Spanje. Binnenland. Volksvoorlezingen jsjtafce-iiitcuu»©. 19 ontving zij den hertog en de hertogin v. Cambridge, den prins en de prinses r. Wales, den prins en de prinses v. Teek, en dineerde zij te Wimbledonbij de douair. gravin v. West moreland. Den 20 heeft zij de godsdienstoefening in de abdij van Westminster bijgewoond en bij den prins v. Wales ge dineerd. Den 21 heeft H. M. het Bethnal-Green Muzeüm, de prinses v. Wales en verschillende magazijnen bezocht, de gravin v. Clarendon en eenige andere vrienden ontvangen en bij de hertogin v. Inverness gedineerd. Den volgenden dag beeft zij zich naar Knowsley, het bij Liverpool gelegen landgoed van lord Derby, begeven. De heer Enfield heeft in eene aan de kamers van koop handel gerichte circulaire hare aandacht gevestigd op de voorgestelde wijzigingen van het handelsverdrag met Frank rijk en haar verzocht hare daarop betrekkelijke opmerkingen hem vóór den 28 of 29 kenbaar te maken. De „Catholieke Unie van Groot-Brittanje" heeft een adres van deelneming en waardeering aan den bisschop van Erme- land gezondenwegens diens houding in de botsing met de pruisische overheid. Te Northwich, Middlerwich en Winsford hebben, door het buiten hare oevers treden van de rivieren Weaver en Dane overstroomingen plaats gehad, welke aanzienlijke schade heb ben teweeggebracht. De telegrafische verbinding tusschen Europa en Australië is den 21 geopend. In eene den 21 te Londen gehouden bijeenkomst van houders van spaansche geconsolideerde schuldbrieven ismet alge- meene stemmeneene door den heer Rothschild voorgestelde motie aangenomen van den volgenden inhoud„In het belang van Spanje's crediet verdient het de voorkeur, dat de bewijzen van geconsolideerde schulddie tot gedeeltelijke betaling van den interest der nationale schuld zullen strekkenworden uitgegeven tot den gemiddelden koers der tegenwoordige beursnoteering. Aangezien echter de overeenkomst van 27 Mei gehandhaafd wordtalsmede de verklaring der regeering 1°. dat die overeenkomst van kracht blijft en tot grondslag zal strekken eener schikking2». dat de buitenlandsche schuld van belasting blijft vrijgesteld; 3°. dat de voorgestelde maat regel niet langer dan vijf jaren zal duren- vereenigen de houders zich met de door den minister Gomez in zijne voor dracht van 25 September 1872 voorgestelde wijzigingen." De te Londen gevestigde Kon. Maatschappij van Aardrijks kunde heeft den 21 ter eere van den heer Stanley, „den ontdekker van Livingstone" een gastmaal in W ill's Room ge geven en hem de Victoria-medalje vor 1872 toegekend. Vele republikeinsche gemeentebestureno.a. de stedelijke overheid van Barcelona en die van Carthagenahebben in adressen hunne afkeuring over het ferrolsche oproer uitge sproken en den 13 zijn 2 gedelegeerden van het republi keinsche hoofdcomité te Madrid naar Ferrol vertrokken, om de opstandelingen uittenoodigen de wapens neder te leggen. De karabiniers te Seyo hebben aan de vluchtelingen van Eerrol de passage betwist. Een gedeelte der muiters vluchtte naar Puente de Eumewaar zij teruggedreven werden door de nationale garde en de karabiniers, en genoodzaakt werden, te wijken in de richting van Cabanas. De brug was afge broken de kavallerie voerde eene charge op hen uit en ver strooide hen. Sommige bereikten de bosschen en vervolgens Cabanas. Men verzekert, dat er 400 gevangen genomen zijn. In verschillende gewesten hebben meerendeels ordelijke manifestatiën plaats gehad met het doel om tegen de voor dracht der regeering te protesteerenwaarbij voor dit jaar nog een contingent van 40000 lotelingen voor het leger wordt gevraagd. Eene ter zelfde zake te Madrid georganiseerde groote republikeinsche manifestatie is op aanraden van het republikeinsche directorium opgegeven. Te Madrid is een huis ingestort, waarin eene voorname boekdrukkerij gevestigd was. Hoewel omstreeks 50 werk lieden wegens het schaftuur afwezig waren, zijn 13 personen onder het puin bedolven. 5 Hunner zijn na langdurige in spanning levend en ongedeerd opgedolven en 5 levend maar gekwetst, terwijl de 3 overige reeds bezweken waren. Onder de vernielde voorwerpen behooren 7 stoomdrukpersen. Koloniün. De regeering van Cuba heeftte beginnen met 1 Januari a.s., de invoerrechten van 10 op 25 p.c. ver hoogd en de uitvoerrechten verdubbeld. De heer Hendersondie als correspondent van de A ew- lork-Herald naar Cuba gegaan en aldaar gevangen gezet wasis op vrjje voeten gesteld. Prinses Marianne is den 19 in den Haag aangekomen, en den 23 weder naar Duitschland teruggekeerd. Staten-Generaal. De 2e. Kamer heeft den 22 het wets ontwerp tot voorziening tegen besmettelijke ziekten met 49 tegen 13 st. aangenomen. Behalve verschillende wijzigingen van minder belang, zijn daarop nog aangenomen de volgende amendementen van den heer Heemskerk, met 35 tegen 26 st. om het verbod van het bezoeken van scholenfabrieken en werkplaatsen uit besmette woningen, niet toepasselijk te ver klaren op fabrieken en werkplaatsenvan den heer Piruly met 35 tegen 19 st. om dat verbod ingeval van mazelen of diphteritis niet toepasselijk te verklaren op scholen bezocht door leerlingen boven den 12jarigen leeftijd; van de heeren GodefroiIdzerda en Joncklloet, met 42 tegen 14 st., om, in plaats van de verplichting der gemeenteraden-tot het be vorderen der vaccinete stellen eene verplichte inenting voor onderwijzers en schoolleerlingenvoorts is met. 43 tegen 10 st. op voorstel van den heer Rombach verworpen art. 25, en zijn daarop door den minister ingetrokken de artikelen 2631 alle de benoeming en werkkring der cholera-commissiën be treffende. Den 23 is de beraadslaging begonnen over de indische begrooting. Een amendement van den heer Nierstrasz, om de uitgaven te verminderen met f 60000bestemd voor de afscheiding der administratieve en rechterlijke macht in de buitenbezittingenwerd met 42 tegen 16 st. verworpen. De post voor havenverbetering te Batavia isop aandrang van den heer Stieltjesvan 1 miljoen gebracht op f 50000 in afwachting van een nader onderzoek en indiening van een afzonderlijk ontwerp. Aangenomen is de post van 6 ton tot beveiliging van Sainarang tegen overstroomingen. De post van f 100000 voor hetzelfde doel te Batavia is verworpen, omdat die zaak nog niet voldoende onderzocht is. De 3 ton om den aanbouw van een krankzinnigengesticht te Buitenzorg te beginnenzijn met 49 tegen 19 st. toegestaan. Verkiezingen. Voor de verkiezing van een lid de 2" Ka mer zijn te Amsterdam ingeleverd 1988 stembiljetten, waar van 643 op den heer F alius616 op den heer Jolles, 536 op den heer». Nier op en 115 op den heer 'l'eding v. Berkhout, zoodat tusschen de beide eerstgenoemden moet herstemd worden. Eerbewijzen. In eene den 15 te Westzaan gehouden vergadering van het departement van het Nut van 't Algemeen, is d.e zilveren medalje der Maatschappij uitgereikt aan den heer P. v. Tiel (alkmaarder), voor 40jarigen diensttijd als onderwijzer aan de zuiderschool aldaar. Landbouw. Te Obdam is eene landbouw-societeit Ceres* opgericht, ten doel hebbende de bevordering van landbouw en veeteelt door bespreking op gezette tijden. Onderwijs. De r. c. schoolcommissie te Delft heeft van mevr. Storm v. d. Chijs voor f 46000 een terrein met 23 perceelen aangekochtter stichting van r. c. meisjesscholen voor alle standen en leeftijden. Den 19 hebben een 20tal te Uitgeest vergaderde hoofd onderwijzers uit het 12e district van Noordholland besloten tot oprichting eener vereeniging tot bevordering der belangen van het lager onderwijs. Feesten. De gemeenteraad van Utrecht heeft, op verzoek van het feestcomité van het in Juni 1873 aldaar te houden elfde nederlandsch nationaal zangersfeesteen crediet vau f 800 toegestaan. Bij den op den 22 October gehouden harddraverij te Eg- mond-binnenwaaraan 10 paarden deelnamen, is de prijs behaald door het paard van G. Apeldoorn Jz., bereden door Jh. Henneman, en de premie door het paard van J. Admiraal, bereden door A. Groot. Kermis. Bij den gemeenteraad van 's Gravenhage zijn onderscheidene adresse t ingediendwaarin om afschaffing of hervorming der kermis wordt gevraagd. Voorts is een voor stel van 3 raadsleden ingekomen, luidende: „De kerin:s wordt afgeschaft,. De laatste kermis wordt gehouden in 1875." Aanbestedingen. Den 22, te Schoorl, het bouwen eener r. c. kerk met, toren en pastorieaan G. J. d. Haar te Haarlem, voor f 33828. Den 24te Haarlemdoor het prov. bestuur van Noord holland, het jagen der schepen, vlotten enz. door het Noord- hollandsch Kanaal, gedurende 187377, minste inschr. J. Kruyer Kz., te Zijpevoor f 1,20 per paard en per uur. Bouwwerken. De gemeenteraad van Haarlem heeft met 15 tegen 7 st. besloten tot het af breken der Kleine Houtpoort en tot het verleggen der brug aldaar. Gasverlichting. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den heer A. Piccalaga de vergunning tot oprichting eener oxygeen-gasfabriek geweigerd. Werkloonen. Verscheidene landeigenaars te Jaarsveld hebben besloten, hunne arbeiders gedurende den aanstaanden winter het gewone zomerloon te blijven betalen; 30 schoen fabrikanten te Kaatsheuvel hebben besloten het werkloon met 20 p.c. te verhoogen. Quarantaine. De quarantaine-maatregelen zijn opgeheven - voor de schepen, die na den 15 eene der noordelijke havens van Rusland verlaten hebben. Rampen. Den 18 is het hoofdgebouw der Nederl. Katoen spinnerij (de Monchy Sp Comp.) te Hengelo uitgebrand. De 2 stoommachines, de ketels, haspels en duivels zijn.gered en het woonhuis en de goederenloods onbeschadigd gebleven. Een jongen, die met moeite uit het brandende gebouw werd geredis een paar dagen later aan zijne brandwonden over leden. Een ander, die uit een der bovenvensters is gespron genverkeert in gevaarlijken toestand. Alles was verzekerd. Ongeveer 300 ersonen zijn door deze ramp buiten werk geraakt. Het americaansche schip Rocky Glenvan Hamburg met stukgoed naar Demerary is op de Noordsvaarder bij Ter schelling gestrand. Het noordsche schip Constantin van Brevig naar Rotter dam bij Vlieland gestrand en vol water door bet, volk ver laten is door bergers bezet en met behulp der stoomboot Magnet te Harlingen binnengebrachtde lading is geheel behouden. Het fransche schip Jeune Roemie. van La Roche Bernard met rogge naar Rotterdam, is op den Banjaard verongelukt; het volk is gered en te Zierikzee aangebracht,. Rechtszaken. De schuttersraad te Almelo heeft, wegens het niet opkomen van schutters bij het plaats gehad hebbende oproer, veroordeeld, 1 sergeant tot f 26, 1 korporaal tot /75 en degradatie, 5 schutters tot f 100, f 25, f 10, 5 en /2 en een élève-tamboer tot f 3 boetebenevens allen in de kosten2 schutters zijn vrijgesproken. Het hof van Gelderland heeft, een jongen uit, Kuilenburg, wegens het uitgeven van 8 door hem vervaardigde valsche kwartjes veroordeeld tot 6 maanden eenzame opsluiting en f 50 boete. Het bof van Groningen heeft den 22 mr. JFreseman I iet or, notaris te Winschoten, veroordeeld tot f 10 boete en de kosten, wegens het gebruiken van het woord dagwerk, .zijnde eene verouderde maatsaanduiding, in eene voor hem gepasseerde acte. Bijzonderheden. Blijkens den te Zaandam geplaatsten regenmeter van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut, is van 15 tot 16 Oct. van 's morgens 8 tot 8 uren op de vier kante el bijna 42 kan regen gevallen; van 20 Sept,, tot 16 Oct. bedroeg de hoeveelheid 256 kan. De Keizer van Rusland heeft door zijnen gezant aan den voorzitter van den Algemeenen Nederlandsehen Vredebond zijnen dank doen betuigen voor het hem gezonden adres met verzekeringdat, de daarin uitgedrukte gevoelens met zijne wenschen strooken. Blijkens advertentie zullen de volksvoorlezingen van het Departement Alkmaar der. Maatschappij Tot Nut van het Algemeen, voor dit winterhalfjaar op Dingsdag e.kdes avonds ten 7 uurgeopend worden. De commissie wenscht deze zooveel mogelijk dienstbaar te maken tot bevordering van volksontwikkeling, volkswelvaart, volksgeluk. Zij rekende aau Alk1 naars ingezetenen verschuldigd te zijn haar goed werk aantevangen met een goed begin. Ten dien einde heeft zij den heer Dr. T. C. Winkler, di recteur van Teylers Museumte Haarlemuitgenoodigd en zulks met gunstigen uitslag de eerste spreekbeurt te vervullen en eenige belangrijke natuurkundige proeven te geven. De naam des sprekers heeft, een goeden klank. Met het oog "hierop en op de heilzame strekking barer in stelling, verwacht de commissie Dingsdag a.s. en volgende bijeenkomsten uit alle standen harer stadgenooten een zeer talrijk bezoek. Voorloopig brengt zij baren dank voor de ondersteuning, bereids bij zoo vele „Nutsleden" tot, vervulling harer taak ondervonden. En moge, volgens 't oud hollandsek spreekwoord "dekost vóór de baat komen", de baat zal niet achter blijven, waar algemeene belangstelling wordt getoond in 't geen gezegde commissie nuttigs wil en nuttigs werkt. Namens de Commissie A. MEETER Pz„ Secretaris. Bij Kon. besluit van 23 October n°. 14, is het eere- teeken ingesteld tot belooning voor eervolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen, toegekend aan den 1*" luite nant S. C. Coster en den sergeant J. Groen alhier. G E M EEN TERAA U. Zitting van 23 October 1872. No. 18. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heeren T. L. Room en Dr. C. J. de Lange. De vergadering door den Voorzitter geopend zijnde worden 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering in gekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 2. Ontvang-berigt van de op 25 September 1872 vastge- stelde wijziging van art. 6 van het reglement voor het gasthuis. 3. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 2 October 1872 tot vaststelling der jaarwedde van een aan testellen leeraar voor het bouwkundig teekenonderwijl aan de burgeravondschool op f 300, 4. Ontvang-berigt van de op 2 October 1872 vastgestelde wij ziging van art. 9 van het reglement voor het burg. armbestuur. Nos. 2 3 en 4 voor kennisgeving aangeno len. 5. Voorstel van Commissarissen der stads-apotheek om eenen tweeden niet geexamineerden bediende bij de stads-apotheek op f 400.jaarwedde aantestellendaar liet, dienstdoend personeel nog even groot is als bij de oprigting in 1853, en de dienst voor dat personeel te zwaar is geworden door de vermeerdering van het aantal recepten sedert dien tijd met nagenoeg 75 p. c. Zij achten den tijd daartoe te meer ge komen, omdat de tegenwoordige bediende hoog bejaard en meermalen ongesteld is zoodat eene plotselinge stagnatie niet onverwacht zou zijn. Gesteld in handen der commissie van linancien om berigt en raad. 6. Verslag van den stads muziekmeester omtrent den toe stand der muziekschool gedurende het 3e kwartaal 1872. Één leerling trad tot de lessen toe: hij ontvangt les op de wald hoorn4 leerlingen trokken zich terug; het getal leerlingen bedraagt daardoor 25, waarvan 3 gratis les ontvangen. 18 ontvangen les op de viool1 op de violoncel1 op de fluit, 2 op de clarinet1 op de cornet a pistons1 op de wald hoorn en 1 op de fagot. Het concert heeft plaats gehad 13 October 1.1. 7. Brief van den Burgemeester, houdende kennisgeving, dat de Commissaris des Konings tot zetters voor 's Rijks directe belastingen met 1 Januari) 1873 heeft herbenoemd de heeren P. A. van der Drift, T. L. Hoorn en P. Bruin vis de Lange. No. 6 en 7 voor kennisgeving aangenomen. 8. Verzoek van den heer A. Groenier om eervol ontslag als leeraar aan de burgeravondschool, tegen 15 Nov. e. k. of vroegerals zwarigheid makende die betrekking en de betrek king van leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool langer naar behooren waartenemen door de vermeerdering zijuer werkzaamheden als gevolg van de uitbreiding au den cursus aan beide inrigtingen. Gesteld in handen van Burg. en Wet.h, en den Inspecteur voor het Middelbaar Onderwijsovereenkomstig art. 29 der wet, op het middelbaar onderwijs. 9. Verzoek van J. Rens om vergunning tot het maken eener uitwatering uit zijne stal naar het riool der gemeente op To renburg. 10. Verzoek van de heeren D. Bosman Sp Zoon, eigeuaars der scheepstimmerwerf het Houdsboseh om te mogen koopen het aan de gemeente behoorende slootje, gelegen tusschen die werf en de aan den heer h. JConijn behoorende gebouwen ten zuiden daarvan en bij lien in gebruikals ongeschikt voor vaarwater en voor de gemeente van geene waardemet regt van dempingverklarende de heer Conijn tegen de in williging van dat verzoek geene bezwaren te hebben. No. 9 en 10 gesteld in handen van Burg. en Weth. om berigt en raad. 11. Verzoek van Rozemeijer om vergunning tot het leg gen eener draineerbuis tot afvoer van hemelwater uit zijn tuin eene bloembollenkweekerij, in de oude Saudersloot,, met voorstel van Burg. en Weth. om dat verzoek onder de ge wone voorwaarden tot wederopzegging toetestaau. Dadelijk behandeld en aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 12. Brief ten geleide van het op 7 October 1872 opge maakte procesverbaal van verificatie van kas en boeken van den gemeenteontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. 13. Brief, waarbij in voldoening aan het raadsbesluit van 2 October 1872, n°. 9wordt aangeboden het opgemaakte procesverbaal van verhoor van vrouw Seba over de door haar ingediende klagt over den stads geneeskundige den heer Dr. Hulst. 14. Voorstel tot uitbreiding der lokalen bij de Rqgtbank in gebruik volgens de daarvoor ontworpen plannen in over leg met den President der Arr. Regtbank, welke uitbreiding reeds sedert geruimen tijd noodzakelijk wasdaar de tegen woordige Minister van Justitie thans verklaard heeft geene bezwaren meer te zullen inbrengen tegen den huurprijs, door Burg. en Weth. voor die uitbreiding gevorderd, te weten, f 400,per jaar meer en alzoo f 1200,in het geheel, daar zijn ambtsvoorganger eene som van 200,per jaar meer voldoende achtte, welk bedrag door Burg. en Weth. te gering werd gevonden om dan een voorstel aan den Raad tot uitbreiding intedienen. Door die uitbreiding wordt, te vens eene betere bewaarplaats voor het, notarieel archief en eene wachtkamer bij het kantor.geregt. welke tevens tot wacht kamer voor de politie kan worden gebruiktverkregen. De omstaudigheid, dat steeds nog aanhangig was het verzoek o:n oprigting van een gebouw van gemeentewege tot bewaring der verzameling van voorwerpen betreffende de geschiedenis van Alkmaarheeft aanleiding gegeven, den gemeenlearchitect optedragenof het mogelijk was de stichting van een derge lijk gebouw en van eene nieuwe Latijnsche School daarmede in verband te brengen. De architect heeft daarvan twee plannen ontworpenwelke worden aangeboden. De kosten van plan n°. 1 bedragen f 23284,die van plan n°. 2 t 15730,onder beide sommen zijn begrepen de kosten der uitbreiding. De beslissing omtrent laatstgenoemde plannen wordt aan den Raad overgelaten. 15. Voorstel om met 1 Januarij 1873 de jaarwedde van den 5 hulponderwijzer aan de openbare burgerschool van f 360,op f 400,te brengen met het oog op de meerdere werkzaamheden aan die inrigting door liet, houden eener avondschool, dat aan de andere scholen niet het geval is, en om voortaan geene hulponderwijzers aan de openbare armen- en tusschenschool meer aantestellen op f 360,jaarwedde maar magtiging te verleenen om bij eventuele vacaturen on der de hulponderwijzers aan die scholen op f 360,jaar wedde sollicitanten opteroepeu op f 400,op gronddat, eene wedde van f 360,in den tegenwoordigen tijd te laag kan worden geacht. Nos. 13, 14 en 15 ter lezing voor de leden gelegd. 16. Brief, waarbij in overleg met den Inspecteur tot leer aar voor het bouwkundig teekenonderwijs aan de burgera vondschool op f 300, jaarwedde wordt, aanbevolen de heer W. F. du Croix gemeente-architect, en waarbij wordt me degedeeld dat de inspecteur geen bezwaar ziet in liet door den Raad op 2 Oct. genomen besluitom vooralsnog aantehouden het ingediende voorstel tot wijziging van het. programma voor die inrigtingin afwacht ing van "de in het volgende jaar te nemen besluiten met het oog op het eindiuen van den termijn, waarvoor ontheffing is verleend tot hel op - rigten eener burgerdagschool. Met 10 stemmen wordt benoemd de heer W. F. du Croix. 3 blanco billet.ten werden gevonden. 17. Voorstel tot verhooging der toelage voor vuur en licht enz. aan den hoofdonderwijzer der openbare burgerschool van f 200,— tot f 250,met ingang van den dag, waarop het onlangs gebouwde vierde lokaal in gebruik wordt genomen. Aangenomen. 18. Voorstel om aan de Provinciale Staten van Noord- Holland een adres aantehiedenwaarbijonder mededee- liug van alle aangewende pogingen om van het gemeen tebestuur van Schermerhorn eene verbetering te verkrij gen van deu straatweg door die gemeente, van welken weg het onderhoud te haren laste komtkrachtens overeenkomst van 25 Mei 1691, welke steeds mislukt zijn, niettegenstaande die verbetering haar gemakkelijk werd gemaakt door de toezeg ging van subsidie in de kosten, zoo door den Raad der ge meente Alkmaar als door Ged. Staten van Noord-Holland wordt, verzocht, zoodanige maatregelen te nemen als naar hun oordeel kunnen strekken om het gemeentebestuur van Schermer horn te verpliqtendien straatweg overeenkomstig art. 230 en 231 der gemeentewet in behoorlijken staat te brengen en te on derhouden opdat daardoor de communicatie m een groot deel van Noord-Holland niet langer verstoord en de publieke veilig heid der wegen verzekerd worde. Het voorstel aangenomen en het, adres vastgesteld zonder beraadslaging. Fan de vorige vergaderingen. 19. Het rapport van de Kamer van Koophandel omtrent de haar gedane vraag, of het niet, wenschelijk zoude zijn ter graan- en zaadmarkt, de gelegenheid te geven tot het wegen van granen en zaden. Ee heer Conijn dee.t mededat het grootste deel der door de Kamer gehoorde koop- en landlieden voor de aanschaffing van een degelijk weegtoestel waswaarvan de aanschaffing eene onbeteekenende uitgave zal vorderenhoogstens van f 50,—. Hij stelt voor tot die aanschaffing te besluiten. Met. algemeene stemmen aangenomen. 20. Het in de vorige vergadering ingekomen voorstel tot het verleenen van vergunning aan den heer Corns. Joh. de Lange tot het leggen van een riool of buis in gemeentegrond tot afvoer van faecale stoffen. Na eene langdurige duscussie over de vraagof de heer de Lange al dan niet recognitie moest betalen voor dat gebruik van gemeentegrond wordt, met 7 tegen 5 stemmen (de heer Bruinvis de Lange hield zich buiten stemming) van de heeren van der Kaayvan den BergPerhoeff, Ferschuir en van Leeuwen aangenomen de voorgestelde voorwaarde, dat door den adressant jaarlijks eene recognitie van 1,moet wor den betaald en overigens het besluit onveranderd aangenomen, 21. Het voorstel der plaatselijke schoolcommissie om geene tijdelijke verplaatsing van hulponderwijzers bij vacaturen te doen plaats hebben dan na haar te hebben gehoordin ver band met het door Burg. en Weth. g. geven antwoord op de door den heer van der Kaay tot hen gerigt.e interpellatie over eene in het at'geloopen voorjaar plaats gehad hebbende tijde lijke verplaatsing van eenen hulponderwijzer der tusschenschool naar de burgerschool. Na langdurige discussie over dat voorstel en over de be doeling daarvan wordt het met 8 tegen 5 stemmen van de heeren van der Drift, Ferhoejfvan Leeuwen, Conijn en de Voorzitter aangenomen. 22. Wordt op voorstel des Voorzitters besloten de verga dering te schorsen tot des namiddags 6 ure ter behandeling der gemeentebegrooting voor 1873. In die avondvergadering werd het rapport der sectiën om trent die begrooting behandeldwaarbij de voornaamste be sluiten zich bepaalden tot de volgende a. Met 8 tegen 7 stemmen van de heeren Ponk, van der Kaay, Helling, Conijn, Bruinvis de Lange, J. C. Koorn en van Leeuwen de Vischmarkt te verwen, eene uitgave van 82,vorderende b. Met, 9 tegen 6 stemmen van de heeren van der Drift, F erhoefjf, van Leeuwen, van der Kaay, C. J. de Lange en de -Voorzitter tot bet schrappen der aangevraagde som van f 301,80 voor het vernieuwen der stoep voor de woning van den Directeur der bank van leening c. Met 8 stemmen van de heeren van Leeuwen, Stuart, C. Jde Lange, Conijn, van der Drift, Ferhoetf, F erschuir en de Voorzitter tegen 7 stemmen welke zich voor verklaarden werd verworpen het voorstel om alle stratenter vernieu wing voorgedragen (Groot Nieuwland f 1706,Oudegracht noordzijde van de Hofstraat tot de Ridderstraat f 681,en van het Nieuwland tot de Hofstraat f 633,te schrappen; d. Met 12 tegen 3 stemmen van de heeren van der Drift, Perhoef en de Poorzitter werd aangenomen het voorstel om de zoo even genoemde bestrating van de Oudegracht ad f 1314,niet uittevoeren e. Met 12 tegen 3 stemmen van de heeren Helling, Bruinvis de Lange en J. C. Koorn werd verworpen het voorstel om de voor de riolering van het Groot Nieuwland aangevraagde som van f 986,— niet toetestaan; f. Een voorstel om het Groot Nieuwland te bestraten met klinkersdat eene uitgave van f 3668,zoude vorderen, wordt verworpen met, 7 tegen 8 stemmen van de heeren Bruinvis de Lange, Perschuir, J. C. Koorn, van Leeuwen, F onkvan den Berg, T. L. Koorn en Helling g. Een voorstel om niet toetestaan de som van f 2630, aangevraagd voor vernieuwing van bet, laatste gedeelte van den Schermerweg werd verworpen met 12 tegen 3 stemmen van de heeren Ponk, Helling en Bruinvis de Lange; h. Bij de behandeling der bruggenop welken post, ter ver nieuwing waren voorgedragen de houten ophaalbruggen, de Accijnsbrug en de Rootorensbrug, voor ieder vorderende eene uitgaaf van f 4677,— wordt, met 8 tegen 7 stemmen van de heeren T. L. Koorn, Helling, Bruinvis de Lange, F er- hoe/f, J. C. Koorn, van Leeuwen en Ponk. aaugenomen de bij het rapport uitgesproken wenschelijkheid om die houten ophaalbruggen te vervangen door ijzeren draai- of bascu- lerende bruggen, waarvan de kosten voor ieder /"20000,— bedragenzullende later worden vastgesteld het voor die bruggen aantenemen model; t'. Met 8 tegen 7 stemmen van de heeren van den Berg, T. L. Koorn, van der Drift, Perhoejf, J. C. Koorn, van Leeuwen en de F oorzitter wordt aangenomen het voorstel om de vernieuwiug van den wal aan de Z.z. van het Luttik- Oudorp tusschen de Bierkade en de St. Annastraat /"3900,— te schrappen j. Met 11 tegen 4 stemmen van de heeren Bruinvis de Lange, van der DriftPerhoejf en den Poorzitter aangenomen het voorstel om de som van f 2ii00,uitgetrokken tot wederinkoop van Nat. Schuld, volgens raadsbesluit van 27 Julij 1865niet toetestaan. Die som zoude besteed worden tot aankoop van de laatste f 3500,nominaal, waardoor het oorspronkelijk kapitaal vóór den verkoop van een deel weder zou zijn verkregen namelijk f 67700,nominaal daar het thans reeds f64200,groot is; k. Met, 7 tegen 6 stemmen van de heeren Conijn, van der Drift, F erhoejfStuartT. L. Koorn en de Poorzitter wordt aangenomen het voorstel om slechts 25 opcenten op de Rijks personele belasting te heffen in plaats van 50zooals Burg. en Weth. hadden voorgesteld. De heeren Ponk en C. J. de Lange hadden de vergade ring bij deze stemming reeds verlaten. I. Met algemeeue stemmen zonder hoofdelijke stemming tot verhooging van den post schoolgelden met f100,wegens hoogere opbrengst van het, minerval der Latijnsche School tengevolge van de vermeerdering van het aantal leerlin gen eu tot verhooging van den post pensioenen met

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2