3» rooi IlriKanfc en Serlnnd. Kuslaml. Turk He. Oosteiirjjk-IIongarjjc- Zwitserland. B talie. ^pa»|c. Vci'conigde blaten. ■Brazilië. BBinm'iifciml. looning voor de treffendste daad van moed en zelfopoffering, welke gedurende bet beleg van Parijs is bedrevenop voor stel van haar lid Mannier, met eenparigheid van stemmen toegewezen aan de „Erères de la doctrine Chretienne de bekende geestelijke broederschap, die zich door het verplegen van zieken en gekwetsten, het bijstaan van stervenden en het begraven van lijken op de slagvelden en in de ambulances zoo hoogst verdienstelijk heeft gemaakt. De krijgsraad te Lyon heeft den 18 uitspraak gedaan in de zaak van den gefussilleerden dyonscheu kruidenier Arbinet. De heer de Serres en de genl. Cremer zijn alleen schuldig verklaard aan manslag door onvoorzichtigheid en elk veroor deeld tot een maand gevangenisstraf. Arbinet blijkt een eerlijk vaderlander te zijn geweestdie de ijdelheid had om zich voor een man van gewicht te doen doorgaan en door zijn zwetsen verdenking had doen ontstaan. De Staat heeft zich bereid verklaard om van de 210 mil joen IV., door de stad Parijs als oorlogsschatting aan de duitschers betaald, terug te betalen 110 miljoen in 26 jaar lijksche termijnen, mits de hoofdstad diegenen harer inwo ners schadeloos stelle, welke door den oorlog en den opstand verliezen hebben geleden. De stad heeft aangeboden 64p.c. van die verliezen in 15 jaarlijksche termijnen te vergoeden en is voornemens tot bestrijding daarvan, 15 jaren lang eene belasting van 5 miljoen 's jaars van het kadastrale inkomen van alle gebouwde eigendommen te heffen. De aanvoerder der eerste krijgsmacht, van het parijsche oproer de voormalige marine-officier Ch. Mlierdie ter dood veroordeeld maar wiens vonniswegens bijzondere redenen, in levenslange gevangenisstraf veranderd isis dezer dagen uit liet strafgesticht, van Clairvaux naar het krankzinnigen gesticht te Charenton overgebracht, in een nagenoeg norma len staat van verstandverbijstering verkeerende. üc 5e. krijgsraad te Parijs heeft den zaakwaarnemer Luie, beschuldigd van aan het hoofd van de brandstichters der Commune te hebben gestaan, uit aanmerking van het bestaan van verzachtende omstandighedentot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. De sergeant-majoor Boette, die bij de ontstentenis zijner su perieuren de vesting Petite-Pierre met moed en beleid verde digd heeft, is tot ridder van het Legioen van Eer benoemd. Den 22 is te Vichyin 62jarigen ouderdom, overleden de parijsche journalist Ado lp he Uaéroulldichter directeur van het blad I' Opinion Nationale. Deu 25 liebben de mijnwerkers tè Abscou in het dept. van het Noorden, die den arbeid gestaakt hadden, op de troepen gevuurd en is dit vuur door deze beantwoord, ten gevolge waarvan 1 mijnwerker gedood is. De beweging was door vreemdelingendie agenten der Internationale schenen te zijn, verwekt. De prefect van Marseille de Kératry heeft het door den maire uitgevaardigde verbod van de opvoering van Rebagas vernietigd, en den 20 heeft de eerste voorstelling plaats gehad. Hoewel door de militaire overheid afdoende maatregelen tegen wanordelijkheden op straat genomen waren en een groot aantal ireheime policie-ageuteu in de zaal tegenwoordig was, heeft bij de opvoering zulk eene verwarring geheerscktdal niemand een woord verstaan kon, en dat de militairen onder het derde bedrijf het parterre hebben doen ontruimen. Maandagavond beeft men het raadzaam geacht, de verdere voorstellingen te sta'-en. Nationale Vergadering. De 3 fraction der linkerzijde hebben eene commissie verkozen die in last heeft eene an dere lijst van candidaten voor den Staatsraad optemaken welke daarna de Kamer zal worden aangeboden. De Kamer is den 15, onmiddehjk na liet aauhooren van het verslag T,ot de behandeling der leeningswet, overgegaan, en heeft diena eene korte discussiemet. alg. st. op die van den heer Dahirel naaangenomen. Daarna is de dis cussie over het project-Gastonde voortgezet. De heer Feray diende een amendement ineene herziening der patentwet bepalende, met. liet, doel om de opbrengst in gewone tijden vasttestellen op 70 miljoen, en dat cijfer thans, bij wijze van oorlogsbelasting, te verdubbelen. Later hebben de voorstel lers hun ontwerp zoodanig gewijzigd dat de patentwetiu verband met het aangenomen eerste gedeelte van liet pruject- Gaslonde, onafhankelijk van de hervorming, reeds dadelijk 100 miljzou opbrengen. Den 16 bestreed de heer Thiers het amendement., dewijl het niet, aan het doel, het treffen der rijkste en voornaamste vertegenwoordigers van handel en nijverheid, zou beantwoorden, liet, werd met 383 tegen 216 st. verworpen en daarna het, overblijvende van het voorstel- Gaslonde met eene groote meerderheid aangenomen. De commissie voor het voorstel-^ Pressensé, tot het ver leenen van amnestie aan sommige categoriëu der nog in preventief arrest verkeerende insurgentcnen het daarop door den heer Bresson ingediende amendement concludeerde tot verwerping. Een voorstel van deu heer L. Blancom de discussie voor het reeès der Kamer aan de orde te stel len werd door den heer Thiers bestreden en met groote meerderheid verworpen. Het debat over de belasting op de grond- of vezelstoffen is den 17 geopend door den rapporteur der budjet,commissie, den heer Bouilleriedie beweerde, dat het verlangde bedrag van 200 miljoen door bezuinigingen op 135 kon gebracht worden. De heer 'Thiers noemde dat spreken over bezuini gingen nadat er reeds zoo vele belastingen waren vastge steld eene nieuwe poging om de behandeling der belasting op de grondstoffen te verschuiven. Door afschaffing van prefectuurraden en onderprefecten was misschien miljoen, door vervanging van ambassadeurs en gezanten door zaak gelastigden nog een half miljoen te bezuinigen; maar opliet leger kon niets bezuinigd wordenbet, den minister van oorlog toegestane extra-crediet van 65 miljoen waszeernoo- dig. De regeering had voor hare behoeften berekend nog 200 miljoen noodig te hebben, daarvan was reeds 87 door belastingen gevondende overige 113 konden alleen door de belasting op de grondstoffen verkregen worden. De graaf de Meaux (van de uiterste rechterzijde) trachtte de gegrond heid van den eisch naar bezuinigingen aantetoonen en klaagde zeer over de opdrijving der uitgavenvooral voor oorlog waardoor liet, vertrouwen van Europa niet gewekt en het sluiten van alliantiën niet, bevorderd werd. De heer Thiers zeide daarop, dat, hij het leger niet wilde desorganiseeren hij liet het anderen over te bezuinigen en bondgenootschap pen te sluiten, maar wenschle „dat het spreekgestoelte enkel door mannen betreden werdmet wie men in ernst kan re deneeren." Verscheidene leden riepen „tot de orde! Herroep die onbeschoftheid1" De heer Thiers daagde de Kamer uit hem tot, de orde te roepen wijl de last hem op de schou ders gelegd loodzwaar was. Nadat de voorzitter door ern stige "toespraken de orde hersteld had, heeft de heer Thiers zijiie rede voortgezet en daarbij o.a. gezegd: „Ik zal nimmer de goedkoope volksgunst zoeken welke bestaat, in het, land te bedriegen door het zijne behoeften te verbergen. Ik ben bereid de grieven der oppositiewelke meer van staatkun digen dan van financiëlen aard zijn te beantwoorden. Onder alle omstandigheden heb ik zoo vele concessiën gedaan als mogelijk was, omdat ik de overtuiging heb, dat eene ver andering van bewind voor het land noodlottig wezen zou. Zonder uw vertrouwen kan ik geen beroep doen op het ver trouwen van Europa. Zoo lang gij het tegenovergestelde niet hebt uitgesproken zal ik gelooven dat ik uw vertrouwen behoud." De linkerzijde heeft deze woorden zeer toegejuicht. Den 18 is de strijd voortgezet over de vraag of 135 of 200 miljoen tot dekking der uitgaven uoodig was. De heer Desselligny inzonderheid betoogde liet eerste, de lieer Thiers liet laatste. Werd de leening geopend dan moest men den inschrijvers een op duurzame grondslagen gevestigd financieel evenwicht kunnen aanbieden. Om aan den strijd een einde te maken stelde de rechterzijde voor om de behandeling der belasting op de grondstoffen uittestellen totdat de Kamer volledig ingelicht zou zijn omtrent de ware behoeften van 1873. De linkerzijde stelde voor, ten aanzien der inciden- teele kwestie 1ot de orde van den dag overtegaan. Nadat de beer Thiers verzekerd had dat, het, gouvernement in geen uitstel der discussie bewilligen kon werden beide voorstel len ingetrokken. Den 19 lieefl de rapporteur voor de wet, de heer Cord'er, verklaard dat alleen de noodzakelijklieid om genoegzame middelen tot, verkrijging van liet, evenwiclit, tusschen ont vangsten en uitgaven te bekomen, de commissie had kunnen doen hesluiten om liet, belasten van een zeker aantal grond stoffen aan de Kamer voortestellen, maar dat zij zich omtrent het beginsel der wet een volledig voorbehoud moest bedingen. De heer leurent bestreed de belasting nadrukkelijk en klaagde over de nadeelige gevolgen der onlangs aangenomen wet op de scheepvaart voor de Kanaalhavens. De heer Thiers ontkende die nadeelige gevolgen zich op het getuigenis der kamer van koophandel te Duinkerken beroepende. Hij verdedigde ver volgens breedvoerig de aanhangige voordrachtdie hij niet slechts als onmisbaar, maar ook als alleszins aanbevelenswaardig en billijk voorstelde. Erankrijk betaalde tusschen de 1300 en 1400 miljoen aap djrepte en slechts 930 miljoen aan verbruiksbelastingendus was het billijk lipt onjbrelcende aan de middeleu op het verbruik te vinden, en meer bepaald op de weinig belaste industrie der kleedij. Matige rechten zouden geen nadeeligen invloed op de productie hebben; de belasting zqii de rijken meer dan de armen treffen en de rijke industrie en uiivoer niet schaden, omdat de producten niet wegens hunne goedkooptemaar wegens hunne uit muntendheid gezocht zijn. Zijne rede werd toegejuicht. Den ?0 heeft de heer Feray de wet nog nadrukkelijk be streden en het gevopjeq der commissie verdedigd dat de belasting, in plaats van 93 miljoen, vporepf'st sjechts 5 of 6 miljoen zal opbrengen. Met 346 tegen 240 st, werd he- sloten de algemeene beraadslaging te sluiten en tot de be handeling der artikelen overtegaan. De prins v. Joimille stemde met, dp hertog v. Aumale tegen het gouvernement; Ju les Favre en enkele andere republikeinen bleven getrouw aan hunne vrijhaudelsbegrij'pen, de minister Jules S/mati niet; de minister Dufauredie het den vrijen handel gezinde dept; der Beneden-Oharente vertegenwoordigthield zich buiten stem ming, Door den Afgevaardigde Martel werd een voorstel ingediend om de Vergadering van 4 Aug. tot 15 Nov. te prorogeeren. Den 22 en 23 zijn de ongeveer 250 paragrafen van 1)Pt eerste art, der belastingwet op de grond- en vezelstoffen be handeld en is dat art. ten laatste met, 312 tegen 228 st. aangenomen. Verschillende amendementen waren door de regeering bestreden en vruchteloos gebleven. Dat in het, belang der zijde, voorgesteld door den beer MuluTtTe die wees op den thans ter lyonsohe tentoonstelling zicht baren vooruitgang der italiaansche fabrikatenwerd ver worpen met 284 tegen 253en een ander in het belang der wol met 317 tegen 160 st. Den 22 heeft de lieer Belcalstel verlof gevraagd om de regeering te interpellee- ren over hare binnenlandsclie staatkunde. De Kamer, mee- nende dat de noodzakelijkheid hiervan eerst blijken kan nadat de lieer Thiers de door hem aangekondigde mededee- ljng zal hebben gedaanheeft besloten den dag der inter pellatie nader vast te stellen. Deuzelfden dag is overgegaan tot het verkiezen der leden van den Staatsraad. 11 Leden hebben de volstrekte meerderlieid erlangd waarvan 8 voor komen op de door de linkerzijde opgemaakte ljjst,maar te vens op de conservatieve nominatie, (leen enkele erkende republikein is verkozen. De stemming zou den 24 voortge zet worden. Uit het door den heer Riant uitgebrachte rapport over de door het gouvernement der nationale defensie of lieverdoor zijne commissie van onderzoekden Afgevaardigde Aaquet en den kolonel Desliortiesaangegane leveringscontracten blijkt van verregaande versjijlling van 's lands gelden. Ver maken van geweren, 't. geen „de oommissje voor de wapening" had aangeboden voor 12.50 fr., te verrichten, is voor 16.18 en 20 fr, besteed geschut-batterijentot 2 malen toe voor 35000 fr. aangeboden, zijn voor 750,0 fr. gekocht. De commissie stelt voor om eene blaam uit te spreken over de gemachtigden der regecringterwijl zij de aandacht vestigt op de verantwoordelijkheid van den heer GambeRa, die huil volmacht, gafvoorts om het rapport te zenden aan de mi nisters van justitie en van financiën, opdat onderzocht, worde of de vreemde nationaliteit der in dezen betrokken contrac tanten en van hunne medeplichtigenhen zoowel tegen crimineele vervolging als tegen financieel verhaal waarborgt. Den 16 is te Londen, onder voorzitting van den hertog v. Norfolk, eene bijeenkomst van engelsche r. catholieken gehoudenten einde t,e protesteeren tegen de handelwijze der italiaansche regeering tegenover de pauselijke overlieden en tegen de door liet duitsehe Parlement ten aanzien der jezuieten aangenomen wet, Het comité der londensohe aannemers van gebouwen heeft besloten om geene deputation meer te ontvangen ter zake van de door de werklieden toegezonden memoriënen de afgevaardigden der timmerlieden hebben den 16 met alg. st. besloten om met het comité der bazen niet in nadere onder handeling te tredentenzij daartoe uitgenoodigd wordende. Den 18 is in de groote zaal van het stadshuis te Londen het eereburgersehap der City aangeboden aan lady Burdett- Couttsmet een adreswaarin hare verdiensten erkend wer den t,e zamen vervat in een gouden kisje. Zekere miss Scott Macdougaleene aanzienlijke schotsche dameheeft onlangs met het doel om een voorbeeld te geven aan alle afschaffers op plechtige wijze den wijn kelder harer woningMaherstown-Housedoen ledigen, en de 270 daarin gevonden flessehen wijn en alcohol in eene riool doen uitgieten. Zekere heer James Turnbull moet bij die gelegen lieid tot de omstanders eene indrukwekkende toespraak gehouden hebben. Den 21 is te Nottingham het, eerste jaarlijks congres ge houden van de britsohe afdeeling der Internationale, en daarin beslotendatofschoon de maatschappelijke emancipatie van de werkende standen het doel der inspanning isstaat kundig handelen noodig is om die emancipatie te bewerken. In den avond van den 23 heeft boven Londen een aller- vreesselijkst, onweder gewoedwaardoor ontelbare schoorstee- nen en scheepsmasten getroffen, eenige der tot de scheeps timmerwerf van den heer Green en het kaaspakhuis der heeren Morgan behoorenden afgebrand zijn, en het massieve kruis op den toren der Brixton-Kerk met een belangrijk stuk metselwerk, sluk geslagen en naar beneden geworpen is. Hoogeruuis. Deu 16 is het wetsontwerp tot regeling van het lager onderwijs in Schotland voor de derde maal gelezen. Den 22 is met alg. st. aangenomen een adres van antwoord, houdende instemming met. eene koiiinglijke boodschap, waarop aangedrongen werd op liet toekennen van een vroegzame do tatie aan lady Mayo. De minister van koloniën deelde mede, dat uit de Rijks en iudische schatkisten jaargelden van 1000" elk aan lady Mayo zullen worden uitgekeerden dat een ka pitaal van 20,000 ten behoeve van lord Mayo's kinderen zal worden vastgezet. Lord Buckhurst heeft zijne aanliangige „Acrobaten-wet", strekkende om paal en perk te stellen aan de in gevaarlijk heid steeds verder gaande openbare kunstverrichtingenop raad der regeering ingetrokkenopdat in het volgende jaar eene meer volledige wet kan worden voorgesteld. Lagerhuis. Den 16 is het wetsonlwerp tot regeling van den arbeid in steenkolenmijnen voor de derde maal gelezen. Den 17 is beraadslaagd over de door sir R. Blennerhasset voorgestelde tweede lezing van een wetsontwerpstrekkende om de regeering te machtigen tot den a .nkoop van spoor wegen in Ierland. De wet tol wering der kwade practijken bij stedelijke verkiezingen werd voor de derde maal gelezen. Den 18 heeft de heer Disraeli de regeering gevraagd, welke houding zij ten aanzien van den rechter heogh omtrent de verkiezing te Galway dacht aantenemen. De minister Glad stone antwoorddedat het onderzoek der regeering den 23 afgeloopen zou zijn. De heer Disraëli verklaarde, dat- indien de regeering dan geene motie voorsteldeeer. der leden van de tegenpartij liet zou doen. In antwoord op de vraag van majoor Arbuthnothoe de regeering dacht te handelen ten opzichte der verdediging van Canadazeide de minister, dat Engeland al zijne verplichtingen iu dat opzicht vervuld had en thansden toestand van ontwikkeling en de bevoegdheid en gepejgijhejd der kolonie in aanmer„iug nemende, geen invloed me -r op hot, oanadasehe vordedigiugsstelsel wenscht uitteoefeneii. Den 19 Leeft, do minister Forster, in au! woord op eene interpellatie, liet gerucht bevestigd, dat, een geval van run derpest, was ontdekt in eene uit, Kroonstadt afkomstige lading, Rr waren onverwijld maatregelen geipupen en de invoer uit Rusland zou onverwijld verboden worden. De uitgaven voor het, lager onderwijs iu Engeland werden toegestaan tot, een bedrag van 1,551,580, zijnde £93,158 meer dan in het vorige jaar. Dep 22 is op voojstel vpij den minister Gladstonemet, alg, st, besloten aan de Koninginten behoeve van lady Mayo, eene jaarlijksche som van 1000 te verleenen. Den 23 heeft, de procureur-generaal voor Ierland aange kondigd hoe hij dacht te handelen naar aanleiding der uit spraak van den rechter Keoqh. Die rechter had 30 personen pis spliuldjg aan her, oefenen van ongeoorloofden invloed en aan intimidatie opgegeven, en daaronder behoorden de roomsch- catliolieke aartsbisschop van Tuan, de roomsch-catliolieke bis schoppen van Glonfert en Galway en kapitein Nolande verkozenebenevens diens broeder. Hij had voorts gemeld dat 22 priestersdie alle onder de bovenvermelde personen behoorden den kansel en het altaar hadden aangewend, ten einde op de verkiezing invloed te oefenen. De procureur- generaal was tot de slotsom gekomendat er voldoende bewijzen bestonden om t,ot de vervolging overtegaan van deu bisschop van Glonfertvan kapitein Nolan en diens bropder en van 19 der door deu rechten Keogh aangeduide priesters. Sir Robert Peel vroeg welke stappen de regeering zal doen om de van ouds bestaande wet betreffende de orde der je zuieten ten uitvoer te leggen. De heer Gladstone antwoordde, dat hij over de zaak zou moeten nadenken voordat hij er toe overging om eeqe \yet, tpij pjtroeT td leggen die nooit in toepassing is gekomen maar dat hij bereid was om over de zaak in discussie te treden, indien sir Robert dit wenschte. De laatstgenoemde en de heer Nejrdegate hebben daarop jn„ terpellatiën te dezer zake aangekondigd, Den 21 is met 167 tegen 54 st. verworpen voorstel om vo ir de tweede maal fe lezen een door deu heer Charles Gilpin voorgesteld en door de regeering bestreden wetsvoor stel t,ot afsphaffiug der doodstraf, Den 25 is de discussie aangevangen over de aangelegen heid van den rechter Keogh. De heer Butt heeft diens von nis streng gegispt, en de wijze, waarop in hetzelve de r. c. priesters en bisschoppen in Ierland ter zake der verkiezing te Galway worden aangevallen heftig en weinig rechtvaardig genoemd.' Hij stelde voor, dat het Huis over de zaak in comité zou gaan. Aangezien de bepaling der wet van 6 April 65 volgens welke oorspronkelijke werken van meer dan 10 en-vertalingen van meer dan 20 vellen druks van de voorafgaande eensuur verschoond en alleen aan repressieve gerechtelijke vervolging onderworpen werden gebleken is de verspreiding van gods dienst en zedelijkheid ondermijnende boeken niet te hebben kunnen beletten, heeft de Rijksraad den 19 Juni de wetge ving op de drukpers met verscheidene bepalingen aangevuld. Te Petersburg zijn van 23 Juni tot 12 Juli 565 personen door de cholera aangetast en 248 daaraan overleden. De veepest is op nieuw in het gouvernement van Novo- gorod uitgebroken, derwaarts overgebracht uit het gouvt, Twer. De lieer Kaiakazyvoormalig gezant, bij de Ver. Sinten, is uit 's Rijks dienst, ontslagen en het officiëele blaa ver klaart dat de te Parijs door dien heer uitgegeven brochure, getiteld „Un incident diplomatique", buiten weten en tegen den wil der keizerlijke regeering verschenen is. De Onderkoning van Egypte vertoeft te Konstantinopel en heeft de goedkeuring des Sultans verworven op het ontwerp eener nieuwe rechterlijke organisatieter vervanging van de capitulation of van de consulaire rechtsmacht. De Sultan heeft den egyptisehen erfprins de Medjidié-orde met briljanten ge schonken. Oostenrijk. De oogst in een deel van Bolieme en van Stiermarken is door nieuwe slagregens en hagelbuien geheel vernield. De duitsehe Kroonprins is den 23 te Isclil aangekomen en onmiddelijk in zijn hotel bezocht door Keizer Frans Joseph. Het geschil tusschen den zwitserschen Centraalspoorweg te Bazel en den bernschen J urn-spoorweg is daarmede geëindigd, dat de laatste zijne van den franschen Ooster-spoorweg ge kochte rechten op de station te Bazel en op de exploitatie der lijn Bazel-S. Louis voor eene schadevergoeding van 2 J miljoen fr. algestaan lieeft. De Opinionehet onderhandsche orgaan der regeering spreekt, het gerucht tegen alsof de regeering eeniger invloed op de volgende Pauskeuze zou willen uitoefenen. De aan den Paus gewaarborgde enafhankelijkheid stiekt ook aan het conclave ten schildhet gouvernement heeft daar noch aan spraken noch eenige voorkeur 1e doeu gelden. Op het Navone-plein te Rome zijn ersclieidene avonden wanordelijkheden voorgevallendie begonnen zijn met ge vechten tusschen de kweekelingen der clerikale en der ge meentescholen maar waarin het, volk. zich spoedig gemengd heeftzoodat er glazen ingeslagen en zelts granaten onder de menigte geworpen zijn, zonder gelukkig onheilen te ver oorzaken. De genl. Cialdini is 1e Madrid aangekomen. Volgens som mige spaansche en italiaansche bladen is hij door Koning Fictor Emmanuel derwaarts gezonden om Koning Amadem amiteraden afstand te doen. Verscheidene madridsche bladen, i zooals el Clamor Publico, Ia Iberia, la Epoca laten zicli lievig over den Koning en de dynastie van Savoye uit. l)e partijganger Cuevillasdie na liet onderteekenen der over eenkomst van Amorovieta de wapenen weder had opgevat is te Orduna gearresteerd. In Catalonie zetten de carlisteu den strijd voort; zij brandschatten de jdaatselijke en andere overheden, houden de spoortreinen aan en vooral in de provin cie Gerona geducht huis. Toen de Koning en de Koningin den 19, tegen midder- nacht naar hun paleis terugkeerden hebben 5 mannen op hun f rijtuig geschoten, zonder hen te treffen, voornamelijk door- dat, de koetsier na den eersten knalde zweep over de paarden j lag. 3 Der moordenaars zijn in hechtenis genomeneen I hunner gekwetst. Later zijn nog 20 a 30 personen gevat. I Eenige uren vóór dat -de aanleg plaats had was de gou verneur van Madrid van de plaats van samenkomst en de hinderlagen der saamgezworenen onderricht, De polieie werd daarop evenzeer in hinderlaag geplaatst en op den strijd voor- I bereid. Maar de Koning wilde het bezoeken van den open- I haren concerttuin Ruen Ritero niet opgeven en evenmin ver- andering brengen in den reeds bepaalden weg. Den vol genden dag omringde eene groote menigte het paleis om I zijne verontwaardiging te kennen te geven. Alle standen I deden door manifestatiënovatiën en adressen van hunne I deelneming blijken; desgelijks ook liet, corps diplomatique. Een Te Deum in de koninglijke kapel werd door een talrijk publiek bijgewoond. De Koning werd op een wandelrid met, I geestdrift toegejuicht. Den 20 is de Koning naar de badplaats I Santander en de Koningin met, hare kinderen naar het Es- I euriaal vertrokken. Zij werden door de madridsche bevolking uitgeleid. De douanen zijn aangeschreven om bij het, onderzoeken van bagage en rijtuigen bijzonder scherp toelezien. De minister Êoritla heeft ter gelegeulieid der aanstaande verkiezingen eene circulaire aan de gouverneurs der gewesten gezonden waarin hij de autoriteiten met nadruk gelast, zich van alle inmenging Ie onthouden. Den 18 is aan de bende van Tristany in Tarragona eene beslissende nederlaag' toegebracht, De Koning is te Avila, Valladolid en Santander met uit bundige geestdrift, ontvangen, en heeft in laatstgenoemde i stad na zijne aankomst in den avond van den 23 te voel verscheidene straten doorwandeld. De New-)ork-Hera/d heeft, maatregelen genomen om dage- lijks een verslag te ontvangen van de openl are zittingen van den krijgsraad in de zaak- Bazaine, Elk verslag zal in een I telegram van 506 woorden vervat ziju en met liet salaris van den afzender, 125 fr., 1875 fr. kosten. In Texas zijn door de indianen verschrikkelijke wreedlie- I den gepleegd. De rechter Harnard van het nieuw-yorkselie hooggerechts hof is den 23 voor dt rechtbank verschenenals beschul- 1 digd van zich te bobben laten omkoopen door de heeren FiskGould en Tweed in verschillende pro?essen betreffende den Erie-spoorweg De directeuren zullen Daniel Drew gerechtelijk vervolgen ter zake van de onwettige uitgifte van 100,000 aandeelen in 1865. De minister van financiën Boutwell heeft, in eene bijeen komst te Raleigh de hoofdstad van Noord-Carolinaeene redevoering uitgesproken, waarin hij o.a. betoogde, dat de verzoening tusschen Noord en Zuid onvolkomen bleef zoo lang de meerderheid der zuidelijken niet, erkende dat alle mensohen gelijke rechten hebben. Hij verklaardedat eene vermindering van belastingen en uitgaven en een spoedig terugkeeren tot het, betalen in specie 's lands welvaart in hooge mate zouden bevorderen. Hij deelde mededat met het verkoopen van goud op gematigde wijze zal worden voortgegaanen hij wekte de aanwezigen op om vertrouwen te stellen in deu President Grant. Het Senaatslid Carl Schurz heeft te St. Louis eene rede voering uitgesprokenwaarin hij gezegd heeft dat eene liberale beweging beeft plaats gehadwelke de republikein- sehe partij verzwolgen, het noorden met het zuiden verzoend en het gouvernement, gezuiverd heeft. De redenaar heeft het regeeringsbeleid van deu president Grant gegispten gezegddat hij de candidatuur Greeley steundedaarbij een brief van den heer Greeley voorlezendewaarin deze eene volkomen hervorming der burgerlijke dienst toezegde. De Keizer heeft geweigerd den nieuwbenoemdeu gezant der Argentijusohe Republiek, genl. Mitre, te ontvangen. De j argentijnsche regeering had eerst geprotesteerd tegen het sluiten van een afzonderlijken vrede tusschen Brazilië en Paraguay, en daarna de ontruiming geëischt van het eiland Oataja. waar de keizerlijke regeering een maritiem station gevestigd had. Laatstgenoemde had verklaard geene inbezit neming te beoogen en maatregelen te hebben genomen om het geopperde bezwaar omtrent den sluikhandel opteheffen maar in weerwil daarvan is de argentijnsche pers eene zeer vijandige en oorlogzuchtige t,al blijven voeren. Spoorwegen. De heeren bn. Sloet v. d. Beele en Ifiggei-s t v. Kerchem te Leiden hebben concessie aangevraagd tot aanleg I van een spoorweg tusschen Leiden en Woerden. Voor den Noordliollandsch-Prieschen Spoorweg is inge schreven in aandeelen voor f 1,971,040, in subsidie voor 29,055. De gemeenteraad van Amsterdam beeft den 24, met 14 tegen 6 st., zich vereenigd niet het voorstel van B. en W„ t om aan het comité voor genoemden spoorweg een antwoord te gevenhierop nederkoinendedat de Raad geene aandee len neemt in industriële ondernemingen en dat hij tot het verleenen van subsidie geene termen aanwezig acht. Eene I motie van den heer van Nieropluidende„de Raad acht I eene spoorwegverbinding van de hoofdstad met het oostelijk deel van Noordholland van hoog belang en is bereid die geldelijk t.e ondersteunen tot een bedrag en in een vorm nader te bepalenna goedkeuring van een plan van uitvoe- ring," was vóór het nemen van bovengemeld besluit met 14 tegen 7 st. verworpen, en voornamelijk bestreden op grond, dat de provincie eene belangrijke som tot, ondersteuning van den spoorweg heeft toegezegd en dat Amsterdam het meeste bydraagt tot de middelen der provincie. Nijverheid. Op de leening groot f 510,000, ten be hoeve der Kon. Fabriek voor Stoom- en andere Werktuigen te Amsterdam, is slechts voor f 157,200 ingeschreven. Zij is daarop eenige dagen langer opengesteldmet, het gevolg, dat tot den 24 nog voor 306,600waarvan f 48000 door prins Hendrik, geteekenden de restecrende/46200 staande de vergadering van bestuurders en aandeelhouders gevonden werd. De fabriek heeft op het oogenblik voor 22 ton gouds

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2