(;r»ot ISrilianjc en Ierland. Denemarken Rusland. Turkije. Oostcnrljk-llongarjje. Zwitsfrland. Italië. Spanje. Wcreenlgde Staten. betuigd en van hem geëischtdat hij zijn ontslag nemen en zich aan de proef eener herkiezing onderwerpen zal. De monarchale bladen prijzen eenparig het rapport van den heer Batbie als gematigd en wellevend van toonrond borstig en flink van taalals een model van parlementaire bekwaamheidals de manifestatie van het bestaan der sedert 18 maanden beoogde eonservatief-liberale meerderheid. l'Uni- vers vindt de kracht van het rapport vooral in de woorden, dat tegenover de radicale partij „een strijdvaardig gouverne ment" moet worden gesteld. Dat acht het blad noodig tot bescherming van godsdienst, gezin en eigendom. „De heer Thiers meent dat hem de rechte wapenen ontbreken en die in parlementaire werktuigen te moeten zoeken, hij bedriegt zich hem ontbreekt een van revolutiezin vrij hart en hoofd, hij is een revolutionair door merg en been en zal dat blijven." De republikeinsohe en radicale organen ergeren zich integen deel aan genoemde uitdrukking en zien daarin eene ernstige provocatie. „Een strijdvaardig gouvernement (zegt Gambetta in la République Frangaise) kan niet anders beteekenen dan het gouvernement eener onverzoenlijke reactie en van een bloedigen burgerkrijg. Nooit zijn er op het spreekgestoelte der Kamer uittartender, onzinniger woorden gesproken. Nooit zijn de reactionairen ruiterlijker voor hunne geheimste wen- schen en voor hunne terroristische bedoelingen uitgekomen." Volgens le Siècle bedroeg het aantal der door den heer Thiers gedurende de crisis ontvangen adressen van adhaesie, gelukwensching enz. der 30 Nov. reeds 3000. Genoemd blad heeft eerst medegedeeld, dat aan de troepen, die onder bevel van den genl. Ducrot staan, campagne-vivres en ammunitiën zijn uitgedeeld, en vervolgens eenbrief van den kolonel van het 19e. legioen gensdarmerie aan zijne manschap pen, waarbij, op last van dien generaal, de inzending verzocht wordf van rapporten omtrent den geest der gemeentebesturen in de „gevaarlijke gedeelten" van hun commandement eu op gave van de namen dergenen, „wier denkwijze en invloed hen als gevaarlijk moeten doen beschouwen." Het blad meende, dat de genl. iu deze op eigen gezag gehandeld had. Er schijnt, op last van den President Thierseen onderzoek naar deze feiten te ziju ingesteld. De prefect der Cher is naar Parijs ontboden. De heer Thiers heeft den Koning van Spanje doen geluk- wenschen bij diens herstelonder betuiging zijner beste wenschen voor de bevestiging der dynastie, en de rust van Spanje. 10 Officieren en manschappen van het gewezen corps franc- tireurs der Aube, beschuldigd van het ombrengen in Nov. 70 van een uit 6 personen bestaand duitsch gezin in den omtrek van Sézanne (Marne), zijn door den 2e". krijgsraad te Parijs vrijgesprokendewijl zij zich verzekerd hielden dat bedoelde personen spionnen waren en hun nationale haat hevig was opgewekt door ondergane harde bejegening in duitsche krijgs gevangenschap en door het verlies van bloedverwanten door toedoen der duitschers. De parijsche bankiers gebroeders Fuld, duitschers van ge boorte die ontzet zijn van hun lidmaatschap der Groote Sociëteit van den Boulevard-Montmartre, hebben wegens dien hoon genoegdoening in rechten geëischt, maar zijn door de rechtbank der Seine in het ongelijk gesteld. D'- pruisische officier v. Koeningen. die door den burggraaf de Maubernaux uit de deur eener parijsche sociëteit, waarvan hij vóór den oorlog lid wasgeworpen isheeft met dien burggraaf op belgisch grondgebied geduëlleerdwaardoor hem de rechter schouder verbrijzeld is. Le Siècleofschoon zeer tevreden met den uitslag der stemming op den 29vermaant de republikeinen zich niet aan illusiën over te geven en te wanen, dat het groote pleit beslecht en de strijd reeds gestreden is. Het Journal des Débats zegtdat de door de regeering verworven meerder heid te groot is om te doen sterven en te klein om te doen leven; ecnc gouvernementeele kwestie vordert royaler beslissing, bet verkregen resultaat geeft geen zekerheid, de toestand is onveranderd gebleven. De minister van justitie heeft de Nat. Vergadering verlof gevraagd tot vervolging van haar medelid Carre-Kérisouët, die te Laval als getuige gediend beeft bij eeu tweegevecht, ten gevolge waarvan een der partijen bezweken is. Tegen de andere partij,, den rijksontvanger Bitter te Avesnes, en de 4 getuigen is een rechtsgeding wegens manslag met voorbe dachten rade ingesteld. De minister Lefranc heeft na ^ujne den 30 in de Nat. Vergadering ondervonden nederlaag terstond zijn ontslag aan geboden hetwelk is aangenomen. In de regeeringskringen is men er uiterst misnoegd over, dat ruim 70 leden van de verschillende republikeinsohe schakeeringen der Vergadering door hunne afwezigheid bij de stemming tot het voor dien minister ongunstig besluit hebben medegewerkt. Den 2 Dec. heeft eene bende van 250 gewapende carlisten aan de zijde van Bayonne de spaansche grenzen overschreden. De financiëele commissie van den parijschen gemeenteraad heeft voorgesteldin plaats van de door den prefect tot dekking van het deficit van 1871 voorgestelde leening van 54 miljoen, eene leening te sluiten van 90 miljoen, ten einde tot eene volledige conversie der bestaande schulden te kunnen overgaan en de vlottende schuld tot op 30 miljoer^ te kunnen verminderen. Een voorstel om het aandeel der stad in den grooten prijs voor de wedrennen van Longchamps van 50000 tot 20000 fr. te verminderenis verworpen. Bij de verkiezing van raadsleden in 2 arrondissementen is nauwelijks de helft der kiezers opgekomenin het eene ar- rondh werd een radicaal, Leneveux, gekozen, in het andere moet herstemd worden. Nationale Vergadering. De heer Berd. Boyer, een der hoofden van de legitimistische partijheeft bij inge diende wetsvoordracht voorgesteld om op elke begraafplaats 2 gedeelten aftezonderen, het een voor het ter aarde bestellen van personen die bij hun leven geenerlei godsdienst beleden hebben, het ander voor dezulken, die tot een erkende, maar van het in de gemeente nagenoeg uitsluitend heerschende kerkgenootschap of kerkgenootschappen verschillende eere- dienst behooren. In de commissie voor de petitiën heeft de minister Lefranc verklaard dat het onmogelijk was de tegenwoordigheid van prins Napoleon in Erankrijk te dulden. De regeeringdie aanwijzingen bezat van zekere bonapartistische samenzwerin genhad, toen de Vergadering nog niet bijeen was, geen ander middel te harer beschikking dan uitzetting. Den 27 is de algemeene beraadslaging over de begrooting van 1873 aangevangen en afgeloopen. De heer Raudot ves tigde daarbij de aandacht op bet tekort op de middelen der loopende dienst en drong aan op doortastende hervormingen en besnoeiingen. Een wetsvoorstel van den heer Herve de Saisy werd behandeld en aangenomenwaarbij eene verhoo ging van pensioenen wordt vastgesteld voor militairendie ten gevolge van den jongsten oorlog amputation hebben on dergaan. Den 28 beeft de minister Dufaure de meening der regee ring doen kennen over het rapport van den heer Batbie. Daarin was het benoemen voorgesteld eene Commissiedie eene wet op de ministeriëele verantwoordelijkheid zou aan bieden. Maar deze bestond reeds feitelijk sedert de Presi dent te Bordeaux zijne ministers aan de Vergadering voor stelde, en wettelijk sedert 31 Aug. 1871, toen de President jegens de Vergadering verantwoordelijk verklaard en aan zijne ministers de individuëele en collectieve verantwoorde lijkheid opgelegd is. Men verlangde thans niet het wezen maar de wettelijke regeling dier verantwoordelijkheid, eene reeds 4 malen mislukte zaak. De ministers wilden echter gaarne medewerken om het nogmaals te beproeven, maarzij vreesden, dat men onder „ministerieële verantwoordelijkheid" nog iets anders dan aansprakelijkheid der ministers verstond. Men wensohte n.l., dat de President zich van deelneming aan het parlementaire deb t, onthouden zou, terwijl genoemd besluit van 31 Aug. 71 (lie deelneming niet alleen wettig, maar soms ook noodig keurde. De heer Thiers had het recht daartoe niet misbruikt en het ging te minder aan, het hem te ontzeggen, omdat hij door 26 departementen tot Verte genwoordiger was gekozenen de genl. Cavaignac in 1848 dat recht mede bezeten had. Wilde men het hem niettemin ontzeggen, dan moest hij vergoeding vinden in het recht om de besluiten der Vergadering te schorsen en in het bestaan van 2 Kamers van verschillenden oorsprong, waarvan de eene hem tegen de aanvallen der andere verdedigen kon. Alzoo stelde de regeering voor de benoeming eener commissie van 30 leden, tot het ontwerpeu van een wetsvoorstel tot regeling van de attributen der staatsmachten en van de ministeriëele verantwoordelijkheid. Ten slotte wees de minister op den goeden indruk door de presidiale boodschap binnen- en bui tenslands gemaakt, hij twijfelde of de benoeming eener com missie, welke een middel moest opsporen om den heer Thiers den toegang tot de tribune te beletten, hetzelfde onthaal zou vinden. De linkerzijde en het linker centrum hebben de rede van den minister met geestdrift toegejuicht. Op voorstel van den heer Bathe werd het regeerings-amen- dement naar de commissie voor het voorstel-de Rerdrel ver zonden en de zitting voor 1 uur geschorst. 2 Malen heeft de heer Thiers zich naar de vergadering der commissie be geven en daarna weder met de ministers geraadpleegd. Men kwam echter niet tot overeenstemming en toen de zitting na 3 uren toevens hervat werd, hebben de heer Batbie en de mi nister Bufaure verklaarddat de commissie en de regeering hare voorstellen handhaafden. De heer Thiers verzocht de Vergadering, geen besluit te nemen voordat zij hem gehoord had. Na herbaalde stemming werd besloten, de discussie tot den volgenden dag te verdagen. Den 28 heeft de heer Thiers anderhalf uur gesproken. Hij had te Bordeaux geenerlei verbindtenis aangegaan, noch om de monarchie noch om de republiek te vestigen. Hij had zoo goed geregeerd als hem mogelijk was, en in geen ander belang dan in dat van Erankrijk. Had hij tijdens het tweede beleg van Parijs niet voor het behoud der republiek inge staan dan zou het geheele land onder de heerschappij der Commune gekomen zijn, wijl bet leger van Versailles geen troepen kon missen om elders revolutionaire bewegingen te dempen. Had het in zijne keuze gestaanhij had de con- stitutioneele monarchie gevestigd, maar hij kon niet en hij mocht niet. Dat anderen het beproeven Maar nu de re publiek noodig blijktis het streven der regeering er op gericht haar behoudend te maken. Dat is geene politique ie combat. Toen de wanorde op straat meester was moest zijne politiek die van geweld zijndaarna van standvastig heid en veerkrachtthans van gematigdheidonpartijdigheid, bevrediging. De politique de combat heeft verscheidene mo- narchiën ten val gebracht. Het deelnemen van het hoofd der regeering aan liet parlementaire debat zou hij onder eene monarchie onmogelijk keuren, maar onder een gemeenebest achtte hij het nuttig en geenszins belemmerend voor de vrije beraadslaging en stemming der Vergadering. De dagelijk- sche stemmingen toonen, dat de Vergadering onafhankelijk handelt en de crisissen waarvan men gewaagt, zouden niet uitgebleven zijn, al had hij zich geen enkele maal vertoond. Vielen de buiten zijne tegenwoordigheid genomen besluiten tegen zijne overtuiging uit, dan zou hij immers zijn ontslag moeten vragen. Als hij zich verzet doet hij het als eerlijk man, ten nutte des lands zou men liever een slaafsch hoveling, een blind werktuig verlangen Besloot men slechts een der aanhangige constitutioneele kwestiën, n.l. de ministeriëele verantwoordelijkheidte onderzoeken dan zou zulks met een votum van wantrouwen gelijk staan. De President werd met de grootste aandacht aangehoord en door het linker centrum en dt linkerzijde levendig toegejuicht. Nadat de heer Ernoul het woord had gevoerd om te verklaren, dat de commissie het debat niet aannam op het terrein waarop de heer Thiers het gebracht had, op dat n.l. eener keuze tusschen de republiek en de monarchiewerd bij stemming het regeerings-amendement met 372 tegen 335 st. aangeno men; slechts 8 leden, waaronder de 2 prinsen v. Orleans, onthielden zich van de stemming, de overige 17 leden der Vergadering waren wegens wettige redenen afwezig. De mededeeling van den uitslag der stemming werd door de linkerzijde met den kreet „leve de republiek begroet, welke kreet met dien van „leve Thiers!" ook door de volksmenigte bij het uiteengaan der Kamer aangeheven werd [Ook te Parijs heeft de menigte bij de aankomst der Kamertrein uit Ver sailles dezelfde kreten aangeheven]. Den 30 heeft de heer Prax-Paris de regeering geïnter pelleerd over de adressen der leden van gemeenteraden aan den heer Thiers. Hij beweerde dat de regeering de adres beweging zoo niet uitgelokt, dan toch aangemoedigd had blijkens de redèneeringen der officieuse organen en de correspon dentie van den heer Barthélémy S. Hilaire. Het gouverne ment van den heer Thiers zeide hij loopt rechtstreeks op de Commune uit. Naar zijne meening leverde zijne in terpellatie eene geschikte gelegenheid om uittemakenof de ministeriëele verantwoordelijkheid al dan niet bestond. De minister van binn. zaken verklaarde dat stelsel gaarne bij deze gelegenheid toegepast te zien. De regeering had de adresbeweging niet aangemoedigd en geen enkel adres in het Journal Officiel opgenomenzooals dat onder het Kei zerrijk [de interpellant is bonapartist] gebruikelijk was; alle onwettige besluiten en beraadslagingen van Algemeene, Ar- rondissements en gemeenteraden werden telkens vernietigd maar waar het buiten die vergaderingen onderteekende adressen gold, kon de regeering niet tusscbenbeide treden. De heer Raoul Duaal handhaafde in eene heftige redewaarin hij de „nieuwe meerderheid" zeer scherp aantastte de gedane be schuldiging en stelde eene motie voor, waarbij de Vergadering, overwegende dat verscheidene gemeenteradendoor het aan bieden aan den President der republiek van adressen van zuiver staatkundigen aard, de wet overtreden hadden en dat de minister van binn. zaken deze inbreuken niet bad onder drukt, dien minister vermaande om de wet te doen naleven. Deze motie is met 305 tegen 298 st. aangenomen. Een lid der linkerzijde riep daarop uit: „door zulke besluiten verhaast de Vergadering hare ontbinding Den 2 is de verkiezing van den heer Martin (Morbihan) goedgekeurd. De radicale Afgevaardigde Journavlt verlangde eene enquête naar de inmenging der geestelijkheid bij deze verkiezing, welke inmenging door den rapporteur en de rech terzijde piet ontkend werd, maar als hebbende niet in offici- eele betrekking plaats gehad. De motie van den heer Jour- nault verwierf slechts een 30tal stemmen. Den 3 zijn al de hoofdstukken der begrootingen van open bare werken en van oorlog aangenomen. Gedurende het met October geëindigde jaar zijn van het leger 5692 manschappen gedeserteerd en daarvan 1832 terug gekeerd; in 1871 waren niet minder dan 32000 vrijwilligers aangeworven en men vermoedtdat de onder de arbeidende klassen heerschende onrust en de in den laatsten tijd belang rijk verhoogde loonen velen bewogen hebben om het vaandel weder te verlaten. Den 23 is te Exeter, in 80jarigen ouderdom, overleden sir John Bowringdie door de regeering roet een groot aan tal zendingen van commercicelen en financiëelen aard is belast geweest, en zich op letterkundig gebied verdienstelijk heeft gemaakt door het uitgeven van 50 deelen bloemlezingen uit. de letterkunde van verschillende volken, inzonderheid ook van de nederlanders.. Bij de verkiezing van een Parlementslid te Londonderry heeft de conservatieve candidaat 696, de ministeriëele 522 en de iersch-nationale 89 st bekomen. "Voor Duitschland wordt thans hier te lande voor aanzien lijke sommen aan goud aangekocht. De onlangs wegens insubordinatie ontslagen londensche policie-agenten zijnna betuiging van hun diep leedwezen over het gebeurde, met 29 Nov. weder in dienst gesteld, maar in lageren rang dan zij bekleed hebben. Zij moesten op nieuw beëedigd worden en .voortaan zullen de agenten geene samenkomsten meer mogen houden zonder vergunning van den hoofdcommissaris. Den 29 heeft de minister van binn. zaken eene deputatie ontvangen van winkeliers en werklieden welke maatregelen van de regeering verlangde tot verlaging van den prijs der levensbehoeften. De heer Bruce antwoorddedat de regee ring eene wet zou indienenstrekkende om de overdracht van onroerend goed gemakkelijker te makenen zoodoende het monopolie van het grondbezit in handen eener bepaalde klasse te verminderen (De deputatie had o.a. gewezen op het onbebouwd laten van groote uitgestrektheden grondter wille van het jachtvermaak). Verder dan dit kon de regeering niet gaan. Den 30 is aan het stadshuis van Londen aangekomen de vaandrig van het americaansche leger Bateshebbendein gevolge eene weddingschap van 1000 dollars, de americaan sche vlag van de schotsehe grenzen naar Londen gedragen „zonder dat zij beleedigdgehoond of op eenigerlei wijze aangerand werd." Integendeel is hij op zijne lange voetreis overal hartelijk ontvangen en door de bevolking der groote steden welke hij doortrok een goed eind wegs vergezeld. De twee Huizen van het Parlement zijn tegen 6 Eebruari a.S. bijeengeroepen om hunne werkzaamheden te hervatten. Den 1 Dec. is in het Hydepark te Londen eene meeting gehoudenten einde te protesteeren tegen de wet tot rege ling van het gebruik der openbare wandelparkenen in welke petitiën zijn aangenomen aan de Koningin ten ver zoeke dat de heer Ayiton, ter zake zijne ongrondwettige handelwijze met bet park-reglement, als minister van openbare werken moge aftreden, en aan de beide Parlementshuizen om genoemd reglement te verwerpen. De goede orde is niet gestoord. Ouder de werklieden aan de gasfabrieken te Londen is, aan vankelijk ten gevolge van het ontslaan van een hunner, eene werkstaking uitgebroken welke zoo algemeen wordt, dat alle fabrikanten de verbruikers tot zuinigheid vermanen. Den 4 zijn de werklieden in optocht, met muziek aan het hoofden eene driekleurige republikeinsohe vlag in hun midden, naar het Trafalgar-Square getrokken, alwaar eene meeting is ge houden, die door ongeveer 3000 menschen werd bijgewoond. Men heeft aldaar beslotenniet voor bedreigen te wijken maar zich bereid verklaard het geschil aan de uitspraak van scheidsrechters te onderwerpen. De door den storm van 13 Nov. hier te lande aangerichta schade wordt op 6 miljoen guldens geschat. Het aantal omgekomen personen bedraagt veel meer dan 100. De eilan den Ealster, LollandAeroe Moen, Bornholm en Seeland alsmede de stad Kolding in Jutland hebben ontzettend geleden. Tal van visschersvaartuigen en andere schepen zijn vergaan, groote ingedijkte en bebouwde uitgestrektheden grond verloren gegaan, akkers en huizen, ja gansche plaatsen verwoest, duizenden ingezetenen tot den bedelstaf gebracht. In de stad Roebdy op Lolland steeg het water in de hoogste straten 2 ellenop Ealster werd een groot pruisiseh schip midden in een korenveld geworpenop meer dan 1000 ellen van de kust. Gemis of schaarsche aanvoer van steenkolen, gevolg der en- gelsche steenkolen-crisis, heeft reeds verscheidene suikerraffi- nadeurs iu het gouvernement Kharkoff genoopt, hunne etablis sementen te sluiten; de voortduring der crisis zal vermoedelijk den ondergang dier vrjj belangrijke industrie na zich slepen. Donau-Vorstendommen. De Wetgevende Kamers zijn den 27 geopend met eene troonrede, v aarin op den gunstigen toestand van 's lands geldmiddelen wordt gewezen, die voor namelijk het gevolg is van het tabaksmonopolie en van de zegelbelasting. Voorts wordt eene hervorming van alle takken van bestuur aangekondigd en verzekerd dat de betrekkingen met het buitenland van bevredigenden aard zijn. Hongarije. Den 22 heeft de heer Heljfy is het Volkshuis voorgesteld, van de regeering een uitgewerkt program voor den geheelen duur der zitting te vragen. De heer Korizmics heeft eene herziening van het reglement van orde voorgesteld, en de noodzakelijkheid daarvan gemotiveerd door de herhaalde schandalenwelke kortelings zijn voorgevallen. De heer Simonyi heeft voorgesteldde regeering te verzoeken om overlegging van alle in de laatste 6 jaren gesloten verdragen betreflende spoorweg-eoncessiënstaatsleeningen openbare gebouwen en vervreemdingen en verpachtingen van staats domeinen. Den 23 is besloten om het voorstel-Aoririm'.ï den 25 in behandeling te nemen. Het voorstel-Simonyi is verworpen. De heer Lonyay heeft voorgesteld, dat de finan ciëele commissie een gemotiveerd advies zou uitbrengen over de wijze waarop zoodanige verdragen, welke voor den Staat verbindend zijn, maar geene medewerking der Wetgevende Macht vorderenter kennis van het Huis zouden kunnen gebracht worden zonder schade te doen aan den geregelden gang van het bestuur van 's lands zaken. Den 25 verklaar de de heer Czernatory (wiens hevige aanval op den president minister Lonyay de aanleiding tot het voorstel-Korizmics gegeven had) dat hij zijne fout inzagen erkendedat hij deswege eene berisping verdiend had. Nadat de presi dent-minister Lonyay zijnerzijds daartegen eene verklaring had afgelegdwerd het voorstel-Korizmicsin verzoenenden zin gewijzigdmet alg. st. aangenomen. Hoewel het incident alzoo voor den vorm ten gunste van graaf Lonyay is afgeloopenhad de Deak-partij hem echter zoo flauw ondersteund en was de snelle aanwas van zijn ver mogen in zoo dubbelzinnig licht geplaatst, dat, zijn aanblijven in de regeering onmogelijk werd geacht. Hij heeft dan ook met zijne mede-ministers zijn ontslag aangebodenhetwelk door den Keizer is aangenomen. De tegenwoordige minister van koophandel Szlavy is met de samenstelling van een nieuw kabinet belast en het Volkshuis tot nadere bijeenroeping uit eengegaan. De bisschop van Basel de pastoors Egli te Luzern en Gschicind te Starrkirch wegens hunne weigering om het leerstuk der onfeilbaarheid aanteneinengeëxcommuniceerd en afgezet hebbende, heeft eerst de gemeen te-vergadering van Olten, daarna die van Solothurn partij voor laatstgenoemde tegen den bisschop getrokken en zijn de meeste regeeringen der tot het bisdom Basel behoorende kantons toegetreden tot eenige in eene den 19 Nov. te Solothurn gehouden diocesale conferentie genomene besluiten waarbij het vaticaansche de creet betreffende de onfeilbaarheid van den Paus niet erkend, en den bisschop verboden wordt om ter zake van gevoelens over dit leerstuk censuur opteleggen en pastoors zonder me dewerking der overheden aftezettenmet uitnoodiging om binnen 14 dagen zijn gedrag bij het bestuur der diocesale conferentie te verantwoorden en de jegens beide pastoors uitgesproken excommunicatie en afzetting intetrekken en om den kanselier Duret uit zijn ambt te ontslaan. Den 20 hebben de Kamers hare zittingen hervat. Op de vraag, waarom de regeering eene tegen den 24 in het Collosseum te Rome aangekondigde volksvergadering ten gunste van het algemeene stemrecht verboden had [eenige der ontwerpers zijn in hechtenis genomen], heeft de regeering geantwoord, dat zij het recht had alle openbare bijeenkomsten, die bet omverwerpen der bestaande orde van zaken ten doel hadden, te beletten en dus ook dezewelkeblijkens het in het nieuwsblad het Algemeen Stemrecht opgenomen programmade vervanging der monarchie door de republiek beoogde. De uitgever van dat blad was, wegens bet, openbaar maken van dat programma, door de rechtbank tot gevangenisstraf en geldboeten veroor deeld en de regeering had haar verbod voornamelijk op die uitspraak gegrond. Den 25 heeft de heer hicotera de regeering hard gevallen over haar machtsvertoon op den vorigen dag te Rome. De minister Lama verklaarde, dat, het, wilde men de goede orde handhaven voorzichtig was zich tegen eene overrompeling te vrijwaren. De heer Nicotera stelde eene motie voor, waarin de handelwijze der regeering afgekeurd werd, maar trok haar later weder in. Den 27 heeft de minister van buit. zaken gezegd dat de regeering voornemens is te volharden in hare staatkunde van gematigdheiden aan de clericale partij elk voorwendsel om te zeggen dat zij de belangen der godsdienst vertegen woordigt, wil ontnemen door haar te dwingen tot de be kentenis, dat zij geen ander program heeft dan het aanstoken van een europeescken oorlog, ten einde de wereldlijke macht van den Paus te herstellen. De Economista d'Italia meldt, dat eene verklaring ondertee kend is, waardoor de respectieve regeeringen aau de italiaansche schepen in de duitsche havens en aan de duitsche schepen in de italiaansche havens vrije uitoefening der kustvaart toestaan. Omtrent het wassen der rivieren in de hooge streken des lands komen weder verontrustende berichten in. De regenbuien houden aan. In de den 21 gehouden zitting van het Congres heeft de minister Zorillain antwoord op eene interpellatie van den heer Balaguer, de noodzakelijkheid erkend om in Catalonie, zonder echter de grenzen der constitutie te buiten te gaan krachtig op te treden, ten einde de carlistische benden al daar uit te roeien. Indien de bedoelde grenzen werden overschredenzou de minister zijn ontslag nemen. De telegraaflijnen tusschen Gerona en Barcelona en tusschen Sevilla en Cadix zijn vernield. Tusschen Saragossa en Bar celona is zij andermaal doorgesneden. In Murcia en Des- penaperros hebben zich republikeinsohe benden vertoond. Te Madrid en te Torreguera, in de provincie Murciaheb ben naar aanleiding der conscriptie, ongeregeldheden plaats gehad. Pogingen om te Saragossa wanordelijkheden te ver wekken zijn dadelijk onderdrukt. Het Congres heeft den 28 met 152 tegen 47 st. verwor pen een voorstel van den heer Figuerasom een afkeurend oordeel uittespreken over de benoeming van genl. Eug. de Gaminde tot kapitein-generaal van Catalonie (in plaats van genl. Baldrich). Den 29 is met 104 tegen 44 st. het eerste art. van de wetsvoordracht omtrent de geestelijkheidhare bezoldiging door de gewesten en gemeenten bepalende, aan genomen. De Senaat heeft den 1 Dec. het wetsontwerp, strekkende tot het oprichten eener hypotheek-bank en tot het uitschrij ven eener daarmede in verband staande leeningmet 67 te gen 19 st. definitief aangenomen. De federalistische bewegingen ter gelegenheid der con scriptie zijn ondernomen tegen den zin van het republikeinsohe directorium te Madrid. De heer E. Casttlar heeft in de vergadering daarvan verklaarddat de republikeins "he partij den legalen toestand behoort te eerbiedigen zoolang de re geering de individuëele vrijheid eerbiedigt. Te Murcia is 20 uren gestredenden 27 werden de insurgentenna 35 of 40 dooden te hebben verlorenuit die stad verdreven. In Andalusiewaar de genl. Contreras aan het hoofd der beweging stondwerden de opstandelingen door kolonel Gurra verslagen. De federale bende te Arcos is met verlies van vele gevangenen geheel uiteengedreven. Den 28 zijn de muitersna een verlies van 35 dooden ook verdreven uit Be jar, alwaar 40 personenals verdacht van deelneming aan het oproer, in hechtenis zijn genomen Den volgenden dag is ook den opstand in Malaga bedwongen; op 5 punten moesten barricaden vermeesterd wordenwaarbij 23 muiters gesneuveld zijn. Den 30 naderden nieuwe benden de stad maar zij werden door de cavallerie teruggedrongen en nagezet. Te Borriol, in Valencia, is eene federalistische bende versla gen en in de provincie Toledo eene carlistischewelke 7 dooden en 23 gevangenen verloor. Te Linario hadden de insurgenten eene brandschatting van 16000 douro's geëischt. Aan de spoorwegen en bruggen in bet zuiden is geduchte schade toegebracht. Den 12 Dec. wordt eene leening van 230 miljoen pesetas in buitenlandsche rente uitgegevenin Spanje tegen 30|, in Parijs tegen 29 en in Londen en Amsterdam tegen 28J p.c. De heer Gould isop verlangen van de directie der Erie-spoorweg-maatschappijgearresteerd, dewijl het gerech telijk onderzoek der boeken eene verduistering van 10 miljoen aan het licht heeft gebracht. Hij is tegen een borgtocht van 1 miljoen op vrije voeten gesteld. Het rapport van den minister van marine beveelt ten sterkste eene restauratie der zeemacht aan. De engelsche troepen hebben den 22 het eiland San Juan ontruimd. De te Washington zetelende engelsch-americaansche com missie heelt, eenige eischen van engelsche burgers, tot een gezamenlijk bedrag van 10 miljoen d., verworpen. De heer Horace Greeleyde bekende candidaat voor het Presidentschap is den 29 aan eene hersenontsteking, in 62 jarigen ouderdomoverleden. Hij was zijn loopbaan als

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2