No. n± Vierënzeven tigs te Jaargang. 1872. ZONDAG li AUGUSTUS. <E)fftctccl (Bcbccltc Maildienst, per Stoomvaart-Maatschappij „Nederland." De Internationale in den Haag. öLIcfccltjköchc ficrichtcit. Duitschland. Helgie. Frankrijk. ALhMAARSCHE CO l' KANT. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O, ©5, franco per post t O, HO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers IIERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien art. 40 der algemeene politie-verordening te Alk maar, zoo als dat artikel is gewijzigd bij raadsbesluit van 11 October 1871 (Gem. blad No. 95, 3e serie); Brengen ter algemeene kennis dat het, met ingang van hedengedurende de maand Augustus 1872verboden is honden te laten losloopen, tenzij goed gemuilbandzijnde het niet langnr geoorloofd de honden aan eene kettingtouw, band of eenig ander voorwerp te laten loopen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, J. G. A. VERHOEFF, 1\ B., 2 Augustus 1872. Be Secretaris, NUHOUT van dee VEEN. POLITIE. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voor handen het navolgende gevondene een munthillet een muil- hor feen koedekeen stuk breiwerk; een en-tout-eas. De KAMER van KOOPHANDEL en PABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekend, dat van Maandag 12 tot Zaturdag 17 Augustus 1872, van 's voormiddags 10 tot 's na middags 2 ure, in haar gewoon lokaal op het Stadhuis ter lezing zullen liggen 1. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden, behelzende de staten van de in- uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen gedurende de maand Mei 1872. 2. Verzameling van consulaire en andere berigten en ver slagen over nijverheid, handel en scheepvaart 1871, deel III, 7—10. 3. Statistiek van den handel en de scheepvaart van het Koningrijk der Nederlanden over het jaar 1871eerste gedeelte. 4.' Verslag van den toestand der Provincie Noord-Holland over het jaar 1871 gedaan aan de Provinciale Staten van dat gewest door de Gedeputeerde Staten, in de zomer vergadering van 1872. 5. Programma's en inschrijvingsbiljetten voor de wereld-ten toonstelling te Weenen in 1873. A B. deze zijn voor belanghebbenden bij den ondergeteekenden Secretaris der Kamer gratis te bekomen. Be Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, Alkmaar, F. M. AGHINA, Voorzitter. 10 Aug. 1872. J. P. KRAAKMAN, Secretaris. Laatste verzending van Alkmaar, den 23 Aug. e.k. 's avonds 9 u. 30 min. Be Birecteur van het Postkantoor te Alkmaar, GOUWE. Zal de Nederlandsche Regeering dulden, dat ons vader land tot, uitgangspunt wordt verkozen van de operatiën der Internationalegelijk op Zwitserland de schande druktdat het de basis is geweest van de aanslagen der Roode Repu bliek Zal 's Gravenhage de vergaderplaats worden van de mannen die den eigendom belagenhet kapitaal willen ver nietigen of zieh toeëigenen, de grondslagen onzer maatschap pelijke samenleving, van onze welvaart en ons bestaan willen omverwerpen Zullen de vijanden der orde rustig en onge stoord in onze residentie mogen beraadslagen over de beste wijze om de orde te verstoren!1 Deze en dergelijke vragen zijn van verschillende zijden gedaan op het bericht, dat het eerstvolgend congres der beruchte Internationale op 2 Sep tember e.k. te 's Gravenhage zal gehouden worden. De be woordingen waarin de vragen zijn gedaantoonen reeds genoegzaam aandat de vragers deze bijeenkomst gaarne van onzen bodem zagen geweerd. Toch schijnt onze Re geering de vergadering te zullen toelaten. Verdient die han delwijze afkeuring Heeft de Internationale het recht om haar congres te beschrijven in den Haag? heeft men allereerst gevraagd. Nu heeft zeker de Internationale geenerlei eigenlijk gezegd recht om te beschikken over den Haag of eenige vergaderplaats aldaar. Juister is dus de vraag gesteldgedoogen onze wetten dit congres binnen ons grondgebied p Mag de Regee ring met de uitvoering der wetten belast, deze samenkomst toelaten Kan zij haar verbieden Ongetwijfeld kan zij haar verbiedenis geantwoord en als zij haar toelaatis dat een eenvoudig gedoogen. Het recht van vergadering en vereeniging bestaat hier te lande wel voor Nederlanders, maar niet voor vreemdelingen sprak de een. Art. 10 der Grond wet bepaalt„Het recht der ingezetenen tot vereeniging en vergadering wordt erkend. De wet regelt en beperkt de uit oefening van dat regt in het belang der openbare orde." Vreemdelingen hebben alzoo geen recht op vereeniging en vergadering, merkte de ander op. Beide redeneeringen waren echter onjuist; de eerste, door te zeggen dat alleen Neder landers dat recht toekomtterwijl de Grondwet spreekt van ingezetenen de tweede door vreemdelingen te plaatsen tegen over ingezetenenen op dien grond te bewerenwat voor ingezetenen een recht isis nog geen recht voor vreemde lingen. Hier is weel de niet ongewone font begaan. Neder landers en ingezetenen voor woorden van gelijke beteekenis- te houdenen tegenover beiden de vreemdelingen te plaatsen. Nogt.ans kan een ingezetene evenzeer Nederlander als vreem deling en een Nederlander zelfs geen ingezetene zijn. De Kieswet en de wet tot uitvoering van art. 7 der Grondwet bevatten ten aanzien van het genot van burgerschapsrechten afzonderlijke vereischten voor de hoedanigheid van Neder lander en die van ingezetene. Maar er is meer. Het recht om zich te vereenigen en tc vergaderen is geen burgerschaps recht, geljjk het kiesrecht co 1 et recht o tot lid der Staten- Generaalder Provinciale Staten of van een Gemeenteraad gekozenof tot een openbaar ambt benoemd te worden; het behoortevenals bij voorbeeld de vrijheid van drukpers, tot de burgerlijke rechten. Alleen staatkundige, politieke vereenigingenwaarvan het doel cn de werkzaamheden op het politieke leven van den staat en het volk betrekking hebbenkunnen geacht worden hierop een uitzondering te maken en op het politiek terrein, op dat der b u r g e r s c h a p s- rechten te komen. Er, nu zegt art. 9 der Wet houdende Algemeene Bepalingen der wetgeving„Het burgerlijk regt van het Koninkrijk is' hetzelfde voor vreemdelingen als voor Nederlanders, zoolang de wet niet bepaaldelijk het tegendeel vaststelt"; en art. 2 voor ons Burgerlijk Wetboek voegt er ten overvloede nog dit aan toe „Allen die zich op het grondgebied van den staat bevinden zijn vrij en bevoegd tot het genot der burgerlijke rechten. Maar sommige redeneeringen over dit onderwerp schijnen daarenboven uit te gaan van het standpunt dat wij alleen met art. 10 der Grondwet te doen hebben en de daarbij be doelde wet tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering nog niet bestaaten toch is dit reeds sedert 22 April 1855 het geval. Bij andere redeneeringen wordt het onderscheid uit het oog verloren tusschen een grondwettige bepaling en een gewone wet. Als art. 10 der Grondwet zegt; „Het regt der ingezetenen tot vereeniging en vergadering wordt erkend. De wet regelt en beperkt de uitoefening van dat regt in het belang der openbare orde," dan wordt daardoor alles aan den gewonen wetgever overgelaten met deze uitzondering alleen dat den ingezetenen, zoowel vreemdelingen als Nederlanders, het recht van vereeniging en vergaderingschoon dan ook in het be lang der openbare orde geregeld en beperktgewaarborgd blijft,. Dit is een voorschrift voor den gewonen wetgever bij de regeling der zaak waarvan hij niet mag afwijken. Maar door die bepaling wordt geenszins den wetgever verboden nog meer te doen dan de Grondwet uitdrukkelijk gelast. Toen hij in 1855 het recht van vereeniging en vergade ring regeldewas hij verplicht dit den ingezetenen toe te kennenmaar hij kondes verkiezendehet ook aau niet- mgezetenen, zoowel Nederlanders als vreemdelingen schenken. Nu de wet bestaat hebben wij niet meer te vragen: wat zegt de Grondwet maarwat bepaalt de wet,die in vol doening aan het voorschrift der Grondwet, is gemaakt Ook al meenden wij dat er bepaalde strijd bestond tusschen do wet en eenige Grondwettelijke bepalingzou de wet haar voile kracht behoudentotdat de Wetgevende Macht haar door een andere wet zou hebben vervangen. Raadplegen wij nu de bedoelde wet van 22 April 1855 dan blijkt, dat tot de oprichting eener vereeniging geenerlei machtiging wordt gevorderd, en alleen de vereeniging strij ig met de openbare orde is verbodendat isdie tot doel heeft ongehoorzaamheid aan of overtreding van de wetten aan randing of bederf der zeden, stoornis in de uitoefening van anderer rechten. En wat nu het recht van vergadering be treft waarvan hier eigenlijk alleen sprake kan zijn (een vereeniging is iets blijvendseen gevestigd lichaamterwijl een vergadering een tijdelijke bijeenkomst is), daaromtrent wordt alleen bepaald, dat, wanneer het publiek wordt toe gelaten ook de ambtenaren van politie vrijen toegang heb ben dat het dragen van wapenen in zulke vergaderingen verboden isdat zij op de vordering der politie terstond uiteengaan, wanneer er de openbare orde gestoord of tegen de bepalingen dezer wet gehanöeld wordt. Yoor het houden van vergaderingen tot gemeenschappelijke beraadslaging in de open lucht en bijeenkomsten tot oefening in het hanteeren van wapenen zijn bijzondere vergunningen noodig. - Maar welk onderscheid maakt nu deze wet tusschen Nederlanders en vreemdelingen en tusschen ingezetenen en niet-ingezete- nen Slechts een enkele, in art. 16 en wel deze //Vreem delingengeene ingezetenen zijnde, kunnen niet zijn leden van staatkundige vereenigingen." De wet op het recht van vereeniging en vergaderingter uitvoering van art,. 10 der Grondwet vastgesteld is dus in volkomen overeenstemming met art. 3 van het Burgerlijk Wetboek, dat allen die zich op het grondgebied van den staat bevinden bevoegd verklaart tot het genot der burger lijke rechtenen art. 9 der Algemeene Bepalingen dat het burgerlijk recht hetzelfde noemt voor vreemdelingen als voor Nederlanders zoolang de wet niet bepaaldelijk het tegen deel vaststelt. J uist de enkele uitzondering, waarbij aan vreem delingen die geen ingezetenen zijn het lidmaatschap van staatkundige vereenigingen wordt verbodenbewijst dat de wetgever zich zeiven volkomen gelijk is gebleven. Zij bewijst ook dat hij getrouw is gebleven aan de leer, dat het recht van vereeniging en vergadering in het alge meen een burgerlijk recht istoekomende aan allen die zieh op het grondgebied van den staat bevinden, Neder landers en vreemdelingenbetzij ingezetenen of nietmet uitzondering alleen van het geval dat de vereeniging zich op politiek terrein begeeft; want ook wat staatkundige ver eenigingen betrefthandhaaft hij de bepaling der Grondwet, die het bedoelde recht voor de ingezetenen ook al zijn zij vreemdelingenerkentdoch zondert de vreemdelingen die geen ingezetenen zijn van het lidmaatschap uit. Staat de Regeering dan machteloos tegenover een congres van een zoo gevaarlijke en buitensporige vereeniging als de Internationale? Wij hebben het tegendeel gezien; de politie is tegenwoordig en doet de vergadering uiteengaanzoodra de openbare orde wordt gestoordbij voorbeeld door aan sporing tot ongehoorzaamheid aan of overtreding van de wetonder anderen tot het belemmeren van anderer arbeid bij werkstakingdoor aanranding der goede zeden. Daar enboven geeft de wet. tot regeling der toelating en uitzetting van vreemdelingen de Regeering nog andere wapenen. Aan de grenzen heeft de politie de macht tot toelating of wei gering van vreemdelingen zonder regelmatig buitenlandseh paspoorten elke vreemdelinggevaarlijk voor de publieke rust, kan, ofschoon toegelaten, op Koninklijken last wor den uitgezet en omiddelijk in verzekerde bewaring gesteld. Zoo voorzien gelukkig onze algemeene wetten ir, de behoef ten van het oogenblik, en kan de Regeering zonder gevaar het gemeene recht laten gelden ook voor de leden der Internationale. En dat is ongetwijfeld de meest wenschelijke toestand. ,,'t Is beter" heeft reeds een orgaan gezegd dat zich tegen deze vergadering verklaarde ,.'t Is beter dat de vergadering in het openbaar plaats grijpedan dat in kroe gen en Krottenin het duister, de logenleer der rooden verbreid worde." Ziedaar een waar woordmaar ant woorden wij als gij dat erkent, hink dan ook niet lan ger op twee gedachtenopper tegen dit openbaar congres seen bezwarenmaar prijs u zeiven gelukkigdat in ons vaderland de leer wordt verkondigd en in praktijk gebracht, dat vrijheid en openbaarheid de beste waarborgen zijn voor de openbare orde en veiligheidde beste waarborgen voor de rust van den staat. Bit is de zegen van den vrijen staat dat alle kwaadalle ziekteverschijnselen zich terstond open baren dat men daardoor weet wat er omgaatwelk vergif er wordt toegedienden voor tegengif kan zorgen. Die aanblik is niet fjtijd even schoonsomtijds zelfs afzichtelijk en verontrustend maar hij belet ons in zoete begoocheling, in een valschen waan voort te leven waaruit het ontwaken vreeselijk zou kunnen zijnhij bewaart ons voor pijnlijke verrassingen en gewelddadige omkeeringen waardoor mach tige staten eensklaps ten onder gingen. Want dit is de vloek van den staat waarin de vrijheid van spreken onderdrukt, en de openbaarheid geschuwd wordt, dat bij door een bevredi gend uiterlijk iedereen en bovenal zijn eigen regeering mis leidt dat men er danst op een vulkaanen eensklaps wordt overvallen als door een lavastroom door de verborgen wer king der geheime genootschappendie den staat hebben ondermijnd. Het kwaad is erde stellingendie op het congres verkondigd zullen worden, zijn reeds door de druk pers overal verspreid. Laat ons dankbaar zijn. dat het openlijk optreedt, dat het een openbaren strijd begint, maar laat ons tevens die onverschilligheiddie apathiedien behaaglijken dommel van ons afschuddendie ons grootste gevaar is, die ons weerhoudt het kwaad met alle macht macht van rede, van waarheid en overtuiging te bestrijden. Laat u gelegen liggen aan het lot en de toekomst van den werkman, toont uw belangstelling, en het veldwinnend wantrouwen tusschen de verschillende klassen der maatschappij zal door onderling vertrouwen vervangen worden. Dat zal haar behoud zijn de liefde overwint alle dingen. Dat is het bekende stelsel van den Nederlandschen liberaal, dien doctrinair bij uitnemendheid heeft men gezegdhij blijft zijn stelsel verdedigen zonder op of om te zien, zonder te letten op de eischen van het oogenblik. Neen neen neen. Wat daar zoo even gezegd is, is niet een stelsel van bestuur, in de studeerkamer uitgedacht zonder de werkelijk heid te raadplegenmaar een waarheid, herhaaldelijk in verschillende landen door de ervaring van alle tijden aan het licht gebracht. Raadpleeg de geschiedenisen gij zult die waarheid moeten erkennen. Op zijn minst genomen zou het toelaten van het congres een lafheid verraden - heeft men gezegd die te recht andere regeeringen grond zou geven om te beweren, dat bet, Nederlandsch gouvernement te zwak is om zich zelf tegen den geringsten aanval staande te honden. Hoehet zou zwakheid verraden als men het congres liet doorgaan In tegendeel het zou een bewijs zijn van een fier gevoel van la-acht. In Nederland zouden wij kunnen zeggenbehoeft men geen buitengewone maatregelen, noch tegen de Jezuiten, noch tegen de Internationale. Onze wettenhet openbaar gezag dat voor de eerbiediging dier wetten waakten de gezindheid des volks zijn hier volkomen toereikendom de vrijheid onbeperkt te handhaven zonder de orde in gevaar te brengen. W. v. d, K. De commissie van beoordeeling der ontwerpen van een nieuw duit.sch Parlementsgebouw is tot besluit gekomen, dat bet best gekeurde en met den eersten prijs bekroonde ont werp niet voor uitvoering vatbaar isen dat de ontwerpers van 4 bekroonde plannen nogmaals tot eene wedstrijd Zijn uitgenoodigdwaarvoor de ontwerpen vóór 1 April 1873 moeten zijn ingediend. Pruisen. Voor de fransche leening is hier te lande voor ontzaggelijke sommen ingeteekend. Te Frankfort is bij het bankiershuis Stern Sf Cie. voor 4 j miljard ingeschrevente Berlijn bij de Disconto-vereeniging en bij de firma Bleichr'óder eveneens voor 4^ miljard, bij de berlijnsche wisselbank voor 11 miljard. Duitschland zelf is bij die inschrijvingen zeer weinig betrokkenverreweg het grootste gedeelte der inge schreven sommen komt voor buitenlandsche rekening. Te Berlijn is voor miljoenen geteekend door personen, die voor geen 1000 thalers goed zijn. Het 4'. Algemeen Duitsche Turnfeest is op 3, 4 en 5 Aug. te Bonn gehouden. Omstreeks 4000 leden van verschillende turnvereenigingen waren opgekomenen vonden meerendeels een onderkomen in tenten buiten de stad welke door het departement van oorlog ter beschikking van het feest-comité waren gesteld. De congregatie der jezuieten te Sehrimm (Posen) is den 1 Aug. door den landraad opgeheven. Daags te voren was in de jezuietenkerk het feest van Ignatius v. Loyola onder groote deelneming van de geestelijkheid en bevolking der stad en omstreken gevierd. De landraad heeft den paters te kennen gegevendat zij zich voortaan te onthouden hadden van alle kerkelijke functiënen vervolgens de kloosterkerk gesloten en den sleutel met zich genomen. Aan de bewoners van het klooster is een termijn gesteld binnen welken zij moeten verklaren, of zij in Pruisen willen blijven dan wel uaar bet buitenland gaan. Beieren. De feestviering ter herdenking van het 400jarig bestaan der munchenscbe hoogeschool is zeer naar wensch afgeloopen. Bijna 3000 belangstellenden waren uit verschil lende plaatsen van Duitschland en uit het buitenland naar Munchen gekomen om aan de feestviering deel te nemen. Alle duitsche en de voornaamste buitenlandsche hoogeseho- len daaronder ook de nederlandsche en het amsterdamsche Athenaeum waren hij het feest vertegenwoordigd. Bij deze gelegenheid zijn onder anderen tot doctoren honoris causa benoemddoor de faculteit der geneeskunde de hoogleeraar Suriïigar te Leiden en de heer Quetelet te Brusseldoor de faculteit der staathuishoudkunde de heer W. E. Gladstone, premier van Engelandde graaf van Shaftesbury en de heer Stuart Mill; door de faculteit der wijsbegeerte lord Acton en de italiaansche minister Sella. Saksen. Emil Bevrient is, na eene ongesteldheid van 10 dagenin den nacht van 67 Aug. te Dresden overleden. Elzas-Loïharingen. Te Mulhousen is een franschman gearresteerd, die in het bezit was van een koffer met al wat noodig is om banknoten der I'ranscke Bank natemaken. Hij had voor een bedrag van 3 miljoen fr. aan valsche biljetten in voorraad en schijnt reeds voor een bedrag van verscheidene duizend fr. van dit papier in omloop te hebben gebracht. De banknoten van zijn fabricaat zijn zoo goed nagebootst dat alleen een zeer geoefend oog haar van echte kan onder scheiden. Den 31 hebben 4 k 500 wevers te Turnhout den arbeid gestaakt en zooveel ongeregeldheden gepleegd, dat de tus- schenkomst der policie en der gensdarmerie noodzakelijk werd. Toen deze de volkshoopen wilden uiteendrijven werden zij met steenworpen begroetwaardoor 1 luitenant, 1 gensdarme 1 en veldwachter ernstig zijn gewond. De gensdarmerie heeft daarop van hare wapenen gebruik gemaakt, waardoor 4 of 5 arbeiders gevaarlijke kwetsuren hebben bekomen. De over heid heeft thet raadzaam geacht, versterking uit Antwerpen te ontbieden. Den 31 is te Brussel met den engelschen gezant een trac- taat tot uitlevering van boosdoeners gesloten. De nieuwe raadsleden van Antwerpen hebben zich den 1 Aug. en corps naar den gouverneur Pycke begeven om hem dank te zeggen voor de wijze waarop bij hunne zaak verdedigd heeft in de bijeenkomst der Gedeputeerden, die de verkiezing met 4 tegen 2 st. hebben goedgekeurd, 's Avonds werd den gouverneur door de liberalen eene luisterrijke serenade gebracht. De liberalen zijn overigens zeer ontstemd over de in het besluit der Gedeputeerden voorkomende beschuldiging, dat op een groot aantal kiezers pressie is uitgeoefend en dat de verkiezingen niet vrij zijn geweest, maar dat het gemis van wettelijke bepalingen uit kracht waarvan Gedeputeerden de noodige getuigen zouden hebben kunnen dagvaardenbet onmogelijk had gemaakt, de gepleegde misbruiken zoo stellig uittemaken, als voor de vernietiging derverkiezingen noodig was. De gemeenteraad van Gent heeft 50000 fr. beschikbaar gesteld tot opluistering van den aldaar op 15 Sept. en vol gende dagen te houden grooten internationalen schietwedstrijd, welke door den Koning bijgewoond en door eene reeks van schitterende feesten vergezeld zal worden. Uit Konstantinopel is met den telegraaf bericht, dat aldaar voor de groote leening 580 miljoen fr. is ingeschreven; de in schrijvingen in Italië beloopen 620 miljoen, die te Weenen 590 miljoen fr., die te Keulen 4 miljarden en 150 miljoen, die te Frankfort een nagenoeg gelijk bedrag, die te Hamburg 1126 mil joen, en die te Londen, naar verzekerd wordt, 6700 miljoen fr.; de plaatsen in het afgestane gebied hebben, in verhouding, allen hooger ingeschreven dan de groote steden van Frankrijk, t.w. Straatsburg 880, Mulhousen 450, Colmar 300; Metz ruim 87 miljoen. De heer Thiers is door den Keizer van Oostenrijk en den Keizer van Rusland met den kolossalen uitslag der leening gelukgewenschten heeft hunne telegrammen onmiddelijk beantwoord. Eenige leden van den Arrondissements-Raad van Ville- franche (Rböne) hebben na het sluiten der onlangs gehou den zitting een adres aan den heer Thiers gezondenwaarin de invoering van het leekenonderrichthet uitvaardigen eener amnestiede afzetting van alle „reactionaire ambtena ren" en de ontbinding der Nat. Vergadering werden ver langd. De heer Barthélémy S. Hilaire heeftblijkbaar zonder het adres geheel gelezen te hebben den adressanten eene uit weinige regels bestaande kennisgeving gezonden, waarin hun namens den President voor de toezending dank werd gezegd. Deze zaak is in de commissie voor het voorstel tot prorogatie der Kamer ter spraak gebracht, als zijnde in lijn rechten strijd met de door den President gedane betuigingen. De heer Barthélémyhierover gehoordgaf alleszins bevre digende ophelderingen maar de heer Thiers liet bovendien in het Journal Ofjiciel verklaren, dat de toezending van het formulier-antwoord het gevolg eener onoplettendheid was ge weest en datware het adres met de vereischte aandacht gelezenhet antwoord ongetwijfeld eene ernstige gisping zou hebben ingehouden. De te Parijs verblijfhoudende americanen hebben aan den heer Stanleydie dr. Livingstone in Africa heeft opgespoord, in het Chatham-bötel den 31 een groot, door den amerieaan- s hen gezant Washburne gepresideerd banket aangeboden. De arbeid in de kolendistricten van het noorden is weder hervat, en de tot handhaving der orde derwaarts gezonden troepen zijn in hunne garnizoensplaatsen teruggekeerd. Som mige belhamelsdie houders waren van livretten der Inter nationale worden als deelgenooten van die verboden veree niging vervolgd. Bij verscheidene arrestanten zijn brieven van Félix Pyat en Fermersch in beslag genomendie de overtuiging gevendat de beweging door uitgeweken dema gogen is aangestookt. De heer Thiers heeft aan den Koning van Spanje een brief geschreven, waarin hij zijne deelneming betuigt bij gelegen-

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1