(■root Uritlanjc en Ierland. 0<»steni*ijk-£9»ngarije. §I)an|c. Tnrkffe. N Vereenigde Mtalcn. zou zijneene lasterlijke aantijging, en zeide, dat dergelijke uitspraken het land zelf en zijne betrekkingen met het bui tenland benadeelen. Hij gispte de aanvallen tegen de Hat. Vergaderingen zeidedat hij haar zou doen eerbiedigen. Hij voegde er bij, dat zekere republikeinen de vijanden zijn der republiek en hare vestiging belemmeren. De heer 2 hiers spoorde de conservatieven aan om zich op het neutrale gebied der republiek te vereenigenen hij maande aan tot eensge zindheid in het algemeen. Ben der leden gaf als zijn oordeel te kennen dat de woorden van den heer Thiers een zeer goeden indruk zouden maken; maar hij meende, dat zij door daden gevolgd behoorden te worden, en hij eischte het ont slag van eenige mairesdie aan de ovatiën ter eere van den heer Gamhetta hadden deelgenomen. De heer Thiers toonde de bezwaren aan, welke aan dergelijke strenge maatregelen verbon den zijn. De minister van binn. zaken antwoordde op eene inter pellatie omtrent zekere artikelen in la République Franqaise dat de beleedigingen van dat blad de verwijdering tusschen de radicalen en het gouvernement aantoondenwelke ver wij deriiig te Grenoble werd geproclameerd. De heer Thiers heeft medegedeelddat prins Napoleon, die in Frankrijk was gekomen zonder daartoe vergunning verkregen te hebben van den ministerraad die zijne beslissing grondde op 2 besluiten der Nat. Vergadering, waarbij de vervallenverklaring van het Keizerrijk werd uitgesproken last had ontvangen om Frankrijk te verlatenen dat aan dit bevel gevolg was gegeven. Prins Napoleon is den 9vergezeld van zijne gemalin over Pontarlier in Frankrijk gekomen voorzien van regel matige reispassen. De grensbeambten hebben zich niet be- woegd geacht hem te weren maar geheime agenten hebben liem op den spoortrein gevolgd; deze bespeurden echter niet dat de prins en de prinses te Montereau uitstegen om den trein van Melin aftewachtenzoodat zij het spoor der rei zigers verloren. Het bleek echter spoedig dat de vermisten zich bevonden op het kasteel Millemontbij den gewezen keizerlijken minister voor de schoone kunsten Maurice Richard. Weldra verscheen aldaar een beambte der parijsche policie met eenop last van den Presidentdoor den minister van binn. zaken uitgevaardigd bevel, waarbij het terugleiden van den prins over de grenzen gelast werdvermits hij zonder verlof in Frankrijk gekomen was en den pas vertoond had hem enkel "voor eene bepaalde gelegenheid verstrekt. De prins en prinses hebben bepaald geweigerd aan dezen last te voldoen (volgens den Gaulois heeft de prins een schrif telijk protest overhandigd, waarin hij als reden van zijne reis het belang zijner kinderen opgaf en zich beriep op ziine hoedanigheid van fransch burger en lid van een Algemeenen Raad, en op zijne regelmatige reispassen). De prins eischte voortsdat men hem onmiddelijk voor de rechterlijke over heid zou brengendie hemmeende hijbij gemis eener wettelijke verbanning van zijn geslacht, niet in het ongelijk zou stellen. De beambte heeft zich daarop verwijderd, maar is 's avonds met eenige gensdarmes teruggekeerd. Ook toen vertrok hij evenwel onverrichter zakenadat men hem had doen opmerken, dat de staat van beleg geene arrestatie zonder specialen last der militaire overheid gedoogde. Den volgenden ochtend verscheen hij op nieuw en gaf hij te kennendat hijin geval eener nieuwe weigeringin last had geweld te gebruiken. De prins heeft toen verklaard voor geweld te wijken. Het rijtuigwaarin de prins en prinses zich naar de station begaven, werd door gensdarmes geëscorteerd. Vergezeld door de heeren Maurice Richard en Francis Aubert, zijn zij over den lyonschen spoorweg naar de zwitsersche grenzen vertrokken. De prins heeft aan den voorzitter der Nat. Vergadering een protest gezonden. Hij verklaart daarin, dat de hem op 15 Oct 1871 verstrekte pas volgens den inhoud voor een jaar geldig is, zoodat men thans ten onrechte beweert, dat hij hem slechts voor eene bepaalde reis verleend is. Hij beroept zich op zijne bekende onthou ding van de staatkunde, waardoor elk voorwendsel tot zijne uitzetting vervalten heriunertdat de oproermakers van 4 Sept. de vrijwillige verwijdering zijner gemalin in haar vereerdenterwijl het tegenwoordige gouvernement haar on der een escorte van gensdarmes doet vertrekken. Le Bien Publichet orgaan van den heer Thiersvoert hier tegen aandat de pas van Oct. 71 slechts voor de reis naar Corsica is gegeven, gelijk dit den prins door den consul te Genève is te kennen gegevendat de prins door eene latere, maar afgewezenaanvraag om met zijne gemalin in eene fransche badplaats te mogen vertoeven, de onvoldoend heid van zijnen pas erkend haddat prinses Clotilde niet in het bevel tot uitzetting begrepen wasmaar vrijwillig haren man gevolgd heeften dat de prinsindien hij niet ver klaard had slechts voor geweld te zullen wijkendoor den chef van policie in plaats van door gensdarmes naar de gren zen zou zijn geleid. De regeering heeft het monopolie van de vervaardiging en den verkoop der lucifershetwelk veel minder opbrengt dan verwacht was, voor 10 miljoen 's jaars verpacht aan eene vereeniging van bankierswelke voor hetgeen boven de 40 miljarden lucifers per jaar wordt verkocht aan het Rijk eene suppletie moet te goed doendie 50 p.e. hooger berekend wordt. Ingevolge de voorwaarden der verpachting zal voor een pakje houten lucifers van 3500 stuks voortaan 2 fr. en voor doosjes was-lucifers van 30 a 40 stuks 10 cen times worden betaald. De heer Lubinfungeerende maire van Chambéry, is voor 2 maanden in zijne bediening geschorstomdat hijtijdens het banket van 22 Sept., geweigerd heeft de sleutels van den militairen wachtpost bij het raadhuis aftegeven, die hem officiéél waren gevraagdten einde dien post als maatregel van voorzorg door de troepen te doen bezetten. De gemeen teraad heeft thans eenparig het in deze zaak door den heer Lubin gehouden gedrag goedgekeurd. De ultra-radicale voorzitter van den Algemeenen Raad en der Departementale Commissie te Marseille en de voorname leider van het verzet tegen den heer de Kératry, de heer Labadiêheeft den heer Thiersonder verzekering dat er na het vertrek van genoemden prefect geen spraak meer was van oneenigheden tusschen de prefectuur en den Raad, ver zocht den staat van heleg opteheffen. De President heeft daarop geantwoorddat zulks slechts gelijktijdig ts Parijs en te Marseille kon geschieden, en dat het in eerstgenoemde stad vooral uit vrees voor monarchale en bonapartistische woelingenniet mogelijk was. Op den wensch, dat dan de anti-republikeinsche genl. Espivent in het militair bevel van het departement vervangen mocht wordenheeft de heer Thiers gezegddatzoo de minister van oorlog bezwaar in de vervanging maakte, hij den generaal zou schrijvcfe zich voortaan niet meer in de politiek te mengen. De 14e krijgsraad van Versailles heeft den 8 veroordeeld 4 officieren der gefedereerdenmet 16 anderen betrokken in het doen lusilleeren van een beambte der Orieans-spoor- wegmaatschappij Philbertgehuwd en vader van 5 kinderen), die van spionnage verdacht was, en in het doen springen van het fort Ivry, hetwelk minder uitwerking heeft gehad dan door de opstandelingen bedoeld was. Bobochon en Eyraud zijn tot de doodstraf, 1 tot deportatie en 1 tot 20jarigen dwangarbeid verwezen; een vijfde, de commandant der artil lerie van het fort Gachéonder wiens leiding de vernieling zou hebben plaats gehad is bij gebrek aan bewijs vrijge sproken. De aankondiging van een verkoop van 13300 eikenboomen van 140 a 300 jaren, 4830 beukenboomen van 90 a 200 jaren en van 1700 bunders kreupelhout in het bosch van Fontainebleau heeft bij een gedeelte van het publiek, en vooral in de kunste naarswereld, eene onaangename sensatie teweeggebracht en aan leiding gegeven tot het instellen eener commissie, bestemd om zich tegen deze daad van wandalisme te verzetten. Deze com missie overtuigd dat door zoo reusachtige velling het schil derachtige voorkomen van het bosch geheel zal verloren gaan, en dat z ulks groot verlies zal berokkenen aan de stad Fontai- nebleau en aan een twiutigtal om het bosch gelegen dorpen, spoort, ter afwending, zoo mogelijk, van het dreigende gevaar tot een ijverig petitionnement aan. De regeering heeft het houden eener aangekondigde meeting in de parijsche opera ten bate der elzassers verboden. Voor de verkiezing van den 20 is in de Gironde door de verschillende republikeinsche fractiontegenover den heer de Forcade, candidaat gesteld de heer 'aduceen balling van den coup d' Etat, hebbende de republikeinsche Vereeni ging 20000 fr. van de kosten der candidatuur voor hare rekening genomen. 3 Andere liberale ca ididaten hebben zich ten gunste van den heer Caduc teruggetrokken. De ontruiming van het dep', der Boven-Marne heeft den 15 een aanvang genomen met. het vertrek der pruisische in fanterie uit S. Dizier. Graaf Olivier de Kernei, eigenaar van het kasteel van Kersalaunis door de jury te Quimper schuldig verklaard aan moord met voorbedachten rade, uit minnenijd gepleegd op zijnen broeder; evenwel met aanneming van verzachtende omstandigheden, wegens de veelvuldige gevallen van verstands verbijstering in zijn geslacht. Het hof heeft hem veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. De heer Jacob Bright, een der liberale Parlementsleden voor Manchester, heeft den 8 aldaar voor een zeer talrijk gehoor het woord gevoerd over de opheffing der engelsehe Staatskerk als zoodanig. Te Durham vertoeft thans in de gevangenis eene 40jarige vrouwMary Ann Cottonbeschuldigd van vergiftiging van haren stiefzoon Charles Edward Cotton door middel van ratte- kruit. Zij is 4 malen gehuwd geweest, het laatst onder een vreemden naamterwijl haar derde man, wien zij verlaten had, nog leefde. De drie andere mannen, hare moeder, een bij haar inwonend persoon en 14 kinderen en stiefkinderen zijn vroeger plotseling gestorven. Haar derden man had zij niet kunnen bewegen om zijn leven te verzekeren. De Lisburn in Ierland is de eatholieke priester Kellyin beeldtenis verbrand. Er zijn troepen en policie uit Beltast ontboden. De commissie voor de landverhuizing heeft het publiek gewaarschuwd tegen de landverhuizing naar de Argentijnsche Republiekvermits de regeering aldaar niet bij machte is om het leven en de goederen harer onderdanen te beschermen tegen de indianen van de Pampas. De secretaris-generaal van buit. zaken heeft den 15 ten gehoore ontvangen den lieer Kirkham gezant en generaal van prins Kassai van Abyssinie (Keizer Johannes van Etiophië), die beweertdat de Onderkoning van Egypte de landstreek Bogoswelke 800000 zielen teltaan zijn gebied zou hebben gehecht, ten einde eene gelegenheid te behouden om slaven uit Africa voor de muselmannen te kunnen aanvoeren. De fransch-keizerlijke prins heeft het toelatings-examen voor de Kon. Militaire Academie te Woolwich met goed gevolg afgelegd. De oostenrijksche Delegatie heeft de behandeling van het budjet van oorlog voortgezet, De rapporteur Giskra heeft nogmaals tegen de verhooging der gelden voor de vermeer dering van het leger gesprokenen de minister van oorlog heeft de daartegen aangevoerde bezwaren wederlegd en aan getoond dat zij uit een staathuishoudkundig oogpunt niet nadeelig was. Hij verklaarde ten slotte, namens deregeerin", dat het thans aanhangige budjet een normaal budjet behoorde te zijn. De minister Andrassy heeft de bedoelde verhooging van zijn standpunt als minister van buit. zaken verdedigd op dezelfde gronden als hij in de vergadering der commissie daarvoor had bijgebracht. De betrekkingen van Üost.enrijk- Ilongarije met alle toongevende mogendheden waren zeide hij zeer goed, en zij zouden zoo blijven zoolang men aan de uit eene gezonde opvatting van de belangen der mo narchie voortvloeiende vreedzame staatkunde getrouw bleef. Hij kon echter zoomin als iemand anders instaan voor den vrede van Europa in de toekomst. De met, andere Staten aangeknoopte betrekkingen zouden in hachelijke tijdstippen deugdelijk blijken te zijn, indien men de noodige kracht kon ontwikkelen. Door de solidariteit der regeering met opzicht tot het budjet van oorlog werd geenerlei pressie uitgeoefend. Nadat de heeren llerbst en Giskra het een en ander hier tegen ingebracht hadden, is het voorstel om 3,700,00(111. toe te staandie noodig zijn om het aantal manschappen bij de linie-iufanterie en de jagers op voet van vrede duur zaam met 2S,760 man te vermeerderenmet 32 tegen 24 st. aangenomen. Graaf Andrassy heeftin antwoord op eene interpellatie van den heer Zedenyi, in de hongaarsche Delegatie gezegd dat de Keizer van Oostenrijk hierom bij den Paus door eenen ambassadeur en bij den Koning van Italië door een gezant [minder in rang] vertegenwoordigd wordtomdat er geene reden bestond om verandering te brengen in den vroegeren toestand en omdat de reciprociteit het eischte. De minister verklaardeniet ongezind te zijn om hierin verandering te brengen, indien zulks van de daartoe bevoegde zijde gevraagd wordt. Op de aanmerking, dat voor huur van een hotel te Rome 630U fl. wordt uitgetrokken terwijl de beide vertegen woordigers zeer goed in het ruime, aan Oostenrijk behoorende Palazzo di Venezia konden wonen, antwoordde de minister, dat de ruimte wel voldoende was, maar dat de inrichting voor 2 missiën nagenoeg 100,000 fl. zou kosten. Oostenrijk. De ridder v. Wiedenfeldhoofdbeambte bij het ministerie voor den handel, is tot stadhouder van Opper- Oostenrijk en de Lnnddags-Afgevaardigde ridder v. Kaltenegger tot gouverneur van Krain benoemd. Hongarije. Het Volkshuis heeft den 11 het door de deakistische meerderheid voorgestelde adres van antwoord met 185 tegen 101 st. aangenomen, terwijl ruim 130 Afgevaar digden afwezig waren. De hoop der deakisten, dat de fractie- Ghiczy (gematigde linkerzijde) zich van de fractie-Tisza (uiterste linkerzijde) zou afscheiden is bij deze stemming gebleken ijdel te zijn. De aandeelen der Spaansche Bank zijn 5 pc. gedaald, ten gevolge van het ontdekken van valsche bankbiljetten en van de weigering van het publiek om ze in ontvang te nemen. De carlistische beweging in Catalonie duurt voort. De carlisten hebben aldaar een spoortrein aangehouden en 3 offi cieren en 30 ongewapende soldaten, die met verlof huiswaarts keerdenmet zich medegevoerd. De minister van koloniën heeft den 11 aan de Cortes me degedeeld dat te Ferrol een republikeinsche opstand is uit gebarsten en dat troepen derwaarts gezonden zijn. De mi nister Zorilla heeft vervolgens verklaarddat de regeering besloten heeftde burgerlijke rechten en vrijheden te eer biedigen maar ook evenzeer, alle verstoorders der openbare orde ten stengste en krachtigste te bestraffen. De heer Romers Ortiz beschuldigde de regecring, jegens de dynastie vijandig gezind te zijn. In antwoord hierop verklaarde de minister van staat, dat alleen de radicale politiek bij machte is, de monarchie en deze dynastie in Spanje te vestigen. Deze redevoering des ministers werd zeer toegejuicht, De alphonsistische Afgevaardigden kwamen op tegen elke ver denking als zou hunne partij in het gebeurde le Ferrol de hand hebben. Evenzeer verklaarden de republikeinsche Af gevaardigden, dat ook hunne partij daaraan geheel vreemd is. Het oproer te Ferrol is uitgebarsten onder den kreet «leve de republiek!" Het aantal insurgenten, werklieden en bëambf en van het arsenaal eu marine-soldaten waarhij zich eenige burgers der stad gevoegd hebben, bedraagt 1500. De aan voerders zijn een voormalig carlist Rojas en eeu voormalig marine-officier Montejo. De forten der stad en een in de haven liggend oorlogsvaartuig zijn aan de zaak der orde getrouw gebleven, maar de insurgenten. die zich in het arsenaal verschanst en 2 malen getracht hadden het fregat Asturies te nemen maar afgeslagen waren hebben zich van eenige kleine oorlogsvaartuigen meester gemaakt en daarmede den ingang der haven geblokkeerdop hunne beurt door de bezetting der forten geblokkeerd wordende. Een gepantserd fregat en 2 andere schepen en eene aanzienlijke troepenmacht onder genl. Braguakapitein-generaal van Galicie zijn tot demping van het oproer afgezonden. De muitersdie zich op weg hadden begeven naar Jubis, ziju bij het naderen van die krijgsmacht teruggekeerd. De genl. is den 13 binnen de stad gekomenwaar hij versterking van Gyon en San tander afwachttealvorens den aanval op het arsenaal te beginnen. Den 17 was daarvoor bepaaldmaar de opstan delingen hebben den strijd niet lurven aanvaarden. Eenige zijn in den nacht in booten in de richting van Seyo ver dwenen andere zijn door de stad gevlucht en op hen is door de troepen geschoten99 hunner zijn in hechtenis genomen. De troepep hebben het arsenaal bezet en aldaar 300 opstan delingen gevangen genomen. De Cortes hebben het aan de tegenwoordige dynastie zeer vijandige amendement-Garrido c.s. met eene aanzienlijke meer derheid verworpen, even als eene motie van gelijke st rekking, die door de alphonsisten was voorgesteld. Den 15 is het adres van antwoord met 205 tegen 08 st. goedgekeurd. Het fusilleeren op Cuba van 2 officieren van gezondheid, een noord-americaan en een duitscher, die in de, hospitalen der opstandelingen gevangengenomen waren, doet te Madrid verwikkelingen met de Ver. Staten en Duitschland vreezen, dewijl deze daad in strijd is met het volkenrecht, Het budjet van Cuba sluit met een tekort van 13 miljoen dollars; men is voornemenseene belasting op slaven en andere koloniale eigendommen te heffen, doch de in- en uitvoerrechten onver anderd te laten. De Vorst van Montenegro heeft per telegraaf aan de Porte doen wetendat hij de personen, die een tursch dorp hebben aangevallenst.reng zal doen straffen. Servie. Eene deputatie van de Skupchtina heeft den Vorst een adres aangeboden waarin de Vergadering met vreugde de richting aanneemt, die de Vorst in zijne troonrede heeft aangegeven. De Skupchtina brengt aan het Regentschap bij zonderen dank voor zijne wijze, vaderlandslievende regeering. De voormalige minister van buit. zaken, de heer Seward is den 10 te Auburn (Staat Nieuw-York), in den ouderdom van 71 jaren overleden. De door ie republikeinen bij de verkiezingen te Phila delphia behaalde meerderheid bedraagt 21,919 stemmen. De heer Hendricks, een democraat, is tot gouverneur van Indiana verkozen. De meerderheid der Wetgevende Kamer aldaar bestaat uit republikeinenzoodat de herkiezing van den heer Morton tot. lid van den Senaat verzekerd is. De heerdfoses, candidaat der republikeinsche partij, is tot gouverneur van Zuid-Carolina verkozen. De democraten hadden geen candidaat gesteld. De heer Greeley heeft den 10 te Baltimore eene redevoe ring uitgesprokenwaarin bij zijnen vrienden den raad heeft gegeven, zich niet 1e laten ontmoedigen en aan de voltooiing der nationale eenheid voort te arbeiden. De commissieaan welke het onderzoek is opgedragen naar de beleedigingenwelke inwoners van Texas van mexi- eanen hebben ondergaanis van oordeeldat schadevergoe ding moet worden gevraagd. Het orgaan van het gouverne ment te Washington zegt, dat het resultaat daarvau zou zijn eene uitbreiding der grenzen van de Vereenigde Staten van de Rio Grande tot de Sierre Madre. De mexicanen hebben de gestolen goederen teruggegeven en voorts beloofd, de bedrijvers der aan de grenzen gepleegde beleedigingen uit te leveren. De vertegenwoordigers der petroleumdistricten hebben be sloten de exploitatie der petroleumbronnen niet te hervatten, tenzij de prijs van petroleum op 5 dollars per vat bepaald worde. fiiiitticiiia nd. De Koningin heeft zich den 15 over Rotterdam naar Hellevoetsluis begeventen einde met het raderstoomschip de Valk naar Engeland overtesteken. Wegens het ongun stige weder is het eerst den 16 van Brouwershaven zeewaarts gegaan. De Aartshertog Karei Lodewijkbroeder van den Keizer van Oostenrijk, reizende als graaf v. Anstettten, is den 11 in ('en Haag aangekomen. Den 13 dineerde hij bij de Ko ningin. Den 14 is hij naar Haarlem en Amsterdam vertrokken. Prins Hassan-bassa, zoon van den Onderkoning van Egypte, heeft den 15 's Gravenhage bezocht. Staten-Generaal. De 2". Kamer heeft den 15 de voor dracht tot herziening van het indische tarief, houdende af schaffing der differentiëele in- en uitvoerrechten, vaststelling van een invoerrecht van 6 p.c. en van een uitvoerrecht van de stapelproducten van 1 p.c. der waardemet, 38 tegen 36 st. aangenomen. Den 17 zijn op art. 1 van het wetsontwerp tot voorziening tegen besmettelijke ziekten verworpen een amendement van den heer IVintqensom roodvouk en keelontsteking niet in de lijst der besmettelijke ziekten optenemenmet 47 tegen 18, en een amendement van den heer Viruly c. s., om ma zelen uittezonderenmet 37 tegen 28 St.; en is met 34 tegen 30 st. aangenomen een amendement van den heer ILintgens, dat bij toepassing der wet op andere ziekten voor een bepaal den tijd die toepassing geschieden zal in nantewijzen gemeen ten in deelen van het Rijk of in het geheele Rijk. Den 18 zijn op art. 2 (overbrenging van lijders uit logementen slaapsteden enz.) 4 amendementen verworpen, waarondereen om de kosten ten laste van het Rijk te brengen. Op art. 3 is aangenomen een amendement van den heer v. Loon, strek kende om maatregelen ter ontsmetting van bovengenoemde inrichtingen niet ten koste van den eigenaar of voor diens rekening te bewerkstelligen. Spoorwegen. Het geheele kapitaal van j 1,600,000 4 p.c. prioriteits-obligatiën voor den spoorweg ZwolleAlmelo is ingeschreven. Stoomvaart. De gemeenteraad van Dordrecht heeft met 17 tegen 2 st. afgewezen het verzoek van den heer J. van Dnmen te Londen om verlenging van den termijnbinnen welken de door hem ontworpen maatschappij voor eene stoom vaart tusschen Engeland en Duitschland moet worden opge richt. Den 15 is van Rotterdam naar zee vertrokken de eerste stoomboot van de lijn Rotterdam-Nieuw-York tinna Plate Reuchlin Sp (ie. met voldoende lading en 70 passagiers. De tweede vertrekt den 20 November. Nieuwe Ondernemingen. Te Rotterdam is, onder directie der heeren Besier en Jonkheym met een kapitaal van 1 mil joen verdeeld in 2 seriënwaarvan de eene a f 500000 geplaatst is, opgericht eene Rotterdamsche Indische Cultuur- Maatschappij bestemd tot het aankoopen van bestaande on dernemingen en in het erfpacht nemen van woeste gronden op Java. Te Amersfoort zal eene naamlooze vennootschap worden opgericht, genaamd „de Amersfoortsche Beierseh-Bierbrou- werij," met een kapitaal van f 500,000 verdeeld in 2 gelijke seriën waarvan voorloopig alleen de eerste wordt uitgege ven in aandeelen van f 2500. Onderwijs. Te Leeuwarden hebben 3 leden der commissie van toezicht op de scholen van middelbaar onderwijs hun ontslag genomen omdat, de werkkring dier commissie noch bij de wet noch bij maatregel van inwendig bestuur naar behooren geregeld isen zij eigenlijk over de Rijks hoogere burgerschool niets te zeggen heeft. De gemeenteraad heeft zich deswege tot, den minister van binn. zaken gewend. Feesten. Den 15 heeft professor Donders te Utrecht zijn 25jarig jubileum gevierd. Van wege het studentencorps werd hem eene groote gouden medalje en door zijne oud-leerlingen de marmeren busten der duitsche physiologen Muller en Helm- holzvergezeld van een aibum met de portretten der 252 schenkers, aangeboden. Door leerlingen en oud-leerlingen werd voorts den jubilaris een feestmaal in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aangeboden, waaraan 115 gasten deelnamen. Aan de harddraverij te Beverwijk, op den 15, hebben 18 paarden deelgenomenwaarvan winners waren van den prijs en de 1®. en 2e premiën Slimme Jan van L. Dijkshoorn, Snel van G. Eecen en de Prins van C. M. Oppelaar. Aanbestedingen. Den 17, aan het ministerie van binn. zaken het maken van een gebouw tot waterbezorging op de locaal-stationeen wachthuis bij de dubbele schutsluis, eene bergplaats voor goederen met verhoogde los- eu ladingplaats op de havenstation en eenige verdere werken te Vlissingen minste inschr. J. v. d. Griendt te 's Hertogenboschvoor f 96950. Den 18 te Amsterdam het bouwen van een heerenhnis voor den heer 11. Adama aan de Plantage-Middellaanaan Schoonenburg en Makxvoor f 25,800. Rampen. Den 12 is de zwaar geladen stoomboot Tele graaf A°. 4nahij de Willemstad in het Hellegat door het stooten op eene der zandbanken door midden gebroken en gezonken alleen de equipage en de passagiers ruim 40 in getal met de bagage zijn geredvoor het overige is alles verloren. De passagiers ondervonden nadat zij met hulp van eene veerschuit van de verongelukte stoomboot waren gered, de grootste voorkoineuheid van eenige officieren, te Willemstad in garnizoen. Den 12 's avonds zijn in den Anna Paulownapolder door het ouweder eene hofstede en de voorraadschuur van eene andere, niet ver van daar gelegen, afgebrand. Alles was tegen brandschade verzekerd. In den nacht van 1415 Oct. zijn aan de Weesperzijde te Amsterdam 1 steenen gebouw en 2 houten loodsenin gebruik bij den vuurwerkmaker v. d. Brughuit elkander geslagen en verbrand. De helende perceeleu zijn bijna ruïnes eworden en van al de huizen aan het Oetgenspad zijn de aken beschadigd en de glasruiten vernield. Bij Araeland is gestrand het italiaansche schip J. Gemelli, van Catania met lijnzaad naar Amsterdam; het volk is gered. Het, belgische schip Charlesvan Nienw-York met petro leum naar Amsterdam, is den 15 vol water bij Rammekes op strand gezet en den volgenden nacht verbranddoordien het bij opkomend water drijvende vet der petroleum zich aan een in de kombuis brandend vuur medegedeeld had. De wacht op het vaartuig heeft zich niet dan met groot gevaar kunnen redden. Bij den storm van den 15 is een houtvlot in de ringvaart van den Haarlemmermeer, tusschen Aalsmeer en Leimuiden, aangevaren door do stoomboot Burgemeester van Alkmaar, uit elkander geraakt eu eene schade van p.m. f 2000 toe gebracht. Den 15 is te Oudcarspel het huis verbrand van den land bouwer R. Ootjers. Het noordsche barkschip Prins Oscar Frederikbestemd naar Akyabis in den nacht van 1718 in het Nieuwediep in brand geraakten op order van den havenmeester naar de reede gesleept. Rechtszaken. Het hof van Noordholland heeft den 15 C. de Portowegens brandstichtingden 16 Mei gepleegd op de hofstede Antwerpen in den polder Eierland op Texel veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. 2 Officieren, die zich te 's Hertogenbosch hadden vermaakt met het „moeren" van bellen, zijn door den krijgsraad ver oordeeld tot +5 dagen cellulaire gevangenisstraf. Aan jhr. J. G. F. v. Spengler, betaalmeestêr alhier, is, op zijn verzoekeervol ont.s&,g verleend als kapt .-commandant der d.d. schutterij te Winschoten, met vergunning om de uniform en de ondcrscheidingsteekeuen van dien rang te blijven dragen. Dinsdag avond hield de Werklieden-vereeniging hars tweede volksvoordracht. De heer IV. F. Stoel, donateur der Vereeniging, gaf eene duidelijke verklaring van de wijze waarop de zwarighedenverbonden aan den bouw der spoor wegbrug bij den Moerdijkwaren overwonnen welke ver klaring opgehelderd werd door eenige schetsen. Het lid Hoogland droeg voor Elisa's Vlucht van ter Haar, het lid Th. de Jong eene beschouwing over Neêrlands nijverheid en werkmansstand, met inlassching van fragmenten van een ge dicht van Kramer. Voorts werd opgevoerd de dramatische schets met, zang Voorheen en Thansn (de nationale en de internationale werkman) van G. 11. Langenhovenwaaraan vooral wat het slottableau betreft, geen moeite gespaard was. J. Volder herdacht op 18 dezer zijne 25jarige dienst als tabakskerversknecht bij den lieer Jb. Helling. In de eerste wintervergadering van «Plicht en Rechtn op j.l. Woensdag is besproken de toegang tot de spoorweg station. Door een der leden werd gewezen op den ellendigen toestand van den bestaanden wegwelke dringend verbete ring vereischt. Hij wilde niet vragen wie in het geschil tusschen Staat en gemeente gelijk hadmaar meendedat Alkmaar, dat, alle voorwaarden zou bewilligd hebben om een spoorweg te bekomen en toch het meest gebruik van den weg maaktehein moest onderhouden. Het geldelijk bezwaar was

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2