Groot llrittanje en Ierland. Mpanje. Jugczoubcu Stukken. 11 ittavkt- eu Beursberichten. den burgeroorlog en den ondergang der fransóbe nationaliteit'. De heer Baragnon ergerde zich zeer o<"er deze gelijkstelling der roode met de witte vlag. „Wij mogen niet toelaten (riep hij), dat eene der roemrijkste herinneringen van Frank rijk met een der walgelijkste vodden van de revolutie wordt gelijk gesteld." Den 4 zijn op art. 3 der voordracht betreffende den arbeid van kinderen in de fabrieken amendementen aangenomen van de heeren Max Richard en Roussel. ingevolge waarvan aan knapen van 10 tot 13 jaren en van den heer Scheurer- Kestner, ingevolge waarvan aan meisjes van 10 tot 14 jaren geen langere arbeid dan 6 uren daags, door een rusttijd af gebroken mag worden opgelegd (het ontwerp bepaalde tot 12jarigen leeftijd zonder onderscheid van sekse). Den 5 is art. 4 aangenomen, waarbij aan knapen beneden den 16- en meisjes en vrouwen beneden den 21jarigen ouderdom het verrichten van nachtelijken arbeid in fabrieken en werkplaatsen verboden wordt. Amendementen van den heer Roussel, om den ouderdom der knapen van 16 op 18 jaren te brengen, en van den heer Woloiffski om den nachtelijken arbeid geheel aan vrouwen te ontzeggen, waren verworpen. Den 4 heeft de minister de Rémusat een wetsontwerp in gediend tot bekrachtiging van het met Engeland gesloten handels- en scheepvaartverdrag. De volgende dagen is de behandeling der wet op den ar beid van kinderen voortgezet en zijn aangenomen de artikelen, waarbij aan knapen beneden de 16 en meisjes beneden de 21 jaren de arbeid in fabrieken op zondag, aan kinderen beneden de 16 jaren de arbeid in fabrieken, waar voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen verwerkt wordenen aan knapen beneden de 12 jaren en aan vrouwen van eiken leeftijd de arbeid in mijnen verboden wordt. De lord chief justice, sir Alexander Cockburit, die voor En geland in de .geneefsche vierschaar zitting heeft gehad, heeft het pairschapafgewezen en het grootkruis der Bath-orde aangenomen. In de r. c. kerken van Ierland is den 2 een herderlijk schrijven van den kardinaal Cnllen en het geheele iersche episcopaat voorgelezenwaarin gewaarschuwd wordt tegen een door de ongeloovige partij beraamd plan van kosteloos, godsdienstloos en gedwongen onderwijs. Te Liverpool is, in plaats van een overleden conservatief lid van het Parlement, een ander conservatief gekozen met 18702 st., tegen 16790 st op den liberalen candidaat. Den 7 heeft eene deputatie van de werklieden der te Maesteg gevestigde werkplaatsen van de Llynvi IJzer-.en Steenkolen- maatschappij zich bij den directeur vervoegd, om te vernemen of er mogelijkheid bestond den arbeid te hervatten. Hun werd geantwoord, dat de Maatschappij een zeer grooten voorraad van steenkolen bezat, en dus onafhankelijk was van de ar beiders der naburige kolenmijnen (waarvan de werkstaking is,uitgegaan). De arbeiders hebben zich daarop bereid ver klaard, onverwijld het werk te hervatten. Sedert 28 Deo. is in zuidelijk Wales door 60000 personen volstrekt geen werk verrichtwaardoor eene verdienste is gemist van 400,000 terwijl van wege de unie der mijnwerkers in dien tijd niet meer dan 15000 is uitbetaald. Nabij Dumbar heeft eene botsing van twee spoortreinen plaats gehad en daarbij ziju 9 personen omgekomen. Den 6 is in de 5". zitting van het Parlement door eene commis sie, met eene door den lord-kanselier voorgelezen troonrede, ge opend. Daarin werd o.a. medegedeeld, dat de regeering onver wijld gevolg heeft gegeven aan de scheidsrechterlijke uitspraak van den duitschen Keizer, door hare troepen het eiland San Juan te doen ontruimenen dat zij van het Parlement de gelden vragen zal om de door de geneefsche vierschaar vastgestelde schadevergoeding aan de Vereenigde Staten uittebetalendat sir Bartle Frère zichin het belang der onderdrukking van den slavenhandel op Africa's oostkustin gemeenschap met den Sultan van Zanzibar heeft gestelddat met Belgie een uitleveringstraetaat en met Frankrijk een handelstractaat ge sloten is, en dat met de russische regeering eene briefwisseling is gevoerd, overeenkomstig de sedert eenige jaren wederzijds gekoesterde wenschelijkheid van gelijkheid van zienswijze be treffende de noordelijke grenslijn van het grondgebied van Afghanistan. Behalve de begrooting zullen worden inge diend wetsontwerpen tot regeling, met zorgvuldige inacht neming der rechlen van het geweten, van het universiteits onderwijs in Ierland, tot instelling van een opperst gerechtshof, tot regeling van het geding in hooger beroep, tot het gemak kelijker maken der overdracht van land, tot verbeteping van het stelsel van plaatselijke belastingen, van eenige bepalingen der onderwijswet van 1870, van de algemeene wet, tot regeling van spoorwegen en kanalen, en van de rechtsbedeeling. In de avondzitting hebben de beide Huizen met alg. st. adres sen van antwoord aangenomen. Bij de discussie daarover in het Lagerhuis hebben de heeren Disraeli en Horsman het gedrag der regeering in zake het Alabama-geschil gegispt, en heeft premier, de heer Gladstone, beloofd, eerlang de over de aangelegenheid van Centraal-Azie gevoerde briefwisseling openbaar te zullen maken, en voorts in het breede de staatkunde, welke de re geering ten aanzien van het geneefsche scheidsrechterschap gevolgd heeft, verdedigd. In het Hoogerhuis heeft lord Granville omtrent de cent.raal-aziatische aangelegenheid ge zegd „In October hebben wij naar Rusland eene depeche gezonden, waarin onze meening over de grensscheiding werd uiteengezet. Het antwoord van prins Gortschakojj hield in, dat Rusland bet over een groot deel dier lijn eens was, maar dat er verschil bestond over 2 provinciën. Ik heb den 8 Ja nuari, na een onderhoud met graaf Schuwalojf, eene depeche aan lord Loftus gezonden, inhoudende dat de graaf zijne verwondering had uitgesproken over zekere in Engeland lieer- schende agitatie en verbittering. Den Czaar was niets bekend wat daartoe aanleiding konwel was men het over eenige onderdeelen van de tusschen de heeren Clarendon en Gort- schakoff getroffene schikking omtrent de grenzen van Afgha nistan nog niet eens maar zulks behoorde geen afbreuk te doen aan de goede verstandhouding. De Czaar had bijna alles wat Engeland vroeg ingewilligd alleen bleef de kwestie betrekkelijk Badakhan en Wakhun over, welke geen punt van geschil behoorde uit te makenhetgeen de Czaar zich voor genomen haddat niet geval wezen zou. De expeditie naar Khiva zal in het voorjaar vertrekken, en heeft het straffen van rooverijen en het ontzetten van 50 gevangen russen, maar geene verovering ten doel. Graaf Schuwaloff heelt dit zeer stellig verzekerd." Lagerhuis. Den 7 zijn door een aantal leden wetsvoor stellen ingediend, waaronder, gelijk verscheidene jaren ach tereen voorkomenhet voorstel van sir Thomas Chambers om het huwelijk met de zuster der overleden echtgenoot te vergunnen en dat van den heer Jacob Bright, om aan de vrouw staatkundige bevoegdheid te verleenen. De postgemeenschap met Frankrijk is eene week lang ge heel gestremd geweest, door het opbreken van de spoorwegen door de carlisten, zoodat Bilbao, Barcelona en Catalonie enkel over zee genaakbaar waren. Voortdurend wordt ge klaagd over de afpersingen, geweldenarijen en wreedheden der benden partijgangers. Te Lesaca hebben de carlisten eene brandschatting van 20000 realen geeischt, wegens een optocht, aldaar ten vorigen jare door de liberalen gehouden, waarby een strooien pop, don Carles voorstellende, tqr aarde besteld was geworden. De Koning heeft een decreet onderteekend tot reorganisatie der artillerie. L'lmparcial zegt, dat de enquête, welke dienaangaande te Cadix plaats heeftgeenszins doet blijken, dat de Murillo schuld zou hebben aan het vergaan der Northfleet. Het Congres heeft den 4 verscheidene amendementen op de begrooting voor buit. zaken aangenomen, en daaronder amen dementen strekkende om eenige spaansche gezantschappen en daaronder dat aan de Hoven van Belgie en van Nederland, te handhavenen om het tractement van den spaanschen gezant te Weenen voor zes maanden, gedurende welke aldaar de wereldtentoonstelling zal gehouden worden, te verdubbelen. Den 7 isna eenige discussie over het verzet van een aantal artillerie-officieren wegens de hun niet welgevallige benoeming van den genl Hidalgo tot kapitein-generaal van Navarremet op 2 na alg. st. eene motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. De minister van financiën heeft den 8 in het Congres ver klaard dat de regeering nimmer het recht heeft om eenige belasting te heffen van buitenlandsche eigenaars van spaan sche effecten. De minister Zorilla heeft den 9in antwoord op eene interpellatie van den heer Figuerasmedegedeelddat de Koning hem den 8 zijn voornemen had te kennen gegeven om te abdiceerenen dat Z. M„ in weerwil van de pogingen om hem daarvan terug te brengen, bij zijn besluit volhardde maar ten slotte er in toestemde om de af kondiging van zijn besluit 24 uren uit te stellen. De minister zeidedat de Cortes geen besluit konden nemen voordat zij officieel kennis van de abdicatie hadden bekomen en hij spoorde de repu blikeinen aan om zich in hunne handelingen niet te over haasten. De heer Figueras berustte in die mededeeling en verlangde dat het Congres zich permanent zou verklaren, ten einde eene overeenstemming tusschen het Congres en de re geering tot stand te brengen ter handhaving der orde en tot voorziening in den staat van zaken. Dit voorstel is aange nomen, en eene onverwijld gekozen commissie van 50 Afge vaardigden heeft zich permanent gesteld. 's Avonds hadden te Madrid eenige volksoploopen plaats, welke zonder bloedstorting uiteen werden gedreven. De Yereeniging van republikeinen besloot eene afwach tende houding aantenemen, en zich tot rustige manifestation ten gunste der republiek te bepalen. Onder de oorzaken van 's Konings aftreding wordt ook genoemd de verklaring van den, maarschalk Serrano dat hij niet aan het verlangen van H. H. M. M. kon voldoen om zijne echtgenoote, de hertogin de Latorre, bij de (toen op handen zijnde) geboorte van den koninglijken spruit de hon neurs in de kraamkamer telaten waarnemenen zich tot peter van den jonggeborene te stellen. In de zitting van het Congres van den 10 is eene bood schap des Konings voorgelezen van den volgenden inhoud „Ofschoon de wanorde in het. land groot was had de Ko ning' vast besloten, zijnen eed te houden en de constitutie te eerbiedigen, meenende dat zijne loyauteit zijne onervaren heid zou te hulp komen. Maar er bleef een onafgebroken strijd in Spanje heerschen. Indien de vijanden vreemdelin gen waren, zou hij niet abdiceeren; maar zij zijn Spanjaar den en hij wenschte niet de Koning van eene partij te zijn, noch op onwettige wijze te werk te gaan. Daarom doet hij voor zich en zijne nakomelingen afstand van den troon." De voorzitter heeft daarop voorgesteld dat de 2 Kamers zich zouden vereenigen en de soevereiniteit zouden aanvaarden De heer Salaverria heeft uit naam zijner partij verxlaard dat zij den wettigen weg niet wenscht te verlaten en elk gonvernement zal ondersteunen, dat de maatschappelijke orde en de integriteit van het vaderland zal handhaven. De heer blloa heeft eene gelijkluidemde verklaring afgelegd en gezegd, dat het vaderland boven alles gaat. Zijne woorden zijn luide toegejuicht en de heer Castelar heeft zijne voldoening over de door de conservatieven aangenomen houding te kennen gegeven. De Senaat heeft zich met het Congres, vereenigd. De 2 presidenten hebben naast elkander zitting genomen en de 2 Kamers hebben de souvereiniteit aanvaard. De minister Martos heeft medegedeelddat dè minister Zorilla verhin derd was in de vergadering te komendat de Koning bij zijn besluit om te abdiceeren volharddeen dat het minis terie was afgetreden. De abdicatie is met alg. st. aangenomen. Den II is eene commissie benoemdom den Koning tot aan de grenzen uitgeleide te doen. Vervolgens is in be handeling genomPn een voorstelinhoudende de verklaring, dat de Nationale Vergadering het régeeringsgezag aanvaardt door de benoeming van een verantwoordelijk bewind, en dat eene andere Vergadering zal worden belast met het vast stellen van den vorm eener republiek. Dit voorstel was in 2 deelen gesplitsten het eerste gedeelte bepalende dat de Vergadering het regeeringsgezag aanvaardt, is in overweging genomen. De heer Salmero ondersteunde dit voorstel en ried alle partijen aanzieh eendrachtig en verzoeningsge zind rondom de banier der republiek te scharen. De heer Zorilla verlangde dat, alvorens tot de stemming over te gaan, een bewind benoemd wierde. De heer Rivero zeide hierop, dat. de voorzitter der Cortes voor de handhaving der orde instond. De heer Zorilla bleef echter bij zijn verlangen vol harden. De heer Rivero deed een beroep op de liefde voor het vaderlandwelke boven die voor eene partij moet gaan, en beval den heer Zorilla plaats te nemen op de bank der ministers. De heer Martos betreurde hetdat men aldus despotiek te werk ging op het oogenblik dat het monarchale bewind eindigde. De heer Rivero deed van zijn voorzitter schap afstand en verliet de zaal. De heer Figuerolapresi dent van den Senaatverving hem. Het gedeelte van het bedoelde voorstelwaarbij de republiek werd afgekondigd werd aangenomen met 256 tegen 32 st. Den 12, 's morgens te 6 uren, zijn de Koning en Koningin van Madrid vertrokken. Up alle stations zijn zij met betui gingen van bijzondere hoogachting en eerbied ontvangen. Door de Cortes werd een gouvernement benoemd, dat sa mengesteld is als volgt Figueras president van den minis terraad (verkozen met 244 st.). Pi g Margull, binnenl. zuken (243 st.), Cordova, oorlog (239 st..), Nicolaas Salmeron, justitie (242 st.Francisco Salmeron, koloniën (238 st.), Beranger, marine (246 st.), Castelar, buitenl. zaken (245 st.), Becerra, openbare werken (233 st.), Echegaray, financiën (242 st.). De nieuw benoemde ministers hebben plaats genomen op de bank der ministers. De heer Figueras heeft daarop gezegd, dat zijne benoeming het gevolg was van den loop der staat kundige gebeurtenissen, en dat, indien'de heer Orense te genwoordig was geweestdie zeker zou zijn verkozen. Hij voegde er bijdat de verkiezingen geheel vrij behoorden te zijn. Hij heeft telegrammen voorgelezenwaarin gemeld werd, dat het overal rustig was, en hij heeft den wensoh ge uit, dat de republiek voor altijd in Spanje gevestigd mocht zijn en een rechtmatigen invloed op westelijk Europa zou uitoefenen. Hij meende, dat de andere volken van het la- tijusche ras weldra Spanje's voorbeeld zouden navolgen. Hij zeide, dat het gouvernement voor de integriteit van Spanje's grondgebied instond. Alle burgerlijke eu militaire autoriteiten in de provinciën hebben het nieuwe bewind erkend en zich daarbij aangesloten. De Nat. Vergadering heeft haar bureau samengesteld. Tot haar voorzitter is met 222 steramen gekozen de heer Martos. Deze heeft, bij het aanvaarden vftn het voorzitterschap, eene redevoering vol vaderlandslievende betuigingen uitgesproken, welke algemeen werd toegejuicht. lb eg ens plaatsgebrek en den omvang der berichten uil Spanje, moeten de overzichten van Rusland Oostenrijk Ziritserland Portugal en Pereen. Staten en van het werk der transche Com missie van Dertig tot een volgend nummer wachten Iliiiiieiilaiid. De minister van binn. zaken heeft eene commissie van en quête naar den toestand der Algemeene Lands-drukkerij be noemd. De staats-commissie, in Oct. j.l. benoemd om de regeering voortelichten omtrent, de munt-kwestie, acht dadelijke vervan ging van den zilveren door den <-ouden standaard onnoodig, maar wel invoering van den dubbelen standaard, zoodat goud naast zilver standaardmunt wordt tegen eene verhouding van 15} 1, en beperking van of voorloopig verbod van verdere aanmunting van zilveren standpenningen. Zij raadt de in voering aan van gouden 1<I en 5 guldenstukken van 0.900 gehalte en wegende 6.774 en 3.3S7 wichtjes. Verkiezingen. De burgerkiesvereeniging Vrijheid en Orde te Kaïnpen beeft een adres aan de 2f. Kamer gericht, waarbij grondwetsherziening verzocht wordt, ten einde aan personen, die door staats-e.vamens zekeren rang verworven hebben, het kiesrecht kunne toegekend worden. Staten-Generaal. Bij de 2« Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot verandering der grens tusschen de gemeenten Schiedam en Dellshaven en de gemeente C i^rloisnoodig geworden door de voorgenomen doorgraving van de Ruige- plaat, in de Maas by Delfshaven en de daaraan verbonden afdamming van de Kous. Eerbewijzen. De Koning heeft den beer R. Bel te Am sterdam die meer dan 60 jaren zicli aan liet onderwijs aldaar gewijd heeftter gelegenheid van diens SO™ verjaardag, tot ridder van de Eikenkroon benoemd. Scheepvaart. De commissie, dezer dagen benoemd om een onderzoek intestellen naar de moeilijkhedenvoortsprui tende uit den aanleg van het Noordzee-kana .1en naar de gegrondheid der bezwarenmet liet oog op scheepvaart- en waterschapsbelangentegen de wijze van uitvoering dier werken ingebracht, bestaat uit de volgende heereujhr. 6. F. van Tets, lid van Ged. Staten van Noordholland, president; J. A. A. Waldorp, J. l<JV. Conrad, N. T. Michaelis, jlir. JT. Orti, JDirks. allen hoofdingenieurs, en G. van Diesen en JM. F. Wellan, ingenieurs van den waterstaat. Nijverheid. 350 Industriëelen en 150 artisten hier te lande hebben zich aa gemeld om deel te nemen aan de we reldtentoonstelling te Weenen. Landbouw. De „Verceniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier" heeft in het park- locaal te Hoorn ter bezichtiging gesteld eene groote étagère, op smaakvolle wijze de granen zadenpeulvruchten enz. in het Noorderkwartier geteeld bevattende en bestemd voor de wereld-tentoonstelling te Weenen. Onderwijs. Den 3 is te Aruhera de door de afdeeling van bet Nut en de Vereenigingen „Arbeid Adelt" en „Hulp betoon" opgerichte industrieschool voor de vrouwelijke jeugd geopend. Den 3 is de nieuw opgerichte r.c. parochiale school te Ursern feestelijk ingewijd. Door diakenen der herv gemeente te 's Hertogenbosch is beslotenhunne bestaande school opteheffen en hunne leer lingen met goedkeuring van den kerkeraadin het vervolg naar de openbare school te zenden. Rechtszaken. De rechtbank te Amsterdam heeft den 11 N. Beunier, bediende bij de stads-biblioteek aldaar, wegens ontvreemding van couranten, brochures en catalogussen, welke hij als scheurpapier aan 2 spekslagers verkochtveroordeeld tot 1 jaar eenzame opsluiting. Overleden den 12, te 's Gravenhage, mr. P. A. S. v..Lim burg Brouwer, oud lid der 2'. Kamer, ambtenaar aan 's Rijks archief, hekend door zijne studiën over oud-indische letter kunde. de uitgave der bourgondisehe charters en zijn Gids artikel over Parasitische politiek. Ilij bezweek aan eene borstziekte in den ouderdom van 43 jaren. Obdam 10 Feb. Gisteren avond werd alhier een concert gegeven voor de Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo onder welwillende medewerking der liedertafel; „Oefening kweekt kennis," gevestigd te Ursem. Moeht baar directeur, de heer J. Hille, alle eer en dank inoogsten voor de nette uitvoering van bet programmaniet minder verdienstelijk maakte zich dr. C. Imming van Hoogwoud, door zijn meester lijk piano-spel, alsmede mejufvrouw zijne dochter, die haar vader reeds ferm ter zijde kon staan wat haar musicaal talent betreft. Ook de jonge)ufvrouw A, Vogelpoel van Alkmaar bewees door baar keurig piano-spel en zang, dat zij, ofsohoon onvoorbereid, zeer goed in staat was bet geheele gezelschap te boeien. Kortom, mocht de vorming van dezen feestavond den president, der Vereeniging, den heer P. de Groot Jlz., als mede der feestcommissie veel inspanning gekost hebben, rij kelijk werden zij door de eivolle zaal daarvoor beloond en Obdams ingezetenen gaven andermaalzoowel door inteeke- ning als trouwe opkomst, getuigenis, dat ieder voor zich me dewerken wilde tot de instandhouding der goede harmonie waarin zich deze gemeente tot dusverre zoozeer mag ver heugen en waardoor zich hier nuttige zaken tot stand laten brengen. H. Wij zijn verzocht het volgende te plaatsen De commissie voor den historischen en allegorischen optocht, te houden op den eersten feestdag in October a. sreeds meermalen ervaren hebbende dat het ontworpen plan en de wijze waarop bet uitgevoerd kan worden nog weinig bekend heid genietenheeft gemeend eene tweede gelegenheid te moeten openstellen, ten einde alle belangstellende ingezetenen van een en ander kennis kunnen erlangen. Zij zal daartoe Maandag-avond, 17 Februari, 's avonds half 8 uren, eene openbare vergaderi ;g houden op de bovenzaal van IV. F. van Tellingenboek Hoogestraatalwaar alsdan tevens geëxpo seerd zullen worden eenige afbeeldingen van elders gehouden optochtenwelke eensdeels tot maatstaf kunnen strekken hoedanig een aan Alkmaar en het feest van den dag waar dige optocht behoort ie worden gehouden, anderdeels de overtuiging kunnen geven boedoor samenwerking van ver schillende standen en vaak ook met geringe hulpmiddelen fraaie groepen en een goed geheel verkregen kunnen worden. Naar men verneemtzal in den loop dezer week eene lijst worden aangeboden voor een door de heeren E. Appy en Hess en zijne twee kinderen te geven concert, in de zaal Diligentia van den heer Wvan Tellingen. Bij het eerste door ben gegeven concert, dat door verschillende omstandig heden weinig bezocht wasgaven de aanwezigen de ondub- belzinnigste blijken van groote tevredenheid, terwijl van elders de meest gunstige berichten gegeven worden, zoodat de bijwoning van dat concert ten zeerste kan worden aanbevolen. Prins Frederik heeft eene bijdrage van300 geschonken voor het alhier te stichten gedenkteeken der heldhaftige ver dediging eu gelukkige bevrijding der stad in 1573. Donderdag werden de tooneelvoorstellingen der amster- danische artisten bij den lieer Vervloet besloten met de op voering van Lenaeen drama van den vlaamschen schrijver Desiré Delcroix, een onderhoudend en goed gedacht kunstwerk, wel geschikt om aan de eischen van een beschaafd publiek te voldoen. Er viel eene uitmuntende uitvoering aan te beurt mevr. Kleineals Lenahet verleide en door haar vader ge vloekte meisje, dat, door geheel voor haar zoon te leven, haren misstap trachtte goed te maken, verwierf van liet talrijk opgekomen publiek herhaalde toejuichingen. Vooral boeide zij ons in het derde tafereelhaar onderhoud met baron v. Holster, verdienstelijk door den beer Morin, gelijk haar zoo lang onverzoenlijken vader, baas Verschane, door den heer os en haar zoon Frans, door den heer Ki.stem.aker voorgesteld. Ook het verdere personeelinzonderheid de dames Verwoert en de Leur en de heeren Tourniaire en Vink (immers deze stelde Jan Uiterhoeven voor, al vermeldde het [affiche den heer Kettmann) kweet zich goed en hielp mede om het ge zelschap der heeren Stumpjf en Veltman hier in gunstig aan denken te doenblijven. In de Kerkelijke Courant van 8 Februari leest ruen het volgende: Remonstrantsche Broederschap. Alkmaar. Woensdag 29 Januari j.l. werd op eenvoudige wijze, zooals de afgestorvene had begeerd, op de burgerlijke begraafplaats alhier, ter ruste gelegd het stoffelijk overschot van Gerardus Luymessedert 1826 onafgebroken opziener en steun onzer gemeente. Veel had ze aan hem te danken bij langdurige vacaturen, in vaak moeijelijkenijpende stoffelijke omstandigheden veel ook omdat hij aan rusteloozen ijver de taaiheid der volharding paarde in door niets bijzonders gekenmerkte tijden en toe standen zoo onmisbaar om het leven te onderhouden in kleine gemeenten. In eere blijve de gedachtenis van wie zóó getoond hebben de verplichtingen van het opzienerschap te begrijpen, enwaar het gemeentebewustzijn bij zoovelen verllaauwt en versterftmoge ook een kerkelijk blad haar helpen bewaren. VEILING VAN VASTE GOED E R EN." 12 Februari. Door den Notaris J. G. A. VERHOEEE. Heerenhuis, hoek Verdronkenoord en Zoutsteeg, D 102. Strijkgeld J. H. A. Oomen f 5510, Opgehouden op 700, Door den Notaris J. BAKKER SCHUT. Winkelhuis, Wz. Hout.tilstraatsectie A 466. Str. J. Doodeman 5000,—» Huis en Tuin, Zz. Scharloo, E 406. Str. J de Koning 760,— (Afslag 19 Februari.) B U R G E R L IJ K E STA N D. ONDERTROUWD. ViYt\>r.Leendert de Jong, te Zuid- en Noordschermer, en Trijntje Dijkman, te Alkmaar, onl. te Oterleek. GETROUWD. 9 Febr. Jan hooijwedr. van Trijntje Glijnes, en Guurtje Nibbenng wed. van Clement Mooij Gerardus Thomas -johannes de Munk en Barbara Christina Ma ria Wesseling. ranciscus hlendrikus Barnardus Riesselmannen Su sanna Hendrina Walraven. GEBOREN. i lebr. Dirk, Z. van Izaak van Amstel en Elisabeth van den Brink. 8 Pieter Johannes, Z. van Pieter Smits en Alida Jo hanna Reekers. Anna, D. van Hillebrand Noordbuis en Trijntje Gans. Adrianus Anthonius IVchardusZ. van Willem Veer - en Johanna Broese. 12 u i ranciscus NicolaasZ. van Dirk Matthijs Harte- veld en Catharina Magdalena van der Linde. Catharina Geertruida Hendrica, D. van Albertus van Giezen en Agatha Maria Middeldorp. Lourens Johannes, Z. van Adriaan Luiks en Catharina Wil- kelmina Bruin. - Anna ElisabethD. van Daniel van der Bijl en Hendrica Geertrui van Beek. DieuwkeD, van Jacob de Wijn en Cornelia Oos- tenbrugge. Marguretha GeertruidaD. van Cor nells Erkamp en Maria Johanna Haanraadts. Johannes RicolaasZ. van Johannes Nicolaas Meijer en Maria Anna de Wolf. OVERLEDEN. Eebr. Jan Paartman 28 11 13 14 11 12 11 Cornells Gerardus, Z. van Coenraad EranciscusNie ters en Alida Dekker, 14 w. AntoniusZ. van Johannes Zonderhuis en Petronella van der Putten, 14 w. ArieZ. van Willem van Heeringen en Johanna Maria Kerkhoff, 3 w. Simon CornellsZ. van Pieter Jongens en van wijlen Magdalena Dubbelt, 7 w. Alkmaar 10 Feb. Aangevoerd 2 Koeien 275, 54 vette Kalveren f 40 a 110, 20 nucht. dito f 6 a 16, 5 Schapen f 8 a 35 74 vette Varkens 54 a 67 ets. per kilogr. 14 Feb. Kleine kaas 35.25, dito gras 34, commissie dito t 35 raiddel oare dito f 39 dito eras f 42 laagste prijs f 25, aangevoerd 169 stapels, wegende 37349 NP. Ter graanmarkt aangevoerd 426 hectoliters, Tarwe HO,75, Rogge 7,50 eliev. Gerst 67 kilo f 7,50 a 7,75, Haver 36 kilo 3.50, 40 kilo f 3,90, 45 kilo 4,30, 55 kilo f 5,25, Paar- denboonen f 7,75, Erwten, groene 14, grauwe 13,50. 15 Eeb. Aangevoerd 9 Paarden f 45 a 225, 4 Koeien/175 a 210, 62 nucht. Kalveren f 4 a 16, 302 Schapen t 21 a 41, 112 magere Varkens P20a29, 150 Biggen f 9 a 14, Boter per kop t 0.75 a 0.85. Edam 8 Feb. Kleine Kaas 20 a 32.50, verkocht 9 sta pels, wegende 1418 kilogr. 13 Feb. 131 Stukken boter 1.40 a 1,42 per P., Kippen eieren 3,50 a 4,50 per 100. Enkhuizen 12 Éeb. Karweizaad f 18 per 50 Pond, Mos terdzaad f 23 Grauwe erwten 12 a 14, vale dito/"li a 13, bruine Boonen t 10 a 12, Gerst f 6 a 7, Haver f 4,50 a 5,50 per Mud. Haarlem 10 Eeb. Aangevoerd roode Tarwe f 12.75, witte dito/ 9.50 a 10.80, Rogge f 6.65 a 7.20, Gerst, f 5.70, Haver 3.75 a 4.30, Duivenboonen f 7.20 a 8, Paarden dito 7:10 a 7.50, Kanariezaad f 12. 12 Eeb. Kleine kaas 34, verkocht 35 stapels, we gende 6310 kilogr. Aangevoerd 2 Koeien 160 a 200, 18 nucht. Kalveren 6 a 10, 35 Schapen 25 a 32. Hoorn 13 Eeb. Kleine kaas f 36, verkocht 38 st wegende 8417 kilogrammen. 15 Eeb. Aangevoerd 10 heet. Tarwe 9, 2 heet. Rogge f 7,50, 16 heet. Gerst 6,25, 31 heet. Haver f 5, 75 heet. Boonen, brnine f 12,75, paarden f 7,50, 13 heet. Erwten, grauwe t 13, vale 12 groene f 12 witte groote 8.50 op monster verkochtMosterdzaad 23, Karweizaad 18,75, 14 Paarden f 55 a 170, 50 nucht. Kalveren 5 a 14, 200 Schapen 21 a 35, 20 Varkens f 18 a 26, 7 Zeugen 30 a 55, 50 Biggen 6,50 a 12, 2000 koppen Boter f 1,30 a 1,50 per kilogr., 100 Kippen 0,70 a 1,50, 550 Eenden /0,90 a 1,10, 5000 Kippeneiren f 3,50, 750 Eenden dito/4 p. 100. stapels t

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 2