m No. 33. Vier enz ev en lig s le Jaargang 1872. Z O N I) G 18 AUGUSTUS. il. IllKti #fftciccl (*5cbceltc. Napoleon III en zijn beginsel. Cuïckcli jfïsehc Sc richt ca. BSclgie. Frankrijk. Alk tl A A IS S Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O.Cj, franco per post t (P,HO, afzonderlijke nommers 3 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers I1ERM". COSTER ZOON. A IV 'Aft IA V De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in bet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden der ter ge meente-secretarievan 12 Augustus tot 12 September a.s., ter inzage van ingelanden ligt een door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ontworpen besluitbetrekking hebbende op de invordering van de omslagen ten behoeve van bet Hoogheemraadschap van den Hondsbossche en Duinen tot Petten en dat de bezwaren, die zij daartegen mogten heb benschriftelijk vóór 15 September e.k. moeten zijn inge- bragt bij Dijkgraaf en Hoogheemraden van dat Hoogheem raadschap. Burgemeester en ff ethouders voornoemd. AlkmaarJ. G. A. VERHOEFF, 1°. 13., fi Augustus 1872. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt op grond van art. I der wet van 22 Mei 1815 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het voljaarsch suppletoir kohier voor de belasting op het Personeel No. 2 voor de dienst 1872,73, op den (J Augustus 1872. door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijen te voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Restaur voorn., den 13 Aug. 1872. J. G. A. VERHOEFF, l. li. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 2 2 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meentedat het voljaarsch 3" suppletoir kohier voor de belasting op het, Personeel, over de dienst van 1872/73 op den 12 Augustus 1872, door den Heer Provincialen Inspec teur der directe belastingen in Noordholland executoir ver klaard op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overge geven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn., den 14 Aug. 1872.A^ MACLAINE PONT. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le. helft der maand Juli 1872. Mei. E. W. C. HELMKING, Mej. J. GROOT, G. van BERGEN, R. van MAAREN, Amsterdam; P. BAKKER, Hem; K. KAGER Purmerend B. BEIRBOOM Soeter- meer; O. NIEUWENHUIJS, Texel; P. de VRIES, War- menhuizen. Vae victiskan niet alleen door het zwaard van Bren- nus worden vertaald. Niet alleen wacht den overwonnene eeu aanval op lijf en goed waarbij het scherpe zwaard liet goede regt vervangt, maar tevens vervolgt hem de verachting der groote menigte. 't Publiek heeft altijd medelijden maar soms minachting voor den gevallene. Wees een groot man uw leven lang Zoo gij niet het geluk hebt, dat de dood u overvalt in de dagen uwer voorsnoed, maar gij 't beleven moet, dat een machtiger ster uwen loop baan kruist, dan vae victo 1 Dan staan er duizenden gereed om zich te beroepen op hunne eigene scherpzinnigheid: zij hebben uwen val „altijd" voorspelddan noemt men uwe plannen dwaasheden uw aanvankelijk slagen brutaal geluk en gij, de groote man van gisteren, zijt de dwaas van hedep. Over jaren zal het nageslacht u uwe plaats aanwijzen in de geschiedenis. De tijdgenoot bewondert, of vreest u, aanbidt of verfoeit u; stelt u te hoog zoo gij slaagt, en te Jaag zoo het lot u tegen is; hij kan „Hosanna onzen Koning 1" roepen, en 't „vae victisdoen hooren, tot het „jus suum cuique," tot eene juiste waardering reikt zijne onpartijdigheid niet. Voor nog weinige jaren was Napoleon III niet alleen in Fransche oogen den leider van Europa. Iloe vreesde men den diepzinnigen onnaspeurlijken plannenmaker wiens woor den troffen als de bliksem uit den helderen hemeleven onverwacht en gevaarlijk. Hijdie t onrustige 1' rankrijk tot kalmte had gebragtonder wiens bestuur handel en nij verheid bloeiden en die tevens Frankrijks banier zoo hoog wist te houden, dat vorsten en volkeren wachtten op de stem des Kei zers Wie herinnert zich de beroemde Nieuwjaar's-receptie niet toen Napoleon III den Oostenrijksehe gezant aansprak op eene wijze, die de Italiaansche patriotten deed juichen van vreugde, en de Oostenrijksehe troepen den weg liet inslaan, die over Solferino naar Villa-franca gevoerd heeftEn toen eenige jaren later Oostenrijk door Pruissen en Italiün besprongen Venetiën niet, aan zijne vijanden afstond maar den beroem den vestingvierhoek in handen gaf van den geheimzinnigen man op den Keizerszetelden arbiter over de volkeren, als aan den regter, onder wiens onpartijdige hoede het voorwerp van den strijd wordt geplaatst, hoe juichten toen alle partijen in Frankrijk den Keizer toe. hoe illumineerden zelfs de op roerige voorsteden van Parijs hoe eerbiedigde geheel Europa den manwiens politiek hem zoo hoog boven de andere vorsten had geplaatst, als de scheidsman staat boven de slré dende partijen. Groot heette de man, die aan Frankrijk Sa- voije gaf, Italië vrijmaakte, de binnenlandsehe rust handhaafde, die de Napoleon der politiek scheen te willen wordeneven als zijn oom de Napoleon van het zwaard was geweest. Toen zijn Mexi-o gekomen en Sadowa. Men zag, dat de groote politicus niet onfeilbaar was. Zijne zon ging dalende. Eindelijk kwam Sedan eene vreeselijke ramp. Sedan heeft, F'rankrijk's militaire glorie voor altijd vernietigd het rijke gelukkige land verarmd en verwoest. Evenals in de dagen van voorspoed Napoleon's beleidzijn keerscherstalent alles had gedaan en al het goededat Frankrijk genootaan der. Keizer werd toegeschreven zoo ook stelt thans omge keerd de menist,e F'rankrijks rampen, al zijne nederlagen, al zijne uitgebrande kerken en verwoeste hospitalenal de ruïnen van Parijs op rekening van Napoleon's gebrek aan doorzigt, van zijne lafheid en onwetenheidvan zijn gehre- kig en achterlijk politiek beleid. De „Spinx der Tuilerien" is de „oude man van Chislehurst" geworden. Napoleon verdiende noch de bovenmatige lof, die hem werd toegezwaaid in de jaren van geluk uoeh de scherpe ver achting, waarmede hij zich thans ziet behandeld. Al moge ook het lichtdat de historie eens over zijne regering zal doen schijnen nog niet zijn opgegaandit toch kan men thans reeds zeggen dat Napoleon III boven alles is geweest een consequent vorst,die geloofde in zijne roeping en in zijne beeinsel^uwiens voorspoed zoowel als zijn val ver oorzaakt zijn door dezelfde redenen dezelfde beginselen en motiven die men behoort te beoordeelen afgescheiden van de gevolgendie men niet kan prijzen zoolang de uitslag gunstigverwerpen zoodra die ongunstig waszonder zich schuldig te maken aan schromelijke oppervlakkigheid. Napoleon III geloofde, men leze slechts de voorrede van zijn „Yie de César,"met, hart en ziel aan de roeping van zekere familien. Voor hem is de geschiedenis het verhaal van den invloed, die groote mannen, helden en denkers hebben gehad op de wereld en het meusckdom een invloeddie duur het geslacht dier helden moet en alleen kan worden gecontinueerd en bevestigd. Zóó het geslacht der Napoleoniden. Hun is opgelegd zij zijn gepredestineerd zoude men bijna zeggen, om de staats- en volkenregter- lijke beginselen van den grooteu Corsieaan te beligckamen in het Èuropcesch staatsleven. Welke die beginselen zijn vraagt Napoleon III niet aan de historie. De togten naar Egypte, Spanje en Rusland, de invallen in Duitschland, de inlijving van Holland zijn voor hem niet de kenbronnen dier beginselen. Niet, de diplomatieke stukken, de briefwisseling van den eersten Keizer dienen hein tot verklaring. Eenzijdig vindt hij zijn leeringen ontwikkeld; wel nog door Napoleon I, maar niet meer toen hij werkte en streed op het wereldto neel maar uitsluitend toen hij in zijne dictees te St. He lena behoefte gevoelde om zich zelf te verdedigentoen hij zijn eigen advocaat was tegenover de regt,bank der historie. Het „Memorial de St. Helena" is 't, evangelie der Napoleoni den. Toen de derde van liet geslacht nog pretendent, was schreef hij in zijne „Napoleontische gedachten" een commen taar op het werk van zijn voorganger. Boeijender lectuur bestaat er misschien nietdan dat weinig zatnenhangendetamelijk bedaarde werkje van den toenmaligen pretendent. Boeijend want het verklaart de regeering van den derden Keizer geheel. Men kent de verklaringdie op St. Helena gegeven is van de veroveringstogten van het Keizerrijk door den man zelfwiens zwaard Europa in den aanvang dezer eeuw teis terde. Niet om Frankrijk te vergrooten maar om Europa volgens een nieuw beginsel te reorganiseren zijn die togten ondernomen. De willekeurige zamenvoeging van landen en volkeren onder een scepter door het, huwelijk van vorsten door schenking en ruiling, de „kleinstaaterei," die volken met gelijke aspiration en belangen van elkander scheidt zonder andere dan dynastieke redenen moest worden gebroken om voortaan het gelijksoortige te kunnen vereenigen binnen de zelfde grenzen. Daartoe moest geheel Europa voor een oogen- blik kernen in handen van den Keizer, die dan zoude schiften, scheiden en bijeenvoegen om Europa, op nieuw te organiseren naar de nationaliteiten. Daarmede is het, groote woord uitgeproken. Napoleon I was door de verbondene legers ter neder geworpen voor dat hij aan het tweede gedeelte van de taak had kunnen beginnen. Dat zoude de roeping zijn van zijn geslacht. En men weet, welk een moeite Napoleon III heeft gedaanin Savoye en Italië, in Mexico en in Sleeswijk, om dat, beginsel ingang te doen vinden in het staatsregt. Datzelfde beginsel moest liet overwicht van Frankrijk ver zekeren Frankrijk was de eenige groote mogendheid, die van het nieuwe beginsel niets had te vreezen. De groote revolutie heeft de Frartschen gemaakt tot eene eenige compacte homogeniteit. De andere groote mogendhedenEngeland door Ierland, Pruissen door Polen, Rusland eveneens door Poleneu niet het minst van allen Oostenrijkzouden hunne rnagt door hetzelfde principe zien verzwakkenen wat zij verloren was winst voor F'rankrijk. Indien het beginsel der nationaliteiten werkelijk eene levende kracht ware geweest, eene waarheid, die vroeg of laat door dringt tot, het volksbewustzijnen dan alles voor zich doet wijkendan hadde de regering van den derden Napoleon vermoedelijk een geheel ander einde genomen. Maar het was slechts eene halve waarheid, en kon als zoo danig wel tijdelijke zegepralen behalen, maar de overwinning is weggelegd niet voor de schemeringmaar voor het licht. De leer der nationaliteiten veronderstelde een Napoleon een opperste regterdie uitmaakte wat eene nationaliteit in elk bijzonder geval is. Want al geeft men een aantal ken merken op, gelijkheid van geloof, van zeden, gewoonten, gelijke ontwikkeling en beschavingidentiteit van ras en af stamming, dat alles maakte de Elzassers niet tot Pruisen, de Walen niet tot frahschen. De leer daarentegendat elk volk bij vrije keuze en on belemmerd het staatsverband mag kiezen, waarin het leven wilen voor zijne ontwikkeling het voordeeligst, achtis de kern van waarheiddie in liet beginsel der nationaliteiten verscholen ligt. Evenzeer als het waar is, dat in den regel die keuze zal worden bepaald door de factoren, die wij zoo- even noemden, evenzeer z jn keuzen mogelijk die als met, de leer der nationaliteiten denspot drijven: de protest antsche. germaauscke, patriarchale Elzas zoude zeker verkozen hebben, ware zij gevraagd, te blijven vereenigd met het catholieke, ro- i maansche, individualistische Frankrijk. Waar die heiden te zamen vielen behaalde Napoleon zege pralen, dan noemde men hem een groot man den meester van I Europa; toen op het einde van zijn loopbaan de onjuist- l lieid van het nieuwe beginsel bleek eindigde zijne politiek j met Sedan. Even onverdiend als zijne eerste glorie is zijne tegenwoordige schande. Tot aan den Italiaanschen oorlog toe scheen het nieuwe beginsel de grootheid van Frankrijk j te bevorderen. De leer der nationaliteiten werd reeds eeni- germate verwrongen toen zij Savoije aan Erankrijk gaf. Maar in Mexico keerde zich het blad. De romaansehe kolonisatie van het catholieke Mexico door F'rankrijk als tegenwicht tegen de uitbreiding van het, angelsaksisch-germaanscbe ras in Noord-America en de Engelsehe koloniën was een plan dat, hoe juist het ook op het papier in 's Keizers kabinet het evenwicht der nationaliteiten in de nieuwe wereld her stelde in zoodanigen strijd kwam met den volkswil dat Bazaine 't onderspit moest delven voor Juarez. En toen zich niet Pruissenniet Beijeren of Wurtemberg constitueerde, volgens de leer der nationaliteitenmaar in geheel Duitschland een streven naar vereeniging zich deed gevoelen toen moest Napoleon een slag wagen om zijn be ginsel te redden. Toen verblindde het beginsel den man die er aan geloofd had. Hij zag niet dat de catholieke Beijer zich één voelde met, den protestanten Pruis, dat de verschil lende zeden tussclien Noord en Zuid niet langer een scheids muur vormdendat geheel Duitschland zich van de geschie denis alleen de dagen herinnerde van Karei de Groote en van Barbarassaalleen wilde weten van hetgeen vereenigdeen de geschiedenis van later eeuwen, die verdeelde, had vergeten. De Duitschers wilden een volk zijn zelfs tegen den wil van Napoleon. Zijn beginsel keerde zich tegen hem. En dat, hij met zijne leer is gevallen ontneemt hem den titel van groot regent, maar behoort hem te waarborgen voor verachting. ShiitiM'hltiiiil Pruisen. De dist.ricts-besturen zijn aangeschreven om de in 186b uitgevaardigde verordeningen betreffende voorzorg maatregelen tegen de cholera weder in werking te brengen. De voorzitter van het Heerenhuis, gr&al Eberhard zu Stol berg- Wernigerodeis den 8 te J ohannesbad in Boheme aan eene beroerte overleden. Den 10 heeft op de turn-plaats van het FViedrich-Wilhelm- Gymnasium en der Reaal-school op de Hazenlieide nabij Berlijn de plechtige onthulling plaats gevonden van het standbeeld van Friedrich Ludwig Jahn, den „vader der Turn- Vereenigingeu." Omstreeks 5000 leden van Turn-Vereenigin- gen uit allerlei oorden van Duitschland alsmede deputation uit Engeland America Oostenrijk en Hongarije woonden de plechtigheid bij daarenboven verscheidene autoriteiten alsde minister van binnenl. zakenhet gemeentebestuur vau Berlijn enz. De Keizer, de Kroonprinsde prinsen Carl en Friedrich Carl hadden schriftelijk van hunne deel neming doen blijken. Jahn heeft de jaren tussclien 1819 en 1825 als een „gevaarlijk demagoog" in gevangenschap door gebracht. Beieren. De oud-catholieke aartsbisschop te Utrecht heeft gedurende zijn verblijf hier te lande in 7 plaatsen aan 438 oud-catholieken het vormsel toegediend, n.l. te Munchen aan 6, te Kiefersfelden aan 21, te Mering aan 181, te Kempten aan 100, te Kaiserslautern aan 27 te Landau aan 43 en te Zweibriicken aan 57 personen. De aartsbisschop van Munchen heeft in het Pastoralblatt een protest tegen de ambts-handelingen van msgr. Loos doen plaatsenwaarin beweerd wordtdat de regeering in elk geval verplicht was om hem de oefening van bisschoppelijke handelingen te beletten en de bisschoppen in hun constitutioneel en kerkelijk recht te beschermen. Elzas-Lotharingen. Wegens gebrek aan arbeidskrachten hebben zich de landlieden in den omtrek van Mühlhausen tot den commandant van het garnizoen gewend met, het verzoek om militairen te mogen gebruiken bij het inhalen van den oogst. Het verzoek werd ingewilligd en zoo ziet men eene menigte soldaten tegen goed loon bezig bij het vredelievende landbouwbedrijt. In het bisdom Straatsburg wordt een protest voorbereid tegen de jezuiet,en-wetwelke daarin„eene inbreuk op de vrijheid van geweten, der catholieke Kerk en der catholieke huisgezinnen" genoemd wordt. Elk pastoor van het bisdom heeft een afschrift van het protest ontvangen om het aan zijne parochianen ter onderteekening voorteleggen. Het protest zestdat het bewerenals zou de genoemde wet niet tegen de catholieke Kerk gericht zijnweaerlegd wordt door „de hatelijke uitvallen van alle officieuse en officiëele bladen in den Elzas." Bij besluit van den minister van binn. zaken van den 6 is de invoer van de zeezijdealsmede de doorvoer verboden van alle hoorn- en ander vee, afkomstig uit het noorden van Duitschland en uit Rusland. Den 7 is de te Laeken ter nagedachtenis van Belgie's eerste Koningin Louisa Maria v. Orleansuit algemeene bij dragen gestichte kerk door den aartsbisschop van Mechelen, in tegenwoordigheid des Koningsder ministers enz. inge wijd. De inwijdingsrede van den prelaat is door de door een talrijk en uitgezocht orkest uitgevoerde mis van Gounod ai- gewisseld geworden. De regeering heeft besloten om te Gent eene staatsschool met driejarigen cursus voor theoretische en practische tuin bouwkunde opterickten. De leerlingen zullen naar verkiezing, zoowel in als buiten de school hun verblijf knunen vestigen, zullende de internes in de aan den Kruidtuin grenzende kost school van het Kou. Atheneum worden gehuisvest en verzorgd De Koning heeft den 11, na te Luik de autoriteiten ont vangen en de burgerwacht geïnspecteerd te hebben, te Seraing den eersten steen gelegd voor 4 nieuwe groote hoogovens- Z. M. heeft den directeur-generaal der Maatschappij-/oA«. Cockerill tot commandeur, den secretaris en 2 onderdirecteurs der fabrieken tot ridders der Leopoldsorde benoemd, aan 15 verdienstelijke werklieden de decoratie voor werkmansver- diensten vereerd en persoonlijk overhandigd en 5000 fr. ge schonken voor het onderstandfonds der werklieden. Na aan een hem door den directeur-generaal aangeboden banket te hebben deelgenomenis de Koning door de werklieden met brandende toortsen naar de station van Seraing uitgeleid. De etablissementen-Coc£m77 beslaan thans eene uitgestrektheid van 78 bunders, bezitten 223 stoomwerktuigen ter gezamen lijke sterkte van 4770 p. k. en verschaffen aan 8712 werk lieden arbeid. De Moniteur behelst een vijftal koninglijke besluiten, waarbij uitspraak wordt gedaan omtrent het beroep, door gouverneurs van onderscheidene gewesten op den Koning gedaan met op zicht tot beslissingen van Gedeputeerde Staten ten aanzien van sommige gemeentelijke verkiezingenwaarbij informali teiten waren gepleegd. Bij eenige dier besluiten is de uitspraak van Gedeputeerden bevestigd, bij andere vernietigd. Over het geheel kunnen de liberale organen zich met de ten dezen in het hoogste ressort gevallen beslissingen vereenigenwat de overige betreftleggen zij aan het gouvernement geene par tijdigheid te last. Ten gevolge dier uitspraken zullen op verscheidene plaatsen nieuwe gemeentelijke verkiezingen moe ten plaats hebben. Dit zal o. a. te Verviers het geval zijn, waar de op i J uli verkozen Raad uit 7 doctrinairen, 7 pro gressisten en 7 catholieken bestond. Bij de nieuwe verkie zingen zullen, naar gemeld wordtde 2 genoemde fractiën der liberale partij gemeene zaak maken. De legitimistische Afgevaardigde de Belcastel is door den Paus tot commandeur der Piusorde benoemd. In eene der zalen van het Paleis van het Luxemburg te Parijs zijn ongeveer 180 modellen van gedenkzuilen ten toon gestelddie door 130 deskundigen zijn ingezonden voor het uitgeschreven concoursten behoeve der oprichting van ge- denkteekenen op de Parijs omringende slagvelden van Chatil- lon l'Hay, BourgetChampigny en Buzenval. In October 11. is door een democratisch comité in het departement der Cöte d'Or eene openbare inschrijving geo pend om t,e Dijon een monument voor de in den oorlog gevallen garibaldianen en voor Garibaldi zeiven opterichten. Die inschrijving is op hooger last gestaakten de inschrij vers zijn uitgenoodigd hunne giften terug te nemen. Het niet onbelangrijk bedrag der niet opgevraagde inschrijvingen is door het comité aan den generaal Garibaldi toegezonden, ten einde het te verdeelen onder zijne overgebleven onder hebbenden die aan de gevechten in den omtrek van Dijon hebben deelgenomen. Garibaldi heeft dit geld echter dezer dagen aan het comité teruggezonden met verzoek om het te verdeelen „onder die gezinnen te Dijonwelke door den ongelukkigen oorlog van 18701871 in ellende gedompeld zijn." Op voorstel van den minister van oorlog zijn door het gouvernement acht der krijgsraden waaronder één Raad van Revisie opgehevenaan welke de berechting der in den parijschen opstand betrokken personen is opgedragen geworden. Die krijgsraden waren te Versailleste Ram- bouillette Vincennes te Chartres en op den Mont-Valé- rien gevestigd. Het blijkt daaruitdat dit kolossale rechts geding ten einde spoedt. De organen der gematigde partij te Lyon kondigen met leedwezen het vertrek aan van den prefect Pascaldie tot lid van den nieuwen Staatsraad benoemd is. Onder de goede zakendoor dien staatsbeambte gedurende zijn betrekkelijk kort beheer van het departement der Rhóne tot stand gebracht wordt door hen vooral de regeling van het lager onderwijs genoemdwaardoor de talrijke catholieke of clerikale be volking hare wenschen wel niet volkomen, maar toch in eene groote mate vervuld heeft gezien. De vermaarde wiskundige Delaunay, die den heer Leverrier als directeur van de parijsche Sterrenwacht is opgevolgd is den 4 op de reede van Cherbourg met zijn neefden heer Millaud, en 2 matrozen, die hen de haven uitroeiden, jammerlijk om het leven gekomen. De boot, waarin zij zieh bevonden, is ten gevolge eener plotselinge windvlaag omgekantelden allen zijn verdronken zonder dat hun hulp toegebracht is kunnen worden. De heer Delaunay was 56 jaren oud. De vrouwelijke bevolking van het dorp Lachatre Longrès (Indre), is dezer dagen tegen haren pastoor, den abt Gandon, opgestaanomdat hij weigerde eene processie te houden tot afwending van die gemeente van storm- en onweersvlagen hagelbuien en hozen die in naburige en andere dorpen en steden laatstelijk groote verwoestingen hebben aangericht. De pastoor had dit verlangen met den naam van „bijgeloof" bestempeld en zijne parochianen uitgenoodigd de openbare ge beden in de kerk te komen bijwonen. Toen hij gereed stond den kansel te beklimmen, dreng eene met stokken gewapende troep volk, meerendeels uit boerinnen bestaande, het kerkgebouw bin nen en wreekte zich zoo geducht op den pastoor over een hagel bui, die even te voren gevallen en den te veld staanden oogst gedeeltelijk vernield had, dat hij de wijk naar de sacristie nemen en zich daarin barricadeeren moesttotdat de gensdarmerie van St. Benoit-du-Sault hem kwam ontzetten. Tot prefecten zijn benoemdte Marseillein plaats van den heer de hératvy, de heer Limbourg, te Lyon en te Nancy, in plaats van de tot Staatsraden benoemde heeren Pascal en de ilontesquioude heeren Cantonnet en Leguay. Van de inschrijvingen voor de leening zal 7.88 percent worden aangenomen. "Daar de leening meer dan twaalfvoudig gedekt iszou de toewijzing iets meer dan 8 p.e bedragen hebbenware vroeger niet bepaalddat de inschrijvingen beneden het bedrag van 5 p.c. aan rente geene vermindering zouden ondergaan.

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1