N f 1 fVo. 47. Vierënzevenltgsle Jaargang. 1872. Z O IV D A G 24 NOVEMBER. (Officieel (öcbccltc De twistappel. ÏStcfcclijfiscïtc ficcicïttcu. Ikinucnland. A A 0 K t Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O, Bet, franco per post0,9i O, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. Bij deze Courant behoort een Bijblad. UUUl A "V De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in liet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR, brengt, op grond van art,. 1 der wet, van 2-2 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het kohier van liet Patentiegt en het kohier voor debelasting op Personeel, beide over het tweede kwar taal 1872/73 en op den 18 November 1872, door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in N oordhol land executoir verklaardop beden aan den Heer Ontvanger der llijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invor dering zijn overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. AlkmaarHet Hoofd van het Bestuur voorn., den 21 Nov. 1872. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR i brengen ter keu nis van de belanghebbende: dat het i suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1872, door den gemeenteraad vastgesteld 20 Novem ber 1872, ter inzage op de-gemeente-secretarie wordt neder- gelegd van 25 November tot en met 2 December 1872, binnen welken tijd tegen den aanslag bij Gedeputeerde Staten dezer provincie op ongezegeld papier in beroep kan worden gekomen en dat het le suppletoir kohier van de belasting op de hon den dienst 1872, in dezelfde zitting vastgesteld met bepaling dat de aanslag in eens meet, zijn voldaan vóór of op 15 Ja nuary 1873, heden ter invordering aan den gemeente-ont vanger is uitgereikt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, 22 Nov. 1872. Be Secretaris NUHOUT van der "VEEN. Bij de behandeling der staatsbegrooting voor het dienst jaar 1873 heeft zich de Tweede Kamer tot nog toe geken merkt door een afkeer van overbodig redevoerendie haar vroeger niet eigen scheen, 't Is of zij de nagedachtenis van Thorbecke wil eeren door zich te bepalen tot die soort van spreken die door hem werd aanbevolen spreken dat tot handelen leidt. De betrekking tussehen Regeering en Vertegenwoordiging schijnt tot de gelukkigste tc bdiooren die een optredend Kabinet zich kan wenschen. 't, Was bij de algemeene beraadslaging alsof de politieke partijen waren verdwenen, alsof al het vroegere was vergeven en vergeten, alsof daar een nieuwe Kamer zatzonder oude veeten door geen politiek wantrouwen verdeeld door geen verschil van richting in elkander bestrijdende afdeelingen gesplitsteen Kamer zonder antecedenten. Al het oude scheen voorbij gegaan, en een nieuw tijdperk aangebroken. Slechts één spreker voerde het woordeen spreker dien men niet, dade lijk zou zoeken onder de geestverwanten en politieke vrien den van het Ministerieen hij zong een lied des '-redes een lied van verbroedering en van goede hope. Ziehier het rooskleurig tafereel dat deze spreker ons schetste Aan de eene zijde een Ministerie dat optreedt met de woorden /'Hier, wasr het geldt de belangen van bet vaderland te behartigenis geene verwijdering te zoekenmaar moeten wij naar toenadering trachten." Aan de andere zijde een Kamer //bezield met de zucht om te werken;" een Kamer die //heeft getoond dat zij van haar kant de handen aan het werk wilde slaan, om hetgeen ten achteren is in te halen en zooveel zij vermag het goede voor het land te verkrijgen." Is het wonder, dat de redenaar tot, deze slotsom komt «/Welnu, mij dacht, wanneer de Regeering van dien goeden wil gebruik w eet te makenwanneer zij optreedt met een zeker élan, wanneer zij naar toenadering streeftals zij ce qui peut nous unir weet aan te wenden en hetgeen ons ver deelt weet op zijde te zettenen aldus het "partij-onkruid in ons politiek leven weet te doen verstikkenom het goede gewas te doen uitkomen en goede vruchten te verwerven dan zou het nieuwe bewind zijn feu sacré mededeel n aan de /Volksvertegenwoordigingen groote en goede zaken kunnen tot stand brengen. Dan zouom met den Minister van Justitie te spreken, aan de groote belangen van het vaderland voldoening worden geschonken." Helaaszelfs de zon heeft vlekken, en aan dezen helderen politieken hemel heeft de redenaar een enkele zwarte stip ontdekt, een enkele zwarte stip, maar die kan wassen tot een dreigende wolkwaaruit een hevig onweer zal kun nen losbarsten. //Heeft het nieuwe Kabinet" vraagt de redenaar //die zoo bij uitstek gunstige positie weten in te nemen F Hoe is die Kamer, die werken wildie van haar ijver blijk gegeven heeftnu bij hare terugkomst in Novem ber ontvangen Het eerste en helaas het eenige dat de Regeering ons beeft toegezondenhet is ik kan het niet anders noemen, dan een twistappel, die in den vorm van een voorstel tot verlaging van den census in haar midden is geworpen." Niet waar, aandachtige lezer? Gij zijt eensklaps verplaatst in de ruime bruiloftszaal van den kloeken Peleus die waardig wordt gekeurd een godin te huwen. Alle goden en godinnen zijn van den Olympus gekomenom het huwelijk van de schoor e Thetis luister bij te zetten. Alle goden en godinnen (wie ziet op een enkele uitzondering één is immers geen in volle eendracht bijeen en met de beste bedoelingen voor de arme aardbewoners vervuld met wie zij door dit onge wone huwelijk in nauwer betrekking zullen komen! De eeuwige vrede scheen gevestigd en de gouden eeuw teruggekeerd daar valt eensklaps een prachtige appel op den feestdisch en //voor de schoonste" zien de verbaasde gasten er op geschreven. Voor de schoonste. Ach, niet alleeVenus, dat was te voorzien, maar ook de trotsehe hemelkoningin Juno in eigen persoon en de wijze Minerva dongen naar den appel, en men weet het, de schaking van Helena en een tienjarige verdelgingsoorlog van de vereenigde Grieksche Vorsten'tegcn Trojedie met deur ondergang dezer groote en schoone stad eindigde, waren de gevolgen van het werpen van dien twist appel in de vreedzame bruiloftszaalmet een nasleep van twisten en veeten, die zich lange jaren caarna nog deden gelden. Zulk een twistappel zag de redenaar bij de algemeene be raadslaging over onze staatsbegrooting in het wetsontwerp tot verlaging van den census. En waarom moet dat voor stel nu een twistappel heeten F De redenaar gaf zelf het antwoord: Men heeft volgens hem //al zeer weinig politieke ondervinding noodig om te weten, dat, als zulk een voorstel gedaan is. dit ongevoelig de spil werdt, waarom zich alle politieke gedachten, al de politieke handelingen gaan bewe gen. Dan gaan de geesten er zich op spitsenof daardoor wellicht voor deze of gene richting iets zou zijn te winnen of te verliezen, eene studie die zeker wel geschikt is om verwijdering, maar niet om de toenadering, die de Minister van Justitie wenschte, te erlangen. Wanneer men zich zijne woorden herinnertdan moest er een edel streven zijn op gewekt om het nationaal volksbestaan naar binnen en naar buiten te handhaven en te versterken met gemeenschappelijke krachtenmaar door een voorstel als dit worden de zinnen daarvan afgewend en gericht, op de meestal zeer egoistische, de zeer kleine en bekrompen vraagzal mijn politiek bestaan of dat van mijne vrienden door een dergelijke verandering van den census al of niet blijven verzekerd F Zal daardoor misschien aan mijne tegenstanders hier of daar eenige af breuk kunnen worden gedaan F Dit zijn nare nietige be schouwingen die door een dergeli jk voorstel maar" al te zeer worden opgewekt en die doodelijk zijn voor het groote, vaderlandschenationaal belang." Inderdaaddat zijn narenietige beschouwingen. Maar wat is er dan toch van die Kamer die bezield is met de zucht om te werkendie de handen aan het werk wil slaan om in te halen wat zij op achter i; en zoowel zij vermag het goede voor het land te verkrijgen, die van haar ijver reeds blijken heeft gegeven F Wat is er vin die vergadering van welgezinden wier zinnen zijn gerichop het groote nationale belang, wier vaderlandsliefde niets vuriger verlangt dan, met betamelijke minachting voor kleine brouillerieën en onderlinge kibbelarijen, een nationale po itiek in ruimen zin te volgen, uitsluitend gericht op het, heil van het geineene land? Kan van haar worden verwachtdat zij het voorbeeld der drie ijdele, ijverzuchtige godinnen, mythologischer gedachtenis, zal volgen, en in een onverzoenlijken strijd om den voorrang voor zich en haar vrienden het algemeen belang zal verwaar- loozen F Is het zitten onder de Staten-Generaal voor de leden der Kamer niet het vervullen van een erustigen, soms moeilijken nationalen plicht, dien zij ter wille van"het land vervullen met menige opoffering van iijd en rist, maar het genieten eener onderscheiding die hun ijdelheid streelt, het bekleeden eener eereplaats die hen met innerlijk zelfbehagen vervult? Eén van beide: de schildering, die de spreker zelf van de Tweede Kamer en van haar goeden wil heeft gegeven, is on juist, of de vrees, dat zij door zulke nare, nietige beschou wingen van de vervulling barer plicli en jegens liet vaderland zal worden afgeleidis volkomen ongegrond. Neen, wanneer de censuswet werkelijk een twistappel mocht worden dan zal het niet de schuld :,ijn van de Regeerine, maar van die leden der Kamerdie er woorden op zullen lezen welke de Ministers er niet op geschreven hebben. Het opschrift //voor de schoonste" maakte den mythologischen appel der oudheid tot een twistappel. Op het wetsontwerp dezer Regeering staat niet te lezen '/voor de liberalen" of //voor de conservatieven". Wil ieinai d dat opschrift er boven zetten, 't is zijn werk en ter zijner verantwoording. Krachtig en juist handhaafde de Minister van Justitie het standpunt der Regeering. //De Vertegenwoordiging" zeide hij «had gezegdde census moet verlaigd werdenniet alle Nederlanders die vatbaar zijn om mec.e te werken tot 's lands Regeering, kunnen thans dat recht volgens de wet uitoefenen. Velen aan wie het behoort toe te konen, zijn er thans van verstoken. De Regeering heeftna c nderzoekgezegd, dat ook haar overtuiging wasde herziening van de kiestabel is noodzakelijk; die overtuiging is in de troonrede uitge sproken. En nu meende dc Regee.ingdat wanneer de Vertegenwoordiging in het openbaar verklaart: daar zijn een aantal burgers die liet stemrecht,, dat, run toekomt,, missen, deze Kamer hun niet langer dat reekzou willen onthouden, maar dat zij het als haar duursten plicht en als haar eerste taak zou beschouwendat recht toe te kennen aan allen aan wie het billijker wijze niet kan g:weigerd worden." Er zijn er velenook onder de geestverwanten van het Ministeriedie te recht of ten onrechte dit kan voor het oogenblik in het midden worden gelacen, weinig ingenomen zijn met het voorstel der Regeering tot verlaging van den census en met de indiening daarvan vóór vele andere zeer gewenschte wetsontwerpenmaar de Tweede Kamer heeft allerminst recht om de Regeering van die indiening een ver wijt te maken. Evenmin kan eenige partij in de Kamer, de conservatieve noch de liberale, tegen die indiening opkomen, of zij zou moeten vergeten of willen verloochenen wat .is voorafgegaan. Voor een twistappel russchen de partijen in de Kamer, want die zijn er toch al moge men nog zoo gaarne met den redenaar bij de algemeene beraadslaging aannemen dat allen slechts het heil des lands zoeken is dit wetsontwerp ongeschiktdie het er toe zou willen ma ken herinnere zich vooraf het spreekwoordwel niet aan de oude godenleer, maar aan het nederiger gebied van de keuken ontleend, waarin pot en ketel een voor beide par tijen weinig eervollen strijd om den voorrang in blankheid voeren. Dat dit spreekwoord inderdaad hier afschrikwekkend be hoort te werkeneischt echter nader betoog. W. v. d. K. Diiitschlaiifl. Pruisen. Het Huis van Afgevaardigden heeft den 13 zijn bu reau benoemd. De heer v. Forckenbeuk is met 247 van de 253 st. tot voorzitter, en de heeren v. Kuiler en v. Benningsen zijn met 263 van 266 en met 164 tegen 50 st. (de fortschritts- partij heeft aan de laatste verkiezing geen deel genomen) tot onder-voorzitters herkozen. Den 16 heeft de minister van binn. zaken het nieuwe ontwerp der kreitswet ingediend, waaraan, vermits dergelijk ontwerp thans voor de derde maal aan het Huis wordt voorgelegdgeene memorie van toelich ting is toegevoegd. De clerikale Afgevaardigde v. Mallinckrodt heeft voorgesteld, dat het Huis zal besluiten om aan de regeering als zijn ge voelen te kennen te geven, dat het besluit vau"den minister van eeredienst van 15 Juni, betreffende het ontzeggen aan leden van geestelijke orden van de bevoegdheid om onder wijs in de openbare lagere scholen te geven, in strijd is met het 4". artikel der constitutie. De clerikale Afgevaar digde Rekhensperger heeft zijn ten vorigen jare ingediend voorstel betreffende het godsdienstonderwijs aan het gymna sium te Braunsberg weder aarr de orde gesteld. De Kamer heeft den 20 een aanvang gemaakt met de be handeling van het wetsontwerp betreffende de kreits-regeling. In den loop der discussiën hebben woordvoerders der con- servatief-liberalender nationaal-liberalen der fortschritts- partij en een conservatief voor het ontwerp, één pool, één ultramontaan en twee conservatieven tegen hetzelve gespro ken. De minister van binnenl. zaken heeft herhaaldelijk ter verdediging van het ontwerp gesproken. Hij heeft tegen de tegenwerpingen der polen en der ultramontanen aangevoerd, dat de regeering er bij blijven moet, de kreits-regeling niet in Posen intevoeren, omdat die provincie daarvoor niet rijp is. In antwoord op eene desbetreffende opmerking van ul- tramontaansche zijdeheeft de minister verklaarddat hij zich over de voegzaamheid van eene benoeming van een groot aantal Pairs in het Huis van Afgevaardigden evenmin zou laten interpelleerenals hij zich, wanneer er spraak was van eene ontbinding van het Huis der Afgevaardigden, daaromtrent in het Heerenhuis rekenschap zou laten vra gen. De minister drong ten slotte aan op intrekking der voorgestelde amendementen en op aanneming van het nood zakelijke vergelijk. Het Huis heeft met bijna alg. st. be sloten het ontwerp niet te stellen in handen eener commis sie maar in plenaire zitting tot de tweede lezing overtegaan. Bij een hevigen storm, die den 13 woedde, zijn in de haven van Straalsund 12 schepen vergaanis een gedeelte der stad overstroomd en aan de havenwerken zeer groote schade toegebracht. Gelijktijdig is in de aan de haven ge legen pakhuizen een brand uitgebarsten, diedaar de wind in die richting wasde stad bedreigde. Hij is echter tijdig gebluscht. Verscheidene menschen zijn bij de ramp omgeko men. Door de overstrooming zijn omstreeks 80 vaartuigen verloren gegaan. Te Zingst, Hars en Hiddensee zijn bijna alle visschers- vaartuigen en roerende goederen en groote kudden verloren gegaan en de gebouwen belangrijk beschadigd. Op Riigen zijn 8 personen omgekomen. Vervolg der Buitenlandsche Berichten in het Bijblad. De Koningin is den 20 uit Engeland in den Haag terug gekomen en heeft spoedig na hare aankomst een bezoek van rouwbeklag bij de familie van haren overleden secretaris, den lieer v IVeckherlin afgelegd. De Vorst v. Wied is den 20 met zijne gemalin en hunnen zoon op het Huis de Pauw aangekomen, Staten-Generaal. De minister van binn. zaken heeft eenige wijzigingen voorgesteld op het 5e. hoofdstuk der staats begrooting o.a. tot aankoop, van het huis van wijlen mr. Bodel Beijenhuis nabij het academiegebouw te Leiden voor f 20000, ten einde te dienen voor een nieuw academiegebouw tot aanwijzing van f 28000 als eersten termijn voor een theatrum anatomicum aldaar, dat f 5300Ö zal kosten, en van 30000 als eersten termijn van betere localen voor de practische oefeningen in de natuur- en scheikunde aan de polytechnische school, welke te zamen 90000 zullen kosten. l)e 2e. Kamer is den 18 weder bijeengekomen en heeft toen de beraadslagingen over de staatsbegrooting aangevangen. Met alg. st. werden aangenomen de hoofdstukken Huis des Konings en Hooge Collegiën van Staat, gelijk den 19 het hoofdstuk Buitenl. Zaken. Op eene vraag van den heer v. Eek, of de regeering een administratief onderzoek had ingesteld, met opzicht tot het ingediende voorstel betreffende de census-verlaging, en of zij bereid wasde daarop betrek- sing hebbende bescheiden overteleggen, heeft de minister van binn. zaken de overlegging van alle stukken toegezegd. Het hoofdstuk Justitie werd den 21 mede met alg. st. goedgekeurd. Bij de Kamer is ingekomen een adres der Algemeene Sy nodale Commissie der Ned. Herv. Kerk tegen de vermindering op hoofdstuk VII B van den post voor subsidiën ten behoeve van protestantsche kerken en pastoriën en de intrekking van den post voor tractementen voor nieuwe standplaatsen enz. Spoorwegen. De aandeelhouders in de Ned.-West.faal- schen Spoorweg hebben nagenoeg eenparig besloten omin spijt van de onmogelijkheid om den weg van Zutphen tot aan de Rhur te leggentoch den aanleg tot de duitsche grenzen te ondernemenonder voorwaarde van directe aansluiting aan de geprojecteerde Berg-Marksche lijn, die van daar tot het kolendistrict der Rhur loopen zal. De heer J. J. v. Gendt Jr., ingenieur te Amsterdam, heeft concessie aangevraagd voor eenen spoorweg van Amsterdam naar de Noordzeehaven te Velzen, alwaar hij zich voorstelt een badhuis te bouwen. Voorts wil hij zijne Noordzeelijn verbinden aan den Staatsspoorweg bij Amsterdam en ver lengen langs den Westerdokdijkwaaraan 10 kolossale stei gers geschikt voor stoomschepen van de grootste soorten entrepot-pakhuizen zouden worden gebouwd. De regeering heeft vergunning verleend om een gedeelte van den Oosterspoorweg te leggen binnen den verboden kring van het fort de Blauwkapel en van het fort op de Bildtstraat. Tot dus ver was het maken van werken binnen de verboden kringen niet vergund. De gemeenteraad van Leiden heeft den 18 besloten, voor f 250000 in aandeelen deel te nemen in de geldleening voor den spoorweg-Leiden-Woerden (concessie-zfe Bordes), en om de Prov. Staten van Zuidholland te verzoeken, den aanleg van genoemden weg uit de provinciale fondsen te willen ondersteunen De Prov. Staten van Zuidholland hebben den 20, met 31 tegen 28 st., besloten ongunstig te beschikken op de adressen van de heeren de Bordes c.s., om subsidie voor genoemden spoorweg. Nijverheid. De Maatschappij „Arti et Amicitiae" te Am sterdam in Juli 1873 eene tentoonstelling zullende houden van kunst, op nijverheid toegepast, heeft de te Utrecht voor eene dergelijke tentoonstelling gevormde commissie haar mandaat nedergelegd. Onderwijs. De minister van binn. zaken heeft, op het verzoek van den gemeenteraad van Leeuwardenom eene bepaalde regeling vasttestellen voor den werkkring der com missie van toezicht op het middelbaar onderwijs, geantwoord, dat hij geene vrijheid heeft gevonden om, bij maatregel vau inwendig bestuur, daaraan te voldoen. Eenige ingezetenen van Zaandam hebben, na vruohtelooze pogingen bij den gemeenteraad om verandering te verkrijgen in de schooluren een gebouw aangekochthetwelk tot eene bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs zal worden verbouwd. Den 16 is in de nieuwgebouwde, doelmatig ingerichte fabrieksschool te Enschede ingewijd. 577 Leerlingen ontvan gen daarin onderwijs op kosten der Yereeniging „de Eabrieks- school." Aanbestedingen. Den 11, te Amsterdam, door de di rectie der Holl. Spoorwegmaatschappijhet maken van ge bouwen en audere werken voor de halten Weesp en Naarden- Bussum (Oosterspoorweg) voor f 133,555. Den 12, te Bergen het bestraten van den weg van het Zandgat naar de Schoorlsche Schei en het begrinden der wegen over Zanegeest en langs den Kogendijk, aan J. Ol denburg, voor f 16900; het bestraten van den weg van het dorp tot en langs het duin naar de Egmonder Scheiaan J. M. Haagen te Rotterdamvoor f 24,450. Den 13 te Rozendaalhet bouwen eener r.c. bijkerk aan P. Stevensvoor f 51,870. Den 14 te 's Gravenhagehet maken van een gedeelte der aarden baan van den staatsspoorweg over het IJ, minste inschr. J. v. d. Velde te. Papendrechtvoor 382.900; te Haarlem door het prov. bestuur van Noordholland, het ver- grooten en verbeteren van de school en onderwijzerswoning te Assendelft, minste inschr, B. v. d. Laan te Zaandijk voor f 10,798. Den 18, aan het gemeente-badhuis te Scheveningendoor de onderneming tot uitbreiding der badplaats, het bouwen van 12 villa's aan het zeestrand, minste inschr. W. Boon en J. v. d. Ende te 's Gravenhage, voor f 131,200. Den 15, te Middelburgde bovenbouw van een ijzeren draaibrug aan den Houtkaai tegenover den stationsweg, aan het bestuur der ijzergieterij „de Prins van Oranje" te's Gra venhage voor f 28,569het verruimen der buitenhaven te Hausweertbelïoorende tot de werken van het kanaal door Zuid-Beveland, aan B. Volhert te Dordrecht en A. Volkert Az. te Sliedrecht, voor f 19700. De gemeenteraad van den Haag heeft den 19 B. en W. gemachtigd om het leggen van de buizen der duinwaterleiding en eenige daartoe behoorende werkzaamheden ondershands te besteden aan de firma's John Ainds Sf Sonste Londen en Berlijn voor f 268,900. Bouwwerken. In eene den 6 te Leeuwarden gehouden vergadering van de Yereeniging „Help u zeiven" zijn aan de door het lot aangewezen 54 personen de sleutels der nieuw gebouwde woningen uitgereikt. De Vereeniging heeft het gemeentebestuur verzochtaan de nieuwe buurt den naam te mogen geven van „Werkmanslust." Indijking. De internationale indijking van het Zwin is den 9 door de dichting der daardoor loopende geul tot stand gebracht. Thorbecke-Monument. Te Amsterdam is tot nu toe voor 7000 ingeschreven, in het gebeele land tot dusverre ongeveer t 30,000. Het leidsche studentencorps heeft voor 500 geteekend. Misdrijven. Te Arnhem heeft de surnumerair P. A. G., die voor eenige dagen met de tijdelijke waarneming van het postkantoor was belastzich den 16 met de kas, inhoudende ongeveer 400uit de voeten gemaakt. Reeds des nachts werd hij te Rotterdam gevat en zijn voornemen om met de engelsche boot te vertrekken alzoo verhinderd. - Rechtszaken. Het hof van Noordholland heeft den 8 F. C. de Roogvroeger stoker van het tussehen Amsterdam en Hamburg varende stoomschip Willem Iwegens poging tot moedwilhgen doodslag op den machinist J. Botman, den 27 Mei op de hoogte van Urk aan boord van dat vaartuig gepleegd, onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot 1 jaar eenzame opsluiting. Anti-Vaccine-Petitionnement. Uit Utrecht is een ver zoek met 1151 handteekeningen van meerderjarige personen aan den Koning gerichtom het wetsontwerp op de besmet telijke ziekten niet te bekrachtigen. Het adres van ds. Kui per c.s., 43599 handteekeningen tellende2 zware folianten vormende elk van circa 1U00 bladzijden, in groen marokijn gebonden met het opschrift in goud „Smeekschrift om hand having van gewetensvrijheid aan den Koning", is per estafette naar het Loo gezonden.

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1