No. 50. Vierenzeventigste Jaargang. 1872. Bijblad van de Alkmaarschc Courant van Zondag 8 December 1872. 15 DECEMBER. ichtcu. Kelgie. Frankrijk.. ALKMAA SC Deze Courant wordt wekelijks .uitgeeeven en is verkrijgbaar od Zaterdag E G 0 II fi A N n0 Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 p-oote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; en berichten een dag vroeger. GEMEENTERAAD. Zitting van 4 December 1872. No. 21. Voorzitter de Burgemeester A. Madaine Pont Tegenwoordig 11 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren Verschuir, Cohen Stuart, J. C. Koorn en Conyn. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna 1. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede dat bij de op 23 November 1872 gehouden openbare verhuring voor 4 jaren verhuurd zijn: a. het perceel grasgewas langs de Mijzerkade te Ursem voor 331,— per jaar of 106,— meer, aan O. Veldboer te Ursem. b het grasgewas langs de bermen van den Twuijverweg, aan Arte Rus te St. Pancrasvoor 50,— per ]aar ot tj m6er c. de 'aan het Burgerlijk Armbestuur behoorende landerijen voor 488,— per jaar of/ 33,— ineen - terwijl gelijktijdig voor 6 jaren verpacht is het vischregt in al de gemeentewateren aan den heer J an Jtl te Zaandam voor 109,— per jaar. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering inge komen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten. 3 Ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 30 October 1.1., tot verhooging der jaarwedde van den 5™ hulp onderwijzer aan de openbare burgerschool van J 3bU,— tot op 400,—, met ingang van 1 Januarij 1873 4 Ten geleide van het goedgekeurde besluit van 23 No vember 1.1., tot verhooging der jaarwedde van den 5™ en 6en hulponderwijzer aan de openbare armenschool van J ou J, tot op 400,—, met ingang van 1 Januarij 1873. 5. Ten geleide van het goedgekeurde besluit van 23 No vember 1.1. tot het verkoopen der smot langs de wert het Hondsbosch aan de heeren D. Bosman Sp Zoon, die met. de door den Baad gestelde voorwaarden genoegen hadden ge nomen. Nos. 3, 4 en 5 voor kennisgeving aangenomen. 6. Brief der Kamer van Koophandelwaarbij zij den Kaad eerbiedig in overweging geeft zich tot den Minister van Binnenl. Zaken te rigten, ter verkrijging van meerdere ge- vastleggen van schepen in den jaagweg legenheid tot -het vastleggen van - - iaXoddomKdar verlangd de'bosten" door de genfeentt te doen j eenkomstig raadsbesluitvan Ter secretarie gedeponeerd om daarop bij de behandeling van het adres van de heeren Zur Mühlen zooveel regard te slaan als de Baad zal vermeenen te behooreu. 10. Verzoek van de heeren Bots en Moerbeek om vergun ning tot het leggen eener looden of ijzeren pijp in gemeen tegrond,' uitkomende in het gemeentewater, om door die pijp voeding te halen voor de machine geplaatst achter het gebouw Luttik-Oudorp wijk C, No. 304. In handen van Burg. en Weth. om berigt en raad. 11. Verzoek van den heer Wvan Amerongen om, in overleg met Burg. en Weth., te willen besluiten tot zooda nige verhooging der toelage van 50,hem door dat coüegie toegekend voor het tijdelijk waarnemen der betrek king van hoofdonderwijzer der openbare armenschool van 1 Augustus tot 16 September 1.1., als des Baads billijkheid zal oordeelen overeentekomen met de door hem gedane diensten, daar hij op een daartoe aan Burg. en Weth. ge- rigt schrijvenwaarvan hij afschrift overlegtnog geen ant woord ontvangen heeft. Gesteld in handen der vaste commissie van financiën om berigt en raadonder bijvoeging der op deze zaak betrek kelijke stukken, bij Burg. en Weth. behandeld. Pan Burgemeester en H'ethouders. 12. Kennisgeving, dat de heer C. Kater Cs. berigt heeft, dat hij zijne aan den Baad gerigte adressen om verandering van den Tienenwal en verlegging van den oprid naar den molen van den heer P. Hoorn intrekt. Voor kennisgeving aangenomen. 13. Brief ten geleide der opgemaakte aanbevelingslijst voor eenen leeraar in de Nederl. taal, geschiedenis en aardrijks kunde aan de burgeravondschool in de plaats van den heer A. Qroenier. Daarop zijn geplaatst1°. P. C. Bakker, hulp onderwijzer aan de tusschenschool2°. A. P. Zeilmaker, hoofdonderwijzer der tusschenschool3°. J. Hoek, hoofdon derwijzer der openbare lagere school te Oudorp. Ter lezing voor de leden gelegd. 14. Bapport der speciale commissie, benoemd om te dienen van berigt en raad omtrent den brief van Burg. en Weth. betrekkelijk den grond, verkregen door de demping der sloot langs het Wildemanshofje en het later door den Voor zitter daaromtrent ingediende voorstel. Een plaatselijk on derzoek heeft ook haar van het onhoudbare van den toestand aldaar overtuigd. In het werk gestelde pogingen om over dragen welke zoo hoog niet ïullen zijn. Gesteld in handen van Burg. en W eth. om berigt en raad. 7. Adres van Diakenen der Hervormde gemeente, daarbij verzoekende om ook de medicijnen voor de verpleegden m het Diakoniehuis kosteloos uit de stads-apotheek te mogen ontvangen, zoo hunne iuformatiën juist ziju dat aan de in het B. C. weeshuis verpleegde oude mannen en vrouwen die geneesmiddelen gratis uit de stads-apotheek worden ver- strekt 8. Brief van Diakenen der Broederschap van de Bemon- strantsche gemeentewaarbij op den voet, als bij art. 2 der overeenkomst gesloten betreffende de levering van genees middelen aan hunne gealimenteerden uit de stads-apotheek is bepaalddie overeenkomst opgezegd wordt. Nos. 7 en 8 gesteld in handen der vaste commissie van financmn^oek j,ewoner3 ,jer Bierkade en van den omtrek om aan Gebroeders Zur Mühlen geene vergunning te verleenen tot het plaatsen van een kantoor en bergplaats m het water aan de Bierkade tusschen de beide loopsteigers, als zullende belemmeren het vrije uitzigt hunner perceelenwaardoor de waarde zeer zou worden benadeeldterwijl de omtrek door het bouwen van een dergelijk gebouwtje zoude ontsieren, verklarende een der ondergeteekenden, de heer J. van Leuven, zich niet ongenegen in zijn koffljhuis gelegenheid te geven tot het verrigten van kantoorwerkzaamheden, ten behoeve der onderneming dier heerenter tegemoetkoming aan het door hen aangevoerde bezwaar, dat aan de Bierkade geen geschikt lokaal was te verkrijgen kantoor. tot het houden van hun aftestaan aan de eigenaars der daaraan grenzende erven mis lukten. Het riooldal zich onder dien grond bevindt en waarvan de nieuwe eigenaar het onderhoud op zich zou moeten nemen, schünt allen afteschrikken van de aanvaarding van dat terrein. Zij meent niet beter te kunnen voorstellen, dan dat het opgehoogd en hard gemaakt worde. Bestrating acht zij onnoodig en vooral ook met het oog op de nood zakelijke ophooging minder doelmatig. Aan de eigenaars der aangrenzende erven moet dan de gelegenheid aangeboden worden om hun vuil- en hemelwater te doen afvloeien in het overdekt riool, terwijl eene voldoende afscheiding van de aangrenzende erven niet achterwege mag blijven. Het slootje, waarvan de demping dezen grond heeft opgeleverd, was zonder twijfel een voor de openbare dienst bestemd gemeentewater de na de demping verkregen grond behoort bij gevolg als openbare weg beschouwd te worden en is ook zoo door den Baad beschouwd, daarbij het aangehaalde besluit van 1865 Burg. en Weth. werden uitgenoodigd, om zoo alle eigenaren dien grond aannamen den Baad de verkoopswaardeu voorte- dragen benevens het concept-besluit, waarbij hij verklaard wordt niet meer ter openbare dienst bestemd te zijn. Wat het privaat van den heer Krijt betreft, uit overgelegde kaarten is haar gebleken dat dit privaat staat op gemeentegrond. De be wering van den heer Krijtdat hij het daar heeft geplaatst met toestemming van den architect wordt door dezen ten stelligste ontkend: eene andere vergunning wordt niet beweerd, veel min bewezen. Er is alzoo gebouwd op of over gemeente- eigendom, wat artikel 1 der bestaande politieverordening zonder 's raads vergunning verbiedt. Dat vroeger eene sloot heeft bestaanverandert de zaak niet, daar toch het verbod lij de beoordeeling ïreerst naar het huis ■linge vergelijkingen wat ligt dan meer schil in huurwaarde it, van maatstaf bij j de onderlinge ver- :r en zijn voorganger diting bij het wets- figenlijke toelichting lelijk medegedeelde i bekomenkunnen :t nieuwe artikel in vervancen, een oor- W. v. d. K. er bijeengekomen en de verzonden, maar e zitting te behan- woordvoerders der svallen en haar on- Graaf Munster, de ;ieheeft daarente- zijne vrienden het mbevolen. De mi- odzakelijkheid doen ig van liet ontwerp ïwe leden t6 verze- ne phrase, wanneer twerp als het begin .te meerderheid der deze wet zelve was 1de nekslag voor rw leven wekkende de derde zitting is gesteld amendement d en met 114 tegen aarop al hare amen langer aan de dis- aring met levendige is de wet bij eind- men nadat de mi- cht.ig verdedigd had. r eenig conservatief het oudste lid van .oning gewend met geen wet te doen 3 bladzijden langen 'zakelijkheid van de aartoe de medewer ;ns vrienden inriep, n onrechtevan de oorgestelde hervor- t en het verderf van plaats van het gar- ildaar bezweken 63 3nen kruis geplaatst den franschen am- lijn aanwezige fran- eene lijst opgesteld I aan de oprichting uit den grond ge en en zal geene an eene der op die heeft een langdurig weert.dat hij zijn e, - - t cu gruui/Cn, ttc/ic uemsMii^: 1» en hoe hooger in vergelijking met andere gemeenten de som behoort te zijn waarvan de betaling voor de toelating als kiezer gevorderd wordt. Tot nog toe verschilt zij dan ook van 112, dat te Amsterdam geëischt wordt om kiezer te kunnen zijn, tot f 20, op welk bedrag de census in ruim 500 gemeen ten is bepaald. Beeds sedert geruimen tijd had de overtuiging veld gewonnen, dat dit verschil te groot was, en dat de census in de groote steden verlaagd moest worden. Vrij algemeen heeft men ingestemd met de slotsom van de inlichtingen, door den Minister Thorbecke in de maand April van dit jaar aan de Tweede Kamer verstrekt„Trekt men de berichten uit de genoemde gemeentengroepeerende en onderling verge lijkende bijeendan schijnt daarin wel grond om eene aan merkelijke verlaging van haren tegenwoordigen census in overweging te nemenzonder nog te vervallen in die klasse van belastingschuldigen, wierpatentplichtigheid geen wezen lijken titel noch waarborg geeft." Is die slotsom juist, 'en die juisheid wordt niet betwist, dan is daarmee de vraag reeds beantwoordwaarom en waartoe censusherziening Want dan wordt zij door de ei- schen van recht en billijkheid gevorderd. Alle Nederlanders moeten zooveel mogelijk ook in dit opzicht gelijk staan. Dezelfde klasse van burgers die hier kiezers zijnmoeten het ook elders wezen. Is het op de eene of andere wijze gebleken en tot de kennis van Begeering en Vertegenwoor- ueiunaar uuu uneiiecrueeiemateriëele en maatschappelijke zelfstandigheid Zou-er b. v. gevraagd worden een omschrij ving of liever een schatting van deze hoedanigheden bij de f 20 betalende kiezers te Boxmeerte Boermond, te Zwart sluis teWint.erswijk en te Apeldoorn En zou vervolgens gevraagd wordenhoeveel betalen te Amsterdam, te Utrecht, te Alkmaar en te Hoorn de ingezetenen die deze hoedanig heden in dezelfde mate bezitten P Zoo iets is uit de woor den van Thorbecke niet op te maken. Van een rechtstreeksch onderzoek naar bekwaamheid naar maatschappelijke mate riëele en intelleetuëele zelfstandigheid kon toch wel geen sprake zijn; daarop wordt ook niet gedoeld. Ook hier zou men zich tot vermoedens moeten bepalenen die moéten vinden, als steeds, in den uiteriijken staat. De aangehaalde woorden van Thorbecke geven grond om aan te nemen, dat de onderlinge vergelijking op deze wijze zou plaats hebben: de f 20 betalende kiezers te Boxmeer leven op zoodanigen voetbelmoren tot deze maatschappelijke klassebewonen huizen van zooveel huurwaarde; hoeveel betaalt te Amster dam enz. de klasse van burgers die in die opzichten met hen gelijk staan Ons tegenwoordig Ministerie redeneert op dezelfde wijze, en wijst voor de onderlinge vergelijking tusschen de verschil lende gemeenten op de onzuivere huurwaarde der gebouwde eigeudommen. Is dat verkeerd? Gegoedheid, zichtbaar in den uiteriijken staat die gevoerd wordtmoet nu eenmaal als nstoefening, waarin i opgedragen is aan •z Jesuzijn in de behoorende catho jzing van den laat- P Ledochoicski, waarin aangespoordzijn reeds onderscheidene geestelijken en leeraars in verhoor genomen. Elzas-Lotharingen. Volgens de Provincial Correspordenz zijn de dienstplichtigen overal in vroolijkeu optocht, dikwijls met muziek en duitsche vlaggen, opgekomen. Voor de com- missiën zijn 7454 dienstplichtigen verschenen, van welke 3392 dadelijk goedgekeurddoch 553 daarvan wegens huiselijke vrijgesteld zijn. Ook heeft zich drie- en vierjarige omstandigheden voorloopig een groot aantal vrijwilligers, vooral voor dienstaangemeld. Den 5 heeft de Kamer van Afgevaardigden het budjet der middelen voor 1873, ten bedrage van 205| miljoen en alzoo 17 miljoen meer dan dat der loopende dienst met nagenoeg alg. st. aangenomen. De minister van financiën heeft bij de Kamer eene wets- voordracht ingediend om het restant der 3 p.c. schuldten bedrage van 5miljoen, reeds nu aftelossen, waartoe de staat der schatkist de gelegenheid aanbiedt. De door catholieke kapitalisten te Brussel opgerichte en tot dus ver een onbeperkt vertrouwen genietende Bangue de V Union te Brussel heeft aanvraag gedaan om hare betalingen te schorsen. Men verzekert, dat de operatiën van eene der succursalen aanleiding tot deze ongelegenheid hebben gegeven. Van regeeringswege is aan de dagbladen medegedeeld, dat men wil pogen de zaken gaande te houden en dat men het reeds zeker kan achten, dat de schuldeisohers niets te kort zullen komen zullen komen. Op verzoek van het hoofdbe stuur der Bank zijn eenige bestuurders der antwerpsche suc cursale voorloopig in hechtenis genomen. De aandeelen ziin van 650 tot 450 fr. gedaald. Bij de begrafenis van den gentsrhen hoogleeraar Allard hebben de rector en de professoren der universiteit de be graafplaats verlaten toen de student Prayon, uit naam zijner mede-studenten in de rechten, die de solidaristische richting zijn toegedaan, eene rede wilde uitspreken. 280 Studenten hebben tegen deze handelwijze geprotesteerd, met verklaring, clat zij zich zoolang van het betoonen van alle eerbewijzen en van blijken van burgerlijke beleefdheid jegens hunne do centen zullen onthouden, totdat zij genoegdoening wegens de hun aangedane openbare beleediging zullen hebben erlangd. De minister van oorlog, genl. Guillaume, is op zijn verzoek ontslagen. De minister van buit. zaken beeft, als waarnemend minis ter van oorlogin de Kamer medegedeelddat het contin gent op 120')0 man bepaald zal blijven, dat de regeerin0, besloten heeft de militiewet van 1870 in de hoofdzaak, en derhalve ook in de plaatsvervangingte behoudenen de J868 dagteekenende leger-organisatieals voldoende, te handhaven. De genl. Guillaume was afgetreden omdat hij de afschaffing der plaatsvervanging noodig achtte en met deze meening in het Kabinet alleen stond. Dc voor officieus doorgaande Correspondance Universelle verzekert ten stelligstedat uit Ckislehurst aan de hoofden der imperialistische partij last is gezonden om de tot dusver door hen in acht genomen onzijdige houding jegens de re- geering te laten varen en met de uiterste rechterzijde in ver bond te treden. Op aandrang der clerikale partij is een policie-commissaris te Nantes naar aanleiding der ongeregeldheden bij de terug komst der processie van Gourdesuit zijne betrekking ont slagen. De gemeenteraad heeft hem een pensioen van 1000 fr. toegelegd. Den 3 is op de parijsebe begraafplaats Montmartre, ter eere van den op 3 Deo. 1851 bij de verdediging van recht en wet, gevallen Volksvertegenwoordiger Alph. Baudineen gedenkteeken ingewijdbekostigd uit de zooveel geruehts gemaakt hebbende insehrijvingen uit den laatsten tijd yan het Keizerrijk. Uit het geheele Bijk ontvangt men berichten van hoogen waterstanddoorbraken en overstroomingen der rivieren. Te Nantes staat bet geheele lage gedeelte der stad onderwater, te Parijs zijn verscheidene bruggen onder het water bedol ven te Noyers (Beneden-Alpen) hebben ten gevolge der aanhoudende regens verzakkingen van groote uitgestrektheden grond plaats gehadwaardoor verscheidene gehuchten ver woest zijn. Op de westelijke kusten hebben sedert het be gin van November dagelijks schipbreuken plaats. Aan ^de Afgevaardigden is rondgedeeld het eerste deel (bijna 700 blz. druks) der parlementaire enquête ter zake der handelingen van het Gouvernement der Nationale Defensie. Een te Nieuw-York gevestigd comité" van fransche dames heeft ruim 200000 fr. ter bevrijding van den franschen grond ingezamelden bij de toezending daarvan aan den heer Thiers, hem voorgesteld omnu de gelden tot kwijting der oorlogsschuld door de groote leening verkregen wordenbe doeld bedrag voor de uitgeweken elzassers en lotkaringers te bestemmen. De President heeft zich niet dit voorstel veree- nigd en de gift ter beschikking gesteld der door graaf d Haussonville gepresideerde Maiatschappij tot bescherming der uitgewekenen. Le Siècle zegtdat de lieer Thiers een adres ontvangen heelt van een aantal voorname londensche handelaren, waarin de hoop wordt uitgedruktdat diens gouvernement, in t welk de onderteekeiiaren een hechten steun zien voor de belangen der beide natiën, bevestigd moge worden. De adres-beweging, niet alleen van gemeenteraden en an dere corporation maar ook van particulieren, is na de inter pellatie- Prax-Paris nog aanmerkelijk toegenomen. Le Siècle raadt, als eenig middel om uit den tegenwoordigen toestand te geraken, een algemeen petitionnement, de ontbinding der Nat. ergaaering vragendeaan. De conservatieve organen zijn over dezen raad heftig vertoornd, noemen zoodanig pe titionnement onwettig, en de aansporing daartoe gelijkstaande met de handelwijze van een buitenlandsehen vijand en straf baar met deportatie. De zuclit tot toenadering den 5 in de afdeelingen der Nat. Vergadering geblekenheeft de regeering bewogen tot aanvul ling van het kabinetalvorens een volledig votum van vertrou wen in den President en diens staatkunde was uitgebracht, en wel door benoemingen die de conservatieve meerderheid welge vallig moeten zijn. Het Journal Ojjiciel van den 8 kondigde de volgende aan tot minister yan binn. zaken als opvolger van den heer Lefrancde minister van financiën Goulard, tot minister van financiën de prefect der Seine Leon Say, tot minister van openbare werken de heer de Fourtou, tot pre fect der Seine de beer Calmononder-secretaris van staat bij het departement van binn. zaken. De verwijdering van de zen republikein uit het ministerie mag eene belangrijke con cessie aan de conservatieven genoemd worden. De heer de Fourtou behoort tot de gematigdste fractie van liet linker centrum de heer Say alleen is een zuiver voorstander der conservatieve republiektevens is hij een verklaard voor stander van den vrijen handel. Ook het orgaan van het Presidentschap le Bien Public doet uitkomen dat de benoemingen bovenal een karakter an bevrediging hebbenzonder dat zij eene verandering in de staatkunde der regeering aanduiden, dewijl de verkozenen, tot welke partijen ook behoorende, bet gouvernement opreck- telijk ondersteund hebben. De gematigde organen der behoudende partij zijn door de kabinetswijziging alleszins bevredigd, de organen der uiterste rechterzijde echter niet, L' Univers drijft er zelfs den spot mede.

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 5