Biislaiul «root Brittanie en Ierland. Turkije. Oostenrijk-Hongarijc. Italic. Mpnnjc. Binnenland. iSta&s-Hïieuxuö. beid van den op Z. M. gepleegden aanslagen de verzeke ring gee^t van de vriendschappelijke gezindheid van irankrijk jegens de spaansche natie. De heer de Kératry, prefect van het departement der Mond( n van de Rhoneheeft zijn ontslag als zoodanig in- gedienddewijl de toegezegde ontbinding van den Alge- meenen Raad van zijn departement niet op den te voren bepaalden tijd geschied, maar weder uitgesteld was. De heer Thiers had hem, onder betuiging van zijn vertrouwen, willen nopen zijnen post te behoudende ontbinding tegen November, na de terugkomst der Kamer, belovendemaar zulks was niet in staat hem het ontslag te doen intrekken. Den 2 heeft de linkerzijde der Nat. Vergadering eene bijeenkomst gehouden waarin is beraadslaagd over een door den Afgevaardigde Henri Martin gesteld manifest, bestemd om ter gelegenheid der prorogatie aan de kiezers te worden gericht In dit stuk wordt de staatkundige toestand van het oogenblik, in vergelijking van een jaar vroeger, gunstig genoemden wordt met voldoening gewezen op de twaalf voudige dekking der leeningdienaar de meening des stellers, een gevolg is van de standvastige ondersteuning welke de linkerzijde aan den President der Republiek schenkt Het manifest doet voorts uitkomendatindien de linker zijde door het aannemen der belasting op de grondstoffen ook de handelsstaatkunde van den heer Thiers heett onder steund dit hieraan moet worden toegeschrevendat de meerderheid de belasting op de inkomsten met heeft willen aannemen terwijl nochtans het gouvernement de vereischte middelen o.a. tot bestrijding van de rente-betalmg der lee ningniet konden worden onthouden. Met opzicht tot de ontbinding der Kamer wordt m dit manifest de verwachting uitgedruktdatwanneer het budjet voor 1873 en de tot de organisatie van het leger betrekke lijke voordrachten zullen zijn goedgekeurd, de Vergadering zelve haar mandaat als afgeloopen zal beschouwen en aan eene nieuwe Kamer de zorg zal overlaten voor de herschep ping des lands, onder de leiding van den grooten burger, voor wien de liooge eer is weggelegd om zijnen naam met tie definitieve grondvesting der fransche Republiek te vereenzel- vj„en De overgroote meerderheid der linkerzijde, met den heer Albert Grévybroeder van den President der Kamer, aan het hoofdheeft zich met dit manifest vereemgd. De radicale fractie heeft hare adhaesie daaraan tot dusver nog niet geschonken. De laatste 2 miljoen fr. van de schuld, die I rank rijk aan Zwitserland had wegens het onderhoud enz. van het op het einde van den oorlog naar zwitsersch grondgebied geweken Ooster-leger, zijn dezer dagen afbetaald, ten gevolge waarvan de regeering weder de beschikking erlangt over het materieel van genoemd leger, 't welk als onderpand voor de afbetaling der schuld in handen der zwitsersche overheden was gelaten. Den 5 is de President met zijne familie naar 'irouville vertrokken en aldaar plechtstatig ontvangen. Op zijnen weg derwaarts is hij aan de verschillende stations met geestdntt t°eUiiUhett'door den rapporteur voor de aanhangige amnestie- voorstellen uitgebrachte verslag blijktdat tot en met den 15 Juli door de krijgsraden in de zaak van den panjschen opstand 32,905 uitspraken waren gedaan: tot buiten vervol ging stelling 21,610, veroordeelingen na gevoerd contradictoir debat 9053veroordeelingen bij verstek 139vrijspraken 2103. Onder de 9053 eerstgenoemde veroordeelingen be hoorden 72 doodvonnissen (bovendien 21 bij verstek), 952 veroordeelingen tot deportatie in eene vesting en 3089 tot eenvoudige deportatie. De commissie van gratie had tot op genoemden datum 1623 aan haar onderworpen zaken afgedaan; 1092 verzoeken waren door haar afgewezen; omtrent de 531 overige had zij tot het verleenen van verlichting of van algeheele kwijt schelding van straf geconcludeerd. Omtrent 42 van de 62 door ter dood veroordeelden ingediende adressen was door haar een gunstig advies uitgebracht; de 2 overige waren door haar afgewezen. De commissie van gratie (die, gelijk men weet, uit leden der Nationale Vergadering bestaat) heeft besloten geene vacantie te nementen einde geene vertraging te brengen in de afdoening der bij haar inkomende dossiers Door de burgers van Orleans is dezer dagen in den gevel eener niet ver van die stad, op den weg naar Parijs, gelegen kanel een gedenksteen geplaatst met de volgende inscriptie Op deze plaats hebben den 11 October 1870 6000 franseken van het Loire-leger. zich voor de verdediging van Orleans en de eer van Frankrijk opofferendeden marsch van 45000 pruisen gestuit en den overmacht igen vijand tot des avonds de spits geboden. Twee honderd hunner moesten dezen held- haftigen tegenstand met den dood bekoopen. God en O. L. V. van Aydes (den naam der buurtschap) zijn hunner zielen Nationale Vergadering. De minister van financiën heeft den 30 een wetsontwerp ingediendwaarbjj werd voorgesteld de vervaardiging en den verkoop van lucifers tot een staats-monopolie te maken. De aanleiding tot deze voordracht was, dat op de lucifers gelegde belasting op ver na niet opbrengt wat zij naar men meent, zou belmoren heeft. Onder de benaming „conservatieve republiek" ver stond de President niets anders dan een regeeringsvorm die het tegenwoordige provisorium onbepaald bestendigtde toekomst geheel reserveert en de deur voor alle verwachtin gen openlaat. Die verklaringen hebben, zooals de rapporteur °Saint-Mare Girardin getuigde, de commissie ten volle be vredigd en haar de overtuiging geschonken dat geene nood zakelijkheid bestond om in deze oogenblikken eene interpel latie tot de regeering over hare binnenlandsche staatkunde te richten. Dit sloeg bepaaldelijk op de door den heer Belcastel aangekondigde interpellatie. Dat lid heeft zich echter met de meening der commissie niet vereenigd en is op het doen dier interpellatie blijven aandringen. De Kamer is nochtans van oordeel geweestdat het tegenwoordige tijdstip daarvoor niet geschikt wasen heeft die zaak tot na haren terugkeer in November uitgesteld. Volgens het door de commissie eenigszms gewijzigde voor stel zou de Kamer van 4 Augustus tot 11 November uiteengaan, de Permanente Commissie uit 25 leden bestaan, en het te genwoordige bureau der Kamer tot hare terugkomst in stand olijven. Op voorstel van den heer Belcastel is nog de bepa- J i 1 JA J am AAwnlnn ff AT^Qp Cf ling bij het voorstel gevoegddat op den eersten zondag na den terugkeer der Kamer in alle kerken en bedehuizen de Goddelijke zegen over de werkzaamheden der Vergadering zal worden afgesmeekt. De Kamer heeft bepaald dat de beraadslaging over de wet tot wijziging^ der rechtspraak van gezworenen in crimineele zaken niet voor, maar dadelijk na het reces zal plaats hebben. Den 2 isna langdurige discussionde voordracht tot verhooging van de opbrengst der belasting op de alcoholische dranken en tot het tegengaan der te dezen aanzien gepleegd wordende fraudes eindelijk in stemming getracht en met 389 tegen 125 st. aangenomen. Daarna is eene vrij levendige discussie gevoerd over de wetwaarbij de verkoop en de vervaardiging van lucifers tot een staats-monopolie worden verklaardeen maatregel welke, naar de berekening der com missie, de schatkist een voordeel van 15 miljoen fr. zal ver schaffen. Ook die wet is aangenomen, en we met 317 tegen 161 st. Hiermede is de behandeling van al de nog bij de Kamer aanhangige fiscale wettenhet budjet van 1873 uit genomenafgeloopen. Vervolgens heeft de \ergadenng de 25 leden der Permanente Commissie benoemd en wel 15 uit de rechterzijde en de overige 10 uit de verschalende fractiëu der linkerzijde. O.a. maken deel van de commissie uit de Afgevardigden de Broglie. Chang armer, Laboulaye, Frébault, cCHaussonville, Lefèvre-Pontalis, d Abovule, de Mor- ray enz. Den 3 is de Kamer, na de aanneming van eenige aan- hangige voordrachten van plaatselijk, en ondergeschikt be- lang, tot 11 November uiteengegaan. De meeste leden waren reeds te voren vertrokken. De door den President Jhiers eenigen tijd geleden aangekondigde mededeeling omtrent de binnenlandsche staatkunde van het gouvernement heelt met. in de openbare zitting plaats gehadomdat men meende dat de door den President laatstelijk in sommige com missiën ge dane mededeelingen geacht konden worden de plaats daarvan te bekleeden. door hem te zamen met de andere rechtsgeleerde raadslieden der Kroon ingesteld, hem had versterkt in de meening, dat" de missie wettig is. De gemeenschap met. den Paus welke door de Bill of Rights eu de Act of Settlement verboden wordt, is godsdienstige gemeenschap, en diplomatieke be trekkingen zijn er niet onder begrepen. Tot staving van deze bewering beriep hij zich op verscheidene mannen, wier mee ning in aangelegenheden als deze gezag heett. De heeren O. Morgan, Sinclair Aytoun en Newdegate, hierdoor niet overtuigdherhaalden dit, de missie onwettig is sedert de Paus heeft opgehouden een wereldlijk Souverein te wezen, maar ten slotte is het, amendement van den heer Monk met 45 tegen 17 stemmen verworpen. Den 5 zijn de artikelen der wet, tot regeling van den verkoop van geestrijke dranken in comité afgehandeld. De secretaris-ge neraal voor buit. zaken gaf aan lord Manners te kennen dat het,, na den afloop van het handelst.raotaat met Frankrijk, inEngelands macht, zal zijn om uitvoerrechten van de voorFrankrijx bestemde steenkolen t,e heffen, indien Engeland dit wenschelijk mocht achten. In antwoord aan den heer Dalrymple heeft, lord Enjield medegedeeld dat de regeering reeds den 22 Juni het gouvernement der Argent,ijnsche Republiek heett doen herinneren aan zijne verplichting om aan de in die republiek gevestigde engëisehe onderdanen dezelfde bescherming te verleenen als aan zijne eigene onderdanen, en dat het in een tegenovergesteld geval zou moeten verwachten ernstige verwijten te ontvangen van de zijde der beschaafde regeeringen. Den 6 heeft de heer Grant Dujf secretaris generaal voor Indieden financiëelen toestand van Indie uiteengezet. Die toestand wasvergelijkenderwijze gesproken zeer gunstig In het jaar 1869—1870 had i et batig slot l,400,00i bed racen; ook in 18701871 was er een batig slot, geweest en dat over het loopende jaar zou 250,000 bedragen. De indische bevolking was tevreden en welvarend, en er bestond geene enkele reden tot ongerustheid. De spreker verdedigde de indische inkomsten-belasting. De heer Faweett heelt de indische regeering geldverspilling te last gelegd en de ge noemde belasting bestreden. Eene door hem in dien zin voorgestelde motie heeft hij na eenige discussie ingetrokken. Den 7 heeft lord Enjield, in antwoord op eene vraag van den heer Newdegate, uit naam der regeering verklaarddat de heer Jervoise geenszins als gezant bij den Paus geaccre diteerd is. In antwoord op den heer Gourley heeft hij gezegd, dat de Port,e na een nauwgezet, onderzoek tot het besluit gekomen isdat de Suez-Kanaal-Maatschappij de tonnegelden kan berekenen naar de bruto-tonnemaat [zooals zij onlangs tot verbetering barer inkomsten heeft ingevoerd], en dat de rechtsgeleerde raadslieden der Kroon van hetzelfde oordeel zijn. op te brengen." Bij deze voordracht werd den minister van financiën eene som van 10 miljoen fr. toegestaan voor de onteigeningenwelke te dezer zake gevorderd worden. De prijs der staats-lucifers wordt bij deze wet bepaald: houten lucifers op 2 fr. per kilogr. en 10 en 5 centimes per doos van 150 en 60 stuks; lucifers van was, 10 centimes per doos van 50 st. Dit tarief is echter niet verplichtend voor de pachters van het staats-monopolie. De behandeling dezer voordracht is urgent verklaard. Door de Kamer is beraadslaagd over de onlangs inge diende voordracht tot verbetering van het rendement der belasting op de alcohols. Bij die wet wordt bepaalddat zoodanige landbouwersdie hunnen wijnoogst enz. geheel of gedeeltelijk tot alcohols verwerkenevenzeer aan de be lasting op genoemd vocht onderworpen zullen zijn als de gewone destillateursonder toekenning van vrijdom voor een zeker aantal kannen van dit gedestilleerd die geacht worden voor plaatselijk verbruik bestemd te zijn. De algemeene discussie over deze wet is den 31 afgeloopen. Daarna is door een twintigtal Afgevaardigden het voorstel gedaan om eene enquête intestellen naar den omvang der fraude, welke ten opzichte der belasting op de alcoholische dranken wordt gepleegdten einde afdoende maatregelen tot het tegengaan daarvan te kunnen invoeren. Deze motiedie met eene on bepaalde verschuiving van de afdoening der wet gelijkstond, isna door den minister de Goulard bestreden te zijnver worpen en vervolgens zijn eenige der artikelen van de voor dracht aangenomen. Den 1 Aug. heeft de rapporteur der commissie voor het voorstel-Martel omtrent de prorogatie der Kamer verslag uitgebracht. Een groot gedeelte daarvan was gewijd aan de verklaringen, welke de commissie gemeend heelt van den heer Thiers, ten aanzien zijner politiek, te moeten uitlokken. De President heeft herhaaldelijk in den boezem der commissie betuigddat hij geen ander voornemen heeft dan om aan bet verdrag van Bordeaux in alle deelen getrouw te blijven. Eene schending daarvan zou gelijk hij te kennen gatm zijne oogen gelijkstaan met het plegen van verraad door een minister jegens den Souvereinwien hij trouw gezworen In het laatst van Juli zijn te Londen door het Parlements lid den heer Morley gepresideerde vergaderingen van werk- lieden gehoudenwaarin over een aantenemen staatkundig en maatschappelijk program beraadslaagd is. Alstoen is een uitvoerend comité gevormden dit maakt, thans in de l°a~ densche bladen het door hem opgestelde program openbaar. Het verlangt staatkundige, maatschappelijke en hnancieele hervormingen en wel allereerst staatkundige als volstrekt geheime uitoefening van het stemrecht; gelijkstelling van steden en plattelands-gemeenten in zake der verkiezingen de kosten der verkiezingen door de openbare kas en met door de candidaten te dragenuitkeering eener schadeloos stelling aan de leden van het Parlement; instelling door bemiddeling van Engeland van een internationaal gerechtshot ter beslechting der tusschen verschillende Staten opgerezen geschillen. Het program vraagt voorts op maatschappelijk gebied de volgende hervormingendat de Staat de onbe bouwde gronden aankoopeen die aan coöperatieve vereeni- gingen of aan landbouwers op kleine schaal verhurehun tevens voorschotten uit de schatkist schenkendehet lager onderwijs wordt van Staatswege gegeven het zij verplichtend en niet-godsdienstigvermits het godsdienst-onderwijs uit sluitend behoort tot den werkkring der kerkgenootschappen; de Staatskerk worde afgeschaft de zorg voor de volksge zondheid moet ten platten lande en in kleine steden worden opgedragen aan commissiën die door het algemeen stemrecht gekozen zijnen die gelijke macht moeten hebben als de commissiën voor openbare werken in de steden aankoop van alle spoorwegen door den Staat, en exploitatie derzelve als ondernemingen van algemeen nut en niet van bijzonder be- lang; beperking van den arbeid der vrouwen en kinderen in fabrieken tot hoogstens 9 uren daags. De eischen op finan cieel gebied komen hoofdzakelijk neder op: bezuiniging in alle takken van 's lands dienstaflossing van de staatsschuld door middel der thans voor het departement van oorlog be stede geldenzooveel mogelijk directe belastingenen dus zwaardere belasting van den grondeigendom dan van den arbeid of de nijverheid. De som van 41)00, welke indertijd door het 1 arlement is toegestaan voor uitgaven, samenhangende met den plech- tigen dankstond in de cathedraal van S. Pauluster zake van het herstel van den Prins van (Tales, is gebleken on voldoende te zijnzoodat eene nieuwe som van 2600 ge vraagd is moeten worden. Te Londen is eene inschrijving geopend voor eene turksche leenin»-, groot 11,126,200 in schatkistbiljetten, rentende 9 p.c." tegen een koers van 98 J p.c. en aflosbaar in 1876 1877 en 1878. Er is voor a J ingeschreven. Hoogerhuis. Den 2 heeft de minister Granville, in ant woord op eene interpellatie van graaf Roseberg ter zake der uitleverings-tractatengezegd dat de tractaten met Belgie en Denemarken op het punt staan van geteekend le worden. Het tegenvoorstel van Nederland maakte een punt van over weging uitOostenrijk overwoog Engelands voorstelhet antwoord van America werd ingewacht; het door Italië voor gestelde tractaat werd overwogende ouderhandelingen met Spanje duurden voort. Den 5 heeft lord Riponvoorzitter van den Geheimen Raad, de tweede lezing voorgesteld der wet betreffende de volks gezondheid waarvan het doel is te bewerkendat elk ge deelte van het grondgebied ook ten dezen staan zal onder het toezicht eener bevoegde autoriteitzijnde in de steden en burgten de stedelijke Radenen ten platten lande com missiën van toezichtwelke geen meerdere macht bekomen dan tot nog toe door de plaatselijke overheden werd uitge oefend. Lagerhuis. Den 3 zijn de begrootingen afgehandeld. Naar aanleiding van den post voor de diplomatieke dienst,, heeft de heer Monk op nieuw het vraagstuk der wettigheid van de zending van den heer Clarke Jervoise bij het pauselijk Hof te berde gebracht, en voorgesteld, den post met 200, het bedrag hetwelk den heer Jervoise voor huishuur wordt verstrekt, te verminderen. De procureur-generaal Coleridge I heeft daarop medegedeeld, dat een zorgvuldig onderzoek, Te Nischni-Nowgurodalwaar jaarmarkt gehouden wordt is den 6 een hevige brand uitgebarsten. Sedert 26 Juli is de cholera te Petersburg aan het, afnemen Terwijl den 25 nog 415 zieken in behandeling bleven, was dit getal den 29 tot 368 verminderd. In het geheel waren van 23 Juni tot 29 Juli 1510 personen aangetast en 6S8 daarvan overleden. De vervanging van den grootvizier Mahmud bassa door Midhat-bassa "wordt toegeschreven aan het verlangen van den Sultan om van zijn woelzieken staatsdienaar en diens begun stiging der oud-turksche staatkunde en denkbeelden ontslagen te worden. Mahmud heeft nog eene vergeefsche poging ge daan om zijnen mededinger te verwijderen, door hem tot gouverneur van Rumelie te benoemen. Het geheele ministerie is met Mahmud afgetreden. Nagenoeg alle dagbladen juichen de verheffing van Midhat toe en de bevolking van Koustan- tinopel heeft door allerlei demonstratiën vóór het Serail aan zijne blijdschap en voldoening lucht gegeven. Oostenrijk. De duitsche Keizer is den 3 aan de grens station Wels door den aartshertog Karei bodewijk opgewacht, en in diens gezelschap naar Salzburg doorgereisd. Den 4 heeft Z. M. den duitschen kroonprins te Berchtesgaden be zochten den 5 is hij te Gastein aangekomen, waar hij door den president-minister prins Auersperg en de daar ver toevende pruisische genls. v. Manteujfel en v. Zastrow en door graaf v. Moltke werd opgewacht. De regeering heeft in de eerste helft der vorige maand een besluit uitgevaardigd, waarin aan de provinciale besturen wordt voorgeschrevenhoe zij te handelen hebben ten op zichte van de uit Duitschland verdreven en in Oostenrijk :ekomen jezuieten. Het besluit verwijst voornamelijk naar de verordening van 13 Juli 1858 betreffende de conventen, geestelijke orden en congregatiën, maar behoudt de beslis sing aan het ministerie voor, indien zich bijzondere omstan digheden voordoen. Aan het goedvinden en het beleid der stadhouders wordt overgelaten om aan niet-oostenrijksche geestelijken al dan niet toetestaan hun verblijf in Oostenrijk te vestigen. Den 29 Juli heeft de Paus een 2ütal bisschoppen en aartsbis schoppen gepreconiseerd of benoemdwaaronder weder ver scheidene italiaansehe prelaten. Bij de gemeentelijke verkiezingen te Rome op den 4 Aug. zijn al de candidaten der liberalen gekozen. Hun eerste candi- daat verkreeg 4672, de eerste candidaat der clerikalen 1599. die der democraten nog geene 700 stemmen. De opkomst der kiezers van alle partijen was zeer talrijk; ongeveer 8300 brachten hunne stemmen uit. Ook bij de gewestelijke ver kiezingen te Rome hebben de libera en gezegevierd hunne candidaten hebben nagenoeg 4500. die der clerikalen nog geene 1500 st. bekomen. Ter eere van den uitslag hebben de liberalen algemeen gevlagd. De nonnen van een klooster te llome hebbenmet een beroep op hare fransche nationaliteitaan een inspecteur der regeering den toegang tot hare scholen geweigerd. Te Rome heerscht eene koorts-epidemie in zoodanige mate, dat de bestaande hospitalen niet voldoende zijn om alle zieken te bevallen. Het stedelijk bestuur heeft zich tot de geeste lijkheid gewend, om medewerking tot het verkrijgen van voor hospitalen geschikte localenmaar eerst voldoende medewer king gevonden op de bedreigingdat, men des noods eene der kerken voor hospitaal zou gebruiken. L'lmparcial meldt: „Sedert het, begin van den cubaanschen veldtocht zijn 13,6UU opstandelingen gedood en een groot aantal gevangengenomen; 69,610 hebben zich onderworpen Onze troepen hebben 4819 vuurwapenen, 3249 blanke wape nen en 9921 paarden buitgemaakt." Te Madrid is den 30 Juli een onversaagde carlistische partijganger, de nagenoeg 70jarige pastoor van Alcabon in la Manckagearresteerd terwijl hij zich in een kleederma gazijn aldaar ophield. Hij schijnt door een in zijne gemeente te huis behoorenden knaap herkend t,e zijn. De arrestant diewegens zijne deelneming aan de vroegere opstanden reeds 3malen ter dood veroordeeld maar telkens begenadigd isis naar Toledo overgebrachtom op nieuw te worden terechtgesteld. De Koning heeft den 3 Aug. Santander verlaten en zich over zee naar S. Sebastian begevenwaar hij op de hartelijkste wijze is ontvangen. Aldaar zijn een paar verdachte personen in hechtenis genomen, die, volgens gerucht,medeplichtig zouden zijn aan den jongsten aanslag op 's Konings leven Te 's Gravenhage is aangekomen en aan het hótel-Pfl«Aj afgestapt de Groothertog van Oldenburg onder den naam van graaf d'Oberstein. Zijn neef Peter, die te Scheveningen verblijf houdtbracht hem den 4 een bezoek waarna beide het, middagmaal gebruikten bij de Koningin. Den 6 hebben beide prinsen de tentoonstelling van oudheden te Gouda bezocht. Den 4 zijn in de hofstad aangekomen lord Napier v. Mag- dala en diens zoon op uitnoodigihg der Koningin hebben zij hunnen intrek op het Huis in t Bosch genomen. Den zijn zij naar Brussel vertrokken. Prins Alexander is den 6 uit het buitenland in de residentie teruggekeerd. Spoorwegen. In eene den 5 te Amsterdam gehouden vergadering van het comité voor den Noordhollandsch-I rieschen Spoorweg is besloten de zaak kraffitigdoortezetten, en staande de vergadering de benoodigde som voor plannen enz. volge- teekend. De gemeenteraad van Doetinchem heeft besloten aan de Hollandscli-Westfaalsche Spoorweg-maatschappij kosteloos afte- staan 5 bunders grond voor een stationsterrein ingeval de aan te leggen lijn gronden mocht raken, binnen de gemeente gelegen. Onderwijs. Het, doel van het opgerichte Anti-Schoolwet verbond is volgens art,. 1 der statuten „het verkrijgen van eene wijziging van art. 194 der grondwet, waardoor het vrije onderwijs regel en het staats-onderwijs aanvulling kan wor den." De ledendie in eene zelfde burgerlijke gemeente wonen, vormen zich tot eene afdeelingterwijl het hoofd bestuur, te Utrecht, gevestigd, met de algemeene leiding der zaken van het Verbond belast is. Omtrent de kostelooze plaatsing van leerlingen op eene inrichting van onderwijs te Amsterdam is door B. en W. een gewijzigd voorstel ingediendvolgens het welk zouden geplaatst, wordenop de hoogere burgerschool 5 leerlingen van burgerscholen der 1'. kl. voor jongens, op de li. b. school voor meisjes 5 leerlingen van de burgerschool der 1®. kl. voor meisjes, op de industrieschool voor vrouwelijke jeugd 10 leerlingen van de armen- en tusschenscholen en van de bur gerschool 1'. kl. voor meisjes, en op de ambachtsschool der Maatschappij voor den Werkenden Stand 10 leerlingen van de armen- en tusschenscholen. Den 7 is te Beverwijk de eerste steen gelegd voor eene school voor christelijk-nationaal-onderwijs. Feesten. Het tweede eeuwfeest der verlossing van Koe- vorden is den 7 gevierd door saluutschoten godsdienstoefe ningen bij alle gezindtenin de herv. kerk geleid door d'. Lesturgeon van Zweelo, wiens feestrede afgewisseld werd door de zangvereeniging „Esperance"; matinée door de muziek van het 1® ree. inf. uit Leeuwarden in de gedecoreerde feest tent harddraverij, gecostumeerden optocht en opvoering van het drama Meindert v. d. Thijrxn van A. L. Lesturgeon door de rederijkerskamer v. d. Hoeven. Z. M. commissaris in Dren the woonde al de feestelijkheden bij. Bij de jongste harddraverij in den Beemster is de prijs behaald door het paard de h liegvan den heer GEecen te Oudcarspel. Giften. Wijlen de heer A. v. Steenis te Buren heefi aan het algemeen armenfonds aldaar 1000, vrij van successie rechten gelegateerd. Geschenken. De erfgenamen van wijlen vrouwe Evertsen, douairière jr. mr. de Jonge v. Campen Nieuwland te 's Gra venhage hebben aan de oudheidskamer op het raadhuis te Middelburg eenige portretten in olieverf van de beroemde zeehelden uit het geslacht der Evertsen en enkele andere voorwerpen van hen afkomstig geschonken. De gemeenteraad van Zwolle heeft besloten, den mi nister van oorlog te verzoeken omhoe ook het vesting stelsel geregeld moge worden, Zwolle niet tot eene versterkte plaats te maken, maar de versterkingen zoo ver mogelijk van de kom der gemeente te verwijderen. Sociale Kwestie. Te Amsterdam worden pogingen aan gewend tot het oprichten eener „Kleermakers coöperatieve Yereeniging", voorloopig met een kapitaal van f 1000 in aan deden van f 2,50. De Nederlandsche Nationale Werklieden-Vereeniging te 's Gravenhage heeft,, o.a. door de krachtige medewerking van den heer Potter, die 40 aandeelen nam, het benoodigde kapitaal gevonden tot het bouwen van arbeiderswoningen waartoe aan de Sumatra-straat reeds een terreingeschikt voor 38 woningenis aangekocht. De arnhemsche winkelvereeniging "de Eendracht", die zich in toenenieuden bloei verheugtheeft den 1 een nieuwen ruimen winkel aan de Beekstraat geopend. In haren vroegeren winkel blijft een hulpdepêt gevestigd. Den heer A. M. Dieudonné te Hilversum tracht te Am sterdam eene eerste nederlandsche Volksbank opterichten, rustende op het beginsel van onderling crediet Te Nijverdal hebben 500 werklieden den arbeid gestaakt, dewijl zij den onlangs vastgestelden maatstaf voor de aftele veren hoeveelheid werk te hoog achten. Uit Zutphen en Deventer zijn detachementen huzaren ontboden. Rechtszaken. Het hof van Noordholland heeft den 7 H. J. A. Bos, metselaar te Amsterdam, schuldig verklaard aan moedwiliigen doodslagden 31 Maart gepleegd in de Kreupelsteeg op JP Dit mar, en hemmet toepassing van verzachtende omstandigheden, n.l. den opgewonden toestand, waarin hij zich vóór het plegen van het feit bevond ver oordeeld tot 2 jaren eenzame opsluiting. Overleden den 1 te 's Hertogenboschmr. C. J. v. Heusdenpresident van het prov. gerechtshof in Noordbra bant, bekend als schrijver op theologisck-philosophisch gebied, oud 81 jaren. Den 2msgr. J. A. Smitsprotonotarius apostolicus hoofdredacteur van de Tijd. Het eind-examen der hoogere burgerscholen in Noord holland is op voldoende wijze afgelegd door de 3 leerlingen der hoogere burgerschool alhier, die zich daarvoor aangemeld haddenmet name H. ITBakhuis Roozeboom A. P. Mei- chior en J. Pot. Zondagavond werd in de zaal van den heer T ervloet, ten gevolge eener in deze courant door eenige werklieden ge plaatste uitnoodigingeene openbare vergadering gehouden ter bespreking van de oprichting eener vereenigingten doel hebbende de verbetering van den stoffelijken en zedelijken toestand van den werkman. De ontwerpers meenden, dat het middel van vereenigingmet terzijdestelling van alle internationale of communistische denkbeeldentot dit doel zou kunnen medewerken, zoo door het aankweeken van ver broedering en het bevorderen van onderlinge ontwikkeling als door liet ondersteunen van zieke of zonder eigen toedoen ongelukkige werklieden. Nadat het voorloopig be-

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2