No. 34. Vier enz even lig s te J aarg any 1872. ZONDAG 25 AUGUSTUS. <S*ffictccl (Öcbccltc ckc(ijf»9chc iacrichtcn iluit§clilanil Ilclgie. Frankrijk. Groot Krittanjc en Ierland. A i M II S II i; 0 u R A i\ T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f d.fijfranco per post t Oft afzonderlijke uommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COSTER ZOON. VJLrslv. <V;^ In!':.11 ecuvb R IA De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. TT-ur «Ir t BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren bij deze aan art. 1 der verordening van politie op het begraven en vervoeren van lijken waarbij is bepaald dat de gewone tijd van begraven van 1 September tot 1 April isdes morgens van 8 tot 'J ure en des namiddags van 2 tot 5 ure. Burgemeester en II ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT 22 Aug. 1872. Be Secretaris NUHOUT van der VEEN. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, 28 Augustus 1872, des middags ten 12 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, NUHOUT van der VEEN. VOORBEREIDINGSSCHOOL VOOR DE BURGER AVONDSCHOOL. Zij, die de gewone lagere school hebben verlaten, en eer lang deel wenschen te nemen aan 't, examen voor bovenge noemde school, kunnen zich daartoe aanmelden in de openbare armenschool op Woensdag 28 Augustus, 's namiddags van 12j1( uur. De dag van 't examen zal later worden Bekend gemaakt. A. P. ZEILMAKER. Alkmaar. 25 Aug. 1872. De ondergeteekendedirecteur der Burgeravondschool maakt bekenddat hij Dinsdagden 3 September e.k., des avonds te 7 uren aan het gebouw dier school inschrijving zal houden van degenendie wenschen gedurende den aan staanden cursus het onderwijs aan genoemde inrichting te volgen. Alleen dezulken die een bewijs van inenting kun nen overleggen, worden ingeschreven. A. van UVEN. Volgens de jongste opgaven telt men in Duit.schland 37 catholieke priesters, die zich aan de zijde der oud-catholieken geschaard hebben. Bovendien heeft de (oud-catholieke) aarts bisschop van Utrecht op zijne terugreis van Beieren naar Nederland te Keulen aan 4 studenten in de godgeleerdheid de priesterlijke wijding tcegediend. Prins v. Bismarck heeft aan den Bondsraad voorgesteld om in 's Rijks kanselarij eene bijzondere afdeeling voor de zorg voor de openbare gezondheid opterichten. Pruisen. In de koninglijke porcelein-fabriek is eene zeer kostbare vaas in bewerking, ter waarde van 6 a 7000 th., bestemd als geschenk van den duitschen Keizer aan den Keizer van Oostenrijk bij diens aanstaand bezoek aan het berlijn- sche hof. De congregatie der jezuieten te Mainz heeft geprotesteerd tegen het door de pruisische regeering gegeven en door de meeste audere regeeringen gevolgde voorbeeldom de je- zuieten-wet. welke de werkzaamheid der orde vooral op het gebied van Kerk en School verbiedt, zoo optevatten dat voortaan de werkzaamheid van elk lid der orde op het ge bied der zielverzorging moet ophouden Dc minister van eeredienst heeft alle provinciale overheden aangeschreven om haren bijstand tot het innen der kerkelijke belasting te weigerenvan alle perspnendie wegens hun verzet tegen de vaticaansche decreten door de groote of kleine excommunicatie getroffen of die verklaren oud-catho lieken te zijn. Zulks is verordenddewijl de kerkelijke overheden genoemde belasting ook vorderden van hen die buiten de kerkelijke gemeenschap waren gesteld. Hamburg. De engelsche regeering heeft den Senaat schrif telijk verzocht om zelf en in vereeniging met de duitsche ltijks-regeering bij den Sultan van Zanzibar aantedriugen op onderdrukking van deu slavenhandeldie in zijn land nog in schrikwekkende mate bestaat. De engelsche regeering zou juist aan den hamburgschen Senaat deze taak willen opdragen omdat bet bijna uitsluitend hamburgsche kooplieden zijn, die met Zanzibar in handelsbetrekkingen staan. Grooten invloed in Zanzibar moet vooral de firma Oswald bezitten van welke de Sultan 2 jaren geleden eene stoomboot ten geschenke ontving. Ook is een hamburgsch scheepsgezag- voerder „admiraal der oorlogsvloot van den Sultan. Elzas-Lotharingen. De landlieden in den Elzas die vroeger niet van het kiezen der fransche nationaliteit wilden weten, gaan in den laatsten tijd in grooten getale daartoe over. Als reden voor deze handelwijze geven zij opdat men hun gezegd heeftdat zijindien zij niet opteerdenluthersch zouden moeten worden. Den 9 zijn in het protestantsche seminarie van S. Thomas te Straatsburg de theses voor het laatst in het fransch ver dedigd zullende in dit eollegie voortaan alleen de duitsche taal mogen worden gebezigd. Den 10 waren door de mairie te Mulhausen reeds 15000 optiecertificaten afgeleverd en was de toevloed van personen, die verlangden te opteerenzoo grootdat het gemeente bestuur den kreits-directeur verzocht heefthet personeel der ambtenarendie met deze aangelegenheden belast zijn te vermeerderen en hun een ruimer locaal aan te wijzen. De directeur heeft daarop aan de maires van zijn district te kennen gegevendat hij zich weinig geneigd gevoelt om voor optiën, „die- voor het grootste gedeelte als fictief te beschouwen zijn en slechts ten doel hebben agitatie te ver wekken," meer personeel en meer tijd beschikbaar te stellen dan reeds door hem gedaan is. „Diegenen (schrijft hij), welke het stellige voornemen koesteren om vóór den 1 Oc tober hun domicilie werkelijk naar Erankrijk over te brengen en die de daartoe vereischte formaliteiten tot dusver niet hebben kunnen vervullen kunneu zeser zijn dat zij indien zij zich tot mij wenden ten spoedigste bediend zullen worden." l'Ordre van Namen deelt een brief mede van den minister Malou aan een zijner vrienden, waarin het bestaan geloochend wordt van een zoogenaamd „zevende ministerieel departement," of camarillamet den liberalen direateur van het kabinet des Koningsden heer Jules v. Praetaan het hoofd, die, volgens de beweringen der ultra-elerikale partij, zich tusschcn deu Koning en diens ministers dringt en de daden dezer laatsten verlamt. De minister verklaart, dat reeds meer dan 30 jaren eene oprechte en nauwe vriendschap bestaat tusschen hem en den uitstekenden manop wiens ervaringverlicht oordeel en onveranderlijke genegenheid hij thans meer dan ooit rekent. Er wordt in deze oogenblikken te BrusselAntwerpen Luik Yerviers en op andere plaatsen gearbeid aan de ves tiging eener Maatschappij tot begunstiging en ontwikkeling der handelsbetrekkingen met Centraal-America. Naar ver zekerd wordt, trachten de oprichters dier Maatschappij zich in het bezit te stellen van de eigendomsbewijzen der voor malige belgische Kolonisatie-Maatschappij. De belgische staathuishoudkundige Félix Belly heeft zich verbonden om de ieidiug der onderneming in America op zich te uemen. De Koning heeft den 17, met de ministers van buit.enl. zaken, van openbare werkeu en van binnenl. zakente Iioei de landbouw-tentoonstelling bezichtigdeen hem door de stad aangeboden banket en een bal in den schouwburg bij gewoond. Op de heenreis heeft Z. M. te Namen het gar nizoen geïnspecteerd en gehoor verleend aan de autoriteiten. Maandag j.l. is te Luik, in de plaats van het onlangs over leden Senaatslid Behasse de Grand' Rytot lid dier Kamer verkozen de liberale candidaat Flechetdieop eenige van onwaarde verklaarde biljetten na, al dc uitgebrachte stemmen op zich vereenigd heeft. Bij de maandag te Yerviers gehouden nieuwe verkiezing voor den gemeenteraad dieop 1 Juli gehouden, is, we gens begane informaliteiten, vernietigd verklaard zijn,even als de eerste maal4 clericalen één progressist en één doc trinair verkozen zoodat die verschillende staat! undige scha keeringen even als te vorenieder door 7 leden in den ge meenteraad worden vertegenwoordigd. De antwerpsche „Geuzen-Bond" heeft beslotentot het geven van een banket van minstens 11)00 personen, ter vie ring der op 1 Juli door de antwerpsche liberalen behaalde overwinning; en tot het plaatsen van een gedenkteeken op het graf van Marnix v. St. Aldegondeden „grootsten den ker van de omwenteling der 16". eeuw," den „herschepper der nationale letterkunde," den „vermaardsten aller antwerp sche burgemeesters," te Souburg op Walcheren. Deu 19 op den eersten en voornaa.nsten dag der ant werpsche kermiszijn de groote muurschilderingen van de Keyser in het voorportaal van het Muzeüm in 15 tafereelen de antwerpsche schilderschool voorstellende, ingewijd, is de na den brand van 1858 herbouwde beurs geopend, en heeft eene regatta op de Schelde plaats gehad. De minister Bel cour heett den architect der beursden heer Schaddehet ridder- en den kunstschilder de Keyser het commandeurskruis der Leopoldsorde overhandigdlaatstgenoemde ontving van de docenten der Academie een prachtig album met hunne portretten, terwijl hem door de leerlingen een lauwerkrans op het hoofd werd geplaatst. De liberale leden van den handelstand hebben geen deel genomen aan de inwijding van het beursgebouw, omdat deze plaats had onder de leiding van den eerstdaags aftredenden clerikalen gemeenteraad. Bij den roeiwedstrijd op de Schelde is de eerste prijs behaald door het Sport Nautique van Brugge de tweede door de Roei- en Zeilvereeniging „de Hoop" van Amsterdam. Het internationale congres van prehistorische anthropologic en archeologie is den 22 in hel bijzijn van den Koning en van den graaf v. Vlaanderen, in de groote zaal van het Pa lais ducal te Brussel geopend nadat de leden te voren op het raadhuis uit naam der stad verwelkomd waren. De heer Thiers is den 13 's avonds van Trouville te Parijs aangekomen om den volgenden dag deu ministerraad te pre- sideeren en den turks-hen ambassadeur Bjemil-bassa een afscheidsgehoor te verleenen. Hij heeft met zijnen architect ook den herbouw van zijn hotel op het S. Georges-plein in oogenschouw genomenen is daar herkend en door eene talrijke menigte omringd en levendig toegejuicht. Bij de jaarlijksche prijsuitdeeling in de Sorbonne heeft de minister J. Simon het woord gevoerd en bij die gelegenheid het programma ontwikkeld der hervormingenwelke hij bij het onderwijs wenscht iutevoeren. Zij zouden strekken om aan het onderricht in de levende talende aardrijkskunde en geschiedenis aan de Lyceeën en Collegiën meerdere zorg te wijdendoor het verminderen der voor de studie van het grieksch en latijn bestemde uren zonder echter het classieke onderwijs te doen lijden. Het plan schijnt n.l. te bestaan om voortaan minder werk te maken van het leeren spreken en schrijven der doode talen, en alzoo ook van het van buiten leeren van plaatsen uit de classiekendan wel van het lezen en goed verstaan der oude schrijvers. - Onder de bekroon den, wier namen in het Lyceum-Condorcet werden afgeroepen, kwam herhaalde malen die van den onlangs overleden hertog v. Guise voor, die tot de ijverigste en voortreffelijkste kwee- kelingen behoorde. De deelneming, daardoor verwekt, werd nog vermeerderd toen de feestredenaar mededeelde dat de hertog v. Aumale verlof gevraagd en bekomen hadom ter gedachtenis van zijnen zooneen jaarlijkschen prijs van 1000 fr. intestellen. Men herinnert zich dat de bisschop van Orleans eenigen tijd geleden eene welsprekende oproeping aan de leeken en geestelijken zijner diocese heeft gericht omin navolging van 't geen toen elders in Frankrijk geschieddebijdragen voor de bevrijding van het grondgebied intezendenen dat hij meer bepaald de vrouwen aanmaande om al hare kost baarheden de priesters om alle kerksieradendie gemist konden worden tot dat einde ten offer te brengen. Msgr. Bupanloup heeft thans in zijn officieel orgaan bekend gemaakt, dat de gevers binnen een tijdsverloop van 3 maanden hunne inzendingen kunnen terugbekomen. Al hetgeen na 15 No vember niet is afgehaald, zal geacht worden te zijn afgestaan ten behoeve der gemeenten van het bisdomdie door den oorlog geleden hebben. De aanvoerder van de rooversbende „la Taille," die on langs voor het hof van assises van Aix heeft terechtgestaan, Fordanawiens zaak van die zijner medebeschuldigden is afgescheidenomdat hij de vermoeienissen van het openbaar verhoor niet kon verdurenis den 12 in de gevangenis van genoemde stad overleden. Hij heeft tot het laatste oogenblik geweigerd eenige bekentenis te doen en blijken gegeven van dezelfde veerkrachtdie hij gedurende den geheelen loop van zijn gading heeft aan den dag gelegd. De gematigde republikeinen te Lyon zijn met hunnen nieuwen prefect Cantonnet zeer tevreden. In zijne vroegere het rekkingen heeft hij zich als een oprecht republikein doen kennendie even wars van radicalisme en demagogie als van reactie is. Zijn opvolger als prefect der Oostelijke Pyre neeën, de heer Babaud-Laribiere, is de tegenwoordige groot meester der fransche vrijmetselaren en behoort tot de zeer gematigde republikeinenzoodat hij met de legitimisten in de beste verstandhouding leeft. In de tweede bijeenkomst van de Permanente Commissie der Nat. Vergadering hebben 2 leden geklaagd over het verbreken van het den leden opgelegde geheimblijkens het door de dagbladen gegeven verslag van het verhandelde in de eerste bijeenkomst. De heer Martial Belpit heeft voor gesteld om niet alleen het geheim opteheffen inaar ook van elke zitting eene officieel proces-ver baal aan de dagbladen toetezendenmaar de meerderheid heeft zich voor eene strenge handhaving van het geheim verklaard. Een voorstel om de hand te houden aan de niet ingetrokken maar slecht nageleefde bepaling omtrent het onderteekenen der staatkun dige beschouwingen in de dagbladen vond weinig onder steuning. In de S. Augustinus-kerk te Parijs is den 15 eene mis gevierd voor Napoleon III, welke, behalve door Koningin Isabella II, door de heeren Rouher, Piétry, Chevreau de priusen Murat en een aantal andere voorname bonapartisten is bijgewoond. -Te Trouville hebben 2 leden der te Parijs gevestigde mexicaansehe familie Errazu en de graaf de Valon, gewezen secretaris van den oud-minister Pouyer-Quertier, bij het binnenzeilen der haven na het doen van een zeetochtje, op het oogenblik dat de heer Thiers zyne dagelijksehe wan deling deed, herhaaldelijk de kreten aangeheven: „Weg met ThiersLeve Keizer Napoleon III! Leve Frankrijk De policie heeft moeite gehad om de jeugdige rustverstoorders tegen de visschers en andere zeelieden te beschermen en hen naar het policie-bureau gebracht, waar proces-verbaal van het voorgevallene is opgemaakt. Behalve genoemde 3 per sonen bevonden zich 4 russen op het vaartuign.l. de 2 te Parijs gevestigde bankiers Ephrussy, een hunner geëmployeer den en een russisch marine-officier, die echter, zoomin als de russische equipage van het jacht, deel aan de demonstratie hebben genomen. De graaf deValon wordt gerechtelijk vervolgd. De wet tot vaststelling der tarieven voor de grondstoffen is den 19 in het Journul Officiel afgekondigd, alsmede een besluit van den President Thiers, waarbij hare bepalingen van kracht worden verklaard voor versche zeevisch (vreemde visscherij), rogge, gerst, maïs, boekweit, het meel der genoemde granen, sago en andere vreemde meelstoffen en koek. Bij een besluit van den President van 17 Aug. zijn de Staatsraden in buitengewone dienst benoemd. De meest be kende onder de 15 benoemden zijn de heeren Ozenne en Amé; de overige zijn even als dezenagenoeg alle secretarissen- generaal of directeuren-generaal der verschillende departe menten van algemeen bestuur, zoodat door de benoemden nagenoeg alle diensttakken worden vertegenwoordigd. Op voorstel van den minister van financiën zijn waar schijnlijk ter belooning van dienstenbij gelegenheid der jongste leening bewezen, in de orde van het Legioen van Eer benoemd: tot officier baron Alph. de Rothschildlid van den Raad van bestuur der Fransche Bank en tot ridder: de heer Edm, Joubertadministrateur der „Bank van Parijs en der Nederlanden," en de parijsche wisselagent Guilhiermoz. Bij beschikking van den minister van financiën iste re kenen van 19 Augustusde interest der schatkistbons be paald als volgt: op 3J. p.c. voor de bons, welke voor 35 maanden, op 4 p.c. voor die, welke voor 611 maanden, en op 4| p.c. voor die welke voor een jaar zijn uitgegeven. Biljetten voor 1 en 2 maanden worden niet meer in de circulatie gebracht. Ingevolge eene dezer dagen door de als Raad van State fungeerende commissie genomen beslissing is een door den prefect van het departement van de Gard, den heer Guigues de Champvansin November 11. genomen besluit vernietigd waarbij eene deliberatie van den Algemeenen Raad van het departement, betreffende het vragen eener amnestie, voor on geldig werd verklaard, op grond dat die deliberatie gehouden was in tegenwoordigheid van minder dan de helft der leden van 'den Raaddie volgens art. 30 der departementale wet van 10 Augustus 1871 voor het. houden van beraadslagingen gevorderd wordt. Te gelijker tijd is de beschikking vernie tigd, waarbij indertijd het genoemde prefectorale besluit door den minister Casimir-Périer bekrachtigd is geworden. Deze gewezen minister is in de Bébats tegen de genomen beslis sing van den voorloopigen Staatsraad opgekomen. Hij ver klaart zijne interpretatie der wet wel niet voor onfeilbaar te houden, maar zegt daarentegen ook niet in die der com missie te kunnen berustenen meent dat verduidelijking der wet in het bedoelde opzicht alleszins noodig is. Naar ver zekerd wordt, heeft de prefect de Champvans, ten gevolge der gevallen uitspraakzijn ontslag gevraagd. De heer Thiers heelt den 17 met zijne echtgenoot een be zoek gebracht aan Honfleur, om zich met de overheden en deskundigen te onderhouden over de te ondernemen haven werken waarvan de kosten op 4 miljoen worden begroot. Hij is door de autoriteiten en de bevolking met veel eerbe wijzen en hartelijkheid ontvangen. Den 19 zijn in het geheele Rijk de zittingen der Alge- meene Raden geopend. Nagenoeg alle hebben hunne oude bureaux herkozen. Eene aan de regeering vijandig geachte benoeming is die van den prefect onder het Keizerrijk de Chambrun tot voorzitter van den Raad der Lozere. Het tot het ontgaan van gevangenisstraf wegens een staatkundig misdrijf naar Belgie uitgeweken lid van den Raad der Be- neden-Seine Cordhomme heeft, even als in het vorige jaar, kennis gegevendat de regeering hem op nieuw verlof ge weigerd heeft om de zitting bijlewonen maar dat hij zijn ontslag niet neemtdewijl zijne verkiezing als een protest tegen zijne vervolging en veroordeeling te beschouwen is. Een lid der conservatieve meerderheid heeft het voorstel ge daan om hem van zijn lidmaatschap vervallen te verklaren. De regeering heeft alle demonstratiën ter gelegenheid vau de verjaardag van 4 Sept. verboden. Te AngersHavre la RéoieMontbéliard enz. gingen reeds lijsten voor feest banketten rond. Den 19 heeft op het plein voor de Militaire School te Parijsonder grooten toeloop van nieuwsgierigen, de degra datie plaats genad van den kapitein der mobiele garde in de Meurthe Cerfbeer, die zich tijdens het beleg van Phalsbourg van daar naar het pruisisch hoofdkwartier begeven en zich als krijgsgevangen aangegeven had, geen lust gevoelende om zijn vaderland na de omwenteling van 4 Sept. te blijven dienen. Na het. sluiten van den vrede teruggekeerd zijnde is hij gearresteerd en door den krijgsraad eenparigals de serteur. ter dood veroordeeld. Die straf is onlangs door den President veranderd in lOjarige verbanning, na ondergane degradatie. Cerfbeer schijnt zich deze schande niet zeer aan getrokken te hebben en zal de verbanning gemakkelijk dragen, aangezien zijne aanzienlijke bezittingen in het aan Duitschland afgestane grondgebied gelegen zijn. Het jaarlijksche congres van the British Assocation is den 14 te Brighton bijeengekomen, en bijgewoond door Keizer JSapoleondietoen hij vóór de opening van het congres de vergaderzaal binnentrad door de van hunne zitplaatsen op gestane aanwezigen luide werd toegejuicht. In de zitting van den 16 welke door een aanzienlijk publiek waaronder de fransch-keizerlijke familiewerd bijgewoond, heeft, de heer Stanley verslag gedaan van zijneop kosten van den heer James Gordon Bennett Jr., eigenaar der Neto-Iork Herald, ondernomen reis naar Africa ter opsporing van dr. Livingstone. Het centrale comité der londensche timmerlieden en schrijn werkers heeft den 14 den tegenwoordigen stand der werk staking overwogen en is tot de slotsom gekomendat zich thans eene gunstige gelegenheid aanbiedt om te pogen tot eene eervolle schikking te geraken. Diensvolgens werd besloten om de afgevaardigden der werklieden den volgenden dag bijeen te roepen en hun voortestellen eene deputatie met volmacht tot onderhandeling over de punten van geschil aan het comité der vereeniging van aannemers te zenden. De eerste verkiezing met gesloten biljetten van een Par lementslid heeft den 15 1e Pontefract plaats gehad. De heer Childersdie onlangs weder lid der regeering geworden is werd met 658 st. herkozen, zijnde slechts 80 st. meer dan zijn tegenstander, lord Pollington, den candidaat der conservatieven. In het noordelijk gedeelte van Ierlandwaar, geljjk men weetde meerderheid der bevolking protestantseh iïworden jaarlijks door de Oranjemannen de 12 Juli en de 12 Au gustus gedenkdagen van de segepraal van het protestan tisme onder 11 illem III in 1690 -met het houden van optochtenhet ontsteken van vreugdevurenenz. feestelijk gevierd. De roomsch-catholieke „nationalisten" in die stre ken hadden dit jaar besloten om bij wijze van tegenhanger, op den feestdag van Maria-Hemelvaart15 Augustus, der gelijke demonstratiën te houden en zij hebben aan dat voor nemen in verschillende steden gevolg gegeven. Te Belfast Londonderry en elders zijn zij met groene sjerpen en banie ren waarop de leuzen Home-rule,„God behoede Ierland" enz. te lezen stonden, in optocht de straten doorgetrokken. De Oranjemannen te Belfast hadden bij hunne optochten de door de catholieken bewoonde wijken vermedende eatho- lieken waren niet zoo voorzichtig en kozen tot plaats van samenkomst een gedeelte der staddat door de geringere klasse der Oranjemannen bewoond wordt. Laatstgenoemden poogden de catholieke demonstratie met geweld te verhinde ren zoodat hevige vechtpartijen ontstonden, waar de politie aan te pas kwam en waarbij verscheidene personen ernstig gekwetst werden. De volgende dagen zijn deze vechtpartijen in heviger mate herhaald; de politie en de gewapende macht, die van alle kanten versterking ontvingenmoesten herhaal delijk krachtdadig tusschenbeide komen en waren genoodzaakt op de menigte te vuren; in den avond van den 19 zijn 5 menschen om het leven gekomen. Nog den 20 heeft het gepeupel verscheidene huizen vernieldplundering scheen toen het eenige doel der wanordelijkheden te zijn. Den 21 was de militaire macht sterk genoeg geworden om het hervatten der vechtpartijen te verhinderen maar niet om het plunderen van woningen te beletten. Verscheidene gezinnen verlieten de stad, waar sedert verscheidene dagen de huizen gesloten waren en alle zaken stil stonden. Den 23 was de geheele stad door de militaire macht bezet en waren maatregelen genomen om nieuwe pogingen tot rustverstoring te onderdrukken. Vele in protestantsche wijken wonende catholieken en vele in catho lieke wijken wonende protestanten verhuizenzoodat de stad weldra in eene protestantsche en eene roomsch-catholieke helft zal verdeeld zijn. Deu 20 had de mayor eene pro clamatie uitgevaardigd waarin bekend gemaakt werddat aan de soldaten bevolen was op de oproermakers te schieten. Personendie zich in oproerige wijken waagdenwerden ernstig mishandeld. De vrouwen hebben gedurende den op stand "in een toestand van razernij verkeerdzij hitsten de mannen door aanmoedigingen of door het verwijt van laf- hartigheid aan stapelden de steenen op en wierpen er zeiven mede. Het plunderen dei; tapperijen maakte het volk nog overmoediger.

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1