II No. 46. Vier enz even tigsl e Jaargang 1872. Z O N I) A G 17 NOVEMBER. K o e in a r kt te Alk ui a a r, #fftctccl CQcbccltc Woensdag 20 November 1872. ipoütick ©ücvsiclit. C-liïcikclijkschc BcHchtcn. BluifscSelaiid 95cl£-ic. Frank i*0 k. I A C H C Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,©5, franco per post 0,80, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM*. COSTER ZOON. IA De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in liet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de belanghebbenden dat de opneming der patenten aan de huizen der ingeze tenen bedoeld in art. 36 der wet van 21 Mei 1819 (Staats blad No. 34), in de volgende week zal beginnen en daartoe van wege de gemeente is aangewezen de heer J. Verhoeve ambtenaar bij de gemeentebelastingen. Alkmaar. De Burgemeester voornoemd 16 Ae». 1872.A. HACLAJNE PONT. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, 20 November 1872, des middags ten 12 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, NU HOUT van dek VEEN. POLITIE. Ter terugbekoming aan bet commissariaat van politie voor banden bet navolgende gevondene als een vrouwenzak een handschoeneen fluweel hoedje een stukje handeen zilveren lepeltjeeen oorhanger, een brocheelf zakken zaad. Het volk is onbestendig en wispelturig. Zonder vaste be ginselen laat bet zieb door zijn leiders en drijvers ber- en derwaarts voeren wordt bet geslingerd als een schip zonder roer ten speelbal van wind en stroom. Moge daarom ook al aan een volksvertegenwoordiging aandeel worden toegekend in de wetgeving en de regeering des lands, naast die vertegen woordiging behoort een lichaam te zetelendat vastheid geeft aan bet bestuur en zekerheid aan de richting waarin zich de staat ontwikkelt dat de orde waarborgt en de maat schappij voor vermetele proefnemingen behoedt. Een Senaat, een Heerenhuis, een Pairskamer, eeii Hoogerhuis, een Eerste Kamer, hoe men zulk een vergadering noemen wil, maar in elk geval een lichaam waarin de aanzienlijkstede invloed rijkste de meest bezittende en daarom meest belanghebbende, de bekwaamste afdeelingen der maatschappelijke samenleving zijn vertegenwoordigd, moet den staat het vereischte tegen wicht verleenen tegen de onbezonnenheid, de onvoorzich tigheden en het roekeloos voorwaartsdringen en veranderen van de Kamer der volksvertegenwoordigers. Gelukkig het land waar de bestanddeelen voor zulk een staatkundig lichaam gevon den worden gelukkig Engeland, gelukkig Pruisendat door uw geleidelijke ont wikkeling in zulke benijdenswaardige omstan digheden verkeertZoo was en is men gewoon te spreken, wanneer men het bestaan van een tweede - - wij zouden zeggen een Eerste-Kamer naast de rechtstreekscke volksvertegenwoor diging verdedigt. Toen de gewezen Pransche Keizer nog geen Keizer was en zich bezighield hiet de ontwikkeling en aanprijzing der Napoleontische denkbeelden van staatsbestuur, was het een der zaken die hij het meest betreurdedat Frankrijk geen aristocratie meer bezatwaaruit zulk een lichaam kon worden samengesteld en achtte hij het grond vesten van zekere rangorde in. de burgermaatschappij nood zakelijk. Toch is het merkwaardig, hoe de waardeering van een dergelijke vergadering wisselt naar de omstandigheden. Onze eigen Eerste Kamer geeft er al dadelijk een voor beeld van. Nu eens hoort men haar verheden als het pal ladium van den staat, het bolwerk van het Koningschap, de waarborg der gelukkigste vereeniging van orde en vrijheid dan weer treft haar het felste verwijt, van plichtverzuim en nalatigheid. Heden is zij de raad waarin wijsheid en ervaring voorzitten, morgen een oude-mannenhuis. Beurtelings wordt zij voorgesteld als de behoedster der maatschappijdie aan den rand van een afgrond staaten het rotsblok dat den weg van den vooruitgang verspert. Hoogst zelden vindt zij echter bij haar werk belangstelling en waardeering. Is zij eensge zind met de regeering en hecht zij bij gevolg in den regel haar goedkeuring aan de ingediende wetsontwerpen, dan ziet de regeeringspartij in die goedkeuring ook niets meer dan de meest alledaagsche plichtsbetrachting, en wordt ontevreden zoodra zij eens een andere zienswijze heeft. De oppositie daarentegen, wier laatste hoop, verwerping door de Eerste Kamer, voortdurend wordt teleurgesteld, begint haar allengs met grootere minachting te behandelenen wijst smalend op die Kamer, die haar roeping miskent, die de troost moest zijn van alle welmeenenden in den lande, die zich aan be stendige plichtverzaking schuldig maaktdaardoor zieh zelve verlaagt in de schatting des volks en vrijwillig afstand doet van haar rechten varf allen invloed en gezag. Het Engelsehe Hoogerhuis wordt gespaard en niet zonder achting behandeld, zoolang het eenswillend is met het Lagerhuismaar wanneer liet zich verzet tegen een hervorming die daar bijval heeft gevondendan is het met den eerbied van de Britten voor hun lords gedaan. Men vraagt,, wat dat Hoogerhuis zich wel verbeeldt, en of het niet begrijpt, dat bet niet geroepen is om Engelands ontwikkeling tegen te houdenen men voegt er bij, dat als het dit niet blijkt te beseffen ziju dagen wel eens geleld konden zijn, want dat zijn langer bestaan in dat geval niet gewettigd zou wezen. Zoo valt ook dit Hoogerhuis de weinig vereerende beschouwing ten deeldat er geen bezwaar bestaat tegen zijn bestaan als volstrekt on schadelijke instellingmaar dat zijn opheffing nabij is wanneer het zieh verstout een eigen meening te hebben. Yoor het oogenblik is het het Pruisische Heerenhuis dat de algemeene aandacht trekt. Dat Huis was jaren lang de trouwe bondgenoot der regeering in haar strijd met het Huis der Afgevaardigden. Als daar een hooge oorlogsbegrootiug door de Afgevaardigden was verworpen, dan zocht het Ministerie steun bij het Heerenhuis. dat de begrooting goedkeurde. Ziedaar een verschil van gevoelen tussehen de beide takken pnzer vertegenwoordiging zoo redeneerde alsdan de regee ring vergelijk is hier onmogelijkeen begrooting die door de Afgevaardigden zou worden aangenomen zou ongetwijfeld door het Heerenhuis worden verworpen; het is dus onmogelijk een begrooting tot stand te brengen, die door beide Huizen wordt goedgekeurden daar nu toch in de behoeften van de dienst moet worden voorziendient één der beide begrootingen gekozen te worden; ik kies de begrooting die door het Hee renhuis is goedgekeurd. Op die wijze kon vroeger von Bis marck zich behelpen met een begrooting die door de Afge vaardigden was verworpenongestoord zijn maatregelen ne men en de uitvoering zijner plannen voorbereiden. Het Heerenhuis werd bij de vervulling van dien plicht, onder steuning van de regeering, door haar in waarde gehou den en met onderscheiding behandeld. Het werd zelfs tot de trouwe vervulling van dien plicht door de regeering zelve in staat gesteld. En dat was heel gemakkelijk. Het Huis is namelijk samengesteld uit erfelijke leden van den flict met het He"crënhuis"kwa hoogeu adeluit leden door den Koning voor hun leven dracht, van sommige lichamen of vereeuigingeu. had de regeering het altijd in haar machtde samenstelling het Heerenhuis naar haar welbehagen in te richten. den 4op de voordracht van den minister v. Eulenburg ge geven. Hij behoudt 1 zijner jaarwedde, is bovendien dom heer van Merseburg en bezit een aanzienlijk vermogen. Tot hoogleeraar aan de juridische faculteit te Bonn is be roepen ridder v. Schutte uit Praag, dezelfde, die zich met de hoogleeraren Döllinger en Friedrich uit Munehen aan het hoofd der oud-catholieke beweging in Duitschland heeft geplaatst. De minister van binn. zaken heeft met eenigc leden van het Huis der Afgevaardigden conferentiën gehouden over eemge wijzigingen der kreitswet. De voorzitter van het Huisaan wien de minister de keus der leden had overge laten, had daartoe die der vroegere commissie voor de kreits wet gekozenten einde eiken schijn van partijdigheid Ie ontgaan. In een artikel der Provincial Correspondenz over het eon- amen de volgende woorden voor: „Wanneer 's Konings regeering in het onderhavige geval "ll £°?r dea K°mtlS benoemd op voor- van hare bevoegdheid [om een grooter of kleiner aantal nieuwe ae lichamen of vereeuigmgen. Daardoor leden van liet Hetrenhuis te benoemen] gebruik maakt, dan behoort dit tevens te geschieden met het oogmerk en het v i i i j jpev°lg. dat het Heerenhuis „voortaan' vuur ceue suorure- Zij kon doen als iemand die zieh een smakelijk glas pons lijke miskenning van zijne stellingen roeping bewaard blijft, treieed maakt. Is het te sterk ui duet, er nno* wnt. wnfpr on tmron.. a„ii--i_i_ i 1 J gereed maakt. Is liet te sterkhij doet er nog wat, water in; heeft hij het weer wat te slap gema„kt, hij schenkt er n<% wat pons bij totdat het geheel naar zijn smaak is. Zoo ook de Pruisische regeering. Sedert 1854 bij voorbeeld zaten er 90 leden in het Huis wegens adellijk landbezit. De regeering vond dit in 1861 wat veelen verminderde het getal tot op 41. In 1865 daarentegen scheen versterking van het bestanddeel Landjonkers noodzakelijk, en werd hun getalvooral op aandrang van den tegenwoordigen Mi nister van Biunenlandsche Zakengraaf Eulenburgen naar het schijnt tegen den zin van von Bismarck, weer op 90 gebracht. En dit Heerenhuis is onlangs van zijn gewo nen weg afgeweken. Een wetsontwerpwaarmee het Huis der Afgevaardigden zich had vereenigd, ondervindt tegenstand in hetHoogerhuis. De regeering draagt zorg, dat de leden behoorlijk omtrent haar inzichten én wenschen onderricht worden, opdat zij zich niet mogen vergissen, en, door valsohe geruchten of verkeerde inlichtingen misleidonverhoopt verwerpen wat zij belmoren aan te nemen. Want dwaling was hier mogelijk. Het wets ontwerp, de regeling van het. districtsbestuur, had een liberaal tintje en bevatte een begin van zelfregeering. Zulke voor drachten waren de Jonkers niet gewoon aan te nemen; daar tegen plachten zij steeds te strijden. Om alle. misverstand te voorkomen, deed de Koning persoonlijk den leden weten dat hij er bijzonder op gesteld was dat het ontwerp zou worden aangenomen. En evenwel nogthans het Hee renhuis heeft de voorgestelde wet, met overgroote meerder heid verworpen. Het is te begrijpen dat de regeering ver ontwaardigd is. Dat het Huis der Afgevaardigden, dat liberalen en demoeraten in de oppositie zijn dat is te wachten, daarop dient men zieh voor te bereidenmaar dat het Heerenhuis, geroepen om de regeering te steunen, haar tegenwei-Kt, dat is inderdaad ongehoord. De regeering begrijpt dan ook, dat daar terstond orde op gesteld behoort te worden. Omdat hetzelfde ontwerp met weer in dezelfde zitting kan behandeld worden waarin liet werd verworpen, heeft zij de zitting van den Landdag terstond doen sluiten, en na een paar dagen de nieuwe zitting weer geopend. Inmiddels heeft zij te kennen gegeven, dat zij alle middelen die de Grondwet haar veroorlooft in het werk zal stellen om de distrietswet tot stand te brengen. Welke middelen zij daartoe zal gebruiken, is nog wel niet zekermaar waarschijnlijk schijnt tocadat zij van haar grondwettig recht tot aanvulling van het Huis een ruim gebruik zal maken. Het is dus te verwachtendat door haar zal gezorgd worden voor een meerderheid ten gunste van het op nieuw in te dienen wetsontwerp Ofschoon zij daarin eenige wijzigingen heeft aangekondigdzullen de grond slagen onveranderd blijven en blijft het dus voor het Heeren huis, zooals dit thans nog is samengesteld onaannemelijk. Wellicht glimlacht meenigeenals hij hier hoort spreken van een /grondwettig recht" der regeering. Toch is die uitdrukking volkomen juist. De Grondwet laat de samen stelling van het Heerenhnis bijna geheel aan den Koning over. Waar zulke bepalingen gelden, bestaat echter de par lementaire regeeringsvorm slechts in schijn. Er is een Hee renhuis voor den vorm maar de regeering heeft de macht het zoo samen te stellen, dat zij er nooit eenigen tegenstand in ontmoet En nu mogen sommigen meenen," dat dit weinig bezwaar oplevertwaar nog een Huis van Afgevaardigden aanwezig istoch maakt het altijd een slechten indruk, en is het ook voor andere staatkundige lichamen van nadeeligen invloed, wanneer het blijkt dat het met dergelijke vergade ringen niet volkomen ernst is. De waardigheid van het staatsgezag lijdt er onder. De regeering moet het volk geen aanleiding geven om met eenige staatsinstelling te spotten. ■Wij hebben daarenboven gelegenheidijte over gehad om te zier., hoe de regeering bij datzelfdeHeerenhuis, dat zij thans vernedert en belachlijk maakt, voldoenden steun meende te vinden om, met zijn goedkeuring gewapend, te handelen naar eigen goed vinden, zonder ook de goedkeuring van het Huis der Afge vaardigden noodig te achten. Waar zoo wordt gehandeld, kau de parlementaire regeeringsvorm, de regcering in overleg met de volksvertegenwoordiging, niet gezegd worden te bestaan. W. v. d. K. Met Oostenrijk worden thans overleggingen gehouden om trent de sociale kwestie. Pkuisen. De onlangs benoemde opper-president der pro vincie Saksen v. IVitzleben is werkelijk ontslagen. De Keizer had hem schriftelijk zijne afkeuring over de door hem in het Heerenhuis gevolgde gedragslijn te kennen gegeven, en toen de opper-president zijn ontslag niet vroeg, is hem dit voor eene soortge- I iping bewaard blijft, en tevens de noodzakelijkheid vermeden wordt om op nieuw van buiten invloed op het Huis uitteoefeuen." De Nordd. Allg. Zeitung maakt daaruit opdat de regeering met de liberale partij tot de overtuiging is gekomendat de nadeelen der benoeming van vele leden voor een bepaald en op zich zelf staand geval, voorkomen kunnen worden door eene wettelijke hervorming van het Huis, welke dienst baar kan gemaakt, worden om de „oppositie, welke niet al leen in staatkundige gevoelensmaar ook in een corporatief belang haar punt van' vereeniging vindt, in ~de juiste ver houding tot het algemeen belang te brengen gelijk reeds vroeger (in 1861) eenmaal iu de bedoeling der regeering gelegen heeft." 6 6 De National Zeitung meldtdat in den ministerraad van den 8 een uitvoerig vertoog van den president-minister over de hervorming van het Heerenhuis overwogen is, en dat niet alleen de ministersmaar ook de Koning en de Kroonprins de noodzakelijkheid van zoodanige hervorming beaamd hebben. De zitting van Landdag is den 12 door den minister van oorlog geopend met de voorlezing eener troonredewaarin wordt gezegddat in deze zitting, behalve de in de vorige ingediende wetsontwerpennog zullen inkomen een wets ontwerp tot verlacing der inkomsten-belasting en voordrach ten tot regeling der betrekkingen tussehen den Staat en de kerkgenootschappen. De voornaamste taak zou echter zijn de hervorming der tegenwoordige kreits-inriehtingenals grondslag voor de vervulling van verscheidene andere ver plichtingen van den Staat. Bij het int.edienen kreits-regelings- ontwerp worden, met behoud van de voornaamste grondslagen van het vroegere ontwerp, onderscheidene wijzigingen voor gesteld waarvan de noodzakelijkheid en doelmatigheid uit de gehouden beraadslagingen gebleken zijn. De regeering heeft stellig beslotenzieh van de op haar in dit opzicht rustende gewichtige taak door alle haar ten dienste staande grondwettelijke middelen te kwijten. De gunstige financiëele toestand vergunde niet alleen om de mingegoede burgers eene belangrijke ontheffing van belasting te verleenenmaar ook om aanzienlijke sommen beschikbaar te stellen voor de vorming van provinciale fondsenvoor het verleenen van tegemoet koming in de hooge huurprijzen van woningen aan staats ambtenaren en voor buitengewone delging der staatsschuld Bij de opening waren niet meer dan 100 leden der beide Huizen tegenwoordig. Het Heereuhuis lieeft met 79 van de 85 uitgebrachte stemmen tot zijnen voorzitter verkozen den gouvernementeelen candidaat graaf Stolberg en tot. onder-voorzitters den geheim- justitieraaa Platz en graaf Brühl. De burgers van Emmerik diewegens deelneming aan de ongeregeldheden in de nederlandsehe grensplaats 's Ileeren- berg op 1 April jl., voor de jury te Wesel moesten terecht staan zijn dezer dagen weder in hechtenis genomennadat zij eenige maanden geleden voorloopig op vrije voeten waren gesteld. Saksen. De Koning en de Koningin hebben den 10 hun gouden bruiloftsfeest gevierd. Reeds" den 8 was de hoofd stad feestelijk versierd, en ontvingen H. H. M. M. de geluk- wenscben van vreemde en van saksische militaire deputatiën en van het gezamenlijke corps diplomatique. Door een aan tal deputation uit verschillende deeleu des lands werden aan het koninglijk echtpaar rijke feestgeschenken aangeboden, o.a. namens de Lands-Vertegenwoordiging een bedrag van 200,000 t.h., waarvan de eene helft bestemd is voor een Johann-fonds, de andere helft voor eenJwfh'a-fonds, en namens destad Dresden eene som van 20000 th. ten behoeve van een fonds voor liefdadige doeleinden. De Koning deelde aan de deputatie der stad mede het even te voren door hem ontvangen bericht, dat de te Berlijn zetelende commissie voor 's Rijks verdediging de versterking van Dresden niet langer noodig keurde, zoodat niets meer aan de gewenschte uitbreiding der stad in den weg stond, 's Middags arriveerde de Koningin-weduwe Eli sabeth van Pruisentweelingzuster der Koningin van Saksen, en den volgenden middag de Keizer en de Keizerin van Duitschland, die door den Koning, de Koningin-weduwe, de saksische prinsen en prinsessen en vele andere vorstelijke personen aan de station opgewacht en hartelijk ontvangen en door eene onafzienbare volksmenigte op hunnen weg naar het koninglijk paleis met de grootste geestdrift begreet werden. De feestdag van den 10 werd door het luiden, van alle klokken aangekondigd. 's Voormiddags had de kerkelijke inzegening van het gouden bruidspaar plaats. In den op tocht naar het slot volgden de Keizer en de Keizerin on- middelijk op den Koning en de Koningin daarop volgden de leden der koninglijke famiiie, de duitsche kroonprins, de oostenrijksehe aartshertog Karei Lodeicijkals vertegenwoor diger van het oostenrijksehe Keizershuis, prins Karei Theodoor namens den Koning van Beierenprins Hermann v. Saksen- IVeimar namens den Koning van Wurtemberg, de graaf v. Vlaanderen namens den Koning van Belgie, de Groother togen van Meeklenburg-Sehwerin en Strelitz de 4 saksische Hertogen, de Hertog van Auhalt en prins Christiaan v. Augus- tenhurg. De bisschop Forwerk, door 8 geestelijken omgeven, voltrok de inzegening. Na afloop daarvan begaven alle aan wezigen zieh naar de eatholieke hofkerk waar een Te Deum gezongen werdterwijl kanon- en geweerschoten den volke verkondigden dat de plechtigheid voltrokken was. Lubeck. Ten gevolge van een hevigen storm uit het noor den is de Trave buiten hare oevers getredeneen gedeelte der stad onder water gezet en aanzienlijke schade aangericht. Uit Travemunde Hamburg KielÉckernförde en Flens burg worden eveneens belangrijke overstroomingen gemeld. Elzas-Lotharingen. In den Elzas is de opkomst der dienstplichtigen zeer bevredigend geweest; in Lotharingen was zij hier en daar zeer gering. Zoo kwamen te Metz niet meer dan 70 dienstplichtigen op, waarvan slechts 5 voor de dienst werden goedgekeurd; bijna allen derhalve, die voor de krijgsdienst bruikbaar waren zijn van daar geëmigreerd. De bisschop van Straatsburg had te Baden-Baden van den Keizer de verzekering ontvangen dat de studenten in de odgeleerdheideven als onder het fransche bestuur, vrij van de krijgsdienst zouden zijn. Toen onlangs in eenige kreitsen de bedoelde studenten voor de ligtings-commissie geroepen werdenheeft de militaire overheid te Straatsburg, op verzoek van den bisschop eene circulaire aan de kreils- besturen gerichtwaarin de studentendieblijkens certifi caat van de bisschoppelijke kanselarij, het recht hebben om hunne theologische studiën voorttezetten. uitdrukkelijk van de krijgsdienst worden vrij verklaard. De minister van financiën heeft dr. Strousberg gedagvaard tot betaling van de tweede kaveling der gronden, afkomstig van de geslechte zuider-eitadel en het militaire arsenaal te Antwerpen, De tijd van kwijting was bij het contract op 12 Febr. 1871 bepaald, maar op verzoek van den kooper tot 1 Mei j.l. uitgesteld. De zaakgiélastigden van dr. Strousberg verklarendat de terreinen der tweede kaveling eerst den 2 Nov., 3 dagen voor de beteekening der dagvaarding, zijn vrijgekomen,"en dat de regeering verzuimd heeft om op die der eerste kaveling, waarvoor reeds 33 maanden geleden 3,200,000 fr. is betaald, datgeen te verrichtenwat noodig is om den kooper in staat te stellen daarop zijnen arbeid te kunnen aanvangen, zoodat hun principaal in de meening verkeerdedat de Staat be sloten had om van de aangegane overeenkomst aftezien. De burgemeester van Antwerpen heeft, In de zitting van den gemeenteraad van den 9, zijn gedrag verdedigd ten aan zien van het op zijnen last doen overbrengen van het lijk van den artillerie-kapitein Kemppe van het ongewijde naar het eatholieke gedeelte der algemeene begraafplaats. Hij had zulks doen verrichten op verzoek der weduwe en uit kracht der wet van Prairial jaar XII (dezelfde waarop de protes- teerende geestelijkheid zich beroept), dewijl de overledene van jongs af catholiek geweest was en het catholicisme nooit openlijk had afgezworen. De raad heeft de gegeven inlich tingen voldoende geoordeeld en met alg. st. eene motie aan genomen, waarbij de burgemeester wordt gelukgewenscht met de betoonde veerkracht, en uitgenoodigd om te volharden in de verdediging der gewetensvrijheid en van de onafhan kelijkheid van het burgerlijk gezag. In eene den 10 te Brussel gehouden bijeenkomst van de federatie der conservatieve Associatiën is met alg. st. eene motie aangenomen, waarbij de federatie, „overwegende, dat elke verzwaring der militaire lasten de antipathie van Belgie opwekt en dat, het kiezerscollege en de conservatieve Associa tiën herhaaldelijk den wil des lands in dit opzicht hebben kenbaar gemaakt, de vroeger ten dezen geuite wenschen, vol vertrouwen in de wijsheid van het gouvernement, vernieuwt." De zitting der Kamers is den 12 zonder troonrede of andere plechtigheid geopend. De Senaat heeft met bijna alg. st. den prins de Ligne weder tot president en de heeren de Tornaco en Dellafaille tot vice-presidenten verkozen en is daarna uiteengegaan. De procureur-generaal van het parijsche hof van appèl, de beer de Leffemberg, heeft prins Napoleon geantwoord op diens aanklacht van den minister van binn. zaken, den prefect van policieden chef van diens kabinet en den policie-commis- saris Clément De laatste 3 kan bij niet vervolgen, omdat zij op last van den minister gehandeld hebben en alzoo inge volge art. 114 van het Code Pénal tegen alle vervolging gevrijwaard zijn en den minister niet omdat deze lid dei- Nat. ergadering is en de machtiging dier vergadering ver- eiseht wordt. Hij voegt er bij, dat het besluit tot uitzetting op last van den President der republiekden Raad van mi nister gehoord, genomen en derhalve eene daad is, waarvoor een minister alleen door de Vergadering ter verantwoording kan worden geroepen; zoodat de prins de beslissing der Nat. Vergadering op zijne daarbij ingediende klacht moet afwach ten. De prins heeft den 1 Nov. uit, Prangins eene uitvoerige wederlegging der motieven van den procureur-generaal af gezonden. Uit de rede door den procureur-generaal van het, thans in een vleugel van het Palais-Royal gehuisvestehof van rekeningenbij het hervatten der werkzaamheden na de vacantie gehoudenblijkt, dat door den ijver en inspanning van alle takken der staatsdienst bijna alle voor den goeden gang der administratie noodzakelijke beseheidendie bij den brand van het archief en der boekerij van het hof in Mei 1871 waren verloren gegaan, door nieuwe zijn vervangen, zoodanig dat het bestuur en de controle van's lands financiën op geregelde wijze hervat zijn kunnen worden. Le Bien Public, het orgaan van den heer Thiers, heeft de volgende mededeeling bevat: „Van de verschillende ontwerpen omtrent constitutioneele hervormingen, die thans aan de orde van den dag zijnzullen alleen het vraagstuk der bepaling

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1