(■iroot Ilrittanje en Ierland. Rusland. Turkije. OosU'iii'ijk-ISongarjjc. talie. Spanje. lcreenigtle Staten. Rinncnland. Jngczaubett Stukken. Alkmaar* Ontzei. -Volksvoorlezing. .Stabs-ülicuws. De radicale en republikeinsche bladen zijn zeer vertoornd tegen de groep Afgevaardigden van het rechter-centrum. die. na bij de stemming over het rapport van den heer Batbiede zijde der regeering gehouden te hebbenbij de verkiezing der commissie voor het voorstel van den^ minister Dufaure eensklaps van front veranderd zijn. La République Franqaise zegtdat hierdoor de laatste twijfel aan de noodzakelijkheid- van de ontbinding der Kamer is weggenomen. Door de polieie te Parijs en door de prefecten in de de partementen wordt het ter teekening liggen van petitiën tot ontbinding der Kamer in koffiehuizen, tapperijen en dergelijke openbare plaatsen tegengegaanop grond dat de wet het doen van staatkundige manifestatiën op zoodanige plaatsen verbiedt. In de bijeenkomsten der linkerzijde heeft het gevoelen bovengedrevendat het initiatief van dit petitionnement niet van haar behoort uittegaan, maar aan de natie zelve moet overgelaten worden. De radicale linkerzijde heeft gemeend het voorbeeld van de gematigde fractie der republikeinen niet te moeten volgen en besloten tot het uitvaardigen van een manifest, dat den 10 vastgesteld en door 86 leden onderteekend is. Het betoogt de noodzakelijkheid om door ontbinding der Kamer een einde- te maken aan den tegenwoordigcn ongezonden staatkundigen toestand en alzoo nieuwe gevaren te voorkomen. Het her innert de onschendbaarheid van het recht van petitie en de ondersteuning door de onderteekenarendie zich vijanden van wanorde noemen, 2 jaren den heer Thiers verleend, en bezweert de natie om door de nieuwe verkiezingen den na- tionalen wil te doen zegepralen en duurzaamheid aan de re publikeinsche staatsinstellingen te verzekeren. De republikeinsche linkerzijde heeft ten laatste mede besloten het petitionnement te ondersteunen en den 12 een door 106 leden onderteekend manifest openbaar gemaakt, waarin dat petitionnement goedgekeurd en gezegd wordt, dat de repu blikeinsche linkerzijde, zonder het denkbeeld eener gedeeltelijke vernieuwing van de Kamer geheel te verwerpen, voor eene geheele vernieuwing zal stemmen. De parijsche gemeenteraad heeft den 7 een voorstal aan genomen strekkende tot het benoemen eener commissie, die eene leening van 90 miljoen fr. zal moeten sluiten. Graaf de Kératry is tot commandeur, de advocaat Dufanr te Marseille tot ridder van het Legioen van Eer benoemd de eerste wegens „exeeptioneele diensten de ander wegens „diensten gedurende den opstand bewezen." De radicale partij te Marseille is over deze benoemingen zeer verstoord. Eenige weken geleden zijn uit de citadel van Port-Louis nabij Lorient, 6 ter zake van den parijschen opstand veroor deelden, die aldaar hunnen straftijd doorbrachten, ontvlucht. Een onderzoek heeft doen ziendat genoemde citadel onge schikt voor gevangenis is en de regeering heeft daarop de ontruiming gelast. Nationale Vergadering. De Afgevaardigde de Lor geril heeft op de begrooting voor buit. zaken een amendement inge diend, waarbij wordt voorgesteld de jaarwedden der 13 fran scue ambassadeurs tot 90000, die van 10 gezanten tot 40000 fr. te verminderen en de gezanten te Buenos-AyresLima SantiagoTanger en Yokohama door consuls-generaal met eene jaarwedde van 20000 fr. te vervangen en door dit alles eene besparing te maken van 462,000 fr. De heer Depasse, graaf Jaubert en eenige andere leden hebben eene reeks van bezuinigingen tot een bedrag van 1.828.800 fr., de heer Raudot bij wijze van erkenning van het beginsel van bezuiniging eene vermindering van het budjet met 200.000 fr. en de heer de Jomenel (radicale linkerzijde) op een enkel hoofdstuk wedden van het diplomatieke en consulaire personeel, eene vermindering van 3.268.050 fr. de helft van het gevraagde bedrag voorgesteld. De Afgevaardigde de Pennanster heeft voorgesteld, de wedde van 30000 fr. van den onder-secretaris van Staat bij het departement van binn. zaken te schrappen. De commissie voor de verzoekschriften heeft besloten ten aanzien der adressen nopens het met de bedevaartgangers van Lourdes te Nantes voorgevallene en de uitzetting van prins Napoleon voortestellenhet in overweging nemen van eerstgenoemd adres en te verklarendat er grond bestaat om de afzetting van den prefect der Beneden-Loire en van den maire van Nantes te vragen. De rapporteur voor het laatstgenoemde adres heeft voorgesteld om te concludeeren, „dat de President der republiek het recht niet had om de uitdrijving van den prins te gelasten zonder daartoe door de Nat. Vergadering gemachtigd te zijn. Den 5 hebben de afdeelingen de commissie voor de con- stitutioneele kwestiën henoemd. Zij bestaat uit 19 leden der rechter- en 11 der linkerzijde. Die der rechterzijde hebben 360die der linkerzijde 334 st. verkregen. De heer Raoul Duvaleen der heftigste leden van de meerderheid der com missie voor het voorstel-Rerdrel, is niet verkozen, wel daaren tegen de heer Batbiede rapporteur dier commissie, en 6 andere leden van genoemde meerderheid. Die der minder heid zijn alle verkozenbehalve de heer de Lasteyrie. De nieuwe commissie heeft den gewezen minister de Larey (legi timist) tot haren president en den hertog d' Audi ff ret Pasquier (orleanist) tot vice-president verkozen. De vóór de verkie zingen in de afdeelingen gehouden beraadslagingen hebben menig bljjk van toenadering tot de zijde der regeering op geleverd getuigende de redevoeringen van de voorname mannen der meerderheid van de zucht om tot eene overeen stemming tusschen de Vergadering en den heer Thiers te geraken. Het lid der commissie de Fourtou minister geworden zijnde, heelt de vijfde afdeeling in zijne plaats verkozen den hertog de Brogliemet 24 st. tegen 23, die door de republi keinen op den heer Lacaze waren uitgebracht. In de zitting der Kamer is een decreet van den President Thiers voorgelezen, waarhij het verdedigen van de begrooting van binn. zaken aan 2 leden van den Staatsraad wordt op gedragen. Den 6 zijn de begrootingen van justitiemarine en kolo niën aangenomen. Op het eerstgenoemde budjet had de heer de Jouvenel 2 amendementen voorgesteld, het een tot opheffing van 10 der 21 hoven van appèl der 3«. kl. (2 miljoen bezui niging,) het ander tot opheffing van 175 der 350 rechtbanken van den eersten aanleg (3J- miljoen besparing); het eerste is verworpenhet andere ingetrokken. De minister meende dat men de voorstellen der commissie tot herziening der or ganisatie niet vooruit moest 1 open. Op bet budjet vanv marine wilde de commandant de Farcy 10( miljoen bezui- nigen, de commissie, en hiermede had de minister genoegen genomen, 256,000 fr. De zee-officier F audi er wilde daar entegen het budjet met 725,500 fr. tot uitbreiding van het kader der officieren verhoogenmaar de minister achtte deze vermeerdering onnoodig. De amendementen-ete Farcy en Vaudier zijn daarop beide verworpen. Den 7 zijn al de hoofdstukken der begrooting van buit. zaken zonder geamendeerd te zijn aangenomennadat de minister en de rapporteur de voorgestelde bezuinigingen be streden hadden. Een der koloniale Afgevaardigden, graaf Desbassayns de Richemontheeft de aandacht gevestigd op de vervolging der christenen in Japan, alwaar van de 3000 naar de eilanden verbannen christenen 1000 bezweken zijn en de toestand der overigen diep beklagenswaardig is. De minister erkende.de juistheid der mededeclingen van den interpellant en zeide te vreezen dat de toestand nog veel ongunstiger was dan de ontvangen officiëele berichten deden blijken. Hij had nadere opgaven van den franschen zaakge lastigde in Japan gevraagd en zag het antwoord daarop ie „emoet. Uit dc afdeeling toelagen is gebleken, dat het jaargeld van den emir Abd-el-Kader met 30000 fr. verhoogd en alzoo op 150000 fr. gebracht is. 90 Afgevaardigden, meerendeels leden van het linker-cen trum en de gematigde linkerzijde, hebben aan de commissie 'in oen constitutioneel nntwero gezondenwaarin van 30 leden een constitutioneel ontwerp gezonden, de reeds vroeger door het centrum vastgestelde 5 punten vervat zijn. De commissie heeft echter den 9 besloten om zoomin dit als eenige andere in haren boezem gedane voor stellen van constituüoneelen aard tot grondslag barer over wegingen aantenemen, maar om, op voorstel van haar medelid Founder, de regeering uittenoodigen een ontwerp van con- stitutioneele hervormingen intedienen. De afgevaardigden van.de werklieden der londensche gas fabrieken hebben den 5, op het gerucht, dat de polieie werk lieden aan de fabrikanten zou verstrekken, besloten een adres aan den minister van financiën te richten, ten betooge dat het geen deel uitmaakt van de plichten der door de belas tingschuldigen betaalde polieie om partij te trekken in een twist "tusschen werkgevers en arbeiders. De londensche gasfab rik anten zijn zoodanig geslaagd in de verkrijging van hulpdat de gasverlichting den 3 weder tamelijk hersteld was. De Chartered-Gas-Companv vervolgt 500 barer stokers gerechtelijkwegens het zonder tijdige kennisgeving verbreken van liet aangegane contract. Den 9 zijn reeds 4 hunner veroordeeld tot 6 weken gevangenis straf met dwangarbeid. |De Koningin heeft den 3 op bet kasteel van W indsor het japansche gezantschap ontvangendat haar een schrijven van 'den Mikado heeft overhandigd. Van den gouverneur der nieuwe kolonie ter Kust van Guinea is bericht ontvangendat de van het nederlandsche gouvernement overgenomen roerende goederen door eene ge mengde commissie geschat zijn op 3790: 1:6). Te Cork is de candidaat der home-rule-partij de heer Ronayne, tot Parlementslid verkozen. De geheime stemming leverde het voordeel op, dat de in Ierland gewone tooneelen van geweld en dronkenschap geheel achterwege bleven. In den nacht van 8—9 Dec. en in den ochtend van laatstgenoemden dag heeft een hevige storm gewoedwelke verscheidene ongelukken en groote schade veroorzaakt heen. Bij Plymouth zijn 8 schepen waaronder het nederlandsche schip Curaqao-Packet gestrand, maar van de bemanning dier schepen is slechts één persoondie weigerde zijn schip te verlatenomgekomen. De spits der kapel van het St Johns-College te Cambridge en die van het Oriël-College te Oxford zijn afgewaaid; de in aanbouw zijnde nieuwe Great Western-spoorwegstation te laatstgenoemder stede is geheel vernield. Te Exeter zijn de torenspitsen der St. Thomas- kerk afgewaaidtot groote ontsteltenis der personendie m die kerk de godsdienstoefening bijwoonden maar die met den schrik vrijkwamen. Te Bristol is een klein huis door den storm goeddeels vernield en vier personen zijn onder het puin begraven, waarvan er twee zijn omgekomen. Te Londen zijn op verschillende plaatsen groote aanplakborden, luiken en dergelijke door den wind vernield; een paviljoen, dat te Croydon werd opgeslagen om voor een leest te die nen is geheel omvergewaaid hetzelfde is geschied met eene groote tent te Portsdowndie 1500 menschen bevatten kon, en waarin prinses Christiaan den dag te voren den eersten voor een schoolgebouw gelegd had bij deze en bij derge- lijke ongevallendie in andere wijken van Londen hebben plaats gehad, zijn verschillende personen minder of meer ernstig gekwetst. Het stoomkorvet Chalenger is door de regeering uitgerust om eene 3jarige reis om de wereld te maken, voornamelijk tot het onderzoeken van den bodem der zee. Graaf Paul Kisselejff van 1856 tot 1862 ambassadeur te Parijs en daar sedert als ambteloos persoon wonende, is in 84jarigen ouderdom overleden. Vóór 1856 vervulde hij ver schillende militaire bétrekkingen. Donatj-Voiistendommen. De regeering heeft bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp betreffende de aansluiting der roumanische spoorwegen aan het oostenrijksch-hongaarsehe en aan het russische spoorwegnet. Oostenrijk. De Keizer heeft 11 nieuwe leden van het Heerenhuis benoemd, waaronder zich prof. üójjer en baron Louis Haber bevinden. Hongarije. Graaf Lonyay scliegn aanvankelijk het veld te zullen behouden en de opdracht te ontvangen om een nieuw ministerie samen te stellen. Al zijne ambtgenooten echter hebben daarop hun ontslag ingediend en daarmede te kennen gegeven, dat zij niet langer lid van een ministerie- Lonyay wilden zijn. Graaf I.onyay heeft daarop evenzeer zijn ontslag ingediend, hetwelk de Keizer, na met graaf üeak geraadpleegd te hebbenheeft aangenomen. De minister Szlavymet. de samenstelling van een nieuw kabinet belast, heeft het aftredende weder aan den Keizer voorgedragen aangevuld met graaf Zichy, tot dusver gouverneur van Eiume, als minister van koophandel. Den 5 is in het Volkshuis kennis gegeven van het kon. besluit dezer benoemingen. De nieuwe president-minister Szlavy verklaarde, dat het ministerie dezelfde richting zal blijven volgenzoolang het het vertrouwen der meerderheid bezit. Hij somde voorts de onderwerpen opdie in het Lopende zittingjaar in behandeling zullen komen daaronder een wetsontwerp tot regeling der lands-financiën door middel van eene nieuwe leening en hervorming van het belasting stelsel. Hij vroeg de ondersteuning van het Huis en beval gematigdheid en bezadigdheid hij de beraadslagingen aan. In de den 6 gehouden conferentie der Dea/t-partij heeft de minister van financiën een overzicht gegeven van den geldelijken toestand, en de indiening aangekondigd van een wetsontwerp betreffende het sluiten eener leening van 54 mil joen fl„ waarvan It miljoen tot dekking van het tekort der loopende dienst. Te Genua en in den omtrek hebben heftige stormen gewoed, die belangrijke schade door overstroomingen aan de spoor wegen veroorzaakt hebben. Het Maggiore-meer is door de aanhoudende sirocco, die de sneeuw der Alpen doet smelten, onrustbarend gewassen. De omstreken van Mantua, Bologna en Florence zijn door het wassen van de Po en de Arno weder geïnundeerd. Het Congres heeft den 5 het voorstel om de behandeling der in staat van beschuldigingstelling van den heer Sagasla urgent te verklaren verworpen. De leden der conservatieve sagastaïstisehe minderheid heb ben een daar voorgevallen incident te baat genomen om de vergaderzaal te verlaten. Ofschoon daarop met alg. st. eene motie is aangenomen, waarin het incident op verzoeningsge zinde wijze Werd opgehelderd, zijn zij niet teruggekomen De heer Figueras heeftin naam der republikeinsche min derheid de motie goedgekeurd en gezegd, dat zij voldoende was voor de waardigheid der conservatieven. Men houdt het er voor. dat het besluit dezer laatsten vooraf was beraamd en vastgesteld. De republikeinsche beweging in Catalonie loopt ten einde. Eene bende van 150 man is in het gebergte van Despenaper- ros verslagen. Polloch, de aanvoerder van den federalistisphen opstand te Alcoy, is in een treffen met de troepen gesneu veld zijne bende is uiteengedreven, even als die tc Barrero en te Bejar. Die van Aquilar is gevangen genomen, hij zelf naar Portugal gevlucht. De bende te Yillafranca is ontbonden. 3 Kleine benden carlisten zijn door de troepen nagezet een daarvanwelke den 6 door het opbreken der rails den posttrein naar Frankrijk had opgehoudenis uiteengejaagd. De President Grant heeft aan eene deputatie van republi keinen uit Philadelphia die hem kwam verzoeken om „in het belang der partij" en in dank voor zijne diensten den staatkundigen ijveraar Truman tot postdirecteur aldaar te benoemen, verklaard, dat hij er op gedacht was om het, fei telijk op belooning van staatkundige diensten berustende stelsel van benoeming der ambtenaren te hervormen. Overal in den lande zijn inschrijvingen geopend naar aan leiding van den brand te Bostonmaar men wil in die stad niet van hulp van buiten weten. De verzekering-maatschap pijen zullen 80 p.c. der verzekerde sommen (48 miljoen d.) betalenna aftrek waarvan de geleden schade omstreeks 55 miljoen bedragen zal. De te Nieuw-York aanwezige nederlanders hebben den 16 Nov. aan het stoomschip Rotterdamhet eerst aangekomene van de lijn RotterdamNieuw-Yorkeene vlag met de wa pens der beide steden vereerdvergezeld van een adres van gelukwensching. De Presidents-verkiezers hebben hunne stem onvereenkom- stig hun mandaat uitgebracht. Het Congres en de Wetgevende Vergaderingen van Massa chusetts en Nieuw-York hebben motiën aangenomen, waarbij hulde aan de nagedachtenis van Horace Greely gebracht en diens afsterven betreurd wordt. Het Huis der Afgevaardigden heeft de vermeerdering der oorlogsvloot met tien korvetten goedgekeurd. Vele leden hebben tegen het voorstel het woord gevoerdbewerende dat het voor America niet noodig is eene zeemogendheid te wezen. De President Grant heeft een ambtenaar naar Cuba ge zonden ten einde hem rapport te doen over den staat van zaken aldaar, voordat de aangelegenheid in het Congres ter spraak wordt gebracht. De Kamer van Vertegenwoordigers van den Staat Loui siana heeft den gouverneur, den heer !F armouth, gesehorst en in staat van beschuldiging gesteld en den President der Unie verzocht dien Staat tegen geweld te baschermen. Zij heeft aan den neger Pinchback tijdelijk de functiën van gou verneur opgedragen. Staten-Generaal. 2e. Kamer. De nieuwe overeenkomst met de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij betreït eene door den Staat naar gelang van de behoeften der onderneming te verstrekken 4j. p.c. leening van 5J. miljoen, waarin de vroe gere uit de dienst van 1872 bestreden voorschotten in April en Juni, samen van 2j miljoen, begrepen zijn. De andere 3 miljoen wenscht de regeering uit de indische overschotten te vinden. Dc terugbetaling moet uiterlijk 31 Dec. 1877 plaats hebben. De Maatschappij verbindt zich, de door den minister van binn. zaken te verordenen middelen te bekos tigen om gedurende de uitvoering der werken het IJ op een voor de afwatering der omliggende landstreken voldoend peil te houdenonverminderd de verplichting om na de voltooiing van het werk de door den minister te bepalen maatregelen te nemen tot het houden van het kanaal op 0,40 A. P. Over de begrootiug van oorlog zijn langdurige discussiën gevoerdvooral naar aanleiding der daarbij voorgestelde werken tot verbetering der utrechtsche linie en de door den minister aangekondigde opheffing van de vesting Deventer en van het versterkte kampteVugbt, door welk een en ander, volgens vele sprekerswerd vooruitgeloopen op de intedienen vestingwet. Den 12 heeft de minister de begrooting ver dedigd en daarbij te kennen gegeven, dat hij zich gedrongen zag de voordracht omtrent de slooping van Deventer en van de Vughter legerplaats intetrekkenin afwachting van de beslissing over de te wachteu vestingwet. Een amendement van den heerste Lange, om den voormaligen kapitein Janssen voor 1873 eene toelage te verstrekken van f 1600, is met 53 tegen 21 st. verworpen, gelijk den 13 dat van den heer Kappeijne, om de post „werken Utrechtsche linie" te schrap pen met 47 tegen 31 st. De begrooting is aangenomen met 46 tegen 32 st. Den 11 isop voorstel van den| heer Heemskerk, met 46 tegen 21 st. besloten, de censuswet nog vóór het reces in de afdeelingen te onderzoeken. De heer v. d. Maesen heeft voorgesteld om aan de begroo ting van financiën, afdeeling eeredienst, toetevoegen 2 nieuwe artikelen, waarbij/1 5000 en f 2000 worden uitgetrokken voor traetementen voor nieuwe standplaatsen en vei;hoogingen. De minister had gemeend deze posten niet meer te moeten voor dragen. Benoemingen. Jr. mr. F. P. v. d. Hoeven, minister resident in Japanis in dienzelfden rang overgeplaatst bij het hof van Italië, en de heer mr. IF. F. li. v. IFeckherlin, thans raad van legatie te Brussel, is benoemd tot minister resident in Japan. Bezoldigingen. Men weet dat de gemeenteraad van Rotterdam overeenkomstig het advies van B. en W. ver klaard heeftdat er geen noodzakelijkheid bestaat om de bezoldiging van den burgemeester met f 2000 en die der wethouders met f 500 te verhoogen. Niettemin hebben Ged. Staten van Zuidholland die verhooging aan den Koning voorgedragenen deze heeft dien overeenkomstig besloteu zoodat het traetement van den burgemeester op f 8000 en van eiken wethouder op f 2000 is gebracht. Eerbewijzen. Ook de Maatschappij van Weldadigheid beeft voor hare inzending op de te Parijs gehouden Exposi tion universelle d'économie domestique het groot eerediploma, goudenzilveren en bronzen medaljes en getuigschriften verworven. Beurs te Amsterdam. De gemeenteraad heeft besloten met 1 Juni 1873 het beursuur te vervroegen en de beurs alsdan te houden van 1£ tot 3( uur. Onderwijs. Te Rijssen is het onderwijs der openbare lagere school den 5 gestaakt, nadat door den Koning afwij zend was beschikt op de voorziening van den gemeenteraad tegen het besluit van Ged. Staten van Overijssel, waarbij de afkeuring van het schoolgebouw door den schoolopziener werd gehandhaafd. De gemeenteraad heeft thans tot den bouw eener aan alle vereischten voldoende school besloten. Aan het Atheneum te Amsterdam zijn ingeschreven 270 studenten, waaröuder 122 militaire in geneeskunde, aan de Polytechnische school te Delft 192, aan de hoogeschool te Groningen 176. Kerkelijke zaken. Kerkvoogden der herv. gemeente te Groningen hebben besloten een hoofdelijken omslag van f 5000 intevoerenten einde aan ieder der 9 predikanten een tractementsverhooging van f 560 uittekeeren zijnde de overige 500 benoodigd voor administratie enz. Aanbestedingen. Den 10, te 's Gravenhage, het tweede perceel van de verbouwing van het huis van opsluiting en tuchtiging le Leeuwarden, minste inschr. R. R. v. d. Meer te Oudeschootvoor 143,670. Bouwwerken. Het paleis van Koning FFillem II te Til burg is voor afbraak verkocht. Het Gemeente-Badhuis te Scheveningen heeft dit jaar een ontvang gehad van f 193,088, eene uitgaaf van/169,647 en dus een batig saldo opgeleverd van f 23,440. Vesting-Nijmegen. Te Nijmegen is een adres aan de 2e. Kamer, de opheffing der vesting verzoekende, binnen 2 uren door ruim 800 en vervolgens nog door 600 personen onderteekend. Zij baseeren hun verzoek op het gevoelen van den tegenwoordigen zoowel als van den vorigen minister van oorlogdat het behoud der vesting onnoodig is. Thorbecke-Monument. De sub-commissie voor Deventer en omstreken heeft, na aftrek der onvermijdelijke onkosten, 1753,45 ingezameld. Rampen. In den nacht van 6—7 Dec. is in een kantoortje van den Stadstimmertuin te Amsterdam brand ontslaan waardoor de timmermanswerkplaats en de smidswinkel geheel zijn uitgebrand en een aanzienlijke voorraad houtschool- nieubelen en het aldaar geborgen en verzekerde ameublement van den stadsschouwburg zijn verloren gegaan. Den 6 's avonds is aan bet station Haarlem een conduc teur-remmer. terwijl de trein aankwam de rails willende over steken, gevallen en onder de wagens geraakt en verpletterd. Hij laat eene jonge zwangere weduwe na. Het schip Falconvan Amsterdam naar Portsmouth, is in de buitengronden van Terschelling verongelukteen gedeelte der bemanning is op de Noordvaarder gelandde kapitein en de overigen worden vermist. Op Vlieland is gestrand de hamburger brik Franklinmet 178 landverhuizers, die allen door lijnen enz. gered zijn. Een engelsche vischkotter heeft te Hellevoetsluis aange bracht het restant der equipage en 15 passagiers der maste- looze Noach III. Bezuiden Noordwijk is een met harst beladen barkschip gestranddat vermoedelijk door het volk verlaten washet zal geheel weg zijn. In den nacht van 1112 is een brik met hout bij Vlieland totaal verbrijzeld. Misdrijven. Den 10 's avonds zijn 2 onbekende personen met geweld in huis gedrongen bij de wed. J. de Weiger te Haarlemmermeer, hebben haar en de werkster mishandeld en met den dood gedreigd en alzoo genoodzaakt hare voorwer pen van waarde aantewijzen. Op het geroep van een buiten staanden derden medeplichtige van verraad hebben de 3 in brekers de vlucht genomen en het goed achtergelaten. Overleden den 9, te 's Gravenhage, op 55jarigen leeftijd, dr. R. Bennink Janssonius, predikant bij de herv. gemeente aldaar, en bekend letterkundige. Staats-loterij. Trekking der 3«. klasse. No. 15042 25000, No. 9601 5000 No. 1478 2000 No. 592 en 16010 1500, No. 2354, 10893, 15113, 15558 en 18516 1000. Men leest in 't Dagblad van Zuidholland en 's Gravenhage: Het heden door ons ontvangen No. van «de Gids in het Plantenrijke onder redactie van de heeren Becker, Scalongne en Michellbevat de mededeeling, dat op den 17 dezer, in het lokaal de Frereeniging hier ter stededes voormiddags ten 11 ureaan degenen die adhmsie aan de zaak schonken, het door de, den 24 Sept. j.l. benoemde, commissie bewerkt ontwerp-reglement, voor De Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Tuinbouw en Plantenkunde zal worden voor gedragen. Het ontwerp zelf is achter het tijdschrift (uitge vers Scheltema en Holkema te Amsterdam) afgedrukt. Van wege het algemeen belang dezer zaak vestigen wij er op deze plaats de bijzondere aandacht op. Tot groot genoegen van een zeer talrijk publiek uit alle standen onzer stadgenooten en om deze reden vooral tot ge noegen van de Commissie voor Volksvoorlezingen alhier, heeft de heer Fogteloo het eerste gedeelte zijner echt vader- landsche, echt Alkmaarsche novelle den 26 Nov. j.l., ten beste gegeven. Met gespannen aandacht werd hij aange hoord en ongetwijfeld zullen velen genegen zijn nu ook de hoofdmomenten en de schitterende uitkomst van Alkmaars beleg en Alkmaaars Ontzet te vernemen. Aan dit vereerend verlangen kan Dinsdag e.k., blijkens advertentie, worden voldaan. De Commissie verwacht weer een druk bezoek. Namens haar, A. MEETER Pz., Secretaris. Ds. Krayenbelt beeft voor het beroep naar de herv. gemeente te Haarlemmermeer bedankt. Bij de den 9 gehouden vierde volksvoordracht van de alk maarsche afdeeling „Onderling Hulpbetoon" van het Nederl. Werklieden Verbond gaf het lid Wiering een overzicht der noordpoolreizen van Franklin, opgehelderd door fiksche tee- keningen, droeg het lid de Jong een door hem vervaardigd gedicht voor, en verplichtte het lid Kuyk de aanwezigen door de voordracht van „het Spinnewiel" en door, vergezeld van een ander lidoptetreden als St. Nicolaas en diens knecht waarbij hij den bekenden kindervriend vele goede lessen voor iedereen en geestige opmerkingen in den mond legde. Door het zeer ongunstige weder was de opkomst van belangstellenden minder groot dan gewoonlijkhetwelk te betreuren was om de vele moeitewelke de Vereeniging zich weder gegeven had om het publiek aangenaam en nuttig bezig te houden. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 5 Dec. Cornelis Pisser en Anna Catharina Storm.Andries Dirk Storm en Antje Pover. GEBOREN. 7 Dec. Johannes BernhardZ. van Leendert Barend van der Waal en Carolina Sophia van Gils. 9 v Hester Maria, D. van Reijndert Hofmeester en Anna Maria Schreuder. Hendrik, Z. van Hendrik Pruimboom en Christina Westphal. Bernard Leo pold Johannes, Z. van Johannes Hendricus Kuhne en Maria Catharina Determeijer. 10 Alexander, Z. van Cornelis Johannes Voute en Her- mir.e Franpoise Elisabeth Zweerts. 11 Albertus-, Z. van Jacob Min en Elisabeth Tin, 12 Johannes. Z. van Jan Basstra en Grietje de Boer. Anna Grietje, D. van Dirk Kuyper en Sophia Sporre,

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2