(«rwoi Btrilluiifc en Ierland. Rusland. Turkije. Oostenrtik-Hongartte. Ilulie. Spanje. Vereenigde Stalen. Peru. .Irgenl^iissohe Republiek. Japan. ISimieiiiniiri. catholieke arbeiders-veraenigingen of sociëteiten hoedanige sociëteit bij deze gelegenheid te Poitiers plechtig werd in gewijd. In den nacht van 29 op 30 Aug. is te Chalons een sneltrein doorgekomen, waarmede de 500 milj. fr. vervoerd werden, door welker kwijting de ontruiming der departementen van de Marne verkregen moet worden. Die, door 2 locomotie ven gesleepte trein bestond uit 25 wagens waarin 32 miljoen tlialer geladen waren, die het gouvernement zich had aange schaft ten einde niet door het uitvoeren van fransche specie eene nieuwe geldcrisis te veroorzaKen. Het overige bestond in geldswaardig papier. De Algemeene Raad van de Var heeft den wensch geuit tot ontbinding der Nat. Vergadering. Die der Beneden- Seine is den 31 uiteengegaan, zonder het voorstel tot ver vallenverklaring van het naar Belgie uitgeweken lid Cord- homme in overweging te nemen. Bij den maaltijdaan de leden van den Raad van Lot- en- Garonne door den prefect aangebodenheeft de heer Cazenooetoen de presi dent een toast op de republiek had ingesteldverklaard, dat hij zich daarmede niet kon vereenigenaan welke verklaring terstond 20 van de ongeveer 40 tegenwoordig zijnde leden hunne adhaesie schonken. De Raad van de Gardwaarin de radicalen de meerderheid hebbenheeft het voorstel van den oonservatieven prefect Guigues de Champvans omver mits door ongesteldheid van beambten de begrooting nog niet gereed waszich intusschen met andere werkzaamheden bezig te houdenverworpen en met 19 tegen 8 st. besloten, de zitting onbepaald te verdagen. Den 2 Sept. is in het „Cercle Catholique" te Parijs een achtdaagsch congres voor het christelijk onderwijs geopend waartoe het initiatief genomen was door het Algemeen Ge nootschap voor opvoeding en onderwijshet Verbond der christelijke opvoedingsgestichten en de redactie der «Revue de 1'enseignement crétien.» Den 2 hebben te Lyonter gelegenheid van den weder- afstand der schocllocalen aan de geestelijke onderwijzers samenscholingen plaats gehaddie echter door de troepen zonder dat er botsingen zijn voorgevallen uiteen zijn ge dreven. In de jongste berichten van de Plata wordt geme.ddat verscheidene fransehendie in Paraguay verblijf hielden vermoord zijn geworden. Onder dezen bevond zich de heer Desessartsdie gedurende de afwezigheid van den burggraaf Abzac met het waarnemen der fransche belangen belast was. De meeste ingezetenen van Sedan hebben op den tweeden verjaardag van den bij die stad voorgevallen veldslag om floerste driekleurige vlaggen uitgestoken. Waarschijnlijk zou deze manifestatie door de duitsche bezetting geduld zijn indien niet een der burgers bovendien op zijne vlag het op schrift gehecht had Vive la France A bientót la revanche!» Zoodra deze vlag werd uitgehangeneischten de duitschers, dat niet alleen die leusmaar ook alle omfloerste vlaggen ingehaald zouden worden. De niet-omfloerste werden ver schoond. Al de winkels waren op den 1 September te Sedan gesloten. Op den verjaardag van de afkondiging der republiek (4 Sept.) liep te Sisteron (Beneden-Alpen) een troep volks met een rood vaandel rond, de sommatiëu van de gensdarmes en den procureur der republiek om uiteen te gaan weigerende. Het kwam daarop tot eene botsingwaarbij eenige personen in hechtenis werden genomen. In eenige andere steden hebben illuminatiën en optochten met vaandels plaats gehad. De correct ioneele rechtbank te Parijs heeft zekeren apothe kersleerling Jourdandie aan prins Bismarck een brief ge schreven heeftwaarin hij 40,000 fr. van hem eisehte, onder bedreiging dat hij hem anders om het leven zou brengen tot eene gevangenisstraf van een jaar veroordeeld. Te Dublin wordt eene groote demonstratie ten gunste van den Paus voorbereidwelke zal plaats hebben op den ver jaardag der inneming van Rome. Van wege het ministerie van binnenl. zaken is aan het comité der houders van vreemde effecten medegedeelddat de houders van tunesische effecten hunne stukken tegen nieuwe kunnen inruilen en alsdan een afzonderlijk certifi caat zullen ontvangen voor het bedrag der som welke zij te vorderen hebben wegens tusschen November 1865 en No vember 1870 vervallen coupons. Die certificaten zullen be taalbaar zijn aan toonder en zullen bij uitloting worden af gelost maar geen interest dragen. De oogst in Tunis was overvloedig en beloofde eene aanzienlijke opbrengst der uit voerrechten en accijnsen. Waarschijnlijk zal de Januari- coupon betaald worden. De Internationale schijnt thans, ten gevolge van oneenig- heidin 2 groepen verdeeld te zijn. De eene wordt aange voerd door het voormalig lid der parijsche Commune Vénisier, die in een door hem te Londen opgericht blad, la Federation, Karl Marx hevig aanvalt en van verraad der Vereeniging beschuldigt, als hebbende aan een spion der pruisische policie de geschiedenis der Vereeniginghare statuten en eene lijst barer agenten verschaft. In eene den 28 gehouden bijeenkomst van afgevaardigden der londensche timmermans- en schrijnwerkersknechts is ver slag gedaan omtrent het met het comité der hazen ontworpen vergelijk en is dit door de aanwezigen goedgekeurd. Den volgenden dag is door de meeste werklieden den arbeid hervat, na eene staking van 13 weken, welke zich door uitstekende orde gekenmerkt heeft. Lord Granville heeftnamens de Koningineene schrifte lijke dankbetuiging doen toekomen aan den heer H. M. Stardey, ter zake van diens welgei- iaagde poging tot opsporing van dr. Livingstonevergezeld van eene rijk met briljanten ver sierde gouden snuifdoos. De gemeenteraad van Belfast heeft eene motie aangenomen, waarin de benoeming gevraagd wordt eener koninglyke com missie van onderzoek naar de oorzaken der jongste ongeregeld heden. De italiaansche regeering heeft de goedkeuring der britsehe gevraagd voor de vestiging eener strafkolonie op een onbe woond gedeelte van het eiland Borneo. De Sultan was bereid zijne toestemming hiertoe te geven, mits van engelsche zijde geen bezwaar werd gemaakt. Het comité voor de werkstaking der bakkersgezellen te Londen heeft al de bakkersbazen schriftelijk kennis gegeven, dat de gezellen den 21 den arbeid zullen stakenen voorts een manifest uitgevaardigdwaarin het publiek omtrent den staat van zaken wordt ingelicht. Den 3 Sept. is brand ontstaan in de beroemde hoofdkerk te Kantelbergwelke gelukkig vermeesterd is nadat slechts eenige honderden voeten van het dak verteerd waren, zoodat de namiddag-godsdienstoefening welke sedert 300 jaren da gelijks in de kerk heeft plaats gehadook dien dag voort gang heeft kunnen hebben. Verschillende geestelijke orden in Ierland maken toebereid selen om leden van de uit Duitschland verdreven orden op- tenemen. Het te Petersburg gehouden statistische congres is den 30 door den grootvorst Constantijn gesloten. De plaats van het volgende congres is onbepaald gebleven. Aanbiedingen daar omtrent zijn gedaan door Hongarije, de Ver. Staten en Zwit serland. In het gouvernement Grodno en in de stad van dien naam is de cholera uitgebroken. Servie. De heer Marka Cazerevicli, president der rechtbank te Belgrado is tot minister van biun. zaken benoemd; zijn voorganger, de heer Milojkovichzal zitting némen in den Senaat. Hongarije. De Rijksdag is den 4 geopend. Graaf Majlath is tot voorzitter en de heer Johann Cziraky tot ondervoor zitter van de Magnaten-Tafel benoemd. De Opinione deelt het volgende mede aangaande den vor- moedelijken inhoud van de regeeringsvoordracht betreffende de geestelijke corporatiën in Rome. De tegenwoordige wet, waarbij de opheffing wordt bepaaldzou op de provincie Rome worden toegepastmaar vermits de regetring gebon den is aan hare belofte om de geestelijke goederen niet ten behoeve der schatkist te naastenzou zij zich bepalen tot het doen vervallen van de rechtspersoonlijkheid der corporatiën en tot het converteeren barer bezittingen in inschrijvingen op het Grootboek, en de renten besteden ten bate van kerken, scholen, hospitalen enz., overeenkomstig de tegenwoordige bestemming van de inkomsten dier goederen. De 25 gene- raal-kloosters zullendewijl de H. Stoel die voor de behoor lijke uitoefening van het geestelijk gezag noodig acht, blijven bestaan, maar zij verliezen de bevoegdheid om vaste goederen te bezitten en hunne bezittingen worden geconverteerd in inschrijvingen op het Grootboek. De bisschop van Monopoli heeftop vertoon van zijne benoemingsbulhet koninglijke exequatur verlangd. Vier door geestelijken bestuurde inrichtingen van onderwijs te Rome hebben onlangs geweigerdde door de regeering aangestelde inspecteurs op hunne scholen toe te laten. Die scholen zijn daarop op last van het gouvernement gesloten. Onverwijld is echter door de bestuurders te kennen gegeven, dat hier een misverstand had plaats gehaden dat zij bereid warenzich in alle opzichten aan de wet op het onderwijs te onderwerpen. Daarop is het bevel tot sluiting opgeheven De sedert eenigen tijd zeer toenemende uitvoer van vee. en de daaruit voortvlueiende verhooging der vleeschprijzen hebben eenige kamers van koophandel en landbouw-maat- schappijen doen besluitenden minister van landbouw en koophaudel te verzoeken, daartegen maatregelen te verordenen, hetzij door den uitvoer van vee te verbieden of hooge uit voerrechten vast te stellen. De minister Castagnola heeft daarop geantwoord, dat aan het verzoek van adressanten niet kon worden voldaanomdat dergelijke bepalingen geheel in strijd zouden zijn met het door Italië omhelsde en goede vruchten dragende stelsel van handelsvrijheid. De 70jarige kardinaal Guaglia is overleden, ten gevolge waarvan thans 27 kardinaalshoeden beschikbaar zijn. De definitieve uitslag der jongste verkiezingen is, dat 294 ministeriëele radicalen, 76 federalen, 9 dynastiek-con- servatieven en 14 alphonsisten verkozen zijn. Noch de maar schalk Serranonoch de vice-admiraal Topetenoch de heer Sag ast a noch zelfs Bios-Rosas is verkozen. Deze en andere hoofden der conservatieve partij hebben zich thans voor den Senaat candidaat gesteld. Men twijfelt er echter zeer aan, of de heer Sagasta ook wel tot lid van die Kamer zal wor den benoemd. De heer Zorilla is op 2 plaatsente Madrid en te Burgo de Osmade heer Rivero te Madrid en te Jean verkozen. De carlistische organen maken een brief openbaar, die door den bisschop van Tarazona den 28 Augustus aan den minis ter van justitie is geschreven, in antwoord op diens uitnoo- diging om de kerkelijke tucht toe te passen op 3 zijner on- derhoorige pastoors die aan de carlistische beweging hebben deelgenomen. De prelaat zegt, dat hij meenen zou zijne bisschoppelijke waardigheid te verlagen, indien hij der we reldlijke macht het recht toekende om zich in zuiver geeste- I lijke aangelegenheden te mengenen dat de minister er dan ook niets anders dan eene eenvoudige beleefdheid in moet zien dat hij op zijn schrijven een antwoord van hem bekomt. Hij zou, verklaart hij verder, gewis niet in gebreke blijven om uit eigene beweging de voorschriften van het Trentscbe Concilie toe te passen op priestersdie buiten hunne paro chie verblijf houden maar daarvan kon in dit geval geene spraak zijn daar 2 van de 3 door den minister beschuldigde geestelijken hunne gemeente niet verlaten hadden en de derde tegen zijnen wil gedwongen was geworden om zich daaruit te verwijderen. Wegens den aanslag op het leven des Konings is rechts ingang verleend tegen 6 personen. Ben zevende beschuldig de de koetsier Lovasa, isbij gemis aan voldoende bewij zen van schuldop vrije voeten gesteld. Onder de beschul digden bevinden zich republikeinenconservatieven en aan de staatkunde ten eenemale vreemde personen. De stoomboot Bienville, varende tusschen Nieuw-York en Aspinwall, is den 15 in vol e zee verbrand. De 125 opva renden begaven zich in 6 sloepenwaarvan 2 omsloegen zoodat 16 personen verdronken3 sloepen zijn op het Eleu- thera-eiland aangekomen, en 1 sloep met 25 personen wordt vermist. De aanzienlijkste burgers van St. Louiswat^ de uitge breidheid aangaat de derde stad der Unie vóór 50 jaren was zij een dorp, thans telt zij 350,000 inwoners hebben aan de inwoners van Engeland eene uit.noodiging gezonden om, ter gelegenheid van de twaalfde der jaarlijks van de aldaar gevestigde Maatschappij van landbouw en werk tuignijverheid uitgaande tentoonstellingwelke den 3 Octo ber aanstaande zal geopend wordenhunne stad te bezoeken, en kennis te nemen „van de vruchtbaarheid, den rijkdom en de hulpbronnen van den Staat Missouri." De uitnoodiging is door een voormalig gouverneur en een voormalig luitenant- gouverneur van Missourien verder door bankierskoop liedeneigenaars en uitgevers van dagbladen, hoofden van vennootschappen enz., 58 in getalonderteekend. Zij zeg gen dat de tentoonstelling „een volledig overzicht geven zal van het americaansche volkskarakter en van de ameri- caansche bronnen van rijkdom en machtweshalve zij uiterst geschikt is om den eerbied en de vriendschap te winnen welke ten waarborg zullen strekken van toekomstige harmo nie en samenwerking. Den 29, 's avonds, in eenen storm, is de tusschen Nieuw- York en Providence varende stoomboot Metis door een zeil schip aangevaren en gezonkenvan de 149 personenwelke zij aan boord had zijn er 22 verdronken De democratische conventie, die te Baltimore is vergaderd geweestis den 3 te Louisville bijeengekomen. De heer O'Connor heeft de hem door die vergadering, in weerwil zijner schriftelijke weigering, aangeboden candidatuur voor het Pre sidentschap der Unie afgeslagen. De heer John Quencey Adams is tot candidaat voor het Vice-presidentschap benoemd. De liberaal-republikeinsche conventie te Nieuw-York ondersteunt de candidaturen der heeren Greeley en Brown. Manuel Pardo is met eene groote meerderheid tot President verkozen. De lijken der gebroeders Guitierrez zijn op een plein 1e Lima in tegenwoordigheid van 500U0 personen ver brand geworden. Den 29 is de telegraatlijn tusschen Buenos-Ayres en Val paraiso (Chili) plechtig ingewijdin de eerste plaats door de wisseling van telegrammen vau gelukwensching tusschen de Presidenten der beide Republieken. In de provincie Sau-Juan is een steenkolen-terrein ontdekt, 't welk, naar de gissing der ingenieurs, eene uitgestrektheid van 240 vierkante mijlen heeft en 500 miljoen kub. ellen brandstof per vierk. mijl bevat. De hoedanigheid dier kolen moetuaar verzekerd wordt, die der engelsche overtreffen. Er is eene keizerlijke verordening uitgevaardigd, inhou dende, dat op geen theater onzedelijke voorstellingen gege ven mogen wordendaar het tooneel de ontwikkeling en veredeling van het volk bevorderen moet. De Koningin heeft den 31 te 's Hertogenbosch prinses Margarelha van Italië verwelkomd en met haar bij den com missaris des Konings aan een collation deelgenomen, waarbij de liedertafel Oefening en Uitspanning zich deed hoeren, en is vervolgens naar den Haag teruggekeerd. Voorde komst der italiaausche kroonprinses had H. M., die door eene talrijke eerewacht werd begeleidde hoofdkerk van S. Janhet krankzinnigen-gestichtde r. e. en herv. weeshuizen en het huis der Lieve Vrouwe-broeders bezocht. Men meldt, dat de genl.-majoor v. d. Schrieck de ufficieren der schutterij en der kon. scherpschutters bij H. M. aankomst niet op het perron van het spoorwegstation heeft willen toelaten en de muziek der schutterij weggezonden heeft. Eerbewijzen. l)e Société Royale de Numismatique te Brussel heeft een gouden medalje doen slaan ter eere van den nederlandschen numismaticus graaf Maurin Kahuys (thans te Wiesbaden woonachtig), als bewijs van dankbaarheid voor de vele door hem aan de wetenschap en de Koninglijke Ver eeniging bewezen diensten. Te Enschede is 747,43 ingezameld voor een huldeblijk ter nagedachtenis van mr. J. R. Thorbecke. Spoorwegen. De gemeenteraad van Hindeloopen heett beslotenvoor f 50000 deeltenemen in den Noordhollandsch- Erieschen Spoorweg. Geldleening. Door de gemeente Breda is eene 5 p.c. geldleening van f 50,000 uitgeschreventot dekking van de kosten der uittevoeren openbare werken. De begrooting der gemeente Amsterdam voor 1873 be loopt in ontvang en uitgaaf f 1,270,028,1lj. Onder de in komsten zijn begrepen 84 opcenten op het personeel (thans 70) en 4 p.c. plaatselijke directe belasting (thans 3.4 p.c.), onder de uitgaven voor veiligheid en brandweer ruim t 450,000, voor onderwijs en kunsten bijna f 700,000, voor armwezen ongeveer f 460,000, voor rente en aflossing bijna 1,200,000, aan buitengewone uitgaven bijna f 416,000. De begrooting van den Haag bedraagt f 1,472,311. Veeteelt. Den 2 is in den Hertenkamp in den Haarlem merhout, door de afdeeling Haarlem en omstreken der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, eene fraaie en druk bezochte tentoonstelling gehouden van paardenrunderen schapen varkens pluimgedierte en zuivelbereiding. Jacht. De jacht op klein wild in Noordholland is den 7 geopend. De korte jacht, mag dagelijks behalve des zondags, de lange jacht alleen des woensdags en zaterdags worden uitgeoefend. Kerkelijke zaken. Het prov. kerkbestuur van Overijsel, uitspraak doende in hooger beroepheeft het vonnis van het classikaal bestuur van Alkmaar, tot schorsing van den con sulent en den kerkeraad der herv. gemeente te Broek op Langedijkwegens het doen prediken door een onbevoegd persoon vernietigd en de beklaagden vrijgesproken. Onderwijs. De gemeenteraad van Noordscharwoude heeft het tractement van den hoofdonderwijzer tot f 800 en dat van den te benoemen hulponderwijzer tot f 400 verhoogd. Voor de betrekking van den laatste op eene bezoldiging van f 350 had zich geen enkel sollicitant aangemeld. In de te Utrecht gehouden bijeenkomst van leeraren bij het middelbaar onderwijs is met eenparige stemmen eene motie aangenomenwaarbij vermits „de groote omvang van het eind-examen der hoogere burgerschool tot nadeel^ strekt van het onderwijsen voor verschillende vakken inkrimping i wenschelijk is" het bestuur uitgenoodigd wordt om eene commissie te benoemen, belast om in de volgende jaarverga dering daaromtrent een voorstel te doen. Er is besloten in 1873 een wedstrijd te houden in het hand- en rechtlijnig teekenen tusschen de leerlingen der burger-dag- en avond- Ij scholen en soortgelijke inrichtingen. Voor de gehouden ten toonstelling betreffende het middelbaar onderwijs had de Ko- - ning eene subsidie van f 600, de gemeente Utrecht een cre- diet van f 400 verleend. De hoogere burgerschool voor meisjes te Deventer is den 2 geopend met 43, die te Amsterdam, Singel bij de War- moesgracht, den 3 met 24 leerlingen. Voor dergelijke school t te Groningen hebben zich 75 leerlingen aangemeld. De nieuwe cursus der hoogere burgerschool voor jongens te Rotterdam vangt aan met 245, die der school voor mid delbaar onderwijs voor meisjes met 85 leerlingen. Beesten. Den 31 heeft op het IJ voor Amsterdam de jaarlijksche wedstrijd van de Kon. Nederlandsohe Zeil- en Roavereeniging plaats gehad. Het Koninglijk Instituut vau Ingenieurs heeft den 30 en 31 zijn 25jarig bestaan gevierd. Den 30 zijn Haarlem en de Ka naal werken bij Velsen bezocht, den 31 zijn te 's Gravenhage eene vergadering in het locaal van den zoölogisch-botanischen tuineene matinée musicale door Dmklers kapel in de So- cieteitstent en een diner in het stedelijk badhuis gehouden. De feestviering te Groningen heeft overeenkomstig onze vroeger gedane opgave plaats gehad. Aan dc harddraverij hebben 20 paarden deelgenomen zijnde de prijs 400 gewonnen door Sophie, van T. Velstra te Deinum, de premie, f 100, door een jiaard van T. Ritzema te Gar-1huizen. De I bloemententoonstelling in het Sterrebosch is den 29 door ji meer dan 10000 personen bezocht. Het op de Groote Markt I afgestoken vuurwerk was geleverd door den heer v. d. lirugh te Amsterdam en heeft f 1200 gekost. De tweede verjaardag van den slag van Sedan is den 2 door 80 te Scheveningen logeerende duitschers in de daar voor expresselijk gedecoreerde zaal van het groote badhuis, door een diner en een bal gevierd. Den 3 is het door den Geuzenbond te Antwerpen op de begraafplaats te West-Souburg opgerichte gedenkt pekeu ter eere van Philips v. Marnixin tegenwoordigheid van vele belangstellenden uit Nederland eu llelgie daartoe met, het muziekgezelschap Accelerando» van Middelburgalsmede van Antwerpen gekomenonthuldwaarbij toespraken zijn gehouden door de heeren v. d. Taele en de Gegier van Ant werpen den heer Soelbrood Piccart van Goes en anderen en de schooljeugd van West-Souburg het Wilhelmuslied zong. De noord- en zuidnederlandsche leden van het Taal- en Letterkundig Congres zijn den 2 te Roosendaal saamgekomen en van daar gespoord naar Middelburgwaar zij met geest drift ontvangen en in het station door den eere-voorzitt,er, jr. de Jonge c. Ellemeetverwelkomd zijn. In optocht naar het Schuttershof »de Edele Handbooggetogen werden zij daar begroet door den burgemeester en met een zang der liedertafel. Vervolgens had in den geïllumineerden tuin een concert van het, muziekcorps der schutterij plaats. Den vol genden dag werd het congres in de abdij geopend, 's Avonds werden in het Schuttershof voordrachten gehouden door mevr. Kleine-Gartman (bij eene der aanzienlijkste familiën gelogeerd) en door dc heeren o. Beers en Vrugtmanafgewisseld door muziek en zangstukken. Daarna werd op de markt een con cert gegeventerwijl het stadshuis geïllumineerd was. Den 4 hebben de commissaris des Konings en mr. de Stoppelaar, secretaris van het congres, een aantal leden aan hun diseh vereenigd, 's Avonds werd door het muziekcorps der artillerie uit Arnhem in den tuin van het Schuttershof een concert gegeven. Bouwwerken. Den 31 is de eerste steen van den stroom- pijler in de Maas te Ravesteinvoor de spoorwegbrug der lijn Tilburg-Nijmegen, gelegd door het, dochtertje van den concessionarisden heer Alex. Brogdenvan Londen. De verbinding van Ameland met den vasten wal van Briesland is den 31 Aug., door het opwerken van de zink werken in de laatst overgebleven geul tot de hoogte der nevensliggende gedeelten van den dam tot stand gebracht. Den 4 Sept. is van wege de Nederlandsche Nationale Vereeni ging van werklieden te 's Gravenhage, op den geboortedag van den beschermheer, den prins v. Oranjein tegenwoordigheid van den minister van j ustitieZ. M. commissaris in Zuid holland en andere autoriteitenop het feestelijk versierde terrein aan de Sumatrastraat, door den heer Potter de eerste steen gelegd voor den bouw van arbeiderswoningen. Ver volgens werd in een op het terrein geplaatstesmaakvol ver sierde loods, door 150 personen een maaltijd gehouden, even als de steenlegging opgeluisterd door de muziek der jagers. Den 5 heeft te Amsterdam de overdracht plaats gehad van het aan den nieuwen Singelweg buiten de Utrechtsche- barrière aangekochte bouwterrein van de Vereeniging voor den bouw van 1000 burgerwoonhuizen. Arbeiders-kwestie. De werkstaking op de fabriek der heeren Spanjaard te Borne isna het doen van eenige con- sessiën aan de arbeidersden 29 geëindigd. Te Enschede hebben in den avond van den 28 ongeregeld heden plaats gehadveroorzaakt door het rondventen van liedjes voor den werkman door zekere vrouw, den eisch om loonsverhooging en eenige grieven. Bij verscheidene parti culieren werden de glazen ingeslagen. De burgemeester heeft de hulp der schutterij en van een gedeelte der te Almelo aanwezige huzaren ingeroepen. Ongeveer 300 welgezinde burgers hebben aangeboden, zoo noodig als schutter de goede orde te helpen handhaven. Den 5 hebben de fabriekarbeiders te Vriezen veen het werk gestaakt, hooger loon gevorderd en een aantal glasruiten der fabriek ingeworpen. Van Almelo zijn huzaren derwaarts gezonden. Internationale. Het aangekondigde congres te 's Gra venhage is den 2 in het locaal Concordia bijeengekomen onder de p m. 50 opgekomen afgevaardigden behooren de gewezen leden der arijsche Commune DereureRanvier, Se- railler en Leo Frdnkel. Verscheidene geheime zittingen ziju gehoudenvermoedelijk wegens de gerezen verdeeldheid, het verschijnen van afgevaardigden van afdeelingen, waarvan de stortingen niet waren geschied, en van anderen wier geloofs brieven, ten einde buiten vervolging der justitie te blijven, verbloemde namen inhielden. Eerst den 5 is eene openbare vergadering gehoudenwaarbij de vertegenwoordigers van dagbladen werden toegelaten. De voorzitter Ranvier hield de openingsredewaarin vele hevige uitdrukkingen en lof- tuigingen op de Commune voorkwamen. Vervolgens werd bij acclamatie eene motie aangenomenwaarbij het congres „in naam van de arbeidende klasse der geheele wereld" zijne be wondering betuigde voor den heldenmoed der strijders die gevallen zijn voor de rechten van het volk, en zijne groeten zond aan ailendie zich nog in ketenen bevinden. In eene avondzitting is discussie gevoerd over het al of niet behouden van den Algemeenen Raaddie door meerdere leden van misbruik van macht beschuldigd wordtmet verklaring, dat zijn behoud de losscheuring van sommige afdeelingen zou veroorzaken. Rampen. Den 31 zijn de woning en de rijk beladen voorraadschuur van den landbouwer H. Smit onder Calandsoog door het onweder in de asch gelegd. Slechts de halve waarde was verzekerd. Misdaden. Den 27 heeft de soldaat B. C. L. te Gro ningen in eenigszius beschonken toestand een korporaal die hein arrest aankondigde, met een daartoe geladen ge weer gedreigd te doorschieten en toen de korporaal en 2 miliciens die zich op de kamer bevondenzich terugtrok ken den milicien E. v. C., van Groningen terwijl deze den trap opliep getroffen zoodat hij onmiddelijk nederstortte en aan de gevolgen der wond is overleden. B. C. L. heeft vervolgens nog op onderseheidenen gevuurdmaar niemand getroffen en zich toen vrijwillig in arrest begeven. Rechtszaken. Het hof van Noordholland heeft den 2 vijf inwoners van Edain, wegens het op 1 April inwerpen van glasruiten bij- en het mishandelen van personen, die niet tijdig de vlag uitgestoken of zich met oranjelint getooid hadden, in hooger beroep veroordeeld, 3 tot 21 en 2 tot 15 dagen eenzame opsluiting. De rechtbank te Hoorn had hen veroordeeld deels tot eene gevangenisstraf van 1 maand, deels tot eene van 7 dagen. Te Dokkum hebben 4 leden van den gemeenteraad, waar onder de burgemeester, hun ontslag als zoodanig genomen, wegens het door de meerderheid van den raad genomen besluit, om alle weezen in één gesticht te vereenigen. Jezuïeten. Met zekerheid wordt thans medegedeeld, dat graaf C. M. v. lloensbroekverblijf houdende op het kasteel Turuich (Pruisen), zijn kasteel Hellenrath nabij Swalmen op een uur afstand van Roermondeter beschikking der paters jezuieten gesteld heeft. Oudeliedenhuis te Egmond aan Zee. De 2000 voor werpen bijeengebracht voor de verloting ten behoeve van den opbouw van dit gestichtzijn door de hulp van eenige dames en de medewerking der heeren KrelageKramer en v. d. Laanbloemistbehanger en manufacturier, smaakvol tentoongesteld in de Statenzaal te Haarlem. Deze expositie is den 5 geopend met eene toespraak van den voorzitter der commissieden heer A. v. Laar Jr., predikant te Egmond aan Zee. Overleden in den nacht van 56 Sept., te Rotterdam, de heer D. Blankenheym, lid en oud-voorzitter der le. Kamer, geb. te Rotterdam 1797. Wij vernemen met belangstelling, dat het plan tot iudij- king van de Wieringermeerzooals men weet, een gedeelte van de Zuiderzee tusschen Wieringen en Medemblik, groot omstreeks 2Ö0U0 hectaren bij voortduring met inspanning bestudeerd en voorbereid wordt. Dezer dagen had te Amsterdam een vergadering plaats van de commissie, die reeds in 1870 daarover verslag heeft j uitgebrachtheeren die de geldelijke aangelegenheden trach-

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2