Groot Brillanje en Ierland. Denemarken. Bluslaml. Turk |)e. Oostem*lik-llongar||e. Zwitserland. %erecni$5de Hiaten Ilcsico. B'eru. llalie. Spanje. ■Binnenland. In verscheidene fransche steden gee.t de optie der elzas- sers en lotharingers voor de fransche nationaliteit ^leiding tot min of meer in het oog vallende of plechtstatige mam- festatiën. De te Havre gevestigde inboorlingen der 2 van Frankrijk gescheiden gewesten hebben zich den 4ten ge tale van ongeveer 600alle met eene op een groen lint bevestigde en met floers omzoomde driekleurige kokarde versierd en met ontrolde fransche vaandels, naar het raad huis begeven om hunne keus uittebrengenen bij die gele genheid zijn toespraken gehouden, welke door het aanwezige publiek met geestdrift zijn toegejuicht. Te Bordeaux, waar de elzassers en lotharingers insgelijks het voornemen hadden aan den dag gelegd om een optocht te houden is dit door den prefect verboden, ten einde vijandige demonstration tegen het duitsche gouvernement en represailles daarvoor m de nog door vreemde troepen bezette gewesten te voorkomen. In weerwil van het uitgevaardigde verbod, heeft zich dent), een optocht gevormd dieonder het zingen der Marsei - laise en het aanheffen der kreten van „Leve Frankrijk „Leve Elzas-Lotharingennaar de prefectuur is getrokken, ue politie heeft zich tegen het houden dezer manifestatie verzet, de vlaggen aan de vaandrigs ontrukten deze laatsten en nog eenige anderen, die zich oproerig aansteldengearres teerd. Daarna hebben de manifestanten zich met verder verzet en heeft de stoet zich verspreid. Volgens la Gironde, hebben de elzassers en lotharingers geene schuld aan tiet gebeurde gehad en behooren de personen die zich by üe manifestatie op den voorgrond hebben gesteldgeen van alle de afgescheiden gewesten te huis. Onder de arrestanten en dieofschoon de meeste leden verklaarden dat d' Booker wel wat al te lichtgeraakt bleek te wezen echter den heer Osbornehet Parlements-lid dat er bij uitnemendheid sla an heeft om op schertsende wijze de waarheid te zeggen anleiding gaf om te verklaren, dat, de heer Ayrton geschikter .s voor de zware cavallerie of voor een commandementin Ierland dan voor eene betrekkingwaarin hij met geleerden kunstenaars in aanraking komt. De discussie over de den heer Buttinhoudende dat het wenschelyk wegens zijne voor de roomsen catholieken Galway-verkiezin De de de en motie van zijn zou, den rechter Keogh;--o- JIerland beleedigende uitspraak m zake de te schorsen, werd ten einde gebracht, minister van Ierland de markies van Hartingtonheelt motie uit naam der regeering bestreden, op grond dat, bezwaren, tegen den heer Keogh te berde gebracht, stel ig onvoldoende waren om zijne afzetting te rechtvaardigen De minister waarschuwde de iersche Afgevaardigden, den schijn niet op zich te laden alsof zij een stelsel van priester-inti midatie in de hand werktenen tot de priesters richtte hij de waarschuwing, geen grond le geven tot de meening. da zij hunne organisatiën gebruikten om de vrijheid der verkie zingen te belemmeren. Nadat noch eenige discussie gevoerd was en onder anderen de „nationalistische Afgevaardigde Martin eene heftige redevoering ter verdediging der motie had uitgesproken waarin hij ook zeide dat dit Parlemen eigenlijk niet bevoegd was om over iersche zaken uitepraak te" doen en dat hij waarschijnlijk voor het laatst tot hetzelve het woord voerde, is de motie met 126 tegen 23 stemmen bevindt" zich 7 gelijk "dat blad verzekert slechts éénenkele elzasser. De overige elzassers en lotharingers hebben de volgenden dag schriftelijk verklaard, dat zij met tot de Mar seillaise-zangers hebben behoord. De gemeenteraad van Bordeaux heeft den 9 eene motie van den heer Legendre aangenomen, waarbij het door den prefect Buval in de zaak van den optocht der elzassers en lotharingers gehouden gedrag werd afgekeurd. De voorstel ler verklaardewel te wetendat zijne motie inconstitutio neel was, maar dit kon hem niet weerhouden haar aan den raad te onderwerpen. De regeering heeft zijne beambten aan de zwitsersche en italiaansche grenzen gelast om van de engelsche onderdanen, die Frankrijk binnenkomen of verlaten de vertooning van een reispas niet meer te vorderen. De prefect van de Seine Léon Say heeft den 7 de prijzen uitgereikt op het College-Chaptal. Hij heeft bij die gele genheid, namens den minister van oorlog, aan een der kweekelingen de militaire medalje voor zijn gedurende net beleg van Parijs gehouden kloekmoedig gedrag uitgereikt en warme hulde toegebracht aan den directeur der school door wiens veerkracht, gedurende de heerschappij der Gom- munede driekleurige vaan steeds boven de poort van net College is blijven wapperen. üe prefect heelt zich in zijne herhaaldelijk toegejuichte toespraak, zeer ten gunste der invoering van het verplichte en kostelooze onderwijs vcrkls&rd Den 9 is eene derde bezending gedeporteerden naar Nieuw- Caledonie vertrokkenditmaal 580 personen aan boord van het transportschip la Garonne. De nieuwe Staatsraad is den 10 door den minister van justitie in het hotel in de Rue de Grenelle-St. Germain ge ïnstalleerd geworden. De rechtbank te Lyon heeft den 10 uitspraak gedaan m de zaak der 22 leden van de gewezen revolutionaire club uit de Rue-Grolée aldaar, welkeondanks hare bevo.en ont binding een geruimen tijd onder eene andere benaming in stand gebleven is en haren oproerigen invloed met slechts te Lvon maar ook in verscheidene omliggende gemeenten heett doen gelden. De president der club. de ouderwijzer Bouvard is tot 2 maanden gevangenisstraf en 50 fr. boete veroordeeld. Aan de overige beschuldigden (nog een onderwijzer, een gewezen vrederechter, een paar geëmployeerden eenige ne ringdoende personen en voorts wevers en andere handwerks lieden) zijn slechts gevangenisstraffen van 14 dagen en aan een hunner is eene boete van 100 fr. opgelegd. Men leest in V Tndépendance de VEst: „Eenige dagen ge leden heeft een koopman te Sedan Jules Eanret, een in de Maas gevallen beierseh soldaat met gevaar van zijn leven gered. Eergisteren ontving hij daarvoor van Keizer Wilhelm het Kruis van Burgerlijke Verdienste. Onze landgenoot zond dit echter onmiddelijk terug met een brief, waarvan de inhoud op het volgende nederkomtIndien ik een beier gered heb dan deed ik dit omdat mijn plicht mij dit voor schreef en niet om eene decoratie te ontvangen. Wilt gy mij beloonen voor de daad, waardoor een uwer krijgslieden voor u gespaard is, scheuk dan de vrijheid aan den eemgen franschraan die zich noch in duitsche krijgsgevangenschap bevindt. Man voor man. Gij zijt er mij een schuldig, en dien lom ik thans van u eischen." De heer Childersde voorganger van den beer Goschen als minister van marinedie indertijd wegens den slechten toestand zijner gezondheid is moeten aftredenheelt thans het kanselierschap voor het hertogdom Lancaster aangenomen. De te Londen vereenigde internationale suiker-conferentie is uiteengegaan ten einde nadere onderzoekingen intesteilen. De prins v. Wales heeft den 10 den laatsten steen gelegd aan den zeebreker te Portland, en wel op den 23 jaren ge leden door 's prinsen vader nedergelaten eersten steen. Se dert, dien tijd zijn 600 tot dwangarbeid veroordeelden gebe zigd aan dit werk, bestaande in een 100 voeten hoogen en 100 ellen dikken muur van ruw op elkander gestapelde blokken portlandschen steente zamen bijna 6 miljoen ton nen wegende en een wateroppervlakte van bijna 8mijlen tegen eiken wind beschermende. Tijdens de plechtigheid waarbij ook prins Arthur, de minister van marine en de ove rige lords der Admiraliteit tegenwoordig waren lagen in de nieuwgevormde haven de 15 gepantserde fregattenwelke het Kanaal-eskader uitmaken 5 oefenscbepen en eene zeer groote menigte jachten en andere vaartuigen voor anker. Bij het bemannen der ra's ter eere van den prins v. Wales, zijn 2 matrozenten gevolge van den bevigen winduit de ra geslagen en dood op liet dek nedergestort. Den 12 en 13 is hier te lande het vonnis des doods binnen de muren der gevangenis aan 5 moordenaars voltrokken. Lagerhuis. Den 8 beeft lord Enjieldin antwoord op eene vraag van den heer Seelyuit naam der regeering ge zegddat de visscherij-conventie van 11 November 1867 nimmer in werking is gesteld maar dat de fransche en ne- derlandsche visschers in de britsche havens tot bet verkoopen van hunne visch worden toegelaten. In ant woord op eene vraag van den lieer Mar.fie, beeft lord Entield verklaard.dat bij de regeering volstrekt geene bevestiging is ingekomen van het gerucht, dat Egypte een inval in Abyssime dreigt te doen of alreeds gedaan heeft. De regeering heeft aan haren vertegenwoordiger te Alexandrie telegrafische inlich tingen gevraagd. Professor Ea.wc.ett heeft de aandacht ge vestigd op de behandeling, welke dr. Hooker, dei verdienstelijke geleerde, die aan het hoofd staat der botanische Kew-tuinen te Londen, van zijnen chef, den minister van openbare werken, Ayrton, heeft ondervonden; eene behandeling, die ten gevolge heeft, dat dr. Hooker met het vragen van zijn ontslag dreigt. verw or] e secretaris-generaal bij het departement, van Den koophandelin antwoord op vragen v&n den heer Graves gezegd, dat de americaansche regeermg nog met geantwoord heeft op de memorie der engelsche reeders ter zake van de ver- antwoordelijkheid van engelsche schepen ^Jfeemde cu dat op dit oogenblik met Erankrijk geene gen gevoerd worden over een kandelstractaathet was on mogelijk te zeggenwelke voorwaarden Engeland wellicht mettertijd vragen zal. Lord Enfield heeftm antwoor op eene vraag van den heer Holt, gezegd, dat de heerJervotse te Rome tegenover den minister van buitenlandsche zaken volstrekt niet in eene definitieve betrekking staat Den 10 is de zitting van het Parlement verdaagd met eenedoor den lord-kanselier voorgelezen, koninglyke bood schap oa. deze zinsnede inhoudende: „dat voorloopige stappen gedaan zijn. ten einde meer doortastende maatre gelen voor het onderdrukken van_ den slavenhandel op de Oostkust van Africa voortebereiden". Drie bekende socialistende heeren I'ioBnx en Gele/} die in den laatsten tijd vele pogingen gedaan hebben om üe lagere volksklassen tot wanordelijkheden aautezetten en daarin hier en daar zijn geslaagdzijn ter zake van aanranding der Staats-constitutie verzet tegen de overheden en beschim ping van de godsdienst in hechtenis genomen en m staat van beschuldiging gesteld. Bovendien worden 15 andere personen wegens deelneming aan wanordelijkheden gerechtelijk Heikop 22 Sept. 1869 verkozen Folket.hing (2e. Kamer) is ontbonden de nieuwe verkiezingen zijn op 20 Sept. a.s. De invoer van vee uit Duitschland is verboden. De gemeenteraad van Petersburg heeft, voor het te hou'R" statistieke congres een subsidie verleendhetwelk zal besteed worden tot bet afhuren van een viertal logementen, ten einde aan de buitenlandsche leden kosteloos buisvesting te verschaffen. Ook over rijtuigen zullen die leden kosteloos beschikking hebben. De 7 of 8 dagbladen, die door den afgetreden grootvizier gesehorst waren maar van den nieuwen onmiddelijk verlof lekomen hadden om weder te verschijnen, zijn den 1 Aug. allen met gouden letters gedrukt weder in het licht gegeven gevuld met, heftige artikelen en verplelterende aanklachten tegen Mahmud-bassa. Het op den aziatischen oever van den Bosphorus gelegen vlek Kosuskundjak is door een in den avond van den 7 uit gebarsten brand, die 7 cf 8 uren geduurd heeft, hyna geheel in de asch gelegd; ten gevolge daarvan zijn meer dan JUUU behoeftige israèlietisehe en grieksche gezinnen van have en huisvesting beroofd. Aan den franschen ingenieur M. Garand is door de regee rmg concessie verleend voor den aanleg van een onderaard- schen spoorweg van Pera naar Galatade 2 meest bevolkte ijken van Konstaniinopel. De tunnel, lang 550 ellen zal aan elk der uiteinden gelijk met de straat eene station hebben, Eene vaste stoommachine zal een kabel zonder eind in be weging brengen, waaraan de waggons worden bevestigd. De ambassadeur te Parijs Djamil-bassa is tot minister van buit. zaken benoemd in de plaats van Server-lassa, die tot gezant in Erankrijk is aangesteld. De russische grootvorsten Wladimir en Alexis zijn tot chefs van 2 oostenrijksche regimenten benoemdwijl niet één re- iment vacant waskon deze benoeming slechts geschieden „oor de tegenwoordige chefs oostenrijksche edelliedentot den rang van tweeden chef te doen afdalen. Oostenrijk. De bisschoppen hebbende bestaande om standigheden in aanmerking genomen om aan de regeermg geene aanleiding te geven 1ot het nemen van buitengewone maatregelen, besloten, voorloopig geene oprichting van nieuwe gestichten der jezuieten-orde toetelaten. Het bestuur van den St. Gothard-spoorweg heeftbehou- de betaling dezer som gewaarborgd door de opbrengst der belastingen. Bij de verkiezingen in Noord-Carolina hebben de demo craten de overwinning behaald. Van de 8 gekozen leden van het Congres behooren er 6 tut, hunne partij. In de Wetge vende Vergadering van genoemden Staat hebben de democraten thans de meerderheid. De verkiezingen van een gouverneur en van andere staatsambtenaren zijn echter in den geest, der republikeinen uitgevallen. De democraten dreigen, op grond van bedrogtegen de gouverneurskeuze op te komen. Volgens de uitkomsten der jongste volkstelling is de Unie bevolkt door 38} miljoen zielen. Een blad behelst de volgende opgaaf van de geldsommen, welke door buitenlandsche toonkunstenaars die het jubile te Boston hebben bijgewoondzijn verdiend. "Strams heeft, behalve eeu gewaarborgd benefiet van 2500 dollarsvoor bet saizoen 17,500 dollars ontvangen, benevens vergoeding der reiskosten van hem zeivenzijne vrouw en 2 bedienden. Met zijne 2 te Nieuw-York gegeven concerten heeft, hij 3300 dollars verdiend, en voor zijne „Jubilé-Wals" zijn hem 550 dollars betaald. Hij keerde dus naar Europa terug met om streeks 25,000 dollars op zak. Mevrouw Peschka Leutner ontving voor 13 concerten 16,000 dollars, krans Abt, die op 4 concert,en zijne eigene compositiën dirigeerdeontving voor elk concert, 300 dollars. Arabella Godard ontving 5000, Frans Bendal '2000 en Wehli 1250 dollars voor 2 optredin gen. Het groote orebest kostte de eerste week 72,000 dol lars de muzikanten uit andere steden dan Boston ontvingen 10, die uit Boston 8 dollars per dag. üe binnenlandsche muziekcorpsen genoten 25 dollars per man s weeksde buitenlandsche genoten 5 dollars per man daagsbehalve de reiskosten."' De President ad interim Lerdo de Teada heeft eene alge- meene amnestie afgekondigd. De verkiezing van een nieuwen President is tegen October uitgeschreven. Er is nog geen nieuw ministerie benoemden alles wordt in statu quo ge laten. Monterey wordt door Rocha bezet gehouden. Diaz, het hoofd van den opstandheeft de amnestie aangenomen Te Lima is den 22 Juli een soldaten-oproer uitgebarsten. De kolonel BaltaPresident der Republiek, werd door de insurgenten omgebrachthet Congres met geweld ontbonden en de kolonel Gutierez tot dictator uitgeroepen. Laatst genoemde is echter door het volk aan een boom opgehangen en zijne 3 broeders zijn mede gedood, üe vice president Herencia Geballos heeft, daaropuit kraoht der constitutie, voorloopig het, bestuur in handen genomen en het ontbonden Congres heeft zijne zitting hervat. dens goedkeuring van den Bondsraad, een contract gesloten met den aannemer Favre te Genève, om den groot.en tunnel door den St. Gothard in 8 jaren voltooienvoor eene som van 50 miljoen fr. De heer Favre zou een borgtocht moeten stellen van 8 miljoen fr. De Paus heeft msgr. Hassom, na diens terugkomst van Konstantinopeleen hartelijk onthaal bereidhem dank ge zegd voor zijne betoonde standvastigheid en hem een zeer kostbaren ring en een niet minder kostbaar kruis met een bisschoppelijken keten geschonken. De Koning heeft zich slechts 3 dagen te S. Sebastian opgehouden en is den 7 van daar naar Bilbao vertrokken. Te Malaga hebben vele duizenden personen den arbeid gestaakt. Om de patronen en bazen tot bet inwilligen hunner buitensporige eischen te dwingenscharen de misnoegden zich langs de havens en Kaden en beletten zij het lossen der binnenvallende schepen. Den 1 Aug. waren de troepen in geene 3 dagen en nachten nit de kleederen geweest. De geest van verzet is zelfs doorgedrongen tot de studenten en kwee kelingen van zekere collegiëndie van hunne docenten eene vermindering van den studietijd eischen. De schatkist heeft bij de Spaansche Bank 25 miljoen realen tegen 6 p.c. opgenomen; naar men verzekert heeft de regeering De Koningin, de prinsen l'rederik en Alexander, de Groot hertog en prins Peter van Oldenburg hebben den 12 de brug verdere werken aan den Moerdijk bezichtigd. Prins Peter den 14 in Bracks Doelenhotel te Amsterdam afgestapt hij heeft te Broek in Waterland de verzameling van antiqui teiten van mej. A. Fregeres bezichtigd. Benoemingen enz. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan den heer P. F. c. d. Steen als burgemeester van Span broek en Opmeer, en benoemdtot burgem. van Spanbroek den heer H. A. v. d. Steen, tot burgem. van Opmeer den beer T. A. O. de Ridder (te gelijk burgem. van Hoogwoud), tot hoogheemraad van den Hondsbosscbewegens Dreclit er- land den heer PSchuurmantot, heemraad der Uitwate- rende Sluizen den heer C, Kroontot lid van den Raad van State mr. A. lyttenhovehoofdadministrateur der directe belastingen. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 14 met 13 st„ terwijl de heer Salvador zich buiten stemming hield, aange nomen het voorstel van 7 leden, om de bezoldiging van den burgemeester en den secretaris, in 1824 en in 1819 door den Koning voor ieder bepaald op/2200, wegens de uitbreiding der gemeente sedert dien tijd en de toeneming der werkzaam heden te bepalen op f 3000, met intrekking van de in 1861 aan den tegenwoordigen secretaris verleende toelaag van/3ti0, voor het geven van rechtskundige adviezen. Geldleening. Op 2 en 3 Sept. wordt de inschrijving opengesteld voor eene 5 p.c. leening groot f 250,000 voor de gemeente 's Gravenhage. Ommelandbr-Kas. Den 13 zijn te Groningen vergaderd geweest, de burgemeesters en wethouders der 32 gemeenten, uitmakende de voormalige Ommelanden om overeenkomstig den door die gemeenten in Maart en April 1871 aangenomen maatstaf van verdeelingovertegaan tot. de scheiding en deeling der 1,400,000 bedragende kas, Spoorwegen. Den 11 is te Zierikzee eene bijeenkomst gehouden ter bespreking eener verbinding der eilanden Schouwen en Duiveland met den vasten waldoor middel van een spoorweg van Brouwershaven langs Zierikzee naar Zevenbergen. De kon, bewilliging is verleend tot oprichting der naaml. vennootschap „Nederlandsoh-Westfaalsohe Spoorwegmaat schappij gevestigd te Winterswijk ten doel hebbende de aanleg en exploitatie van eenen spoorweg van Zutphen^ over Winterswijk en Borken naar de kolenrivier „de Ruhr.'" Het kapitaal der vennootschap, waarvan tijdelijke directeuren zijn de heeren J. B. Snellen en JWillink, wordt aanvankelijk bepaald op 3 miljoen, in 120 0 aandeelen van f 250, Volks-Weerbaarheid. Den 12 is de derde nationale schietwedstrijd van den Nederlandschen Wcerbaarheidsbond aangevangen op de Wiesselsche beide bij Apeldoorn. De daaraan deelnemenden waren daags te voren voor het gemeen tehuis door den burgemeester verwelkomden met de mu ziekcorpsen van het 8e. reg. inf., van de Kon. Scherpschutters de Velnwe en van de Rotterdamsche Weerbaarheids-ver- eemging naar het kamp gemarcheerd. Voor de deelneming hadden zich aangemeld 50 weerbaarheids-vereenigingen 22 d. d. en 2 rustende schutterijenmakende met de detache menten van de corpsen der land- en zeemacht een gezamen lijk aantal van 1545 personen. Onder de ter beschikking van het comité gestelde prijzen merkt men op: van den Koning 20 remington-geweren met toe- behooren als vaandelprijs, 3 prachtige zilveren vazen als prij zen voor verschillende onderdeelen van den wedstrijd, en van de Koningin een kostbaar thee- en koffieservies in zilver de prins van Oranje gaf op nieuw blijk van zijne belangstel ling in den wedstrijd door de toezending van een prijs ter vrije beschikking van het comitéalsmede prins Alexander door het schenken van eene kostbare zilveren coupe In den corps-wedstrijd der schutterijen heeft Utrecht den eerstenNijmegen den tweeden prijs behaaldin die der weerbaarheids-vereenigingen op 400 pas 's Gravenhage den eersten, Rotterdam den tweeden, op 200 pas Rotterdam den eerstenGorinchem den tweeden. Stoomvaart. In afwachting der voltooiing van de groote, voor de directe vaart op N. Amerua bestemde stoomschepen de Rotterdam en de Maas (reederij Plate, Reuchlin SpCie/), welke door de werkstakingen in Schotland vertraagd isis Rotterdam vertrokken het stoomschip Ariadne, kapt. Bak ker, en na een vlugge reis te Nieuw-York aangekomen. In den avond van 1 Aug. hebben verschillende vereenigingen aldaar, samengesteld int, nederlanders zich in optocht met toortsen transparanten een wagen met electrisch licht en een muziekcorps naar liet schip begeven dat met vlaggen getooid en a la giorno verlicht, was om den kapitein een adres van verwelkoming aantebieden welke plechtigheid ge volgd werd door een iu het Casino deu kapitein en de equi page aangeboden kanket,. 3 Geachte rotterdamsche handelshuizen hebben zieh onder de firma v. Es Wambersie Sf Ruys vercenigd om door mid del van een uitgehreid net van agenten, zoowel hier te lande ais in Duitschland, de expeditie van landverhuizers over Rot terdam te bevorderen. Nieuwediep. Deu 30 Juli zijn in de Bouwzaal aan den Helder, op uitnoodiging der kamer van koophandel, een 40tal ingezetenen leden van den Gemeenteraad cargadoors en andere belangstellenden bijeengekomen, die hunne instem ming hebben betuigd met liet volgende hun voorgelezen plan van uitbreiding der haven alhier, hetwelk naar raming eene uitgave van 2^ miljoen vordert: 1. het verlengen van de buitenhaven over eene lengte van ongeveer 1000 ellen en het daardoor maken van eene lig- en losplaats, ruim 600 ellen lang, hoofdzakelijk bestemd voor stoomschepen; 2. het leggen van een spoorweg langs dat gedeelte van de haven. Die spoorweg loopt langs genoemd gedeelte en verder over den Koegras-zeedijk, aansluitende aan den Staats-spoorweg te Anna Paulowna3. liet maken van een bassin aan de zuid zijde van het fort Oostoever, bestemd tot ligplaats van drij- vende dokken4. liet, aan de oostzijde verbreeden van het Noordhollandsch Kanaal, over eene lengte van 1000 en eene breedte van 40 ellenlangs dat gedeelte wordt eveneens spoorbaan gelegd in verband met bovengenoemden spoor weg; dat verbreede gedeelte Kanaal zou dienen tot losplaats, voornamelijk van houtschepen, en de diepte daarvan zou gelijk zijn aan de diepte van den slagdrempel van de Koopvaar- dersscliutsluisdie op 6.58 ellen beneden A.P. gelegen is; het maken van een 54 bunders groot terrein tussclien het verlengde gedeelte van de Buitenhaven en het verbreede gedeelte van het Noordhollandsch Kanaal, dienende tot het bouwen van pakhuizen en inrichtingen voor den handel. Reeds zijn bij de regeering stappen gedaan ten einde de uitvoering van Rijkswece te verkrijgen. Patent. Zeer vele kooplieden in boter en kaas te Leiden hebben zieh, bij adres aan den minister van financiën, be klaagd over het leveren van die artikelen door landbouwers aan particulieren, zonder dat zij als patentplichtig aangemerkt worden. Onderwijs. B. enYV. van Rotterdam hebbenten einde beter verband te brengen tussclien het lager en bet middel baar onderwijsden gemeenteraad voorgesteld om met 31 Dec. opteheffen eene jongens- en eene meisjesschool voor meer uitgebreid lager onderwijsom op 3 jongens- en 3 meisjes scholen voor dergelijk onderwijs intevoeren eene reorganisa tie, waardoor zij zich aansluiten aan het middelbaar onder wijs en om, nevens de hoogere burgersohool met 5jnrigen cursus, opterichten eene dergelijke school met Sjarigen cursus voor 300 jongens, in een daartoe te stichten gebouw, waar voor de kosten van opbouw op f 140,900, de jaarlijksche uitgaven op f 35000 worden geschat. Den 13 is in de te Rotterdam gehouden algemeene ver gadering der Maatschappij tot Nut van 't, Algemeen met 413 tegen 291 st. aangenomen een voorstel van het depar- tement°Zeiststrekkende om aan de regeering herziening te verzoeken der wet op het lager onderwijs, ten einde het miniraum-traotement voor hulponderwijzers op f 350 en voor hoofdonderwijzers op f 700 te bepalen. Kerkelijke zaken. Uit Veeuendaal is een door 300 gemeenteleden onderteekend protest aan de Synode gezonden, houdende verklaring dat zij de laatstelijk genomen besluiten der Synodeals den grondslag der christelijke Kerk rakende en losmakendeweigeren te aanvaarden envoor zooveel hunne gemeente betreft,, niet zullen erkennen. Den 8 is de keizerlijke adelaar weder op het gerestaureerde dak der S. Servaaskerk te Maastricht geplaatst, welke ter herinnering strekt aan liet in de elfde eeuw door de duitsche Keizers verleende privilegie, waarbij de titel van „vrije en keizerlijke kerk" werd verleend, De heer J. WLem, predikant te S. Pancras, is beroepen te Halle (cl. Zutphen). Feesten. De feestviering te Koevorden is den 8 voort gezet met eenen tweeden omgang van den historischen op tocht (in 3 groepen de landmachtde zeemacht, en de inne- mers van Koevorden in 1672 vertoonende), volksspelen, een concert der liedertafel in de feesttenteen tweede vuurwerk en een bal. De prijs voor de harddraverij van den vorigen dag, 2 prachtige porceleinen vazen, was geschonken door den Koningde premie2 moderateurlampen, door de Koningin. Den 87 algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, den 13 en 14 te Rotterdam gehouden, is 's avonds gevolgd door een feest in de door ongeveer 20000 gekleurde lichten prachtig geïllumineerde Diergaarde, waarin zich het Parkorkest onder de leiding van den heer Stump// deed hooren, en ten slotte een groot vuurwerk werd afge stoken. Aan de harddraverij te Akersloot op den 13 namen 10 paarden deelde prijseen fraai tilburytuigwerd behaald door het paard de Brave van den lieer WSchermerhorn te Schermeeren de premietwee dito hoofdstellendoor het, paard Jaasje van den Leer J. Hop, in de Starnmeer, beide finaal vereerd. Aan de harddraverij aan den Stompen Toren, in de Scher meerop Dinsdag 13 dezer, bij li. Wit, die in de beste orde afliep, namen 12 paarden deel. De prijs is behaald door het paard van den heer G. Eecen, de premie door het paard van den heer C. Paarlberg. Aanbestedingen. Den 9, te Zwollehet bouwen van hoevenaarswoningen met bijbehoorende gebouwen op de hoeven van het Rijks-gesticht Ommerschansaan H. v. d. Veen te Meppelvoor f 43580. Te Groningen het vernieuwen van het gebouw voor de Boterbal en verdere inrichtingen, minste inschr. H. Scheltens, voor f 28,357. Bouwwerken. De spoorwegbrug over het Noordzeeka- naal te Velsen is den 15 beproefd en heeft in alle opzichten aan de vereisehten voldaan. Giften. Jr. F. W. A. Beelaerts v. Blokland, den 7 te Dordrecht overledenheeft, vermaakt, aan de armbesturen al daar 6000te verdeelen naar evenredigheid van het getal armen onder hun beheer; voorts 1000, even als bovenge meld legaat vrij van successierecht, aan elk der volgende instellingende vrouwenvereeniging tot bevordering van den welstand der armen, bet fonds tot ondersteuning van behoeftige herstelde krankzinnigen, de bewaarschool der herv. gemeente, de protest,, vereeniging „Christelijk Hulpbetoon," het fonds tot ondersteuning van ontslagen verpleegden van hetveree- nigd armen-, wees- en nieuw armhuis, en de soepcommissie alle te Dordrechthet fonds tot aanmoediging en ondersteu ning van de gewapende diensthet gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglijders te Utrecht en de Maatschappij van Weldadigheid. Rampen. Gedurende den storm van den 11 is een sloep met 5 personen4 mannen en 1 vrouw, op de Zuiderzee onder Durgerdam omgeslagen ten gevolge waarvan al de

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2