M No. '2. I ijfen z even i ujste Jaargang 1873. Z O S) V G 12 JANiUAIVl. - (Officieel ©cbccltc Inschrijving voor de Nationale Militie politiek (JDucrztcht. Slllckelijfc^chc ficuicïtlcu. Duitschland QSriltaiijc en Ierland. A I. A A CO A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O, G5, franco per post O *>(t afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers IIERM'. COSTER ZOON. t, 'i1, i De Advertentiën kosten van 1—5 regels f 0,75. voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. op Dingsdag en Vrijdagnamiddags van 5 tot t ureter gemeente-secretarie. NAT I O N A LE MILITIE. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van ALKMAA R; Gezien art. 2(1 der wet op de Nationale Militiedato 10 Augustus 1801 (Staatsblad n°. 72). Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden- Dat het register der in bet jaar 1872. alhier voor de Na tionale Militie ingeschreven personen, benevens de nlphabetische naamlijst, ter inzage zullen liggen ter secretarie dezer gemeente, van af beden tot en met den 22 dezer maand, van des voor- middags 10 tot des namiddags 2 ure. binnen welken tijd tegen voormelde registers bezwaren kunnen ingeleverd wor den bij den Heer Commissaris des Konings iu deze Provin cie. Alsmede Dat ten aanzien van het inleveren dezer bezwarenbij art. 99 der gemelde wet zijn gemaakt de volgende bepalingen" De bezwaren worden bij Gedeputeerde Staten ingediend «door middel van een door de noodige bewijsstukken ge staafd verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend «door hem die ze inbrengt. Deze brengt het verzoekschrift, „in tegen bewijs van ontvang, bij den Burgemeester zijner «woonplaatsdie het terstond aan Gedeputeerde Staten «opzendt." Burgemeester en W ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 Jan. 1873. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR. op Woensdag, 15 Januari 1873 des middags ten 12 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, NUHOUT van der VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzouden gedurende de 1«. helft der maand December 1872. C J LAAVRÉ, M. COHEN C»„ SCHNIJ DER, Am sterdam; J. ROLLEE, BeverwijkD. PRUMENS, Heere. Van het hulplantoor: Rustenburg: van der LIPPE Scliagen. Wanneer voor een drietal jaren de tijding zich door Eu ropa had verspreidKeizer Napoleon is doodhoe geheel anders zou de indruk van dat bericht zijn geweest dan thans, nu de telegraaf ons meldtChislehurst 9 Januari. De ex-Keizer Napoleon is heden namiddag te 12| uur over leden. (1) De Keizer van weleer is dan ook een ex-Keizer geworden, en zijn verblijfplaats is Chislehurst in plaats van de Tuileriën. Europa verneemt het bericht van zijn dood zonder buitengewone ontroering. De beurs blijft kalm, de diplomatie rustig. Niemand denkt aan bet nemen van veiligheidsmaat regelen. Alles gaat zijn gewonen gang. Deze gebeurtenis gaat voorbij zonder dat de EuropeescLe politiekde geld markt of de binnenlandsche toestand van een enkelen staat wordt geschokt,. Toch heeft de man die daar koud en roer loos ligt, de wereld doen ondervinden dat hij er washij heeft haar ontrust beheerscht en bedwongen oorlogen ge voerd van hondderdduizenden tegen hondderdduizenden, om keeringen gebracht in de verhouding der volken. Zijn eigen leven was in den vollen zin des woords veelbewogen. Beur telings was hij koningszoon, gewoon burger, samenzweerder en kroonpretendent, gevangene, balling, president, der repu bliek, keizer, gevangene en balling. Tal van herinneringen, beelden en indrukken uit het verledene komen den rustigen besehouwer voor den geest hij dit doodsbericht. Toen bij den 20 April 1808 te Parijs werd geboren, kon digde het geschut die blijde gebeurtenis den volke aan. Zijn vader, de derde broeder van Keizer Napoleon I, was destijds Koning van Holland. Zijn moeder was een dochter van Keizerin Josephine uit haar eerste huwelijk met den^ burg graaf de Beauharnais en aangenomen dochter des Keizers. Het jaar 1814 maakte aan de weelde der vorstelijke groot heid die den knaap omringde, een einde. Tusschen de, rond zwervende kozakken door vluchtte Koningin Hortense niet haar kinderen naar Normandijedoch keerde weldra naar Parijs terug, waar Keizer Alexander van Rusland zich haar en haar kinderen bijzonder aantrok. De terugkeer van Na poleon van Elba deed nog eenmaal een tijd van blijde hoop voor het Keizersgeslacht aanbreken die weldra door grooter vernedering werd gevolgd. Aan het meer van Constants op bet slot Arenbenerg aan den voet der Zwitsersehe bergen en aan de school in het stille Augtburg bracht de knaap, die eenmaal de Fransche Keizerskroon zou dragen, de jaren zijner jeugd door, ontwikkelde zich geluxkig naar geest en lichaam werd evenzeer een goed schutter, een uituntend ruiter en een stout zwemmer als een vlijtig en scherpzinnig student. In 1831 vinden wij de beide zonen van Koningin Hor tense onder de Carbonari in Italië aanvankelijk aan het hoofd van de opstandelingen tegen den Paus, laterals eenvoudige vrijwilligers. De oudste is of in een gevecht bij Rimini ge sneuveldof op meer prozaische wijze te Forli aan de ma zelen gestorven. De jongste, Prins Louis Napoleon, thans eenige zoon vluchtte als lakei achter op het rijtuig^zijner moeder naar Frankrijk, waar de wet nog bestond die alle leden der familie Bonaparte op straffe des doods den terug keer in Frankrijk verbood. Maar in het vorig jaar waren de oude. Bourbons door de Orleansen vervangen, en Louis Philippe scheen den Bonapartes minder vijandig. Heimelijk (1) Een later bericht stelt het oogenblik van het sterven op 10.45. trokken de vluchtelingen naar Parijs waar de ex-Koningin een heimelijk onderhoud bad met den Koning. Toen echter op 5 Mei, den sterfdag van Napoleon I. bij de Vendome-zuil de kreet «leve de Keizer" werd aangeheven, moesten moeder en zoon Frankrijk verlaten, en zij vertrokken naar Engeland, vanwaar zij weldra weer dwars door Frankrijk naar Arenenberg terug keerden. De Prins bezocht toen de militaire akademie te Thun, en werd te Bern kapitein der artillerie en eereburger. Te midden zijner studiën, vooral van de krijgskundige wetenschappen, was hij vervuld met allerlei plannen voor de toekomst, over tuigd dat hij geroepen was om een belangrijke rol te ver vullen een overtuiging waarin zijn eerzuchtige moeder hem niet, weinig versterkte. Onder de levensbeschrijvingen der „mannen 'van den tegenwoordigen tijd" werd ook de zijne geplaatst en met milde hand verspreid. Omstreeks dezen tijd zou hij Jezuit zijn geworden. Hij trad ook als schrijver op; in 1832 verschenen zijn „Politieke overpein zingen." en '33 zijn „Staatkundige en militaire denkbeelden over Zwitserland," in '35 een „Handboek der artillerie." Op den 29»»n October 1S36 vinden wij den Prins in de woning van zijn trouwst,en aanhanger, de Persigny, te Straats burg met eenige officieren en zijn vertrouwdedie al zijn papieren in bewaring heeft en ze later in tijds zal verbran den madame Gordonde opera-zangeres. Daar werd de proclamatie aan het, volk gesteld„Franschenik heb aan een grootsche onderneming mijn leven gewijd. Van de rots van St.. Helena is een straal der ondergaande zon tot mijne ziel doorgedrongenen ik zal dit heilig vuur koesteren ik zal voor de zaak des volks weten te overwinnen of te sterven. Leve Frankrijk Leve de vrijheid Daar werd de oproeping aan het, ieger ontworpen„Soldaten der Re publiek soldaten van het Keizerrijkmoge mijn naam in 'u de oude kracht opwekken! En gij, jonge soldaten, die evenals ik onder het kanongebulder van Wagram het eerste levenslicht hebt aanschouwd bedenkt dat gij de kinderen der soldaten van de groote armee zijt. De zon van honderd overwinningen heeft onze wieg verlicht. Mogen grootsche daden of een roemrijke ondergang ons onze geboorte waar- di"" maken Van den hemel zal de groote schim van Kei zer Napoleon ons geleiden, en; over onze inspanning vol daan zal zij uitroepen zij waren hun vaderen waardig 1" Den volgenden morgen marcheert de Prins aan het hoofd van hetzelfde regiment, waarbij de eersteNapoleon zich het eerst voor Toulon onderscheidde en dat later bij zijn terug komst van Elba de poorten van Grenoble voor hem opende, onder het spelen der hymne van Marengo naar deFinkmat- kazerne om ook daar een regiment voor den grooten opstand tot herstel van het Keizerrijk te winnen en wordt er ontwa pend en gevangen genomen. Een maand later is hij reeds aan boord eener Fransche oorlogskorvet, onder zeil naar Noord-Amerikavanwaar hij binnen een jaar reeds weder terugkeerde. De twee volgende jaren brengt de Prins te Londen door met het bijwonen van wedrennen en jachtpartijen, met wed den spelen en schulden maken doch vindt ook nog tijd om zijn „Napoleontische denkbeelden" te schrijven en daarin het Napoleontisch Keizerrijk te verheerlijken. In Augustus 1840 bracht een gehuurde Engelsche stoom boot den Prins met een zestigtal getrouwen naar Boulogne om er een nieuwe poging te wagen tot verovering van den Franschen troon. Ofschoon de operazangeres ontbrak, had de geheele onderneming veel van een tooneelvertooning. Lo dewijk Napoleon stapte aan wal in de uniform, de hooge laarzen en het driekante hoedje des Grooten Keizers, en een goed gedresseerde zwarte adelaar zweefde boven zijn hoofd. Eenige uren later hield de nationale garde een algemeene drijf|acht door het water op de naar de boot vluchtende saamgezworenen. Men maakte zich vroolijk over den too- neelheld, en Thiers, de tegenwoordige President der Fransche republiek die in de verspreide proclamatien werd genoemd als het hoofd van een voorloopig bewind, totdat de natie over de door haar gewenschte regeering zou hebben beslist (juist wat hij thans werkelijk is), vroeg in de dagbladenhoe men kon geloovendat hij een betrekking had kunnen aanne men van een man, die zich als een eend in een vijver had laten opvisschen. Maar belachelijk was de Prins niet, toen hij voor de Kamer der Pairs, niet zich zeiven, maar zijne zaak verdedigde. «Ik vertegenwoordig een beginsel." zeide hij«een zaak een nederlaag. Het beginsel is de volkssoe vereiniteit de zaak het Keizerrijk, de nederlaag Waterloo. Het beginsel hebt gij erkendde zaak hebt gij gediend, de nederlaag wilt gij wreken. Nu danzoo is er geen verschil tusschen u en mij." Daarop volgen vijf jaren gevangenschap op het slot Hamgewijd aan ernstige studie van allerlei aard, waarvan reeds de titels zijner geschriften "■etuigen. «Het kanaal van Nicaragua," door Midden-Ame- rika te graven tot verbinding van den Atlantischen en den stillen Oceaan, met een uitgewerkte begrooting van kosten en latere inkomsten, «Over de suikerkwestie," «Over de uit roeiing van bet pauperisme," «Het verleden en de toekomst der artillerie" (3 deelen), «Historische fragmenten" eu een aantal politieke opstellen in het dagblad van Calais zijn in die jaren door hem geschreven. In Maart 1816 ontvlucutte hij in het pak van een metselaarsknecht zijn gevangenisen landde behouden op Engelschen bodem. Na dc revolutie van 1848 volgt zijn verkiezing tot lid der Nationale Vergadering en op 20 December tot President der Fransche Republiek. Toen zwoer hij plechtig: «ln de tegen woordigheid Gods en van het Fransche volk. hier door de Nationale Vergadering vertegenwoordigd, zweer ik de eenige en ondeelbare republiek getrouw te zullen blijven cn alle mij de constitutie opgelegde verplichtingen te vervullen.' .1 i. nif oi craw nowprrtltff t Ctl door omkoopingmenschenslachting en verbanning naar Cayenne (de droge guillotine) volvoerdgal van dien eed een andere toelichting. Een jaar later was Prins Louis Napoleon Keizer van Frankrijk. Groot is de invloed van dit, tweede Keizerrijk geweest voor Frankrijk zelf. Bloei van den handelontwikkeling der nij verheid algemeene verbetering van den landbouw heeft het aan de verstandige en krachtige maatregelen zijner regeering te danken. Schandelijk beursspel, zwendelarij. onbe schaamde zedeloosheid omkooping en bedrog vormen daar tegenover een sombere en overheerschende schaduwzijde. Dit «Keizerrijk des vredes" voerde oorlog met Rusland met Oostenrijk en met Pruisenen bracht in de ellendige Mexicaansche expeditie zijn legerbenden tot in de Nieuwe Wereld. Ook dit tweede Keizerrijk is geëindigd met, een ontzettende nederlaag en de gevangenneming en ba lingscliap des Keizers. Maar als ooit zijn zoon als pretendent naar den Franschen troon optreedt zal bij zich ongetwijfeld ernstig afvragenof het wel in zijn belang kan zijn het voorbeeld zijns vaders te vólgen en door de herinnering aan die nederlaag en die ballingschap de geesdrift der t ransche natie voor zich op de wekken. Sedan is geen Waterloo en Wilhelmshöhe en Chislehurst missen ten eenen male de tragische verheffing van Sint Helena. IK. v. d. K. door ue cunsmuuc - -O Hij voegde aan dat eedsformulier uit eigen beweging toe De stem der natie en de zoo- even afrelegde eed beheer- schen mijn toekomstig gedrag. Mijn plicht is mij duidelijk voorgeschrevenik zal dien als man van eer vervunen. Ik zal allen als vijauden des vaderlands beschouwendie langs on wettigen weg trachten te veranderen wat geheel Frankrijk zoo gewild heeft." De staatsgreep van 2 December 1851 Bij den Bondraad is van den Rijks-kanselier ontvangen een ontwerp eener met Denemarken te sluiten overeenkomst, inhoudende maatregelen tot ondersteuning van hulpbehoe venden en omtrent personendie het land worden uitgezet. Pruisen. De maatregel der policie om de dagbladen in beslag te nemendie de duitsche vertaling der pauselijke allocutie met de op Duitschland betrekking hebbende zin snede hebben opgenomen wordt evenzeer door de liberale als door de clerikale organen afgekeurd. liet verbod is uitgegaan van de presidenten van policie te I rankfort, Posen en Koningsbergenterwijl te Keulen het „misdrijf onge straft gepleegd werd. Te Berlijn heeft de policie eerst later haren ijver getoond en de Germanist en de Spenersche Zeitung in beslag genomende laatste nadat zij den 1 Jan. de be doelde zinsnede vertaald had weergegevenals blijk van af keuring van den maatregel der policie. De A ational-Zeitung welker redacteur wegens het opnemen der allocutie mede ter verantwoording is geroepen, vraagt, of de regeering het volk voor onmondig of waanzinnig houdt, en of zij wijs doet, de onafhankelijke dagbladpers den mond te stoppen nu zij haar bondgenootschap zoozeer behoeft. Het blad herinnert hoe bij het uitbreken van den oorlog, de pruisische bladen on gemoeid al de smaadredenen der franschen mededeelden en daardoor dé verontwaardiging en den strijdlust opwekten en het meent, dat de strafwet het mededeelen van lasteringen of onwaarheden niet veroordeelt, indien dit bij wijze van afkeuring of weerlegging geschiedt. De Kóln. Zeitung doet uitkomen, dat deze meening in overeenstemming met eene beslissing van het hooggerechtshof is, en daarom zal de in besla? genomen Ostdeutsche Zeitung te Posen zeker vrijge sproken worden, welke de allocutie bad opgenomen met ue aanmerking, dat zij zich door haar eigen oordeel niet door dat der policie liet leiden. De Spenersr.he Zeitung zegt, dat door debovendien zonder beginsel genomenmaatregelen der policie, de verontwaardiging over de „pauselijke oorlogs verklaring" niet toegenomen maar verminderd, en de aandacht thans meer gevestigd is op de behandeling der duitsche dag bladpers dan op Rome. -in De Koning heeft, prins Bismarck de orde van den Awarten Adelaar met briljanten verleend; bij gelegenheid der nieuwjaars receptie heeft Z.M. tot hem gezegd: „Ik heb ter uwer vervanging veranderingen moeten maken die mii zwaar zijn gevallen; maar het moest geschieden ten einde u t,e behouden. Zich daarop tot «raaf v. Roon wendende, zeide de Koning: „Datzelfde geldt ten uwen aanzien." Daarop reikte Z. M. aan beiden de hand en verzocht hij hun om hem verder bijtestaan De minister van oorloggraaf v. Roon, wien als oudsten minister, op grond der kabinetsorder van 21 Dec., reeds het voorzitterschap van het ministerie was opgedragen, is thans tot president-minister benoemd. Tevens heeft de Koning hem, bii schrijven van 1 Januari, tot veldmaarschalk verheven. Om den minister ontheffing van arbeid te verschaffen, is hem den luit.-genl. v. Kameel5» in het departement van oorlog toegevoegdmet den titel van tweeden chef der leger-admi- nistratie en lid van het ministerie. Bij koninglijk besluit is omtrent de verhouding van de generaals v. Roon en v. Kamecke voorgeschreven, dat de eerstgenoemde ook voortaan belast blijft met het opperste bestuur van de aangelegenheden der krijgsmacht en dat, de laatstgenoemde, in overleg met, den genl. v. Roon, maar op zijne ei""en verantwoordelijkheid de zaken van het, departe ment van oorlog beheeren en den genl. v. Roon overal waar het noodig is vertegenwoordigen zal. In het belang van snelle afdoening van zaken is bepaalddat reclames tegen door den genl. v. Kamecke genomen beslissingen rechtstreeks aan den Koning moeten gericht worden. De Vossische Zeitung zegt, dat de optreding van graaf Roon als president-minister, nadat deze tegen de kreit.swet, gestemd en na de benoeming van nieuve Pairs zijn ontslag ingediend had, niets anders kan beteekenen dan dit: de partij van den vooruitgang heeft in 's Konings raad de nederlaag S"dt^Staats-Anzeiger zegt, "dat de benoeming van graaf v Roon, welke ten volle overeenkomt met de wenschen van den Rijkskanselier, reeds bij het uitvaardigen der kabinets order van 21 Dee. stellig voorgenomen, maar uitgesteld was, omdat de Koning vooraf definitieve bepalingen moest, maken omtrent, de verlichting van den tot dusver door den graaf verrichten arbeid. Prins Boquslatc Radzimll is den 2 te Berlyn plotseling aan eene beroerte overleden. Hij was niet alleen een bloed verwant, maar ook een vertrouwde vriend des Keizers. arnnkrijU. Louis Blanc had zichin mauifesten aan de kiezers, voor een directorium verklaard bij de definitieve vaststelling van den regeeringsvorm en Lrdvers had daarop beweerd, dat het hoofd der fransche republikeinsche socialisten dit voor stond om zelf eene plaats in het uitvoerend bewind te be komen. In antwoord daarop schrijft de lieer Blanc aan le Courrier de France, dat hij, ofschoon in beginsel de instelling van een President veroordeelendein het Presidentschap van den heer Thiers steeds een noodwendig overgangsraiddel heeft gezien en dit zoolang wenscht te behouden als er behoefte bestaat aan iets 't welk dienen kan om de plaats der repu bliek bezet te houden en vergunt om, zonder schokken, de definitieve vestiging van een waren gemeenebestelijken regee ringsvorm meer nabij te komen. Volgens VUnivers heeft zich het incident-Roa^ozi^ dus toegedragen: de minister Visconti-Venosta had den gezant Fournier het leedwezen des Konings betuigd, dat hij. in strijd met de onder bevriende mogendheden bestaande gebruiken, de officieren der Orénoque niet op den nieuwjaarsdag kon ont vangen. De gezant, wendde zich hierover tot zijne regeering en deze had daarop de heer de Bourgoing uitgenoodigd de officieren van het ter zijner beschikking staande schip te gelastenzich op het Quirinaal te vertoonen. De heer de joing achtte het met den aard zijner zending in strijd aan dit verzoek te voldoen. Toen de heer Fournier de offi cieren verzocht, zich gereed te maken om hem bij zijn bezoek op net Quirinaal te vergezellen verklaarden zij zich daartoe niet bevoegd te achten. Uit het bevel van den minister van marine bleek hun echter, dat zij met den gezant zouden gaan. Dit bevel is nochtans, ten gevolge van het verzet van den heer de Bourgoing, weder ingetrokkken. Het Journal Officiel van 2 Januari heeft verklaard, dat het door den heer de Bourgoing gevraagde ontslag m geenerlei opzicht het gevolg eener inmenging van den heer Fournier is geweest, i_ De Paus heeft graaf de Bourgoing bij diens vertrek uit Rome tot grootofficier der Pius-orde benoemd en hem een groot photografiscli portret, waaronder hij eigenhandig eenige den graaf zeer vereerende woorden geplaatst had, geschonken. Toen de graaf bij het weggaan den Paus den voet wilde kussen, heeft de Paus hem opgericht en op beide wangen gekust, zeggende: „Niet alzooheer graaf, gij zijt van degenen.die de Paus omhelst." Daarna heeft de H. Vadei over den gezant en zijne geheele familie den zegen uitgesproken. Even als door de fransche catholieken. wordt ook door de italiaansche een adres van hulde en dankzegging aan graaf de Bourgoing onderteekend. Le Bien Public zegt: „De regeering is vast besloten om ten opzichte van Italië hare tegenwoordigereeds vroeger uiteengezette staatkundewelke door msgr. Dupanloup zelf als bevredigend is erkendte handhaven. De minister van binn. zaken heeft de prefecten kennis gegeven, dat „het tolerantie-stelsel," 't welk met opzicht tot de reispassen reeds tusschen Frankrijk en verscheidene euro- peesche Slaten in werking wasmet 1 Januari ook tot Duitschland is uitgestrekt. Den 3 heeft het negendaagsche feest der beschermheilige van Parijs een aanvang genomen. Van den vroegen morgen stroomden de bedevaartgangers naar de kerken van S. Getto- veva en S. Etienne du Mont. De prinsen v. Orleans hebben, na eene vroegere gift van 20000 fr„ thans 40000 fr. geschonken aan de maatschappij tot ondersteuning der elzassers en lotharingersonder het hoofdbestuur van graaf d'Haussonville. De aanleiding tot het door den maire van Marseille Gm- not en zijne 4 adjuncten gevraagde ontslag is geweest de af wijzing door den gemeenteraad van eene credietaanvraag van 34000 fr. tot betaling der wedden van stedelijke beambten gevolgd door de aanneming met 16 tegen 11 st. eener motie, waarbij de maire en het verdere stadsbestuur streng gegispt werden over vermeende administratieve verzuimen. Ten ge volge van verzoenende pogingen van den prefect hebben 3 der adjuncten hunne aanvraag ingetrokken. Te Parijs, Toulouse en Avignon hebben inhechtenisnemin gen plaats gehadingevolge de wet betreffende de Interna tionale. Bij verscheidene der gearresteerden zijn Orsini-bom men gevonden. De bisschop van Tarbes heeft eene gerechtelijke vervolging ingesteld tegen den vervaardiger van een likeur, vervaardigd met het water der bron van Lourdeshetwelk onder een verzonnen naam verkocht wordt; de bisschop noemt deze speculatie eene beleediging der godsdienst en eene*misleiding van het publiek. Den 4 heeft de heer Thiers bij den nieuwen prelect der Seine, den heer Calmon, op het Luxemburg deel genomen aan een banket, gevolgd door eene groote receptie, waarbij bij zich o.a. met den lieer Gamlatte onderhouden heeft. Den volgenden dag heeft de President een diner bij den duitschen ambassadeur bijgewoond. De voornaamste ijzerfabrikanten uit, Monmouthshire en Zuid "Wales hebben den 1 te Cardiff eene samenkomst, gehouden met afgevaardigden der werklieden en de redenen uiteengezet, waarom zij bleven volharden bij de aangekondigde vermin dering der werkloonen met 10 p.c. Zij boden aan, hunne boeken overteleggen ten bewijze, dat zijindien zij geen reektstreeksch verlies wilden lijden, met anders konden ha De'redering beeft aan de Koninglijke Aardrijkskundige Maatschappij bericht, dat zij niet in haar voorstel tot het uitrusten eener noordpool-expeditie kan treden. Den 2 hebben de kolenmijnwerkers, wier arbeid met de ijzerindustrie in Glamorganshire en Monmouth m verband staat, te Mertliyr eene meeting gehouden, waarin verslag der bijeenkomst te Cardiff gedaan envermits de werkbazen i!

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 1