Kiislaml. Oostenriik-llongarUc. Italic. Vereenigde Walen. Mexico. Ill ii noil lu ml. lil «u«lc kcurl»«(*k<*n. ^tciöe-JJTticuwe Ook te Lisburninsgelijks een stad in Ulster, hebben den 17 eenige ongeregeldheden plaats gehad. In de schotsche stad Dundee is eene tentoonstelling van zuigelingen gehouden, waarbij prijzen waren vut gelooid voor den zwaarstenvoor den schoonsten en voor den best-ge- kleeden zuigeling. Er waren 46 mededingers, en de tentoon stelling had plaats op de veemarkt. Den 17 is liet japansche gezantschap, dat de Ver. Maten bezocht heeft, van Boston te Liverpool aang. komen.het bestaat uit 1 buitengewoon ambassadeur, 4 adjunct-buiten gewone ambassadeurs en 37 secretarissenambtenaren ge- neesheeretistudenten en bedienden. Den 19 nebben de ambassadeurs bij den minister van buit. zaken het middag maal gebruikt en 's avonds de voor die gelegenheid schitte rend verlichte internationale tentoonstelling van nijverheid en kunst bezichtigd. Den 20 hebben zij een gedeelte der zitting van de afdeeling Aardrijkskunde van het te Brighton ver gaderde congres der British Association bijgewoond. De bakkersknechts te Dublin hebben greve gemaakt, ten gevolge waarvan aldaar eenige dagen gebrek aan brood ge- heerscht heeft. De Morning Post meldt, dat de geruchten omtrent een inval van egyptische troepen in Abyssinie uiterst overdreven geweest zijn. De egyptische regeering had niet meer gedaan dan troepen op de grenzen posteeren, ten einde de rooverijen te keer te gaan walke door de onderdanen van prins Kassa gepleegd werden. Den 17, 18 en 19 zijn te Exeter en te Maidstone, naar aanleiding van de invoering der nieuwe wet op den verkoop van sterke dranken (volgens welke wet de koffiehuizen en tapperijen te 11 uren 's avonds moeten gesloten worden) ongeregeldheden voorgevallende vensters der bakkers- en slachterswinkels zijn ingeworpen. De veldmaarschalk graaf Berg. gouverneur van Polen heeft zijn COjarig dienst-)ubilé gevierd en bij die gelegen heid zoowel de godsdienstoefening der vereenigde gneken als die der orthodoxe kerk bijgewoond. Bij de revue der troepen en den optocht der gilden waren meer dan 80000 toeschouwers tegenwoordig, 's Avonds is hem door de bur gerij van Warschau op het stadshuis een hanket van 500 couverts aangeboden. De Keizer heeft den graat zijn portret en dat van Keizer Aicolaasbeiden ruim met diamanten versierdtoegezondenom hen aan het lint der Andreas- orde op de borst te dragen. De gemeenteraad van Belgrado heelt al de oostenrijksche en hongaarsche gemeenten uitgenoodigd om zich bij het aan staande feest der meerderjarigheid en der huldiging van Vorst Milan van Servie te doen vertegenwoordigen. De gemeen teraad van Weenen had zich „wegens den verren afstand" verontschuldigddie van Praag daarentegen had onmiddelijk be- dat V Cl UUUOOlllllUl^Vl UlO Urll -M- aan de uitnoodiging gevolg gegeven en eene deputatie noemd. De oostenrijksche regeering echter, vermoedende de gelieele zaak tot niets anders dienen moest dan om de panslavistische beweging aantemoedigen, heeft, in overeen stemming met de hongaarsche regeeringhet afzenden van deputation der gemeenten naar Belgrado verboden. De stad houder van Bohemebaron von Koller, had reeds op eigen gezag het besluit van den praags chen gemeenteraad vernietigd. Oostenrijk. Uit Weenen wordt gemeld, dat sedert eenigen tijd in alle stiltemaar toch op groote schaalin Boheme eene immigratie van uit Duitschlnnd verdreven jezuieten plaats vindt, die voor het meerendeel op de landgoederen van den feudaal-clericalen boheemschen adel huisvesting vinden; maar ook het jezuieten-collegie bij Teplitz zou thans 58 leden der orde meer herbergen dan '2 maanden geleden. Eenige dagen geleden is aan het licht gekomendat Carl Sahinaeen der schranderste hoofden van de czechische partij, een man, die als schrijver den naam der czechisch- nationale letterkunde ten krachtigste in eere hielp houden reeds jaren lang een spion der politie is geweest en de ge heimen zijner partij aan de regeering heeft verraden. Hij is door zijne partij veroordeeld en naar men zegtis hem in de keus gegeven om zich zeiven van het leven te berooven of het land te verlaten. Hij se ijnt aan bet laatste de voor keur gegeven te hebben en naar Rusland vertrokken te zijn. Thans verneemt mendat de heer Skrejschowskyook een aanvoerder der czechen en uitgever van het bekende blad Politikte Praag in hechtenis is genomenniet, gelijk men aanvankelijk vermoedde, wegens eenig staatkundig misdrijf, maar beschuldigd van het achterhouden van aan 's lands schatkist voor belasting op de in zijn blad geplaatste ad- vertentiën verschuldigde gelden. Deze beschuldiging schijnt maar al te zeer op goede gronden te rusten. Hongarije. Het congres van servische geestelijken, dat te Curlowitz gehouden werd, is den 21 op last der regeering ontbondenomdat het geweigerd had den regeerings-commis- saris toetelaten. Garibaldi heeft in zijn orgaan, de Movimeato, van Genua, het programma der democratie ontwikkeld. Hij verklaart daarin, dat men, zijns inziens, thans geene verschooning meer ten aanzien van het gouvernement behoort in acht te nemen indien het niet onverwijld tot het invoeren der hervormingen overgaat, die door het volk reeds al te lang worden verbeid. Onder die hervormingen verstaat de generaal: intrekking van art. I der constitutiewaarbij de catholieke eeredienst tot godsdienst van de meerderheid der natie verklaard „en der halve de zoo hoog opgevijzelde gewetensvrijheid tot een was sen neus gemaakt wordt"; volledige opheffing der geestelijke congregatiën, wat Rome betreft onverwijld en zonder eenige beperkinginvoering van een verplicht en kosteloos onder wijs uitsluitend door leeken te gevenafschaffing van de belastingen op het gemaalop het zout en alle verdere ver bruiksbelastingen en vervanging daarvan door eene enkele jirogressieve belastingeindelijk invoering van het algemeene stemrecht. De radicalen te Rome en de daar gevestigde sectie der Internationale hebben dit programma terstond bij acclamatie goedgekeurd en een centraal comité benoemd.dat zich het verzamelen van adheesiën daaraan door geheel het Koningrijk ten doel stellen en tegen November eene alge meene bijeenkomst der democratie te Rome organiseeren moet, waarin de volledige tenuitvoerlegging van het programmn- Garibaldi zal worden geëischt. Te Rimini is van den 4 tot den 6 Augustus door de italiaan- sche sectiën der Internationale eene conferentie gehouden met het doel om een federatie-verdrag vasttestellen. Daarin wordt, door een berichtgever uit die stad aan de Gazzetta del Popoio geschreven zijn de reeds op vroegere congres sen vastgestelde beginselen opgenomen: juridische afschaffing van het gezincollectieve eigendom der werktuigen van den arbeid en van den bodemafschaffing van den Staat enz. Een aauta' italiaansche genootschappen tot wederkeerig hulp betoon hebben te dezer gelegenheid hunne adluesie aan de Internationale ingezonden. Bij een der genomen besluiten hebben de italiaansche sectiën verklaardalle gemeenschap met het centrale bestuur te Londen uithoofde van zijne oproerige propagandaaftebreken. Daarentegen hebben zij het economische bondgenootschap van alle arbeiders uit de geheele wereld en tevens de volledige autonomie der sectiën j en dar districten regionsafgekondigd. Ten slotte heeft de conferentie alle europeesche revolutionaire sectiën uitgenoodigu om den 2 September te Neuchatelin Zwitserland, m plaa.s van te 's Gravenhagebijeen te komen. - Gedurende het eansche bijeenzijn der conferentie zijn de troepen te Rimini in de kazernen geconsigneerd geweest. De orde is echter in het minst niet gestoord geworden. De bovenbedoelde berichtgever meldtdat het socialisme zich inzonderheid m de toscaansche gewesten uitbreidt. l)e Koning is den 13 van Bilbao, waar hem een allerluis- terrijkstonthaal bereid was, aan boord van het, Rijks-fregat Victoria vertrokken naar Gijonin Astunewaar hij den volgenden morgen aangekomen en met, veel hartelijkheid ont vangen is. Te Ferrol, waar Z. M. den 17 aankwam, was de ontvangst even hartelijk. De nreve te Malaga ishoezeer m eene den 12 te Madrid gehouden bijeenkomst der Internationale besloten wasde werkstakers 'tot volharding aant.esporen en geldelijk te on dersteunen aan het afnemen. Agenten der Internationale zijn voortdurend ijverig bezig met Valencia en Barcelona en zoo mogelijk ook tegen het tijdstip der verkiezingen de hoofd stad in beweging te brengen. De te S. Sebastian gevangen genomen en als verdacht van medeplichtigheid aan den aanslag tegen de kon. familie naar Madrid overgebrachte persoon is aldaar onmiddelijk op vrije voeten gesteld toen het bleekdat hij een burger der Ver. Staten en volstrekt niet in den aanslag betrokken was. Volgens de carlistische berichten houden de benden van Tristam/Saballos en verscheidene andere partijgangers nog altijd in Catalonie het veldmaar bepalen zij er zich toe om de regeeringstroepen aftemattendaar zij in de laatste ge- vechten t e veel geleden hebben cm offensief te werk te kunnen o-aan. Castellosdien men dood of in 1' rankrijk waande, is, volgens die berichten, eensklaps weder te voorschijn gekomen. Estartus echter heeft zich op verdrag aan de hem vervolgende troepen overgegeven. De carlisten zijn over zijn gediag uiterst verbolgen. Te Pampelona hebben onlangs vechtpartijen plaats gegrepen, omdat hij de stierengevechtentoen de Garibaldi-hymne gespeeld werd, de carlisten floten en de liberalen toejuichten. De alcade wilde tusschenbeide komen, maar kreeg een stok slag. De alcade is den 16 in eene straat der stad aan gevallen 7 geweerschoten zijn op hem gelostzonder hem te treffen.. De minister Zorilla heeft in eene bijeenkomst van kiezers eene toespraak gehouden, waarin hij zeide, dat de regeermg bii de Cortes wetsontwerpen zal indienen, waardoor alle over- winningenwelke de revolutie behaald heeltzullen worden bezegeld. Aan de geestelijkheid zou zij vrijheid en onafhan kelijkheid geven. Den toestand van 's Rijks geldmiddelen noemde de minister zeer ernstig; de regeering zou binnen kort liet vraagstuk oplossen. Ten aanzien der partijen „die ge neigd zijn om de wet te overtreden", verklaarde de minister, dat de regeering de wet gestreng toepassen en volstrekt geene rustverstoringen dulden zal. Een nieuw-vorksch blad. the Manufacturer and Builder, geeft een overzicht van de graves, die laatstelijk te Nieuw-York hebben plaats gehad en waaraan meer dan 40,000 werklieden hebben deelgenomen. Dat blad berekent het verlies, t welk de werkstakers geleden hebben, op ongeveer 300,000 tr. daags en in het geheel alzoo op 7.200,000 fr.j terwijl dlegrèves bovendien aan de bazen en patroons een verlies van 5 760 00 en aan de nijverheid en den Staat in het algemeen van 28,800000 fr. hebben berokkend, „Derhalve (zegt het genoemde blad) komt die greve van eene maand het land op 42 miljoen tr. te staan. Dit moest, dunkt, ons, de werklieden mep atkee- rig van de graves makenvooral ten onzentwaar de arbeid zoo ruim beloond wordt." De secretaris der commissie tot regeling der geschillen tusschen Engeland en America meldtdat reeds omtrent, 20 geschilpunten eene regeling getroffen is dat de gevraagde en toegestane schadevergoeding nog geen 3 p.c. bedtaagt en dat een aantal geschilpunten gedurende de in September te houden zitting der commissie tot regeling gebracht zullen worden De bekende rechter Barnardvan het Hooggerechtshof van den Staat. Nieuw-York, is wegens zijn aandeel in de Erie- en Tammany-zwendelarijen afgezet. De opstand is geheel onderdruktal de aanvoerders zijn gevangen genomen of hebben zich onderworpen. De fransehe minister Jules Simon is den 16, vergezeld van den franschen consul te Amsterdam te s Gravenhage aan gekomen van waar hij na in het hotel de Oude Doelen oyer- nacht te hebben den 17 naar Amsterdam is vertrokken. Den 20 bezocht hij de werken der Kanaalmaatschappij te Velsen en vervolgens de Zaanstreek. Vorst Withgenstein en de prinsen K. en F. IVithgenstein zijn in de residentie aangekomen en aan het hotel de Oude Doelen afgestapt. Benoemingen. De gemeenteraad van Amsterdam heelt tot commandant der nieuw opterichten brandweer benoemd den heer P. IV. Steenkamp. 1™ luitenant der artillerie bij de torpedo-compagnie te Brielle. 's Rijks Munt. In 1871 zijn afgeleverd voor rekening van liet Rijk l miljoen tiencentstukken; voor rekening van particulieren 6,875,035 rijksdaalders; te zamen uitmakende eene waarde van 17,287,587,50. Teleguaaf. De telegrafische verbinding tusschen het Nieuwediep en Texel is den 23 tot stand gekomen. Stoomvaart. Het stoomschip Maasgebouwd voor re kening der heeren Plate, Reuchlin Sr Cie. te Rotterdam en bestemd voor de vaart van daar op Nieuw-Yorkis den 19 van de werf der heeren Henderson, Coulborn Sf Cie. te Renfrew te water gelaten. Militaire zaken. In het kamp van Milligen zijn thans vereenigd 332 officieren, p.m. 10000 onderofficieren en man schappen 1386 paarden en 24 stukken geschut. Onderwijs. De gemeenteraad van s Gravenhage heeft afwijzend beschikt op het verzoek der Christelijke Jongelings- vereeniging om hare zondagsschool te mogen houden in een locaal van een der openbare scholen. Feesten. De commissie tot stichting van een gedenktee- ken naar aanleiding der feestviering var. 1 April te Rotterdam heeft ongeveer f 5000 verzameldwelke som rentgeveud be legd en vervolgens aangewend zal worden tot het oprichten van een drink-fontein in monumentalen vorm wanneer de waterleiding zoover gevorderd zal zijn dat daaromtrent met het gemeentebestuur in overleg getreden kan worden. Den 16 heeft P. Blokker zijne GOjarige dienst gevierd in de lijnbaan nNoordhollav.de van de firma IVed. v. d. Voort Sr Cie. te Edam. Van zijnen chef en zijne kameraden ont ving hij kostbare geschenkenterwijl de patroon hem en de overige werklieden met hunne vrouwen s avonds recht, fees telijk onthaalde. Btj de harddraverij te Warmeuhuizen waaraan 11 paarden deelnamenis de prijseen zilveren inktstelbehaald door het, paard van den heer C. de Moor, en de premie, een kris tallen maderakaraf met zilver gemonteerd, door dat van den heer J. Blom. De heer If. J. K. v. d. Steen, nieuwbenoemd burgemees ter van Spanbroek, is den 17. van Haarlem terugkomende, ingehaald door eene talrijke eerewacht, te paard, terwijl alle huizen gevlagd en eerepoorten geplaatst waren en eene illumina tie was ontstoken. De deelnemers aan den optocht werden vervolgens door den burgemeester in het schoollocaal op de gulste wijze onthaald. Den 18 is het gebouw der Werkliedenvereeniging te Assen op gepaste en feestelijke wijze ingewijd. Het tweede eeuwfeest vaii het ontzet van Groningen zal aangekondigd worden door kanonschoten en op de volgende wijze gevierd worden 28 Aug. bespelen van het carillon en muziek op den toren, godsdienstoefening, intocht der feest- genooten uit Hollandoptocht voorstellende handel en nij verheid kunst en wetenschap volksconcert in de beurs door het 5e. regiment infanterieilluminatie op de Ossenmarkt ter herinnering aan Raberhaupt. 29 Aug. bespelen van het carillontentoonstelling van bloemen enz., keuring van span- paardenmatinée musicale in het Sterreboschharddraverij volksconcert in de beurs, en vuurwerk op de Groote Markt. Aanbestedingen. Den 17, te Haarlem, het bouwen van eene nieuwe concertzaal en van verdere localen voor de so ciëteit n V ereerdging.' minste insehr. B. Zuithof, voor 47,500. Den 20te Amsterdamhet bouwen van 3 heerenhuizen bij de Weesper-barrière, aan J. J. Boekholts, voor f 42500. Bouwwerken. Het kapitaal van 2 miljoen, vereischt tot het bouwen van 50 villa's en een nieuw badhuis met kursaal, noordoostelijk van het stedelijk badhuis te Scheveningenis in Engeland gevonden. Do gemeenteraad van Amsterdam heeft den 21 besloten, het terrein aan den Buitensingel tegenover de hollandsche gasfabriek te bestemmen voor de Rijks Academie van beel dende kunstenhet door de commissie van toezicht over die Academie aangeboden plan goedtekenren en onverwijld tot de uitvoering van dat jilan overtegaan. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 2 2 besloten tot. doortrekking van don Eendrachtswcg waardoor het westelijk gedeelte der stad zeer verfraaid zal worden. De eigenaars van verschillende perceelen grond hebben dan ook aangebo den f 25000 in de kosten bijtedragen. Prinses Marianne heeft voor het ontworpen bouwplan der algemeene werkliedenvereeniging te 's Gravenhage f 10000 toegezegd. Gieten. Door een overleden lid der herv. gemeente te Krimpen aan den IJssel is vermaakt aan de kerk f 8000, aan de diaconie-armen f 6000 en aan het fonds voor het predikants-tract.emenf t 4000. Rampen. In den nacht van 1617 Aug. zijn te Meers- sen (Limburg) 6 woonhuizen met voorraadschuren afgebrand. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Te Nispen (Noordbrabant) zijn den 17 drie woonhuizen, een schuur mpt graan en een karhuis in de ascli gelegd. Het grootste gedeelte der verbrande panden was verzekerd. Men schrijft het ongeluk toe aan kinderendie met lucifers gespeeld hadden. Te Asperen zijn 18 zestien huizen afgebrand de brand is vermoedelijk veroorzaakt door een paar kinderen rl ie bij at- wezigheid hunner ouders onvoorzichtig met vuur zouden omgegaan hebben. Het vernielde was slechts gedeeltelijk verzekerd. Te Udenhout zijn den 19 vier kleine burgerwoningen ver brand waarvan geen verzekerd was. De op den 15 door den belgischen aannemer tot stand gebrachte afsluiting van het Zwin, waardoor voor gezamenlijke rekening van Nederland en Belgie eenige honderden bunders land zouden worden aangewonnen is reeds des avonds van denzelfden dag voor de werking van den vloed bezweken. Internationale. Uit Harderwijk is een adres met, 70 handteekeningen aan den minister van justitie gezonden verzoekende liet congres te 's Gravenhage te beletten. Misdrijven. Te Kuilenburg is een 17jarig koperslagers gezel in hechtenis genomendie zich in zijne vrije uren oefende in het vervaardigen van valsche muntstukken. Den 12 is te Utrecht twist ontstaan tusschen de schippers van een friesch en een belgiseh vaartuig, van welk laatste een kip was overgevlogen op het eerste. De dochter van den eigenaar op hare vraag slechts brutaal bescheid krijgende, ging de belg op bet. andere vaartuig over, maar werd daarop aangevallen en mishandeld door den scüipper, diens vrouw en knechten door nog 2 friesche schippers van daarnaast ge legen tjalken. De knecht van den belgzijn meester in ge- aar ziende van verdronken te worden kwam hem met een van 500 "man naar Sumatra's Oostkust gezonden, waar de ter bedwinging der onlusten in Deli bestemde troepen zich na aanvankelijk behaald voordeelin een versterkt, kamp bij: Soengal hadden moeten terugtrekken en zich in ougunstigen' toestand bevonden. De regeering heeft concessie verleend aan den heer Eraser voor eene stoomvaart-verbinding van N. Indie met Australië,! In den goeden ouden tijd hadden de.stedeljjke regeeringei" hetzoo mogelijknog drukker dan tegenwoordig met liet maken van keuren en reglementen tot regeling van allerlei onderwerpen. Sommige van die keuren komen ons vrij dwaas voor, maat zelfs onder de zulke zijn er, waaromtrent men in verzoekin» zou komennog heden de toepassing te wenschen. Men> oordeele Al vódr 1643 werd verboden huizen te laten vervallen oi aftebreken; had men binnen het jaar na de afbraak niet een even goed of beter pand gebouwd, dan was de grond verbeurd. Den 28 April 1665 werd vloeken en zweren bedreigd met f 3 boete of 8 dagen water en brood. In 1670 werd de keur geampliëerd omtrent het reinhoudet van straten en gotende straten moesten alle Zaterdagen geveegd (van schrobben wordt niet gesproken) en de goten gereinigd worden op verbeurte van f 1. Den 4 Juni 1675 werd het beschadigen van hoornen bedreigd met de zware boete van 25 's heeren ponden. Men hield in die dagen van parate executie: klouterde iemand de wallen op of af. dan maakte de schoutsdienaar zich meester vat het opperkleed van den schuldigedie 't. lossen kon vootl 1 wanneer hij zich op de buiten- en voor f 3 wanneer hij zich op de steile binnenglooiing van de vesten gewaagd had Den 2 April 1676 werd de keur geampliëerd togen dt rondventers van kousensaien warendekens enz., de voor- loopers onzer vervelende kooplieden in gebreide goederen, Met het oog op de pogingen om onze maaudagsche vee markt door het uitloven van premiën nog meer te verleven digen willen wij nog iets van anderen aard mededeelen uit eene keur vau 17 Augustus 1634. Daarbij werd de paarden- en beesteumarkt,van oudsher omtrent S. Bartholomeus-dag gehouden, gesteld in de eerste week van September en voorts bepaald, dat „tot versieringe en opwekkinge der paardenmarkt, ieder, die een paard hieldgehouden was om het 's Maan dags en 's Dinsdagsvan 9 tot 2 urenaan de lijn t( brengen onder verbeurte van 2 's heeren ponden voor eiken dag. Voor paarden, die op vracht, waren, mits daarvan doende blijkenwerd men verschoond [rijtuigverhuurder mochten toenmaals niet meer dan 2 paarden te huur latei gaan en daartoe 1 kar en 1 klein wagentje bezitten]. Op Woensdag en de volgende dagen der week werden de run deren-, schapen- en lammerenmarkten gehouden. C. B. tnui v~ - ijzeren spaak te hulp en weerde zich daar zoo dapper mede, dat hij hem ontzette ongelukkig lmd hij een der friezen zoo n-etroffen dat deze spoedig aan zijne wonden overleed, en ook de schippersvrouw zeer verwond. De knecht is in arrest gesteld. Den 20 liebben de arbeiders van de stoomweverij van den heer C. Cardinaal te Almelo den arbeid gestaakt, omdat men hun verzoek om eene kleine verhooging van loon niet wilde inwilligen. Den 22 hebben ook van 2 andere fabrieken de arbeiders het werk gestaakt, zoodat er ongeveer 1090 per sonen zonder werk rondliepen, 's Avonds hebben de wevers bij eenige fabrikanten en van het stadshuis de glazen inge worpen. De schutterij werd onder de wapenen geroepen. Eenige personen zijn gewond. Rechtszaken. Het hof van Gelderland heeft den 2-2 K. Jacobs, oud 18 jaren, metselaar te 's Heerenbergter zake van deelneming aan de ongeregeldheden op 1 April aldaar, door het aanwijzen van „geuzen" woningen aan de oproer lingen uit Emmerik in hooger beroep veroordeeld tot, f 100 boete of 7 dagen cellulaire gevangenisstrafde rechtbank te Zutphen had hem veroordeeld tot 6 maanden eenzame op sluiting en boeten van f 25 en f 100. Overleden te Pau (FranKrijk) mr. H. Box, oud-referenda ris bij het ministerie van justitie, oud-redacteur van liet, na de invoering der grondwet van 1848 opgegeven regeerings- orgaar» Journal de la Hayeoud 75 jaren. Bijzonderheden. Op de verkooping der fondsartikelen van wijlen den heer P. t. Bohn te Haarlem is het recht tot uitgave der Camera Obscura van Hildebrand door de firma de Erven P. Bohn gekocht voor 12,111. Van de eGedichten» van Beets werd de heer Kirberger eigenaar voor 5000- De Victoria Regia bloeit tegenwoordig in de kruidtuinen te Amsterdam en te Leiden. De opbrengst der van Aalsmeer vervoerde aardbeziën heeft dit jaar meer dan f 31000 bedragen. Te Kampen is men van gemeentewege begonnen met liet reinigen en doorspoelen der riolendoor middel van de brandspuiten, KoLONiëN. Bij ordonnantiën van den srouv.-genl. van j N. Indieheeft de scheiding van de administratieve en rechterlijke macht eene nieuwe uitbreiding, bekomen en is het nemen van jiandelingen tot zekerheid van schuld op straffe van eene boete van f 500 tot f 1000 voor ieder ver grijp verboden. Yan Batavia is in Juli per stoomschip eene versterking Aan den heer jr. JG. F. v. SpenglerRijk s-bet,aal meeste alhier, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kapitein- com nandant dér d. d. schutterij te Winschoten. De heer J. JC. Binkhorst alhier is benoemd tot surnu-l merair bij de Maatschappij tot, exploitatie van Staatsspoorwegen, De heeren A. van Steenbergen van Beusekom er J. Rentmeester, beide leer'ingen der latijnsclie en hoogert burgerscholen alhier, zijn door den minister van oorlog be- noemd tot studenten bij de geneeskundige diensteder landmacht De vader in bet, burgerweeshuis alhier is dezer dagei plotseling door regenten ontslagen naar m-n^ verneemt tei gevolge van handelingen waaromtrent de justitie het noodt beeft, geacht een onderzoek intestellen. De financiëele moeilijkhedenwaarin de r. catholiekf scholen alhier door een samenloop van omstandigheden ge wikkeld waren zijn geheel uit, den weg geruimd. Met me dewerking der heeren pastoors is eene regeling tot stani gekomen ten gevolge waarvan de scholen blijven onder df onmiddelijke directie van den beer M. L. r. Gemert en hei toezicht der heeren geestelijken terwijl de Vereeniging m den H. Vincentius van Paula zich voor het vervolg uitsluiteni met de zorg voor het onderwijs aan de arme kinderen belast Door het stedelijk muziekcorps zullen Zondag 25 Augus tus, des avonds te 5j uren, in den Stadsliont, de navol gende stukken worden uitgevoerd 1Marche (l'Espérance) van Christophe; 2. Ouverture (El» et Claudia) van Mercadante3. Galop (le Bonvivant) val Labory; 4. Morceau obligate van Suppé; 5. Ouverture (Rat- mond) van Thomas; 6. Fantaisie (la Somnambula) van Bel lini; 7. Gut' Nacht van Knoken; 8. Seconde Potpourri popu- laire van Clément. Woensdag-avond 28 Aug., aanvangende te 6 uren. zal op het orgel in de Groote Kerk worden uitgevoerd 1. Prae- Indium, A. Hesse. 2. Sonate, C. Pir.k.a. Allegro mod"., b. An dante Allegro risoluto. 3. Cavatine et AirFreyschut 4. Fantaisie, Treutschel. 5. Finale. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 22 An0". Salomon Matteman, te Amsterdam en Duifje Maijkels. D te Alkmaar. Hendrik Rochel en Grietje W ijket. GETROUWD. T) 18 Aug. Jan Seele en Grietje Ridder, wed. van Cornells Bat- ning. Arie Dignum en Thcresia Roelofse. iVi- colaas de Jong en Catharina Jonker. 22 Hetto Nicola as de IVaij, en Margaretha Buys. GEBOREN. 16 Aug. MarijtjeD. van Pieter Knaap en Maartje Schoone- B w;i. Catharina Jacoba, D. van Mr. Adrianus Pe trus de Lange en Catharina Jacoba Luchtmans.- Leonardus Petrus, Z. van Arnoldus Hubertus Drieseti en Margaretha Cornelia Keuss. Margaretha, D. van Arie Zonneveld en Cntlianni Lakeman. Trijntje, D. van Arend Lind en Neeltjf Gelder. Jan, Z. van Gerrit de Vries en Dieuwertje Twisk. Jacoba CorneliaD. van Pieter van der Kamp er Antje Sparreboer. Maria Prancina Catharina, 9 van Pieter Arzb icli en Wilhelmina Poulina Mans. Cornelia Catharina, D. van Cornelis de Jong el Catharina Margaretha de Vries. Alida Corr.elia D. van Cornelis Briefjes Koetsveld en Alida Marlt Lobach. Johanna GeertruidaD. van Nicolaas Hoogvorst e: Heer. - GerritZ. van Jan de Grool Maij. Birk Cornelis, Z. van Diri Maria Margaretha Vlasveld. Hendrik Jan Jansen enJannetjf 17 Cornelis Pieter van Hoek ei Johanna de en Maartje Cornelis Luijt en Gerrit Jan, L. van Stoel. [22 GuurijeD. van Neeltje Veen. - OVERLEDEN. 16 Aug. He,Ulrica Brouwer, wed. Jacob Stroomer, bijna 5U] lf ilhelmina Maria Rosa D. van Cornelis Bierma» en Maria Elisabeth Mors, 6 m. 17 Trijntje Glijnesechte, van Jan Kooij 34 Klaas. Z. vau Arie Lindeboom en Hiltje Vlaar, bijm

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2