1 No. 37. Vierërizeventigste Jaargang. 1872. Z O N I) A G 15 SEPTEMBER. fJolitick $>ucrsicht. iM5cf;cljjHochc üccichleu. Uuitscliland. ik'lgic. Frankrijk. L A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 5, franco per post f OO, afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers IIERM*. COSTEli ZOON. 5ï4B i a N De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. POLITIE. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voor handen het navolgende gevondene: een dasje; een kurketrekker; een silver kapijzer. MAILDIENST PER STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ „NEDERLAN D". De laatste verzendii g der correspondentie naar O. I. per stoomschip Prins van Oranjegeschiedt, van ALKMAAR den 4 October a.s., 's avonds ten 9 uur. De Directeur van het Postkantoor Alkmaar GOUWE. De zon gaat onder, de Walpargisnacht daalt op de aarde neder. Duisternis heerseht heneden onsde dalen zijn met. vale nevelen gevuld. Ilier op den top van den Bloksberg vallen nog de laatste stralen x an het scheidende zonnelicht, enja daar zijn zij reedsde befaamde heksen op haar bezemstelen. Ziet haar luchtig gewaad fladderen op den kil len adem van den avondwind. Hoort ze gieren door de lucht. Dat zijn haar schrille vreugdekreten. Aanstonds zullen zij hier rondzwieren in wilde dansen, op dat altaar haar gru welijke offers brengenin dezen ketel haar bedxvelmeuden feestdrank mengen. Straks zal de duivel zelf haar toespreken van gindschen kanselen dan zal de walglijkste roes allen meesleepen in tuimelende vaartdan schatert het helsche festijn over den ganscheu omtrek. Ziet gij die spoken om ons heen 't Zij strekken haar lange armen naar on^ uit. Slangen kruipen over de [iaden. Gedrochtelijke gestalten grijnzen ons aan. Dwaallichten omzweven ons. Hot, is het feest der hel. Wee ons. wee het arme menschdotn, dat aan haar woede is prijsgegeven 1 - Maar laat ons nog een oogenblik on zen schrik bedwingen en zoo nauwkeurig mogelijk toezien. Is dat geen boomwortelwat ons een slang toescheen Is dat wangedrocht geen grillig gevormd rotsblok En die spookgestalten zijn niets anders dan de schaduwen van aller lei voorwerpen op de nevelen en daaronder onze eigen scha duwen 1 Aldus blijft een spook geen spook meer, als men het een maal van nabij heeft, aanschouwden het. schrikbeeld ver liest zijn beangstigenden invloed als men den moed heeft het te naderen cn te onderzoeken. Heeft ook het door velen zoo zeer gevreesde congres der ontzaglijke Interna tionale niet eenigszins hetzelfde gevolg gehad als het van nabij aanschouwen van een spooksel Die vereenigiug stond daar voor de ontstelde verbeelding als een reusach tige samenzwering tegen de maatschappijtegen den eigen dom, tegen de grondslagen waarop de welvaart, de bescha ving en de vooruitgang van het menschdom gebouwd zijn. Zij was het die Parijs had verhrandde kerken had ont heiligd de priesters had mishandelden de gijzelaars had vermoordzij had de commune-mannen en de petroleuses geleverd. Zij beschikte over millioenen armen en millioenen guldens, en haar oppermachtige Algemeene Raad te Londen gaf zijn bevelen over de oude en de nieuwe werelddie door de ontelbare vertakkingen der vereeniging als met een reusachtig net waren overspaunen. Die vereeniging heeft in ons midden vergaderd. Dank zij de wijsheid onzer regeering, heeft Zij ons kunnen toonen wie zij is en wat zij vermag. In het openbaar hebben wij haar gezien en gehoord en hoe klein is de reus geworden In plaats van de millioenen schats, armoede en gebrekin plaats van het oppermachtig gezag van het algemeen bestuur, onwil en tegenkanting bij de afdeelingenin plaats van de gevreesdealles verplette rende eenheidtot onmacht doemend verschil van meening. met ontbinding dreigende verdeeldheid. Heeft dan de Internationale geen verderflijke strekking Hebben wij geen jammerlijke stelsels hooren verkondigen waarvan de toepassing de ontbinding onzer maatschappij ten gevolge zou hebben Hebben wij geen woorden van wrok en haat vernomen tegen de mannen van het, kapitaal, tegen de gegoede burgerijtegen ieder die iets „bezit" Is de eigendom niet voorgesteld als onrecht, als benadeeling van het algemeen, als onthouding aan den arbeider van zijn rechtmatig deelals diefstal Ongetwijfeld, wij hebben veel van dien aard gehoord. Maar zóó onkundig waren wij toch niet, dat wij niet wisten dat, er menschen waren die dergelijke stelsels verkondigdenen dat zij aanhangers en volgelingen hadden gevonden. Wij wisten, wat jaren ge leden Eourier, Louis BlancProudhon hadden geschre ven wij wisten dat er socialisten en communisten bestaan dat er een „Internationale" is, en dat zij ook in ons land, ook in den Haag en te Amsterdam, leden telt. In dat op zicht lebben wij dus niets nieuws geleerd, niets gehoord dat ons kan doen ontstellen en met vrees voor de toekomst ver vullen. Het nieuwe lichtdat het congres voor ons heeft doen opgaan, is ditdat de gevreesde vereeniging zoo tame lijk machteloos en schier haar ontbinding nabij is. Door de verplaatsing van den zetel van den Algemeenen Raad is zij daarenboven van Europa naar Noord-Amerika overgestoken. Bij de belangrijkste stemmingen was telkens de minderheid zeer talrijkzelfs wordt verzekerd en de geheime ver gaderingen waren niet zóó geheim dat het daarin verhan delde niet bekend zou kunnen worden dat de aanneming van het voorstel om aan de Internationale een politiek karakter te geven een protest van de Hollandsche, Belgische, Zwitsersche, Spaansche en Eransch-Noord-Amerikaansche sec tiën ja zelfs haar afscheiding van den Algemeenen Raad ten gevolge zou hebben. Overtuigender dan ooit is geblekendat de Internationale in Nederland geen bijval vindt, en het gehouden congres heeft baar ongetwijfeld niet, doen stijgen in de gunst van den Nederlandschen werkman. Hij zal weinig lust gevoelen om bevelen te ontvangen van een oppermachtig bestuur te Nieuw- l'ork en nog veel minder om geldelijke bijdragen te offeren voor allerlei werkstakingen in Amerika, Engeland en Duitsch- land waarvan hij het, nut niet kan beoordeelen. Trouwens in dit opzicht, schijnt de werkman in andere landen vrij wel van dezelfde meening te zijn. Mocht vóór dit congres deze of gene nog gelooven, dat de machtige Internationale hem krach- tigen bijstand zou verleenenzoo hij tot werkstaking zijn toevlucht nam thans zal hij overtuigd zijn dat, op dien steun niet valt te rekenen. Ofschoon een collecte aanbevelende voor de Amsterdamsche letterzetters die hun werk hadden gestaakt, veroordeelde toch de woordvoerder der Nederlandsche sectie het bezigen van geweldkeurde hij zelfs de werkstakingen af, als in het nadeel van den xverkman en van den industrieel beiden en had hij alleen een krachtige aanbeveling over voor de ondernemingen voor gemeenschappelijke rekeningde coöperatieve vereenigingen. Eu wie zal daar iets onrechtma tigs of ongeoorloofds in zien En toch schijnt dezelfde spreker te Amsterdam de Parijsche Commune verdedigd, en zelfs aanleiding gevonden te hebben voor de verzekering, dat, het Nederlandsche volk, hoe bedaard van nature, kan opspringen als eqn brieschende leeuw. Wat moeten wij van zulke tegenstrijdige verklaringen denken In de eerste plaats zeker, dat zij weinig geschikt zijn om het vertrouwen van den Nederlandschen werkman in de Interna tionale te versterken. In de tweede plaats, dat, volksredenaars van deze soort weinig nadenken bij hetgeen zij zeggener voor zich zeiven geen raste beginselen op na houdenmaar hun woorden kiezen al naar den eisch van het oogenblik. In den Haag moest, het publiekdat weinig gesticht, scheen te zijn over al de hulde aan de Parijsche Commune, gerust gesteld worden. Gij behoeft u niet te schamenlid te worden van do Internationale, klonk het daar; want, ofschoon sommige leden hierover anders denkende vereeniging wil geen geweld. Ik hij voorbeeld die tot haar leden behoor, keur alle geweld af, en acht zelfs werkstaking alleen doel matig als uiterst, redmiddel in den hoogsten nood. Te Am sterdam daarentegen moesten de genoodigden van bet congres feestelijk worden ontvangen en met beleefdheden overladen daar kwam bij gevolg een hul de aan de Commune beter te pas. Zal de Nederlandsche werkman onverstandig genoeg zijn om zich door zulke „redenaars" te laten leiden? Zal hij den man tot zijn gids kiezendie nu eens voorgaat, en toespra ken houdt bij groote nationale feestdagen, bij Oranj e en Va derland zweertdan weer als woordvoerder optreedt in het congres der Internationaleheden het geweld veroordeelt, morgen de Commune roemt, en het „Wien Neerlaudsch bloed" en „Wilhelmus" afwisselt met de Marseillaisedie over de moeilijkste maatschappelijke vraagstukken redeneert, en aan den burgemeester van Amsterdam verzoekt den uit voer van vee te verbieden 1 Van bet nuchter gezond ver stand van den Nederlandschen werkman mag iets beters worden verwacht. Kennis van de natuurlijke verhouding en samenhang aller maatschappelijke belangen, kalm nadenken en onpartijdig oordeelendat mag van hem gevorderd worden als hij deel neemt, aan de bespreking van wat, men de „sociale kwestie" noemten die eischen zijn niet te hoog. In tal van duidelijke geschriften is licht voor hem te vindende gelegenheid tot onderzoek staat, overal voor hem open. Maar onderzoekkalm onderzoekdat moet hij wenschen en willen, en dat vindt hij niet in feestdronkenhartstochtelijke toespraken en opwindende lie deren. Als hij te recht begeert mede te spreken waar over zijn belangen wordt gehandeld, dan moet de rede zijn leids vrouw zijnen het gezond verstand zijn wegwijzer. Geeft hij zich over aan de indrukken van het oogenblik aan den stroom van holle klanken die zich verdringen van de rappe tong van een opgewonden en onder het spreken zich steeds meer opwindenden, doch onwetenden en onnadenkenden „re denaar," dan is daar geen zekerheiddat hij niet heden of morgen zich en de zijnen tot, armoede en ongeluk brengt. Hij mag niet de speelbal zijn van een behendig spreker. Voorbeelden uit vroegeren en lateren tijd staan daar waar schuwend voor hem. Het was het, Grieksche volk, dat heden den dood van Socrates begeerdeen morgen standbeelden voor hem oprichtte. Het was het Joodsche volk, dat, schier in één adem het „Hosanna" en het „kruist hem" riep. Het, was het Nederlandsche volk dat het huis van de Ruyter bedreigde terwijl hij op de vloot de onafhankelijkheid des lands handhaafde, dat de de Witten vermoordde, en later met, hetzelfde gejuich de Fransehen en Willem I inhaalde. Maar al te dikwijls toonde het volk het verwijt van Vondel te verdienenals hij spreekt van 't wispelturig volk datveel te los van hoofd Genoten dienst vergeeten 't ergste 't liefst gelooft of van het volk datwispeltuur En wuftnu streeltdan steekt zijn heeren. De toekomst van ons vaderland zal voor een deel hiervan afhangen, of het Nederlandsche volk zal toonen, dat die woorden op hem niet meer toepasselijk zijn. W. v. d. K. Prins von Bismarck heeft den 5 den heer Kinnairdlid van het engelsche Lagerhuisontvangendie hem een adres kwam overhandigen ter betuiging van sympathie voor „den strijd dien de prins als Rijks-kanselier van Z. M. den duit- sclien Keizer voor een vrij en eenig Duitschland voert tegen den pauselijken Stoel," en om de hoop uittedrukken„dat het God moge behagenEuropa spoedig te bevrijden van den verderfelijken invloed van het ultramontanisme." Het adres is onderteekend door zeer vele liberale zoowel als con servatieve leden der beide Huizen van het Parlementdoor geestelijken van verschillende richtingen en door een aantal der aanzienlijkste rechtsgeleerden in Groot-Brittanje en Ierland. Den 6 en 7 October zal te Eisenach een congres gehouden worden ter behandeling van het „sociale vraagstuk," ter bijwoning waarvan door de ontwerpers zijn uitgenoodigd „mannen van alle partijenvan welke men mag aannemen dat zij belang stellen in dat vraagstuk en dat zij het absolute laissez faire et laissez passer in het sociale vraagstuk niet goedkeuren." Onder de ontwerpers vindt men de namen van de hoogleeraren GneistHoltzendorJ] Roscher, von Sybel en von Treitschke voorts die van verscheidene ambtenaren en grondeigenaren. Drie onderwerpen zijn aan de orde gesteld 1°. werkstakingen en arbeiders-vereenigingen (ingeleid door prof. Schmoller); 2e. de duitsche wetgeving op de fabrieken in hare toepassing en ontwikkeling (ingeleid door prof. Brentano), 3°. de wening-kwestie (ingeleid door den geheim- raai Engel). Pruisen. De Nordd. Allgem. Zeitung is door haren eige naar en redacteur, den heer Braszmet haar gebouw en drukkerij aan eene tot dit doel opgerichte vennootschap voor 500,000 th. verkocht. Men beweertdat deze courant als vroeger het orgaan van den Rijks-kanselier blijft. De Academie van Scboone Kunsten te Berlijn beeftom den Keizer van Oostenrijk en andere de stad bezoekende oostenrijkers geen aanstoot te gevenvan de onlangs geo pende,tentoonstelling die schilderijen verwijder!, welke ta- fereelen uit den veldtocht van 1866 voorstellen. De Keizer heeftiu antwoord op een verzoek van den bisschop van Ermeland om, ter gelegenheid van het te Ma- rienburg te vieren eeuwgetijde der vereeniging van West-Prui sen met de monarchieaan het hoofd zijner geestelijkheid Z. M. een adres van gehechtheid en trouw te mogen aanbie den te kennen gegeven, dat hij zulk een adres alleen dan zou kunnen aannemen indien de bisschop zijne gehoorzaam heid betuigde aan de Rijkswetten in haren geheelen omvang. De Algemeene Vergadering van duitsche catholiekeu heeft iu hare den 10 te Breslau gehouden zitting besloten, de duitsche catholieken uittenoodigen om zoo dikwijls mogelijk de openbare gebeden voor de vervolgde Kerk en den H. Vader bijtewonen voorts heeft de Vergadering een voorstel aan genomen om een adres aan te te Fulda vergaderd geweest zijnde bisschoppen te richten hun de verzekering te geven van de onbeperkte trouw der adressanten jegens de Kerken hare herdersen hen te verzoeken om ondersteuning der pogingen tot oprichting van catholieke Vereenigingen. Den 11 zijn een aantal, de sociale kwestie betreffende, voor stellen van den domheer Moufang uit Mainz aangenomen ten doel hebbende het vestigenop christelijken grondslag van inrichtingen om den arbeider voor verarming te behoeden, zooals banken van leenmgspaarbanken, voorschot- en eon- sumtie-vereenigingen. Prins Albrecht (de vader) is den 8 door eene beroerte ge troffen waardoor hij tot nu toe van de spraak beroofd en de geheele rechterzijde verlamd is. Prins Bismarck en graaf v. Moltke hebbenbij de over handiging van het diploma van eereburger van Berlijn de bevestiging van het vertrouwen in den vrede het voorname doel genoemd van de bijeenkomst der 3 Keizers. Mevrouw Luccaeerste zangeres aan de groote opera te Berlijn is dezer dagen te Liverpool aan boord van de stoom boot Cuba gegaan, om eene kunstreis door de Ver.-Staten te ondernemen. Zij heeft daartoe een zeer voordeelig contract gesloten met den directeur der italiaansche opera teNieuw- York. Mw. Lucca heeft zich verbonden om gedurende de acht maanden van het saizoen te Nieuw-York en in andere steden der Ver.-Staten viermaal 's weeks te zingen. Zij ont vangt daarvoor 200 p. st. per avond en bovendien een ge deelte der winst, indien deze een vastgesteld bedrag overschrijdt; de zangeres kan derhalve in die acht maanden ruim 25,000 p. st. of 300,000 gulden verdienen. Zij heeft voorts bedon gen dat haar in elke stad xvaar zij verblijf houdteene goede woning; bediening en equipage ten dienste moet worden gestelden dat zij verder met haar reisgezelschap kosteloos moet worden onderhouden. Mw. Lucca reist met hare ouders, haar kind en haren engelschen secretaris. De Keizer van Ruslandde Grootvorst-Troonopvolger en de grootvorst Wladimir zijn den 5 te Berlijn aangekomen en aan de station opgewacht door Keizer Wilhelmde pruisische prinsende Groothertogen van Mecklenburg- SchwerinBaden en Saksen-Weimar, de Hertogen van Co- burg en Anhalt en vele andere vorstelijke personenprins Bismarck en de overige ministersde civiele en militaire autoriteiten. De Keizer geleidde zijne gasten door de fees telijk versierde wachtkamers van het stationsgebouw en de met vlaggen versierde strateneerst naar het keizerlijk pa leis, om de Keizerin te begroeten en daarna naar het hötel der russische ambassade waar de Czaar welhaast bezoeken van de Keizerin en de prinsessen ontving hetgeen door contra-visites beantwoord werd. 's Avonds bezochten de vorstelijke personen de opera. Den G deed de Czaar een wandelrit door den ïhiergartenbezocht hij met zijne zonen Keizer Wilhelm en den Groothertog en de Groothertogin van Badenen daarna in de Alexanders-kazerne zijn garde-regi ment, waarvan de officieren hem een dejeuner aanboden, 's Avonds te 6 uren arriveerde de Keizer van Oostenrijk met den Kroonprins van Saksen en graaf Andrassyen werd hij even als Keizer Alexander ontvangen en door Keizer Wilhelm naar het koninglijk slot geleid. Na de Keizerin en de Kroonprinses begroet te hebbenbracht hij in het hotel der russische legatie een bezoek aan Keizer Alexander en reed met deze naar het slotalwaar een gala-diner plaats had. Den 7 woonden de Keizers op het Tempelhoferveld eene groote parade bij van de garde en eenige afdeelingen linie- troepen en voerden zij bij het defileeren voor Keizer Wilhelm zelf de naar hen genoemde regimenten aan. 's Avonds was geheel Berlijn geïllumineerd, inzonderheid prachtig het raad huis het ministerie van oorlog, de universiteit, de bibliotheek en de r. c. Hedwigkerk. Door 1124 muzikanten en tamboers, vergezeld van 400 fakkeldragers, werd eeue groote taptoe gehouden. In het gedrang zijn 7 personen gedood en 15 ernstig gekwetst geworden. De duitsche en russische Keizers bezochten de operaterwijl de oostenrijksche het corps-diplo- matique ontving. Den 8 hebben de 3 Keizers de Keizerin en andere vorstelijke personen een bezoek gebracht aan den zoölogischen tuin enper extra-spoortreinaan Potsdam door welke stad en hare omstreken een rijtoer gemaakt werd. Na het diner in het koninglijk paleiswerd de thee gebruikt bij den Kroonprins in het Nieuwe Paleishetwelk schitterend verlicht was. Den 9 begaven de Keizer en zijne gasten zich per spoor naar Staacken niet ver van Spandaualwaar ma noeuvres in het vuur van de garde plaats vonden. De Czaar woonde vervolgens in de russische kapel de jaardienst bij voor wijlen zijnen oom den grootvorst Michaël. Den 10 zijn de manoeuvres der garde voorgezet en is 's avonds eene soiree musicale in het paleis gegeven. Den 11 heeft Keizer Alexander zijnen naamdag gevierd met eene godsdienstoefening in de russische kapel; hij ontving daarna de gelukwenschingen der Keizersder vorstelijke personen en van het corps-diplo- matique. Keizer Frans Joseph vertrok 's avondsdoor Keizer Wilhelm vergezeld naar het fraai verlichte station, alwaar de prinsen en andere vorstelijke en aanzienlijke personen vereenigd waren. De Grootvorst-Troonopvolger is denzelfden avond op reis gegaan naar Kopenhagen, waar zijnen gemalin zich bevindt. In den vroegen morgen van den 12 zijn Keizer Alexander en de grootvorsten Nicolaas en Wladimir vertrok kente gelijk met Keizer Wilhelm, den Kroonprins en prins Karei, die zich naar Marienburg begaven. Prins Albrecht (zoon), de Groothertogen van Baden en van Weimar, de hooge hofbeambten en het personeel der russische ambassade bevonden zich aan het station. De ontmoeting der Kei zers en hun onderling verkeer zijn zeer hartelijk geweest. De Keizer van Oostenrijk is benoemd tot chef van het 16" sleewijk-holsteinsche regiment huzaren, de prinsen Wilhelm en Heinrichzonen van den duitschen Kroonprins, zijn be noemd tot chefs van russische regimenten, en den russischen veldmaarschalk Berg is het 52' regiment pruisische infanterie opgedragen. Beieren. De poging van den heer von Gasser om een particularistisch-reactionair ministerie samen te stellen heeft schipbreuk geledendoordien hij er niet in geslaagd is eene volledige lijst van ministers aan den Koning voor te leggen. De duitschgezind-nationaal-liberale tegenwoordige minister van financiën von Pfretzschner zou thans met de samenstelling van een nieuw Kabinet belast zijn. De ministeriëele verordening betreffende de jezuietenwet is den 9 aan de provinciale besturen gezonden. Saksen. De Keizer van Oostenrijk is op zijne doorreis naar Berlijnden 5 van Bodenbachwaar bet station en de geheele plaats feestelijk getooid waren, tot Pilnitz door den Koning vergezeld. Den G heeft hijvergezeld van den saksischen Kroonprinszijne reis van Dresden voortgezet. De bekende firma Lacroix, Verboeckhoven 8f Co., te Brussel, heeft haar faillissement gerechtelijk aangekondigd. De voor naamste oorzaak hiervan moet gezocht worden in de groote verliezendoor die firma geleden met de uitgave der laatste werken van Victor Hugo, nV Homme qui riten Chansons des Rues et des bois,u voor welke zij buitengewone sommen aan den auteur had moeten betalen. De gemeenteraad van Antwerpen heeftop voorstel van den heer v. d. Taelen, besloten om een monument opterichten ter herdenking van de vrijmaking der Schelde, hetwelk op den tienden verjaardag van dat feit, 10 Aug. 1873, zal worden onthuld. De heer Smoldersvoormalig burgemeester van Leuven en het eenige lid der vroegere clerikale meerderheid van den gemeenteraad, die bij de jongste verkiezingen, hoewel met niet meer dan 4 st. meerderheidherkozen washeeft zijn ontslag gevraagd. De verkiezingen voor de gemeenteraad van Boortmeerbeek, waar de clerikale partij sedert jaren bovendreef, zijn tbans zonder uitzondering ten voordeele van de liberale partij uit gevallen. De vorige verkiezing was door de regeering vernietigd. Al de tegen den 4, verjaardag der September-omwenteling, aangekondigde banketten zijn afgezegd geworden, waartoe de aanmaningen van vele radicale organen en een brief, door Gambetta aan zijne vrienden in het zuiden geschreven veel hebben bijgedragen. Te Parijs zijn op dien dag de posten der policie verdubbeld en de troepen in de kazernen gecon signeerd geweest. Te Bordeaux is een vrijheidsboom geplant en rondom dien boom zijn een aantal bloemruikers neerge legd. Op een der pleinen dier stad las men op een door driekleurige vlaggen omgeven chassinet„Leve Gambetta Leve Garibaldi!" Er werden op de straat linten uitgedeeld, de Marseillaise werd gezongen en er beerschte veel agitatie. De maatregelen der politie en eene sterke regenbui hebben echter alle verdere demonstratiën voorkomen. Te Nimes heeft de volksmenigte oproerige kreten doen hooren en de soldaten met steenen geworpenongeveer 60 personen wer den in hechtenis genomen. Te Perpignan waar de raaire de radicale Afgevaardigde Escargueldaags te voren gepro clameerd haddat hij den eischom manifestatiën achter wege te latenbeantwoord had met de verklaringdat de bevolking, door haar onwrikbaar vertrouwen op de toekomst, in staat was om aan de republikeinsche zaak een jaar geduld te borgen en aan de republiek zelve de uiting harer vreugde ten offer te brengen heeft de menigte zich op het „Plein der Republiek" vereenigdhet ter gelegenheid van den dag op eene fontein geplaatste beeld der republiek met eene vlag en een olijfkrans versierd en vervolgens er om heen gedanst. Te Montpellier heeft mede eene manifestatie plaats gehad. Te Nantes, te la Flèche en in verscheidene andere plaatsen zqn broodbons aan de behoeftigeu uitgereiktte Toulouse heeft de gemeenteraad 4000 fr. onder de armen verdeeld en 2000 fr. ten koste gelegd aan het lossen van beneden het bedrag van 5 fr. in de slads-bank beleende panden. Bij de opening van den Algemeenen Raad van Constantine heeft de prefect met nadruk geprotesteerd tegen de ongunstige geruchten omtrent het lot der naar de kolonie verhuisde elzas- sers en lotharingers. Deze waren door het gouvernement, de Maatschappij voor de emigratie en de bevolking zooveel mo-

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1