Oostenrjjk-llongarfie. ■talie. Spanje. Vereenigde Staten. Mexico. Binnenland. (Qcoraagbc itlcbcbccliujcu. .Ssta&e-Ülieuwe. vertrokken naar Kerrhet landgoed van sir W. Stirling Max well. Den 1 Nov. heeft zij met haren gastheer Edinburgh bezocht en aldaar o.a. het koninglijk paleis van Holyrood bezichtigd. Den 4 heeft zij haar bezoek aan die stad herhaald. Den 1 Nov. hebben in de steden de jaarlijksche verkie zingen van raadsleden plaats gehad ditmaal voor het eerst volgens de bepalingen der Ballot-bill. In de meeste steden zijn zij ordelijker afgeloopen dan vroeger; slechts hier en daar werd geklaagd over eene slechte opkomst der kiezersuit tegenzin jegens de geheime stemuitbrenging. In Devonshire is eene ziekte onder de paarden uitgebroken, gelijk aan die welke te Nieuw-York heerscht. Den 3 heeft in het Hydepark te Londen eene te voren aangekondigde demonstratie plaats gehad ten gunste der fenian- gevangenen. De ontwerpers moesten op het Trafalgar-Square een uur wachtenalvorens p. m. 400 personen bijeen waren om den optocht te kunnen aanvangen. Hoezeer de beschik king over de parken tot het houden van volksvergaderingen thans aan eene commissie is opgedragen en het des betreffende reglement sedert eenige dagen aangeplakt was, had men geene vergunning gevraagd. De stoet ontmoette echter geen tegen stand en is, nadat er de gewone redevoeringen gedaan en mo- tiën aangenomen warenuiteengegaan. Op den eisch van den minister van openbare werken zijn de personen, die het woord gevoerd hebben wegens overtreding der wet op de openbare parken, voor het policierecht gedaagd. Den 4 is een der grootste zalen van het stadshuis te Londen, onder voorzitting van den lord-mayor, eene meeting gehouden, welke ten doel had, de bestrijding der slavernij in het binnenland van Africa in de hand te werken. De bisschoppen van Win chester, Londen en Rochester, de heer Stanley, sir Bartle Frèrelady Burdett Coutts en een groot aantal aanzienlijke personen woonden de bijeenkomst bijin welke eenige motiën aangenomen zijn, waarbij de dringende noodzakelijkheid werd uitgesprokendat Engeland, dat meester is der indische wa teren den slavenhandel, die van Afriea\uit over die wateren gedreven wordt, in het hart aantasten en uitroeien zal. De londensche kamer van koophandel heeft den 4 hare driemaandelijksche vergadering gehouden en in deze is het aanhangige handelstractaat met Frankrijk zeer gecritiseerd. De voornaamste der sprekers betoogdedat het verkieslijk wezen zou, dat in het geheel geen tractaat tusschen Frankrijk en Engeland bestond liever dan dat men ten koste der han delsvrijheid nieuwe offers bracht. De engelsche minister van buit. zaken en de fransche zaak gelastigde hebben den 5 het handelstractaat tusschen Frank rijk en Engeland onderteekend. De regeering heeft, naar aanleiding van gruwelijke voor vallen aan boord van peruaansehe koelie-schependen por- tugeeschen minister van buitenl. zaken opmerkzaam gemaakt op het onwettige en onmenschelijke van den koelie-handel, welke te Macao onder de oogen der portugeesche overheden gedreven wordt. De portugeesche minister heeft alle verant woordelijkheid te dier zake van zijne regeering afgeworpen met bijvoeging, dat het in de naburige engelsche kolonie Hongkong met betrekking tot dien handel niet beter gesteld was dan te Macao. De britsche regeering heeft tegen deze beschuldiging nadrukkelijk geprotesteerd en zich bereid ver klaard omzoo men misschien feiten tot staving daarvan mocht willen bijbrengen, het bewijs van derzelver onjuistheid te leveren. Te Tivertonin Devonshirezijn voor de verkiezing van een lid van het Lagerhuis 1133 van de 1190 kiesgerechtigden opgekomen. De liberale candidaat werd met eene meerderheid van slechts 30 st. verkozen. Oostenrijk. Den 4 heeft zich te Weenen een eerste geval van cholera voorgedaan. Al de Landdagen zijn den 5 geopend en aan dezelve is door de regeering voorgelegd een wetsontwerp tot invoering van kantongerechtendie den naam van Vermittlungsdmter zullen dragen. In de Landdagen van Moravie en Bukowina waren de foederalisten niet opgekomenin den t.yroolschen ontbraken de italiaansohgezindenin den galicischen Landdag is geen ontwerp-adres van antwoord voorgesteldin den beneden-oostenrijkschen is door de regeering een voorstel ingediend strekkende om spoedigovereenkomstig de grond wet, de rechtstreeksche verkiezingen voor den Rijksraad intevoerenbij den boheemschen Landdag is ingediend een voorstel om eene commissie te benoemen aan welke zal zijn opgedragen eene hervorming te beramen van de verkiezing der leden van den Landdag. In de provinciën Mantua en F'errara zijn grooter opper vlakten overstroomd dan in de jaren 1801 1810 en 1839. In de laatste dagen van October vreesde men ook doorbraken te Casalmaggiore en Ostigliawaardoor weder groote uitge strektheden zouden zijn ondergeloopen. Met inspanning van alle krachten, zelfs door het afbreken van huizenis het door dagelijkschen arbeid van 2000 a 3000 persouengeholpen door daartoe aangewezen militairengeluktden aandrang van het water te keeren. Bij Mirandola, in Modena, heeft het water van de Reten gevolge eener doorbraak, ongeveer 200 vierkante mijlen overstroomd en hebben bijna 7000 inen- schen hunne woningen moeten verlaten. De Koning heeft aan het comité tot ondersteuning der noodlijdenden te Mantua 40000 fr. doen toekomen. Het provinciaal bestuur van Mantua heeft den minister van binn. zaken verzocht om bij het Par lement te bewerken dat de bewoners der overstroomde stre ken vrijgesteld mogen worden van het betalen hunner belas ting, verschuldigd in den laatsten termijn van 1872 en in de eerste 3 termijnen van 1873, of, in geval dit niet mogelijk isdat althans daarvan mogen worden vrijgesteld de kleine grondbezitterswier belastbaar inkomen niet hooger is dan 1000 fr. Het Congres heeft den 30 de wet tot vaststelling van het militaire contingent aangenomen. De commissie voor de staatsbegrooting heeft alle financiëele voordrachten der re geering goedgekeurd. De minister van marine heeft bij den Senaat een wetsont werp ingediend op het prij smaken van schepen in tijd van oorlog. In den omtrek van Figueras (Gerona) hebben de carlisten 3 diligences aangehouden. De reizigers zijn door hen van alles beroofd. Een engelschman en een voerman zijn gekwetst geworden. Te Puycerda werd de alarmklok geluid. In den Senaat is mededeeling gedaan van een scheepvaart- tractaat tusschen Nederland en Spanje. De carlisten hebben de telegraaflijn tusschen Figueras en Girme doorgesneden en in den nacht van 67 Nov. een courier aangehouden. Het differentiëele recht van 10 p.c., hetwelk thans van vreemde, door fransche schepen aangevoerde goe lei en geheven wordtbestond sedert lang voor schepen van andere natiën, uitgenomen van die welke de americaansche schepen op den voet van nationale behandelen. Frankrijk heeft die gunstige uitzondering nu verbeurd, door de intrekking van het jegens de Ver. Staten vrijgevig decreet van 1866. De President had niet noodig, het Congres te raadplegen om het recht van 10 p.e. ten aanzien der fransche vlag te herstellen. Bij gerechtelijk vonnis is bepaald, dat de directie van den Chicago-spoorweg vdór den 2 Maart geene convertiseerbare bonds mag uitgeventen einde eerst de aandeelhouders te kunnen raadplegen. De liberaal-republikeinen, voorstanders van den heer Greeley, hebben bij de verkiezingen in Louisiana de bovenhand be houden. De heer Mac Every is namelijk met eene meerderheid van 10000 stemmen tot gouverneur van dien Staat benoemd geworden. De heer W asburn (republikein) is tot gouverneur van Massachusetts verkozende genl. Dix tot gouverneur van Nieuw-York. Den 4 Nov. heeft in alle Staten der Unie de verkiezing der „Presidents-verkiezers" plaats gehad. De republikeinen hebben in de meeste Staten gezegevierdde democraten alleen in GeorgiaMarylandTennessee en Kentucky en in de stad Nieuw-York. Het aantal Presidentskiezers voor eiken Staat is geiijk aan het aantal afgevaardigden voor den Senaat (2) en voor het Congreshunne stemming van een President is niets anders dan eene formaliteitomdat zij als het ware met een mandat impératif worden benoemd. De genl. Grant is alzoo met zeer groote meerderheid als President der Unie herkozen. Porfirio Diaz h«eft de amnestie aangenomen. Lerdo de Tejada is met algemeene stemmen tot President der republiek verkozen. Alom in den lande heerscht vol komen rust. De Koning is den 2 weder naar het Loo vertrokken. Prins Hendrik is den 3 naar Luxemburg vertrokken. Verkiezingen. Te Amsterdam is bij herstemming tot lid der 2e. Kamer verkozen mr. J. A. Jolles, met 948 stem men, tegen 790 op den heer Fabius. Staten-Generaal. Bij de 2®. Kamér is ingekomen een ontwerp van wet tot wijziging der kieswet van 4 Juli 1850, waarbij wordt voorgesteld om de kiesbevoegdheid voor de 2®. Kamer en de Prov. Staten te verbinden aan het betalen van f 20 in de directe belastingenbehalve in de gemeenten Winschoten, Appingadam, Assen, Meppel, Harlingen, Bolsward. Sneek, Dokkum, Kampen, Deventer, Zutphen, Nijmegen, Tiel, Zalt-Bommel, Amersfoort, Purmerend, Alkmaar, Zaandam, Gouda, Vlaardingen, Brielle, Gorkum, Vlissingen, Goes, Zie- rikzee, Maastricht, Breda en Roermond, waar die census op f 24, in de gemeenten Groningen, Leeuwarden, Zwolle. Arnhem, Utrecht, Middelburg, 's Hertogenbosch, Dordrecht, Schiedam, DelftLeiden en Haarlem waar zij op f 32, en in de ge meenten Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhagewaar zij op f 50 bepaald wordt. De 1'. Kamer heeft den 7 hare werkzaamheden hervat. Onder de ingekomen stukken behooren 89 adressenwaar van verscheidene met een aanzienlijk aantal onderteekenin- genhoudende bezwaren tegen het wetsontwerp betreffende besmettelijke ziekten, en 8 adressen, houdende bezwaar tegen het ontwerp tot vaststelling der tarieven van in-, uit- en doorvoer in N. lndie. Benoemingen enz. Aan mr. F. M. C. Pels Rijcken, her benoemd lid in den Raad van Neerl. Indië, is, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit 's lands dienst verleend met behoud van aanspraak op pensioen. Tot lid van den Raad van Indie is benoemd mr. T. H. der Kinderenpresident van het hoog gerechtshof en van het hoog militair gerechtshof daar te lande. Eerbewijzen. De Koning van Belgie heeft den heer J. B. L. de Haas tot officier en den heer C. Bisschop tot ridder der Leopoldsorde benoemd. Beide kunstschilders hadden op de jongste tentoonstelling te Brussel geëxposeerd. Spoorwegen. De spoorweg tusschen Middelburg en Vlis singen is den 1 Nov. voor het personenvervoer geopend. Te Vlissingen waren openbare en bijzondere gebouwen.gevlagd overigens hadden geene feestelijkheden plaats. De gemeenteraad van Monster heeft een voorstel, om voor f 10000 deel te nemen in den locaal-spoorweg Monster DelftZegwaard, verworpen. Men heeft, er hoop dat eene lijn van den Hoek van Holland naar 's Gravenhage door de gemeente zal worden aangelegden acht dan den locaal- spoorweg niet noodig. De gemeenteraad van 's Gravesande heeft met 9 tegen 1 st. verworpen het voorstel van den bur gemeester, om voor 30000 in dien spoorweg deel te nemen. Stoomvaart. Den 2 is van de werf der heeren Blackwood en Gordon te Glasgow te water gelaten een der 4 voor re kening der Nederlandsch-Indische Stoomvaart-Maatschappij gebouwd wordende stoomschepen, zijnde de Prins Alexander, groot 1250 ton. Handel. De Vereeniging van handelaren te Groningen heeft in beginsel besloten om bij het ontstaan van geschillen in handelszaken afstand te doen van de burgerlijke procedure en zich te onderwerpen aan de arbitrage van deskundigen. Nijverheid. De firma's Prévinaire Sp Co. te Haarlem, de Heider Sr Co. te Leiden en 4 firma's te Helmond hebben aan de 1® Kamer een adres gerichtwaarbij zij de verwer ping verzoeken van het door de 2® Kamer aangenomen nieuwe indisch tarief, als zijnde, naar hare meeningthans onbillijk voor den nederlandschen producent. De Vereeniging van en voor ned. industriëelen en de kamers van koophandel te Lei den en te Almelo hebben dergelijke adressen aan de Kamer gezonden. Onderwijs. Ged. Staten van Zeeland hebben afwijzend geadviseerd op een door het hoofdbestuur der Vereeniging tot bevordering van Volksonderwijs in Nederland aan de Prov. Staten gericht verzoekom subsidiën te verstrekken ter verhooging van jaarwedden van hoofdonderwijzers der openbare lagere scholendie daarvoor, naar het door het be stuur aangegeven planin aanmerking konden komen. Ged. Staten meenen, dat niet de provincie, maar de gemeenten geroe pen zijn om, waar het noodig is, de tractementen te verhoo- genen dat de geldmiddelen der gemeenten daartoe wel voldoende zijn. De Staten van Drenthe hebben op een dergeljjk verzoek met 28 tegen 3 stemmen afwijzend beschikt. Kerkelijke Zaken. Zondag, 10 Nov., viert ds. 1. Prins in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zijn 70jarig predikambt. Aanbestedingen. Den 1 Nov., te Middelburg, het aan leggen van een in het Zwin gelegen gedeelte van het uit- wateringskauaal in het voormalig 4'. district van Zeeland minste inschr. J. v. Male Dz. te Breskens, voor f 103.498. Bouwwerken. De gemeente Utrecht heeft voor 40,198,91 aangekocht een stuk grond ten einde een toegangsweg te maken tot het station van den Oosterspoorweg. Het polderbestuur van Westzaan heeft besloten een stoom gemaal te plaatsen aan den Hoogendijk te Zaandam. Ook het bestuur van den (Schermer) Eilandspolder heeft besloten tot het bouwen van een stoomgemaal overtegaan. De gemeenteraad van Vlissingen heeft zich bij adres tot de 2" Kamer gewend, met verzoek om op de Staatsbegrooting voor 1873 eene som te stellen tot aanleg van een droog dok in de nabijheid der haven- en kanaalwerken aldaar, opdat daardoor de zekerheid verkregen wordedat Vlissingen als handelshaven van den eersten rang met d# andere europeesche zeehavens kan wedijveren. Thorbecke-Monumbnt. De commissie te Haarlem heeft, na aftrek van alle onkosten, een zuiver bedrag van f403,28 ontvangen. Kermis. De gemeenteraad van Utrecht heeft besloten de kermis niet afteschaffenenjfhlle voorstellen om haar te be perken verworpen. Vee-vervoer. Dc commissaris des Konings in Groningen heeft beperkende bepalingen verordend voor den invoer van vee uit het buitenland. Rampen. Den is een werkman van den Holl. Spoorweg op de station te Haarlem derwijze met zijne borst beklemd geraakt tusschen de stootkussens van 2 wagens, dat hij on- middelijk is overleden. Het schip Jessie, van Seahara naar Nieuwediep, is bij Eg- mond gezonkende kapitein en 3 man zijn met de sloep in de Buitengronden opgevjscht en te Terschelling aangebracht; 2 man zijn verdronken. Den 6 heeft eene zware gasontploffing plaats gehad in het gebouw der sociëteit «de Fereeniginyte 's Gravenhage. De groote zaal en een ander vertrek zijn vernield en een dei- bedienden is zwaar gekwetst. Een begonnen brand werd spoedig bedwongen. Misdrijven. De boekhouder der 's GravenhaagscheVleesch- houwerij heeft voor eenige dagen de stad verlaten, een te kort van ruim f 7000 in de kas achterlatende. De justitie heeft naar Engeland getelegrafeerd met het gevolgdat de boekhouder te Harwich is aangehoudennog in het bezit var f 6990welke hem ontnomen en naar den Haag opge zonden zijn. Den 7 heeft eene te 's Gravenhage wonende man te Go- richem zijne vrouw, met wie hij sedert lang in onmin leefde, met een scheermes den hals afgesneden en daar ia zich zeiven doodgeschoten. Rechtszaken. Het hof van Noordholland heeft den 1 Nov. Martina v. Duin dienstbode te Tutjehorn, wegens brandstich ting op 31 Mei bij haren meester J. Groot, door het werpen van een kool vuur in het strooen het stelen van 2 bank biljetten in Maart van f 25 en op 29 Mei van f 40, ver oordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf. De H. Raad heeft den 5 vernietigd het arrest van het hof van Noordholland, in zake Paerl, hem schuldig verklaard aan het aanleggen en houden eener particuliere bij de wet verboden loterij en he.n veroordeeld tot 1 maand eenzame opsluiting en f 50 boete. De te Obdam -op den 1 Februari 1871 opgerichte ver eeniging, genaamd Landbouw-Societeit «Ceres,/' vierde op den 23 October j.l. een schoon feest en wel naar aanleiding van het Kon. besluit van den 18 September 1872, n°. 30. Reeds vroeg in den morgen kondigde allerwege van ons aardig dorpje de vrolijke driekleur het feest van den dag duidelijk aan. De landlieden, zelfs de aan den uitersten kring dezer vereeniging wonendekwamen als om strijd hunne met kaas en boter voorziene wagens ontladendeels om medetediugen naar de eer der overwinningen deels om bijtedragen tot de tentoonstelling ter ondersteuning der goede zaak en tot opluistering van het feestwaarin met andere middelen het eerelid de heer J. J. Uaarselhorst hun reeds krachtig was voorgegaan. Ten 1 ure begon eene harddraverij van paarden der leden, waaraan er 16 deelnamen, die zeer geregeld en genoegelijk ten 4 ure afliep, en het bewijs opleverde, dat vele dier paarden ieder andere inlandsche harddraverij niet zouden ontsieren. Ten 6 ure had de plechtige uitreiking plaat3 der prijzen, zoo van de tentoonstelling als van de harddiaverij. Onze geachte Burgemeester, de heer H. Mensomdesdie, door het bestuur der vereeniging uitgenoodigd deze taak welwillend op zich had genomenheeft door zijne keurige en toepasselijke aanspraken op de bekroonden en leden zeer zeker een gunsligen indruk teweeggebracht. De namen dergenen, die de eer genoten bekroond te worden, verdienen vermelding; zij waren de navolgende Heeren: I. Voor de beste Boter. 1®. prijs H. Schroder, 2®. prijs K. Helder Junior, landlieden te fiensbroek, 3®. prijs J. A. Haarselhorst, landman te Obdam. II. Voor de beste kleine Kaas. le. prijs A. Wit, 2e. prijs Jb. Boots Ez., landlieden te Obdam3*. H. Schroder, voornoemd. III. Voor de beste middelbare Kaas. 1®. prijs K. Helder Junior, voornoemd, 2®. prijs U. Veen- boer, landman in de Heer Hugo Waard. IV. Voor de beste commissie Kaas. 1®. prys P. de Groot, 2®. prijs C. van Diepen Jz., landlieden te Obdam. Van de Harddraverij. le. prijs C. Edel te Obdam, 2®. prijs Jb. Borst in de Kaag, 3®. prijs Jb. Helder te Obda n. 's Avonds ten 9 ure vereenigden zich de eereleden, keur meesters leden en bekroonde niet-leden tot een gemeenschap pelijk souper, en onder Voorzitterschap van den verdienste lijken President der vereeniging, den heer J. A. Haarselhorst, heersehten eensgezindheidvriendschap en gezellige kout aan den smaakvol aangerichten feestdisch. Menige heildronk werd aan Koning en Vaderland gewijd. Ten slotte: het geheele feest ademde eene ordelievende en prettige stemming, en gaf op feestelijke wijze uitvoering aan het doel der vereening bevordering van lane bouw en vee teelt en beoefening en handhaving van maatschappelijke eensgezindheid in haren kring. O., 8 Nov. 1872. H. De heer J. F. Schuld, geneesheer te Meerkerk, die reeds 3 jaren geleden in de ARott. Courant een artikel plaatste over het wenschelijke van strafbepalingen tegen openbare dronkenschapvervolgens over dit onderwerp een schrijven richtte aan de commissie ter herziening van het Wetboek van Strafrecht, en in December van het vorige iaarin het N. v. d. Dag op hetzelfde onderwerp terugkwam, heeft thans, naar aanlei ding der artikelen in laatstgenoemd blad „Gezondheidsleer" en „Zij kwamen van eene begrafenis," in den te Nijmegen verschijnenden Aederlandschen huisvriend een stukje geplaatst onder het opschrift„Heeft de publieke opinie in Nederland pleizier in de schande der natie waarvan het doel is om eene beweging in het leven te roepen, ten einde, op het voorbeeld van Engeland, Zwitserland, Oostenrijk, Zweden en verschillende duitsche en noord-ainerieaansche Staten, hier te iande, in afwachting van het definitieve Wetb. v. Strafr., eene hulpwet te erlangenwaarbij strafbepalingen tegen openbare dronkenschap worden bedreigd. De heer Joh. Bastiaansorganist van de Groote-kerk te Haarlem, meent de vraag te hebben opgelost, hoe eene mu ziekzaal moet worden gebouwd om aan alle eischen der akus- tiek te voldoenzoodanigdat geene geluidsgolven voor de hoorders verloren gaan geen weerklank of galm vernomen wordt, maar elke klank in kracht, duur en kleur het oor bereikt, juist zooals hij is voortgebracht. Wanneer de daartoe noodige vorm slechts op een gedeelte eener zaal wordt toe gepastkan aan het overige gedeelte elke andere bouwkun dige vorm gegeven worden, waarbij dit voordeel bestaat, dat het gewenschte effect in grooter evenredigheid toeneemt dan het voor de toepassing van het systeem beschikbaar te stellen gedeelte. Hij verzeker!, dat dit systeem op wetenschappelijke gronden berust, dat bestaande localen met betrekkelijk geringe kosten er geschikt voor gemaakt kunnen worden, en bereid te zijn, de leiding van den bouw oi de verandering van con cert- en spreekzalen of kerken op zich te nemen. Het Weekblad voor vrouwen en meisjes Ons Streven" be- vat het eerste verslag der Algemeene Nederlandsche Vrouwen- vereenigiug «Tesselschadeneene soortgelijke vereeniging als Arbeid adeltvan mej Betsy Perk, en naar wij meenen haren oorsprong te danken hebbende aan de bij velen bestaande ontevredenheid over de oprichtster van laatstgenoemde ver eeniging. Tesselschadee telt alreeds 10 afdeelingen en 5 correspondentschappen, te zamen met 976 leden en 215 werk sters aan welke dames-werksters van 1 April tot 30 Sept. dezes jaars een bedrag van 3752,68 als werkloon werd uit betaald ongerekend de overige kosten der afdeelingen te zamen f 897,26 bedragende. Te 's Gravenhage zal, in een daartoe door den heer C. L. M. Smissaert voor het eerste jaar kosteloos afgestaan huis, een hoofddepót der vervaardigde voorwerpen geplaatst worden, waarvoor de haagsche afdeeling reeds t 1000 aan giften ontvangen heeft en het hoofdbestuur gemachtigd is eene leening van 3000 aantegaan. De alk- maarsche afdeeling telt 40 leden met 5 werksters. De heer Hugo Sassen te Maastricht heeft aan de leden der 1®. en 2®, Kamer en aan de ministers een schrijven ge richt naar aanleiding van eenige onnauwkeurigheden, voor komende in het regeeringsverslag van Curafao omtrent de op dat eiland voorgevallen betreurenswaardige gebeurtenissen, volgens dat schrijven ontslaan uit animositeit van den waar- nemenden gouverneur, den heer Wagner, en van den advocaat- generaal Koentze tegen den sedert uit, 's lands dienst ontslagen, tot geldboete veroordeelden en wederrechtelijk uit zijne woning opgelichten naamgenoot van den adressant. Het is moeilijk om zonder nauwkeurig door de verschillende partijen inge licht te zijn, een oordeel uittespreken over eene kwestie, welke, behalve velerlei onaangenaamheden en spanninghet dooden van één en het verwonden van 19 ingezetenen ten gevolge heeft gehadzeker is het intusschendat de bevolking her haalde malen op krachtige wijze voor den heer Sassen in de bres gesprongen isen dat de woorden dus behartiging ver dienen waarmede bedoeld schrijven eindigt„Voor de eer van het nederlandsche gezag in West-lndie is het meer dan tijd dat of de beschuldigers worden beschaamd en de bevol king en hare weekbladen tot zwijgen worden gebracht, of dat de misdadigers (zoo zij er zijn), hoe hoog geplaatst ook worden terecht gesteld." De heer E. Francis, thans te Maarssen woonachtig, werd, na 35 jaren den lande in lndie gediend te hebben, in 1851 eervol ontslagen als inspecteur der financiën en door den gouv.-genl. benoemd tot president der Javasche Bank, op eene bezoldiging van f 18000 's jaarsmet bepaling, dat zijn lauds-peusioen stil zoude staan zoolang hij die betrekking bekleedde. In 1857 toen hij van de Rekenkamer decharge wegens zijne vroegere administratie bekomen had, wendie hij zich tot den gouv.-genl., met verzoek bedoelde bepaling op- teheffenen toen zulks vruchteloos bleef, in 1862 tot den Koningmaar met even weinig gevolg. In het volgende jaar werd hij eervol als president der Bank ontslagen en hem een pensioen toegekend van f 6750 's jaars. Hij dagvaardde alsnu de indische regeeringhem hetzelfde bedrag over de jaren sedert 1851 te betalen, verhoogd met de wettelijke renten van 6 p.c., en het hoog gerechtshof voor lndie wees in 1868 deze vordering toe, maar de Hooge Raad vernietigde in 1869 in hooger beroep de toewijzing. Een adres, vervol gens aan de 2®. Kamer gericht, werd ter griffie gedeponeerd De heer Francis heeft alsnu een nieuw adres aan de Kamer gezondenwaarhij hij verzoektzijne zaak in nadere over weging te nemen. Hij bestrijdt daarin de gronden der be slissing van den H. Raad noemt den stilstand van zijn en- sioen onzedelijk en onwettigen betoogt dat die stilstand eene voorwaarde was voor zijne aanvaarding van het presi- entschap der Bankdat hij er evenmin in toegestemd als berust, maar voor het doen van stappen zijn acquit van de Rekenkamer afgewacht heeftte meer omdat „in dien tijd wanneer men het waagde zich op zijn recht te beroepen tegenover de autoriteit, de gevolgen voor den verzoeker wel eens noodlottig hadden kunnen zijn, en deze dus, die een gezin te onderhouden had, voorzichtig moet zijn in het vragen van zijn recht." De heer J. G. Schnerr, oud-resident ter Kuste van Guinea, is benoemd tot gemeente-ontvanger te Oostzaan. De 3 aftredende leden der kamer van koophandelde heeren G. Jv. LeeuwenH. J. Conijn en JVermeer zijn herkozen, respectievelijk met 51 47 en 44 van de 53 uit gebrachte stemmen. In den vroegen morgen van Zaterdag is ingebroken in de woning van een landman aan den Westdijk onder deze gemeente, waarbij enkele kleedingstukken werden ont vreemd. De knecht had den dief opgemerkt en met behulp van diens aanwijzingen werd een onderzoek gedaan in de richting van Purmerende. Blijkens ontvangen bericht is de dief op die hoogte door den agent Goud, vergezeld van den knecht, in het bezit van het gestolene aangehouden. De in deze aangelegenheid betoonde spoed verdient algemeene goed keuring. B U R G E R L IJ K E STAND. ONDERTROUWD. 7 Nov. Tennis Veen en Elisabeth Musman, wed. van Hen- dricus Hofman. Jan Hoogland en Anna Gerarda Vogelzang. Gerardus Arnvldus Willenborg, te Zaan dam, en Christina Barbara Catharina Goes, te Alkmaar. 8 Raphael Manheim te Alkmaar, en Chrisje van Bever, te Amsterdam. GETROUWD. 3 Nov. Hillebrand Noordhuis, en Trijntje Gans. Frederik Spierdijk en Evertje Klinkert Storm. Johannes Pol man en Trijntje Storm. Willem Cornelis Bouman en Janna Alberts. Jacob Stroomer en Johanna Ma ria Spannemaker. Piet er Evers, wedr. van Jannetje Stoppelsteen en Grietje Pover, wed. van Jan Koning. GEBOREN. 2 Nov. ornelis Gerardus Z. van Coenraad Franciscus Nie ters en Alida Dekker 3 GerritZ. van Johan Corstiaan van der Burch en Jansje Bruin. 4 Dirk, Z. van Jan de Groot en Maria Geertruida Honnehier. 5 Hillegonda Margaretha Wilhelmina, D. van Willem Schermer en Alida Doorewaard. 6 Jan, Z. van Johannes Bernardus van dg Pol en Catharina van de Poll Johannes, Z. van Jan Swier en Aaltje Schoorl. Carolina Anna Maria '1van Joseph Franciscus Fredericus Lissone en Elise Christina Geertruida Bertels. OVERLEDEN. 1 Nov Geertruida Zorgman, echtgen. van Cornelis Baan, 41 j.

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2