No. 30. Vierenzeventig s I e Jaargang 1872. ZONDAG 8 SEPTEMBER. <S>fficiccl (öcfcecltc loliticfc (^uerztcht. £Ücfsclt jfcscïie Berichten. Dsntsdiiand. Belgie. Frankrijk. A I A A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,6 5, franco per post 1 O, afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HI'IRM'. COSTElt ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in bet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. KENNISGEVING. Het HOOED van bet Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt op grond van art. I der wet van 22 Mei 1815 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het kohier van bet. Patentrcgt. over het 1'. kwartaal der dienst 1872/73, op den 5 September 1872, door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordhol- land executoir verklaard, op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter in vordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijen te voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Hes/uur room., den 7 Sept. 1872. A. MACLA1NE PONT. POLITIE. Ter terugbekoming aan het commissariaat van polil ie voor handen het navolgende gevondene een parapluie en-tout-cas drie sleuteltjestwee zweepteneene rottingdrie manchet- knoopen; een bloedkoralen kettingtje met gouden slotje; eene bouf fante een duimstokeen hondjeeen krat can een wagen een gouden broche; een gouden ring; eer. zilceren sigarenpijpje; een kindersokjeeen omslagdoek en een beursje. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekend, dat van Maandag 9 tot Zaturdag 11 September 1872, van 's voormiddags 10 tot 's na middags 2 ure, in haar gewoon lokaal op het Stadhuis ter lezing zullen liggen 1. Een opgaaf van den handel en de scheepvaart van Groot- Brittanje en Ierlandgedurende de maanden April Mei en de overige maanden van i 87 2. 2. Verzameling van consulaire en andere berichten en ver slagen over nijverheid, handel en scheepvaart 187 2, 36 afl. 3. Overzicht van den handel te Lubeck in 1870. 4. Overzicht van den invoer te Lubeck in 1871. 5. Verslag van de kamer van koophandel te Hannover over 1871. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, Alkmaar, F. M. AGHINA, Voorzitter. 5 Sept. 1872. J. P. KRAA KMAN, Secretaris. Lijst van brieven, waarvau de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le. helft der maand Augustus 1872. Mej. BISTEN, mej. SCHELTEGAJ. KRAAMER, H. ter VOORT, KOENS of KOERS, NEELTJE van DOORN, Amsterdam; HOF KEMPER, Rotterdam; W. DORENBOS, de Rijp; Gebr. A. E. SMIT, Spijkerboor; H. J. DIEPENBROEK Zevenaar. Van de hulpkantoren /'urgervlotbrugP. van AS, Amsterdam. Dirkshorn: L. BLOM, Nieuwediep. Augustus en September zijn de maanden der algemeene vergaderingen en congressen. Ook ons vaderland heeft geen reden om zich in dit opzicht misdeeld te achten. Tegenover het Schoolverbond plaatste zich het Anti-schoolwetverbond. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield te Rotter dam haar 87"* algemeene vergadering en de Weerbaarheidsbond kampeerde op deWiesselsche heide. De Nederlandsche Juristen- vereeniging oreerdedebatteerdedecreteerde en dineerde te Arnhem afgevaardigden van Jongelingsvereenigingen uit de oude en nieuwe wereld vergaderden te Amsterdam en te Utrecht werd de 7d5 algemeene vergadering van leeraren bij het Middelbaar onderwijs gehouden. Groningen vierde zijn reünie van 550 oud-studentenMiddelburg is nog niet tot zijn gewone kalmte teruggekeerddie op zoo aangename wijze was verstoord door het 12de Nederlandsche taal-en let terkundig congres en den Haag ziet reeds met, verlangen den tijd te gemoetwaarop het congres der vreemde Inter nationale zal plaats maken voor het echt nationale zilveren feest van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Maar niet alleen gewone stervelingen komen te zamenook ge kroonde hooidenmachtige Keizers houden bijeenkomsten. Waar V te Berlijn. Een bijeenkomst van vorsten is altijd beschouwd, en meestal terechtals een belangrijke gebeurtenis voor de volken. Steeds is men gewoon elkander te vragen wat brengt hen bij elkander? Wat zal het onderwerp zijn hunner onderlinge bespreking? Wat zal er de uitkomst van wezen? Zal dit. onderling overleg vrijheid brengen aan de volken van Europa, of hen terugvoeren onder strenger voogdij Zal de engel des vredes er van uitgaan en zijn horen des overvloeds uit storten over de aardeof zal de oorlog er zijn fakkel ont steken, om steden en dorpen plat te branden en den jongen mensch vol leven en hoop te doen nederstorten te midden der geknotte halmen van zijn rijpend koren Brengt gij ons heil of verderfo vorsten en diplomaten die daar wapen schouwingen en maaltijden houdtschouwspelen en feesten bijwoont in het openbaarmaar wier samenspreking voor ons geheim blyft? Want gij hebt de macht, niet om als mees ters over ons te beschikkenmaar toch om ons veel goeds te doen genieten of ongehoorden jammer te doen ondervinden. Uw wijsheiduw krachtige goede wil kan millioenen ten zegen zijn o machtigen der aarde, uw dwaasheiduw boos opzet millioenen ten verderve strekken; want nog altijd is het waarmen zie het aan den Bonaparte, die zijn verblijf te Wilhelmshöhe met dat te Cbislehurst verwisselt, cn aan het in land en bloed en geld boetende Frankrijk „al wat de vorst verbeurt, betaalt de goê gemeente." Daarom hebben de samenkomsten van vorsten ook altijd de gemoederen ontrust of met nieuwe hoop vervu'dal naar ge lang van de verwachtingen der belangstellende en belangheb bende toeschouwers. Nog ergert het parterre van Koningen, waardoor de eerste Napoleon Talma liet bewonderen, den tegenwoordigeu beoefenaar van de geschiedenis des eersten Keizerrijks. Welke verschillende aandoeningen vervulden de ontzette volken, toen Napoleon en Alexander op dat vlot in het midden van de Niemen elkander omarmden en wederkeerig begroetten als de eenige heerschers der toekomst, deze van het oosten, gene van het westen. Vijf jaren later verkondigden de vlammen van Moskou, wat er van dat verbond was geworden, en hoe weinig ook de machtigste der aarde vrij is in zijn willen en werkenin de uitvoering zijner plannen. Daarop beloofde het Heilig Verbond allen volken vrede en welvaart, en verknipte het Weener congres Europa tot staten en staat jes. En welke belangrijke gevolgen hebben in onzen tijd de samenkomsten te Biaritz en te Gastein gehad Thans nu Napoleon III als balling de Engelsche gast vrijheid genietnu Koning Wilhelm als Keizer van Duitscli- land te Berlijn de Keizers van Rusland en Oostenrijk ont vangt is het niet onaardig in herinnering te brengen welke ontboezemingen vóór 12 jaar de ontmoeting van den Koning van Pruisen en Napoleon III te Baden aan één onzer vu rigste Nederlandsche schrijvers ontlokte. "Welk schouwspel" aldus schreef in Juni 18(50 de Hoogleeraar Vreede „wekt in dit. eigen uur, vol van de bloedige herinneringen van 1815, Europa's verbazing? Dat van een grijzen Vorst, in zijne zoo grievend beproefde kindscbheid getuige van de ongehoorde vernedering zijner ouders van de mishandeling bun door den norschen Corsicaan te Tilsit aangedaan; van een Vorst, doorgaans geroemd als fier en standvastigals bezield door een ridderlijken geest van vroeger eeuw, die over een krijgshaftig Volk, over een magtig leger gebiedende, van de anders karige Staatsvergaderingen nog onlangs mil lioenen schats ontving tot versterking der middelen van 's Lands verdedigingtot handhaving van den rang van Pruissen onder de groote Mogenhedeu die zoowel als zijne Ministers en de door Parijsclie schotschriften getergde Na tie, ontrust en verbitterd over de gelijktijdig met de inlijving van Savoye en Nizza luid gepredikte leer van Frankrijk's natuurlijke grenzen met de aanhechting van den linker llkijn- oever en van België in het verschiet, op het punt scheen van eene vredebreuk met den vermetelen Overweldiger, en nu in eene honderd uren vér gezochte zamenkomst met een nieuwen Napoleonde glorierijke dagen van Ligny. Quatre- hras en Waterloo begraaftZoo vergeet men te Berlijn de doorluchtige strijders, die bet juk van den gevloekten Dwin geland hielpen afschuddenweinige maanden na de bevolen oprigting van een standbeeld ter vereering van Stein's on vergankelijke verdiensten." Hoe vreemd klinkt ons die taal in 1872. Welk een om mekeer 1 Toen scheen de laatste monarch, van wien tegenstand verwacht kon wordenzich te vernederen voor den Eransclien Keizer of althans zijn bondgenootschap te zoeken. Thans is Frankrijk vernederd en klein gemaakt als nooit voor dezen, en geldt de vorst, van wien het trouwens spoedig bleek dat hij noeb vazal noch bondgenoot van Frankrijk wilde zijn, voor den machtigsten Keizer van Europa. Thans is het te Berlijn dat zijn beide Keizerlijke broeders hem een bezoek brengen. En al weder vraagt men met welk oogmerk Op die vraag is een antwoord gegeven door de Provincial-Correspondenz waarin de machtige Rijkskanselier zelf geacht wordt tot het publiek te spreken. Niet alleen een blijk van persoonlijke vriendschap is die bijeenkomstzegt dit bladmaar daaren boven een onderpand van de goede verstandhouding tusschen DuitschlandOostenrijk en Rusland een erkenning door de beide laatste mogendheden van den nieuwen toestand, van het nieuwe Duitsche Keizerrijk en al de overige gevolgen van den jongsten Eransch-Duitschen oorlog. Die bijeenkomst waarborgt ons alzoo den vredede handhaving en rustige ontwikkeling van de tegenwoordige orde van zaken. En op de schuchtere bedenking, die soms een twijfelaar mocht makendat er bij die bijeenkomst toch wel wat veel wapengekletter zal worden gehoordantwoordt bet genoemde bladdat dit aan de vreedzame bedoelingen niet kan schaden. Juist dat genoeg lijk aanschouwen van de oefeningen der Duitsche troepen dooi de Keizers van Oostenrijk en Rusland bewijst immers duide lijk dat zij in die gausche gewapende macht niets anders zien dan een krachtigen waarborg van den algemeenen vrede! Er bestaat inderdaad geen enkele grond voor bet vermoe den dat de drie Keizers met oorlogzuchtige bedoelingen zouden vervuld zijn; maar de redeneering van de Provinc. Corresp. zal op zich zelve wel niemand van den vredelieven- den zin der monarchen overtuigen. Dat de vorsten elkander op wapenschouwingen en exercitiën tergasten, is een zoo ge wone zaakdat daaraan geenerlei beteekenis kan worden ge geven. Maar is niet dezelfde vorstdie thans zijn hooge gasten op schitterende parades en groote laptoes in Berlijn, en daar buiten nog eens op groote veldmanoeuvres gaat onthalen, die met hen zal dejeuneeren in een tent op het terrein, een maal te Parijs op dezelfde wijze onthaald door den mo narch die zioli voor twee jaren te Sedan aan hem overgaf? Dit geslacht beeft Napoleon III gezien, en zijn telkens her baalde verzekering gehoord bet Keizerrijk is de vrede. Zal men er zich over verwonderen, dat bet op dit punt een beetje ongeloovig is geworden Tegen den wil der diplomatie zou een circulaire van den Oostenrijkscli-Hongaarschen Minister van Buitenlandsche Za ken Graaf Andrassyaan de vertegenwoordigers van dezen staat bij de vreemde boven zijn openbaar gemaakt. De En gelsche Daily Dews zou door een gelukkig toeval met baar bekend zijn gewordendeelt baar meeen houdt ook na bepaalde tegenspraak haar echtheid vol. De strekking der circulaire is: Frankrijk en Engeland gerust te stellen omtrent de bijeenkomst der drie Keizers. Haar inhoud is echter van dien aard, dat. men bezwaarlijk aan de echtheid van het stuk kan gelooven. Daarvoor gaat het veel te ver, en ademt het door zijn volstrekt stilzwijgen over Pruisen een voor dezen staat te vijandigen geest. Zoo wordt er in gezegd, dat de Keizer van Oostenrijk sympathie koestert voor Thiers en voor de Eransche natie, „die edelmoedige pogingen doen om de plaats weder in ie nemen, welke noodig is voor liet Europeesch evenwicht." Zoo schrijft geen staatsmanals zijn Keizer op het punt staat een vriendschapsbezoek te Berlijn af te leggen. Immers de edelmoedige pogingen om de verloren plaats weer in te nemen zouden geacht kunnen worden te bestaan in de groote militaire hervormingen, waarvan het doel kan zijn de herovering van Elzas-Lotharingen. Of wat be- teekent. ten uitdrukking als deze, die er terstond op volgt: „Gelukkig is geen verovering mogelijk buiten de grenzen die de Voorzienigheid beeft afgebakend?"De samenkomst van den Russiscfien Souverein met den Oostenrijkscken Keizer zou voorts duidelijk aantoonen, dat Rusland, evenals Oostenrijk, niets liever wenscht dan de gelukkige ontwikkeling van Turkije en den terugkeer der vroegere grootheid van dit rijk. Eindelijk zou Graaf Andrassy aldus besluiten: „Wij zullen ons steeds gelukkig rekenenwanneer wij bet eens zijn met Rusland en met Engeland omtrent zoodanige politieken nooit zullen wij ons bij eenige andere staat kunde aansluiten." Alzoode Oostenrijksebe Minister zon geschreven hebbenwij koesteren de meest vriend schappelijke gevoelens voor Frankrijkwij wenscben Tur kije den meesten voorspoed, wij zijn het eens met Enge land en met Rusland en bij zou geen woord gezegd hebben over het- Duitsche KeizerrijkDat zwijgen zou aan de meeste uitdrukkingen een voor Pruisen bepaald vijandigen zin geven. Dit is te sterk om geloof te verdienen. W. v. d. K. De verjaardag van den slag van Sedan is niet onopgemerkt voorbijgegaande feestvieringen hebben zieb echter voorna melijk tot feesten voor de schooljeugd bepaald. Pruisen. Het gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak der onlangs te Essen gepleegde ongeregeldheden beeft, doen blij ken dat de bevolking door valsche geruchten in beweging is gebracht, volgens wxlke de te Essen aanwezige jezuieten (aan welke 3 weken tijd gelaten was om zich voor bun ver trek gereed te maken) nog in den laten avond van denzelfden dag door de polieie buiten de stad gebracht zouden worden, en dat zieli reeds „polieie-agenten en vrijmetselaars" met dat doel in een huis op de markt bevonden, 't welk dan ook van de woede van liet gepeupel bijzonder te lijden heeft gehad. Die geruchten waren vooral uitgestrooid door 2 kleedermakers- bazen. Keizer Wilhelm is den 30's avonds te 9j uren, te Berlijn teruggekeerd, aan de spoorwegstation begroet wordende door grootvorst Nicolaasprins Karei, de ministers, de booge hofbeambtende burgemeesters enz. Het voorkomen van Z. M. was welvarendhet voeteuvel belangrijk verminderd. Op 's Keizers reis door Saksen was bij aan de station te Kieritzsch opgewacht door den Koning en door deze ver gezeld tot Leipzig. Te Berlijn was hem de verrassing bereid, dat bij het nieuwgebouwde postdammer spoorwegstation kon binnenrijden. De 2000 werklieden der fabriek van spoorweg-materieel te Berlijn hebben den arbeid gestaakt, omdat bun eisch, 20 p.c. loonsverhoogingniet was ingewilligd. De directie had ver klaard dat de winst der fabriek daardoor geheel verslonden zou worden. De eigenaars der overige werktuigfabrieken die 2(5000 man aan liet werk houden hebben de berekening der directie onderzocht en juist bevonden, en te vergeefs getracht bemiddelend optetreden. De fabrikanten hebben zieb daarop verbonden om geen arbeider aantenemendie aan de strike deelneemt. Den 3 zijn prins Maximiliaan van Beieren, prins Gortschakofj en prins Bismarck te Berlijn aangekomen. Beieren. Op liet voornemen des Konings om den gezant bij het wurtembergscke hof, den beer v. Gasser, tot opvolger van den overleden president-minister graaf, Ilegnenberg-Dux, te benoemenhebben de heer v. Lutz en de overige ministers bun ontslag gevraagdomdat zij geene leden van een ministerie-». Gasser willen zijn. Ter gelegenheid van de jaarlijkselie algemeene vergadering der Gustaaf-Adolf-Vereeniging, dit jaar te Spiers gehouden waren bijna alle woningen der stad, ook bet raadhuis, met laggengroen en bloemkransen versierd. Elzas-Lotharingen. De kreitsdirecteuren zijn aange schreven om spoedig na den 1 October te onderzoeken, welke der optanten hun domicilie inderdaad naar Frankrijk hebben overgebracht. Zij die daaromtrent geene bewijzen kunnen leverenontvangen de schriftelijke mededeeling„dat hunne optie van geene waarde is en dat zij derhalve als vroeger burgers van den Elzas en Lotharingen gebleven zijn." Daar tegen ingekomen bezwaren zullen door de overheid onder zocht en beslist wordenopdat alle twijfel aangaande de nationaliteit van elk ingezetene zooveel mogelijk vermeden worde. Door verscheidene ingezetenen worden aan de mairieën hunner woonplaats papieren aangevraagd voor minderjarige kinderen die zij naar Frankrijk wenscben te laten vertrekken, terwijl zij zeiven in hunne gemeenten gevestigd willen blijven. De rnaire van Sainte-Marie-aux-Mines beeft, naar aanleiding daarvanin eene bekendmakingdoen uitkomendat die kinderenin geval de ouders niet te gelijker tijd naar Frankrijk verhuizenvoor liet grootste gedeelte in de termen der duitsche krijgswet zouden vallenen dat ouders der dienstplichtigen gevaar zouden loopen van als medeplichtigen aan desertie vervolgd te worden. Het genoemde hoofd van bet gemeentebestuur heeft op grond daarvan verklaarddat bij aan geene aanvragen van den bovenbedoel ien aard gevolg zou geven. De gemeenteraad van Straatsburg beeft zich met alg. st. op 6 na ten gunste van niet-confessioneele scholen verklaard. Met 1°. October worden de bestaande parochiescholen op geheven en vervangen door 40 nieuwe scholen, die door alle kinderenzonder onderscheid van geloofsbelijdenis, bezocht moeten worden. Voor omstreeks 10000 leerlingen worden 160 onderwijzers aangesteld. De catholieke geestelijkheid heeft tegen deze veranderingen geprotesteerd, maar het protest is eenvoudig ter griffie gedeponeerd. In de beide laatste zittingen van het vóér-kistoriscli con gres te Brussel, den 29 gebonden, is aan 2 personen, die met ijver en beleid bij de belangrijke opgravingen in de vallei der Lesse de behulpzame band geleend haddende van de regeering verworven arbeiders-decoratie uitgereikt; eene door den beeldbouwer Geefs vervaardigde en aan het congres ver eerde buste van den voorzitter d'Omahus <V Halton onthuld; en besloten omingevolge de ontvangen uitnoodigingin 1874 te Stockholm te vergaderen en prins Oscar van Zweden bet voorzitterschap optedragen. Het congres is bijgewoond door 429 belgen, 88 franseben, 24 italianen, 12 engelsclien 8 nedcrlanders, 9 duitschers, 5 oostenrijkers en 2 argentijnen. Den 31 beeft de Koning het bureau bij zich ter maaltijd genoodigd. Tot leden van het nieuwe gemeentebestuur van Antwerpen zijn benoemd de heeren Léopold de Wael, hoofd van een geacht en voornaam handelshuis, burgemeester, Cuylits, v. d, Taelen, president van den Geuzenbond, Lefebvre en Allewaert, schepenen. De heer v. Putde eenige „catholiek," die den 1 Juli, en nog wel eerst bij de overstemming, tot lid van den gemeenteraad verkozen washadnu de geheele Raad uit liberalen bestaatniet verlangd aan het hoofd van het gemeentebestuur te blijven. Het gouvernement schijnt besloten te hebben, het oude catholieke gemeentebestuur van Namen, in elk geval den burgemeester Lelievre, in zijne funetien te handhaven, ofschoon bij de verkiezingen het liberale element de meerderheid in den gemeenteraad erlangd heelt. De minister van binn. zaken beeft de besturen der mid delbare scholen in de waalsebe gewesten schriftelijk aange maand, om het door eenige waalsebe steden gegeven voorbeeld tot bet geven van onderwijs in de vlaamsche taal (opdat de kweekelingen in staat worden gesteld om betrekkingen in alle gedeelten des lands te vervullen) natevolgenen zich bereid verklaard om de daartoe aantewenden pogingen van Staatswege geldelijk te ondersteunen. Het nieuwe stedelijk bestuur van Antwerpen is bij zijne installatie op 2 Sept. door bet in overgrooten getale opgekomen publiek op de levendigste wijze toegejuicht. Na eene toespraak van den burgemeester de Wael werden met geestdrift geac- clameerd een voorstel van den heer Reyniers V rankenom de door den burgemeester aangekondigde verplaatsing van het standbeeld van Leopold I in de eerste bijeenkomst van den Raad te behandelenen een voorstel van den heer v.d. 'Poelen om in die bijeenkomst ook een plan ter tafel te brengen tot oprichting van een standbeeld voor Marnix van S. Aldeqonde. Den 3 beeft in de kapel van het paleis te Laeken de plech tige doop der op 30 Juli geboren prinses Clémentine plaats gehadwelke plechtigheid verricht werd door den aartsbis schop van Mechelen. De Kroonprinses van Italië heeft Ostendewaar zij eenige weken de zeebaden heeft gebruiktverlaten en is, na te Laeken een bezoek aan de koninglijke familie gebracht te hebbenover Bazel en Lucern naar Italië teruggekeerd. De leden van den gemeenteraad van Ajaccio hebben op den Napoleonsdag een adres van gelukwenscliing aan den gewezen Keizer onderteekend. De presbyteriale raad van Bergerac beeft geprotesteerd tegen de geloofsverklaring-Rofsdie van Marseille beeft daarentegen eenparig besloten dat voortaan de kansels der hervormde kerken in die stad gesloten zullen zijn voor alle predikanten, die niet tot de geloofsverklaring der Synode zijn toegetreden. Te Parijs is een „Contra-Internationale" opgericht. Zij zal een middenpunt van aansluiting zijn tusschen eigenaars, voortbrengers en werklieden van elk land zonder onderscheid van partij of godsdienstige gezindheidgezamenlijk er naar strevende de orde te handhaven en den eerbied voor indi- viduëele vrijheidgodsdiensteigendom en familie-leven voortestaan. De parijsehe polieie is, na eene langdurige en ijverige sur veillance, er in geslaagd in de wijk Vaugirard de voorname lithografische werkplaatsen op bet spoor te komen, waarin de eerbaarheid- en zedekwetsende platen vervaardigd worden, in welke gedurende den laatsten tijd meer dan ooit te Parijs handel is gedreven. De polieie heeft niet alleen den t.eeke- naar -- een nagenoeg zestigjarig artist, die gedurende den opstand der Commune eene zekere rol te Parijs heeft gespeeld in bare macht gekregenmaar ook beslag gelegd op al liet materieel der clandestine steendrukkerij, op al de voorhanden zijnde clichés en op een groot aantal platen, die gereed lagen om in de wandeling te worden gebracht. In de derde bijeenkomst der Permanente Commissieden 29 te Versailles gehouden, is liet reeds vroeger gedane voor stel van den heer Martial Delpitom een officiëel verslag van bet verhandelde openbaar te inakenmet 16 tegen 6 st. verworpenen daarop is aan ieder lid vergund omonder zijne verantwoordelijkheidzoodanige mededeelingen aan de dagbladen te doen als hem dienstig voorkomen. Pater Hyacinthe heeft, in een aan le Temps geriebten brief, aangekondigddat hij eerlang denkt te huwenen dat zijn huwelijk, wegens het in Frankrijk wettelijk bestaande ver bod in het buitenland zal voltrokken worden. Den 26 is te Poitiersonder voorzitting van msgr. de Ségur. een „catholiek arbeiders-congres" geopenddat door verscheidene andere bisschoppen en andere aanzienlijke per sonen is bijgewoonden ten doel had de oprichting van

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1