Groot lli'iUanje en Ierland. ScMiiriiiinvisclic Kijken. Oo«knr|ik-Ilon$ar{ic. Zwitserland. Italië. Spanfe. lereenigdc Staten. Rinnenland. nen-koopman "Delehayeop den Boulevard de Strasbourg te Parijsop 3 plakkaten„Petitionnement tot bet wegjagen der 490 onbeschaamde vlegels [de Afgevaardigden n.l. die tegen de ontbinding gestemd hebben]. In den winkel ligt een adres ter onderteekening." Een politie-commissaris, die de wegneming kwam gelasten, werd door den koopman met een revolver gedreigd indien hij zich niet onmiddelijk ver wijderde. De commissaris deed ditmaar kwam met assis tentie terug, waardoor het hem gelukte Delehaye te arresteeren. De minister van financiën heeft bekend gemaaktdat de belasting van vreemde effectendie ter beurze verhandeld of in Erankrijk uitgegeven worden, op dezelfde grondslagen zal rusten als de zegelbelasting. De 5 adj unct-maires van Nantes hebben, wegens het ont slag van den maire Lelouphun ontslag gevraagdhetwelk door den prefect is verleend. Den 20 zijn de laatste fransche krijgsgevangenen52 in getaldie wegens redenen van gezondheid in Duitschland waren achtergebleven, te Parijs aangekomen. Verscheidene hunner hadden amputatiën ondergaan en verkeerden nog in een lijdenden toestand. De poging der radicale dagbladen om het petitionnement ten gunste der ontbindingin weerwil van het votum der Nat. Vergadering van den 14, te doen voortzetten, schijnt geen gunstigen uitslag te zullen hebben. De president der civiele rechtbank te ToulonRoques is tot president van het gerechtshof te Agen benoemdals gevolg der weigering van 5 leden van den Algemeenen Uaad van de Var om met hem zitting te nemen in de commissie tot samenstelling der lijsten van de jury voor 1873, opgrond dat hij in 1851 deel eener zoogenaamde gemengde rechtbank heeft uitgemaaktietswaarvoor de regeeringscommissaris Cotte reeds in 1870 gemeend heeft hem door afzetting uit zijne rechterlijke betrekking en door zjjne geboeide wegleiding te moeten doen boeten. Op voorstel van den vrederechter in het 6* arrondissement van Parijsheeft de meerderheid der commissie voor het opmaken van de lijst der jury in die wijk den naam van den vermaarden hoogleeraar in de geneeskunde Robin, op grond zijner bekende materialistische denkwijzegeschrapt. De studenten der medische faculteit en andere jeugdige parijze- naars hebben tegen deze handelwijze geprotesteerd, door den hoogleeraar den 19, bij het aanvangen van zijnen cursus, eene zeer luidruchtige ovatie te brengen. De uitgaaf van het dagblad le Corsaiie is den 22 op last van den gouv.-genl. van Parijs gestaakt, wegens het opnemen van 2 artikelenwaarin de burgers tegen elkander worden opgezet en waarin de rechtmatigheid van het gezag der Nat. Vergadering miskend wordt. In den stand van het water is eene gunstige verandering gekomen, alle berichten gewagen van een wel langzamen maar gestadigen val. De engelsche pakketboot Germania is den 21 's avonds aan den mond der Gironde gestrand. Het scheepsvolk en de passagiers, te zamen 92 personen, hebben den nacht, terwijl de zee hoogst onstuimig wasop het wrak doorgebracht en zijn den volgenden ochtend door eene fransche stoomboot ontdekt en te la Rochel le aangebracht. De parijsche Renaissancehet blad der heeren Coquerel, spreekt ten stelligste het bericht van het ontslag van den inspec teur van het lager onderwijs Buisson tegen, en verzekert, dat het door den minister ingestelde onderzoek nog niet is afgeloopen. De door den heer Guizot gepresideerde internationale conferentie tot afschaffing der slavernij heeft een adres aan den spaanschen president-minister gerichtwaarin op de onmiddelijke vrijverklaring der slaven op Cuba en Portorico wordt aangedrongen. Bij de regeering is in overweging het opheffen der centrale mairie te Lyon en het brengen van het bestuur der stad onder den prefect, met aanstelling van arrondissements-maires, die weinig meer dan ambtenaren van den burgerlijken stand zijn. De prefect Cantonnet ondersteunt dit plande maire Barodet, de Algemeene en de Gemeenteraden en de radicale Afgevaardigden van Lyon bestrijden het. De heer Thiers en de ministers van buit.- en van binn. zaken brengen de Kers- en Nieuwjaarsvacantie te Parijs door. Nationale Vergadering. De commissie van dertig heeft aan 3 harer als verzoeningsgezind bekend staande leden, de heeren de Larcy, dl Audi ff ret Pasguier en d' Haussonvilleop gedragen een programma te ontwerpen der puntenwelke in eene nadere vergadering met den heer Thiers, den 18, zouden behandeld worden; maar de heer Thiers heeft later besloten, niet weder in de commissie te verschijnen, alsvorens de sub- commissiën met haren arbeid gereed zouden zijn. Den 18 is een voorstel van den heer Arago. om de subcommissiën voor de voorstellen-Desaze.! en Barthe samen te smeltenten einde het onderwerp der ministeriëele verantwoordelijkheid en de wenschelijk gekeurde constitutioneele hervormingen in eene voordracht te vereenigenverworpennadat de streng- conservatieve leden Ernoul, de Broglie en Batbie het bestreden hadden. Op voorstel van laatstgenoemde is besloten omniet weder bijeen te komenalvorens een der subcommissiën met haren arbeid gereed zal zijn. Den 17 is de beraadslaging over het budjet van financiën ten einde gebracht. Een amendement van den heer Rervé de Saisy, om op de wedden der betaalmeesters ruim ander half miljoen te bezuinigen (gelijkstaande met eene tractements- vermindering van nagenoeg 25 p.c.) werd met eene groote meerderheid verworpen. 2 Amendementen van den heer de la Momtraie, tot opheffing van een aantal posten van ont vanger der belastingen in de departementen en tot vermin dering, door versterf, der 42 ontvangers te Parijs tot 20, zijn, in weerwil der bedenkingen van den minister daarte gen aangenomen. Een amendement om den post van an derhalf miljoen voor het beplanten en bezoden van berghel lingen het aanleggen van boschwegen enz., met 2 miljoen te verhoogen, is afgewezen, daar de regeering en de budjet- commissie meendendat de staat der schatkist geen zwaarder offer voor het bedoelde onderwerp toeliet. Den 18 heeft de Vergadering, op voorstel van bn. Chau- randbesloten om van 23 Dec. tot 6 Januari uiteentegaan. Het denbeeld van den heer Dahirel om de vorige Permanente Commissie gedurende dat reces weder in functie te stellen of wel de commissie van dertig als zoodanig te doen optre den vond geen bijvalen aan het bureau is alleen de zorg opgedragen om de Kamer spoediger hijeen te roepen, indien zulks noodig mocht zijn. Met eene overgroote meerder heid werd een voorstel van 3 leden aangenomen om het recht op de jacht-acten van 40 op 25 fr. te verminderen. De hooge prijs bad de opbrengst gedrukt en de wildstroo- perij doen toenemen. De heeren Johnston c.s. en Rouvier gaven kennisdat zij hunne voorstellenom het bij de wet van 30 Januari ingesteldemaar bij het nieuwe fransch- engelsche handelstractaat reeds bijna feitelijk opgeheven differentiëele recht formeel intetrekkenterugnamendewijl de minister Goulard hun in de afdeelingen had te kennen gegevendat de regeering voornemens is dat recht optehef- fen maar eerst na den afloop der met Engeland gevoerd wordende onderhandelingen over de compenseerende rechten, dewijl het nu nog tot verkrijging van eenige concessiën kan dienen. Op voorstel van den heer Pouyer-Quertier en 75 andere Afgevaardigden werd besloten tot intrekking derden 28 Juli tegen 1 Jan. 1873 op de hypothecaire inkomsten gelegde belasting van 2 p.c.. welke 6 miljoen zou moeten opbrengen. De wet was slechts met eene meerderheid van 10 st. aangenomen, en sedert waren tegen haar vele vertoogen bij de regeering ingekomen en hadden ruim 20 Algemeene Raden hare opheffing verlangd. Op de vraag, in hoever de met het buitenland aangegane handelsverdragen de toe passing der belasting op de grondstoffen toelieten, verklaarde de minister de Rémusat, dat die toepassing trapsgewijs, naar mate van het vervallen der bedoelde verdragenzou plaats hebbenen dat Engelandom aan Frankrijks moeilijken geldelijken toestand te gemoet te komen er in toegestemd heeft om de toepassing, onafhankelijk van den loop der nog aanhangige onderhandelingen, reeds met 1 December ie doen aanvangen. Den 19 is verworpen een voorstel van den heer Bonnet om de 93 miljoen onder de middelen als belasting op de grond stoffen, wegens de onzekere opbrengst te schrappen. De heer Raudot wilde den post voor memorie uittrekken en de rap porteur Gouin het cijfer 93 door 18 vervangen, maar al deze voorstellen zijn afgewezen en met, 451 tegen 152 st. is de post op het budjet gehandhaafd. Een amendement van den heer Desrotours tot afschaffing der belasting op de cichorei (5 miljoen) is afgewezen, nadat de minister Say verklaard haddat een decreet tot wijziging dier belasting in bewerking was. Op voorstel van den heer W olowski is tot de invoering van briefkaarten besloten a 10 centimes voor de stad of het district van afzending en a 15 centimes voor de overige deelen des Rijks en voor Algiers. De heer Larochette, naar aanleiding van het ontslag van den maire van Nantes, zijne tegen den 23 vastgestelde interpellatie over de gebeurtenissen aldaar ingetrokken en zijne hoop te kennen gegeven hebbende, dat ook de prefect der Beneden-Loire zou worden vervangen, heeft de radicale Afgevaardigde Brisson het ontslag van den maire gelaakt en dat toegeschreven aan de vrees voor de in terpellatie der clerikalen. De minister de Goulard heeft hierop geantwoord, dat hij zich gelukkig achtte terstond bij zijn optreden als minister van binn. zaken een maatregel van orde en rechtvaardigheid te hebben kunnen nemenwaarvoor hij de verantwoordelijkheid ten volle op zich nam, maar waartoe reeds door zijn voorganger besloten was. De rechterzijde heeft den minister levendig toegejuicht. Den 20 is de begrooting der middelenten bedrage van 2223^ miljoen, met algemeene st. aangenomen. Een amen dement van den heer de Jouvenel, om de subsidie voor het Legioen van Eer met 800,000 fr. te verminderen, waardoor de gewone geldelijke toelagen aan nieuw te benoemen ridders zouden onthouden wordenwas verworpeneven als amen dementen om de burgerlijke leden der orde zelf hunne or- deteekenen te doen betalen en om de school der orde te S. Denis opteheffen. Den 21 zijn eenige voordrachtendie urgent waren ver klaard aangenomen o.a. die tot het intrekken der decreten tot verbeurdverklaring der goederen van de familie Orleans (derde lezing) en die omtrent eene 2 dagen te voren inge diende crediet-aanvraag van 1 miljoen, tot ondersteuning der noodlijdenden door den watersnood. Door den heer Dreo werd een voorstel ingediend tot het verleenen van geldelijke schadevergoedingen aan fransche burgers, die door den coup d'Etat in hunne fortuin of in hunne positie getroffen zijn gewordenof aan de nablijvenden van personendie ten gevolge van dien staatsgreep het leven hebben verloren. De gevraagde urgentie is niet verleend. De radicale Afgevaardigde Millaud heeft voorgesteld in het reglement van orde der Kamer een artikel optenemen volgens hetwelk besluiten tot het aanplakken eener in de Vergadering uitgesproken rede door minstens 20 leden moeten voorgesteld en bij hoofdelijke stemming moeten aangenomen worden zullende zoodanige besluiten dan strekken tot open baarmaking van het geheele debat omtrent het besproken vraagstuk. De subcommissie voor het voorstel-Decazes is den 20 en 22 vergaderd geweest, maar het alleen in beginsel eens kunnen worden over het instellen eener tweede Kamer, maar niet over de samenstelling daarvan en de verdere puntenzij heeft daarom besloten den heer Thiers uittenoodigenhaar zijne denkbeelden te komen mededeelen. In de mede den 20 ge houden bijeenkomst der subcommissie voor het voorstel-Barthe heeft deze Afgevaardigde de instelling eener tweede Kamer verdedigd en hebben eenige Afgevaardigden die instelling als niet tot opheffing maar tot vermeerdering der moeilijk heden zullende strekkenbestreden. De heer Louis Pessy heeft aan de commissie van 30 een project aangeboden, vol gens hetwelk de Nat. Vergadering uit 2 sectiëneene stem mende met en eene revideerende met der ledenzou bestaanwelke bij verschil van zienswijze te zamen vergade ren en alleen iu gezamenlijke vergadering den President der republiek toelaten zouden. De Times deelt, ten betooge hoe duur het bezit zijner koloniën op de Westkust van Africa aan Engeland te staan komt, mede, dat van de 98 europeanen in de kolonie Sierra Leone dit jaar meer dan 20 gestorven zijn. Te Londen is eene maatschappij tot stand gekomen om een stoomschip in de Kanaalvaart te brengen, ingericht vol gens het plan van den heer Bessemer, volgens hetwelk de zeeziekte zeer verminderd, indien niet geheel weggenomen zou worden. Het japansche gezantschap is den 16 over Dover naar Frankrijk vertrokken. De opbrengst der accijnsen zal in het jaar 1872/73 24.895.000 bedragen, hetgeen eene verhooging van 20 p.c., en alzoo een met 20 p.c. vermeerderd verbruik van bier en gedestilleerd, in 4 jaren aanwijst. De gemengde commissie uit de beide Huizen van het Par lement, tot onderzoek van het vraagstuk der amalgamatie van de verschillende spoorweglijnenlaat zich in haar rapport gunstig uit omtrent het overnemen door den Staat van het monopolie der spoorwegmaatschappijen en het zelf exploiteeren der bestaande lijnen. Lady Beaconsjieldde echtgenoot van den heer Disraëli is dezer dagen in 83jarigen ouderdom overleden. De heer Disraëli heeft van de leden der koninglijke familie, van hoog geplaatste personen en staatslieden in verschillende europee- sche hoofdsteden, uit de verst afgelegen gedeelten van Indie en uit alle oorden des Rijks, onder anderen van verschillende werkmans-vereenigingenblijken van deelneming in zijn ver lies ontvangen. Vijf gas-stokersdie aan de jongste werkstaking te Lon den hebben deelgenomenzijn den 19 wegens poging tot intimidatie van de directeuren van hunne fabriek, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met dwangarbeid. In eene gehouden vergadering van vertegenwoordigers der verschillende ambachts-vereenigingen is eene motie aangeno men, een protest inhoudende tegen het uitgesproken gestrenge vonnis over de gasstokers. De munt-overeenkomst tusschen Zweden en Noorwegen en Denemarkenwelke het aannemen van den goudeu standaard ten doel heeft, is den 18 onderteekend. De ratificatie kan eerst plaats hebben nadat de overeenkomst door de Lands- vertegenwoordigingen goedgekeurd zal zijn. Oostenrijk. Dc grondtrekken van het wetsontwerp tot her vorming van het. kiesstelsel, den 13 door de regeering aan 13 le den van het Heerenhuis en 20 van het Huis der Afgevaardigden voorgelegd, zijn deze: De leden van het Huis van Afge vaardigden zullen in het vervolg door de kiesgerechtigden rechtstreeks gekozen wordenhun aantal wordt met 120 vermeerderd; elk kiesdistrict vaardigt een vertegenwoordiger af; allen, die gerechtigd zijn tot het kiezen van leden der Landdagenhebben het kiesrpcht voor het Huis van Afge vaardigden de verkiezing geschiedt schriftelijkvolstrekte meerderheid wordt vereischtzijdie in een der landen het kiesrecht hebben zijn in alle landen verkiesbaar; de Afge vaardigden worden voor den tijd van 6 jaren verkozen. De Nationale Raad heeft met 103 tegen 1 st. eene motie aangenomen, waarin aan den Federalen Raad wordt opge dragen om nieuwe voorstellen in te dienen aangaande her ziening der constitutie. De Nationale Raad en de Stendenraad hebben de wet betreffende de spoorwegen aangenomen, waarbij de bevoegd heid tot het verleenen van concessiën van de 'kantonnale re geeringen aan de bondsregeering wordt overgedragen. Daarop is de zitting der Bondsvergadering gesloten. Den 14 heeft de minister Sella inlichtingen gegeven om trent den toestand der financiënen gezegddat de ver hooging van het goud-agio hieraan te wijten isdat, ten gevolge der slechte oogstende invoer grooter geweest is dan de uitvoer. De financiëele toestand van 1872 kwam, zeide de minister verder, overeen met de daarvan gekoesterde verwachtingen en met de financiëele raming (De 11 afge loopen maanden des jaars hebben 128 miljoen meer opge leverd dan die van 1871). Hij bracht voorts de tekorten van vorige jaren in herinneringen zeidedat in 1872 de toestand der schatkistniet slechts de loopende belastingen, maar ook hetgeen nog geïnd moest worden, hem hadden doen besluiten om de in het financiëele plan reeds gedane aanvraag om 20 miljoen aan nieuwe belastingen op te schor ten. De minister heeft ten slotte uiteengezet, hoezeer de ad ministratie verbeterd is. ln comité is, na levendige discus sie het voorstel-Nicotera (linkerzijde) aangenomen inhou dende datzonder daarmede eenigszir.s te beslissen over de overige in art. 2 der wet betreffende de geestelijke corpo ration behandelde vraagstukken de Kamer de opheffing der jezuieten-ordehare generaal-sticbting daaronder begrepen, meent te moeten vaststellen. De aanneming dier motie is door de linkerzijde luide toegejuicht. In den nacht van 89 Dec. zijn uit de kerk van het dorp Castella Rogandenolo, in het venetiaansche. 1 schilderij van Titiaanden apostel Paulus voorstellendeen 3 schil derijen van mindere waarde ontvreemd. De beide te Napels uitgeruste schepen zijn niet naar Bor neo vertrokkenmaar doen eene oefeningsreisdie tevens aan de belangen van den handel dienstbaar gemaakt zal worden naar de Roode-zee. Zij zullen daarna waarschijn lijk Indie bezoeken. Den 20 heeft de minister van oorlog bij de Kamer het ontwerp eener militiewet ingediendhetwelk de volgende hoofdbepalingen bevatalle burgers zullen van hun 18e tot hun 40 jaar persoonlijk dienstplichtig zijnde contingenten zullen in drie categoriën geheven wordpn; de eerste en tweede categoriën omvatten de personen, die bestemd zijn om achter eenvolgens bij het staande leger, bij de mobiele garden en bij de rustende militie te dienende derde categorie omvat die personenwelke uit aanmerking van familie-aangelegenheden van de dienst bij het staande leger en bij de militie worden verschoondde instelling der eenjarige vrijwilligers blijft bestaan. De Kamer heeft credietwetten goedgekeurd voor de nog niet behandelde hoofdstukken der staatsbegrooting. De Paus heeft den 23 in een consistorie 6 italiaansche 3 spaansche en 2 andere bisschoppen benoemd en eene allo cutie uitgesprokenwaarin de vervolgingen der Kerk in Duitschland en Zwitserjand betreurdtegen de spaansche dotatie-wetals in strijdt met het recht en de concordaten geprotesteerden alle overeenkomstig het italiaansche wets voorstel betreffende de kerkelijke corporation te verkrijgen eigendomsrechten nietig verklaard worden. In den avond van den 11 is in een der voorsteden van Madrid eene oproerige beweging ontstaan, waaraan ongeveer 100 personen deel namenen welke spoedig onderdrukt is. Een der patrouilles raakte slaags met de insurgenten, waar van eenige sneuvelden of gekwetst werden en de helft in handen der overheid viel. De minister Mariosdie in het Congres verslag gaf van deze gebeurtenisontzeide elk gewicht aan de beweging die geenerlei bekende vlag voerdemaar aangestookt scheen te zijn door ITeden, die er belang bij hadden om den dag vóór de inschrijving voor de leening ongeregeldheden te verwekken. Den 12 heeft de minister van financiën in de zitting der Cortes bevestigddat in den loop dezer maand zal worden overgegaan tot de betaling van alle achterstallige renten der passieve schuld. Den 13 is het rapport voorgelezen der commissie van onderzoek der militieweten heeft de minis ter Zorilla medegedeeld dat de leening 3 malen gedekt is. Den 17 heeft de minister Zorilla medegedeeld, dat de re geering voornemens is. hervormingen op Porto-Rico inte- voeren o.a. eene gemeentewet en de afschaffing der slavernij. Die minister heeft voorts verklaarddat de carlistische op stand vermindert en dat de federalistische opstand geëindigd is. Het Congres heeft, met 182 tegen 6 st., eene motie aangenomeninhoudende dat de Kamer de verklaring van het gouvernement met vreugde heeft vernomen. Don Alfonsus heeft, als generalissimus der strijdkrachten van zijnen broeder don Carlosaan de carlistische organen te Madrid eene proclamatie toegezonden, waarin hij de partij gangers in Catalonie vermaant, het verkeer op de spoorwegen niet langer te bemoeilijken dan alleen waar het de overbren ging van troepen en oorlogsammunitie ten behoeve van het gouvernement van „den overweldiger' geldt. De Senaat heeft den 19 het wetsontwerp betreffende de dotatie der geestelijkheidbij eindstemminggoedgekeurd. De minister van koloniën Gasset y Artime had eene voor dracht ontworpen tot trapsgewijze (reeds voorlang in beginsel besloten) afschaffing der slavernij in de spaansche koloniën en den 1 Jan. 1880 als tijdstip gesteld voor de geheele eman cipatie der slaven. Dit voorstel werd door 3 ministers on dersteund maar door den president Zorilla en de overige leden van het kabinet, die eene onverwijlde afschaffing wilden, bestreden. De Koning schijnt zich aan de zijde van laatst genoemden te hebben geschaardmisschien gedachtig aan de jongste boodschap van den President der Ver. Staten, waarin het behoud der slavernij op Cuha als zeer hinderlijk aan de bevrediging van dat eiland beschouwd werd. De republikein- sche minderheid besloot de regeering te ondersteunen, indien zij zich voor onverwijlde afschaffing wilde verklarenin den Senaat hield den heer Martos den 20 eene redevoering ten gunste der afschaffing en vereenigde de vergadering zich met 60 tegen 5 st. met zijne denkbeelden. De minister Gasstl en zijn ambtgenoot voor financiën Ruiz Gomez zijn daarop afgelreden, de minister van o.w. Echegaray is minister van financiën gewordenen de heeren Becerra en Mosquera zijn tot ministers van o. werken en van koloniën benoemd. In de zitting van den Senaat van den 21 zijn de besluiten tot wijziging van het kabinet medegedeeld en heeft de minister Zorilla de oorzaken der crisis ontvouwd. Het ontwerp tot afschaffing der slavernij op Portorico zou zoo spoedig mogelijk ingediend worden. In antwoord op eene interpellatie omtrent de afschaffing op Cuba verklaarde hijdat hij geenerlei her vorming daar te lande zou invoeren of voorstellenzoolang zich daar één enkel opstandeling zou bevinden [De spaan sche volkstrots schijnt dit niet te dulden, vooral niet omdat de President der Ver. Staten zich met deze zaak bemoeit]. Het Congres heeft den 22 met 214 tegen 12 st. een votum van vertrouwen in de regeering aangenomen. De heer Cai- telar heeft uit naam der republikeinsche partij eene schoone redevoering uitgesproken, waarin hij verscheidene hervormin gen de afschaffing der slavernij en de noodzakelijkheid om de openbare orde te handhaven heeft bepleit. Den 24 is het ontwerp nopens Portorico ingediend, bepalende, dat alle slaven aldaar vrij zullen zijn 4 maanden na de afkondiging der weten dat de eigenaars schadeloos gesteld zullen wor den. De voorlezing is herhaaldelijk door luide toejuichingen afgebroken. De regeering betuigde haar leedwezen, dat zij het invoeren van Eervormingen op Cuba wegens den daaii heerschenden opstand moest uitstellen. Bij een brand in een hotel te Nieuw-York zijn 11 perso nen omgekomen. De democratische Wetgevende Vergadering van Alabama heeft den heer Sykes tot lid van den Senaat der Unie be noemd. De heer Lewis, gouverneur van Alabama, wei gert echter die Wetgevende Vergadering te erkennen, en deze dreigt hem in staat van beschuldiging te zullen stellen, De andere Wetgevende Vergadering van Alabama, die uit republikeinen is samengesteld en door de regeering erkend wordt, zal de benoeming van den heer Sykes bestrijden. De President Grant heeft de door de Wetgevende Verga-f dering van Louisiana gedane benoeming van den neger PinctJ back tot gouverneur bekrachtigden daarbij aangeraden on bij proclamatie te verklarendat de tegenwoordige wetge-, vende Vergadering de wettige volksvertegenwoordiging is, en des gevorderdalle geweldpleging of rustverstoring i»| dien Staat door den sterken arm beteugeld zal worden. Hei hooggerechtshof heeft geweigerd in deze kwestie tusschen beiden te komen. De President Grant heeft aan de commissie van het Wetgevend Lichaam van Louisiana te kennen ge geven, dat hij zich niet kan mengen in de beslissing van het Bondsgerechtshofen dat de commissie zich zal hebben k wenden tot het Congres, ten einde het- instellen van een onderzoek uit te lokken. liet, geschil tusschen de Erie-Spoorweg-Maatschappij en Jay Gould is geschikt door middel van de teruggave det geheele door die Maatschappij als ontvreemd teruggeëischie som waarvan voor meer dan 9 miljoen dollars aan onroe rende goederen en voor 7 miljoen dollars aan spoorweg-aan- deelen en aan specie. De gemengd^ engelsch-americaansche commissie heeft tot hiertoe uitspraak gedaan omtrent 130 vorderingen van en gelsche onderdanen; zij heelt de meeste daarvan, waaronder eene ten beloope van 23 miljoenvan de hand gewezen. De commissie heeft thans hare zitting verdaagd. De heer Schuyler Colfax heeft zijn ontslag als Vice-presi dent der Unie ingediend en zal de redactie der Tribune op zich nemen. In den loop van het met 30 Juni 1872 geëindigde jaar hebben zich in de Unie 404,806 vreemdelingen gevestigd, zijnde 83,456 meer dan gedurende het vorige jaar. In hetzelfde dienstjaar hebben de inkomsten 484de uit gaven 377y miljoen dollars waaronder 100 miljoen voor schulddelging bedragen zoodat een batig saldo overbleef van 106] miljoen. Van 1 Mei 1S69, het optreden van den President Granttot 1 Nov. 1872 zijn van de staatsschuld 363,696,999 d. afbetaald, en is de jaarlijks 'te betalen interest met ruim 24 miljoen verminderd. Staten-Generaal. 2» Kamer. Den 21 is, behalve de be grooting van koloniën, ook aangenomen het hoofdstuk on voorziene uitgaven met alg. st. De begrooting voor Suri name was goedgekeurd met 58 tegen 1 die voor Curapao met 60 tegen 1 st. In den loop der zitting is ingekomen eene missieve van de ministers van binn. zaken en van financiën, waarbij zij, vol doende aan het verzoek van de commissie van rapporteurs over het ontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst met de Amsterdamsche Kanaal-maatschappij, om dit ontwerp tot nader te verdagen, een voorloopig voorschot van een miljoen aanvragenonder dezelfde waarborgen als bij de bestaande schuld. Den 23 zijn aangenomende wet op de middelende begrooting voor de lands-drukkerijde beide ontwerpen omtrent de maten en gewichten, en het ontwerp tot wijzi ging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1871, alle met, alg. st., en dat, tot verhooging voor hoofdstuk V der begrooting voor 1873 (Amsterdamsche Kanaalmaatschappij) met 50 tegen 8 st., na verwerping met 40 legen 20 st. van een amendement van den heer Heemskerk, om het voorschot op 500,000 in plaats van op 1 miljoen te bepalen. De Kamer is daarna gescheiden. Benoemingen. Tot hoofdingeland van Westfriesland, van wege de Schager-en Niedorperkoggen is benoemd P. Meurs; tot hoofdingel.-plaatsvervangers K. Breebaart en C. Smit. Bezoldigingen. De gemeenteraad van Arnhem heeft, op voorstel van Ged. Staten van Gelderland, de wedde van den burgemeester op 3500, van den secretaris opƒ2800 en van den ontvanger op 2200 bepaalden besloten, nogmaals bij Ged. Staten aantedringen op eene verhooging van de wedde der wethouders vap 800 op 1000. Visscherij. De groote visseherij heeft dit jaar, zoo door slechte va-'gst als verlies van vischwant ten gevolge van het aanhoudende ruwe weder, een verlies opgeleverd van p m. f 250,000. v Kerkelijke Zaken. De hoogleeraar aan het remonstrant- sche seminarium te Amsterdam dr. J. Tideman heeft den 16, naar aanleiding der verplaatsing dezer kweekschool naar Lei den in de gehoorzaal van het Atheneum eene openbare af scheidsrede uitgesproken. Onderwijs. De afdeeling Woerden der Vereeniging van Fabriek- en Handwerksnijverheid heeft besloten tot oprich ting eener ambachtsteekenschool, waarvoor de gemeente eene subsidie van f 200 zal verleeneu. Het getal studenten te Utrecht beloopt 487, waarvan 181 in de godgeleerdheidJ 45 in de rechten 86 in de genees kunde50 in de wis- en natuurkunde en 25 in de letteren. Bovendien zijn er 24 elders studeerenden ingeschreven. Aanbestedingen. Den 11, te Blokzijl, het bouwen yaa

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2