X J\o. 35. Vierënzeventigsle Jaargang. 1872. ZONDAG 1 SEPTEMBER. II' <5>ffictccl (Scbccltc Auii Ouders en loogden. HnaruAiileitling van eenige l»esclioii ningen over hel politiek overzielit in <le Alkmuarsehe Courant. ê&lcfccltjfcsche ficcichtcn. Duitschland Relgie. Frankrijk. A L K !H A A IS 8 ECO li ISANT. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O, O5, franco per post t O, SO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers 1IERM'. CÜSTER ZOON. 14Ria^V De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenen dat de gemeente- begrooting voor 1873, heden door hen den gemeenteraad aan geboden gedurende de eerstvolgende viertien dagen ter lezing op de gemeente-secretarie is nedergelegd en in afschrift ver krijgbaar is tegen betaling der kosten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 28 Aug. 1872. Be Secretaris, NU HOUT van der VEEN. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1815 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het primitief kohier van het Patentregt. over de dienst 1872/73, op den 23 Augustus 1872. door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordhol land executoir verklaard, op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter in vordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijen te voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Hestuur voorn., den 27 Aug. 1872.A. MACLAINE PONT. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, 3 September 1872, des namiddags ten 1 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, NUHOUT van der VEEN. VOORBEREIDINGSCHOOL VOOR DE BURGER- AVON DSCHOOL. Zijdie wenschen deel te nemen aan het examen voor bovengenoemde schoolkunnen zich daartoe nog aanmelden, op Dinsdag 3 September e.k., 's middags van 21 uur in de Tusschenschool. A. P. ZEILMAKER. De KAMER van KOOPHANDEL en EABRIEKEN te ALK MAAR maakt bekenddat van Maandag 2 tot Zaturdag 7 September 1872, van 's voormiddags 10 tot 's na middags 2 ure, in haar gewoon lokaal op het Stadhuis ter lezing zullen liggen 1. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden, behelzende de staten van de in- uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen gedurende de maand Juni 1872. 2. Een opgaaf van den handel en de scheepvaart van Groot Brittanje en Ierland gedurende de maanden Januari Eebruari en Maart 1872. 3. Verzameling van consulaire en andere berigten en ver slagen over nijverheid, handel en scheepvaart 1871, 1 en 2 afl. 1. Jaarlijksch verslag van de centrale commissie voor de Rijnscheepvaart over 1869 en 1870. Be Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, Alkmaar, E. M. AGHINA, Voorzitter. 31 Aug. 1872. J. P. KRAAKMAN, Secretaris. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn' verzonden gedurende de 2e. helft der maand Juli 1872. J. KONWEL, wed®. N. ALBLAS, Amsterdam; JANSJE DANEBERGDordrecht; P1ETER BOSCH, Leiden; JAN van SON, Petten; J. KANT, Schagen; JACOB LAP, Texel. Van de hulpkantoren BurgervlotbrugJAN GOEDHART, Dordrecht. ZuidscharwoudeM. A. KLUPPEL, Schagen. De eerste oproepingen voor de Voorbereidende school tot de Burger-avondschool en voor de Burger-avondschool zelve hebben waarschijnlijk weinig de aandacht getrokken. Niet ieder leest getrouw het „officiëele gedeelte" dezer courant. Daarom achten wij ons verplicht er in 't bijzonder de aan dacht op te vestigen. Velen maken zich van deze scholen een onj uist denkbeeld. Zij meenen, dat zij gelegenheid geven om te herstellen wat vroeger verzuimd isen vooral bestemd zijn voor hen, die de gewone school te vroeg hebben verlaten, of wat zij eenmaal hebben geleerd reeds weer hebben ver geten. Daarin vergissen zij zich zeer. Zulke jongelieden kunnen op deze scholen niet worden geplaatst. Het onder wijs op de Voorbereidingsschool zal zoo zijn ingerichtdat alleen zijdie een gewone lagere school met vrucht hebben bezochter kunnen worden toegelaten. Zijdie de armen school of tusschenschool met een getuigschrift hebben verlaten, zijn juist in staat om het onderwijs behoorlijk te volgen. Ouders van kinderen die in het bezit van dit getuigschrift zijn, worden daarom er aan herinnerd, hen terstond van deze school gebruik te laten maken. Sommigen meenen beter te doen met hen eens een jaar van de school vrij te laten; maar in dit eene jaar hebben zij dikwijls weer zooveel vergeten dat zij niet meer kunnen worden toegelaten. Reeds op de Voor bereidingsschool wordt een begin gemaakt met het onderwijs in het teekenen. Die de Voorbereidingsschool één winter getrouw en met vlijt heeft bezocht, of op andere wijze zich voldoende heeft bekwaamd, kan op de Burger-avondschool worden toegelaten. In den raad is het voorstel gedaanom aan deze school ook bouwkundig teekenen te onderwijzenwaarmee dezen winter terstond een begin zal worden gemaakt. Die beschouwingen zijn te vinden in de Nieuwe Noord- flollander van 4 Augustus 11. In langen tijd heeft de schrij ver van het politiek overzicht in deze courant niet iets ge lezen dat hem zooveel genoegen deed. Hoe menig maal als hij een gevoelen van den heer Alberdingk Thym, den beer Brouwers den heer van den Biesenvan de Tijd of eenig ander blad bestreed, is hem verweten; gij kwetst de Katho lieken in hun geloof, in hun godsdienstig gevoel; gij bestrijdt de Katholieken en hunne Kerk. En of hij al antwoordde gij vergist u, ik bestrijd niet de Kerk, niet de godsdienst, niet de Katholieken, maar alleen zekere politieke richting onder de Katholiekenevenals ik meermalen strijd heb ge voerd en nog bijna dagelijks voer met een politieke partij onder de Protestanten't mocht niet batensteeds werd hein geantwoord: zoo denken alle Katholieken er over, en (indien zij anders denken, zijn 't geen Katholieken. Be N. Noord-Holl. plaatst zich thans op een beter standpunt en opent daardoor gelegenheid tot een vrije gedachtenwisseling, i bakent daardoor een onzijdig terrein af voor onderlinge be- j spreking van zuiver politieke kwestiënwaarbij de wapenen weder gelijk zijn, en geen der partijen het gezageener Kerk gebrnikl als een schild om zich te dekken. Sprekende van den heer Alberdingk Thym, van de Roo zendaalsche Courant en de Maasbodezegt de N. Noord- Holl. „Geen van hen allen is vertegenwoordiger van de Nederland- sche Katholiciteit; de bijzondere opiniën van den heer A. zijn de zijne, evenals de bijzondere opiniën van den heer K. of N. de hunne zijn. Voor zoover wij weten, is noch de AUcmaarsche Courant de officiëele woordvoerder der liberalen, noch de Roozendaalsche of Maasbode die der Katholieken. Iemanddie bekend is met de eigenaardige gevolgen van de vrijheid van denken en spreken, gelijk die uit de constituti oneele instellingen van landen als het onze volgtweet zeer weldat ieder bladieder persoon kan zeggen^ wat hij wil maar dat zoo'n persoonzoo'n blad eigenlijk alleen zijne eigene opiniën te kennen geeft." Uitmuntend. Daarover zijn wij het volkomen eens. De Alkmaarsche Courant heeft, te vaak met andere liberale bladen verschil van gevoelen gehad met regeeringsgezinde zoowel als met minder regeeringsgezinde, 'om ook maar in de verste verte zich te kunnen verbeelden een officieel orgaan van de liberale partij te zijn. Evenmin is zij tot de dwaling vervallen van sommige personen of sommige bladen te beschouwen als de officiëele woordvoerders van de K atholieken hoe gaarne zij er ook voor werden aan gezien, en juist dat gaf haar altijd zooveel vrijmoedigheid om tegen die personen en bladen op te treden. Al spraken zij met meer dan bisschoppelijk gezag, al herhaalden zij nog zoo plechtig: „wij Katholieken," „voor ons Katholieken is dit of dat uitgemaakt," - de Al km. it. antwoordde steeds: ik weet wel beter; toon mij uw volmacht, zoo gij kunt; gij zijt slechts de heer A. of de heer B„ en tracht door een hoog woord te voeren uwe zienswijze aan uw geloofsgenooten op te dringen en ons af te schrikken door u voor te doen als woordvoerder van twee vijfden der natie. Ik weet beter; betrekkelijk weinigen zijn het met u eens. De A. Noord-Holl. heeft inderdaad een goed werk verricht door deze eenvoudige waarheid haar lezers te herinneren. On begrijpelijk is het echter, hoe zij in hetzelfde artikel, waarin zij zoo flinkweg de Katholieken en de Katholiciteit afscheidt van personen en dagbladenschier in één adem weer in de dwaling vervalt van ze met elkander te vereenzelvigen. Want dat doet zij inderdaad De Alkm. Ct. heeft afgekeurd en blijft afkeuren de buitengewone maatregelen in Duitschland tegen de Jezuiten genomen. Zij heeft getracht een duidelijke voor stelling te geven van het zuiver liberale regeeringsstelsel, dat recht voor allen prediktdat voor allen dezelfde vrijheid van spreken en schrijven van drukpers van vereeniging en ver gadering begeerten ging daarop aldus voort„Niet allen denken daarover echter op dezelfde wijzeen als hier reden tot verbazing bestaatdan ligt zij wel het meest hierin, dat zij die tegenwoordig zoo sterk uitvaren tegen de Duitsche regeering wegens haar maatregelen omtrent de Jezuiteuin beginsel den staat soortgelijke tusschenkomst ten plicht stel len. Waar gij zoo bitter over klaagt, Mijne Heeren, is slechts een kleinigheid van hetgeen gij steeds begeerd hebt en verkondigd. Dit, is nu eens een manier van regeeren naar uw hart," enz. Eu verder: „De heer Alberdingk Thijm bij voorbeeld" etc. En wat lezen wij nu omtrent dit artikel in de A. Noord-Holl.!' „Geloofde men het artikel in de Alk maarsche Courantdan is het eigentlijk gezegd toch de schuld der „ultramontanen" zeiven, dat, men in Duitschland tot, zulke wederrechtelijke maatregelen overgaat; althans, minstens ge nomen mogen de Katholieken zich er niet over beklagen want Alberdingk Thijm zegt dat: de Roosendaalsche Courant zegt dat: en de Maasbode zegt dat." Ziedaar nu het kwaadwaartegen de N. Noord-Holl. waar schuwt en waarvan zij ten onrechte de Alkm. Ct. beschuldigt, door haar zelve gepleegd Of wie haalt er hier de Katho lieken bij De Alkm. Ct. zegt alleendat het reden tot, verbazing geeftdat zij die thans de Duitsche regeering bet, sterkst veroordeelenin beginsel de leer verkondigen van het partij kiezen en tusschen beide komen van den staat waarvan de buitengewone maatregelen tegen de Jezuiten een uitvloeisel zijn. Zij haalt vervolgens den heer Alb. Thym de Roozend. t. en de Maasbode tot voorbeeld aan en nu verwijt haar de N. Noord-Holl., dat zij gezegd heeftde katholieken mogen zich er niet over beklagen Nog eensde Alkm. t. heeft, van geen Katholieken gesproken en aan geen Katholieken gedacht; zij sprak van den heer Alb. Thym en van een paar couranten, en beweerde dat deze geen reden hadden om de Duitsche regeering zoo hard te vallen want, dat zij van hun standpunt een gelijk begin sel huldigen. En ofschoon nu de N. Noord-Holl. uitroept Alb. Thijmde Roozendaalsche en de Maasbode zijn de Katholieken niet, beweert zij toch op hetzelfde oogenblik, dat de Alkm. Ct. zou gezegd hebben: de Katholieken mogen zich niet beklagen De A. Noord-Holl. vraagt vervolgens aan den schrijver van het bedoelde artikel in de Alkm. Ct., „of zich de R. C. in Nederland dan zoo ongunstig gezind betoonen jegens onze staatsinstellingengelijk zij zijn volgens de grondwet van 1848?" en of de R. C. in Pruisen in 1866 en 1870 „geen goede soldaten, geen goede burgers zijn geweest Al wederomwie heeft van R. C. Nederlanders of Duit- schers gesproken? Wie verwijt hun dat zij geen goede burgers of goede soldaten zijn Er was alleen sprake van vijandige gezindheid van de Jezuiten jegens het Duitsche Rijk en van de veroordeeling onzer staatsinstellingen door den heer Alberdingk Thijm, de Roozend. Ct. en de Maasbode. „Geen van hen allen is vertegenwoordiger van de Nederlandsche Katholiciteit," zegt de N. Noord-Holl., en te gelijker tijd neemt, zij wat tegen hen wordt aangevoerd op, alsof liet tegen de Katholieken was gericht! „Dat de wet, slechts verbindende kracht heeft, zoolang zij niet tegen hoogere wetten strijdt," is, op zich zelf en in den goeden zin opgevateen waarheid die in de Alkm. Ct. niet betwist zal worden; maar waarom moeten thans in Nederland teedere en gevaarlijke vraagstukken ter sprake gebracht wor den die gewoonlijk alleen worden aangeroerd, wanneer alle wettelijke middelen tot herstel van onrecht zijn uitgeput, en de mensch in den uiterst moeilijken strijd is gebracht tusschen zijn geweten en de wetals hij voor de ontzettende vraag is geplaatstgebiedt mijn geweten mij rebel te worden Antwoord ons, verkeeren wij in Nederland in dien toestand? Zouden de licht,vaardigen, die wel ijveren voor het verbieden van een vergadering der Internationalemaar zich niet ont zien voor het volk vraagstukken ter sprake te brengen, waar voor ieder ernstig man bidt dat hij nooit geplaatst zal mogen worden, zouden de lichtvaardigendie aldus met vuur spelenwel iets begrijpen van de ontzettende verantwoorde lijkheid van den man, die zich in gemoede verplicht acht zijn medeburgers aan deze ultima ratiodit laatste redmiddel te herinneren? Wie durft zeggen, dat het in Nederland zoo ver is gekomen? De mannen die op 1 April 1572 den Briel innamen, verkondigden die leer, zegt de A. Noord- Holl. Ongetwijfeld; maar wat, was er gebeurd, eer het daartoe kwam Laten die tijden eenige vergelijking toe met onzen tegenwoordigen toestand De N. Noord-Holl. beschuldigt in groote verontwaardiging de Alkm. Ct. dat zij de ongeregeldheden van 1 April opra kelt. De schrijver van het politiek overzicht hoopt, dat hij die dit beweerd heeft, zijn artikel nog eens zal overlezen, en vervolgens openlijk zal verklaren dat hij zich heeft vergist. Hij verwacht dit van zijn goede trouwwant de zaak is al te duidelijk. Ziehier alles wat er over het gebeurde op 1 April in het bedoelde artikel in de Alkmaarsche Cou rant geschreven is. Er werd gesproken van de oprichting eener nieuwe courant te 's Hertogenbosch„om aan de Ka tholieken die de agitatie en de antinationale richting der ult.ramontaansche factie afkeureneen orgaan in de pers te geven," en uit de aankondiging van dit nieuwe blad werd liet, een en ander medegedeeld. In die aankondiging wordt onder anderen ook herinnerd aan sommige feiten bij de feest viering op 1 April 1.1. Dit gedeelte heeft de Alkm. Ct. ech ter juist niet overgenomen; daarover heeft zij gezwegen. Na eenige in de bedoelde aankondiging voorkomende staaltjes van agitatie te hebben medegedeeld vervolgde de Alkm. Ct. aldus„Eindelijk wordtom van de feitelijkheden op 1 April maar te zwijgen de aandacht gevestigd op" enz. En nu verwijt men de Alkm. Ct., dat zij „er al zeer verkeerd aan doet, om aan de feestelijkheden van 1 April te herinnerenW. v. d. K. Pruisen. Het militaire muziekcorps, 't welk onder leiding van den kapelmeester Saro aan het muziekfeest te Boston heeft deelgenomen en daarna eene kunstreis door de Ver. Staten gedaan, heeft geene slechte zaken gemaakt. Na aftrek van alle onkosten is voor elk lid der kapel omstreeks 1000 dollars overgebleven. Te Essen is de landraad met zijnen secretaris, nadat hij in het huis der jezuieten aangekondigd had, dat de duitsche ieden der orde binnen 3 weken en de buitenlandsche binnen 3 dagen de stad moesten verlaten door de talrijke menigte opgewacht en met, steenworpen begroet. Een inwoner bood hem eene schuilplaats in zijn huiswaarvan geen gebruik gemaakt werdniettemin werden alle glasruiten van deze woning verbrijzeld. De policie moest van hare wapenen ge bruik maken om de menigte uiteen te drijven. Den volgen den avond hebben de ongeregeldheden zich op grooter schaal herhaaldwerden de glazen van hetzelfde huis, voor zoover zij hersteld warenweder ingeworpenzijn vele personen gekwetst en verscheidene raddraaiers der beweging in hech tenis genomen. Het jezuieten-collegie en de daarmede samen hangende catholieke vereenigingen zijn op last der overheid ten gevolge van dit tumult onmiddelijk gesloten. Nadat de ongeregeldheden zich den 22 en 23 herhaald haddenzijn den 24 twee bataljons troepen uit Dusseldorp ontboden; de hoofdwacht, werd op het raadhuis gevestigd, in het catholieke Casino naar het jezuieten-ccilegiewerd een sterk detache ment, gelegdvele en sterke patrouilles doorkruisten de stad en de gensdarmerie hield de markt schoon. Den 26 zijn de jezuieteningevolge den nader door de overheid bepaalden tijd vertrokken zonder dat de orde daarbij gestoord werd. De russische grootvorst Nicolaas is in den vroegen morgen van den 28 te Berlijn aangekomenfeestelijk ontvangen en aan het hotel van den russisehen gezant afgestapt. Prins Albrecht (de zoon) is verloofd met prinses Marie dochter van den Hertog van Saksen-Altenburg. In een hoofdartikel der Provincial-Correspondenz wordt be toogd dat voor de meeningvolgens welke in het bevel tot opheffing der jezuieten-orde niet het verbod tot het ver richten van alle met de zielezorg in verband staande daden opgesloten zoude liggengeenerlei grond bestaat. Omtrent den zin der j ezuietenwet kan, naar het oordeel van het offi- cieuse orgaanzoomin bij de pruisische overheid als bij de Rijks-autoriteiten eenige twijfel bestaan, en deze behooren dan ookzegt de Correspondenzvoor eene ijverige en vol ledige ten uitvoerlegging dier wet zorg te dragen. Beieren. Te Regensburg is den 17 eene talrijk bezochte vergadering van catholieken gehouden, waarin de jezuieten wet en hare strenge toepassing in Pruisen besprokenen ter voorkoming van dergelijke toepassing in Beieren besloten is, een adres aan den Koning te richten, met verzoek, dat Z. M. zulk eene tenuitvoerlegging der wet nooit veroorloven en de gewaarborgde gewetensvrijheid en vrije uitoefening der gods dienst beschermen zal. De duitsche Kroonprins is den 22na in verschillende wurtembergsche garnizoensplaatsen de troepen geïnspecteerd te hebben, te Augsburg aangekomen om aldaar ook de beier- sche troepen te inspecteeren. Hij is door alle klassen der bevolking met de levendigste geestdrift ontvangen. Elzas-Lothauingen. Te Metz is bij de groote taptoe ter eere van prins Frederik-Karel, die de troepen in het Rijksland inspecteert, uit een venster van een koffiehuis, blijkbaar met opzeteen emmer water over de voorbijtrek kende soldaten uitgestort. Een officier met 10 man, derwaarts gezonden, vond het huis gesloten en werd op zijn aankloppen niet binnen gelaten. Het verder onderzoek werdom geen geweld te gebruiken aan de policie overgelaten. Te Namen is de herkiezing van 3 liberale leden van den gemeenteraadmet nog aanzienlijker meerderheid dan bij li unne eerste verkiezingdoor de doctrinaire partij met eene tamelijk woelige demonstratie gevierdwaarbij vijandige kreten tegen den burgemeester en tegen den gouverneur van het gewest, beide clerikalen, zijn aangeheven en eenige fran ciscaner monniken aan beleediging en mishandeling van de zijde der opgewonden volksmenigte hebben ten doel gestaan. De leden van het te Brussel bijeengekomen prehistorische congres hebben den 24 een uitstap naar de vallei van Lesse, in de provincie Namen, gemaakt, bij welke gelegenheid hun te Dinant een schitterend banket wachtte. In den Raad van het departement der Somme (Amiens) heeft een der republikeinsche leden, de heer Lardière, er zich over beklaagddat de departementale commissieaan welke de taak der inrichting van de vergaderzaal was opgedragen, daaruit het keizerlijke wapeneen gekroonden arendniet verwijderd had. Ondanks het met aandrang door een ander lid, den heer Rambures, gedaan verzoek om dit uit het oog punt van kunst en geschiedenis waarde bezittende ornement in wezen te latenheett de Raad zich met het voorstel van eerstgenoemd lid tot wegruiming „van het schandelijke en oproerige zinnebeeld" vereenigd. In den Raad der Beneden-Seine is het voorstel gedaan om den heer Thiers tot een bezoek der hoofdplaats Rouaan uittenoodigen. Het voorsteldat door een lid bestreden werdop grond dat het al te zeer de vroegere vergoding van monarchen en regenten herinnerdeisna langdurig debat, naar eene commissie verzonden. De prefect der Beneden-Loire heeft zich in zijne openings rede in levendige bewoordingen verklaard voor eene besten diging van den tegenwoordigen regeeringsvorm. De toespraken in de openingszitting van den Raad der Monden van de Rhone gewisseld tusschen den prefect Lim- bourg en den weder tot voorzitter gekozen radicaal Labadié, zijn zeer verzoenend geweest en hebben een goeden indruk op den Raad gemaakt't welk echter niet belet heeft dat den 21 de verkiezing van den monarchalen industrieel Mistral-Bernard voor de derde maal vernietigd is. Deze demonstratie was blijkbaar gericht tegen den vorigen prefect de Kératry, wiens bestuur op de scherpste wijze aangevallen werd door het radicalen lid Bouchet; hetgeen door den nieu wen prefectonder verklaringdat lip de billijke en wettige daden van zijnen voorganger steeds zou handhaven en ver dedigen, ernstig gelaakt werd. De hertog v. Aumale is als voorzitter van den Raad der üise verkozen. De nieuwe prefect der Oostelijke Pyreneeënde heer Ba- -Laribière heeft den Raad van dat departement geopend met eene redewelke de republikeinsche partij alleszins bevredigt. Bij een decreet van 10 Aug. heeft de President der Re publiek eenige wijzigingen gemaakt in de militaire reglementen, ten gevolge waarvan 1°. aan de krijgslieden voortaan de noodige tijd zal worden gelaten om hunne godsdienstplichten waar te nemen en 2°. het tegengaan der dronkenschap bij de krijgs macht gemakkelijker zalworden gemaakt, door die door ondeugd met een tegen de krijgstucht begaan vergrijp gelijk te stellen. De prins v. Waleseen zeetochtje makende met het jacht van den hertog v. S. Albansis den 22 te Trouville aan gekomen en heeft den volgenden dag die stad weder verlaten. Hij bewaarde een streng incognito. Den heer Thiers heeft hij op het strand ontmoet en met deze een half uur gewandeld. De te Parijs onder het voorzitterschap van graaf d'Haus- sonville bestaande „Maatschappij tot ondersteuning der elzas- sers en lotharingersdie franschen zijn gebleven," door de hulp van een aantal subcomité's reeds vele emigranten on dersteund en hunne vestiging bevorderd hebbende, maar buiten staat zijnde het steeds vermeerderend aantal hulp te bieden, heeft bij circulaire de medewerking der Algemeene Raden ingeroepen, ten einde gezamenlijk de vestiging der emigranten in het gewest hunner keuze op alle mogelijke wijzen te be vorderen. De 2 mexicanen, die te Trouville oproerige kreten hebben aangehevenhebben last ontvangen om het fransche grond gebied te verlaten. In de aan de afgestane gewesten grenzende districten is door een groot aantal elzassers en lotharingers aan de loting deelgenomen. In een der kantons van Nancy, waarin slechts 230 lotelingen op de registers stonden ingeschrevenhebben 630 jongelieden geloot. De internationale tentoonstelling van voorwerpen voor huis houdelijk gebruik te Parijs is den 1$ door 27000 personen

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1