{■rooi iSrilianfc en lerlnntl. Spaiifo. creenigde Maten. Slimirnluiiil. Stabe-flieuws var. den duur van het Presidentschap op 4 jaren en dat van de interimaire vervulling van het Presidentschap bij overlijden de eenige zijndie onmiddelijk na de hervatting der parle mentaire werkzaamheden aanhangig zullen worden gemaakt. Daarna zal het budjet onderhanden worden genomen." De regeering heeft besloten om het eenige nog in Frankrijk bestaande bagnodat te Toulonopteheffen. Na 1 Sent. 1873 zal geen enkele tot dwangarbeid veroordeelde misda diger meer derwaarts gezonden worden en den 1 Jan. (4 moet het bagno geheel ontruimd zijn. De veroordeelden zullen voortaan in de depots bij Brest en bij Rochefort op genomen worden, en 4 malen s jaars zal een fregat hen van daar naar de strafkolonie Nieuw-Galedonie overbrengen. De geestelijkheid te Bayonne heeft aan al de geabonneerden op een onder hare leiding uitgegeven wordend kerkelijk week blad eene plaat doep uitreiken, waarop de graaf v. Ghambord met. al de attributen van het Koningschap is afgebeeld. Den 6 is te Bordeaux, ter eere der republikeinsche of ra dicale Afgevaardigden van de Gironde, een door den heer Lalesque, voorzitter der Departementale Commissiegepresi deerd banket, gegeven, waaraan 160personen hebben deelge nomen. De heer Fourcand heeft zich op eene gunstige wijze over den President Thiers uitgelaten en zich voor eene ontbinding der Vergaderingnu het dubbele doei van haar mandaat, het sluiten van een vredesverdrag en de bevrijding van het grondgebied, bereikt is, verklaard. De heer Simiot heeft over de onschendbaarheid van het algemeene stemrecht uitgeweid. De nieuwe Afgevaardigde Armand Cadue heeft over zijne verkiezing gesproken. Het denkbeeld om een groot gedeelte der elzasser-lotlia- ringsehe emigratie naar Algiers te richten wint meer en meer veld. De voornaamste der te Parijs gevestigde ondersteunings maatschappijen, die aan welker hoofcl graaf d'Haussonville staat, heeft zich er thans ook mede veree ligd. Verscheidene bladen hebben inschrijvingen geopend voor de vestiging der emi granten in de kolonie. Op de eerste lijst van le Siècle is voor 20760 fr. ingeteekend. tienri Roehrfortdie wegens den zwakken staat zijner ge zondheid nog niet gedeporteerd ismaar tot dusver in de gevangenis op het eiland Rébij la Rochelleverblijf heeft gehouden, is, op zijn deswege aan het gouvernement gedaan verzoekden 4 naar Versailles overgebracht om voor den maire dier plaats een wettig huwelijk aantegaan met, mevr. Renauldde moeder zijner kinderen, die zich sedert eene maand in het, klooster der Augustijner nonnen te Versailles ophoudt en aldaar gevaarlijk krank ligt. Nog op den eigen dag der huwelijksvoltrekking is Rochefort naar het eiland Ré teruggekeerd. De minister van oorlog heeft, de wapenschouwingen of in spectiën afgeschaft, die tot dusver des zondags-ochtends bij alle regimenten gehouden werdenen gelast dat deze voor taan even als de peletons-inspecliëndes zaterdags zullen plaats hebben. In de Gazette de Rimes is een brief opgenomen van den graaf v. Chambord aan den baron de Fontarèches, strekkende tot dankbetuiging voor een door de bevolking van Nimesen van andere plaatsen in het dept,, der Gard den 29 Sept., „bedekt met zoovele duizenden handteekeningen" aan hem gericht adres. Op verzoek der regeeringen van Groot-Brittanje en Por tugal heeft de heer Thiers het scheidsrechterschap aanvaard in een reeds sedert jaren tusschen hen omtrent hunne eta blissementen op de oostkust van Africa bestaand verschil. De hoop, welke op het fusionistische banket te Bordeaux gevoed werddat eene overeenstemming tusschen de mo narchale partijen zou tot, sta id komen is den bodem inge slagen door het verschijnen van 2 brieven, de een van den orleanistischen Gedeputeerde der Gironde ddrien Léonde ander van den legitimistiscken Afgevaardigde van de Gard Ferdinand Iloyer. De eerste is niet tegen eene fusiemaar meentdat deze nimmer ten koste der rechten van den graaf v. Parijs zou mogen plaats hebben, en dat de instelling van een liberaalconstitutioneel gouvernement steeds op den voorgrond moet staande tweede dat, de fusie van boven moet aanvangen door eene entente der beide Vorstenhuizen waarbij de graaf v. Parijs zich onvoorwaardelijk onderwerpt aan den graaf v. Chambord. Den 8 zijn in de mijn S. Eugenie te Montceau-les-Mines (Saöneon Loire), ten gevolge eener ontploffing, veroorzaakt door het doen springen eener kruitmijn (hetgeen in het ge vaarlijke gedeelte der mijn, waarin de ramp is voorgevallen, verboden was), 38 arbeiders omgekomen en 6 gekwetst. De minister van binn. zaken heeft, de prefecten uitgenoo- digd, de openbare gebeden ter gelegenheid van de hervatting der werkzaamheden der Nat. Vergadering bijtewonen, en het aan hen overgelaten of zij dergelijke uitnoodiging ook tot hunne ondergeschikten richten of zich eukel tot het geven van een voorbeeld bepalen zullen. De bisschop van Aire en Daxmsgr. Fpiventgeeft in zijn bij deze gelegenheid uitgevaardigd mandement, den raad, dat Frankrijkom van zijne rampen en kwalen verlost te worden de leerstellingen van den Syllabus toepassen, de on bepaalde heerschappij der geestelijkheid over de school huldigen, de kloosterorden en het, legitieme Koningschap herstellen moet. Voor een der te Versailles zitting hebbende krijgsraden hebben den 11 de gefedereerden terechtgestaan, die van de willekeurige arrestatie van den abt Deguerry beschuldigd werden. Een hunner, zekere Batton is tot 20 jaren een anderePreker genaamdis tot 10 jaren dwangarbeid ver oordeeld aan anderen zijn mindere straffen opgelegd. 4 Zijn vrijgesproken. In eene te Versailles gehouden bijeenkomst van 90 Afge vaardigden der gematigde linkerzijde is door verscheidene leden verzekerd dat, de republikeinsche geest in de depar tementen zichtbaar toeneemten isvermits aan de Nat. Vergadering geene constituëerende macht wordt toegekend, besloten geen enkele voordrachtwelke tot oplossing der constitutioneele kwestiën mocht worden gedaan, te ondersteunen. Den 10 hebben een groot aantal leden van de rechterzijde der Nat. Vergadering eene bijeenkomst gehoudendie door den heer de Larcy en door een aantal leden van het rechter centrum werd bijgewoond, en waarin eenstemmig is besloten om de definitieve republiek te bestrijdenom getrouw te blijven aan het verdrag van Bordeaux en om in de Nat. Vergadering allereerst de wet op de jury aan de orde te stellen. De vergadering heeft vervolgens besloten, het vraag stuk der constitutioneele hervormingen niet aanteroeren voordat een desbetreffend ontwerp formeel zal zijn ingediend. De vergadering is overeengekomen, den heer Grévy als voorzitter der Nat. Vergadering te herbenoemenen ook in de vice- presidentschappen geene verandering te brengen. Uit ge sprekken door de leden gevoerd, maakt men op, dat buiten de Vorsten om, en zonder hunnen raad, eene toenadering tusschen de monarchale partijen heeft plaats gehad. Denzelfden dag is ook de radicale linkerzijde vergaderd geweest. Zij heeft zich tegen het doen van eiken stap van constituëerenden aard verklaardhoewel verscheidene leden hun voornemen te kennen gaven om een eventueel voorstel tot verlenging der aan den heer Thiers verleende macht te ondersteunenmaar dan ook in geen geval verder te gaan. De genl. Chanzy heeft zijn ontslag genomen als president van het linkereent rum, daar hij die betrekking onvereenigbaar oordeelde met zijn militair commandement. Nationale Vergadering. Den 11 is de zitting hervat. De voorzitter deed mededeeling van het ingekomen protest van prins Napoleondat, op zijn voorstel, naar de commissie voor de verzoekschriften werd verzonden. De corsicaansche Afgevaardigde Galloni dTstria leverde een protest in van de kiezers van het, district Ajaccio tegen de uitzétting van den prinslid van hunnen Algemeenen Raad. De parijsche Afgevaardigde Wolowski en 17 zijner ambtgenooten deden het voorstel om tón behoeve der 150,000 elzassers en lotha- ringers, die voor Frankrijk geopteerd hebben, uit de tot be taling der oorlogsschatting voor het gouvernement geopende credieten eene som beschikbaar te stellen, gelijkstaande met de voor dit doel vrijwillig bijeengebrachte gelden. De heer Dahirel verzette zich tegen de gevraagde urgentievolgens het reglement mocht daaromtrent eerst beslist worden na het onderzoek in de afdeelingen; aan het niet in acht nemen van dat voorschrift had men o.a. de aanneming van het voor- st.el-Rivet, dat reeds eene bron van zoovele bezwaren is ge weest, te wijten. De voorzitter merkte op, dat de Kamer van den beginne af bedoelde bepaling ter zijde geschoven hadwaarom hij wilde vragenof de Vergadering hare ge woonte handhaven of tot het reglement terugkeeren zou. De heer Dahirel en de rechterzijde verzetten zich tegen die vraaghet reglement sprak duidelijk en men moest er aan vasthouden. De voorzitter verlangde daarop, dat het terug keeren tot de in onbruik geraakte bepaling opzettelijk voor gesteld zou moeten wordenen de Vergadering vereenigde zich met dezen eisch. De genl. Changarnier vroeg verlof, de regeering te interpelleeren over de door den heer Gambetta te Grenoble ,en elders gehouden radicale en aan de Verga dering vijandige toespraken. De minister Dufaure verklaarde zich bereid te antwoorden, en de interpellatie werd op den 18 bepaald. Den 12 is de heer Grévy, met 4" 2 van de 505 uitgebrachte stemmentot voorzitter herkozen. Ook de vorige onder voorzitters zijn herkozen. Den 13 heeft de heer Thiers zijne boodschap voorgelezen. Hij deelde mede, dat de stortingen voor de jongste leening reeds een bedrag van 1750 miljoen hadden bereikt; dat de regeering voor 1500 miljoen wissels op Duitsehland bezat waarvan er al voor 800 miljeen overgemaakt, waren en nog voor 200 miljoen in December zouden gezonden worden; dat. de Bank eene reserve in specie van 900 miljoeu bezat; dat de omzet van den handel in dit, jaar die van het vorige met 7 miljards had overtroffen; dat de belastingen 132 miljoen minder dan zij konden hadden opgebracht maar dat men, zulks verwachtendeeene som die de uitgaven te boven ging gevraagd had; dat in 1873 evenwicht, in 1874 ver moedelijk een overschot zou verkregen wordendat de li quidatie-rekening 700 iljoen zal bedragen, waaronder ver scheidene honderden miljoenen voor de reconstructie van het oorlogsmateriëel, maar waarvan uit onderscheidene hiilp- bronneu reeds 639 miljoen gevonden zijn. Voorts gewaagde hij met, ingenomenheid van de gesloten handelstractatende toeneming van Frankrijks crediet, en van andere gelukkige uitkomstenwelke aan de handhaving der goede orde te danken waren. Hij vermaande vooral de republikeinen die orde niet in de waagschaal te stellen en daardoor de eenige kans om de republiek te behouden te verspillen. Het beho id daarvan moest hen dringen, voor het oogenblik de uitoefening van zekere, overigens aan vrije volken toe komende rechten opteofteren. De gebeurtenissen hadden de republiek doen ontstaanzij bestaat en is de wettige regee ring des lands; iets anders te willen zou eene nieuwe om wenteling de geduchtste van alle wezen. Dat men er alzoo naar trachte de republiek die eigenschappen te doen erlan gen welke wenschelijk en noodzakelijk zijn. Zij moetzoo als men haar genoemd heefteene conservatieve republiek zijnwant de maatschappij eischt een behoudend bewind. Frankrijk wil rust en bestendigheid zal het instaat zijn zijne lasten te dragen. Eene regeeringdie het werk eener partij was, zou geen stand houden maar tot regeeringloosheiddes potisme en nieuwe rampen leiden. De republiek moet zoowel de wereld als Frankrijk vertrouwen inboezemen, om aan Frankrijk zijne stelling en invloed onder de mogendheden te verzekeren. Indien het onder den republikeinschen regeeringsvorm vreed zaam blijft, zal het niemand van zich yervreemdenindien het, onder eene wankelende monarchieonrustig iszal het. een ledig om zich zien. Aan de Vergadering is het om den tijd en den vorm te kiezen tot verzekering aan de republiek van de behoudende kracht,welke zij niet ontberen kan. Wordt eene commissie benoemd om dit punt te overwegen, dan zal de regcering haar oprecht en vastberaden raad geven. - De linkerzijde heeft de boodschap bijna aanhoudend toege juicht, de rechterzijde haar stilzwijgend aangehoord. Nadat zij gelezen washeeft de rechterzijde tegen haren inhoud geprotesteerden de heer Kerdrel heeft, onder toejuiching der rechterzijde, de benoeming voorgesteld eener commissie om de boodschap te onderzoeken. De heer Thiers, zich altijd bereid verklarende tot onderwerping aan de controle van de meerderheid der Kamer en der natie, vereenigde zich, ondpr benificie van deze opmerking, met het voorstel, dat, op raad van den voorzitter, zoo gewijzigd werd dat het strekte om eene commissie te benoemen tot het ontwerpen van een adres van antwoord. Bij tweede stemming, daar de eerste twij felachtig was werd dit voorstel urgent verklaard. Den 5 isin tegenwoordigheid van den lord-mayor en van bijna 2000 gasten, plechtig door den nieuwen lord-kan- selier Selborne (vroeger sir Roundell Palniervoor geopend verklaard het nieuwe 50000 gekost hebbende gebouw bestemd voor bibliotheek muzenm en archief der City van Londen. De grond, waarop het staat, wordt op eene waarde van 40000 geschat,. Bij het met Frankrijk gesloten handelsverdrag is bepaald dat eene commissie van 2 leden te Parijs zal bijeenkomen tot dusdanige regeling der nieuwe kortelings door de Nat. Vergadering vastgestelde compenseerende rechten, dat zij een juist evenwicht van belastingen zullen vestigen tusschen de franschen fabrikantwien de belasting der grondstoffen drukten den engelschen fabrikant. Den 5 is in de zoölogische tuinen te Londen een hippopo tamus geboren, die, ter herinnering aan den dag zijner geboorteGuy Fawkes is genoemd. De Koningin van Nederland is, na eenige dagen op lïo- burn Abbey een buitenverblijf van den hertog v. Bedford, vertoefd te hebbenden 8 op Frampton Courtbij Dorces- ter, de woning van den heer R. B. Sheridanaangekomen. Den 10 heeft H. M. de doopplechtigheid van een der klein zonen van haren gastheer als peet bijgewoond. Den 10 is de groote meelfabriek der firma Jen J. Halley, een zoogenaamd brandvrij gebouw van 7 verdiepingen en met omstreeks 400 vensters aan de Theems te Londen door een geweldigen brand grootendeels vernield. 1 Spuitgast is onder eene instortende verdieping omgekomen en 2 zijner makkers zijn ernstig gekwetst. 30 Brandspuiten, waaronder eenige stoomspuitenen de 4 drijvende brandspuiten der Theems hebben water gegeven. Dc toegebrachte schade wordt op 100.000 p. st. begroot. Aan het banket, den 9, ter gelegenheid der installatie van den nieuwen londenschen lord-mayor sir Sidney Waterlow, op het stadshuis van Londen aan de ministers gegeven, waaraan ruim 800 personen deelnamen, heeft de minister van buit. zaken lord Granvillesprekende van de kwest ie met America ge zegd dat de beslissing van Genève alleen de beurs en niet, de eer raakt. Hij heeft aangeraden te betalen zonder morren. Hij heeft verder verklaarddat het, engelseh-fransche hau- delstractaat in beginsel en wezen overeenstemt met den vrijen handel. Ten slotte heeft hij gezegddat hij vast besloten heeft, de eer en de belangen van Engeland te handhaven en dat hij den vrede voor Engeland en voor alle andere natiën wenscht. De stoomboot Mauritius is in het gezicht der iersche haven ï'ort-Patrick vergaan, en 13 der opvarenden zijn bij die ramp omgekomen. Eene tweede poging om de Batavier te ligten is mislukt. Het, vaartuig is door midden gebroken en alzoo reddeloos verloren. De commissie der Cortes voor het voorstel tot het, in be sehuldiging stellen van het minist.crie-,Sz^(!sArtot. welks in overweging neming met 121 tegen 104 st. besloten is, bestaat geheel uit ministeriëele Afgevaardigden, zoodat, zij, overeen komstig de verklaring van den minister Zorilladat, hij aan deze zaak geen gevolg wenscht gegeven te zien, waarschijnlijk tot de verwerping zal concludeeren. De gematigde partij heeft het niet aan manifestation ten gunste van het ministerie- Sagasta doen ontbrekenen de maarschalk Serrano en de adml. Topete hebben zich den 4, aan het, hoofd van een aantal leden dier partij naar genoemden staatsman begeven om te verklaren dat al de conservatieven de verantwoordelijkheid voor de handelingen van zijn kabinet op zieh namen. De republikeinen waren, terwijl dit plaats had, aan een door den heer Moreno Rodriguez gegeven banket vereenigdwaarbij de heer Figueraz verklaard heeftdat de republikeinen zieh niet door haat en vijandschap tegen het ministerie-.Stf^a.sAr liet.en leiden maar door de begeerte om licht over de aan die staatslieden te last gelegde feiten te doen opgaar.. Den 9 is in de handelswijk te Boston een brand uitge broken, welke over eene uitgestrektheid van 70 acres 25 uren lang gewoed heeft, de beurs, het, postkantoor, het telegraafbu reau en nagenoeg H)0ü andere gebouwen, vooral den handel in wol, huiden cn gedroogde waren betreff,-nde vernield en eene schade van 250 miljoen d. aangericht heeft. P. m. 25 personen hebben het leven verloren en vele andere zijn ge wond. Uit verschil.ende andere steden werd hulp ter blus- sching gezonden. De policie moest de militaire macht te hulp roepen tegen de menigte dieven waarvan er een paar honderd gevat zijn. In den nacht van 10 op 11 Nov. is de brand door eene gasontploffing op nieuw uitgebroken en zijn nog 6 magazijnen in de asch gelegd. De te Boston geves tigde verzekering-maatschappijen kunnen slechts een gedeelte der schade vergoeden4 engclselie assurantie-maatschappijen zijn voor 3,225,000 d. in deze ramp betrokken. Allcrwege zijn volksvergaderingen gehouden tot ondersteuning der slacht offers van den brand, die-ook van regeeringswege ondersteund zullen worden. De reis van den President Grant naar het, oosten en die van den minister Boutwell naar het westen zijn ter zake van dit onheil uitgesteld. Staten-Generaal. De le. Kamer heeft aangenomen, den li het ontwerp tot, bet verleenen van pensioen aan de dochters van Thorbeake met, alg. st. op 1 na, de.wet tot onteigening voor den spoorweg AmersfoortZutfen, die tot goedkeuring van het handelsverdrag met Spanje en eenige andere met alg. st,; den 13 met alg. st. de hoofdstukken der indisohe begrootingden 14 met 23 tegen 12 st. de wet tot, voor ziening tegen besmettelijke ziekten; den 15 met, 21 tegen 14 st. de indische tariefwet. De Kamer is daarna gescheiden. Bij de Kamer waren nog eenige adressen ingekomen, hou dende bezwaren tegen liet ontwerp ter voorziening tegen besmettelijke ziektenwaaronder een van dr. A. Kuiper te Amsterdam met ruim 2000 onderteekeningen. Provinciale Staten van Noordholland. In de zit ting van den 8 is aan mr. C. J. v. Kladerackenop zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als griffier der Staten; in zijne plaats, met 57 van de 62 st.. benoemd mr. Jacoli; vastgesteld het reglement van bestuur voor den Hondsbossche en Duinen tot Petten, het bijzonder reglement voor de Ach terkogge de wijziging der bijzondere reglementen voor den Yeenpolder te Assendelft, den N ederlaudspolder. denïloleu- drechter en Bullewijkerpolderden polder Oterleek en de banne Grostkuizen; goedgekeurd de 2e. suppletoire begrooting van het gesticht Meerenbergveriaend eene subsidie van 2000 's jaars gedurende 3 jaren aan de industrieschool voor de vrouwelijke jeugd te Amsterdam, alsmede subsidiën van hoogstens f 7001) aan Bersren en 3700 aan Castricum, zijnde J der kosten van verbetering van wegen; besloten om gunstig te adviseeren op de aanvragen om toepassing van art. 36 der wet op het, lager onderwijs ten behoeve der ge meenten Anna-Paulowna Ransdorp Krommenie, Westzaan en Kortenboef. Den 12 zijn aan Ged. Staten gerenvoveerd het verzoek van liet, bestuur van den Haarleminermeerpolder om afschaffing van tollen op wegen in de provincie, het adres van het gemeente bestuur van Alkmaar betreffende de verbetering van den weg door Scliermerliorn, en een adres van liet bestuur der hoorn- sobe afdeeling van de Maatsch. v. Landbouw betreffende het rijden met hondenkarren. Aangcnomtu is een voorstel van eenige leden om Ged Staten uiitenoodigen, zich namens de Staten tot de regeering te wenden met verzoek in den boogen waterstand op bet IJ te voorzien. Spoorwegen. Xn eene den 13 te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhouders in de Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen is besloten omter voorziening in de behoefte aan materiëel, eene leening te sluiten van 7 miljoen verdeeld in 2 seriën elk van 3J. miljoen. Vesting Groningen. Gedep. Staten en het gemeentebe stuur van Groningen hebben zieh, wegens de intrekking der vestingwet waardoor liet vooruitzicht, op eene spoedige be slissing der kwestie is vervallenop nieuw tot den minister van oorlog gewendde opruiming van het oosterfront der vesting verzoekende in bet belang der door de provincie uittevoeren kanalisatie-plannen. Eerbewijzen. De Koning van Belgie beeftwegens in gezonden beeldhouwwerk op de tentoonsielling te Brussel, ook tot ridder der Leopoldsorde benoemd den lieer A. N. So- persdirecteur der Kon. School voor nuttige en beeldende kunsten te 's Hertogenboscb. Kerkelijke zaken. In eene den 6 te Amsterdam ge houden vergadering van een groot aantal luthersche predikan ten is een „Nederlandscli Lutliersch Genootschap" voor in-en uitwendige zending opgerichtdat in anti-modernen geest zal werkzaam zijn. Onderwijs. De Staten van Gelderland hebben afwijzend beschikt op bet adres van het hoofdbestuur der Vereeniging voor Volksonderwijs, om, even als in Friesland, aan gemeenten subsidiën uit de provinciale fondsen toetestaan tot verbetering der onderwijzers-traotementen. De gemeenteraad van Bolsward heeft besloten eene burger- dag- en avondschool met 3jarigeu cursus opterichten. Feesten. Het 25jarig bestaan van het delftsche studen tencorps zal in Juli a.s. gevierd worden door een gecostumeer- den optocht, voorstellende den intocht van Karei, hertog van Gelder, te Arnhem in 1492. Kermis. De gemeenteraad van 's Gravenbage heeft den 12 het voorstel van den lieer de Jonge c.s., om de kermis in 1875 voor het laatst te houden, met 24 tegen 11 st. ver worpen en zich vervolgens vereenigd met het prseadvies van B. en W., om afwijzend te beschikken op de adressen van ingezetenen en onderscheidene kerkgenootschappen om de kermis te hervormen of afteschaffen. Zondagsrust. Den 10 is te Amsterdam, op uitnoodiging van liet centraal bestuur van liet Nederl. Werklieden-verbond, eene vergadering gehouden ter bespreking van het arbeiden op zondag. Ongeveer 200 werklieden waren tegenwoordig. Alle sprekers (een I5tal) veroordeelden op verschillende gron den het werken op zondag. Veeziekten. Bij kon. besluit van 30 Oct. zijn voor be smettelijke veeziekten verklaard waarop de bepalingen der art. 13 en 14 der wet, van 20 Juli 1870 vau toepassing zijn: de veepest bij herkauwende dieren, de longziekte bij runderen, ket kwaadaardig klauwzeer bij schapende kwade droes en liuidwnrm bij eenhoevige dierende dierenschurft bij paarden en bij schapende pokken bij schapen, liet miltvuur en de hondsdolheid bij alle vee. De minister van binn. zaken heeft bepaald dat,wanneer een stuk rundvee wegens longziekte is afgemaakt of daaraan is gestorvenna verloop van 8 dagenal liet overige rund vee hetwelk zich ten gevolge van dat ziektegeval in ver dachten toestand bevindt,onverwijld door de zorg van den burgemeester na onteigening zal worden afgemaakttenzij de houder eene verklaring overlegge van een geëxamineerden veearts dat het is ingeënt. Rechtszaken. De Hooge Raad heeft den 8 verworpen de voorziening in cassaiie van jonkvr. L. A. Vegelinv. Claer- bergen tegen een arrest van het hof in Noordholland, waarbij bepaald was. dat het kind der gescheiden ouders zou worden toevertrouwd aan den grootvader van vaderszijde, mr. S. G. U iersma. De rechtbank te Brielle beeft den 7 twee inwoners van Stad a/'t Haringvliet tot 1 maand en een derde tot 3 we! en cellulaire gevangenisstraf veroordeeldwegens overtreding der wet, op de coaliiiën van 1-2 April '72. Zij hadden, bij gelegenheid der kermis, gedreigddat zij een draaimolen zouden afbrekenindien de eigenaar liet, niet terstond zelf deed, en laatstgenoemde was daarop zoo bevreesd geworden, dat hij dadelijk zijn molen afgebroken had. Het kantongerecht te Deventer heeft een slagerdie ten zijnen woonhuize bedorven vleescli voorbanden had veroor deeld tot f 15 boete, of 4 dagen gevangenisstraf en de kosten, met verbeurdverklaring en vernietiging van bet in beslag genomen vleeseh. Door den heer Chassepot, uitvinder van liet bekende ach- terlaadgéweer, is eene rechtsvordering ingesteld tegen den heer Beaumont 1e Maastricht, tot betaling van 490,000 als koopsom der door laatstgenoemde reeds aan onze regeering geleverde geweren, die de eischer beweert niets anders te zijn dan diê volgens liet stelsel waarvoor hij octrooi heeft verlangd. De rechtbank le Amsterdam heeft den 13 den hoofdon derwijzer Ph. Rank aldaar, die een ondeugenden jongen door wien zijne drift was opgewektte streng getuchtigd had veroordeeld tot 6 weken cellulaire gevangenisstraf en f 8 boete. Overleden den 7, te Utrecht, J. bn. Taets v. Amerongen v. Natewischoud-lid der le. Kamer, geboren te Emmerik in 1802. Den 8 te Haarlem, jr. L. J. Quarles v. Lfford, jarenlang lid van de Prov. Staten en buitengewoon lid van Ged. Staten, lid van den raad en wethouder te Haarlemdirecteur der Holl. Maatschappij van Wetenschappen, oud 76 jaren. Staats-loterij. Trekking der 1'. klasse. No. 2522 f 20000, No. 19186 f 5000, No. 628 f 2000, No. 1201 en 7096 Z1500, No. 6143. 11467., 14483,15635 en 18796/1000. PER TELEGRAAF, 's Gravenhage 16 Aovember. In het verslag bij de begrooting voor de staatsspoorwegen voor 1873 zegt de regeering: Het Comité voor den Noord- liollandsoh-Frieschen Spoorweg is tot, nu toe in gebreke gebleven voorloopige plansnoodig lot het onderzoek van zijne aanvraag voor een spoorweg ZaandamMedemblik Hindeloopen, Akkrum in te zenden. Inmiddels werd het onderzoek omtrent hèt ontwerp van liet Comité Alkmaar voor een spoorwegverbinding van LeeuwardenAmsterdam voort gezet zoodat aan de aanvragers de voorwaarden konden worden medegedeeldwaarop de regeering bereid iscon cessie. te verleenen voor den aanleg van een spoorweg en de exploitatie van Leeuwarden langs Sneek en Hindeloopen naar de haven van Stavoren; van ICnkhuizen langs Hoorn naar Alkmaar en van Hoorn langs Purmcrend naar Zaandam met eene stoombootdienst tusschen de havens 'van Stavoren en Eukliuizen. De derde volksvoordracht der Werklieden vereeniging op j.l. Dinsdag bestond uit verschillende nummers: het lid Th. de Jong deed eenige mededeelingeu over ons planetenstelsel, over den loop van aarde en maan en de daarmede gepaard gaande verschijnselen en over de tijdrekenkunde, terwijl sommige punten, dit onderwerp betreffende, vervolgens, bij wijze van openbaar gesprek, waaraan eenige aanwezigen deel namen, tot, meerilere duidelijkheid werden gebracht. De vrouwen der leden Ifiering en v. Asselt en het lid Meijer gaven zang stukjes (de Hovenier en Een werkman moet weten hoe laat of het is) ten bestehet lid Knik 3 voordrachten: De dood eens spelersAchwat is de liefde en Krelis Steenkop daarmede het bewijs gevendezoowel in het ernstige als in het komische genre met de kunst van retorica vertrouwd te zijn. Door het bestuur werd de naam beken l gemaakt van een werkman dieongesteld zijndede ondersteuning der ziekenbus ingeroepen en opzettelijk verzwegen bad, dat hem door zijnen patroon zijn volle weekgeld was uitgekeerd. Donderdag werd in de zaal van den beer Vervloet op gevoerd «De Dochter van den Houtvesters van Birch-Pfeiffer, waarin mevr. v. d. I'inck de titelrol vervulde. Zij stelde het argelooze landmeisje, dat, geloof slaande aan de liefdesbe tuigingen van baren landheer, hem haar geheele hart wijdt totdat zij ten laatste, door een valschen brief van een afge wezen minnaar verlokthaar vaders huis ontvlucht, om hem als bruidegom van een ander te vinden en tot, de grootste wanhoop te vervallen, als volleerde kunstenares met de meeste natuurlijkheid voor, zoodat, haar spel ruime toejuiching moeht verwerven. Tot de goede uitvoering van het stukdat wel betekend is om de aandacht te boeien, droegen vooral bij de dames Stoetz (de houtvestersvrouw) en Vermert (huishoudster op het slot), en de heeren Fourniaire (de graaf) en Beltman (kamerdienaar). In het, grappige parijschemaar niet aan- stootelijke nastnkje Ik inviteer mijn kolonels bleek pp nieuw het talent van mevr. v. d. Fincktoen zij met den heer

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2