Frankrijk. ckclijfiödic Bcrichlcn Ruitschlanri. Kelgic. gtriilanjc en Ierland. Rusland. Turk Ife. Oosteni'tik-llongarüe. Ilulic. J» dat kon en behoorde zij ook nog niet te doen. Ia provin- ciale reglementenspec.ale grondwetten op kleine schaal moest die algemeene regeling gaandeweg hare ontwikkeling vinden: eeu geregelde zwangerschap, zoo als lli. zeide, moest voorafgaaneer een algemeene bindende wetstormule kon geboren worden. Om die voorbereidende provinciale regeling, onder 's Konings oppertoezigt, krachtig'en harmo nisch te leiden, was lange arbeid noodigmet beginselvast heid overedingskracht en beleid. Veel heeft hij daaraan goed ter zijde gestaanbesteedal spreekt dat minder uit het Staatslied. Maar ook vergete men niet, dat de uitste- kend nuttige en praktische wet van 1855 tot voorloopige regeling van sommige waterstaatsbelangen, zijn werk is Gaarne bewoog hij zich op het gebied der openbare werken. met eene soort van zelfvoldoening wees hij op de hooge cijfers van de afdecling waterstaat die hij dorst aanvragen. De algemeene rivierverbetering werd onderzijn eersie bestuur begonnen, ook de njkstelegrafie ingevoerd. De exploitatie der Staatsspoorwegende Amsterdemsche en Rotterdamschc zeewegen, de noodzakelijke doch moeilijke opruiming der aemecnte-accijnsenwaren voor een goed deel zijn werk al mag daarbij het belangrijk aandeel van den ijvengen en talent- vollen Betz geenszins op den achtergrond worden geschoven. Yrij en ruim verkeer binnenslands, veelzijdige aansluiting aan liet buitenlandbloei onzer havens door aansluitende handelslijnenen voeding der spoorwegen door verbetering der groote zeehavens dat was bij hem een overwegend belang. Steeds was hij werkzaam in die rigtinghoe verschillend som mige der uitvoeringsmiddelen ook mogen zijn beoordeeld. Over de aansluitingen met. het buitenland had hij daarbij zijn eigen denkbeelden. Hij was een vijand van lange onderhan deling en zoo doordrongen van liet overwigt dat de spoor wegverbindingen allerwege aanbrengen, dat hij meende, „men moest zijn gang maar gaan," den weg uitvoeren naar dat punt van het buitenland dat men het doelmatigst achtte, en. als de rails dan lagen dan zeggen aan 't buitenland: „Wilt gij ook aanslui ten? Gij kunt dadelijk aan den gang?" 't Möge de vraag zijn, ot zoodanige regel in alle gevallen proefhoudend zou blijken, voor het. meerendeel der gevallen zal het wel een praktische weg zijn overeenkomende met Thorbecke's vertrouwen op de algemeene opinie als beste bondgenoot; hij meende, dat alle gezochte bezwaren zullen moeten vervallenals zij worden^ onderwor- boete en de kostende heer Ballteu en diens echtgenoot (zustei van mevr. Langranden mevr. Langrand zelvebenevens haar zoon Anaiole (de beide laatsten bevinden zicb m in geland) ieder tot 3 jaren gevangenisstraf en de kostenaUe bovendien tot teruggaaf aan de insolvente massa van de daaraan door hen onttrokken goederen en geldswaarden. De veroordeelden, die zieli niet. hebben doen verdedigen, omdat zij aan de rechters staatkundige partijdigheid toeschreven, heb ben onmiddelijk appèl tegen het vonnis doen aanteekencn. In het kolendistrict ten westen van Bergen heeft eeu groot aantal mijnwerkers den arbeid gestaaktniet om hooger loon of minder werktijd maar enkel 0111 vacantie te nemen. In het henegouwsche stadje Beloeuil (3000 inwoners) lieb- ben zich bij de jongste gemeentelijke verkiezingen noch can- didaten opgedaannoch kiezers bij de stembus vertoond en zulks als manifestatie tegen het gouvernementdat sedert 15 jaren den aanleg van een over Beloeuil loopenden spoor- wegtak van Blaton naar Ath slepende houdtwaarvoor in Juni 1869 reeds een crediet van miljoen is toegestaan. Bij de Gedeputeerden van Antwerpen is een adres der catholieke meeting aldaar ingekomen waarbij op grond van door de verkiezings-bureaux begane informaliteiten en van door de liberale comité's uitgeoefende pressie, de vernieti ging der jongst gehouden verkiezingen gevraagd wordt. Den 14 is te Brussel in den Park-schouwburg een inter nationale dramatische wedstrijd geopend, en wel door het groningsche genootschap Braga, den volgenden dag gevolgd door de amsterdamsche vereeniging n Hooger zij ons doel.» Te Lons-le-Saulnier (Jura) heeft de jury eene 24jarige on gehuwde vrouw met meerderheid van stemmen schuldig ver klaard aan kindermoord. Wegens een gebrek 111 den vorm van het verdict, noodigde de president de jury uit, zich op nieuw naar de raadkamer te begeven tot herstel van het ver zuim. Na 5 minuten keerde zij terug en verklaarde toen de beklaagde niet, schuldig waarop deze onmiddelijk 111 vrij heid werd gesteld. Door bet, publiek werden over <leze wei felende en tegenstrijdige houding der gezworenen ondubbel- zinige blijken v ,n misnoegen aan den dag gelegd. De Algemeene Hervormde Synode heeft afgewezeu .een amendement van den heer E. Coquerel om de predikanten niet, ,en aan een puuncK u vaftjc j..„ „>•«- rechtstreeks door de stemarereclitig-a^n te onwerkzaam waar po.. het grijpen heeft, terwijl die hefboom zal blijven, zoo geheime negociatien gevoerd worden allerlei nevenbelangen in 't spel kunnen komen die met veel tijdverlies, de vaak eenvoudige hoofdkwestie bemoeyelijken. De wet was in 1853 door (le 2" Kam&r aangenomen, cn lag April, bij de Eerste ter afdoening. Deze besloot echter, bij de demissie van 't Kabinet en de kamer-ontbinding, alle stukken van de afgetreden regering buiten afdoening te laten en zoo is ook dat ontwerp eerst"later wi-êr opgevat, en in 1855 «enigzins gewij- zigd door beide Kamers aangenomen. Ter o-elegenhëid van de onderteekening van het duitsch- fransche° tractaat, heeft de Keizer aan 73 franschen. die nog in duitsche gevangenschap verkeerden, kwijtschelding van hunnen verderen straftijd verleend. De regeering heeft, wegens den hoogen leeftijd van den Paus, bij andere mogendheden de verkiezing van een opvolger ter sprake gebrachtten eindedoor het uitoefenen van in vloed een gematigd persoon te doen verkiezenmaar tot dus ver slechts bij 2 regeeringen weerklank gevonden. Van wege de curie is ter kennis der mogendheden gebracht, dat menin de veronderstellingdat het eerstvolgende conclave in geen opzicht zal belemmerd worden bij het doen zijner keuzevan elke wijziging omtrent den vorm en de plaats der verkiezing heeft afgezien. Uit de pas verschenen eerste aflevering van „De duitsch- fransche oorloe van 1870—1871 Geredigeerd door de krijgs geschiedkundige afdeeling van den grooten generalen staf, blijkt, dat de genl. v. Moltlce reeds in den winter van 1868:69 liet plan van een veldtocht voor het geval van een mogelijken oorlog uitgewerkt en aan den Koning voorgelegd had, het welk In den zomer van 1870 in hoofdzaak is gevolgd. Tusschen de beide ultraniontaansche hoofdorganen, a&Gcr- mania en de Schlezische V olkszeiting (het orgaan van den bisschop van Breslau), is een hevig verschil ontstaan over de juiste uitlegging der veel besproken pauselijke aanspraak. Laatstgenoemd blad keurt den overmoed der_ Germama af vergelijkt hare staatkunde met, die van den blinden Koning laii" Hannover, en zegt, dat de wijze, waarop het dogma dei- onfeilbaarheid is tot" stand gekomen een pijnlijk gevoel in het gemoed van vele goede catholieken heeft achtergelaten. Van de reeds betaalde 2 miljarden der oorlogspontributie en de in Frankrijk gedane heffingen van 641 miljoen th„ is bij verschillende Rijkswetten beschikt over 307 m. t,h., zoodat er 334 ra. ter verdeeling tusschen de Staten overblijft. Pruisen. Den 9 heeft te Nassau in het Lahndal de onthulling van het gedenkteeken voor den baron von Stein plaats gehad, in tegenwoordigheid van den Keizer, de Keizerin en den Kroon prins. De americaansche gezant, de heer Bancrofthield eene feestredewaarin hij van zijn verblijf hij von Stein ge waagde en deed uitkomen dat, deze staatsman het, eerst het denkbeeld der Rijks-eenheid wortel heeft doen vatten een plant, die door' den tijd tot een krachligen boom ontwik keld is. Den 13 zijn te Hannover de americaansche gasten aange komen die deel kwamen nemen aan den scherpschutters- wedstrijd van het Duitsch-Verbond. Dr. Pieper heeft hun verwelkomd met eene toespraak waarin hij de geestdrift, herdacht heeft, waarmede de Vereenigde Staten hunne be langstelling hebben geloond in de groote gevolgen van den duitscb-fransclien oorlog. De redenaar eindigde met uitte- roepen „Leve de americanen!" Beieren. De heer Loos, (oud-catholiek) aartsbisschop van Utrecht, en de kanunnik v. Vlooien zijn den 16 te Kaisers- lautern aangekomen en door het, comité der oui-catholieken zeer feesteiijk ontvangen, Ifij zijnonder het luiden der klokken en liet lossen van vreugdeschotendoor de feestelijk getooide stad naar de kerk der oud-catholieken gereden, waar de gemeente een te Beum heeft aangeheven en de aarts bisschop haar den zegen gegeven heeft. Den 17 had de toediening van liet vormsel plaats. Te Verviers heeft den 7 een groote internationale zang wedstrijd plaats gehad, waartoe 16000 vreemden waren op gekomen. De le. prijs voor vroeger bekroonde vereenigingen, een bronzen groep van 1200 een gouden krans van 600 in seld 1200 fr. en zeer fraai diploma, werd gewonnen door la Legia van Luik (137 executanten), de, gewone R prijs, eene groote prouden medalje en 500 fr., door de amsterdam- sclie liedertafel Oefening baart kunst/-, onder de leiding van den heer R. Colin. De rechtbank te Brussel heeft den 8 wegens medeplich tigheid aan de frauduleuse bankbreuk van Langrand-Dumon- ceau, bij verstek veroordeeld: de heeren Victor Henry en Camille Nothombieder tot 7 jaren gevangenisstraf, 500 fr. den, te beroepen, maar rechtstreeks door de stemgerechtigden te doen verkiezen. Bene poging der linkerzijde, om althans op de Algemeene Synode bet, rechtstreeksche kiesstelsel toepas selijk te doen verklaren, is, even als bij de presbyteria le rilden en de particuliere Synoden mislukt. De linkerzijde heelt echter genoegen genomen met eene wijziging der voordracht, volgens welke de particuliere Synoden wanneer het verkie zingen voor de Algemeene Synode geldt,in dubbelen gejale zullen vergaderen. Eene andere concessie aan die riehting (voorstel-Colani) gedaanisdat de Algemeene Synode piet om de 3 jaren, maar, even. als de particuliere Synoden, pile jaren zal bijeenkomen. Den 5 is het debat aangevangen over een voorstel van den predikant Cambefort om, behoudens verkregen rechtenniemand tot liet leeiaarsambt, toetelaten die de° door de Synode vastgestelde geloofsbelijdenis niet for meel en schriftelijk heeft, aangenomen. Den 6 is het debat geëindigd met de aanneming van een door den voorsteller goed gekeurd amendementvolgens 't. weik ieder candidaat voor het leeraarsambt vóór zijne bevestiging moet verklarendat hij liet geloof der Kerk belijdt, zooals dit door de Algemeene Synode is vastgesteld. Nadat 3 amendementen verworpen waren, is liet, geamendeerde voorstel-Cambefort met, 62 tegen 39 st,. aangenomen. De Synode heeft, bij een aan de gemeen ten gericht adresdeze uitgenoodigd maatregelen te nemen tot voorbereiding van de scheiding tusschen Kerk en Staat, welke door de Synode in beginsel is aangenomen. Na eent permanente commissie benoemd te hebben, is de Synode toe den 15 November uiteengegaan. Sedert den 13 Juni zijn in het, dept. van het Noordenen in de aangrenzende gewesten geene nieuwe gevallen van veepest, meer voorgekomen. 5/000 btuks vee zijn scdeit.het begin der ramp afgemaakt, gemiddeld eene waarde van 264 fr. vertegenwoordigende; bovendien zijn er afgemaakt, waarvoor de schadevergoeding niet gevraagd of geweigerd is terwijl een zeer groot aantal gedurende den oorlog in de provian- deerings-parken der legers aan de besmetting bezweken is. De ^gemeenteraad van Marseille heeft beslotenhet onder het tweede Keizerrijk opgerichte standbeeld van den voor- treffelijken bisschop Belzunce te verwijderen. De prefeét de Kératry heeft van de regeering machtiging gevraagd 011. dit. besluit te vernietigen. t De minister Lefranc heeft, naar aanleiding eener hem door de Nat. Vergadering toegezonden petitie, eene circulaire aan de prefecten uitgevaardigd, waarbij zij' uitgenoodigd worden en om voor het in acht nemen der zondagsrust te waken en te j rijk beletten dat er op zondag aan openbare werken gearbeid j wordt. De graaf en gravin v Parijsdie op weg w aren naar o. t Malowaar in een badhotel vertrekken voor hen gehuurd waren, hebben hun plan veranderd en zijn naar S. Servan gegaan, dewijl onhandige vrienden hunne aankonist.in'eerst genoemde plaats door eene illuminatie wilden viercp. De burgerlijke overheid van Parijs schenkt eene premie van 3 fr. aan alle onvermogendendie hunne kinderen ter vaccineering aan de mairieën aanbieden. De soldaten van het leger van Parijs worden op last van den genl. de Lad- mirault, bij compagniën aan de geneeskundige academie ingeënt,. ^Den 14 is te Ferté-sous-Jouarre een banket, van 1800 personen, meest plattelandbewoners gehoudenter viering van den verjaardag der inneming van de Bastielje. De lieer Gambelta heeft aan hetzelve het woord gevoerd en heeft de republikeinen tegenover hunne vijandendie hen zoeken te verdeelentot eenheid vermaand. Frankrijks grootheid moestzeide hijhersteld worden door verplichtniet,-kcr- kelijk onderwijs en door volkomen algemeene dienstplichtig heid. Te Parijswaar het aauzoek door 4 leden van den gemeenteraad was gedaante LyonMarseille en elders is het houden van soortgelijke banketten door de overheden verboden. Te Bordeaux is een soortgelijk banket gehouden, waaraan verscheidene raadsleden en 3001» personen aanzaten, en verscheidene feestdronken zijn uitgebracht,. De goede orde is niet gestoord De Algemeene Raad der Monden van de Rhone heeft den 12 met 11 tegen 5 st. en 5 leden buiten stemming de De partementale Commissie, die, naar aanleiding van geschillen met den prefect de Kératry, zijn ontslag genomen haduit genoodigd ora dat ontslag intetrekken waaraan zij voldaan heeft. De discussie getuigde van groote vijandigheid tegen den prefect, die zich genoopt zag de vergadering te verlaten. In de acte van beschuldiging omtrent het fusilleeren van den dyonsehen kruidenier Arbinetwordt, gezegd, datof schoon* er geen overtuigend bewijs wasdat bij de pruisen als spion gediend heeft, zijne houding zoo was, dat ernstige vermoedens tegen hem moesten oprijzen; dat ecliter de heeren de Serres, door hei als gedelegeerde van het ministerip van van oorlog bij liet, üosterleger, onbevoegd gelasten der exe cutie en ('remer door het ten uitvoer leggen van dat bevel zonder voorafgaand onderzoek en ondanks de tegenwerpingen der burgerlijke overheid, overgecflijk lichtvaardig gehandeld hebben weshalve zij naar den l'echter verwezen wordende eerste als pchüldig aan moord, de laatste aan medeplichtigheid. De keizerlijke commissie voor de internationale tentoon stelling van 1867 is op haar verzoek ontbonden. Met. in begrip der door den Staat en de stad Parijs verleende sub sidie van 12 miljoen heeft zij ontvangen 26,25 l.,085, uitgegeven 23,440.802, over ruim 2,766,000 fr., zoodat, de vrijwillig bij eengebrachte waarborgsom van 10 miljoen onnoodig is ge weest,. Het overschot wordt verdeeld tusschen den Staat de stad en de vrijwillige borgen. Nationale Vergadering. Den 10 hééft de heer Gas tonde voorgesteld om van de patent-belasting 60van de belasting op deuren en vensters 40en van de be lasting op het, personeel en het meubilair 20 opcenten te heffen. De heer Thiers heeft verklaarddat de regeering dit voorstel" aanneemten heeft, de waarschijnlijke opbrengst, der nieuwe belastingen als volgt opgesomdgrondstoffen 93 miljoen; roerende waaiden 20 miljoen; hypothecaire schuld brieven 3 miljoen; ontworpen belasting op de metalen, met uitzondering van het, ijzer, 9 miljoen; sterke dranken en maïs 20 miljoen frs. Zoo doende zouden nog 60 miljoen frs. ont breken', welke door het voorstel Gastonde zouden gevonden worden. De heer Thiers heeft aangekondigd, dat de regeering de verhooging der belasting op het zout en der grondbelas ting laat varen. Hij heeft het gevaar en de moeilijkheden doen uitkomen, welke aan het belasten van de opbrengst der handelsondernemingen verbonden zijnen hij heeft be sloten met te zeggen: „De Vergadering is vrij, maar zij zou eene groote fout begaan indien zij deze belasting aannam." In liet vuur zijner rede heeft de President meermalen uit drukkingen gebezigd, welke bij de linkerzijde de levendigste toejuiching en bij de rechterzijde afkeuring en verwijten hebben verwekt,. Zijn betoog werd daardoor herbaalde malen afgebroken, hetgeen hem aan de rechterzijde deed toevoegen, dat zij hem niet, eens eené vrije discussie toestond. Den 1L lieeft de commissie voor de wetsvoordraeht omtrent de handelsomzettingen aangekondigd, dat zij het amendement van den heer Bucarre overgenomen en in plaats van art. 1 der voordracht, gesteld had. De heer Desseligny bepleitte deze belasting in eene zeer toegejuichte rede, en werd door den minister Goulard beantwoord. De Vergadering verwierp met, 355 tegen 299 st. genoemd artikel, liet hoofdbeginsel der voordracht inhoudende. Deze uitslag was daaraan te wijten dat de linkerzijde de zaak niet slechts uit liet finan- ciëele, maar ook uit, liet politieke standpunt beschouwd had. Verscheidene leden gingen den heer Thiers met den uitslag der stemming gelukwenschen. Den 12 is eene lijst van 32 car.didaten ingediend voor de verkiezing van 22 leden van den Staatsraad. De nominatie is in zeer conservatieven geest uitgevallen, zijnde de repu bliek slechts door 2 of 3 namen vertegenwoordigd. Door den lieer PouyerQuerlier werd de verhooging van het patentrecht (eerste gedeelte van liet. tegenontwerp van den heer Gastonde) bestreden; verkieslijker dan dit en dan de belasting op de verknopenachtte hij de door hem in dertijd voorgedragen belasting op de grondstoffen. G.raaf Jaubert bestreed de laatstgenoemdeen meende, even als de financier Germain dat er nog veel bezuinigd en gevolgelijk het bedrag der door de regeering verlangde 200 miljoen aanmerkelijk verminderd kon worden. De lieer Thiers ver dedigde daarop weder de eerst op 165 miljoen maar laat stelijk tot 93 m. gereduceerde grondstoffen-belasting en wilde het verder i enoodigde bekomen door het project -Gastonde (39 111. op de patenten12 op deuren en vensters en 9 op personeel en mobilair) en voorts 47 m. op alcoholische dran ken roerende waarden, hypothecaire inschrijvingen en me talen. Dan zouden de door de regeering voorgestelde op centen op het zout en de grondbelasting kunnen vervallen. Toen de spreker aan het eind zijner redewat meer vertrou wen vragende bij het lierstel der zedelijke ordenadat hij de stoffelijke verzekerd hadzeide: „gij liebt onseen regee- ringsvorm gegeven dien men de republiek noemt," heeft de rechterzijde lieftig geprotesteerd en volgeliouden dat de re publiek maar tijdelijk bestaat. Na een zeer onstuimig tooneel heeft, de President, onder de toejuichingen der linkerzijde, andermaal verklaard, dat, hij de conservatieve republiek zal handhavenen gezegddat lnj vóór het uiteengaan der Ka mer haar een overziclit, van den staatkundigen toestand des lands zal mededeelen. Den 13 is het eerste gedeelte van het voorstel-Gastonde met eene groote meerderheid aangenomen en het tweede met 330 tegen 303 st. verworpen. De lieer Relcastel heeft voorgesteld om 10 fr. van elke piano te heffen en de cafés-ehantants en openbare bals in de eerste klasse der patentscliuldigen te brengen. De heer Brunet stelde, met het oog óp de uitvoering der legerorganisatie en de invoering van doortastende bezuinigingen, voor, Frank en de koloniën in 12 regions te verdeelen, elk van ge middeld 3,600,000 zielen. Voor beide voorstellen is de urgentie gevraagd maar voor liet laatste niet verleend. Dë commissie voor de leeningswet heeft den 15 haar ver slag uitgebracht. I11 overleg met, de regeering is_ er een ar tikel aan toegevoegd, waarbij de Bank gemachtigd wordt, het maximum barer biljetten van 2800 tot 3200 miljoen fr. te verlioogen. De jury te Dublin heeft de uit voerende macht veroordeeld tot eene schadevergoeding van 25 aan Cf Byrnedie bij het uiteendrijven der menigte, tijdens de voorgenomen volks vergadering in het Phoenix-park voor de vensters van den prins v. tValesdoor de polieie geslagen was. Zijn advocaat was het Parlementslid Butt. Den II is aan den heer Bright, iu zijne woning te Roch dale,' door een aantal vrienden iu de distrieten der potten bakkerijen van Staffordshire, als bewijs van waardeering een geschenk zijnde een fraai gebeeldhouwd kabinet met eene sclioone verzameling aardewerk aangebodenen bij die ge legenheid heeft, de heer Bright het woord gevoerd. Hij lieeft, de houding der lords tegenover de ballot-bilt gegispt, zeggende, dat het Hoogerliuis bijna liet laatste toevluchtsoord was voor onwetendheid en staatkundigen hartstocht,. De heer Bright heeft de liberale staatkunde der laatste 30 jaren geroemd en voorts onder ander anderen zijne instemming betuigd met de jongste concession aan Rusland gedaan en gezegd dat hij geloofde en hooptedat aan de geschillen met America een einde zou komen. Den J 3 is te Londen de tiende of laatste zitting van het internationale penetentiaire congres gehouden. Vervolgens hebben de engelsche afgevaardigden aan die van het vasteland en America een diner aangeboden. Dien dag is de bijna voltooideuit vrijwillige giften ge bouwde sclioone ritualistische S. Maria-Magdalenakerkin Padington welke een der beste orgels van Londen bezat geheel uitgebrand. Door de hevige onweders in het laatst der vorige week zijn de Medlock en de Mersey den 13 buiten hare oevers getreden cn groote verwoestingen aan huizen en akkers toe gebracht Een gedeelte van Manchester was overstroomd door de Medlockwaarop eene menigte lijken met en zonder kisten van de r. c. begraafplaats dreven. Hoogerhuis. Den 11 isop voorstel van den minister van koloniënvoor de tweede maal gelezen een wetsont werp, tot het .uitvoeren der bepalingen van het tractaat van Washington ter zake van de visscherij in de canadasche wateren, waaromtrent de meening van het canadasche Parlement, veel gunstiger is geworden sedert, het, uitzicht,dat het moeder land eene leening van 2 milj oen voor de canadasche kanalen en den Pacific-spoorweg zal waarborgen. Den 12 is in comité beraadslaagd over de wet tot regeling van het lager onderwijs iu Schotland. Daarin zijn tegen den zin der regeering. verscheidene belangrijke wijzigingen gebracht,o.a. dat de lagere scholen in Schotland onder eene afzonderlijke scliotsche schoolcommissie en niet onder eene afdeelir.g van den Geheimen Raad zullen worden gesteld (81 tegen 70 st). In het inleidend art. werden, op voorstel van den hertog v. Richmond, met eene meerderheid van 21 st., zinsneden gevoegd inhoudende dat, het scliotsche gebruik, door de wetgeving bekrachtigd vordertdat iu de openbare scholen voor het godsdienst-onderwijs gezorgd wordt. Den 15 zijn, met het oog op de aanstaande verdaging van het Parlement 7 wetsontwerpenwelke niet afgehandeld konden wordendoor de regeering ingetrokken. De lieer G. Bentinck stelde voor om den post van 173,676 (bezol diging der Admiraliteit,) met 4500 te verminderen, zijnde de bezoldiging van den eersten lord, die geen zeeofficier is, eene ongerijmdheid, waaraan de voorsteller de jongste rampen der marine toeschreef. De lieer Gladstone bestreed deze be wering meest altijd stond een burger (die als lid van bet kabinet staatsman moet zijn) aan het hoofd der marineen een der uitzonderingenhet bestuur van lord V incentwas allerrampspoedigst geweest,. Lagerhuis. Den 10 is zonder hoofdelijke stemming verworpen het voorstel van den heer Morrison óm zijn ont werp eener nieuwe kieswet voor de tweede maal te lezen. Dat ontwerp bedoelde o.a. eene vertegenwoordiging overeen komstig het zielentalin verhouding van 1 Afgevaardigde op de 40000 zielen. Den 11 is, op voorstel van den minister van binn. zaken, voor de tweede maal gelezen de reeds door het Hoogerhuis afgehandelde wet,, welke strekt 0111 het/stelsel van het ver- leenen van patenten voor den verkoop van sterke dranken te verbeterenen om de policie-maatregelen betreffende de ver- valsching der dranken en den tijd van sluiting der herbergen te verscherpen en samen te vatten. Den 12 zijnop aanmaning van den minister Forster, de amendementen op de ballot-biltop welke de Lords bleven aandringenmeerendeels aangenomendat omtrent de on geletterde kiezers verworpen. Het ontbrak bij de discussie niet aan afkeuring van de houding der Lords. Den 15 zijn de door het Lagerhuis iu de amendementen der Lords gebrachte wijzigingen goedgekeurd. Kolonión. Den 22 Juni is op den Grand-Trunk-spoorweg in Canada, niet ver van Belleville, een locomotief ontspoord, waardoor 1 goederenwagen en 2 passagierswagens over elkan der stieten en over den verbrijzelden.locomotief tuimelden, aan welks ontsnappenden stoom de opgesloten passagiers ge durende eenigen tijd bloot stonden. De passagiers der overige wagens boden zoo spoedig mogelijk hulp. 5 Personen werden dood gevonden en 60 hadden hevige brandwonden bekomen; vóór den avond waren reeds 23 hunner overleden en op de 3 volgende dagen bezweken er nog 12. De cholerawelke sedert half-Mei verwoestingen aanricht te Kiew J ekatarinoslawCherson Odessa en Kamenetz, is ook uitgebroken te Moskou en andere plaatsen. De Porte heeft hare goedkeuring aan het nieuwe tarief voor het Suez-Kanaal geweigerd. Zij heeft den roumanischen minister ostaforutijdens zijn verblijf te Konstantinopel, op nadrukkelijke wijze te kennen gegevendat, Roumanie de israëlieten op een beteren voet behoort te behandelen, indien het eene vreemde tusschenkomst in zijne aangelegenheden wil voorkomen. De patriarch der armenische catholieken msgr. Kupélian heeft niet alleen de investituur maar ook de Medjidié-orde van den Sultan ontvangenen aan msgr. Hassoun is last gegeven om Konstantinopel te verlatenopdat zijne tegen woordigheid geene voorwendsel voor woelingen óplevere. Om aan de gewetensbezwaren der rechtzinnige armeniërs te ge- moet te komenheeft de regeering eene kerk ter hunner be schikking gesteld. De fransche gezant ijvert steeds voor deze bassounistenmaar de oostenrijksehe heeft hen in den steek gelaten. Oostenrijk. De Verfassungs-partij is ontevreden op het ministeriede redenen daarvan zijnde benoeming van den heer v. Éybesfeld, door het vorig ministerie benoemd tot stadhouder vau Boven-Oostenrijktot stadhouder van Bene den-Oostenrijk de door den minister van eeredienst in den Rijksraad gegeven verzekering dat het adres der bisschoppen aan de regeering over ce schoolwetgeving zeer verzoenings gezind luidde, terwijl een door de A. F. Prese openbaar gemaakt uitreksel geheel anders luidthet uitstellen van de weder-bijeenroeping van den Rijksraad tot den aanstaanden winter, en daardoor liet verdagen van de vaststelling der be- grootingder confessioneele wetten en van het accoord met Galicie. De minister van eeredienst heeft zieli in de oogen der Verfassungs-partij weder eeuigermate gerehabiliteerd, door eene verordening welke de jezuieten van deelneming aan de verkiezing van een rector-magnificus der hoogeschool te Inns bruck buitensluit. De rector, die zitting in den tyroolschen Landdag heeft, wordt beurtelings door de faculteiten benoemd, en dit jaar zou de beurt aan de theologische zijn; deze staat echter buiten de universiteit en is eene instelling der jezuïe tenorde welke zich eerst 3 jaren geleden als faculteit heeft weten te doen erkennen. De Keizer heeft op de toespraak van den president van den cro ,tischen Landdagaan de deputatie welke hem het adres van antwoord kwam aanbiedengezegddat, hij met bevre diging waarnam dat de Landdag eene riehting inslaat, welke praetische gevolgen belooft. De staatsrechtelijke betrekkingen van Croat ie tot Hongarije zijn, naar de Keizer in herinnering bracht, door liet eerste artikel der wet van 1868 geregeld, waarin ook eene zoo ruim mogelijke autonomie aan Croatie verzekerd wordt. De Keizer verklaarde verder, dat hij den liongaarsclien Rijksdag zou uitnoodigen om ten opzichte van den wensch van den Landdag naar wijziging of aanvulling der genoemde wet met den Landdag in onderhandeling te treden. Te Praag zijn eenige personeu in hechtenis genomenter zake van een voorgenomen aanslag tegen den stadhouder bn. Kotter. De kardinaal-aartsbisschop van Napels heeft eene circulaire aan de pastoors uitgevaardigd, waarin dezen gelast worden hunne leeken aant esporen tot het deelnemen aan de aanstaande gemeentelijke verkiezingen. De Paus heeft hij een door hem aan de romeinsche pastoors verleend gehoor te kennen gegeven dat zijn doel met den aan de hooge geestelijkheid gegeven last voornamelijk is om mannen iu den gemeenteraad van Rome te brengen, die de zaak vnn het onderwijs en de opleiding der jeugdwelke

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2