l'Yanki'llk. {■root ltriUaiijc en lerlund. ^ivctEesi «'ss doorwegen. Oosieni*t{k-llong&i*!ic. Zwitserland. les't'CBiigde State». iiiniicidand. bij de feesten vertegenwoordigde natiën. Den 16 is de Ko ning vergezeld van den graal' v. Vlaanderen, te Gent geko men waar liij dadelijk eene revue hield over de vreemde vrijwilligersde burgerwachtwaarbij ook andere belgische steden vertegenwoordigd waren, en liet. garnizoen. In den loop van den dag zijn nog vele engelsohenederlaudsobe en luxemburgsche schutters in de stad gekomen, 's Namiddags is door de stad een prachtig'banket aan de vreemdelingen aan geboden, waaraan ook door den Koning en den graai v. Vlaan deren is deelgenomen. Des avonds was de gelieete stad schit terend geïllumineerd. De voor den schietwedstrijd uitgeloofde prijzen hebben te zamen eene waarde van 40000 fr. Als eene vermakelijke bijzonderheid wordt medegedeelddat de en- gelsche vrijwilligers bij hunne aankomst aan de belgische kust tot hunne verbazing werden opgewacht door eeiiige agenten der engelsche politie, die op de stoomboot weldra eenige hun welbekende zakkenrollers wisten te ontdekken, welke te Gent hun handwerk met voordeel dachten uitteoefenen, maar thans in dit voornemen verhinderd werden. Het Journal Officiel van den 11 deelt eene opgave mede omtrent de opbrengst van 's Rijks middelen gedurende de eerste helft van 1872, welke opbrengst 88,597,000 fr. ruim 22 milj. fr. voor de oude en ruim 06 milj. voor de nieuwe belastingen beneden de raming is gebleven; maar die mindere opbrengst was voorzien en is het gevolg van vooraf opgedanen voorraad en van sluikenj. De opbrengst der nieuwe belastingen op tabaktheekoffie en cacao is sedert belangrijk toegenomen, zegel en registratie zijn de raming met 18 miljoen te boven gegaan, zoodat waarschijn lijk met het einde des jaars het bedrag der raming zal be reikt worden. Men verneemt dat de prinsen van Orleans ten behoeve van de Republiek van hunne aanspraken zouden hebben afstand gedaan. De heer Casimir Périer zou hen in zijne woning te Pont-sur-Seine ontvangen hebben, en naar aanleiding daar van behelst l'Aube een naar men meent door dien oud-mi nister geïnspireerd artikel, waarin gezegd wordt: „De heer Casimir Périer maakt er geen geheim vandat hij het te genwoordige bewind ondersteunt; dat hij het versterkt en beves tigd wenscht te zien; want hij is er van overtuigd dat eene monarchie thans onmogelijk is en dat v0or Prankrijk geen heil bestaat dan in de vestiging eener verstandiglijk conser vatieve republiek. De prinsen van Orleans weten zeer wel, hoe de heer Périer denkt; zij zijn te goede franschen om naar een ander doel te streven en om zich als pretendenten optewerpen." Te Marseille zouden den 11 stierengevechten plaats heb ben en had zich eene ontelbare volksmenigte in een daartoe geïmproviseerd eirque vereenigd. De eerste stier echter, die naar buiten gebracht werd sprong onmiddelijk over de af scheiding en onder het publiek waaronder groote ontstelte nis en verwarring ontstonden. Een 18jarig jongeling was moedig en behendig genoeg om het dier bij de hoorns te nemenwaarna het naar zijnen stal werd teruggebracht. Het publiek echter was op de toreadors zoo vertoornddat het geheele cirque vernieldde stallen geopend en de stieren in vrijheid gesteld heeft, welke gelukkig den weg naar Aix, en niet dien naar Marseille zijn ingeslagen, en vóór den avond op een na alle doodgeschoten zijn. De maire van Chalous-sur-Marne heeft, doen aanplakken eene mededeeling aan zijne medeburgersdat hem door de fransche intendance en door de pruisiscbe militaire overheid is aangezegd dat in de maand September rondom Chalons groote militaire manoeuvres zullen plaats hebben, en dat de inwoners behalve het garnizoeninkwartiering zullen moeten verschaffen aan 89 officieren 2303 onderofficieren en soldaten en 471 paarden. „De maire rekent stellig (zegt hij) op de medewerking zijner medeburgers en spoort hen aan om ook nog dezen laatsten last te dragen met de berusting en va derlandsliefde waarvan zij sedert 2 jaren zoovele bewijzen gegeven hebben." De heer Thiers heeft den 13 met, zijne echtgenoot, Havre bezocht en is aldaar door eene groote menigte met luide toejuichingen ontvangen. In zijne gesprekken met, leden van den gemeenteraad heeft hij verklaarddat de Algemeene Raden voor een miljard aan openbare werken gevraagd heb ben een bedrag 't welk Frankrijk thans niet bijeenbrengen kan zoodat n en zich tot het noodzakelijke bepalen moet, en dat is voor Havre de verbreeding van deu havenmond en de vergrooting van het bassin der Èuredat de invoering der nieuwe belastingen wel bezwaarlijk is, maar dat zij tot, her stel van het evenwicht in de begrooting uoodig waren; dat er goede tijdingen uit Engelaud gekomen waren dat hij het vrije verkeer niet wilde vernietigen en dat men het wel eens zou worden. Tot het syndicaat der reeders heeft, hij eene aanspraak gehoudenwaarin hij o a. deed uitkomen, dat de zending van twee engelsche fregatten naar Havre getuigde van Engelands groote sympathie voor Frankrijk, eene sympathie welke van dubbele bet,eekenis was, nu zij betoond werd on middelijk na de te Berlijn gehouden bijeenkomst der drie Keizers. Ten slotte van deze aanspraak bevestigde de heer Thiersdat hij van de Keizers van Rusland en Oostenrijk de meest bevredigende verzekeringen had ontvangen met betrek king tot de genoemde bijeenkomst, waaraan deze Vorsten niet zouden hebben deelgenomenindien zij als een blijk van vijan delijke gezindheid jegens Frankrijk had moeten opgevat worden. De heer Thiers heeftbehalve de autoriteiten ook de état- majors der beide engelsche schepen die zijne uit.noodiging tot een diner te Trouville wegens het vertrek van het eskader moesten afslaan ten gehoore ontvangen, een banket op het, raadhuis bijgewoond en vervolgens de stad en hare haven bezichtigd en daarbij tevens de americaansche korvet de She nandoah bezochtwaarna hij naar Trouville is teruggekeerd. Het Journal Officiel van den 14 maakt, belanghebbenden indachtig op het nog niet uit den weg geruimde verschil van opvatting omtrent art. 2 van het vredestractaat, van 10 Mei 1870 en art. i der conventie van Frankfort. De duitsehe regeering meentdat niet alleen de in Elzas-Lotharingen geborenmaar ook de daar feitelijk domicilie hebbende per sonen vóór 1 October naar Frankrijk verhuizen moeten willen zij niet voor duitschers gehouden worden en dat de minderjarigen slechts na bekomen handlichtingen niet met medewerking hunner wettige vertegenwoordigers, het recht hebben om te opteeren. De mini-ter van koophandel heeft,, bij besluit van 14 Septem ber, den invoer in en den doorvoer door Frankrijk verboden van runderen van het grijze of steppen-ras en van alle daar van afkomstige voorwerpenalsmede van runderen van alle rassenafkomstig uit Rusland, Noord-Duitschland Oosten rijk, Hongarije en de Donau-Vorstendommen. De invoer van runderen uit andere streken zal niet mogen plaats heb ben dan na een nauwgezet onderzoek door de douanen. De japansche gezanten hebben den 11 met de voornaamste leden van hun gevolg de City van Londen bezocht,alwaar d: lord-mayor hun achtereenvolgens naar de onder den naam vui Christ's Hospital bekende inrichting van onderwijs, naar d St. Pauls-kerknaar de Engeh ehe Bank, naar het stads- h us en naar zijne residentie, het Mansiou-House geleid heeft. Verscheidene leden van het gezantschap spreken en vetstaan bet, engelsck vrij goed. Onlangs is in het Trafalgar-Square te Londen weder eene demonstratie van werklieden gehouden, welke de bebouwing van woeste gronden en de afschaffing der jachtwetten be pleiten moesten waarin onder anderen werd beweerd dat de runderpest slecht een voorwendsel was om den invoer van buitenslands te kunnen verbiedenwaardoor de prijzen van inlandsch rundvleesch en dus ook de huishurenhoog ge houden zouden worden. De heer Cardwellminister van oorlog, heeft den 13 Sep tember 11., in een der localen van zijn departement, een groot banket gegeven aan de officieren, die aan de najaars-manoeu vres hebben deelgenomenen aan de vreemdelingendie dezelve hebben bijgewoond. De prins v. If alesde hertog van Cambridgede hertog van Tectc en prins Edward van Saksen-Weimar behoorden tot de gasten. Den 13 heeft de tweede verkiezing van een lid voor het Huis der Gemeenten onder de werking der Ilallot-aden wel te Presronplaats gehad. De uitslag is geweest, dat de heer John llolker, de candidaat der conservatievenver kozen is met 4542 st„ tegen den lieer German, den candidaat der liberalendie 3824 st. verkreeg. Het kiesdistrict telt ongeveer 10,450 kiezers. Volgens tot den 13 loopende berichten, had in het oostelijk gedeelte van Yorkshire de veepest zich reeds op 6 verschil lende hoeven voorgedaan. Ten gevolge van den hoogen prijs der steenkolen hier te lande worden thans voor het eerst steenkolen uit Duinkerken naar Engeland uitgevoerd. Er is namelijk in genoemde haven reeds een begin gemaakt met het versohepen der 250,000 ton steenkolen, welke de eigenaars van mijnen in het departement van de Straat van Calais op zich hebben genomen, aan britsche firma's te leveren. De prinses van Wales is den 14 met hare kinderen en haar gevolg van Denemarken te Londen teruggekomen en aan de spoorwegstation van Charing-cross door den prins van Wales opgewacht. De werkstaking der bikkersknechts te Londen is bij min nelijke schikkingwaarbij de bazen de eischen der gezellen zoo goed als alle hebben ingewilligdgeëindigd. De Koningop zijne terugreis van Aken te Malmoe aan komende gevoelde zich zoo vermoeid dat hij den 17 ge noodzaakt waszich te bed te begeven. Ilij bracht den nacht tamelijk rustig door, maar is den volgenden avond overleden. Karei XV was den 23 Mei 1826 geboren. Zijne dochter met den Kroonprins van Denemarken gehuwd zijnde wordt hij opgevolgd door zijnen oudsten broeder (Oscar II), die hij zoons heeft. De Keizer is op zijne terugreis van Berlijn naar Weenen op alle stations door de bevolking met luide toejuiching be groet. Den 13 is Z. M. naar Pestk vertrokken. De zittingen der Delegat.iën zijn aldaar geopend. De oosteurijksclie heeft tot voorzitter en ondervoorzitter verkozen den heer Hopfen en graaf Palkenhaynde hongaarsche graaf Anton ilajlath en de heeren Bela en Perceel. Ilet, aan de Delegation voor teleggen budjet van oorlog heeft tot, eindcijfer ruim 97 miljoen, zijnde ongeveer 4 miljoen hooger dan ten vorigen jare. Graaf Andrassy heeft het door zijnen voorganger, graaf v. Beast bijna tot nul gereduceerde geheime fonds voor buit. zaken weder op de oude hoogte gebrachtniet om op de dagblad pers invloed uitteoefenen, maar voor „staatkundigeinformation." Graat Salopis heeft in de, den 14 door degeneefscie vier schaar gehouden zitting, de dien dag geteekende uitspraak voorgelezenwaarbij wordt verklaard „dat overeenkomstig art. 11 van het tractaat van Washington, daarmede volledig, 1 volkomen en voor goed beslecht zijn al de in het genoemde tractaat vermelde eischendie aan de vierschaar zijn voor gelegd," terwijl „elk dier eischen, welke niet aan de vier schaar is voorgelegdvoortaan zal worden aangemerkt als voor goed beslechtuitgesloten en onaannemelijk." De schadevergoeding ter zake der Alabama en der Florida is met 4 tegen 1 die ter zake der Shenandoah met 3 tegen 2 st. toegekend. Met alg. st. is uitgemaakt, dat deze beslis singen ook gelden omtrent de 4 hulpschepen der Alabama en der Florida. Al de andere eischen zijn verworpen, die wegens de daden der Retrilution met 3 tegen i, en wegens 10 andere kaperschepen met alg. st. Met, 3 tegen 2 st. is beslistdat, er geen grond bestaat om aan de Yer. Staten eene vergoeding toetewijzen van de kosten van het nazetten der geconfedereerde kruisers omdat die kosten niet van de overige oorlogskosten kunnen worden onderscheiden. De aan America toegekende schadevergoeding bedraagt 15,500,000 dollars in goud. De eisch van America bedroeg 45} miljoen dollars. Sir A. Cockburn (de engelsche scheidsrechter) heeft geweigerd het vonnis te ondertoekenen en een afzonderlijk oordeel opgesteld, waarin alleen Engelands verantwoordelijk heid voor de door de Alabama toegebrachte schade wordt erkend. Het, welslagen der vierschaar is door 22kanonschoten, onder het opheffen der vlaggen van Zwitserland, Engeland en Americaaangekondigd. Cernetseen dorp in het kanton Grauwbuuderlandis in de vorige week zoo goed als geheel afgebrand immers 115 huizen zijn verbrand en slechts de kerk en een 15tal eenigszints afzonderlijk staande huizen zijn gespaard. Er zijn bij de ramp geene menschen omgekomen. §|Min;e. Op den spoorweg tusschen Barcelona en Valencia nabij Fraga is den 9, ten gevolge eene door zware regens veroor zaakte landafschuivingeen trein ontspoord, ten gevolge waarvan 16 personen omgekomen en 25 gekwetst zijn. Ook is te Fraga een vaartuigaan boord waarvan zich 40 men schen bevonden omgeslagen en slechts 3 der opvarenden zouden gered zijn. De Impartial heeft vernomen, dat, de genl. Cathelineau te Bayonne een onderhoud zal hebben met, baron Tindalge wezen chef der gensdarmerie van Keizer Maximiliaan van Mexicoten einde zicii met elkander te verstaan omtrent een nieuw ontworpen carüstiscben opstand. Het blad meent te weten, dat Cabrera weigert aan die beweging deel te nemen. Ten gevolge van herhaaldelijk door de carlisten gepleegde aanslagen tegen de ma hiuisten vau de spoorwegen tusschen Barcelona en Saragossa, heeft het personeel dezer spoorwegen geweigerd, op den van Barcelona vertrekkenden trein dienst te doen. Den 15 is de zitting der Cortes door den Koning geopend. Z. M. verklaarde, dat de betrekkingen van Spanje met de andere mogendheden bevredigend zijn maar dat die met den Paus nog niet, gevestigd zijn. Hij uitte de hoop, dat de Paus overtuigd zou worden van de oprechtheid van zijnen eerbied voor diens geestelijk gezag, maar tevens van zijn vast besluit om overeenkomstig den geest des tijds te leven en om de beslui ten te handhaven, die door liet spaansche volk zijn vastgesteld. De regeering zal de in sommige provinciën bestaande bij zondere wetten eeibiedigen en eene wet tot regeling der bestraffing van de carlistische opstandelingen indienen. Naar Cuba zal de noodige troepenmacht gezonden worden om aan den opstand aldaar een einde te maken en wanneer dit ge schied iszullen de toegezegde vrijheden en hervormingen op Cuba ingevoerd worden. Een groot, aantal intedienen wetsontwerpen werden aangekondigdbetreffende de geld middelen de rechtspleging, deu handel, het, leger, het on derwijs. Omtrent, den stand der geldmiddelen zal de geheele waarheid worden medegedeeld en er zal eene schikking wor den aangeboden met de houders van staatsschuldbrieven, ten einde de betaling der interesten te verzekeren De con scriptie zal worden afgeschaft zoowel voor de land- als voor de zeemacht; de algemeene dienstplichtigheid zal worden ingevoerd de zeemacht zal gereorganiseerd worden en het oorlogsmateriaal zal overeenkomstig den tegenwoor- digen stand der wetenschap worden verbeterd; het leger /al sterk genoeg gemaakt worden om de veiligheid van liet land te verzekeren, maar daarbij zal op de hulpmiddelen des lands gelet worden, opdat de schatkist niet te zwaar worde belast. 's Avonds hebben de leden van de meerderheid eene bij- j eenkomst gehouden en den heer Rivero tot hunnen candi daat voor het presidentschap van het Huis der Afgevaardig den en den heer Figuerola voor dat, van den Senaat verko zen. De president-minister, de lieer Zorillaheeft eene rede gehoudenwaarin hij zeidete willen regeeren niet voor eene partij maar voor het land. Er zijn 12 miljoen Span jaardenheeft hij gezegd die tot geene partij behooren. Deze wil hij tot, zicli trekken. Hij heeft plechtig verklaard, dat hij als minister de dynastie van Koning Amadeus zal verdedigen en dat hij voor de poorten van het paleisdes noodigzou willen sneuvelen. Den 12 heeft te Nieuw-York eene groote demonstratie van demoeraten en liberalen plaats gehad ten gunste der candidatuur van den heer Greeley voor het, Presidentschap. Te Baltimore hebben 5 faillissementen plaats gehad met een gezamenlijk passief van 3 miljoen. Te Nieuw-Orleans heeft den 25 Aug., even als eenigen tijd geleden te Nieuw-Yorkeene demonstratie plaats gehad van voormalige inwoners van den Elzas en Lotharingen ten voordeele van Frankrijk. Zij bestond in een optocht, waaraan 3000 menschen deelnamen. De Koning is den 13, na een verblijf van 3 maanden in Zwitserlandin de residentie teruggekeerd. Prins Frederilc is den 14 uit Duitschland in den Haag teruggekomen. Staten-Generaal. Den 16 heeft de Koning de zitting der Kamers geopend. Uit de toespraak van Z. M. bleek dat de uitgaven voor bet volgende jaar behalve die voor den verderen aanleg der Staatsspoorwegen, zonder buiten gewone middelen bestreden kunnen wordendat bij de be grooting gelden worden aangevraagd voor die verdedigings werken omtrent welker noodzakelijkheid geen verschil van gevoelen bestaat; dat voorstellen zullen worden ingediend tot wijziging der wet op de nationale militie, tot uitbreiding van het kiesrechttot, verbetering van eenige punten in onze wetboekentot ondersteuning van ondernemingen ter verbe tering der middelen van gemeenschap in Oost-lndie en tot liet verschaffen van krachtiger hulp aan de west-indische be zittingen. Den 19 - I eeft de minister van justitie liet ministerie bij de 1'. Kamer ingeleid. De Kamer heeft, baar adres van antwoord op de troonrede (grootendecls weerklank) niet alg. st. aangenomen. Naar aanleiding van den in liet adres voor komenden wenschdat de maatregelen tot bestrijding der besmettelijke veeziekte doel zouden treffenverklaarde de minister var. binn. zakendat maatregelen beraamd worden tot, beperking van den in- en doorvoer van vee. De 2e. Kamer beeft den 17 tot candidaten voor bet voor zitterschap verkozen de heeren Oullertmet 42 van de 73, Storm van 's Gravesande met 47 en Cremers met 38 van de 72 stemmen. De Koning heeft daaruit benoemd de heer Dullert, die den 19 zijnen betrekking aanvaard, en hij de mededeeling der keunisgevin? van liet overlijden van Thorbeeke eene warme hulde aan den overleden staatsman gebracht beeft. De vroeger ingediende wetsontwerpen tot buitengewone aanschaffing van artillerie-materieeltot -voltooiing van het vest iugstelseltot aanleg van spoorwegen op J avaop de naamlooze vennootschappen en op de nationale militie zijn ingetrokken. Ingekomen zijn wetsontwerpen tot onteigening van perceelen te Groningenverbetering van den waterweg van Zwolle naar zee. toekenning van pensioen aan de beide dochters van Thorbeeke, onteigening ten behoeve van den spoorweg van Amersfoort naar Zutphen. aanvulling der alge meene wet van 26 Aug. 1822vaststelling der indische begrooting voor 1873. Den 20 is de Staatsbegrooting ingediend. Bijzonderheden daaromtrent moeten wij wegens plaatsgebrek tot een volgend Nr. uitstellen. De indische begrooting bedraagt in uitgaaf 04.967,210, in ontvang f 115,291,9S5, zoodat voor bijdrage aan 's Rijks schatkist kan worden bestemd f 10,324,775. Vergeleken met, 1872 is de raming f 4,110,737 minder dan dat jaar. Er worden gelden voorgedragen voor den aanleg van spoorwe gen op Sumatraalsmede omnevens de 2 bestaandenog 4 kweekscholen voor inlandscke onderwijzers opteriohten, elk van 50 leerlingen. Benoemingen. Tot, hoogleeraren zijn benoemd in de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren te Leiden dr. J. P. If. Land, thans hoogleeraar aan het atheneum te Amsterdam in de faculteit van godgeleerdheid te Groningen dr. D. Chantepie de la Saussayepredikant te Rotterdam en dr. F. WB. v. Bellpredikant te Amsterdam in de medische faculteit te Leiden dr. G. D. L. üu'ét te Amsterdam. Tot burgemeester van Gorinehem is benoemd A. Koorden- broek thans burg. van Medemblik. Belastingen. Door de kamer van koophandel te Win schoten is een adres gericht aan den minister van financiën, houdende verzoek tot, afschaffing der patentwet. Spoorwegen. De directie der Rijnspoorweg-maatschappij heeft van den gemeenteraad van den Haag vergunning ver zocht om haren spoorweg over de kosteloos afiestane ge meentegronden te mogen doortrekken tot Schcveningen. Zij is voornemens den weg gedurende de 4 zomermaanden te exploitèeren. Scheepvaart. Van den nieuwen waterweg van Rotterdam naar zee is in Augustus door 93 vaartuigen gebruik gemaakt. Den 18 is, in tegenwoordigheid van 's Konings commissa rissen in Groningen en Drenthe, van den burgemeester van Groningen en van zeer vele belangstellenden, een begin ge maakt met de opruiming van den dam hij Bareveld. Handel. Den 17 is te Rotterdam opgericht, eene naam looze vennootschap, onder den titel >an „Rotterdamsche Handels-Vereeniging," met een door de oprichters volteekend kapitaal van 15 miljoen, ten ioel hebbende bet, doen van- alle ondernemingendie strekken kunnen om den handel de scheepvaart, en de industrie van Nederland in liet alge meen en van Rotterdam in het bijzonder te bevorderen. Nieuwe Ondernemingen. De koninglijke goedkeuring is verleend aan de vennootschap „Amsterdainsche Omnibus- Maatschappij." aanvankelijk opgericht met een kapitaal van f 75000in aaudeelen van IÖ00. Onderwijs. De gemeenteraad van Aclitkarspelen (ruim 9000 zielen) heeft bepaalddat aan de dorpenwaar men eene bewaarschool wenscht opterichten eene subsidie van t 500 zal worden verstrekt voor liet, stichten van een geschikt locaal. Feesten. Te Medemblik heeft den 16 de jaarlijksche harddraverij plaats gehad waaraan 18 paarden deelnamen; de prijseen kristallen middelstuk is behaald door de Su sanna an 7'. Schilder, de eerste premie door de Vlieg van C. Eekende tweede premie door de Frans van de Graaf. Vóór den aanvang der harddraverij is een ingezeten, die zich op de baan bevonddoor een paard overreden, en is hij aan de gevolgen daarvan overleden. Het feest is door een vuur werk besloten. Kermis. Bij den gemeenteraad van 's Gravenhage zijn adressen van verschillende kerkbesturen ingekomende af schaffing der kermis verzoekende. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 13, overeen komstig het voorstel van B. en W.. afwijzend beschikt op een adresonderteekend door 83 „stedelingen én kermisrei zigers," verzoekende dat de kermis met eenige dagen verlengd worde. Tevens heeft de Raad, insgelijks overeenkomstig het besluit van het dagelijksck bestuur, besloten, aan belangheb benden de helft van het door hen betaalde markt.geld te res- tituëeren. Aanbestedingen. Den 13, te Zwolle, voor rekening van den Staat, het. bouwen van 4 lioevenaarswoningen met, bijge bouwen op het, Rijks-gesticht Ommerschansminste inschr. L. Krook te Zwolle, voor 38,881. Den 13, te Andijk, bet bouwen eener keik en pastorie voor de aanstaande hervormde gemeente aan den Uosterdijk, aan Jde Vries te Enkhuizen, voor f 17340. Den 16, te Amsterdam, door de Holl. Spoorwegmaat schappij het maken van kunstwerken met een gedeelte der aardebaan tussclier, Hilversum en Amersfoort en tusschen Hilversum en Ut,recht, minste inschr. H. Schaufsma te Har- lingen voor 292,000. Den 17, te Utrecht, door de pastoors der r. c. gemeente, bet bouwen van 16 woningen voor den arbeidenden stand, minste iusclir. A. IV. Vermeulen, voor f 10397. Voor liet uitdiepen van grond op het nieuwe terrein te Venlo voor den Keulen-Mindener-spoorweghet leggen en leveren van rails en dwarsleggers alsmede het aanleggen van een nieuwen weg van het station naar de stad, is aannemer geworden Th. Bloemenvoor f 40000. Bouwwerken. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft met alg. st. beslotenom de nieuwe hoogere burgerschool voor 250 leerlingen, geraamd op f 150,500, te bouwen op het terrein van het gebouw der voormalige armeninriehting, en om f 24000 te besteden tot, egaliseering en bestrating van het terrein bij het badhuis te Seheveningeubestemd tot opbouw van villa's volgens het ontwerp- Outshoorn. Den 19 is te Amsterdam aan de Lijnbaansgracht de eerste steen gelegd der „Arasterdamsche Diamantslijperij," bestemd voor 284 slijpers. Giften. Bij ds. Kits van Heyningen te Deventer is uit Dordrecht ontvangen i bankbiljet, van f 1000 voor de kerk stichting te Okkenbroek en 1 dito voor het Maurits-weeskuis te Blokzijl. De groote industrieel WA. Schollen te Groningen heeft, ter gelegenheid van zijn 25jarig huwelijksfeest, f 1000 aan de ambachtschool aldaar geschonken en voor elk volgend jaar eene gelijke som toegezegd. Arbeiders-kwestie. Deiï !2 hebben de 400 werklieden in de fabriek van de heeren van Heek en Co. te Enschede loonsverhooging gevraagden toen dit geweigerd werd den arbeid gestaakt. Dewijl men voor baldadigheden beducht was, zijn de noodige maatregelen van \oorzorg genomen. Het te Enschede gestationeerde detachement huzaren is met 25 man versterkt, en de schutterij is onder de wapenen geroepen. De nacht is echter rustig voorbijgegaan en er zijn geene on geregeldheden voorgevallen. Den 16 hebben ook de arbeiders van de heeren Scholten en Zonen, om dezelfde reden als bij de heeren v. Heekhet werk gestaakt. Het departement van bet, Aut te 's Hertogenbosek heeft besloten tot, bet oprichten eener hulpbank, waar kleine werk bazen en neringdoenden voorschotten zullen kunnen bekomen tot, een bedrag van f 200. Rampen. Den 15 zijn te Grevenbieht bij Maastricht 3 woonhuizen met voorraadschuren afgpbrand. Alles was ver- zeuerd. Den 12 is het woonhuis van B. C. van Mill, tapper en winkelier te Anna Paulownapolder, met den inboedel verbrand, terwijl re bewoners afwezig waren. Onderscheidene omstan digheden doen vermoeden, dat hier brandstichting heeft plaats gehad. In den laten avond van den 19 is de kolossale, in een groot deel van Noordhollaud zichtbare dagbaak op bet duin nabij Egmond door den bliksem getroffen en in de ascli gelegd. Misdrijven. De kapitein-kwartiermeester bij het regiment grenadiers en jagers te 's Gravenhage beeft den 11 den ser geant-schrijver v. d. H. uitgezonden met een som van f 2600, om daarmede leveranciers te betalen. Genoemde sergeant liet sedert niets van zich kooren waarop de politie den 12 van de zaak in kennis werd gesteld en den sergeant aanhield; zij bevond echter, dat, deze niets meer van het ontstolen geld in zijn bezit had daar hij op zijne beurt bestolen was door zijnen vriend v. d Win wiens buis men nog ^2000 terug vond. Beiden zijn in handen van de bevoegde macht gesteld. Zaterdag-avond was de bakker A. IV. Meyer, in de To rensteeg te Amsterdam met zijn gezin uitgegaanevenzeer als de 4 knechts en 2 dienstmeiden. Te ongeveer ha.f één ontdekle een nachtwacht brand in hel huis. Met hulp van anderen werd de huisdeur opengeloopenmen bevond toen dat, de kamer boven den winkel in brand geraakt was. De brand werd spoedig geblusckt. Eenigen tijd later kwam de bewoner zeli terug en bemerktedat een effectentrommel die, naar zijne opgavevoor eene waarde van 10,000 had bevat.ledig en in verwrongen toestand in den winkel lag. Een bakje met f 1200 was mede verdwenen, maar een Hor loge en oorbellen die zich in de nabijheid hadden bevon den, waren niet aangeroerd. Volgens de buren waren kort vóór het, ontdekken van den brand 2 personen op de bewuste kamer gezien. Rechtszaken. Het hof van Friesland heeft P. G. Vierhoeven, hulpbrievenbesteller te Steenwijkwegens verduistering van acten en beseheiden hem in zijne betrekking door de re geering toevertrouwd, veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf en de kosten van liet geding, invorderbaar bij lijfsdwang. liet, hof 'mn Noordbrabant, heeft den 17 J. L. M. te Oss, wegens bet, als openbaar ambtenaar verduisteren van gelden aan hei, Rijk en aan een bijzonder persoon bchoorende, ver oordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf en f 400 boete, of bij wanbetaling 3 maanden gevangenisstraf. Het hof van Noordliolland heeft den 16 schuldig verklaard A. V. aan 210 en J. J. V. aan 2u9 valschheden in geschriften van koophandel en beiden aan het 209 maal des bewust ge bruik maken van die stukkenen hen veroordeeld beiden tot 5 jaren tuchthuisstraf, te zamen in de kosien van het geding geschat op 1966,71 den eerste bovendien tot betaling van 419 en den laatste van 418 boelen elk van 50, met sub sidiaire gevangenisstraf van hoogstens één jaar. De Neder- landsche Bank heeft door genoemde valschheden eene schade

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2