Kri«an;e en leriaml. 4}ostcnrigk-IB4»iigarije. Zwitserland. Italic. Binnenland. van een onlangs benoemden inspecteur, die door zijne in Zwitserland gebonden cursussen en uitgegeven schriften zich als een loochenaar der waarheden vau liet christelijk geloof had doen kennenen aan wien derhalve geene inspectie van inrichtingen tot opleiding van het opkomend geslacht mocht worden toevertrouwd. De minister Simon verklaarde het bedoelde opkomend geschrift niet te kennen en ook niet in staat te zijn, zich bekend te maken met al de ge schriften van de 77000 tot het openbaar onderwijs in be trekking staande beambten In den kring zijner attributen had de inspecteur tot generlei klacht aanleiding gegeven. De bisschop üupanloup verwonderde zich, dat den minister den inspecteur, die zijn ambtgenoot aan de universiteit geweest was, met beier kende, en oordeelde dat meerdere bekendheid voor het doen van benoemingen noodig was. De minister verwonderde" zich op zijne beurt over de beruchtheid van den inspecteur en verklaarde de zaak te zullen onderzoeken. De heer Delpit trok daarop zijn amendement in. Een amendement van den heer Desrotoursom de voor het lager onderwijs uitgetrokken gelden met miljoen te verhoogen, meer be paald tot verbetering van het lot der onderwijzers, werd verworpen na het verzet der commissie gegrond op de ver booging van 3 miljoen, welke het budjet der loopende dienst tot genoemd einde reeds had ondergaan. De Kamer heeft zich vereenigd met het voorstel van den heer Claude om den termijn, bij de overeenkomst van 12 Oct. '71 toegestaan voor den wederinvoer uit den Elzas en Lotharingen van aldaar nader bewerkte fransche katoenen weefsels, tegen betaling alleen van het wegens de ondergane bewerking ver schuldigde recht, nog met 6 maanden en alzoo tot ult°. Juni '73 te verlengen. Den 10 is de beraadslaging over het budjet van den minister Simon ten einde gebracht. Voorstellen van den heer Keiler werden aangenomen om voor het ouderwijs in de 24 nieuwe door elzassers en lotharingers in Algiers gesticht wordende dorpen 10000 en voor de geestelijke behoeften der nieuwe kolonisten 9'tOO fr. uittetrekken. Een amendement van den heer Boreau-Lajadanieom de subsidiën voor de parijsche schouwburgen, ten gezamenlijke bedrage van 1,655,000 fr., met 800,000 fr. te verminderen, werd verworpennadat de minister en de heer Fresneau de subsidiën verdedigd hadden en eerstgenoemde zijn voornemen te kennen gegeven had, om de onzedelijke cafés-concerts door middel van reglementen zooveel mogelijk te belemmeren. Den 11 heeft de heer Gastonde, zonder van de ontbindings agitatie te gewagen, voorgestelddut de Kamer verklaren zouniet uiteen te zullen gaan voordat de oorlogsschuld in haar geheel gekweten en het grondgebied door de duitschers volkomen ontruimd was. Het voorstel werd door de rech terzijde met toejuiching, door de linker met protest en gelach begroet. De heer Lambert de S". Croix stelde daarop voor, dat den 14 de rapporten zouden worden uitgebracht over de geruimen tijd geleden ingekomen adressenwaarin op de ontbinding der Vergadering wordt aangedrongen, eene kwestie welke, vooral wegens de aanvallen waaraan de Kamer bloot staat, urgent raag genoemd worden. De heer Gambetta on dersteunde aanstonds het voorstel en herinnerdedat de linkerzijde reeds herhaaldelijk op het debat over de ontbinding der Kamer bad aangedrongenen dat thans de rechterzijde door het wicht der openbare meening gedreven zich niet langer tegen de begeerte des lands dorst verzetten. De heer Barigmn antwoordde scherp, dat de werkplaatsen, waarin de beweerde wenschen des lands gevormd en bewerkt werden bekend warenen dat zijdie vroeger, toen zij aan het be wind waren, alles deden om de uiting der openbare meening te smorenhet recht niet hadden om manifestatiën dier meening uittelokken. Maar gelijk zij reeds eenmaal, na tegen het openbaar gezag in verzet te zijn gekomen, hadden moeten onderdoen, zouden zij ook den 14 moete;' zwichten. Het voorstel-afe S'. Croix werd onder eene hevige agitatie met zitten en opstaan aangenomen. Den 12 is de begrooting van binn. zaken afgehandeld. De nieuwe minister de Goulard vond herhaaldelijk toejuiching bij de rechterzijde, vooral toen hij zijn leedwezen te kennen gaf, dat na de September-revolutie de onder het Keizerrijk bestaande bepalingen op de colportage waren afgeschaft. Een amendement van den heer Hervé de Saisy, om door vermin dering van de jaarwedden der prefecten 450,000 fr. te bezui nigen werd verworpeneven als een van den heer Anisson- Dup&rron, yum nagenoeg 200,000 fr. te besparen op de wedden van eenige onderprefecten en van de secretarissen-generaal der prefecturen 3e kl. Daarentegen werd, ondanks het verzet van den minister, het voorstel der commissie aangenomen om de wedden der prefecten der 2P en 3e kl. met 1000 en 2000 fr. te verminderen en alzoo 117,000 fr. uittewinnen. Den 12 hebben de com missiën voor de petitiën, in welker handen achtereenvolgens adressen ter gunste eener Kamer ontbinding gesteld zijnin eene gemeenschappelijke verga dering beslotenhet aanvankelijk opgevatte plan om tot het toepassen der prealabele kwestie te concludeeren, te laten varen en voor te stellen om eenvoudig tot de orde van den dag overtegaan. Den 13 heeft de beer Fresneau een wetsontwerp ingediend, strekkende tot regeling der voorziening in de godsdienstige behoeften van het leger. Bij de behandeling van het budjet van financiën heeft de baron de Soubeyran een amendement ontwikkeld strekkende tot het instellen van ehn departement voor de openbare schatkist; het werd door den minister met klem bestreden en tot onderzoek naar de commissie voor de administratieve aangelegenheden verzonden. Verworpen wer den amendementen tot vermindering van het aantal beambten bij het departement, door het onvervuld laten van bedieningen bij versterf, en tot vermindering der wedden van de leden van het hof van rekeningen. In de zitting van den 14 hebben de 3 rapporteursde baron Decazes, de markies de Monllaur en de lieer Raoul Duval overeenkomstig bovengemelde afspraak geconcludeerd. Gelijk laatstgenoemde zeidemocht de Vergadering zich niet door misdadige en laakbare manoeuvres van de volbrenging barer taak laten terughondenen in geene wijziging van haar mandaat bewilligen zoolang de vreemde occupatie duurde. De heer Gambetta constateerde, dat de linkerzijde 5 malen op de behandeling der adressen had aangedrongen en vroeg, waarom de rechterzijde thans liever die "oude adressen opra kelde, dan zich bezig te houden met de nieuwe, die van alle kanten toestroomden. Hij bepleitte het recht der kiezers om ontbinding der Kamer te vragen en betoogde de noodzakelijk heid om aan dien wensch gevolg te geven. Het decreet tot bijeenroeping der Kamer had enkel van het sluiten van een wapenstilstandvan de vraag „vrede of oorlog" gewag ge maakt, en alle na 8 Eebr. 1871 gehouden verkiezingen hadden getoond hoe de republikeinsche beginselen veld won nen. Hij trachtte te bewijzendat der tegenwoordige Ver gadering geene constituëerende bevoegdheid toekwam. De voorzitter Grévy zeide hierop, dat het indertijd door de Ver gadering genomen besluitwaarbij zij zich die macht toe kende, behoorde geëerbiedigd te worden. Gambetta vervolgde, dat het aantal onderteekenaren der adressen reeds 1 miljoen beliep, en dat de Constituante van 1848 reeds aan het verlangen van 375,000 kiezers naar hare ontbinding gehoor gaf. De tegenstanders der ontbinding mochten in deze Ver gadering de meerderheid hebben, over het vraagstuk der vestiging van een gouvernement en over de algemeene staat kunde waren zij het oneens. Met tegen de adressen te stemmen zouden zij de behoefte des lands aan de optreding eener nieuwe Vergadering niet smoren. Zij hadden geen monarch om de kroon te aanvaarden, en geeu macht genoeg over de stemmen der kiezers om het land zich voor een herstel van den troon te doen verklaren. Daarom wilden zij van ceene nieuwe Vergadering hooren en het provisorium bestendigen. De hertog d'Audi fret-Pasquier beweerde, dat het petitionnement kunstmatig opgewekt was. Gambetta die het zoozeer ondersteundehad een soortgelijk petition nement (tegen de ontbinding der Alg. lladen) afgekeurd tegengegaan en in den wind geslagen. De ware raden voor het verlangen naar ontbinding was de zucht der radicalen de ondermijners van elke samenlevingom op het kussen te komen. Spr. bezwoer de Vergadering, hare oneenigheden te laten varenhet verdrag van Bordeaux te handhaven en aan de tegenwoordige orde van zaken kracht bij te zetten door het uitvaardigen van organieke wetten tot regeling der thans aanhangige constitutioneele vraagstukken. Louis Blanc verdedigde de radicalen tegeu den aanval van den vorigen spreker, verklaarde zich tegen het behoud van den staat van beleg en het uitstel eener amnestie, en betoogde dat het land, tusschen de republiek en de monarchie geplaatst, aan eene ware regeeriugsloosheid is prijsgegeven. In eene avondzitting hebben de heeren Raoul DuvalLe- royer en Dufaure het woord gevoerd. Eerstgenoemde liet zich nog heviger tegen de radicalen uit dan de hertog d'Au di Fret Pasquier. Hij zeide dat de lieden, die thans petiti- onneeren, 18 maanden geleden de bondgenooten der Commune waren, hetwelk door den Afgevaardigde Mestreau (die daarvoor tot de orde werd geroepen) met een „gij liegt!" beantwoord werd. De heer Leroyer, sprekende uit naam der republikein sche linkerzijdeliet zich veel gematigder uit. De oor zaken der aanleiding tot dit debat waren bet doorgaand wantrouwen van de rechterzijde in de bedoelingen en hare bestendige vijandschap tegen de staatkunde van den Presi dent. De linkerzijde toonde veel betere gezindheidzij wilde tot de oplossing der aanhangige constitutioneele kwes- tiën medewerkenmaar de rechterzijde wilde alleen van mi- nisteriëele verantwoordelijkheid hooren. De regeering kon met eene kleine en afwisselende meerderheid hare taak niet vervullen. „De rechterzijde heeft zich zelve het recht toegekend om te constituëerenwelnuzij beproeve hetmaar is zij daartoe machteloos dat dan het land zelf over zijn lot be- slisse." De minister Dufaure ontkendedat het mandaat der Vergadering in duur of omvang beperkt was; het verwijt van het eindeloos rekken er van verdiende geeue wederleg ging. De kiezers mochten eerbiedig de Vergadering op om standigheden wijzen welke hare opheffing wenschelijk maken, maar zulke petitiën moesten een loyalen oorsprong hebben. Vele dier petitiën hadden op laakbare en jammerlijke wijze het aanwezen erlangd. De Vergadering kon beter over de algemeene belangen oordeelen dan de petitionarissen. Hij weerlegde de schilderingen der heeren Gambetta en Blanc van den toestand des lands. De reis van Gambetta in Dau- phiné en Savoye was de eenige storing van den vrede na het, reces geweest. De wrijving tusschen het gouvernement en de Kamer had tot de benoeming der constitutioneele com missie geleid, en spreker vleide zicli, dat dit tot gunstige re sultaten en tot eene wezenlijke verzoening zou voeren. Ont binding der Kamer zou de bezwaren doen toenemenwant met haar verdwijnt ook de Presidenten het was lang niet zeker, dat nieuwe verkiezingen eene falijke aaneengesloten meerderheid zouden verschaffen. De naam van „republiek" staat in Frankrijk nog in geen goed geruchtdaarom is het zaak dat de ware vrienden van den gemeenebestelijken re- geeringsvorm alle onrust en agitatie vermijden. Het land behoeft rust, ontbinding is eensluidend met beroering. De minister ried dus aaneenvoudig tot de orde van den dag overtegaan. Zijne rede werd meermalen door uitroepen der linkerzijde afgebroken en door de overige partijen gedurig toegejuicht. Een voorstel van den lieer de Féligondelater vernieuwd door den markies de Mornay, om haar in alle gemeenten des Rijks te doen aanplakken werd aangenomen waarop de radicale Afgevaardigde üevre spijtig aanmerkte dat de boodschap van den President er dan nevens moest geplakt worden. Verscheidene motiën zijn voorgesteld, maai de door de rapporteurs aanbevolen en ook door den minister van binn. zaken gevraagde overgang tot de orde van den dag werd met 483 tegen 196 st. aangenomen. De commissie voor het voorstel-Dufaure heeft den 9 hare eerste zitting gehouden. De heer d'Audiffret Pasquier heeft den raad gegeven om eerst de ministeriëele verantwoorde lijkheid te behandelen, maar heeft laler toegegeven, dat de andere constitutioneele vraagstukken zullen worden onderzocht,. Andere leden der meerderheid hebben staande gehouden, dat de commissie niet bevoegd is om de vraagmonarchie of gemeenebestp te behandelen. Zij moest enkel een modus vivendi tusschen de Nat,. Vergadering en den heer Thiers vaststellen. De commissie heeft met 19 tegen 8 st. verwor pen een voorstel van den heer Arago, strekkende om, alvo rens eenig besluit te nemen het oordeel der regeering inte- winnen. Zij heeft daarna aangenomen een voorstel van den heer Fournier, strekkende om de regeering te verwittigen dat de commissie geneigd is om haar te hoorenindien zij het nuttig oordeelt inlichtingen te geven over het formulee ren van een wetsvoorstel. Ten slotte heeft zij aan haren se cretaris, den heer üaussonville, opgedragen aan den heer Thiers een schrijven te overhandigeninhoudende dat de commissie bereid is om hemwanneer hij zulks dienstig zal oordeelen, te hooren. Den 11 beeft de commissie, met 18 tegen 8 st., beslotendat zij zich in de eerste plaats zou bezighouden met de regeling van de bevoegdheid der tegenwoordig be staande staatsmachten en van de ministeriëele verantwoorde lijkheid. Bij haar was ingekomen een brief van den heer Thiers, die zich bereid verklaarde eene vergadering der commissie bij te wonenten einde te trachten het eens te worden omtrent de voor te stellen besluiten. De heer Thiers zeide in dien brief, dat hij geene ontwerpen zou opstellenmaar er een zou formuleeren, indien de te wisselen ophelderingen het nut daarvan aantoonden. In de zitting der commissie van den 13 heeft de heer Marcel Barthe eene gewijzigde redactie van het bekende re- geeringsvoorstel van het linkercentrum (de 5 punten) inge diend ingevolge waarvan het mandaat van den President voor 3 jaren verlengdde voorzitter Gréoy tot interimairen Vice-president van het uitvoerend bewind benoemd zou wor den en de vernieuwing der Vergadering by gedeelten den 13 Febr. een aanvang zou nemen; voorts beval dit voorstel de bepaling, dat door eene commissie van 200 leden der Kamer eene generale herziening harer wetten en besluiten zal plaats hebben en behelst het eenige voorzieningen om trent de verhouding tusschen de staatsmachten, o.a. deze, dat de President, zoo dikwijls hij 't verlangt, in de volle Vergadering of in de sectiën kan worden gehoordmaar dat de beraadslagingen gedurende zijne tegenwoordigheid geschorst blijven. Dit voorstel en dat van den hertog De cazes zijn elk in handen eener subcommissie van 7 leden gesteld. Den 16 is de heer Thiers in de zitting der commissie ver schenen, waarin hij vooral op liet instellen eener tweede Kamer aangedrongen en de enkele regeling der. metterdaad reeds bestaande, ministeriëele verantwoordelijkheid onvoldoende genoemd heeft. Het uit de Nat. Vergadering voortgekomen •bewind kon bij den geringsten stoot ineenstorten, indien het tegenover eene enkele Kamer geplaatst bleef. De. constitutie- Rivet heeft den President een even lang beslaan als de Ver gadering verzekerd maar daarop beriep hij zich niethij beschouwde zich slechts als eerste minister en zou zich met zijne ambtgenooten terugtrekken, wanneer er ernstig mis verstand met de Vertegenwoordiging mocht ontstaan. Er moet eene conservatieve Kamer zijn, die tegenhoudt, en eene democratischedie den legalen vooruitgang vertegen woordigt. De Kamer, welke hij wenscht, zou misschien niet volmaaktmaar stellig niet communistisch zijn. Ontbinding der Vergadering kon uitblijven tot, na het tot stand brengen eener nieuwe kieswet, en de bearbeiding daarvan kon gevoe gelijk tot het laatst wachten. Met de denkbeelden, neder- gelegd in het project van den heer Marcel Barthe, kon hij zich in hoofdzaak vereenigen. De toeleg der meerderheid om hem uit de Vergadering te weren en hem het deelnemen aan de debatten te beletten, bestreed hij weder levendig. Het, linkercentrum heeft den 17 eene bijeenkomst gehou den waarin de heer Ricard zijn ontslag als voorzitter heeft genomen ter zake der hem gedane verwijtenwegens het nalaten in de zitting van den 14 der verklaringdat liet linkercentrum de ontbindings-agitatie laakte en zich in dit opzicht van de linkerzijde moest afscheiden, eene verklaring welke bij na de scherpe aanvallen van den heer Raoul Duval en na de rede van den minister Dufaure niet met zijn ge weten had kunnen overeenbrengen.Van de leden van ge noemd centrum hadden 100 voor en 30 tegen de conclusie der commissie gestemd, 10 zich onthouden en 8 waren afwezig geweest. De heer Bamberger, tot de minderheid behoorende, heeft zich wegens de stemming der meerderheid als lid doen schrappen. Den 10 hebben de japansche gezanten eene deputatie der British Evangelical Alliance ontvangen, fer overhandiging van een adres waarin de intrekking van alle wetsbepaliugen tegen de christelijke godsdienst in Japan verzocht werd. Een der gezanten heeft aan de deputatie een schriftelijk ant woord overgegeven, waarin het bericht, dat de keizerlijke wetten tegen het invoeren en belijden van het christendom op nieuw uitgevaardigd zouden zijn stellig tegengesproken en verzekerd .wordt, dat de japansche regeering een geest van grootere godsdienstige zoowel als burgerlijke vrijheid wenscht aan te kweeken. Het, strike-comité der gasstdkers te Londen is den 10 uiteengegaan. Voldoende aan den wensch van een groot aantal werkliedenheeft de directeur der gasfabriek van de Imperial-Maatschappij te Hackney aan de meeste der voor malige werklieden vergund om in dienst terug te keeren. Zij moeten zich verbinden om voortaan eene week te voren te waarschuwen, wauneer zij den arbeid willen staken. De benoeming door het daartoe bevoegde college van dr. Stanley, deken van Westminster, tot universiteitsprediker te Oxford, is den 21 met 349 tegen 287 st. door de „con vocatie" hekrachtigd. Die bekrachtiging waswegens de rationalistische richting van dr. Stanley op theologisch gebied, krachtig tegengewerkt,. Den 13 is in de groote gehoorzaal der City van Londen, onder voorzitting van den lord-mayor, eene meeting gehou denwaaraan 17 Parlementsleden en deputatiën van een ë0tal steden deel namen, en waarin de volgende motiën met geestdrift aangenomen zijn: 1°. de inkomsten-belasting is inquisitoriaal van aard, onrechtvaardig in hare werking en demoraliseerendNoor den volksaard. 2». De handhaving der inkomsten-belasting strijdt met de beloften der regeeringen van de beide staatspartijenzij is eene rechtstreeksche trouw breuk jegens den belastingschuldigeen de belasting behoort, daar zij altijd als eene oorlogsbelasting of als een redmiddel voor buitengewone omstandigheden is aangemerkt, thans te worden afgeschaft. 3°. De meerderheid vormt zich tot eene Anti-Income-Tax League. De directeuren der iersche catholieke scholen weigeren het nieuwe reglement te onderteekenenof trekken hunne reeds gegeven onderteekeningen in, een en ander op last der bisschoppen en aartsbisschoppen. Lord Uartington, deminis- ter voor de iersche aangelegenhedenheeftnaar aanleiding daarvan geweigerd hun de door het Parlement vastgestelde verhooging van jaarwedde uit te betalen. Oostenrijk. Het Huis van Afgevaardigden heeft den 12 zijne zittingen hervat. De Afgevaardigden uit Tyrol en Vor- arlberg waren afwezig. De regeering heeft wetsontwerpen iugediend tot, het voortgaan gedurende het eerste vierendeels- jaars van 1873 met het heffen der belastingen; tot het op roepen der lichting van 1873, en het sluiten van een post verdrag met Duitschland. Nadat de zitting gesloten was heeft de finaneiëele commissie het eerstbedoelde wetsontwerp goedgekeurden de minister van financiën heeft bij die ge legenheid verklaard, dat de regeering onverwijld zal overgaan tot, het indienen van een wetsontwerp tot definitieve regeling van het salaris der ambtenaren. Den 14 heeft de minister van financiën de afgesloten reke ning van het dienstjaar 1871 en de staatsbegrooting voor 1873 met een overzicht van den financiëelen toestand inge diend. Hieruit blijkt, dat de uitgaven over 1873, wegens tract,ements-verhöoging der staatsambtenarenkosten der wereldtentoonstelling te Weenen en amortisatie van schuld voortspruitende uit de loterijleening van 1839, omstreeks 25i miljoen en de middelen bijna 19 miljoen hooger zijn. In het loopende jaar werd van de buitengewone middelen tot dekking der uitgaven door den Rijksraad toegestaan geen gebruik gemaakt. Nadat van het saldo van 1872 18 miljoen tot ondersteuning van de geldmarkt en 25 miljoen tot dekking van de groote uitgaven in de eerste 3 maanden van 1873 gereserveerd zijn, kunnen nog 21 miljoen contanten van het saldo gebruikt worden voor 1873, zoodat de begroo ting over 1S73 met eeii saldo van 3j. miljoen sluit (m.a.w. van de uitgaven voor 1873 a 379 miljoen moeten 35 miljoen gedekt worden uit de buitengewone middelen voor 1872 toegestaan). Het gunstige resultaat is vooral toe te schrijven aan de toenemende opbrengstne van de belastingen, en men kan eindelijk een evenwicht in het huishouden van den Staat verwachten. Het overzicht van den minister is met grooten bijval begroet. De vergadering van oud-catholieken te Olten is door ruim 2000. volgens sommigen zelfs door bijna 3000, personen bijgewoonden heeft de volgende besluiten genomen1 Door onze geloofs- en geestverwanten in Zwitserland zullen binnen den tijd van eene maand plaatselijke vereeuigingen worden opgericht. 2». Die vereenigingen moeten zich verzetten tegen den ondragelijken gewetensdwangdien de jezuieten het, volk willen opleggen. 3°. De leden dezer vereenigingen verbinden zich om alleen zoodanige geestelijken te erkennen en te kiezen die zich tegen het leerstuk der onfeilbaarheid verklaren. 4°. Yan staatswege moet voer de wetenschappe lijke vorming van jonge geestelijken gezorgd worden, opdat deze in staat zijnzich uit hunne onderdrukking opteheffen en hunne bestemming te vervullen. 5°. De wettige weg om tot hervorming te komen moet in acht genomen, overhaasting vermeden worden. 6°. De bisschoppelijke jurisdictie moet worden afgeschaftde werkzaamheden der bisschoppen moeten door andere daartoe aangewezen geestelijken vervuld worden. 7". Hei, einddoel der beweging is hereeniging van alle leden der christelijke kerken onder de leus: „Wij gelooven allen aan één God." Bovendien is een voorstel aangenomen om den Bondsraad te verzoeken, den apostolischen nunlius niet langer 1e erkennendaar de Paus njpt langer wereldlijk Souverein is en de inmenging der nuntiussen in kerkelijke aangelegenheid altijd onheil heeft gesticht. Te Napels worden een korvet, en een adviesjacht uitgerust, ten einde naar de wateren te Borneo te stevenen en te on derzoeken of aldaar gelegenheid is om, onder goedkeuring der nederlandsche regeering, eene italiaansche strafkolonie te vestigen. De Kamer heeft den 10 in comité de discussie aangevan gen over het wetsontwerp betreflende de geestelijke corporation. Eenige leden der linkerzijde hebben het woord gevoerd tegen eenige bepalingen van het ontwerp, en wel bepaaldelijk tegen het behoud der generaal-gestichten. De minister van eere- dienst en justitie heeft verklaard, dat te dezen aanzien in andere provinciën geldende wetten wegens de waarborgen- wet en de door den minister afgelegde verklaringen, te Rome niet kunnen worden toegepast. Den 11 is met 144 tegen 116 st. verworpen eene motie, waarbij, het beginsel erken nende dat de in den Staat geldende wetten op de geestelijke corporatiën tot de provincie Rome moeten worden uitgebreid, het ininisteriëel ontwerp onaannemelijk verklaard en eene commissie benoemd werd omin overeenstemming met dat beginseleen ander wetsontwerp samen te stellen. - In de gewone Vergadering is de regeering geïnterpelleerd over hare willekeurige handelwijze bij de vaststelling der belasting op de roerende goederen. Eene motie, waarbij eene onverwijlde hervorming der belasting noodig werd verklaard, werd door den minister Sella als een votum van wantrouwen aangemerkt en met 194 tegen 166 st. verworpen, en eene andere, waar mede zij zich vereenigd had en waarin het vertrouwen werd uitgesprokendat de regeering de zich voorgedaan hebbende ongelegenheden zou weten te ontwijken, en zij uitgenoodigd werd zoo spoedig mogelijk de voor de toepassing der wet dienstige hervormingen voortestellenaangenomen. De Kamer heeft den 13 in comitémet bijna alg. st„ aangenomen art. 1 van het wetsontwerp betreffende de gees telijke corporatiën (bepalende de opheffing van die corpora tiën in de provincie Rome). Op art,. 2, waarin ten aanzien der generaal-gestichten eene uitzondering wordt gemaakt van het bepaalde in art. 1 hebben eenige leden amendementen voorgestelddiemet toestemming van den minister van justitie, naar eene oommissie zijn verzonden. Staten-Generaal. 2e. Kamer. Den 14 zijn aangenomen de begrooting voor de Rijksgestichten Ommerschans en Veen- huizen eenige ontwerpen tot heffing van provinciale belas tingen tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren, tot aanvulling en verhooging van het fonds uit de koopprijzen van domeinen vpor 1872, tot wijziging van de hoofdstukken II en VUB der begrooting voor 1871 en met alg. st. hoofdstuk VII A (Nat. Schuld) der staatsbegrooting voor 1873. Den 16 zijn goedgekeurd 3 wetsontwerpen tot wijziging der indische begrootingen voor 1871 en 72 en tot regeling dei- bestemming van onbetaald gebleven gedeelten der indische bijdragen over 1868 en 69, alsmede met 36 tegen 29 qt. de met Spanje gesloten overeenkomst tot regeling der consulaire rechten. Den 19 zijn aangenomen de ontwerpen tot bekrachtiging eener provinciale belasting in Groningen, tot verhooging van hoofdstuk V der begrooting voor 1872, tot vaststelling van het fonds voortspruitende uit de koopprijzen der domei nen voor 1872, tot bekrachtiging van credieten door den gouv.-genl. boven de indische begrooting voor 1870 en 71 geopend, en tot wijziging der koloniale huishoudelijke be grooting voor 1871. Den 20 is het hoofdstuk financiën met 54 tegen 18 st. aangenomen. Over de amendementen-», d. Maesen, tot her stel der vroegere posten voor nieuwe standplaatsen en ver- hoogingen bij de afdeeling eeredienst, is langdurige discussie gevoerd. Het eerste is aapgenomen met 42 tegen 30 st., het tweede door de regeeringVergenomen. Een amendement van den heer Hoffmantot verhooging der som voor sub sidie aan kerkgebouwen, is met 45 tegen 26 st. verworpen. Ingediend zijn wetsontwerpen: tot aanvulling der provinciale wet met bepalingen omtrent, de invordering van provinciale belastingentot wijziging van hoofdstuk V der begrooting voor 1871 (verhoogde uitgaaf voor drukwerk); tot vaststelling van nadere bepalingen betreffende den ijk van weegwerktuigen (uitstel van de verificatie der balansen tot 1 Jan. 1880, be halve van nieuwe of belangrijk herstelde, welke met 1874 zol aanvangen); en tot wijziging der wet, op de matenge wichten en weegwerktuigen (instelling van een inspecteur van het ijkwezen). De 1'. Kamer heeft den 18 hare werkzaamheden hervat. Bezoldigingen. De gemeenteraad van Heinenoord heeft geweigerd de middelen aantewijzen tot dekking der door Ged. btaten van Zuidholland op de begrooting gebrachte tractementsverhooging van den burgemeester en den secretaris. Scheepvaart. De Arkelsche dam bij Gorinchem is inge stort ten gevolge waarvan door de aldaar bestaande groote schutsluis gedurende geruimen tijd niet geschut zal kunnen worden. Nijverheid. In Twenthe bestaan thans 66 verschillende katoentabneken, met 94 stoommachines van 2589 p k en met 9024 arbeiders, waaronder 2067 beneden de 16 jaren. Tuinbouw. In eene den 17 te 's Gravenhage gehouden vergadenng is eene vereeniging gevestigd, welke waarschijn lijk den naam zal dragen van „Nederlandsche Maatschappij voor lumbouw en Plantenkunde. Geldlebning. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 17 het voorstel van B. en W. tot het aangaan eener leening van 17 ton, in 2 seriën, tegen eene rente van 5 p.c. aangenomen. Bedoeld bedrag moet strekken ter bekostiging van den aanleg der duinwaterleiding, van den bouw eener hoogere burgerschool en van een locaal voor de schutterij en van eenige buitengewone werken. Onderwijs, In de laatste algemeene vergadering van het. Schoolverbond is gevallen het voorstel der afdeelinn- Gouda, om aan de regeering eene wet, waarbij de leerplicht voorgeschreven wordt,, te verzoeken. Overtuigd dat het ^Schoolverbond niet bij machte is het schoolverzuim tegen te gaan en dat .eerplicht daartegen het eenige radicale ge neesmiddel isheeft de afdeeling andere afdeelingen uitge- genoodigd deze zaak te overwegen en bij instemming in de volgende algemeene vergadering vereenigd genoemd voorstel te herhalen. Den 10 is de zeevaartkundige school op Schiermonnikoog plechtig ingewijd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft aangenomen een voorstel van den heer de Leao Laguna, om, even als onlangs ten aanzien der lagere burgerscholen en der hoogere burger school is bepaald, ook op de handelsschool en het gymnasium

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2