden te Nieuwediep aangebracht het lijk van een visscher, die Vavonds tevoreu met zijn zoon was uitgevaren. Waarschijnlijk is zijn vaar tuig overzeild en gezonken. Men vond hem aan den mast geklemdvan den zoon is nog niets bekendomdat het vaartuig bijna geheel onder water lag. In den nacht van 101] Juli is een hevige brand uitge broken in eene lootsop het, terrein van den stoom-rijstpel- molen «de Vriendschapop Oostenburg te Amsterdam. Al de overige op dat terreiu staande bergplaatsengevuld met katoen, olie, turf, hout enz., de pelmolen en 9 huizen zijn voor het grootste gedeelte in de asch gelegd. Misdrijven. Met, behulp van onzen ocmsul te Nieuw-York, zijn al de bij freule v. Wte Utrecht, gestolen effecten in beslag genomen. En hollandsch agent had de dieven van Liverpool naar Nieuw-York achterna gereisd en hun signale ment was derwaarts geseind, zoodat zij, één voor één voor de douane moetende verschijnen in hechtenis werden geno men. Zij zijn eohterwegens nog onbekende redenweder op vrije voeten gesteld. Te Kampen liepen de debatten den 9 in den gemeente raad hij de behandeling van het rapport der commissie tot oprichting eener stedelijke gasfabriekzoo hoogdat de voorzitter, na een lid 2 malen vermaand te hebben zijne taal te matigen, genoodzaakt was de vergadering te sluiten. Overleden. Den 2, te Rotterdam, A. C. Vermeulen stichter der Maatschappij van Toonkunst oud 73 jaren. Den 5, te S. Oedcnrode. J. P. bu. de Girard deMieiet v. CoehoorngepenR genl.-majoor der artillerie, adjudant des Konings in buitengew. dienst. Den 6 te Rotterdam Jacob de Vletter. Den 7. te Delftde tooneelspelcr A, Peters, na aldaar sedert een paar maanden in het krankzinnigengesticht te zijn verpleegd. Hij was 60 jaren oud. Na volbrachte studiën en afgelegd examen aan de koning- lijke polytechnische school te Hannover, is op den 8 Juli 1.1. tot ingenieur voor waterhouwwerken en spoorwegen bevor derd de heer A. J. Krieger, zoon van den lieer L'JKrieger alhier, en daarop aangesteld bij de spoorwegen in de Rijn provincie, ter standplaats Keulen. Ten vorigen jare werd te 's üravenhage door de af deeling der "Vereeniging ter bevordering van fabriek- en hand- werksnijverheideen nationale wedstrijd voor werklieden in de verschillende vakken van nijverheid en kunst geopend. Er had zich hier ter stede in tijds eene commissie gevormd die alle moeite had aangewend om de werklieden tot deel neming te bewegen. Evenwel zonden slechts 3 jongelieden door hen vervaardigde voorwerpen in met het, gunstig ge- vqlg, dat. een hunner een bronzen medaljegetuigsohrïft en f 10, een t weede een dito medalje en getuigschrift verwierf, terwijl de derde onbekroond bleef, waarschijnlijk omdat voor zijn werk (opzetten van vogels) geene uit,loving was gedaan. De commissie had ter bestrijding barer te maken kosten van een aantal ingezetenen eenige gelden verzameld en verwierf later de goedkeuring der inschrijvers op haar voornemen om het beschikbaar saldo te besteden tot het schenken van een aandenken aan genoemde jongelieden. J.l. Dinsdag had de uitreiking daarvan plaats ten huize van den voorzitter der commissiedr. v. Akenen wel aan Pasman een ivoren duimstok met zilver gemonteerd aan v. Kleef een zilveren cilinder-horologie en aan Vogelenzang een charivari met medaljon. - Het plaatselijke comité voor het, in 1871 gevierde Pius- feest beoogde niet slechts eene voorbijgaande feestvreugde maar tevens het leggen van den eersten grondslag voor een duurzaam monument ter eere van den jubelaris en diens jubilé, 't, welk bestaan zou in een „Pius-godshuis ter ver pleging van r. c. arme en oude mannen." Het, mocht zijne rekening sluiten met een batig saldo van f 340, welk bedrag door belangrijke giften met nog ri im 500 verhoogd werd. Nadat aldus een aanvang was gemaakttrad tot verdere bijeenbrenging van het fonds eene vereeniging in het, leven onder den naam van „Pius-stichting te Alkmaar," welk op haar ontworpen reglement den 25 Mei de goedkeuring van den bisschop van Haarlem bekwam en van dat reglement mededeeling aan het gemeentebestuur deedzoodat. zij als zedelijk lichaam optrad. Thans heeft zij eene circulaire aan Alkmaars eatholieken uitgevaardigdwaarbij zij geldelijke ondersteuning vraagt, die noodig is om het doel der Veree niging eenmaal te bereiken en alzoo het, goede denkbeeld van het Pias-feestcomité in werkelijkheid te doen overgaan. Jaarlijksche bijdragen van f 5 geven recht op het stemheb- hend lidmaatschap der Vereeniging, die zeker de kleinste liefdegaven niet versmaadtmaar toch ook veel grootere behoeftzal. het niet te lange jaren duren eer alhier voor de behoeftige grijsaards van de r. c. godsdienst eeu gastvrij huis wordt geopend. Door het stedelijk muziekcorps zullen Zondag 14 Juli, des avonds te 7J uren, in den Stadshout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Marche (Notre dame des fleurs) van v. d. Biest. 2. Ou verture (Le droit, du seigneur) van Wedighem. 3. Varsovienne (Un doux regard) van Wallenstein. 4. Bouquet de mélodie van Verdt. 5. Uuverture van Leuteer. 6. Wiener Kinder- walzer van Strauss. 7. Fantaisie (Roméo et Juliette) van Gounod. 8. Polka (Le Postillon) van Faust. CORRESPONDENTIE. X, het goedkeurende, dat de toegang tot de begraafplaats des zondags niet voor kinderen en allerlei baldadige lieden openstaat,, keurt het af, dat aan wclgekleede vreemdelingen, die niet ongenegen zijn om aan den opzichter voor zijn geleide eene fooi te verstrekken, insgelijks het bezoek verboden wordt. Nog sterker keurt hij af en onverantwoordelijk noemt, hij het, dat het berooken dor huizen en het, verbranden der bedden en kleederen van poklijders opgedragen wordt aan denzelfden persoondie de badinrichting in het gasthuis bedient. GEMEENTERAAD. Zitting van 10 Julij 1872. No. 11. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren VonkConijn en van der Kaay, de twee eerstgenoemde wegens uitstedigheid volgens kennisgeving. De vergadering door den Voorzitter geopend zijnde, worden 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedge keurd. Zijn gelezen de sedert, die vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 2. Brief ten geleide van liet goedgekeurde raadsbesluit, van 29 Mei 1.1. No. 19, tot liet aangaan eener geldleening van hoogstens 40000. 3. Brief ten geleide van het, goedgekeurde raadsbesluit van 29 Mei 1.1. No. 316, tot het kosteloos afstaan aan liet Rijk van een stukje gemeentegrond voor de uitbreiding van het huis van verbetering en opvoeding voor jongens. 4. Brief ten geleide der op 29 Mei l.l. door den Raad vastgestelde R suppletoire gemeente-begrooting dienst 1871. 5. Brief ten geleide der go dgekeurde raadsbesluiten van 29 Mei 1872 tot, liet doen van eenige af-en overschrijvingen op de gemeente-begrooting voor 1871 tot een bedrag van f 1859.12 en f 12816.92. 6. Brief ten geleide der goedgekeurde raadsbesluiten vau 29 Mei 1872 tot liet voldoen uit, de onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1871 eener som van f 40,— en f 3229,37. 7. Brief ten geleide der vastgestelde suppletoire be grooting van de dienstdoende schutterij voor 1871 en van het goedgekeurde raadsbesluit van 29 Mei 1872 tot liet doen van af- en overschrijvingen in de begrooting dier adminis tratie over die dienst. Nos. 2 tot en met 7 voor kennisgeving aangenomen. 8. Verzoek van J. Tarin zonder beroep alhier om be noemd te worden tot marktmeester der kleine veemarkten. 9. Gelijk verzoek van Lourens Kroon zonder beroep alhier. Nos. 8 en 9 ter visie gelegdopdat de Raad bij de be noeming van marktmeesters daarop zoovee! regard kan slaan, als hij zal vermeenen te belmoren. 10. Verzoek van den heer J. Boek hoofdonderwijzer te Oudorp om benoemd te worden tot, leeraar aan de burgeravondschool. 11Gelijk verzoek van den lieer A. P. Zeilmaker hoofd onderwijzer der openbare tussehenschool. Nos. 10 en II gesteld in handen van Burg. en Weth. en den inspecteur voor het middelbaar onderwijs om bij het opmaken eener voordragt daarop zoo noodig regard te slaan. 12. Verzoek van den heer B. C. van Veen en nog 5 bewoners of gebruikers der Bleekerslaan, gelegen aan den Heiloërstraat- weg om die laan in het plan tot, uitbreiding der gazver- lichting optenemen en van een lielit, te voorzien. Gesteld iu handen van Burg. en Weth. om berigt. en raad. 13. Verzoek van de heeren Fraigneux 8f Cie. alhier om vergunning tot het, leggen eener ijzeren buis van hunne fa briek aan de Baangracht door de openbare straat naar de Oudegracht, zullende dienen tot aanvoer van het, water, be- noodigd voor liet in die fabriek te plaatsen stoomwerktuig, welk verzoek vergezeld is van een rapport van Burg. en Weth., waarbij wordt voorgesteld die vergunning tot wederopzeg- gens toe tegen betaling eener jaarlijksche recognitie van f 1,- en verder onder de gewone voorwaarden te verleentn. Op voorstel van den Voorzitter dadelijk behandeld daar de adressanten gaarne spoedig eene beschikking wenschten te ontvangen, om hunne werkzaamheden te kunnen vervolgen. Met algenieene stemmen wordt de gevraagde vergunning verleend. 14. Verzoek van W. Rees koopman in schoensmeer om vergunning 1ot liet leggen eener boenstoep aan de Nieuwlan- dersingel nabij de Bleekersbrug voor zijne aldaar staande perceelen wijk P, Nos. 4 a en b. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om berigt en raad. 15. Verzoek van O. Pos en nog 31 andere bewoners van het Schapensteegje, de gedempte Nieuwesloot, en de Hoogstraat, om de aanstaande najaarskermis weder op de gedempte Nieu wesloot te houden daar zij van het houden van t wee ach tereenvolgende kermissen op andere plaatsen groot nadeel hebben ondervonden en zij van alle voordeelen van de week markten verstoken zijn, van welke markten verscheidene an dere ingezetenen voordeel geniet- n. Gerenvoijeerd aan Burg. en Weth. ter beschikking. 16. De Voorzitter deelt, mede, dat een nader rapport van Burg. en Weth. betreffende de verzekering van de gemeen- tegebouwen legen brandschade door hem reeds in handen der vaste commissie van financiën om berigt en raad was gesteld. Voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 17. Brief ten geleide van het op 8 Julij 1872 opgemaakte proces-verbaal der gehouden verificatie van de kas en boeken van den gemeenteontvanger. In kas was eene som Van f 4495,97'. Voor kennisgeving aangenomen. 18. Voorstel om aan den heer JJKrijtkantoorbediende alhier, onder de gewone voorwaarden vergunning te verlee nen tot, het stellen eener houten schutting, ter afscheiding vau zijn erf van den gemeentegrond, ontstaan door de dem ping van liet slootje langs het 'Wildemanshofje, op welk erf drie woonhuizen door hem zijn gesticht, daar deze afscheiding in geen verband staat met de over een deel van dien grond gerezen kwestiewelke door eene speciale raadscommissie wordt, onderzocht. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 19. Brief waarbij in voldoening aan het raadsbesluit, van 8 Junij 1.1. den Raad wordt aangeboden: a. teekening der tussehenschoolte bouwen langs de Lom- bardsteegmet opoffering van het Waarborgkantoor, met memorie van toelichting en begrooting van kosten, in eindcijfer bedragende f 17690, b. teekening met begroeting van kosten (eindcijfer 3650, van het inrigten van een deel der tegenwoordige armen school tot waarborgkantoor c. begrooting van kosten (eindcijfer f 2290,van de ver anderingen welke de hoofdonderwijzer der openbare tus sehenschool wenscht, uitgevoerd te zien aan de tegenwoordige onderwijzerswoning bij de armenschool d. opgave van kosten voor de tijdelijke verplaatsing van liet waar borgkantoor naar de Nieuwe Doelen bedragende ƒ150,— e. opgave der sloopwaarde van liet nieuwe lokaal der armen school en van het tegenwoordige waarborgkantoor, bedra gende f 420,en f 1000, f. het rapport van den schoolopziener omtrent de ontworpen tussehenschool. Daaruit blijkt, dat zoowel liet oordeel van den schoolopziener als van den hoofdonderwijzer der tus sehenschool geheel ten gunste van 't ontwerp en het ge kozen terrein is. De schoolopziener merkt echter opdat de meest gewenschte ligging van 't gebouw volgens de bestaande voorschriften wegens het terrein niet in acht kan worden genomen dat de breedte der lokalen op 7 Mr. gebragthoogstens 6 Mr. mag bedragenwaarin echter zal worden te gemoet, gekomen door losse school borden wier afmetingen beliooren te bedragen 1.20 Mr. bij 1 Mr.; dat liet hem wenschelijk voorkomt de hoogte der zitbanken aldus te regelen voor de laagste klasse 0.43, voor de middelste 0.46, voor de hoogste 0.49 Mr.; en de kapstokken te voorzien van houten pennen of knoppen naar volgorde te nummeren. Zonder op de uitvoering aan- tedringengeeft hij ten slotte in overweging om den grond, ten zuiden van de nieuwe lokalen, dadelijk hij 't gebouw aantetrekken en dat, 4". lokaal voorloopig te bestemmen voor het onderwijs in de handwerken. "Volgens den architect wordt het cijfer van f 17690, dan tot f 21300,verhoogd. Burg. en Weth. berigten dat, aan de twee eerste opmer kingen des schoolopzieners niet kan worden tegemoet gekomen en dat de eerste opmerking van veel gewigt is, daartoe her inneren zij het gebeurde met de tegenwoordige tussehenschool: het eerste daarvoor ingediende plan, waarbij bet, front, aan de zijde der toen nog niet gedempte Nieuwesloot zoude komen, werd toch afgekeurd, omdat het licht uit het zuiden in plaats van uit het noorden kwam en bij het thans ingediende plan kom het licht uit het oosten in plaats van uit bet noorden,

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2