Mamifacti latTttfacfiirra ei Finale Uitv< Magazi GELD. In 't Klompje Engelsche Regei Drie Lezingen in M Alkmaar 2BL Het adres nan Z. M den verplichte vaccine en onderteekening Maandag, Dins telken dagen van 10 4 uren, D. RIJNDE DE BURGER-VER! „PIsICtM'T at G, J. VAM LEEi II. .1. COMIJM en J. VEHI1EEK, van tegen fabrieksprijzen, b enz., die van af Dinsdag ter 1 zullen zijn. KERNKAl van Haarden en Oven-I andere soorten van Kachels en Idachelsgegoten en geslag( HaardstellenTurf- e kengebloemde Plate Tangen, enz. Huigbrouwersteeg, wijk A. R. Growte en kleine so OISTTVAIsn de nieuwste modellen van SAaill mantelsalsmede eene groo len artikelen. J. A. DAIIES de zwartste get wit door Uclacrc's Tnntl DAGELIJKS Van ALKMAAR naar AMSTERDAM'S morj AMSTERDAM,, ALKMAAR'snam Oostenrfjk-Hongartfe. Zwitserland. Italic. Mpanje. B*es ■zit'. Ici'cenigilc Malen. ■Binnenland. heeft tot hare candidaten voor hel Kamer van Koophandel verkozen (aftredende leden), en noodigt i aanstaanden Donderdag hunne ste: heeren uittebrengen. 77< A. P. de LANGE. C. J M. COHEN STUART. W. P. CROK. C. 1 D. HULST. ove] Door zeer voordeelige inkoope gesteld, mijne geëerde begunstig( tot de grootste soorten in de be zeer geringe prijzen te kunnen a Langestraat, A 79. Ontvangen de nieuwste modell hoeden Linten Bloei baar, tegen 1ste hypotheek, te Notaris GOUWE, aan de Gede te Alkmaar. Alom verkrijgbaar door J. P. QUANT, Hoofdor IEMAND, vt tijd, P.G., zoek eerder eene betrekking op eet bij eene weduwe of bij bejaarde is geen vereisehte. Adres met f letter R, bij Gebr. VERMAND te Hoorn. Als llcid-liiiift nYitLr. „ja*- zich aan iemand va met de boerderij bekend. Adr dezer Courant. maakt lippen en tandvleesch rooz adem een liefelijken geur. Doo Depothouder J. BI Informatiën eu dienstbillettei MAN, aan den Voordam, alhiei was om den voor den H. Stoei ruwen vorm der besluiten van zijnen voorganger in de zaak der hassounisten en anti- kassounisten te wijzigengelijk hij reeds de uitvoering daar van voorloopig had doen staken. De Sultan heeft de finaneiëele afhankelijkheid van Egypte opgeheven en alzoo den Onderkoning gemachtigd om, zonder toestemming der turksche regeering, zooveel geld voor Egypte of voor zich zeiven te leenen als hem zal behagen. De grieksche synode te Konstantinopel heeftmet alg. st. op 1 na den door de buigaren verkozen exarch en de 6 door bem gewijde aartsbisschoppenbisschoppen enz., benevens allen die met hen eenstemmig denken en handelenvoor ketters verklaard. De exarch is dadelijk tegen dit banvonnis in verzet gekomen en gaat in de uitoefening zijner function voort. De rechtbanken weten thans niet hoe te bandelen met. de eedendie in rechtszaken door buigaren moeten worden afgelegddaar die eeden niet in handen der j ustitiemaar in de kerk en ten overstaan van het geestelijk opperhoofd der eedzwerenden moeten worden gedaan. Servie. De Skuptschina heeft het voorstel, om de israë- lieten van de dienst bij de landweer uittesluiten, verworpen. De oostenrijksche Delegatie heeft a! de verdere door de bud- jet-commissie voorgestelde bezuinigingen, ten gezamenlijke be drage van nagenoeg 3 miljoen fl„ aangenomenzonder dat de minister van oorlog zich daartegen ernstig heeft verzet. De regeering scheen tevreden met de toegestane verhooging voor het effectief des legers, of het raadzaam te achten, door toegeeflijkheid de breuk tussclien haar en de meerderheid der Vertegenwoordiging te heelen. De beide Delegatiën hebben na derde lezing de begrooting voor 1873 aangenomen, en besloten om de aangelegenheid der supplementaire credieten voor de Militaire Grenzen tot de volgende zitting te verdagen. Daarop is de zitting der Delegatiën gesloten nadat graaf Andrassy die vergaderingen dank gezegd haduit naam des Keizersvoor de betooude vlijt en volhardingen uit naam van het ministerie voor de betoonde voorkomendheid en vertrouwen. In de oosten rijksche Delegatie heeft haar voorzitter, de heer Hopfen, ver klaard, dat de gemeenschappelijke Rijks-uitgaven over 1873 slechts 3J. miljoen hooger dan die van het vorige jaar ge raamd zijnterwijl het aandeel van Cis-Leithanie ongeveer 1 miljoen lager geraamd isen hij heeft doen opmerken datovereenkomstig de verklaring der regeering betreffende de begrooting voor het volgende jaar, er geene hoogere aan vragen ten dienste van het leger te wachten zijn. Oostenrijk. Blijkens te dezer dagen te Weenen gehouden volkstelling bedraagt de bevolking der stad en hare voorsteden 901,000 zielen. De minister voor handel en landbouw heeft den 15 de door de regeering te Weenen opgerichte landbouwkundige hooge- school geopend. De 70jarige vorst-bisschop van Laibaeh dr. Widmer is op zijn verzoek wegens zijne zwakke lichaamsgesteldheid van zijne betrekking ontheven. Hongarije. De Keizerin is den 16 met hare dochters en den bruidegom der oudste uit Ischl te Pesth aangekomen door den Keizer, het geheele hongaarsche ministeriede stedelijke overheden enz. aan de station verwelkomd, en door de talrijk saamgevloeide menigte met veel geestdrift begroet. Te Ofen zijn tot nu toe 91 gevallen van cholera voorge komen 27 doodelijken afloop hebben gehad. Van 29 gelijktijdig ziek geworden soldaten zijn 5 gestorven. De aangekondigde hoffeesten zijn dien tengevolge afgezegd, en de Keizer is met zijn gezin en gevolg naar Godöllö vertrokken, De Groote Raad van het kanton Genève heeft over een door den Afgevaardigde Chomel gedaan voorstel tot invoering der scheiding tusschen Kerk en Staat beraadslaagd en met 31 tegen 32 st. besloten niet tot de tweede lezing daarvan over te gaan. De hoogleeraar in de kerkgeschiedenis t,e Genève J. H. Merle d'Aubigné, schrijver van verscheidene omvangrijkege schiedkundige werkenis in zijne geboortestad Genève in 78jarigen ouderdom, plotseling overleden. Den 22 dezer is te Genève aan de hoeken der straten eene proclamatie der regeering aangeplakt, inhoudende dat vermits de parochiale geestelijkheid van Genève volstandig weigert het verbod der regeering na te leven om de bevelen van den heer Mermillod te gehoorzamen en vermits de bis schop Marilleyvan Ereiburg. weigert voordrachten tot aan vulling der vacante pastoors-plaatsen te doen op grond dat hij zijn recht daartoe sedert 1865 aan den heer Mermil lod heeft overgedragen -de regeering zich bevoegd rekent om al de protesteerende pastoors af te zetten; een maatregel, welke niet door vijandige gezindheid tegen de catholieke Kerk was ingegevenmaar alleen ten doel had de wet te doen eerbiedigen. Voorts kondigt de regeering aandat zij bij den Grooten Raad een wetsontwerp zai indienenwaarbij bepaald wordt: 1°. dat de pastoors, voortaan niet door den bisschopmaar door de gemeenten benoemd zullen worden; 2°. dat voortaan geene met hooge kerkelijke waardigheden bekleede personen te Genève tot pastoor benoemd mogen worden 3». dat de door de pastoors af te leggen eed voor het vervolg in be- woordigingen gesteld zal worden, welke alle dubbelzinnigheid uitsluiten; 4'. dat in alle parochiën verkiezingen tot het be noemen van nieuwe pastoors zullen plaats hebben. De bisschop van Lausanne en Genève, msgr. Marilley, heeft aan den kantonnalen Raad doen wetendat hij ten einde door de overheid niet langer beschouwd te worden als be keerderder geestelijke aangelegenheden in het kanton, wiens hulpbisschop msgr. Mermillod zou zijn, den H. Stoel verzocht heeft om van alle bemoeiing daarmede ontlast te worden, en dat bij alzoo voor goed daarvan en van den titel van bisschop van Genève afstand doet. De kantonnale Raad van Zurich heeft ten laatste besloten, den staatkundigen vluchteling Retschajefi aan de russische regeering uitteleverenhij was niet opgeëiseht wegens eenig staatkundig misdrijf, maar wegens moord, en de Raad heeft lang geaarzeld alvorens dit onderscheid te erkennen. De Tiber, de Arno en andere rivieren zijn buiten hare oevers getreden waardoor o.a. de spoorweggemeenschap tus schen Elorence en Livorno is afgebroken. Een gedeelte van Rome is door een sterke hoos onder water gezet. Te Ca- sellina a Torre zijnbij het, doorbreken van eenen dijk in een grootdoor onderscheidene gezinnen bewoond liuis3 vrouwen en 3 kinderen omgekomen. Een week later was de toestand nog verre van verbeterdwaren verscheidene honderden vierkante mijlen grondsteden en dorpen geïnun deerd en vele huizen verwoesten verkeerde de bevolking in onbeschrijfelijke angst. Het Journal de Rome deelt mede, dat het bezoek van den iersehen kardinaal Gullen ten doel had van den Paus te ver krijgen dat hij tusschenbeide zou treden ten gunste der geestelijkheid van Galwaywelke thanswegens ongeoor loofde inmenging in eene parlementaire verkiezinggerech telijk vervolgd wordt. De Paus zou echter van het plan van den kardinaal niet hebben willen boorenen het bui tensporig radicalisme zoowel der leeken als der geestelijkheid in Ierland streng hebben afgekeurd. De Paus heeft een groot aantal deputation ontvangen van inwoners van de wjjk Monti, ten einde er tegen optekomen, dat de inwoners dier wijk gezamenlijk aansprakelijk zouden zijn voor de demonstration, welke aldaar op 2 Oct. hebben plaats gehad. De Paus heeft de leden dier deputatiën geluk- gewensciit wegens hunne gevoelens van liefde voor den plaats vervanger van Christus en tevens gezegdDe catholieke wereld biedt thans het heerlijke schouwspel aan van een aantal bedevaartenen van een episcopaathetwelk de rechten der godsdienst verdedigt." De audieniie werd bijgewoond door den iersehen kardinaal Culten en door de vertegenwoordigers van Frankrijk, Portugal en Peru. De Senaat heeft het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede met 75 tegen 19 stemmen goedgekeurd. De Kamer van Afgevaardigden heeftmet 99 tegen 58 stemmeneen voorstel tot afschaffing van de doodstraf ver worpen. Te Badajoz heeft eene manifestatie tegen de conscriptie plaats gehad. In weerwil der door den minister Zorilla afgelegde verkla ring heeft het bureau van het Congres eene commissie be noemd, welker meeste leden voorstanders zijn van het voorstel tot aischafling der doodstraf voor misdaden van politieken aard. In eene bijeenkomst van leden der parlementaire meer derheid, waar 212 Afgevaardigden aanwezig waren, is evenwel beslotendat genoemd voorstel zal worden ingetrokken. De heer Oarrido heeft den 27, bij het bestrijden van het vaststellen der lichting op 40.000 man, gezegd, dat de radi cale of regeeringspart ij slechts bestaat met toelating der re publikeinen, die ten opzichte van den tegenwoordigen toestanp volkomen onverzoenlijk zijn. De minister Zorilla heeft ge antwoord dat eene republiek niet aanstaande is. De heer Figueras heeft als zijne meening te kennen gegeven, dat het tegenwoordige het laatste ministerie van Koning Amadeus wezen zal. De lieer Zorilla heeft verklaard, dat de oorlogs verklaring der republikeinen hem hoegenaamd geene vrees inboezemt. De voordrachten van den minister van financiën, waaronder het oprichten eener Hypothecaire Bank, zijn in de genoemde bijeenkomst goedgekeurd. Het directorium der federalisten heeft eene al gemeene ver gadering van zijne partij tegen den 17 November bijeenge roepen om haar over zijn gedrag te laten oordeelen. Het verklaart den opstand aftekeuren, ontkent eenige verstand houding te hebben met de voorstanders der conservatieve en unitarische republiekontkent ook eenige belofte aan de ra dicalen gegeven te hebben en beklaagt zich over de aanvallen, tegen het directorium gericht. Het Congres heeft den 29 nadat de minister Zorilla ver klaard had van de zaak geene kabinets-kwestie te maken maar tegen het voorstel te zullen stemmen, en zijne vrienden den raad had gegeven om zijn voorbeeld te volgen, met 124 tegen 104 stemmen besloten in behandeling te nemen een voorstel om het voormalige ministerie-Saffasfa iu staat van beschuldiging te stellen. Daarop heeft de heer Rodriguez het voorstel verdedigd en gezegd, dat de eer van den heer Sa- gasta zelve vorderdedat het rechtsgeding gevoerd werd. De bisschop van Almeria is overleden, waardoor het aantal vacante bisschopszetels tot 16 of 17 gestegen is. Bij gelegenheid der door een groot gedeelte van het epis copaat bijgewoonde inwijding eener nieuwe kerk te Saragossa, hebben 5 aartsbisschoppen en 10 bisschoppen 2 protesten aan het Congres onderteekend, het eene gericht tegen de aanhan gige voordracht tot beperking van het aantal bisdommen en tot overbrenging van het bezoldigen der geestelijkheid op de gewesten en gemeenten, het andere klagende over het niet na komen barer verplichtingen door de regeering jegens de tijdens het sluiten van het concordaat van hare goederen beroofde geestelijkheid welke sedert 2[ jaren geen penning uit de schatkist, genoten heeft en in behoeftigen toestand verkeert. De Schach heeft aan eene engelsche maatschappij concessie verleend voor het aanleggen van eenen spoorweg van de havenstad Enseliaan de zuidwestzijde der Caspische zee naar het binnenland. Te Nieuw-York zijn per Minnesota 600 nieuw bekeerde mormonen aangebracht, afkomstig uit de engelsche mijndistric- ten uit Wales en uit de Rijnvallei. De staatsinkomsten der Unie hebben in het op 30 Juni geëindigde tinanciëele jaar bedragen 374. de uitgaven 277j miljoen dollars, zoodat de dienst een overschot oplevertvau 96J. miljoen. De verjaardag van liet einde van den driedaagschen brand van Chicago is den 9 Oct. door vele inwoners gevierd door het betrekken hunner nieuwe woningen. Door inspanning van alle krachten was men er in geslaagd, de meeste der ver brande openbare gebouwen op dezen eersten verjaardag, ruimer en sierlijker dan zij waren, voltooid te hebben. De handel is sedert den brand zeer toegenomen en de stad telt thans 367.396 inwoners. Het departement van financiën heeft medegedeeld, dat gedu rende de laatste 3 jaren de staatsschuld jaarlijks met 100 miljoen dollars is verminderd. De regeering beeft de ontvangers der in- en uitgaande rech ten kennis gegevendat voortaan een differentiëel recht van 10 p. c. der waarde moet worden geheven van alle uit Frankrijk afkomstige goederen welke onder fransche vlag in de havens der Unie worden ingevoerd. De regeering had bij de fransche vergeefsche pogingen aangewend om voor de ainericaansche schepen met suiker van Cuba ontheffing te verkrijgen van het in de fransche havens ingevoerde differentiëele recht. Op ver zoek van den franschen gezant heeft de President Grant de invoering van den verordenden maatregel [welke te Havre groote vrees voor het verlies van den doorvoer van naar de Ver.-Staten bestemde belgische, duitsche en zwitsersche goe deren had doen ontstaan] uitgesteld. Volgens een nader bericht is echter den 30 het besluit tot heffing van het reeht afgekondigd. Te Nieuw-York en te Boston heersckt onder de paarden eene ziekte in zoo hevige matedat men op de straten slechts enkele rijtuigen ziet en de stoomboten, bij gebrek aan vracht wagens vertrekken moeten zonder hunne lading geheel te kunnen innemen. Het bestuur van den Central Paoific-spoorweg is gemach tigd om ten behoeve der nieuwe lijn naar Buffalo 6 pc. bonds uittegeven tot een bedrag van 40 miljoen dollars. De Koning is den 26 van bet Loo in den Haag terugge keerd. Prins Hendrik is den 28 van Soestdijk in de residentie teruggekeerd. Benoemingen. Te de Rijp is tot. directeur van het post kantoor benoemd de heer h. Hellingthans directeur te Hattem. Bezoldigingen. De gemeenteraad van Arnhem heeft de jaarwedden verhoogd van den burgemeester tot, f 3000, der wethouders tot f 1000, van den secretaris tot f 2800, den ontvanger tot f 2000, der commiezen ter secretarie tot 1200 en der klerken tot f 800. Belastingen. Te Amsterdam is voor 1873 de plaatselijke directe belasting bepaald op 4 p.c. van het vermoedelijk in komen; van het personeel zullen 75 opcenten geheven worden, d.i. 5 meer dan in het vorige jaar en 9 minder dan aanvan kelijk door den wethouder van financiën was voorgesteld. Te Groningen is de hoofdelijke omslag, die voor 1872 f 45000 bedroeg, voor 1873op f 60000 bepaald. Aldaar zal eene leening van 165O00 gesloten en zullen voor f 300000 aan gemeente-eigendommen verkocht worden tot dekking van buitengewone uitgaven in 1873 waaronder f 300000 'voor de inpoldering van gronden aan den Dollard. Te 's Gravenbage heeft de raad besloten om niet overte- gaan tot verhooging der belastingen, maar tot het uitschrij ven eener leening van 120,000, ter dekking van buitenge- jwone uitgaven in 1873. Muntwezen. Bij kon. besluit van 30 Oct. is, onder het voorzitterschap van den oud-minister v. Bosseeene commis sie benoemd, om te onderzoeken welke nadeelen voor Neder land te duchten zijn van de maatregelen, in den laatsten tijd op het gebied van het muntwezen in naburige Rijken genomen, en om, zoo noodigmiddelen tot voorkoming dier nadeelen voortestellen. Spoorwegen. Den 1 Nov. heeft de Grand Central Beige zijne dienst vau Rotterdam op Moerdijk gestaakt en zijn de treinen van den Staatsspoorweg begonnen van de overzijde der Maas bij Rotterdam afterijden. Marine. Den 30 is van de werf der Nederl. Stoomboot maatschappij te Peienoord te water gelaten het schroefstoom- schip Riouiobestemd voor de zeemacht in Indie. Schutterijen. De gemeenteraad van Delft heeft een voorstel aangenomen om de begrooting der schutterij voor 1873 met 800 te verminderenmet het doel om het mu ziekcorps te doen vervallen. Stoomvaart. De heer JF. A. Scholten te Groningen heeft concessie gevraagd voor eene stoombootdienst tusschen Rotterdam (aanvankelijk Vlissingen) en Nieuw-York. Ned. Ind. Droogdok-Maatschappij. Tot dus ver is ingeschreven voor 475 aandeelen en 270 obligatiën. De in schrijvers zullen, alvorens de zaak optegeven, hunne inschrij vingen tot het einde des jaars gestand doen. Nijverheid. De voornaamste fabrikanten te's Hertogen- boseh, Helmond en andere plaatsen in Noordbrabant hebben, om zich te verzetten tegen het monopolie der eigenaars van steenkolenmijnende vuren onder hunne stoomwerktuigen met geringe kosten zoodanig doen veranderen dat zij thans met goed gevolg en veel voordeel turf stoken. De Amsterdamsciie Omnibus-maatschappij heeft eene 6 p. c. leeuing van f 100000 uitgeschreven, tot uitbreiding van haren werkkring. Onderwijs. De russische geul. de Jasykojf heeft den burgemeester van Zaandam f 500 gezonden, als opbrengst der in Rusland verkochte exemplaren van het door hem geschreven boekje n Peter de Groote te Zaandame als eerste bijdrage voor een op zijn verlangen te stichten fonds, waarvan de rente bestemd is om jaarlijks een prijs aantekoopen voorden ijverigsten leerling der hoogere burgerschool. De synodale commissie der Christ.-Geref. Kerk heeft een adres aan den Koning gerichtwaarin die Kerk' aandringt op wijziging van art. 194 der grondwet en diensvolgens ook der wet vaii 1857 op het lager onderwijs. Het Anti-Schoolwetverbond, dat den 30 te Utrecht zijne eerste algeraeene vergadering gehouden heeft, telt 60 a 70 afdeelingen met 3000 leden. 1 eesten. Den 29 heeft de burgemeester van Kampen den eersten steen gelegd voor den eersten pijler der te bouweii nieuwe ijzeren brug over den lJsel. Door de ingezetenen is aan B. eu Wde raadsleden en verdere genoodigden een diner aangeboden, het werkende personeel van de brug is onthaald, en s avonds is op een der pleinen eene illuminatie ontstoken, waarbij muziekstukken uitgevoerd werden. De te Parijs met 2 gouden medaljes bekroonde mannen- zangvereeniging «Caecilia» is den 28 in den Haag terugge keerd vergezeld van deputatiën der beide rotterdamsche lie dertafels. Zij werd aan de station door een groot aantal vereenigingen opgewachtmet een zih eren lauwerkrans aan de banier vereerd en door den burgemeester verwelkomd, en begaf zich in optocht naar den schouwburgalwaar haar op verschillende wijze hulde werd bewezen. De opening van den spoorweg Dordrecht—Eeienoordop den 31is in genoemde stad gevierd door het uitsteken der vlaggen, een feestmaaltijd van 100 couverts, volksconcerten op het Sclieffersplein s avonds met illuminatie) en een bal, Aanbestedingen. Te Rotterdam, het bouwen van een groot plantenhuis in de Diergaarde, aan J. Burgerhout H. Az. en C. v. d. Meer Pz„ voor f 38,645. Bouwwerken. De gemeenteraad van Leiden heeft in beginsel beslistdat het plein der Ruïne beschikbaar zal worden gesteld om te worden bebouwd. Doorgraving van Holland op zijn smalst. De door graving van bet duin en het strand onder Velzen, voor zoover die tot afwatering vereischt wordt, is den 31 vol tooid, zoodat in den daarop volgenden nacht voor het eerst IJwater in de Noordzee is afgestroomd. Geschenken. Het britsclie gouvernement heeft aan de bibliotheek der utrecktscbe hoogeschool geschonken de Chro nicles and Memorials of Great Britain and Ireland during the Middle agesLondon 18571872, 116 deelen in lederen bandenen zulks als blijk van erkentelijkheid voor tiet doen vervaardigenten behoeve der bisschoppelijke commissie van het Hoogerhuis, van eene photografische afbeelding der in die bibliotheek bewaarde belijdenis van Athanasiusover welke belijdenis in Engeland geschil bestaat. Rechtszaken. Het hof van Utrecht heeft den belgischen schippersknechtdie indertijd een anderen schipper in den bekenden twistontstaan door het overspringen van een kip van het eene schip op liet andere, heeft doodgeslagen, onder toepassing van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot 1 j jaar eenzame opsluiting. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland hebben de aandacht van den minister van binn. zaken gevestigd op den toestand van het waterschap na de afsluiting van het IJ en hem verzochtde noodige middelen te beramen tot ver zekering van de waterloozing tegen verdere nadeelen. Vrijmetselarij. In eene den 27 te's Gravenhage gehouden buitengewone vergadering van het Groot-Oosten ismetover- groote meerderheid aangenomen eene motie, waarbij de wensch wordt uitgesprokendat prins Hendrik als grootmeester-na tionaal worde gekozen in plaats van prins Frederikdie als zoodanig aftreedt. Werkloonen. De afdeeling Rotterdam van den Ned. Typografen-bond heeft den 27 eene vergadering gehouden waartoe patroons en gezellen waren genoodigd, ten einde door onderling overleg tot verbetering van toestand te geraken. De opkomst was zeer klein en de gezellen waren hoe ook door den voorzitter aangespoord, niet tot spreken te brengen, zoodat de bijeenkomst vruchteloos afliep. Quarantaine. De quarantaine voor schepen, komende uit de russische havens aan de Zwarte Zee en de Zee van Azof is opgeheven. Kolonicn. Het einde der expeditie naar Deli (Sumatra) is nabij, zijnde de hoofden van den opstand in onderwerping gekomen en naar Batavia opgezonden. Snelpersdruk van Herm'. Coster Zoon,

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 6