No. 41. Vierënzeventigste Jaargang. 1872. ZONDAG 13 OCTOBER. ©fftctccl (Bcbecltc ifiolittcfc ®ocntc(il. SêHcffcIijftschc ijcctcfitcu. Duitschlami. Hcljrie. Frank rifk. L .1 A It S C H 0 U AA Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 5* franco per post f 0y80, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. h iaP De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in liet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. SCHOUW. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen mits deze ter kennis van de belanghebbenden, dat op Donderdag 17 October 1872, door den opzigter van den hout en de plantsoenen zal worden .gehouden de jaarlijksche schouw over de slooten, gelegen aan en langs perceelen onder deze gemeente, met uitnoodiging aan de betrokken eigenaars en gebruikers dier perceelentot voorkoming der straf als bij de verordeningen is bepaald voor het noodige zorg te dragen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 October 1872, De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, naar aanleiding van art. 11 van het reglement be tredende de Kamers van Koophandel en Fabriekenvastge steld bij K.K. besluit van 9 November 1851 (Staatsbïad No. 112) ter kennis van de belanghebbenden: dat op Donderdag 7 November 1872, des morgens van 10 tot 1 ureten raadhuize der gemeente de verkiezing zal plaats hebben van drie leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, in vervanging van de heeren H. J. Conijn, G. J. van Leeuwen en J. Vermeer, die als zoodanig met uit. December e.k., moeten aftredenterwijl de vasi gestelde lijst van kiesgeregtigden van af heden ter gemeente-secretarie, van des morgens 9 tot 2 ure, ter inzage voor de belanghebbenden is nedergelegd. Burgemeester en IVethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 October 1872. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. 't Is waar, nu de toespraak van Gambetta ons niet meer alleen uit verontrustende telegrammen bekend is, maar zijn eigen woorden ons worden medegedeeld, verkrijgt de zaak een geheel ander aanzien. Onwillekeurig is men genegen om te vragenis dat nu alles V Dat Gambetta een ander republi kein is dan de President der republiek, die eigenlijk in 't geheel, geen republikein is, maar den republikeinschen regeeringsvorm handhaaft als onder de tegenwoordige om standigheden in Frankrijk de eenig mogelijke, ziet, dat wisten wij toch reeds, en zoo kon ook zijn spreken niet wel in den geest zijn van den heer Thiers. Dat hij zijn toehoorders aan spoort om bij de verkiezingen geen republikeinen uit nood, maar republikeinen uit overtuiging naar de Nationale Ver gadering te zendenkan ons ook al niet bevreemden. Als men nu eenmaal volbloed-republikein iskan men al niet anders dan de kiezers waarschuwenwanneer er gevaar bestaatdat Bonapartisten en Koningsgezinden zullen trachten onder de republikeinsche vlag in de Kamer te komen. Ten slotte blijkt dan ook deze opmerking volkomen juist te zijn, dat de reden waarom deze redevoering zooveel beweging heeft veroorzaakt, alleen hierin bestaat, dat de toestand van Frankrijk letterlijk niets kan verdragen. Was de meerderheid werkelijk republikeinschgezind dan bestond er geen de minste grond om den redenaar van onvoorzichtigheid te beschuldigen. Thans echter schijnt het, dat de meerderheid republikeinsch is op de wijze van den heer Thiers, omdat er voor het oogenblik niets beters is te vinden. Bladen als het Journal des Bébats schijnen het daarom hoogst gevaarlijk te achten, de banier der republiek hoog te verheffen; velen, die haar thans nog volgen als van twee kwaden het minstezouden dan wellicht afgeschrikt worden en terugkeeren. Men schijnt de republiek alleen houdbaar te achten door zich zoo weinig mogelijk republikeinsch te toonen Nauwelijks mag haar naam genoemd worden. De aanneming van de republiek schijnt voor velen nog niets anders te zijn dan de erkenning dat de troon van Frankrijk ledig staaten dat het oogenblik nog niet is gekomen om hem door deze of gene te doen bezetten, geenszins de verklaring dat de troon afgebroken en weg genomen moet worden. Maar dat is toch een treurige toestand, en de stichting van zulk een republiek de bijeenkomst van een zoo gestemde Kamer moet toch ook voor mannen met eenige overtuiging voor eiken oprechtenzij het dan ook minder vurigeu en opgewonden voorstander van de republiekeen schrale troost zijn. Deze opmerking ligt inderdaad voor de handen al spoedig zou men geneigd zijn er deze aan te verbinden, dat Gafnbetta toch eigenlijk gelijk heeft, en die anderen, immers ook republikeinen, verkeerd doen met hem te berispen en zijn taal te veroordeelen. Doch als zij nu werkelijk de overtuiging hebbendat de toestand des lands zoo en niet anders is dat Frankrijk er ten hoogste toe gebracht zal kunnen wor- dennog eens de proef te nemen met de republiekschoor- j voetend en bedeesd, omdat eigenlijk èn repubiekèn republi keinen bij de burgerij verdacht, schoon dan ook ten onrechte verdacht zijn van niets anders te kunnen voortbrengen dan onrustwoeling en onzekerheid Is het dan niet alleszins verklaarbaar, dat zij den man die daar roept: neen niets ten halvede zuivere republiek met al haar beginselen en ge volgen is het niet verklaarbaar, dat zij dien man liever zagen zwijgen, wetende hoe velen -hij zal afschrikken, die tot toetreding bereid zouden zijnals men hun zeineemt er de proef eens van gij verbindt u tot nietsgij weet zelf al niets beters, welnuik ben overtuigd dat het u mee zal vallen. Maar wat te zeggen van de straf, die de Fransche Minister van Oorlog aan een vijftal officieren van het garnizoen van Grenoble heeft opgelegdwegens het deelnemen aan de ma nifestatie ter eere van den republikeinschen redenaarZij zijn overgeplaatst naar een ander regiment, en op de plaats hunner nieuwe bestemming wacht hen zestig dagen arrest. Wat, hebben deze officieren dan toch gedaan, waardoor zij straf hebben verdiend Deel uitgemaakt van de particuliere, niet j openbare' bijeenkomst van ongeveer 600 personen ter eere van Gambetta, waarin deze de veel besproken redevoering heeft gehouden. Mag dan een officier geen deel nemen aan een bijeenkomst ter eere van een lid der Nationale VergaderingP Ja, maar men vergete niet, dat dat lid der Vergadering is Gambetta. Welnu? Die vurige republikein' Maa dan ij hij immers een voorstander van den bestaanden regeerings vorm en onderscheidt hij zich van zijn medeleden alleen hierdoor, dat hij het is met geheel zijn hart, met volle over- tuiging. Welk een land is toch dat Frankrijk Het Kei zerrijk stort iueen, en de republiek wordt uitgeroepen. Gam betta wordt Minister van Binnenlandsche Zakenen ijvert, onder toej niching van geheel het volkvoor de voortzetting' van den oorlog en de wapening der natie. Nog steeds is de republiek de regeeringsvorm des lands, Gambetta is niet meer Ministei, maar lid der Nationale Vergadering, hij doet een reis door het zuidoostelijk deel van Frankrijk, en houdt toe spraken waarin hij de Nationale Vergadering, zooals die thans is samengesteld, als uitgediend en tot niets meer nut be schouwt, en zijn geestverwanten aanmaant om in de nieuwe Vergadering toch geen halfslachtige wezens, geen bekeerlingen van gisteren of eergisteren, geen als republikeinen vermomde Bonapartistenlegitimisten of Orleanisten te kiezen maar mannen van beproefde beginselenop wier overtuiging men kan vertrouwen. Eenige officieren wonen de bijeenkomst bij, waarin een dezer toespraken wordt gehouden, en worden daarvoor gestraft. Had Gambetta dan oproer jrepredikt Had hij zich verklaard tegen de gevestigde orde van zaken? Neenhij begeerde die alleen wat meer geprononceerd, wat cj i v. meer zuiver republikeinsch. En nu moge men alles toegeven wat daar door voorzichtige en verstandige mannen tegen die toespraak wordt aangevoerd men moge den redenaar ver wijten dat hij te onverzoenlijk is, te veel uitsluit die zijn denkbeelden niet of slechts ten halve zijn toegedaanmaar is daar iets misdadigs in het bijwonen der bijeenkomst, iets misdadigs dat straf verdient? Doch die vijf toehoorders waren militairenen daarin liet, volgens de regeering de grond hunner veroordeeling. //De taak van het leger" zegt het Journal Official //in het, binnenland bestaat in het verdedigen der wet en in het hand haven der orde, en zij legt derhalve een strikte onthouding van alle staatkundige manifestatiën op. Dit, mag door niemand, die de eer geniet van den krijgsmansrok te dragen uit het oog worden verloren. Wij kunnen hierbij voegen, dat het corps officieren van het regiment der verplaatstendoor tus- schenkomst van de oudsten van eiken ranggeprotesteerd heeft tegen het door hunne kameraden in" den avond van 26 September gehouden gedrag." Nu blijkt van dat gedrag niets anders dan dat, de bedoelde officieren de bijeenkomst waarin Gambetta heeft gesproken, hebben bijgewoond. Maar was dan die bijeenkomst een overtreding der wet, en is de orde in Frankrijk van zoo teederen aard, dat zij door deze niet openbare bijeenkomst reeds wordt gestoord? Werd ooit onder het Keizerrijk een officier gestraft,, die een bijeenkomst had bijgewoond waarin een lofrede werd gehouden op den Keizer Moest ooit onder de Bourbons of de Orleans een officier boetenomdat hij een warme toespraak ter eere van den Koning had aangehoord? Hier zien wij een republiek die officieren straftomdat zij een opgewonden republikein sche redevoering aanhoorden en misschieu toejuichten. Maar in Frankrijk moet men dubbel voorzichtig zijn. Men herinnere zich wat onlangs te Parijs is gebeurden men zal gereedelijk toegevendat de krijgstucht er krachtig gehand haafd dient te worden. Eén vraag: is het wel de fout der Fransche maarschalkengeneraals, officieren en soldaten, dat zij een vaste politieke overtuiging hadden, of heeft zich in tegendeel het gebrek geopenbaarddat zijzonder zich veel met de staatkunde des lands in te laten de opgaande zon volgden, en hun degens en bajonetten ter beschikking stelden van hem die voor het leger zelf de beste vooruitzich ten aanbood De man van Sedan heeft in 1851 weinie moeite gehad om door middel van klinkende munt en rijke bezoldiging zich den bijstand van de noodige generaals te verwervenom in Parijs den troon van Frankrijk te ver overen. Generaal Magnan werd aanvankelijk van ijveri» Bonapartist een vurig koningsgezinde onder de Bourbons" en na de Februari-revolutie een oproerig republikein. Dit belette hem niet, 10,000 francs van den graaf van Chambord aan te nemen evenmin als later op den beruchten tweeden December 500.000 francs van Prins Napoleon. Kolonel Es- pinasse schreef een treffenden brief aan den Hertog van Aumale, waarin hij Prins Napoleon een avonturier noemdeen veer tien dagen later was hij bereid om ter wille van den coup d'état met zijn soldaten den toegang tot de zaal der Natio nale Vergadering aan de leden te beletten voor.... 10,000 francs op hand en den rang van brigade-generaal en adjudant van den Prins met 30,000 francs 's jaars. Plaats daartegenover de generaals met, een politieke overtuiging, de republikeiusche of Orleanistische, Cavaignac, Lamoricière, Bédeau, Changar- nier, Leflö en kolonel Charraswat is er op hun eerlijkheid en trouw te zeggen Dit schijnt men vooral Gambetta kwalijk te nemen dat hij den voorloopigen toestand niet wil aanmerken als de ware republiek, die eigenlijk nog voor goed gevestigd moet worden, en dat hij dit laatste werk wil opdragen aan een nieuw ge kozen Nationale Vergadering. In die meening staat hij geens zins alleen. Hebben vele monarchaaigezinde leden dezer Ver gadering er geen bitter verwijt van gemaakt tegen den Pre sident Thiers, dat hij van de Fransche republiek had gesproken als van een uitgemaakte zaak, terwijl toch volgens de over eenkomst van Bordeau die regeeringsvorm slechts voorloo- pig was aangenomen? Nu melden ons de dagbladen, dat' de afgevaardigde Duchatelgeen republikein maar een oud- Orleanist, bij gelegenheid van een schoolfeest een redevoering heeft gehoudenwaarin lijj verklaarde dat het lot des lands door een nieuwe Kamer moest worden beslist. Wanneer de proefneming met, de republiek voegde hij er bij onder dezelfde waarborgen van veiligheid en orde wordt voortgezet als tot dus verre het geval was, dan zou Frankrijk het groot- sche schouwspel opleveren van een volk, dat door eigen wil zich de vrijheid en een nieuw leven bereidt. Een oud-Orleanist, verkondigt alzoo bij een openbaar feest dezelfde vreeselijke stelling van ontbinding en nieuwe verkiezingen, als de repu blikein Gambetta. Laat ons hopen dat er geen officieren bij tegenwoordig zijn geweest; want. dit schijnt in Frankrijk tegen woordig ongeoorloold, dat zelfs leden der Nationale Vergadering, niet omtrent den regeeringsvorm zeivenmaar omtrent een of ander bijzonder punt van eenig aanbelangeen andere meening uitspreken, dan de heer Thiers, voorloopig Presi dent van den voorloopigen toestandis toegedaan. De vraag zelve: zaï de tegenwoordige Vergadering of een nieuw gekozene de republiek vestigen is van het 'grootste belang. Daarvan toch hangt v-ooreerst af, welk karakter die republiek zal hebbenin welken geest de nieuwe staatsre geling zal worden opgemaakt. Als de tegenwoordige Ver gadering het werk verricht, zal het zeker den volbloed- republikeinen weinig voldoen. Maar wat zou onder de tegen woordige omstandigheden voor het onrustigezoekende en tastende, weifelende en wankelende Frankrijk'beter zijn? Uit muntende organisateurs hebben de vurige aanhangers der republiek nog niet bewezen te zijn, en hoe de nieuwe Ver gadering samengesteld zal zijn, is nog volkomen onzeker. In elk geval is dit zeker, dat niet zoozeer de staatsregeling zelve, als de wijze waarop zij wordt uitgevoerd en toegepast, iii Frankrijk gelijk overal over het lot des lands zal beschikken. Wat zou een republikeinsche regeeringsvorm baten zonder republikeinen? W. v. d K De Keizer heeft aan de gravin Maria v. Vlaanderen en m de hertogin Helene v. Sleeswijk-llolstein het Kruis van verdiensten voor vrouwen verleend. De Bational-Zeitung verneemt van goederhanddat den fransehen minister van buitenl. zaken verleden vrijdag door den gezant van Duitschland is aangezegddat te beginnen met den 1 November, fransche onderdanen slechts dan binnen de grenzen van het Duitsche Rijk zullen worden toegelaten, wanneer zij in het bezit zijn van een geldigen, van een duitsch visum voorzienen reispas. Deze maatregel geschiedt als repre saille voor het voortdurend vorderen van passen aan de duitsche grenzen, hetgeen aan de andere grenzen van Frank rijk niet meer geschiedt. Pruisen. Prins Bismarck heeft op het laatste schrijven van don bisschop van Ermeland van 20 Sept. den 23 dier maand geantwoord met de kennisgeving, dat hij, vermits het incident van het Marienburger jubelfeest reeds tot het verledene be hoort, zich van verdere rechtstreeksche deelneming aan de briefwisseling met den bisschop onthouden moet en de ge- heele behandeling der zaak aan den minister van eeredienst overgedragen heeft. De bisschop van Trier heeft een herderlijken brief aan de geloovigen zijner diocese gerichtwaarin hij uit naam der bisschoppen, die te Fulda vergaderd geweest zijn, wekelijk- sche gebeden uitschrijft voor de belangen der catholieke Kerk in Duitschland, en ten aanzien van die vergadering zegt, dat de bisschoppen de aangelegenheden der Kerk rijpelijk" óver wogen hebben en van de resultaten daarvan ten behoorlijken tijde kennis zullen geven. Elzas-Lotharingen. De leden van den gemeenteraad van Mulhausenten getale van 23hebben hun ontslag genomen. Ten vorigen jaretoen slechts een klein aantal ingezetenen aan de verkiezing deel namhadden zij met aarzelingmaar in het besef der in gevaar verkeerende ge meente-belangen het mandaat aanvaard, maar nu weldra tot, eene reconstituëering van den raad zal worden overgegaan meenen zij het niet langer te mogen behouden en de kiezers in de gelegenheid te moeten stellen hun oordeel te doen kennen. Terwijl van de 164633 personen, die de fransche nationa liteit verkozen hadden38800 vóór den gestelden termijn van 1 Oct. het Rijksland ontruimd hebben, "zijn dien dag bij de in Straatsburg in garnizoen liggende regimenten tusschen de 400 en 500 elzassers als vrijwilligers ingelijfd. Behalve de thans vertrokken personen hebben sedert, 2 Maart 1871 omstreeks 12000 franschen deze gewesten verlaten. Den 2 is te Mechelen plechtig herdacht de jammerlijke driedaagsche plundering dier stad door de Spanjaarden in 1572. Te dier gelegenheid heeft de antwerpsche Geuzenbond te Mechelen eene conferentie gegevenwaarin door den heer Block buys het woord is gevoerd. De leden van den Bond zijn aan de station opgewacht en hebben zich van daar op tochtsgewijze naar het locaal der „Kunsten" begevenwaar hun door den burgemeester van Mechelen de eerewijn is aan geboden. De lezing van den heer Blockhuys is door een zeer talrijk publiek bijgewoond en met geestdrift, vooral aan het slot, toegejuicht. Het gemeente-budjet van Brussel voor 1873 wordt voor gedragen tot een bedrag van 43j miljoen Ir., waaronder nagenoeg 34J. miljoen voor buitengewone uitgaven; de ont vangsten zijn 135,0(10 fr. hooger geraamd. Het, gemeente bestuur verlangt machtiging tot het uitschrijven eener leening van 35 miljoen, ter bestrijding der kosten van denverderen aanleg van openbare werkenwaartoe vroeger reeds besloten is. Het, uit deze leening voor de stedelijke financiën voort spruitende bezwaar zal het cijfer van 1UOOOO fr. 's jaars niet overschrijden. Den 30 zijn van Angers weder omstreeks 1200 bedevaart gangers naar N. D. de Lourdes vertrokken. Den 1 Oct. hebben de 2 ter dood veroordeelde leden van de bende van de Taille,n Galetto en Garbarino, hunne straf te Aix ondergaan. Een aantal boeren van het dept. der Seine en Oise hebben besloten om 10000 mudden aardappelen als geschenk naar Engeland (waar de teelt mislukt is) te zenden, als blijk van erkentelijkheid voor het in 1871 door de engelschen ver schafte zaaikoren. Ter zake van het in Juli te la Chatre-Langlin (Indre) gebeurdewaar een troep landvolk, grootendeels uit vrouwen bestaandeden pastoor Gaudon uit de kerk geareven en mis handeld en de pastorie overrompeld heeftzijn 2 mannen en 3 vrouwen, wegens storing der openbare godsdienstoefening, het, honen en mishandelen van een bedienaar der godsdienst gedurende de uitoefening van zijn ambt enz., veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en 25 fr. boete, en 5 andere, waaronder mede 3 vrouwentot mindere straffen 4 in het geding betrokken vrouwen zijn vrijgesproken. Het Journal Officiel van 5 Oct. berichttedat 5 officieren te Grenobledie deel hadden genomen aan eene manifestatie van politieken aard (ter eere van Gambetta), bij een ander regiment, overgeplaatst zouden worden enna aankomst bij hun nieuw corps60 dagen arrest zouden ondergaan. Het corps officieren van het regiment der verplaatsten had, door tussclienkomst van den oudsten van eiken rang, geprotesteerd tegen het door hunne kameraden in den avond van 26 Sept. gehouden gedrag. Door parijsehe en andere dagbladen van allerlei staatkun dige kleur zijn inschrijvingen geopend ten behoeve van naar F rankrijk gekomen inwoners van Elzas-Lotharingen, waarvan een groot gedeelte in hulpbehoevenden toestand verkeert. Het gemeentebestuur van Lyon heeft den prefect Cantomet \erzockt om voor het einde des jaars zijn woonverblijf en de bureaux der prefectuur uit het stedelijk raadhuis naar elders te verplaatsen, opdat onderscheidene takken der stedelijke administratie, welker huisvesting buiten dat hotel 25000 fr. s jaars kost en groot ongerief voor het stedelijk bestuur oplevert, eindelijk naar het raadhuis overgebracht zouden kunnen worden. By decreet van 1 Oct. is bepaalddat de te Straatsburg bestaan hebbende medische faculteit en artsenijmengkundige school te Nancy gevestigd en de daar reeds bestaande der gelijke inrichtingen van lageren rang opgeheven zullen worden. De maire van Nantes Leloup verdedigt in een aan V Es- pér a nee du Peuple gericht schrijven zijn gedrag op 26 Sept. ilij had de mairie niet voor middernacht verlaten en niets vernomenwat het nemen van buitengewone maatregelen zou hebben gewettigd. De regelings-commissie, die thans beweert, dat liet gebeurde gemakkelijk te voorzien was had hare bezwaren niet doen hooren. Hij had reeds 2 malen zijn ontslag gevraagdmaar het jongste verzoek ingetrokken, nu staatkundige tegenstanders hem trachten te doen wijken. Ook de le. adj unct-maire Launol heeft zich in de dagbladen ver dedigd. De bisschop van Nantes heeft een beklag over het gebeurde aan de regeering gezonden. In genoemde stad is door het regelings-comité der bede vaartgangers een nieuwe tocht tegen den 8 aangekondigd. De prefect heeft den bisschop uitgenoodigd het vertrek in den vroegen morgen en in geen geval op tochtsgewijze te doen plaats hebben en om er voor te zorgendat bij ver trek en terugkomst geene „teekenen van devotie" vertoond werden. De vicaris-generaal heeft, bij afwezigheid van den bisschop, geantwoorddat alleen de laatste raadgeving kan aangenomen worden. Het afreizen der bedevaartgangers in de vroegte zou hen nog meer aan de aanrandingen der naar hun werk gaande arbeiders blootstellen. Den 5 zijn uit Parijs 2 volkstreinen naar Lourdes vertrokken, zonder dat de openbare orde de minste stoornis ondervond. Den 6 zijn te Lourdes ongeveer 20000 (volgens de bericht gevers der londensche Times 40000) bedevaartgangers vereenigd geweest. De groote processie naar de grot is te 5 urenafgeloopen; de stoetwaarbij zich 8 bisschoppen en 26 Gedeputeerden o.a. de heeren de Francheude Beleastelde Rességuierde LabouillerieChesnelong en de Gavardie bevonden had eene lengte van meer dan 2 uren. Men telde daarin 300 banieren en standaarden, die te zamen 200000 fr. gekost heb ben en alle te Lourdes gebleven zijn. De rede in het open veld is door den bisschop van Aucli uitgesproken, die daartoe het Ave Marie tot tekst koos. Het feest is door voortreffelijk weder begunstigd. De hoogtendie de vlakte omringenwaren als met aanschouwers bezaaid. Des avonds zijn de grot, de kapelde stad en haar geheele omtrek verlicht geworden en is eene fakkel-processie naar de grot gehouden; terwijl duizenden pelgrims met brandende kaarsen het veld en de wegen bedekten. In de door Vhnivers ten behoeve der „catholieke Kerk van Genève" geopende inschrijving was den 7, alleen aan he bui eau van dat blad, reeds voor 24.400 fr. geteekend. Bij decreet van den 5 heeft de President de leden benoemd der bij besluit van 27 Juli ingestelden Hoogen Raad van Oor- log, onder de leiding van den minister van oorlog bestemd tot net onderzoeken van alle maatregelen de organisatie en administratie des legers betreffende. Tot leden zijn geroepen de maarschalken Mac Mahon en Canrobertde divisie-gene raals de Ladmiraulthertog v. Aumale, Delignydu Barail LallemandForgéot en de Chabaud Latour, baron Larrey inspecteur der geneeskundige dienstde vice-admiraal de Laroncierede staatsraad Ozenne, de inspecteur der financiën Audiberthet lid der rekenkamer Bouchart en 6 anderen. De heer Timascheff. russisch minister van binn. zaken, die zieli thans te Parijs beviudtheeft in eeu onderhoud met den heer Thierswaarin hij zich overigens zeer vriendschap- lelijk omtrent Frankrijk uitliet, gewezen op de groote moei lijkheden, die de agitatie der radicalen, indien zij voortgezet wordt, na zich kan slepen, en op den ongunstigen indruk, welken die agitatie zou maken op de mogendheden, die het vurigst het herstel van Frankrijk wenschenvoor welk her stel rust en vrede onmisbare voorwaarden zijn. De heer Ti- maschejf schijnt in deze slechts zijn bijzonder gevoelen te hebben uitgedrukt^ De minister van onderwijs heeft eene circulaire aan de provisoren der Lyceeën gericht, waarin hij de denkbeelden, door hem, tijdens de jongste prijsuitdeeling in de Sorbonne omtrent eene hervorming van het middelbaar onderwijs reeds in hoofdzaak medegedeeldnader en zeer breedvoerig uit-

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1