m 1 No. 30. Vierenzeventig ste Jaargang 1872. Z O N I) A G 28 JULI. tot (Officieel (föcbccltc Politiek (tDocrzicht. 221cficlt jfischc i3ct*tch<cn. ÜMiilst'hiaiul BBclgic. Frankrijk. A L K IH A A It S C H E CO RAN Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f franco per post t 0,8», afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van l-»5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in liet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR; Gezien den brief van den districts-vcearts van 17 Julij 1872, waarbij verzocht wordt naar aanleiding van het feit, dat een van dolheid verdachte hond zich te Alkmaar heeft vertoond, uitvoering te geven aan 8 van art. 3 van het Kon. besluit van 4 Dec. 1870 (Staatsblad No. 190) in verband met art. 30 der wet van 20 Julij 1870 (Staatsblad No. 131) en in overweging wordt gegeven den ingezetenen te veroorloven hunne honden, mits goed gemuilbandof aan een kettingtouw of band bevestigdeenige beweging te geven en hen uittenoodigen hunne dieren van behoorlijk drinkwater te voorzien. Gezien de zoo even aangehaalde artikelen. Besluit: 1°. Te gebieden dat met ingang van heden, tot nadere aan kondiging, de honden moeten worden vastgelegd of vast gehouden blijvende het geoorloofd de honden, mits goed gemuilband of aan een ketting, touw of band hevestigd, eenige beweging te geven. 2°. De ingezetenen uittenoodigen hunne dieren van behoorlijk drinkwater te voorzien. AlkmaarDe Burgemeester van Alkmaar, 18 Julij 1872. P. A. van der DRIFT, 1°. Burg. LATIJNSCHE SCHOOL TE AL KM AAR. Ouders of voogden die hunne zonen of pupillen het on derwijs op de Latijnsche School met den aanvang van den nieuwen cursus, Maandag 2 September 1872, verlangen te doen volgen, worden uitgenoodigd naam en ouderdom hunner zonen of pupillen uiterlijk vóór den 12 Augustus 1872 aan den ondergeteekenden op te geven. Aan hen, die noch een bewijs van vroegere toelating tot, eenige Nederlandsche La tijnsche school of Gymnasium, noch een getuigschrift kunnen overleggen dat zij ten minste het onderwijs op de laagste klasse eener openbare Hoogere Burgerschool met voldoend gevolg hebben afgeloopen zal de dag van bet examen, ter toe lating vcreischt, later worden medegedeeld. l)e Rector der Latijnsche School, Dr. J. J. de GELDER. POLITIE. Ter terugbekoming aan bet commissariaat van politie voor handen eene portemonnaieeen knipmes; een koedek; een mand; twee duitsche pijpeneen kinderhoedje. Ljjst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e. hellt der maand Juni 1872 G. van BERGEN. Amsterdam; Wed. de BOER. 's Gra- venhage; H. HUTTEMEIJERHaarlemmermeerJ. de JONG, Nieuwesluis; C. J. BENNIKER, Oldenzaal; M. C. DU1JM, SloterdijkB. BIERBOOM, Spaarndam, P. AN- NE3, 't Zand. Van de hulpkantoren BurgerrlotbrugP. BRUIMANS, Amsterdam. Oudcarspel1BESTENBUIK Lookzen. Schoorldam H. van dek VLIED, Warmeuhuizen. Wat te voorzien was is geschied. De uitvaardiging en toe passing der Jezuiten-wet hebben in en buiten Duitschland groote beroering doen ontstaan, bittere klachten zijn ver nomen beschuldigingen van geloofsvervolging- gehoord en de meeste liberale organen zelfs de organen der partij waaraan door Jezuiten en geestverwanten van Jezuiten, door hun vrienden en verdedigers de schuld van al het kwaad wordt gegeven, waarvan leer, richting en beginselen door hen worden bestreden met onverdoof baren ijver en onverpoosde krachts inspanning keuren de maatregelen van bet nieuwe Keizerrijk af. Toch was ook dit te voorzien. Het beginsel van vrije volksontwikkeling, gelijk recht voor allen, strenge onzijdig heid van den siaat niet alleen op het godsdienstigmaar op geheel het geestelijk gebied laat dergelijke maatregelen niet toe dan in geval van den dringendsten noodals de slaat wordt geacht in onmiddellijk gevaar te verkecrenonder omstandigheden waarin men bij voorbeeld ook het recht van vereeniging en vergadering opheft, de pers haar vrijheid ont neemt aan de politie de maeht verleent om zonder rechterlijke tusschenkomst over de persoonlijke vrijheid te beschikken omstandigheden waarin men een staat, van beleg afkondigt, Zulke maatregelen kunnen tijdelijk onvermijdelijk zijn, en de Duitsche Regeering heeft, ook deze wet een noodwet genoemddie door beterealgemeene maatregelen vervangen behoort te worden. Maar de vraag is reeds in dit blad gedaan en het antwoord er aan toegevoegd: „Zon, wat Duitsch land betreft, de nood daar inderdaad zoo hoog zijn gestegen, dat noodwetten en voorloopige maatregelen onvermijdelijk zijn? Geloove bet wie kan." Daarmee is niet bedoeld, dat Jezuiten en geestverwanten van Jezuiten geen zeer vijandige bedoelingen zouden koesleren tegen het Duitsche Rijk zooals het thans is gevestigd en ingericht. Hun eigen taal bewijst daaromtrent genoeg. Maar volgens de liberale leer behoort in den regel de vijandige gezindheid alleen dan gestraft te worden wanneer zij zich in daden openbaart of tracht te openbaren. Dan alleen bestaat er misdrijf of poging daartoeen behoort de wet tusschen beide te komen. Zoo zal bij voorbeeld de communistdie den eigeindom diefstal noemt en de leer verkondigtdat alle eigendommen en kapitalen aan de tegenwoordige bezitters ont nomen en onder het volk verdeeld behooren te wordenof wel een algemeene werkstaking als een zeer wenschelijkc zaak aanprijstevenzeer vrijheid van spreken behooren te hebben als de republikein, die, in het algemeen en zelfs in het bijzonder voor Nederlandde republiek als den meest gewenschten regeeringsvorm aanbeveeltde clerieaaldie den staat verplicht acht, alleen vrijheid van openbare prediking en be lijdenis te verleenen voor de leer die van het voor hem onfeilbaar gezag uitgaat, 't zij dan Paus, concilie, synode of bijbelwoord, evenzeer als de bestrijder van Katholiscisme Protestantisme, Christendom, geloof aan God, als in zijn oog niets anders dan schadelijk bijgeloof. Gaai' echter de communist over tot aansporing van een verzamelde menigte tot plundering van een magazijn, om alvast een begin te maken met de verdeeling, stelt hij zich aan het hoofd van een aantal mannen om de onwillige arbeiders tot werkstaking te nood zaken Smeedt de republikein een aanslag tegen onze gevestigde Regeeringstoort, de ijveraar voor geloofbijgeloof of ongeloof anderer godsdienstoefening of eeredienstpredikt, hij verzet tegen de wet en de overheid, tracht, bij vreemde Regeeringen tot ernstige tusschenkomst,nadeelig werkende maatregelen of geweld te bewegentot vestiging der door hem begeerde orde van zaken dan is er aanleiding dan is er noodzakelijk heid tot vervolging en strafdanmaar ook eerst, dan. Niet allen denken daarover echter op dezelfde wijze; en als hier reden tot verbazing bestaatdan ligt zij wel bet meest hierindat, zij die tegenwoordig zoo sterk uitvaren tegen de Duitsche Regeering wegens haar maatregelen omtrent de Jezuieten in" beginsel den staat soortgelijke tusschenkomst ten plicht stellen. Waar gij zoo bitter over klaagtMijne Heerenis slechts een kleinigheid van hetgeen gij steeds begeerd hebt en verkondigd. Dit, is nu eens een manier van regeeren naar uw hart, nog wat slapjes'en flauw, het is waar, maar toch iets, een klein proefje. Nu proeft, gij eens hoe zij smaakten in zooverre hebt ge uw zinmet dit, kleine on derscheid evenwel, dat, thans in Duitschland uw vrienden proevenwat, gij overal hun tegenstanders zoudt wil len doen ondervinden. Misschien kan dit lesje u goed doen, en dan zou de Jezuitenwet inderdaad nog heilzame gevolgen kunnen hebben, schoon doorgaans goed onderrichte lieden verzekeren dat gij onverbeterlijk zijt. De heer Alberdingk Thijm bij voorbeeld die het een „onzinnigheid" noemt,, met het straffen eerst te beginnen, als de verkondiging van de gevaarlijke gedachte baar noodzakelijke vruchten reeds gedragen heeft, in booze da ,en, en daarom het, verderf lijk zaad wil uit roeien voor het, zijn gift,vrucht heeft gezetmoet, den Uuit- schen Rijksdag wel toejuichen over het in toepassing bren gen van zijn geliefd stelsel, 't Zijn nu wel zijn eigen geestver- u anten die er de minder aangename zijde vanleeren kennen, maar deze toevallige omstandigheid kau het, stelsel geen schade doendat behoort zonder aanzien des persoons te worden toegepast; van daag treft het mij, morgen u, hier de jezuitendaar de liberalenal naar mate de Regeering van het verderflijke van mijn of van uw beginselvan de bemoeiingen der Jezuiten of van die der liberalen overtuigd is. Dit geeft een aangename afwisseling, en doodt die ver velende eenvormigheid van de verschillende moderne staten. Zoo kunnen wij weer geleidelijk tot de bonteromantische verscheidenheid van de middeleeuwen terugkeeren. Daartoe is inderdaad slechts een enkele eenvoudige maatregel noodig: volkomen opheffing van bet beginsel der scheiding van kerk en staat,. Laat elke regeering maar weer een enkele staats kerk aannemenal wat, daartegen strijdtalles wat dwaling is in haar oogen straffenwerentegengaan. Hier zal men niet de Jezuiten, maar de Katholieken vervolgen, daar de Protestanten, overal de Joden, de niet-rechtzinnigen enon- geloovigenin Turkije, in China en Japan de Christenen. En als die zaak eens fiks wordt aangepakt en doorgezet dan is er kansdat, er nog een aantal dingen terugkeeren die onze beginsellooze flauwe twijfelmoedige kleurlooze weekhartigesentiment,eele eeuw heeft afgeschaftals daar zijn het geeselen en brandmerken, de doodstraf, de pijnbank en van tijd tot tijd eens een flinke godsdienstoorlog. Ja, misschien wordt dan nog eens algemeen zekere „stapel" in eere hersteldwaarvan 5e heer Alberdingh Thym niet, kan verdragen dat hij „in diskrediet" wordt gebracht, Zoo zou er nog weer geur en kleur in de samenleving en in den om gang der volken onderling kunnen komen Ook wat voor vier weken reeds hier werd opgemerkt: „de vraag is, of de geheele wet ingediend, en zoo al ingediend, aangenomen zou zijn gewordenwanneer de Duitsche ultra- montanen in den laat,sten tijd niet een zoo dreigendeschier uittartende taal hadden gevoerdiszoo mogelijkdoor latere feiten nog bevestigd, of liever, de inderdaad vijandige gezindheid der ult.ramontaansche partij jegens het Duitsche Rijk is nog duidelijker geblekenen zouzoo ooit de genomen maatregelen in een stelsel van algemeene wetgeving konden passenRegeering en Rijksdag schier in 't gelijk stellen. Over de bekende uitdrukking omtrent den steen die het kolossale beeld zal verpletterenwordt zelfs strijd gevoerd door twee Katholieke Duitsche bladen waarvan het, een de hevigheid en de vijandige gezindheid die op het "Va- tikaan jegens Duitschland blijkt, te heerschen, ernstig betreurt. Blijft de Kerk zelve niet onzijdig in politieke kwestiën, dan ontstaat er gevaardat ook de Staat, naar voorbehoedmid delen omzietdan worden er staatsliedenregeeringen en volksvertegenwoordigingen gevondendie zich verplicht en gerechtigd oordeelen tot het nemen van buitengewone maat regelen tegen die orden en genootschappen in de Kerk waarvan de vijandige gezindheid inzonderheid geacht wordt uit te gaan. Nog onlangs werd bij gelegenheid van de mededeeling dat weldra te 's Hertogenbosch een nieuwe courant, in vrijzinnige richting zou verschijnen, onder anderen ook „om aan de Ka tholieken die de agitatie en de antinationale richting der ultramontaansche factie afkeureneen orgaan in de pers te bezorgenherinnerd aan „de openlijke revolutie dier partij tegen onze instellingen en tegen het staatsgezag." De schrijver wijst onder anderen op de volgende woorden van een gees telijke in zijn „Wenken aan de Katholieke adressanten in Neder land „Tot heden moesten wij wijselijk de gouvernementen ontzien en ze tegen de revolutie sterken, doch enz.mocht Z. M. de kracht bezitten bijtijds recht te doen, geen mi nisterie naast zich te ontmoeten, dat den volkswil der halve natie wederrechtelijk dwarsboomtDe Katholieken zullen zich des noodsgelijk in België wenden tot de andere mogendhe den."Herinnerd wordt het schrijven van den heer T. Brouwer te Arnhem aan de Briel^ehe subcommissie aldaar: „Eene natio naliteit waar der bevolking op die wijze in 't aangezicht wordt geslagen, heeft voor mij geene waarde meer. Moge ook, als die nationaliteit in eene grootere mogt verdwijnen, dat J op geene betere behandeling kunnen rekenen ze zaldoor den vreem deling aangedaan, minder gevoelig, minder grievend wezen". Eindelijk wordt,om van de feitelijkheden op 1 April maar te zwijgen de aandacht gevestigd op de verklaring van de Rosen- daalsche Courant„Voor ons Katholieken, of indien gij wilt Ul- tramontanen, heeft een wet, welkdanige ook geen gezag, tenzij slechts in zooverre zij niet in strijd is met de rechtvaardigheid, dat, is: met, het natuurlijk en goddelijk recht,. Neen, wij Katho lieken aanbidden niet den Staats-Godde Staat is volstrekt niet de hoogste uitdrukking van het gezag; immers een hoo- ger gezag beheerseht èn den Staat èn de maatschappij na melijk bet, goddelijk gezag-" De Maasbode, een geestverwant,, maakt daarentegen aanmerking op het, gering aantal Katholieke rechterlijke ambtenaren in verhouding tot de Katholieke bevol king. Reeds is de ongegrondheid van die berekening aangetoond en de volkomen juiste opmerking gemaakt dat, dergelijke motieven bij rechterlijke benoemingen vooreerst alles behalve in den geest van de Grondwet zouden zijn, maar daarenbo ven datwil men op verhoudingen lettendie verhouding gezocht moet worden niet tot de Katholieke bevolking, maar tot het betrekkelijk zeer gering aantal Katholieke rechtsge leerden en het nog geringer aantal daaronder die een benoe ming verlangen. Als ons b. v. gewezen wordt op het, gering aantal Katholieke rechterlijke ambtenaren in Noord-Holland, heeft men zieh dan afgevraagd, of er zich zelfs wel Katholieke sollicitanten hebben opgedaanen hoeveel Maar als men inderdaad moest aannemendat het waar is wat de Rosen- daalsche Courant beweert: „Voor ons Katholieken heeft, een wet geen gezag, tenzij slechts in zooverre zij niet in strijd is met, de rechtvaardigheid," dan zou geen enkel Katholiek ooit tot eenige rechterlijke betrekking benoemd kunnen worden, want het is den rechter bepaaldelijk verbodende innerlijke waarde of billijkheid der wet te beoordeelen. Zoo weten deze ijveraars zeiven niet wat zij schrijven. Nog eens: geen liberaal, die aan de vrijheid en het „gelijk recht voor allen" waarlijk getrouw wil blijven, kan de bijzondere maatregelen, in Duitschland tegen de Jezuiten en de aan hen verwante orden genomengoedkeurenmaar hun vrienden en geestverwanten hebben allerminst recht om zieh te verbazen en t,e verontwaardigen, 't Is hun eigep stelsel dat hier wordt toegepast. Hun vijandig optreden tegen den hedendaagschen Staat en hun hevige taal hebben die maatregelen uitgelokt. Zij hebben wind gezaaiden zullen stormen oogsten. W. v. d. K. Pruisen. Een der hannoversche dagbladen meldt, dat de hertog v. Arenberg, lid van het Heerenhuis en van den han- noverschen Landdagzijne in Belgie gelegen goederen ter beschikking heeft gesteld van de uit Duitschland verdreven wordende jezuieten. De minister van eeredienst, heeft eene verordening aan de provinciale Schoolraden, waarin hij de ontbinding gelast van alle aan de gymnasiën of andere inrichtingen van onderwijs verbonden gods.iienst.ige vereenigingenen de wegzending der leerlingen die aan dergelijke vereenigingen deelnemen. Te Gnieuwkowo, in Posen, hadden 3 paters jezuïeten reeds 3 dagen eene missie gehoudentoen even na de af kondiging der jezuietenwef het telegrafisch bevel uit, Berlijn ontvangen werd om daaraan een einde te maken. De geheele bevolking was daarop in beweging gekomen, maar die gisting niet tot ongeregeldheden overgeslagen. De erfprins v. Wied is den 18 gedoopt met de namen Wil helm Friedrich Hermann Otto Carl, en met water uitdeJor- daan. Hij werd door den Keizer ten doop gehouden. Als peet stonden de Keizer, de Keizerin, prins Frederik der Ne derlanden, de hertogin van Osigothland, prins Albrecht (zoon) van Pruissende vorstin von Reusz, vorst Rarel van Rou- manie (vertegenwoordigd door den erfprins van Hohemollern), graaf Otto von Solms-Laubach, de vorstin von Braunfels en de vorstin-weduwe von Wied. De door den bisschop van Ermelaud geëxcommuniceerde leeraars van het gijranasium te Braunsbergdr. Michelis en dr. WoUmann, werden, wanneer zij eene gods'ienstoefening wilden bijwonenverzocht, de kerk te verlatenvoldeden zij daar niet aandan werd de dienst gestaakt. In den laatsten tijd heeft dit echter niet meer plaats gehad. Baden. Daar bet in den laatsten tijd voorgekomen is dat soldaten zich ten gevolge van het conflict tusschen Staat en Kerk tot ongehoorzaamheid verleiden lietenis aan de manschappen van het garnizoen te Freiburg bevel gegeven om iedereendie hen van hunnen plicht en hunne trouw jegens den Keizer afvallig maken wilonmiddelijk in hech tenis te nemen en daarbij noch op stand noch op rang te letten. Elzas-Lotiiaringen. De woelingen om de jongelieden te bewegen het land te verlaten, ten einde zieh aan de krijgsdienst te onttrekkenduren steeds voort. America wordt thans voornamelijk in plaats van Frankrijk als het land van vrijheid en belofte voorgestelden daarheen richt zieh nu ook de groote stroom der emigranten. Een deel der gees telijkheid moedigt deze landverhuizing aanen vele burge meesters bevorderen bet ontvlieden der dienstplichtigen Het, aantal dergenepdie de fransche nationaliteit verkiezen met het doel om zich in Frankrijk te vestigen zal in den Elzas 5 a 8, in Lotharingen 20 a 25 p.c. der bevolking bedragen, j (De bisschop van Straatsburg, die zooveel toegebracht heeft aan de vestiging en uitbreiding der in het Rijksland bestaande, meerendeels aan de jezuieten verwante geestelijke orden, heeft, een onderhoud met den opperpresident van den Elzas gehad, om aantedringen op eene omzichtige toepassing en milde uit voering der j ezuietenwet. De heer v. Muller moet hem ge antwoord hebben zoo veel doenlijk met zachtheid en met het oog op de bijzondere bestaande omstandigheden te werk te zullen gaan. De brusselsehe liberale Gazette heeft, onder den bijval der andere vrijzinnige organen eene inschrijving geopend onder den naam van denier des écolesu, ten behoeve der oprichting door het geheele land der vrije leekenscholen. Te Brussel heeft zich daarvoor eene centrale commissie en in verschil lende plaatsen hebben zieh subcommissiën gevormd. De grève in de Borinage beeft van lieverlede eene groote uitbreiding en een meer onrustbaar voorkomen verkregen zoodat het aantal weerspannige arbeiders reeds op 10000 geschat werd en uit Brussel en Bergen troepen naar het in gisting zijnde district afgezonden zijn. Later is de beweging weer bedaard zooals zij ontstaan is. De arbeiders hebben het werk hervatenkel op elkanders voorbeeld. De Koning heeft den heer Thiers tot grootkruis der Leo poldsorde benoemd. Gedep. Staten van Namen hebbenin antwoord op het vertoog van een clerikalen candidaat, die bij de gemeentelijke verkiezingen te Namen de nederlaag geleden heeft,, verklaard, datdie oandidaat de weftig verkozene is. Ten gevolge dezer uitspraak moeten 3 andere verkozen leden van den gemeenteraad zich aan eene herkiezing onderwerpen. De Ged. Staten van Antwerpen hebben op het ingediend adreseene enquête bevolen naar de te Antwerpen gehouden verkiezingen. Ook omtrent die te Mechelen zal een onder zoek plaats hebben. De rechtbank te Gent heelt een jongen pater, Martial van de „broederschap der christelijke leer," onschuldig ver klaard aan hem te last gelegde onzedelijke feiten, die door hem ten opzigte van aan zijne zorgen toevertrouwde minder jarigen zouden zijn gepleegd. Die vrijspraak is door de catholieken met groote voldoening vernomen en heeft te Gent tot verschillende manifestatiën van hunne zijde aanleiding 'gegeven. De scheepstimmerlieden te Antwerpgn genoten tot het laatst van Mei een dagloon van 4 fr„ dat sedertuit gebrek aan handentot, 5 en zelfs 7 fr. klom. Daar het werk thans aanmerkelijk is afgenomenhebben de bazen beslotenhet loon op 5 fr. te bepalen en het bestendig daarop te houden. De werklieden hebben hierop eene grève aangevangen. Het feestmaal te Ferté-sous-Jouarre (zie ons vorig Nr.) is gehouden onder eene tent, welke niet in staat was de aanzitten- den tegen de kevige-glasregens te beveiligen. Gambetta hield dan ook zijne toespraak onder eene parapluieterwijl zijne feest- genooten eene schuilplaats onder de tafels zochten. De slottoast werd ingesteld door Villaudmaire van Sans en lid van den Alg. Raad van Mélunen was gewijd aan ver plicht, kosteloos en Rekenonderwijs, scheiding tusschen Kerk en Staaten fusie tusschen Thiers en Gambetta. Onder de aanwezigen bevonden zich de gewezen garribaldische genl. Bordone, de radicalen Ranc, Allain-Targé en Challemel Latour. Het fanfarengenootschap van Ferté speelde nationale liederen. Te Lyon isin plaats van het verboden banket, met goed vinden der overheid een volksconcert in het Alcazar gegeven, waarbij veel geestdrift gebeerscht heeft. Te Brest hebben gedurende verscheidene dagen talrijke volksoploopen plaats gehad voor het klooster der jezuieten, waarvan de glazen ingeworpen en de bewoners op verregaande wijze gehoond en bedreigd zijn zoodat de tusschenkomst der polieie en der gewapende macht, is noodig geweest. De aanleiding tot deze ongeregeldheid was een door 2 ultra- radicale bladen geleverd verhaal, volgens 't welk een der paters van het gesticht ongeoorloofde betrekkingen met eene jonge weduwe zou hebben aangeknoopt. De gemeenteraad van Parijs beeft den 15 in beginsel be sloten tot den berbouw der mairieën van het 13", 15". 16e en 20 arrondissement en voor elk dier ondernemingen 200000 fr. toegestaan. Het hof van assises der Monden van de Rhone (Aix) heeft den 16 uitspraak gedaan in de zaak der bende „de la Taille," welke in Provence eene reeks van misdaden heeft gepleegd. 2 Personen zijn ter dood, 1 vrouw tot levenslangen dwang arbeid2 personen tot 20jarigen dwangarbeid, 1 tot 10 jaren opsluiting en 1 tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld, 2 mannen en 3 vrouwen zijn vrijgesproken. De zaak van liet opperhoofd wordt wegens zijne zwakke gezondheid afzonder lijk behandeld. Terwijl een advocaat een der leden voor de balie verdedigdewerd door andere leden op zijn buitenver blijf ingebroken. Al de beschuldigden zijn italianen. In navolging van den rechtzinnigen aartsbisschop van Parijs, is thans ook de gallicaanschen bisschop van Orleans overge gaan tot de afkondiging der besluiten van het jongste concilie. De voorwaarden der inschrijving in de nieuwe leening zijn den 21 openbaar gemaakt. De prijs der uitgifte is op 84,50 fr. bepaald. De interest wordt berekend van 16 Aug. Lager bedrag dan van 5 fr. kan niet ingeschreven worden. De eerste storting bedraagt 14,50 fr., de overige volgen in 20 termijnen. Ingeval de inschrijvingen verminderd moeten worden, zullen de inschrijvers, met het certificaat hunner inschrijving, terug gaaf van het bij den eersten termijn te veel gestorte ontvangen. Te Parijs is in arrest genomen zekere uitdraagster, Andrée Testa genaamd, die onder de Commune kapitein bij een der batailjons gefedereerden was, en bovendien beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan het in brand steken der huizen van de straat Rivoli. De gearresteerde is eene gewezen paard- rijdster uit het parijsehe zomer-cirque. De gewezen 21jarige kolonel der parijsehe Commune llenry, die eenige maanden geleden door den 19". krijgsraad te Parijs is ter dood veroordeeldheeft gratie van die straf bekomen en zal thans naar eene vesting worden gedeporteerd. De fransche academie heeft eenehaar door een edelmoe- digen burger der Yer. Staten toegezonden som van 4000 fr., bestemd om als prijs-Jtef/iyo» te worden toegekend, als be- t M

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1