Groot ItriUanje en Ierland. Npaiijc. Gtiiinciiland. istabs-ilieuws de wapens in de hand gevat waren, en dat Millière eerst 2 dagen na het ophouden van den strijd ten huize zijner schoonouders gearresteerd is, terwijl hij geen deel aan den burgeroorlog genomen en geen burgerlijk of militair ambt onder de Commune bekleed hadmaar Afgevaardigde ge bleven was. Genoemde kapitein isna deze dagvaarding, tot escadrons-chef bij den staf benoemd. De markies de Franclieu heeft den hertog v. Aumaie een uitvoerig schrijven gezonden, ten betooge der noodzakelijk heid van het tot stand brengen eener fusie. Volgens hem kunnen de tegenwoordige staatsinstellingen Frankrijk niet voor het tot volslagen ondergang leidend streven der dema gogen bewaren, maar is het Koningschap, waaronder hij niet verstaat het „oude regime," daartoe alleen in staat. De schrijver beschuldigt het geslacht van Orleans dat het, door slechts de gebeurtenissen aftewachten, de monarchale krachten verdeelt en alzoo het land de gewichtige crisis der ontbin ding machteloos doet te gemoet gaan. De Pans heeft aan msgr. Mermillod per telegraaf zijnen apostolischen zegen geschonken en hem Gods bijstand toe gebeden. De aartsbisschop van Parijs heeft insgelijks den verdreven prelaat een brief van bemoediging gezonden. De minister van oorlog heeft de aandacht van de bevelhebbers der militaire divisiën gevestigd op het groot aantal zelfmoor den, welke bij het leger voorkomen, meerendeels als gevolg van wangedrag of buitensporige levenswijze, en herinnerd aan de circulaire van Mei 1844, waarin middelen tot het te keer gaan van dit kwaad zijn aan de hand gegeven. Het te Versailles in het licht verschijnende bonapartistisch orgaan Journal de Seine et Oise is, wegens een den 13 open baar gemaakt heftig artikel, geschorst. Den 19 is in 73jarigen ouderdom overleden de genl, graaf Christiaan Dumasde medgezel der ballingschap van Koning Lodewijk Philips en de beproefde vriend der familie Orleans waarvan alle de in Frankrijk aanwezige leden zijne uitvaart hebben bijgewoond. Garibaldi verdedigt zich, bij schrijven aan den gewezen chef der geneeskundige dienst bij het Vogeesen-leger dRi- boli. openbaar gemaakt door het avignonsche blad la Démo cratie du Miditegen een drietal lasteringen der „jakhalzen van Versailles, die Pasquier, Ségur en Dupanloupiieelen. Wat zijne tafelweelde betreft, zijne tafel is een enkele maal door Zelli, uit Marseille, van versche visch voorzien geworden; de 8000 fr., hem door het italiaansch-fransche comité van Mar seille (dat een standbeeld voor hem wenschte opterichten) op Caprera gebracht, heelt hij aan dr. Riboli ter hand gesteld ter verdeeling onder de verminkte italianen van het. Vogeesen- leger; en een mantel van 180 fr. heeft hij in Frankrijk nooit gedragen, hij en kolonel Basso hebben zich gedurende den geheelen veldtocht van oude mantels van Caprera bediend. Nationale Vergadering. Den 20 is met 352 tegen 245 st. de gevraagde urgentie vooor het daags te voren in gediende voorstel-Brunei verworpen. De quaestoren der Vergadering zijn herkozende heer Base met 338 de heer Princeteau met 312, de genl. des Pailleres met 311 st. De beraadslaging over het ontwerp betreffende het boschwe zen is gesloten, en de Vergadering heeft met 314 tegen 260 st. besloten om niet tot de tweede lezing van het ontwerp over te gaan. Den 21 heeft de hertog de Broglie het verslag der Com missie van Dertig voorgelezen. Daarin wordt op den voorgrond gestelddat het samenstellen eene constitutie niet tot de taak der Commissie behoorde, en dat de heer Thiers het on gelukkige Frankrijk veel te waardiglijk tegenover Europa vertegenwoordigt, dan dat de Commissie aanleiding er toe zou willen gevendat hij een gezag nederlegdehetwelk zij hem integendeel wil zien behouden. Voorts wordt de noodzake lijkheid betoogd van het invoeren eener ministeriëele verant woordelijkheid in verband met de verantwoordelijkheid van den Presidenten worden de formaliteiten verdedigddie voorgesteld zijn, ten einde den President, van wien men niet vergen mag, dat hij zich zoo lijdelijk gedraagt als het Hoofd eener constitutioneele monarchie en die, door verschei dene departementen tot Afgevaardigde verkozen, ook als zoo danig zijne rechten heeft, het uitoefenen van te groote pressie door zijn redenaars-talent op de beraadslaging der Kamer te beletten. De Vergadering moet de leger-organisatiedie der administratieve dienst en van het onderwijs, alsmede de ge meentewet, vaststellen. Voordat Frankriiks grondgebied door den vreemdeling ontruimd is wordt in het rapport gezegd zullen wij geene afbreuk doen aan het moreel gezag van het Hoofd van den Staat. Wij hebben als vergoeding het sus- pensief veto aangenomen enin beginsel, eene tweede Kamer tot beteugeling van het demagogische beginsel der volstrekte souvereiniteit van het aantal. Ten slotte wordt gewezen op hetgeen van weerszijden is toegegeven om tot eenstemmigheid te gerakenen wordt gezegddat geenerlei afbreuk wordt gedaan aan het coDstituëerend gezag der Vergadering. De voorlezing heeft zoowel aan de uiterste rechter- als aan de uiterste linkerzijde veel agitatie verwekt. Het voorstel van den voorzitter, namens het gouvernement en den rapporteur, de discussie er over op den 27 te bepalen is na durige tegenstribbeling aangenomen. Het werd aan de rech terzijde begroet met den uitroep„Neen over 3 maanden Na de ontruiming van het grondgebiedDe heer de Bel- castel en ruim 50 andere ledenmeerendeels van de uiterste rechterzijde, stellen voor, art. 4 van het project te vervangen door de bepalingdat de Nat, Vergadering zich niet ont binden zal, voordat zij het grondgebied bevrijd en Frankrijks belangen door definitieve instellingen geregeld heeft; de mar kies de Dampierre verlangt bij amendement op genoemd art., dat de Vergadering, alvorens uiteen te gaan, den definitieven regeeringsvorm zal vaststellen, en de heer Fenlavon heeft een amendement ter vervanging der 3 eerste artikelen voorgesteld. De begrootings-commissie heeft eene bijeenkomst gehouden, waarin de heer Thiers, naar aanleiding van de aanvraag om 100 miljoen fr. voor de bezette departementen en van 140 miljoen fr. voor de stad Parijs (waarvan 20 voor de tijdens het tweede beleg zoo geteisterde plaatsen Auteuil, Passy, Courbevoie en Neuilly), gezegd heeft, dat hij het noodig achtte den financiëelen toestand nader uiteen te zetten. Ten dezen moest niets aan wisselvalligheden worden overgelaten, maar er moest evenwicht bestaan. De noodzakelijke uitgaven der liquidatie-rekening bedragen 748 miljoen fr.; daarvan kunnen 644 miljoen gevonden worden, en er zal dus een achterstand zijn van 104 miljoen, waarin de vlottende schuld zal moeten voorzien. Het openbaar crediet heeft echter be grepen, dat de liquidatie-rekening zonder leening zou worden afgelost. Daarom was groote stiptheid bij het nagaan der uitgaven noodig, en daarin moest de begrootings-commissie de regeering bijstaan. „Wij hebben (zoo vervolgde de heer Thierseene annuiteit voor de stad Parijs op de begrooting gebracht; formuleert gij de aanvraag ten behoeve der bezette departementen, maar weest redelijk en gematigd." Nadat de President haar had verlaten heeft de commissie besloten, dat de schadeloosstelling aan de bezette provinciën gelijktijdig met de schadeloosstelling aan Parijs in behandeling komen zal. De commissie heeft het ontwerp betreffende de vergoe ding voor Parijs aan de regeering teruggezonden, met de vraag of deze het aanvankelijk voorgestelde cijfer wijzigen wil. De jury reeds 3 geestelijken vrijgesproken hebbende, die wegens ongeoorloofden invloed op de kiezers te Galway (waar de keuze van kapitein Nolan door den rechter Keogh vernie tigd is) voor het gerechtshof van Queens-Bench te Dublin terecht stonden, heeft de iersche procureur-generaal verklaard, dat de Kroon van de vervolging der overige beschuldigden afzag. De minister van financiën heeft den 20 eene deputatie van kamers van koophandel te woord gestaan, die hem de wen- schelijkheid van afschaffing der 6J miljoen p. st. opbrengende inkomsten-belasting kwam voorhouden, en heeft haar geant woord, dat hij op deze afschafiing of op bezuinigingen, welke haar mogelijk zouden maken, het uitzicht niet kon openen. Den 20 is te Dowlais eene meeting gehouden van tot werk- mans-vereenigingen behoorende werklieden in de ijzerfabrieken van zuidelijk Wales, en daarin is besloten om aan de patroons de voorwaarden voor te stellen, waaromtrent, de heer Brogden het dezer dagen met zijne werklieden eens geworden is. Den 24 is te Merthyr eene bijeenkomst van werklieden gehouden, waarin niet de door de patroons gestelde voorwaarden aan genomen, maar andere voorwaarden gesteld zijn, welke de patroons geweigerd hebben aan te nemen. De werkstaking duurt dus weder onbepaald voort. In zuidelijk Wales heerscht eene gedrukte stemming. De steenkolen-mijnwerkers van Dronfield vragen eene ver hooging van hun loon met 25 pc. Aan de mijnwerkers van Alfreton zal eene loonsverhooging van 12} pc. worden toe gestaan. De messenmakers te Sheffield verlangen eene loons verhooging van 10 tot 15 pc. De Dowlais-IJzer-Maatschappij is den 26 begonnen hare vuren uit te dooven De mijnwerkers in den omtrek van Ruabon en Wrexham, in noordelijk Wales, zuilen over 14 dagen den arbeid staken, indien hun intusschen geene loons verhooging van 20 pc. zal zijn toegestaan. In het iersche district Wicklow is de conservatieve eandi- daat tot lid van het Lagerhuis verkozen. Den 22 hebben de voornaamste leden der parlementaire tegenpartij eene bijeenkomst gehoudenwaarin wel besloten is tot stellige bestrijding van het wetsontwerp tot hervorming van het hooger onderwijs in Ierlandmaar waarin voor het overige nog niet definitief besloten iswelke houding der partij ten dezen aannemen zal. Hoogerhuis. Lord Gtanville heeft den 17, antwoordende op eene interpellatie van lord Carnarvongezegd, dat hij wer kelijk een brief ontvangen had van den vicar van Napton, handelende over den treurigen toestand van eenige landver huizers te Cananea, in Brazilië. De minister had een afschrift van dien brief gezonden aan den vertegenwoordiger van En geland te Rio-Janeiro, opdat deze een onderzoek naar de zaak zou instellen, en indien de feiten zich bevestigden de bra- ziliaansche regeering zou aansporen om verbetering in de zaak te brengen. De minister voor Britsch-Indie verklaarde, in antwoord op eene interpellatie van den hertog v. Somerset, dat hij zich gelukkig rekende te kunnen constateerendat bij het vaststellen der grensscheiding van Badakshan geene enkele aardrijkskundige fout is begaan. De grenslijn volgt de Oxus tot aan het punt, waar deze zich in 2 rivieren ver deelt. Aanvankelijk had men den linker zijtak voor de juiste grenslijn gehouden, maar op raad van sir H. Rawlinson heelt men den rechter tak gekozen. Lagerhuis. Den 17 heeft lord Enfield, in antwoord op eene door den heer Akroyd tot hem gerichte vraag, gezegd, dat werkelijk in China, voornamelijk in het noorden des Rijks, uitgestrekte steenkool-beddingen bestaan, maar dat alle po gingen om de chineesche regeering tot het ontginnen dier beddingen over te halen vruchteloos zijn geweest. Voors hands kon men niets anders doen dan de hoop koesteren dat China eenmaal het voordeel zou inzien van de ontwikke ling van het spoorwegwezen in China met behulp van vreemd kapitaal. Den 20 heeft hij, in antwoord op eene interpellatie van den heer Baillie Cochrane, gezegd, dat de depeche van prins Gortschakoft van 31 Jan. met de depeche van lord Granville van 24 Jan. schijnt overeen tq stemmen. Lord Granville zeide daarin, dat Engeland niet zou nalaten om Sherc-Ali te over tuigen van het voordeel, verbonden aan de erkenning door Engeland en Rusland van de door hem verlangde grenslijn, en om hem te doen begrijpen, dat het zijn plicht is zich van alle agressie te onthoudenvoorts dat Engeland niet zou ophouden zijnen invloed op Shere-Ali te doen gelden. Prins Gortschakoff, aldus betoogde lord Enüeld verder, schijnt dus te begrijpen hetgeen Engeland verlangt dat begrepen worde, namelijk dat Engeland voort denkt te gaan dien in vloed uit te oefenen, en hij schijnt ook dit te begrijpen, dat die invloed voldoende is. Deze verklaring is luide toegejuicht. In antwoord op eene interpellatie van den heer Th. E. Smith heeft hij verklaard, dat de Murillo nog altijd te Cadix aan de ketting lag, en dat mededeeling der daarover gevoerde brief wisseling onvoegzaam zou zijn zoolang de zaak nog hangende is. Ter beantwoording eindelijk eener interpellatie van den heer Peel, heeft hij voorgelezen eene depeche van den minister van buitenl. zaken aan de admiraliteit, waarin gevraagd werd, dat een stoomschip naar Lissabon zou worden gezonden opdat Koning Amadeus en diens echtgenoote zich aan boord daarvan zouden kunnen inschepen, en er een voldoend aantal engelsche schepen te Lissabon zouden overblijven om de be langen der engelschen aldaar te beschermen. l)en 21 is aangenomen een door den heer Mundella voor gesteld en door de regeering ondersteund voorstel, om eene commissie van onderzoek te benoemen naar de schaarschte en duurte der steenkolen. De minister van justitie heeft aan de voorzitters der recht bank eene circulaire gezondenwaarin hij hunne aandacht vestigt op de noodzakelijkheid om de wetten gestreng toe te passen. Het regeeringsblad van den 20 en 21 berichtte het ver slaan van eenige carlistische benden in Catalonie. o.a. eene van 2000 man den 16 op de hoogten van Miravalles. De spoorwegdienst in het noorden voor reizigers is hervat. Troepen escorteeren de treinen in de bergpassen der Pyreneeën; de door de carlipten bedreigde punten zijn door de genie versterkt en door voldoende strijdkrachten tegen verrassing beveiligd. Uit Bilbao werd den 22 bericht, dat de carlisten de spoorweglijn naar Yittoria onbruikbaar gemaakt en de stationsgebouwen te Oviedo en Sladio verbrand hadden. Brieven met wissels, getrokken op verschillende plaatsen in Frankrijk, zijn gestolen. Den 21 heeft de minister Salmeron in de Nat. Vergadering voorlezing gedaan van een wetsontwerp, waarbij de doodstraf voor alle misdaden wordt afgeschaft. De minister Castelar zeide, dat in de geheele republiek volmaakte rust. heerschte. Den 22 herhaalde hij en Figueras zeide hetzelfdedat het laDd nooit zoo rustig was. Eene kleine beweging te Barce lona was ontstaan, doordien bij verandering van garnizoen het commando was opgedragen aan een generaal, die verdacht werd gehouden van sympathie voor de alphonsisten. De orde werd niet verstoord. De ministers verzekerden dat het be richt, volgens hetwelk er onderscheidene communards naar Spanje waren gekomen, onjuist was. Den 23 hebben de officieren der nat. garde te Madrid de Nat. Vergadering hare gelukwenschen aangeboden en haar de verzekering gegeven, dat zjj haar onder alle omstandigheden zouden ondersteunen. De heer Marios, president der Verga dering, heeft de deputatie dank gezegd. Hij zeide, dat de Vergadering, het eenige wettige gezag in Spanje besloten had de republiek, de vrijheid en de orde te handhaven. De volksvertegenwoordigers zouden geenerlei vreesaanjaging dul den, en hadden vast besloten om liever op hunnen post te sterven dan voor geweld te wijken. Zij zouden de republiek behoeden tegen de gevaren, waarmede reactie en demagogie haar bedreigden, en rekenden daarbij op de ondersteuning van het leger en van de vrijwilligers der republiek. Deze toespraak is algemeen toegejuicht. - Het carneval heeft zich dien dag rustig ingesteld. Den 22 heeft de radicale partij in de hoofdstad zich met de republikeinsche vereenigd. Waarschijnlijk in verband hier mede en ongetwijfeld met de omstandigheid, dat de minister van oorlog geen prestige bij het leger bezatontstond eene ministeriëele crisisten gevolge waarvan de 4 ministers die reeds zitting hadden in het radicale kabinet van Ko ning Amadeusdoor republikeinen zijn vervangen. Den 23 werden althans door de Afgevaardigden van beide richtingen bijeenkomsten gehouden en daarin commissiën van 20 leden benoemd om liet. over de keus der ministers eens te wor den. Den 24 heeft de Nat. Vergadering tot president-minister verkozen den heer Figueras (met 23van 245 uitgebrachte st..), en voorts tot ministers: van buitenl. zaken Castelar (234), justitie Salmeron (220), binnenl. zaken Pij i Margall ('226), oorlog Acosta (149), marine Oreiro (176), financiën Tutau (169), openbare werken Chao (172), koloniën Somi (173). De heer Figueras heeft gezegd, dat in het regeerings-pro- gramma geene verandering zou worden gebracht. Het door 32 kolonels en 40 luitenant-kolonels der artil lerie gevraagde ontslag is toegestaan. Den 24 hebben de soldaten van een bataljon infanterie te Barcelona eene manifestatie gedaan en hunne afdanking ge vraagd. In den avond van dien dag bestond le Madrid vrees voor wanordelijkheden, dewijl eenige opgewonden federalisten, van wapenen voorzien, verschillende punten bezet hielden. De regeering nam de noodige maatregelen en bezette van hare zijde de voornaamste openbare en particuliere gebouwen. Aan genl. Burgos werd hei bevel over de militie en de corpsen rustbewaarders opgedragen. De Congres-commissie, aan welke het onderzoek van het ontwerp der slavernij-wet is opgedragen, is met haar rapport gereed. Het ontwerp machtigt tot het besteden van 30 mil joen pesetas, ten einde de eigenaars van slaven schadeloos te stellen. Binnen vier maanden na de afkondiging der wet zal de slavernij op Porto-Rico zijn afgeschaft en zal de geheel vrije arbeid aldaar zijn ingevoerd. Kolonicn. Te Aceribo op Porto-Rico is een opstand uitgebrokenonder het aanheffen van de kreet„W eg met, SpanjeDe opstand is onderdrukt en daarbij zijn 3 opstan delingen om het leven gekomen. Het japansche gezantschap is den 24 te 's Gravenhage aangekomenwaar het zijnen intrek heeft genomen in het Hótel-Paulez. Den volgenden dag is het door onzen oud minister-resident bij het japansche Hof, den heer de Graeff v. Polsbroekaan den Koning voorgesteldwaartoe het in hofrijtuigen (o.a. een gala-koets met 6 paarden), geëscorteerd door huzaren, werd afgehaald terwjjl eene eerewacht, van het reg. grenadiers en jagers voor het paleis geplaatst was. 's Avonds hebben de gezanten de soiree bij den minister van buitenl. zaken bijgewoond. Een gedeelte van het gezantschap, bestaande uit 6 personen, heeft den 26 een bezoek gebracht aan het etablissement van de Ned. Stoomboot-maatschappij te Feijenoord. Den 27 heb ben de gezanten bezoeken bij de ministers en het corps di plomatique afgelegd en de modelkamer bij het departement van marine en het Huis in 't Bosch bezichtigd Verkiezingen. De heer A. Moens is te Sneek met 1450 van de 2278 uitgebrachte stemmen als lid der 2«. Kamer herkozen, tegen 796 stemmen op den heer Keuchenius. Eene tegen den 26 in het locaal Frascati te Amsterdam aangekondigde meeting, ten gunste van het regeeringsontwerp tot verlaging vau den census, is slechts door een lOOtal personen bijgewoond en als manifestatie op groote schaal totaal mislukt. Het debat werd ingeleid door mr. liHeineken. Staten-Generaal. Bij de 2C. Kamer is ingediend een wetsontwerp tot het bouwen van een gemetseld droogdok te Vlissingenwaarvan de kosten geraamd, zijn op f 1,400,000. Het ontwerp tot wijziging der kieswet heeft bij het onder zoek in de afdeelingen der 2». Kamer geen gunstig onthaal gevonden. De meerderheid achtte de verlaging van den census niet noodzakelijk althans niet door een voldoend onderzoek gemotiveerd. De raadpleging der commissie van rapporteurs met de regeering heeft tot geene overeenstemming geleid. De Kamer heeft" den 26 hare werkzaamheden hervat. Be halve de reeds vroeger genoemdezijn ook wetsontwerpen ingekomen tot wijziging van de bepalingen omtrent het pand recht en tot goedkeuring van sommige bepalingen der met Belgie gesloten tractaten. Door den heer Nierstrasz is een voorstel ingediend tot herziening der bepalingen omtrent de verhooging der militaire pensioenen bij de zeemacht, ter zake van verblijf tusschen de keerkringen door den heer n. Houten wetsvoorstellen tot regeling van den arbeid van kinderen in fabriekenen tot invoering der leerplichtigheiden door den heer de Roo een wetsvoorstel tot herziening der wet van 1851 op de bevorde ring, het ontslag en de pensioneering van militaire officieren der landmacht. Den 27 heeft de heer Blussé de regeering geïnterpelleerd naar aanleiding van tijdingen nopens het uitzenden van troe pen naar Sumatra. De minister van koloniën antwoordde dat aldaar geene uitbreiding van gezag beoogd werdt, maar dat de indische regeering door den Sultan van Atchin, waar van de bewoners zich dikwerf aan zeeroof, inenschenroof en strandroof schuldig maken, zoo grof misleid is, dat de zending van de vice-president van den Raad van Indie met de noo dige troepenmacht tot handhaving onzer rechten door de indische regeering noodig wordt geacht. De uitzending van het stoomschip Metalen Kruis, bestemd tot aflosssing van bo dems die in minder goeden staat verkeeren is daarom ver vroegd en te gelijkertijd zal het stoomfregat Zeeland over Suez naar Indie gezonden worden. Benoemingen. Bij kon. besluit van 23 Febr. is de heer J. Conijnseheepsreeder te Egmond aan Zeebenoemd tot lid van het Collegie voor de Zeevissckerijen. Spoorwegen. Den 22 is te Hoorn eene druk bezochte meeting gehouden tot bevordering van een algemeen petiti onnement aan den Koning in de gemeenten van het, aan 's Rijks geldmiddelen zooveel opbrengende maar van het groote ver keer door de afsluiting van het IJ nog te meer afgezonderd arrondissement Hoorn, ter verkrijging van staatswege van eene verbinding aan het bestaande spoorwegnet, aangezien eene vol doende ondersteuning van den aanleg door particuliere krachten de geldmiddelen van ele gemeenten bovenmatig drukken zou. De Ned. Rijn-spoorweg-maaTschappij heeft concessie ge vraagd voor eene voortzetting barer lijn over Deventer naar Lingen. Kerkelijke zaken. Den 20 is te Brielle een uit vrij willige bijdragen van verschillende chr. afgescheiden gemeenten gesticht kerkje ingewijddoor de gevers beschouwd als ge- denkteeken van 1 April 1572. De heer P. Hu'étpredikant te Dirkslandheeft voor het beroep naar Amsterdam bedankt. KuNST.jlt-0 Schilderijen van hedendaagsche meesters, voor een deel door de Koningin, openbare musea en particulieren tijdelijk afgestaan, zullen de nederlandsche kunst ter wereld tentoonstelling te Weenen vertegenwoordigen, en zijn eenige dagen in Arti et Amicitia te Amsterdam te bezichtigen ge weest. Het zijn meestal stukken van kapitale afmeting en bijna zonder uitzondering van buitengewone verdiensten. Aanbestedingen. Den 24te Amsterdam, door de IIoll. Spoorwegmaatschappij, het maken van de aardebaan en kunst werken van den Oosterspoorweg tusschen Baarn en Amersfoort, minste inschr. IPiegeringvoor 428,685. Thorbecke-Monument. De subcommissie te Groningen heeft een zuiver 1 edrag van 1428 aan de hoofdcommissie te 's Gravenhage overgemaakt. Landaanwinning. In eene den 21 te Amsterdam gehou den vergadering van aandeelhouders der Maatschappij tot Landaanwinning op de Friesche Wadden is met alg. st. be sloten de ondernemingwelke aanvankelijk goede resultaten heeft opgeleverdvoorttezettenen daaraan ook de tweede helft van het maatschappelijk kapitaal te wagen. Aan den heer J. R. M. Wiegel, civiel ingenieur, is con cessie verleend tot droogmaking van 1201) bunders der Leg- meerplassenonder Nieuweramstel. Te Zwolle is den 2t de Volksgaarkeuken geopend. Te Gorinchbm heeft de gemeenteraad met 10 tegen 2 st. beslotende bank van leening geleidelijk opteheffenzoodat zij met het einde van 1S75 gelikwideerd zal zijn. Te 's .Gravenhage heeft de gemeenteraad besloten de te maken duinwaterleiding in eigen beheer te exploiteeren. Te Leeuwarden zijn 7 perceelen bouwterrein naast de hoogerc burgerschool, samen groot.21.30, in openbare vei ling gekocht door voogden van het Old-Burgerweeshuis voor 33.498. Rechtszaken. Een te Schoonhoven ingesteld onderzoek heeft te 's Gravenhage aanleiding gegeven tot nieuwe huis zoekingen in de woning van de 3 verdachten aan den moord van mevr. v. d. Kouwen en in die van een vierden persoon. Overleden te Leiden, den 21, P. H. baron Taets v. Ame- rongen tot Natewisch, lid der 2'. Kamer voor het kiesdistrict Leiden, oud 69 jaren; den 24, dr. E. M. Beima, conserva tor bij 's Rijks Muzeiim van natuurlijke historie, oud 66 jaren. Koloniön. Den 26 is een schip met 380 volwassen emi granten van Calcutta onder zeil gegaan naar Suriname. Eene tweede zending zal spoedig per stoomboot volgen. Verbetering. De Prov. Dr. en Ass. Ct. spreekt het be richt tegen, dat de heer Gratama eene uitgestrektheid veen grond aan jezuieten zou verkocht hebben. De koopers waren 5 industriëelen en kooplieden uit Deventer, die dat land gaan ontginnen. A oordscharwoude 28 Februari. Gisteren avond werden alhier de volksvoorlezingenin dit winterseizoenbesloten met eene voordracht van den heer Grottendieck. Hij had daartoe gekozen een paar hoofdstukken uit den historischen roman van Trits Reuter, getiteld: DórchlauchlungDe vertaling, zoowel als de voordracht van den spreker, deed het onna volgbaar komische en humoristische van den vermaarden plat-duitschën schrijver schitterend aan het licht komen. Het talrijke publiek verkeerde den ganschen avond in de vrolijkste stemming en genoot ook de fijne en gevoelvolle trekken, waarmede Reuter zijne vermakelijke scènes zoo mees terlijk weet aftewisselen en die de heer Grottendieck zoo tref fend wist te doen uitkomen. De terugblik op het thans afgeloopen voordrachten-seizoen levert der vereeniging, tot het houden van volksvoordrachten op de Langedijkveel stof tot tevredenheid op. Behalve de heer Grottendieck hebben onderscheidene sprekers van de Langedijk hunne krachten ingespannen, om het publiek leer zame en genoeglijke avonden te schenken en zagen zij zich door een talrijk en belangstellend gehoor voor hunne moeite be loond. Ook met de samensprekingnaar aanleiding van de gehoorde voordrachtenwas het publiek gewoonlijk zeer ingenomen. De opgedane ervaring zal er ongetwijfeld weer toe bijdragen om de zaak der volksvoordrachten alhier in eere te doen blijven. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de voorstel ling der rederijkerskamer Bilderdijkwelke, blijkens achter staande advertentieeerstdaags zal gegeven worden ten voordeele der ziekenbus van de Werklieden-vereeniging, eene instelling welkeonder verstandig beheer, menig door ziekte getroffen arbeider voor verarming kan bewaren en derhalve ondersteuning verdient. De goede elementen, welke de rederijkerskamer bezitwaarborgen overigens het publiek een genoegelijken avond. Het teekengenootschap "Kunst zij ons doeln mocht Woensdag-avond zijne werkende en kunstlieveude leden en hunne damesvoor de derde maal in dezen winter, eene fraaie kunstbeschouwing aanbieden ditmaal door de vrijge vigheid van den heer Fettewinkel te Amsterdam. De opbrengst der tooneelvoorstelling, den 16 Febr. door eenige leden der Onzetvereenigingen de Frijheid en Floris van Teylingen ten behoeve van de wed. Schrijver gegeven heeft, na aftrek der noodzakelijke onkosten, ƒ68.36 bedragen. L.l. Maandag werden belangstellenden in de gelegenheid gesteld twee malen t.e profiteeren van het onderricht van den heer Eug. Feulemans, leeraar aan de tuinbouwschool Linnaeus, bij Amsterdam, 's middags, in den tuin van den heer v. d. Berg, in Middenhout's avonds in de zaal van den heer Fervloet. Was de opkomst 's miadags met het oog op het ongunstige weder, bevredigend te noemen, 's avonds was die gering veel geringer dan de bij uitstek practische voordracht van den heer F. over het snoeien en enten van vruchtboomen verdiende. Het concert van den heer Hess veroorzaakte zeker de afwezigheid van eenige liefhebbersde mannen van het vak behoorden meer belangstelling te doen blijken. Het Natuur- en Letterkundig Genootschap Solus Nemo Satis Sapit heeft dezer dagen eenige belangrijke voorwerpen erkentelijk aangenomen, door het honoraire lid, den heer C. P. Bruinvis der verzameling geschonken. Een paar dagen later ontving het van heeren directeuren van 't Hataafsch Genootschap voor proefondervindelijke wijsbegeerte te Rotterdam, door tusschenkomst van zijn bestuurslid, den heer A. J. P. Oort, de toezegging, dat de vroegere werken dezer instelling eerst daags en later die welke in vervolg van tijd verschijnen zullen, aan de nog te stichten bibliotheek van 't alkmaarsche genootschap zullen worden toegezonden. Wel moge het genoot schap zeggeneen onvermoeide arbeid komt alles te boven. ALGEMEENE BEWAARSCHOOL. Oudersdie hunne kinderen op bovengenoemde school wenschen geplaatst te zien, vervoegen zich, voorzien van de inënt.ings- en geboortebewijzenin 't lokaal aan de Doelen straat op Dinsdag4 Maart e.k., 's avonds ten 8 uren. J. van der KAAYSecretaris

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 2