(«ruui BSrillaiijc en lerliiiui. OoKR'nt'JiU-llongai'Hc. Zwitserland. Spanje. l'ercenigde hiaten. Sjlrtbs-ilicmvs. gelijk geholpen, en pi het bezit van uitgestrekte en voortref felijke bouwgronden en van ril het noodige voor de hearbeiding daarvan gesteld. Het elzasser hoofd-comité te Parijs heeft eene nota pu blick gemaaktwaarin alle vraagstukken en punt.en met de optie in verband staande uitvoerig worden behandeld en aan de bevolking der atgestane gewesten licht wordt verschaft omtrent 't geen zij in een aantal gestelde gevallen moet doen om hare keuze geldigheid bijtezetten en minderjarigen voor ongelegenheden te vrijwaren. Te Parijs heeft zich eene vereeniging gevormd tot verzor ging van weezen uit de afgestane gewesten wier familiën hen aan den pruisischen invloed wenschen te onttrekken. Reeds is eene eerste bezending van zoodanige jeugdige emi granten ten getale van 40, te Parijs aangekomen, waar zij met, veel sympathie zijn ontvangen. De beweging te Lvon op den 2, bij het hergeven van een ge eelte der gemeentescholen aan de broeders van de chris telijke leer, welken maatregel de maire Rarodet te vergeefs bij den nieuwen prefect getracht had te weerhouden heeft bestaan in het aanranden en met steenen werpen der gees telijken door volksgroepenmeerendeels uit vrouwen en knapen bestaandein de wijk la Croix Rousse. De samen scholingen werden zonder moeite door de policic met hulp van de gensdarmcrie uiteengedreven. 9 Deden van den gemeenteraad van Lyon die vruchteloos geprotesteerd hadden tegen het ten uitvoer leggen der be sluiten van den vorigen prefectden heer Pascalbetreffende het, congreganistisch onderwijs hebben hun ontslag genomen. De genl. Lhrich heeft een verweerschrift uitgegevendat bij de liberale en republikeinsche dagbladen een zeer gunstig onthaal heeft gevonden. Men meent wel niet,dat die be velhebber geene feilen of dwalingen heeft, begaan iets wat hij zelf in zijn geschrift niet, beweert maar men is het, vrij algemeen hierover eens, dat hij volledig heeft aangetoond, dat het, Straatsburg tijdens het insluiten dier vesting aan de middelen ontbrak om een langdurig beleg te kunnen volhou den en om de belegeraars door krachtige uitvallen te kunnen afmatten en dat hij van de voorhanden zijnde defensie-mid delen zooveel partij heeft getrokken als mogelijk was. Den 5 is te Bordeaux de eerste bijeenkomst geopend van het, .Pransch Genootschap ter bevordering der Wetenschap pen," 't welk den 22 April opgericht is met liet doel om voor Frankrijk te zijn wat het „Britsch Genootschap" voor Engeland is en dergelijke instellingen voor Duitschland en Noord-America zijn. Hij zal zijne jaarlijkscke congressen telkens in eene andere stad des Rijks houden. De voorzitter van den Algemeenen Raad van de Var spreekt het bericht tegenals zou die Raad de ontbinding der Nationale Vergadering gevraagd hebben. Het voorstel daartoe is wel door een enkel lid gedaan maar ter zijde gelegd. De leden van een groot aantal Algetneene Raden hebben, alvorens uiteen te gaan adressen aan den President der Re publiek gericht,, waarin zij hem geluk wenschen met zijne 2 jaren gevolgde verstandige en vaderlandslievende staat kunde en hem voor de toekomst hunne ijverige medewerking toezeggen. De republikeinsche sociëteit te Aries isnaar aanleiding van voorgevallen ongeregeldhedenop last van den prefect Limbovrg gesloten. Men verzekertdat de regeering besloten heeftden ko- lonol Stoffelden bekenden militairen attaché bij de ambas sade te Berlijn op pensioen te stellen omdat hij de bestaande reglementen overtreden heeft door het uitgeven van geschrif ten zonder machtiging van den minister van oorlogen omdat hij de hem deswege gedane gisping op eene onvoeg zame wijze beantwoord heeft,. Ongeveer een honderdtaltot de protestantsche gezindte behoorende veroordeelden ter zake van den parijschen opstand, die gedeeltelijk nog in de gevangenissen der kustplaatsen verblijf houden, en gedeeltelijk reeds naar Nieuw-Caledonie vertrokken zijnhebben het verlangen naar een predikant en een onderwijzer van hun kerkgenootschap te kennen ge geven. De parijsche protestanten hebbenonder de leiding van den predikant de Pressensé, onverwijld eene inschrijving geopenddie binnen een kort tijdsbestek verscheidene dui zenden handt.eekeningen teldeen niet, minder dan 150 pre- dikanleu en onderwijzers hebben zich bereid verklaard om met hunne gezinnen naar de genoemde strafkolonie te vertrekken. De heer de Pressensé heeft aan den President Thiers een op deze zaak betrekking hebbend plan aangeboden, waaraan deze, naar gemeld wordt, zijne goedkeuring geschon ken heeft. De minister van binn. zaken heeft, bij schrijven aan de prefecten zijn tegen 4 Sept. uitgevaardigd verbod tot alle staalkundige manifestation uitgestrekt, en zulks met, het oog op den 22 den verjaardag van de eerste zitting der Nati onale Conventie (1792). De graaf de Fallon is den 6, wegens zijne in dronkenschap te Trouville aangeheven kretendoor de rechtbank te Pont l'Evêque bij verstek veroordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf en 15 fr. boete. Zondag 8 September, den 229»"n verjaardag der wijding van de stad Lyon aan de Heilige Maagdheeft de jaarlijk- sche vernieuwing dier plechtigheid op het terras der kerk van Fourvières aldaar, na door klokgelui en kononschoten te zijn aangekondigdzonder stoornis plaats gehad. De maire van Lyonde heer Barodethad in een schrijven van den 6 aan den prefect, tegen het plaats hebben der plechtigheid geprotesteerd, op grond van art. 45 der wet. van 18 Germinal van het jaar X, hetwelk inhoudt, dat, buiten de aan de roomsch- catholieke godsdienst gewijde kerkgebouwen geene ceremo niën mogen plaats hebben in zoodanige steden, waar ook aan andere gezindten tocbehoorende heiligdommen bestaan. Hij had tevens zijne beduchtheid te kennen gegevendat, deze manifestatie aan de tegenwoordige omstandigheden een jegens de republiek vijandig karakter ontleenen en daardoor de be volking krenken zou. De prefect, de heer Cantonnethad hierop geantwoorddat de aangekondigde plechtigheid, zijns inziens voor niemands gevoelens kwetsend wezen konen evenmin wanordelijkheden deed vreezenzoodat hij geene reden zag om zich in het minst tegen dezelve te verzetten. Het te Parijs vergaderde congres voor het christelijk on derwijs heeft met eenparige stemmen de volgende, door den abt, Petit voorgestelde, conclusie aangenomen: „De volledige vrijheid van het onderwijs is noodig1°. om de rechten van het vaderlijk gezag te handhaven en 2°. om de rechten van het christelijk geweten te verzekeren." Mede zijn eenparig aangenomen de volgende punten1°. opheffing van het mo nopolie der Universiteit en recht tot, het vrijelijk oprigten van faculteits-scholen die zonder vreemde examinatoren aca demische graden kunnen verleenen2°. toekenning van het zelfde karakter aan de graden, door de vrije universiteiten ver leend als aan die, door den Staat uitgereikt,; 3 toekenning der rechten van burgerlijk persoon aan de vrije universiteiten; 4n. iutrekking van alle wetten decreten enz., waarbij de gees telijke congregatiën opgeheven zijn of inbreuk op hare rechten gemaakt wordt. Voorts is besloten om eene permanente com missie samentest,ellen uit de 6 presidenten van het congres en uit 6 leden der 3 Vereenigingen, die tot de bijeenkomst van het congres hebben samengewerktom aan de bisschoppen dc medewerking van het congres aantebieden vjor de vesti ging van cathoüeke universiteiten en om den Paus een adres aantebieden. De leden zijn onder het aanheffen van den kreet „leve Pius IX uiteengegaan. De veepest is uitgebroken in een koppel runderen in Yorks hire waarvan 7 gestorven en de overige (15) afgemaakt zijn. Er zijn de noodige maatregelen tot, afzondering genomen en de Geheime Raad heeft het houden van veemarktenver- koopingen en tentoonstellingen in oostelijk Yorkshire verboden. Nog op 2 andere hoeven zijn gevallen van veepest voorgekomen. In de vlakte van Salisbury, in Wiltshirezijn groote manoeuvres uitgevoerd door 2 legerselk van 30000 man onder de genls. Robert IPalpole en John Michel, het eerst bedoelde een verdedigings-, het andere een landingsleger voorstellende. Het stadje Salisbury, dat den prins». Wales, den staf van scheidsrechters en de vreemde officieren herbergde, was den G en 7 met vlaggen en groen versierd en 's avonds geïllumineerd. Zaterdag avond gaf dr. Lush, Parlementslid voor Salisbury, den prins, den hertog v. Cambridge en de vreemde officieren een groot diner. Den volgenden morgen hebben de koninglijke gasten en een groot aantal officieren eene plechtige godsdienstoefening in de hoofdkerk bijgewoond. C. JM. Loyson (pater Jlyacinthe) is den 2 te Londen in het huwelijk getreden met mevr. E. J. Butter fieldweduwe van den heer Merimanuit de Ver.-Staten. De pater-provinciaal der jezuieten verklaart openlijkdat zich in de monarchie geen enkele uit Duitschland verdreven jezuiet bevindt, en dat de duitsche pater-provinciaal er niet aan denkt om daarin een toevluchtsoord te zoeken. Hongarije. Als voorzitter in het, Volkshuis is verkozen de heer Bittotot voor weinige dagen minister van justitie en als zoodanig vervangen door dr. Pauler, tot dus ver mi nister van eeredienst en onderwijs, tot welke betrekking de heer Trefort benoemd is. De scheidsrechterlijke vierschaar te Genève heeft den 6 hare beraadslaging ten einde gebrachten zou den 9 eenige détails regelen en de redactie definitief vaststellen en den 14 hare beslissing onderteekenen. De uitslag der verkiezingen voor den Senaat, isdat ge kozen zijn 14 t radicalen en 38 leden van verschillende partijen. De kolonel Holisparticulier secretaris van den hertog van Montpensier, is den 10 te Merida door de burgerwacht in hechtenis genomen. De ministeriëele organen verzekeren, dat de regeering de draden eener Alphonsistisch-Montpen- sieristische samenzwering in handen heeft,waardoor de open bare rust bedreigd wordt. Eene bende van 50 carlisten heeft de kazerne der gensdarmerie te Salas de los Infantes in de provincie Burgos in hrand gestoken. Er zijn troepen afgezonden om de brandstichters te vervolgen De democratische conventie te Louisville is verdaagd zonder dat zij in de plaats van den heer O'Connor een ean- didaat voor het Presidentschap gekozen heeft. Bij het tusschen de Erie-Maatschappij en de Spoorweg- Maatschappijen der oostelijke Staten van Canada gesloten contract is aan de eerstgenoemde verzekerd het, vervoer van het Westen naar Nieuw-Engeland en Canada, alsmede de gelegenheid omzonder kosten voor die Maatschappij, door middel van een onderaardschen spoorweg in Nieuw-York binnen te komen. De Erie wordt door deze overeenkomst concurrent van den New-York-Central. De President Grant heeft in het openbaar zijne tevreden heid betuigd over het resultaat der vierschaar te Genève niet wegens de toegekende schadevergoedingmaar om de beginselen, die zijn vastgesteld, en omdat het geschil op eene onpartijdige wijze en in het belang van den vrede is opgelost. Door toedoen van de coalitie-pari ij in Massachusets is de heer Sumner tot gouverneur van dien Staat, verkozen. ËiBintt'iiland. Prins Fredenk heeft zich den 9 naar Aken begeven. Prins Hendrik is den 11 uit Luxemburg in de residentie aangekomen. Benoemingen enz. Mr. E. J. A. graaf v. Bylandt is benoemd tot voorzitter der 1'. Kamer voor den duur der zitting 1872/73. Tot, hoogleeraar in de faculteit, der wis- en natuurkunde te Leiden is benoemd dr. 11. G. v. d. Sande Rakhuyzen hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft. De Rijkstelegraafkantoorhouder en brievengaarder te Eg- mond aan Zee treedt, op zijn verzoek, met 1°. October weder in dienst als Rijks telegraaf klerken wordt vervangen door H. IE. J. G. Strootmanthans geagreëerd klerk ten post kantore te Appingadam. De bezoldigingen van B. en W. van 's Gravenhage zijn verhoogdvan den burgemeester van f 6000 op f 8000en der wethouders van f 1500 op f 2000. Te Rotterdam, waar Ged. Staten verhooging tot dezelfde cijfers aanbevolen heb ben achten B. en W. de tegenwoordige tract,ementen vol doende. De Schulden der gemeente Amsterdam bedroegen op 1 Jan. J 87 if 25,231,959,55. De Begrooting der gemeente Rotterdam voor 1873, zoo als zij door B. en W. is ingediend beloopt in uitgaven en ontvangsten f 4,357,238,88s. Eerbewijzen. Den afgetreden burgemeester van Arnhem, mr. J. A. A. baron van Paltandl van W estervoortis den 5 door het collegie van wijkmeesters en ingezetenen der gemeente, als bewijs van hulde en hoogachting, een aandenken in zilver aangeboden, bestaande uit een ongeveer 60 duimen groote statuettede stedemaagd voorstellende. Aan dr. A. B. Donkersloot te Dordrecht is den 10 door eene commissie, namens meer d ,n 100 geneeskundigen, een zilveren theeserviesbenevens een album met de namen der schenkers, aangeboden, en zulks ter gelegenheid van zijn 25jarig redacteurschap der Geneeskundige Courant. Militaire zaken. Het kamp bij Millingen is den 12 opgeheven. Stoomvaart. Den 5 is te Glasgow te water gelaten het schroefstoomschip Koning der Nederlanden, groot, 3055 ton, gebouwd voor rekening der stoomvaartmaatschappij Nederland. Nijverheid. Eene vereeniging van bankiers en kapita listen heeft het groote industrieel etablissement van de hee- ren G. en 11. Salomonsonte Nij verdal in Overijselaange kocht met hel doel deze zaak op groote schaal voorttezet-ten. Nieuwe Ondernemingen. Van de firma's Besier en Jonkheym en WSchóffer en Co. te Rotterdam is eene cir culaire uitgegeventen doel hebbende de oprichting eener Rotterdainsch-Indische Cultuur-Maatschappij op aandeelen van 10,000zijnde het getal aandeelen opengelaten. In die circulaire wordt eene winst van van 15 pc. en meer in uitzicht gesteld en de mededeeling gedaan, dat de minister van koloniën kennis van het plan heeft genomen en van zijne sympathie voor het tol stand komen der onderneming heeft doen blijken. Onderwijs. Dc gemeenteraad van Ooststellingwerf heeft, met het oog op den t.rcurigeri toestand der gemeente-financiën, in beginsel aangenomenop de openbare scholen hulponder wijzeressen aanbestellenin plaats van hulponderwijzers. De afdeeling Sneek van het Onderwijzers-genootschap heelt de wenschelijkheid uitgesproken van de afschaffing der ver gelijkende examens. De Rijks hoogere burgerschool te Warffum is den 3 ge opend met 17, de landbouwschool met 5 leerlingen. IIet „Arnhemsche Leesmuzeüm." waarvan men de op richting aan de Geldersrhe Maatschappij van Geschied- en Letterkunde, onder de zinspreuk Prodesse Conamur, verschul digd is is den 6 geopend. Het is gevestigd in het, midden der stad en telt, ongeveer 150 leden. Feesten. In de laatste algemeene vergadering van het Ned. Taal- en Letterkundig Congresden 5 te Middelburg gehouden, is besloten het 13". congres te Antwerpen te hou den (92 st. tegen 5S op Brussel). Dc feestmaaltijd had plaats in de nieuwe zaal van de Edele Handboogen werd gevolgd door muziekuitvoering en vuurwerk op het Molenwa ter. Den volgenden dag hebben een aantal congresleden in 15 rijtuigen een toer door Walcheren gemaakt Veere was met ne- derlandsche en bclgische vlaggen getooid en het, raadhuis ver sierd, van welk bordes de burgemeester de leden toesprak en de eerewijn uit den gouden Maximiliaansbeker geschonken werd, terwijl eenige jonge dames het bclgische en de schooljeugd het nederlandsche volkslied aanhieven. Up het landgoed O oer duin van jr. de Jonge v Ellemeet werd den leden een dejeuner, op dat van den heer Boddaert een morgendrank aangeboden en op het badhuis te Domburg het middagmaal gebruikt, 's Avonds werden de feesten t,e Middelburg door een bal besloten. Ter gelegenheid van den 3 X lld*n verjaardag der stich ting van de sociëteit h Mo mus u te Maastricht, hebben daar ter stede van den 8 tot den 16 onderscheidene feestelijkheden plaats gehad, welke ziju geopend met, een grooten en f raaien allegorischen optocht,, de 5 werelddeelen voorstellende, be- heerscht door de zotheid. Gedurende genoemde dagen (de kermisweek) is aldaar tevens eene internationale tentoonstel ling van land- en tuinbouw-voortbrengselen gehouden. Den 11 is te Utrecht het 50jarig bestaau van 's Rijks- Veeartsenijschool herdacht. Meer dan 50 veeartsen waren Ier deelneming aan deze feestelijkheid samengekomen. Aan de nieuw te bouwen collegezalen werd de eerste steen gelegd. De brandweer te Deventer heeft, den 11ter herinnering aan de uitvinding der brandspuiten in 1672 door Jan van der Heydeneen optocht met, muziek en vaandels bij fakkel licht gehoudenwaarna de spuitgasten, ten getale van onge veer 600 man, in de Buiten-societeit zijn onthaald. Aanbestedingen. Den 12, te Schiedam, het maken van een kaaimuur van bazalt langs de buitenhaven, het verlagen van een gedeelte kaaimuur en het vervangen der schoeiing binnen de schutkolk door een bazalt,muur, aan C. Bosman te Rotterdam, voor f 31700. Bouwwerken. Het, békende landg,,cd llulkesteiu bij Arn hem is door 2 ingezetenen van die stad aangekocht', met, het doel om daarop een twaalftal villa's te bouwen. Giften. Voor de watersnoodlijdenden in Boheine is bij de heeren Lippmann Rosenthal 8p Cie. in het, geheel ontvangen f 13,634,78 j. Vredebond. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Ne- derlandschen Vredebond, te 's Gravenhage, heeft een brief aan de 3 te Berliju aanwezige Keizers gericht,, waarin de wensch geuit, wordtdat hun samenzijn moge strekken tot bevestiging van den vrede en tot eene vreedzame oplossing van alle maat,schappelijke vraagstukken. Internationale. 2e. Openbare Vergadering. 6 Sept. Door v. d. Houtvan Amsterdamwordt de houding der meeste dagbladen geprezen, maar geprotesteerd tegen de leu- genachtigen aantijgingen van het haagsche Dagblad, waarvan hij, onder herhaalde toejuiching van het publiek, den hoofd redacteur onbarmhartig aan de kaak stelt. De voorzitter bericht, dat de discussie over den Algem. Raad niet kan worden voortgezetzijnde in de laatst gehouden geheime zitting art. 2 en 6 der statuten dus gewijzigd Art. 2. De Algemeene Raad is verplicht strikt uitvoering te geven aan de besluiten van het Congres en te waken dat in alle landen de algemeene grondbeginselen der statu ten worden nagekomen. Art. 6. De Algemeene Raad heeft het recht secticn en Federale Raden te schorsen tot, het eerstvolgend Congres doch niet dan na - hen geraadpleegd te hebben. Zoo de meerderheid van den Algemeenen Raad het verlangtis deze verplicht eene buitengewone Conferentie bijeen te roepen. De voorzitter opent nu de discussiën over het volgende punt van behandeling„Er bestaat behoefte het proletariaat ie grondvesten als politieke klasse tegenover de macht der bevoorrechte klasse. Deze politieke constituëering van het proletariaat is onmisbaar voor den triuraf der sociale revolutie, die ten doel heeft de afschaffing der klassen en hare privile- giëu en monopolie. Het is de eerste plicht van het proleta riaat den strijd tegen de bezitters voort te zetten en de politieke macht in handen te krijgen." Verschillende leden voeren hierover het woord. Het aan wezige publiek dringt meer en meer naar voren en moet herhaaldelijk tot rust en orde aangemaand worden. Een der leden eischt de sluiting der zittingdaar hij niet tegen de wanden der zaal wil doodgedrukt worden. Het rumoer wordt grooter, niemand kan zich meer doen verstaan. Men sist, fluit en schreeuwt. Eensklaps klinkt het ;,WienNeêr- landsch bloed." „Hoeden af" wordt er geroepen en de leden van het, congres zijn verplicht aan den wensch te voldoen maar heffen op hunne beurt de Marseillaise aan't geen door het publiek beantwoord wordt met het „Wilhelmift." Na veel inspanning wordt de zaal ontruimd, zonder dat het uur der volgende zitting bepaald is. 3e. Openbare Vergadering. 7 Sept. De voorzitter bericht, dat in geheime zitting besloten is, dat de Algemeene Raad voor 1872 73 zijnen zetel te Nieuw-York zal hebben en dat het volgende congres in Zwitserland zal gehouden worden. Het lid Dave houdt eene rede tot verklaring van de begin selen en het doel der Internationale en verdedigt haar legen verschillende beschuldigingen, v. d. Hout zet, zijne meening over den arbeid en de arbeiders uiteen, en raadt allen werk lieden de deelneming aan de Internal ionale aan. Nog een paar andere leden sprekenwaarna het congres gesloten wordt. De aanhangers van Blanquidie het behoud der bevoegd heid van den Algemeenen Raad verworven hebbenmaar zijne verplaatsing naar Nieuw-York niet hebben kunnen weerhouden en hun voorstel om het proletariaat als politieke partij te doen optreden hebben zien verwerpen, zijn reeds den 7 naar Londen teruggekeerd Volgens eene andere op- gaal zou bedoeld voorstel met eene zeer geringe meerderheid zijn aangenomen]. Op uitnoodigiug der amsterdarasche sectie van de afdeeling Nederland der Internationale kwamen den 8 eenige congres leden uit 's Gravenhage bijeen in het locaal Dalrust te Am sterdam. De bijeenkomst was eigenlijk geheim. Per gratie werden de vertegenwoordigers der pers echter toegelaten terwijl ook 2 inspecteurs der politie en een commissaris aan wezig waren. Van de sprekers ontwikkelde de spaansche afgevaardigde Lafargue de meest rauwe socialistische theo- riënterwijl v. d. Hout de mannen der Commune huldigde, die op de barricaden voor het, heil der menschheid gevallen warenen de gezondheid dronk van den ouden en den nieuwen Algemeenen Raad van alle leden der Internatio nale van de „helden der Commune." Ten slotte hief het auditorium de Marseillaise (voor het nederlandsche arbei derspubliek bewerkt) aan. Burger v. d. Hout zong de solo's, terwij de amsterdamsche sectie-leden met de koren invielen. Van buitenlanders waren ook Marx, Becker, LonguetSorge, DupontDuval enz. tegenwoordig. Arbeiders-Kwestie. De bestuurders der Typographische Vereenigingen te Amsterdam hebben de patroons uitgenoo- digd om binnen 14 dagen met hen eene algemeene vergade ring te houdenter bespreking van den inhoud der vroegere circulaire van de gezellen. Zij verklaren dit verzoek te doen, ten einde eene mogelijkeongewenschtevoor beide partijen zeer onaangename botsing te voorkomen. Gaarkeukens. Het bestuur der volksgaarkeukens te Am sterdam opgericht door de 2 deparl ementen der Maatschap pij t. N. v. 't A.. heeft een tweede gaarkeuken in de Utrecht,sclie straat gevestigd. Waterland heeft ter bevordering zijner afscheiding van het Groof Noordhollandsch Kanaal de regeering eene bij drage van f 60000 in de kosten aangeboden. Rampen. Den 5 zijn in eene achterbuurt van Doetinchem 8 huisjes, door 36 personen bewoond binnen weinige oogen- blikken afgebrand. In den avond van den 7 is eene 70jarige vrouw, die voor hare dochter, welke spoorwegwacht.ster te Nieuwerkerk a. d. IJssel is den lantaarn op den spoorweg zou plaatsen maar te laat kwamdoor den sneltrein overreden en geheel ver pletterd. Den 12 is de herberg Zeezicht te Egmond aan Zee met, het meerendeel der daarin aanwezige goederen hooieene koe en een kalf, in de asch gelegd door een lievigen brand, welke bij den sterken wind een groot gedeelte van bet, dorp met vernieling bedreigdehet is echter gelukt de helende gebouwen, welke reeds vlam hadden gevat, te bewaren. Het verbrande pand was verzekerd. (Zie verder Stadsniemcs). Ongeregeldheden. In den avond van den 6 hebben te Vriezenveen weder belangrijke ongeregeldheden piaats gehad. Het volk, boos op den burgemeester over de overkomst der huzazenbombardeerde ziju woonhuis met, steenen, waarop de 8 gewapenden dit trachtten te ontzetten. De huzaren werden daarop het, doelwit, van 't werpen waarom zij na drievoudige sommatie, hunne geweren afschoten, zoodat een uit, den hoop doorschoten en eene vrouw aan het been ge kwetst, werd. Met zeisen, grepen en knuppels wapende men zich inderhaast,. Een huzaar word in een sloot gedrongen en ontving daar onderscheidene wonden. Waarschijnlijk zoude er meer gebeurd zijn. ware de burgemeester niet van Vrie zenveen vertrokken en hadden de huzaren de plaats niet verlaten. Den 11 zijn van Arnhem 2 detachementen infan terie tot, herstel der orde derwaarts gezonden. De gemeenteraad van Enschede heeft beslotenbij de re- geeriug de pogingen te ondersteunen, door den procureur- generaal bij het hof in Overijsel aangewend om eene perma nente militaire bezetting in Twente te verkrijgen en wel te Hengelo, ter sterkte van 150 a 200 huzaren. Te Eindhoven hebben in de vorige week ongeregeldheden plaats gevondenhieruit voortspruitende, dat velen terecht of ten onrechte gebeten waren op een ingezetenedie uit wraakzucht het faillissement, van een kassierdie bezig was met zijne schuldeischers eene schikking te treffen, zou hebben veroorzaakt zoodat ook iu eene sigarenfabriek waarin de kassier deelhebber washet werk moest worden gestaakt. Bij den bedoelden persoon werden de glazen ingeworpen, en bij kon zich niet, zonder geleide der politie op straat vertoo- nen. De Gemeenteraad heeft eene verordening op de samen scholingen vastgesteld en doen afkondigen. Den 5 's avonds heeft de burgemeester te vergeefs getracht de volksmenigte te doen uiteengaan. Hij werd uitgejouwd en heeft daarom, zegt men zijn ontslag gevraagd. Rechtszaken. De fiooge Raad heeft, den 9 uitspraak gedaan in de procedures van de Amsterdamsche Kanaal maatschappij en den Commissaris des Konings in Noord holland tegen M. C. Stembert-Beu'man c. s. betreffende de onteigening vau eenige gronden en van laatstgenoemde tegen genoemden commissaris en dezelfde maatschappij aangaande eene schadeloosstelling uit het, eerste proces voortvloeiende. De Raad heeft, de voorziening niet-ontvankelijk verklaard voor zooveel betreft het interlocutoir, en haar verworpen voor zooveel het eindvonnis aangaat. De rechtbank iu den Haag heeft den 9 den apotheker Blom wegens diefstal van sulphas chiuicus uit de apotheek van het Aut, tot, 1 jaar eenzame opsluiting, en zijn mede plichtige bbach, die het gestolene verkocht, tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te Deventer heeft den 10 dr. J. v. Kloten op nieuw schuldig verklaard aan laster en hem veroordeeld tot 15 dagen eenzame opsluitingf 300 boete en aanplak king van het vonnis te Groningen, Winschoten en Bloe- mendaal. Staats-loterij. Trekking der 5'. klasse, 1*. week. No. 19786 f 100,000, No. 15186 25000, No. 15569 f 10000, No. 2761 f 5000, No. 13632 1500. No 223, 3537, 6921, 6989,8147,8260, 9730, 12199, 12406, 12601, 19828 ƒ1000. Kolonicn. Voor de noodlijdende christenen in Perzie is te Batavia 7505, te Samarang t 2450, te Soerabaya f 6312 bijeengebracht. PER TELEGRAAF', 's Gravenhage, 14 Sept. Staten-Generaal. 2e. Kamer. In de sluitingsrede heeft de minister Geertsemaonder de oorzaken van hef, minder tot stand gekomenevooral gewezen op liet verlies van den uil stekenden staatsman die gedurende meer dan een vierde eeuw onmi kenbaar grooten invloed op de ontwikkeling onzer staatsinstellingen heeft uitgeoefend. Geheel onvruchtbaar was de zitting echter nietblijkens verschillende aangenomen wettenwaaronder de afkoopbaarstelling der tienden. Voor het letterkundig gedeelte van het hulp-apothekers examen is geslaagd de heer P. A. F. Schouten. De lieer C. Keysper herdacht den 8 met zijne betrekkin gen en enkele belangstellende collega's zijn op 1 Sept. ver vuld 25jarig hulponderwijzerschap aan de stads-armensehool. Vóór zijne aanstelling alhier was hij reeds 22 jaren aan het onderwijs verbondenzoodat hij daaraan met onbezweken ijver reeds 47 jaren gewijd heeft,

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2