No. 51. Vierënzeventigste Jaargang. 1872. ZONDAG 22 DECEMBER. 1 <E>fficiccl (Ocbccltc Aan het JAedertatulsche I otti. £2Ückclijïi0cüc iaccichUn. Duitscliland. Belgie. Frankrijk. ALK A A COL A Af Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f franco per post/ O,SO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERMv COSTER ZOON. £LR ÏA De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in bet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien art. 19 der wet van 19 Augustus 1861 (Staats blad No. 72.) Roepen bij deze op Alle mannelijke ingezetenen, die op 1 Januarij 1873 bun negentiende jaar zijn ingetreden (mitsdien alle mannelijke geboornen van 1854,) om zich, ingevolge art. 15 en 20 der voorz. wet, in het daartoe gereed gemaakte register voor de Nationale Militie te doen inschrijven. De inschrijving begint op 1 Januarij 1873 en moet afge- loopen zijn den 31 dier maand, behoudens bij art. 20 der opgemelde wet omschreven. De inschrijving geschiedt in een der vertrekken van het raadhuis alhier, op alle Dingsdagen en Vrijdagen in de maand Januarij tot en met den 30 dier maand des avonds van 5 tot 7 ure. De verpligting tot het doen der aangifte berust op den militiepligtige zeiven; bij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis op zijn vader; is deze overleden, op de moeder, en, zijn beide overleden, op den voogd. Burgemeester en Wethouders voornoemd maken, tot regt verstand van het voorgaandede ingezetenen opmerkzaam op de navolgende bij voorz. wet gemaakte bepalingen, als Voor ingezetenen wordt gehouden: 1°. hij wiens vader, of is deze overleden, wiens moeder, of> zijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van 28 Julij 1850 (Staatsblad No. 44;) 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste 18 maanden voor 1°. Januarij 1873 binnen Ne derland verblijf hield 3°. hijran wiens ouders de langstlevende ingezeten was al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houde. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, be- hoorende tot een Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen, of, waar ten aanzien der dienstpligtigheidhet beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. De inschrijving geschiedt 1*. van een ongehuwde in de gemeentewaar de vader, of is deze overleden, de moeder, of, zijn beide overleden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd isin de gemeente waar hij woont 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Neder lander, die, ter zake van 's lands dienst, in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd bet laatst in Nederland gewoond heeft. Voor de Militie wordt niet ingeschreven: 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een in gezeten, die geen Nederlander is; 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3°. de zoon vau een Nederlander, die, ter zake van 's lands dienst, in 's Rijks overzeesohe bezittingen of koloniën woont. Burgemeester en Wethouders voornoemd vermanen al de ingezetenen dezer gemeentewien dit mogt aangaanzoo mogelijk in eigen persoon de aangifte te doen en daarmede niet tot, het einde van Januarij te wachten, terwijl zij voorts herinneren aan de straf waarmede de nalatigen ter inschrijving bij de artikelen 183 en 188 der wet bedreigd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 Dec. 1872. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De persoon van PETRUS FLORENTIUS TIJ BURG, banketbakkersbediendel.w. Purmerendewordt dringend uitgenoodigd zich ter gemeente-secretarie te Alkmaar aan te melden. POSTER IJ EN. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALK MAAR meent in herinnering te moeten brengendatten gerieve van het publiek, de brievenbestellers gedurende hunne bestelling voorzien zijn van eenen voorraad postzegels a 5 cents, onder verplichting bij eventuëelc aanvraag daarvan aan be langhebbenden te verkoopenterwijl zij zich ook moeten belasten met bestellingen op postzegels en briefkaarten uit te voeren, zonder vooruitbetaling. De Directeur voornoemd, GOUWE. De oproeping tot het verstrekken van bijdragen voor de oprichting van een gedenkteeken te Alkmaar, bij gelegenheid van het aanstaande derde eeuwfeest der moedige verdediging en gelukkige bevrijding onzer stad van het beleg der Span jaardenis van den volgenden inhoud: '/De stadt van Alckinaer behielt de croon Zij gaven de Spangiaerts cranssen Pijpen en trommelen ginghen daar schoon, Men speelde daar vreemde danssen. De Spangiaert stonden daar vergaert Zij dansten een nieuwe Spaansehe galjaert, Maar zij vergaten te comen in de schansen." (Zegezang achter het //Cort verhael" "van Mr. N. van Foreest.) Zoo juichten, nu weldra drie eeuwen geleden, de wakkere Alkmaarsche burgers en de kleine maar kloeke bezetting der eng belegerdefel bestormde, maar krachtig verdedigde en op 8 Octoher 1573 gelukkig bevrijde stad. En met hen juichte geheel het Noorderkwartier, nu achter de trouwe veste tegen de nadering van den vijand beveiligd. Met hen juichte het gansohe volk, helder beseffende, dat voor Alk maar het pleit van het gemeenschappelijk vaderland was be slecht. Hen dankte Prins Willem van Oranje voor hun "vromicheyt ende cloeckheyt, waardoer ghijl." aldus had hij aan de stedelijke regeering geschreven //nyet alleenlyck die stadt Alckmaar en u selvenmaar oock allen uwen nae- buerenjae 't gheheele landt van alle voorder overlast en tyrannye ten eewigen daeghe salt bevrijden." En zoo was het inderdaad. Alkmaars beleg is een glans en keerpunt tevens in onzen grooten vrijheidsoorlog. Was anderhalf jaar vroeger, de inneming van den Briel het sein geweest tot, een algemeenen opstand Alva's zoon had zijns vaders last, om door een snellen marsch met zijn beste troepen door de muitende Noord-Nederlandsche gewesten het volk tot de oude gehoorzaamheid terug te brengen trouw volvoerd. De schrik vloog de banieren van het Spaansehe leger vooruit. Slechts enkele der vele steden die kort geleden en met zooveel geestdrift de zaak van Oranje hadden omhelsdboden eenigen wederstand. De verdelging van Zutpber. alleen was voldoende om geheel GelderlandOverijselFriesland en Groningen tot onder werping te brengen. Alleen Holland bleef nog over. Dwars door de Yeluwe trok het Spaansehe leger, zijn akelig spoor van bloed en rookend puin te Naarden achterlatende, over het nog altijd Spaansehe Amsterdam naar Haarlem, dat zijn krachtige verdediging zoo duur moest boeten. Yan daar trok het noordwaarts naar Alkmaar, en//aan die vlakke kunst" schrijft Motley «aan den uitersten rand van den bewoonbaren grond hield de Genius van Hol lands vrijheid stand," «Zoo ik Alkmaar bemachtig" had Alva aan zijn Koning geschreven «heb ik besloten geen enkel schepsel in het leven te laten; voor elke keel zaLhet, mes getrokken zijn. Daar het voorbeeld van Haarlem ge bleken is niets gebaat te hebben, zal misschien een voorbeeld van wreedheid de andere steden wijs maken." (1) Maar Alk maar werd niet bemachtigdhet was de eerste stad die niet bezweek, en het «van Alkmaar de Victorie" werd de wapen kreet van den vernieuwden moed en de herboren hoop. Den 8"™ October 187 3 hoopt Alkmaar het derde eeuwfeest te vieren van zijn heuglijk ontzet. Dit te maken tot een waardig feestis de plicht van gemeentebestuur en burgerij. De algemeene commissie met de leiding der feestviering belast heeft echter gemeend niet te mogen nalatenhet be langrijk geschiedkundig feit van Alkmaars kloek en gelukkig verzet tegen den algemeenen vijand door een waardig gedenk teeken te huldigen. Zij hoopt op den S»tfn Octbobor van het volgend jaar, op de plek waar men streed en overwon, een beeld te doen onthullendat getuigenis geeft van de hooge waardeering van dit feit door het tegenwoordig geslacht en zijn beteekenis ook bij het nageslacht in dankbare herin nering zal doen blijven. Gelijk echter het feit zelf niet was van plaatselijkmaar van algemeen belang, behoort ook het gedenkteeken door het Nederlandsche volk, niet door de ingezetenen van het kleine Alkmaar alleen gesticht te worden. Daarom vraagt de commissie van allen die nog met dankbaarheid terugzien op den wakkeren strijd onzer voorouders tegen vreemde dwinglandij voor de oprichting var, dit nationaal gedenkteeken te Alkmaar met, vrijmoedig heid een bijdrage. Evenals in 1573 het Nederlandsche volk overtuigd wasdat het voor Alkmaar zijne zaak goldzal het zeker in 1873, al de voordeelen genietende van de nati onale onafhankelijkheid en de volksrechten en vrijheden waarvan toeu de grondslagen werden gelegd, niet te vergeefs worden opgeroepen om mede te werken tot waardige her denking van deze nationale victorie. Het mag onnoodig geacht worden iets daarbij te voegen. Alleen zou nog opgemerkt kunnen wordenvan hoeveel belang Alkmaars krachtige verdediging en gelukkig ontzet inzonderheid voor het geheele noorderkwartier van Noord-Holland zijn geweest, en hoe het aanstaande derde eeuwfeestevenals voor de gemeente Alkmaarook voor dit. deel onzer provincie, behalve het algemeen nationaal karakternog een bijzondere beteekenis heeft. De bewoners van Oudorpwaar het hoofdkwartier van don Frederik was gevestigd van St. PancrasHuiswaardKoedijk Bergen Heilo en den geheelen naasten omtrek van de stad, waar de Spaansehe vendelen waren gelegerd, hadden gedurende bijna zeven weken al den overlast geleden van het verblijf eener vijandelijke krijgsmacht. Maar ook in uitgebreider kring was een bange tijd doorleefd. Reeds in Juni hadden die van Uitgeest den Prins ontheffing gevraagd van de betaling van den honderdsten penningop grond dat zij supplianten door „die vyanden van 't gemeene welvaert van alle haeren goe deren berooft ende in die tzeventieh huysen verbrant zijn ende van niemant beschermt en wordenzulx dat alle d' in- woonderen haer selven voortvluchtich gemaakt hebben, d' eene hier d' ander daer in anderen dorpe metter woone zijn ge- vaeren ende sommigedie bij goede state geseethen hebben, nu, God betert! haer broot voor de huysen haelen moethen, sulx dat, die landen noch ongebout en ongebruyekt leggende zyn." Ziedaar een staaltje van den algemeenen nood, die zich wel niet enkel tot Uitgeest zal bepaald hebben. „Tot, haestighe vuytrustinghe der schepen van oorloghe ende galeye" voor Noord-'Hollands verdediging te water, was reed van de steden van Noord-Holland, krachtens besluit barer gedepu teerden „tot Enchuysen versamelt" van 7 Aprileen gedwon gen rentelooze .eening geëischt van f 13500,als van Enk huizen 3000,van Hoorn f 4000,van Alkmaar 2500,van Edam ƒ2000,van Monnikendam f 1000, en van Medemblik 1000,met bevel om die penningen binnen drie dagen op te brengen en uit te keeren. Zoo zeer had de schrik voor den vijand den rustigen burger bevangen, dat reeds op 17 Juli en nog eens op 3 Augustus (eerst op (1) Correspondance de Phillippe II, II 1266. 21 Augustus kwam het Spaansehe leger voor Alkmaar) de regeering van Hoorn op verzoek van die van Alkmaar een keur uitvaardigde waarbij elk burger of inwoner van laatst genoemde staddie was uitgeweken en gevlucht, zooals door „veel en wel de rijexste" was geschiedwerd gelast „voor desen daechs sonnen onderganck" naar zijn stad terug te keeren op verbeurte van geld en goed. "Voor het maken van den nieuwen wal te Alkmaar werden niet alleen de eigene ingezetenenmaar ook de landlieden uit den omtrek tot zelfs uit Hoogwoud en Aartswoud aan het werk ge steld. En toen de regeering van Medemblik daarover klaagde, schreef Jonkheer Cabeliau den 21 Juli uit Alkmaar: „lek soude oick van u.l. nyet verwacht hebbendat gij de zelve zout willen ontschuldigen om hier te comen, dewijl de uyterste noot zulex eischt,. Indien men ons anders geen behulpsaemicheyt wil doendan men tot noeh toe gedaen heeft, zoe en isser nyet, dan een enkel verderffvoirhauden, voir u.l. ende voir ons." Maar ook Medemblik moest be veiligd worden, en daarom schreef Philips van der Aa op 23 J uli „met haest opten huyse tot Medemblick" het volgend korl en bondig antwoord „Weet, hopman Ruychaever, dat mij zeer verwondert, dat gliij u vervoirdertde dorpenliggende onder de Noir- der Coggen als HoochswoudtEertstwoudeSibekarspel, Opmeer ende Spanbroeck met dreygeinenten tot Alckinaer te willen hebben omme aldaer te scansenalsoe ick op giste ren aen Cabbeliau een brief gescreven hebbe de voirs. dor pen ongemolesteert te laeten, alsoe 'tvoir al nodich is, dat zijluyden hier nu moeten werken. Want overmits hetwerek, dat hier begost isde stede nu gans open lyt ende wij die dorpluyden nu geensins moge ontberen ende indien zij van hier vertrockenwaer gescaepen een groot inconvenient te comen tot ruyne en verderffenis van dese stede ende 't ge heel Waeterlandt, omme redene hier te lange ommetescrij- venbegeer derhalvendat ghij de voirs. dorpen voir desen tijt ongemolesteert laetomme redene voiren verhaelt, wandt, indien .wij dese stede verliesen zoe en mogen wij Alckinaer nyet meer spijsen ende sijn alsdan genoch 't geheele noirder- landt quyt. Aldus moocht ghij u versien, omme tot Winckel, Oude en Nyeuwe Nydorp met Scaeger Coggen ende Geest- Ambacht te behelpen dair volex genouch issalvo i.) o« 1VU dat de wacht op Crabbendam wel bewaert werde, ende hier mede goede vriendtblijft Gode bevolen." Ook Edam moest versterkt wordenen bij gevolg werden Burgemeesteren dezer stede„geauctoriseert alle de omleg gende dorpen te bedwingen daer te comen wereken." Toen nu uit Alkmaar ook aan Burgemeesteren van Oisthuysen werd geschreven „omme te hebben tzeventieh schansers (schansgravers) omme tot Alckmaer te comen wereken." werd er beleefdelijk op gewezen, dat de bewoners van Oosthuizen te Edam moesten arbeiden, en dat tot Alkmaar twee en veertig dorpen behoorden„waerom" aldus luidt het verzoek „soe is mijn vruntlick begeeren vuyt die voorsc. dorpen te neemen u gerieff." Yoeg bierbij het opwerpen en voort durend bewaken der schansen te Rustenburg Langendijk Schoorldam en Krabbendamen men zal zich eenigermate een voorstelling kunnen maken van den nood en den druk _n bet geheele noorderkwartier. Den laatsten September vreesde men nog, dat de vijand noordelijker zou trekken, en werden tegen den avond de wachten op Colhorn, Winckel en Aertswoude verdubbeld „met ordonnantiedat eeven verre twelck Godt verhoeden willezijluyden den viant onder 't lant verneementerstont nyet alleen de clocke laten roereu, maar voirall gewisse vuyrteeckenen maecken zoe deur storm van winde dickwijls de clocken nyet gehoort en werden." Nog den tweeden October werd de regeering van Medemblik op geroepen tot een vergadering te „Lambertschagen" om orde te stellen op de voortdurende strenge bewaking der landstreek, daar men reeds bij voorraad geuooi'zaakt was geweest „in haeste met die van Hoichtwoude, Eerstwoude, Winckel, Nyeuwe ende Oude Nierop met Barsingerhorn ende Harinck- huysen de wacht op den zeedijk te Colhorn, Winckel ende Eerstwoude ie doen stellen tot twee hondert ende tzeven tieh persoonen." (1) Ongetwijfeldniet alleen voor Alkmaar, maar voor geheel het, noorderkwartier van Noord-Holland was de 8,,e October 1573 een dag van bevrijding uit grooten nood en dringend gevaar. W. v. d. K." 1) Een en ander ontleend aan de «Brieven en andere bescheiden rakende het beleg van Alkmaar," uitgegeven door Dr. J. J. de Gelder. Pruisen. Omtrent het uit Posen berichte verneemt men nader het volgendeop last van den aartsbisschop zijn den 8 in alle catholieke kerken der provincie druk bezochte gods dienstoefeningen gehouden, met het doel om het bisdom, tegenover de gevaren waarmede het catholiek geloof door de jongste wetten en maatregelen der regeering bedreigd wordt, te plaatsen onder de bescherming van het „Aller zoetste hart van Jezus." De herderlijke brief, waarbij' zulks gelast werd, was, in weerwil vau zijn opruienden inhoud ook aan de scholieren van het koninglijke gymnasium en seminarium voor onderwijzers voorgelezen maar de provin ciale schoolcommissie heeft het houden van bedoelde gods dienstoefening in de kerken van beide staatsinrichtingen verbodenen ook andere staatseigendom zijnde kerken zijn, om de agitatie tegen te gaan, op last der regeering gesloten. De bekende fabriek van Bursig te Berlijn vervaardigt voor de tentoonstelling te Weenen hare 3000" locomotief, gelijk zij in 1867 op de tentoonstelling te Parijs hare 200Us'e heeft, geleverd. Prins Bismarck heeftwegens te zware ambtsbezigheden zijn ontslag als president-minister ingediend, dochzal mi nister van buitenlandsche zaken bljjven. De regeering heeft aan 8 landradendie in het Huis der Afgevaardigden tegen de kreitswet gestemd hebben, de keus gegeven om of hun mandaat als Afgevaardigde neder te leg gen of als landraad op pensioen gesteld te worden. 2 Land raden hebben dien ten gevolge hun mandaat reeds nedergelegd. In Juli waren door de rechtbankwegens medeplichtig heid aan het frauduleuze bankroet van den gewezen bankier Langrand-Dumomeau, veroordeeld: mevr. Langrand en haar zoon Anatole (beide buitenslands) en het echtpaar Bailleu tot 3 jaren gevangenisstraf en de heeren Cam. Nothomb en üenry lictor t.ct 7 jaren gevangenisstraf en 500 fr. boete. Het brusselsche hof van appèl heeft den 12 de straf der beide eersten verminderd tot 18 maanden voor de moeder en 1 jaar voor den zoon, en de overigen vrijgesproken, met op heffing van het preventief arrestop grond dat de heer en mevr. Bailleu niet in de zaken van hunnen behuwdbroeder Langrand waren ingewijden dat de aan de heeren Nothomb en Victor te last gelegde feiten anterieur waren aan de fail liet-verklaring. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft den 30 met na genoeg eenparige stemmen het buitengewoon crediet van 4£ miljoen voor het dep', van o. werken toegestaan ende voor drachten tot wederaankoop door den Staat der spoorwegen van Spa naar Gouvy en naar Pepinster aangenomen. Alom wordt over het hooge water geklaagd. Te Gent staat eeu gedeelte der lage stad onder en daardoor het werk in een tOtal industriëele inrichtingen stilde van werk be roofde bevolking is bovendien uit hare woningen verdreven. Ie Kortrijk is in verscheidene belangrijke fabrieken insge lijks de arbeid gestaakt. Bij Doornik zijn de lage landen tusschen de Schelde en de Scarpe door een dijkbreuk over stroomd. In den omtrek van Audenaerden is de spoorweg- gemeenschap op vele plaatsen gestremd. De omstreken van Namen en Luik staan ouder. In verscheidene bisdommen worden openbare gebeden tot afwending van den heerschen- den nood opgezonden. De Ban que de V Union heeft eene circulaire aan de aan deelhouders gezonden waarin zij, om eene faillietverklaring en likwidatie te voorkomen en verdere daling der aandeelen tegen te gaan5 stortingen van 100 fr. in 2maandelijksche of zoowel mogelijk kortere termijnen vraagt. Den 16 golden de aandeelen op de beurs te Brussel 240 fr. De te Parijs woonachtige wijnslijter Brazes is den 4 in zijnen wijnkelder vermoord gevonden. Men meent, dat de zoon van een in het proces van den parijschen opstand be trokken communist, omtrent wien Brazes een ongunstig ge tuigenis had afgelegddeze misdaad heeft gepleegd. Ten gevolge van den storm van 10 Dec., die zich in de Iransche hoofdstad duchtig heeft doen gevoelen, zoodat door het neerstorten van boomen schoorsteenen, winkelpuien enz. verscheidene personen gedood of ernstig gewond zijn, is het water der Seme nog aanmerkelijk en hooger dan ooit gerezen; in een aantal straten aan de rivierzijde werd de gemeenschap enkel door schuiten onderhouden en in verscheidene fabrieken en groote_ werkplaatsen, o.a. in die van Cail Sr Cie. te Grenelleis ten gevolge der overstrooming den arbeid geheel gestaakt. Een later bericht meldt,, dat de hooge waterstand aanhoudt en dat de eilanden Billancourt en Seguin en de 2 eilanden bij Sèvresalsmede, ten gevolge van een dijkbreuk, het schiereiland Gennevilliers geheel onder het water bedol ven zijn. Le Soir meldt, dat de minister JSimon den inspecteur van het lager onderwijs te Parijswiens benoeming tot eene interpellatie in de Nat. Vergadering aanleiding heeft gegeven, den gewezen hoogleeraar Buisson van Lausanne, uit die be trekking ontslagen heeft. Op den verjaardag der afkondiging van het, leerstuk der onbevlekte ontvangenis hebben nagenoeg 50000 bretagners, waarvan 15000 te voet den tocht hebben ondernomeneen bedevaart gedaan naar de kapel van de H. Anna te Auray, bij Vannes. Ongeveer 50 Afgevaardigden, waar-nder de heeren Dahirelde Lorgerilde Kerdrel en Fresneau en de minister van oorlog genl. de Cissey, hebben, in een aan den bisschop van Vannes gericht adres, hun diep leedwezen be tuigd, dat zij door hunne thans zoo gewichtige parlemen taire taak belet werden het kerkelijk feest bijtewonen. Zij hebben zich echter door eene prachtige banier doen verte genwoordigen, welke, met ongeveer 130 andere banieren en standaardenaan de kapel ten geschenke is gegeven. Eere- degens van de genls. de Charrette en de Cissey en door hen aan de hoede der H. Anna toevertrouwd, namen bij het feest eene eereplaats in. Te Lyon is de dag met groote plechtigheid gevierd, o.a. door eene bedevaart van 60000 personen, waaronder de genl. Bourbaki en zijne echtgenootnaar de heilige kapel der voorstad Fourvières. De organen der republikeinsche partij zijn zeer veront waardigd over de door den minister Dufaure bij het debat over de ontbinding der Vergadering aangenomen houding, hebbende hij zich, in naam van liet gouvernement, in de armen der rechterzijde geworpen en alzoo met de linkerzijde en een gedeelte van het liukercentrum gebroken. De radicale partijmisnoegd over de afwijzing door de Nat. Vergadering van het voorstel-Millaudom niet alleen de op 15 Dec. door den minister van justitie maar ook al de toeu door anderen uitgesproken redevoeringen te doen aanplakkenheeft besloten die der Afgevaardigden Gambetta en L. Blanc en de woordenwisseling der leden Mestreau en Duval in grooten getale, voor eigene rekening, door het land te verspreiden. De gittendoor de leden van het Legioen van Eer bijeen gebracht tot herbouw an het door de brandstichters ver woeste paleis der ordebeloopen 910.0U0 fr. Nationale ergadering. Den 9 is beraadslaagd over de begrooting van onderwijs en eeredienst. Door den ele- rikalen Afgevaardigde Martial Delpit werd voorgesteld om den post voor de inspectie van het lager enderwijs in het dept. der Seine met 5000 fr. te verminderen, ter verwijdering

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1