No. 10. Vijfenzeventigste Jaargang. 1873. ZONDAG 9 MAART. &R i a X #ffictccl (Scbccltc - Spraakverwarring. £Ocfcclijfi0cltc fictricülctt. Ituitscliiaiid IKelgie. I'ra uk rijk. Cwi'oot Krittanjc en Ierland. A L k M A A COG COURANT. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prigs per kwartaal f O, C5. franco per post f O.SO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de Militieraad in dit district, zijne eerste zitting, bestemd tot het onderzoeken der redenen van vrijstelling van 1 o t e 1 i n g e n dezer gemeente zal houden ten raadhuize der gemeente Hoorn op Donderdag1 3 Maart e.k., des voormiddags ten 11 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 18 Feb. 1873. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BRANDWEER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de loting van de ingeschrevenen van dit jaar voor de brandweer in het openbaar door hen zal worden gehouden op Dingsdag 18 Maart e.k., 's namiddags ten een uur, ten adhuize der gemeente. Burgemeester en Ik ethouders voornoemd Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 7 Maart 1873. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, 12 Maart 1873, des middags ten 12 ure Namens den Voorzitter van den Raad, NUHOUT van der VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2«. helft der maand Januari 1873. M. KNIESSE, HULSZE. Amsterdam; Jb. VRE DENBU RG, Broek op Langedijk; D. KROM. Egmondermeer; Vrouw A N- SLIJN, Haarlem; G. TILLEMAN, Haarlemmermeer; Ds. BLAAUWBOER. St. Maartensbrug; ROZENDAAL, Niea- wediep; van der STOK, Nispe; T. SCHOEEEL, Noorddijk; B. REIN DERS, Oterleek, H. van der MEER (niet vermeld). Van het Hulpkantoor te Benningbroek: Jb. REDIKER, Ursem. Van het Hulpkantoor te Spanbroek: K. van der MEER, Warmenhuizen. De groote onheilensedert den tijd van den Babelschen torenbouw door spraakverwarring over het menschdom ge bracht leggen ongetwijfeld aan ieder, die van dat groote kwaad oolT maar een enkele kiem meent te bespeurende verplichting op om er tegen te waarschuwen. Het verslag der Commissie van Rapporteurs over het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet zal den aandachtigen lezer over tuigen dat er voor zulk een waarschuwing voldoende aan leiding bestaat. Ongetwijfeld hadden velen gehoopt in dat Verslag de brug te zullen vindenwaarover Regeering en Vertegenwoordiging tot elkander zouden kunnen komen, een maatstaf door de meerderheid voor het herzieningswerk van den census in overweging gegeven. Van het schriftelijk en mondeling nader overleg tusschen den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en de Commissie van Rapporteurs had men een ernstige poging mogen verwachten om voor Re geering en Vertegenwoordiging een gemeenschappelijk uit gangspunt te vindenéén punt althans waaromtrent een stemmigheid werd aangetroffen en waarvan verdere bespre king en nader onderzoek konden uitgaanéén punt voor 't minst waar men vasten grond onder de voeten zou ge voelen en dat tot basis zou kunnen dienen van verder on derling overleg. Die hoop wordt door het Verslag volko men teleurgesteld. Wat is het karakter der censusverlaging die de Regeering zich voorstelten wat stelt de Kamer, hare meerderheid althans daar tegenover Over deze vragen behoorde al thans het Verslag voldoend licht te verspreiden. Laat ons zien, wat er van is. Van de bedoelingen der Regeering sprekende, gewaagt het verslag van een „algemeene" censusverlagingeen her ziening die een „algemeen" karakter zou hebben. Waarom zulke onbepaalde uitdrukkingen? Zijn zij juist? Dit mag betwijfeld worden. Hoe kort en onvoldoende de Memorie van Toelichting ook moge zijn zij drukt het standpunt der Regeering duidelijk genoeg uit. „De Regeering" lezen wij daar „mag nooit uit het oog verliezendat zij het geheel overzien moet, en bevoegdheid tot aandeel in de publieke zaak zoo min mogelijk afhankelijk mag maken van de woonplaats, wier ligging, wat de plaatselijke gesteldheid betreft, toevallig min of meer scherp geteekend wordt tegen over andere gemeenten. Ook uit dien hoofde beveelt zich een normaal cijfer (ƒ20) aan, steeds behoudens de uitzonde ringen op den regel. Die uitzonderingenten bedrage van 21f 32 50 omvatten drie groepen van gemeenten waarop naar bet oordeel der Regeering de minimum-census niet kan worden toegepast. De maatstaf dezer groepeering meent zij gevonden te hebben in de plaatselijke gesteldheid dier gemeentenopgevat in den zin van de nog onlangs door bevoegde hand geschreven toelichtingdat de grond wetgever regeling van den census gebiedtin de gedachte dat zoo in eene plaats de betaling eener lage belastingsom reeds het vermoeden van geschiktheid wettigtdeze in andere plaatsen eerst bij een hoogeren aanslag mag onder steld worden. Moreele gelijkheid moet benaderd worden door ongelijkheid van den census, zonder dat deze laatste of al te minutieus verdeeldof geheel veronachtzaamd worde." Bij deze toelichting plaatst de Regeering zich alzoo op bet standpunt, reeds door Thorbecke aanbevolen in zijn „Opgaven omtrent den census" van 23 April 1872. De zoo even aan gehaalde woorden uit de Memorie van Toelichting zijn bijna geheel aan die „opgaven" ontleend. In zijn antwoord op de vragennaar aanleiding van het Yerslag door de Commissie van Rapporteurs gesteld, gedagteekend 13 Eebruari 1.1., ver wijst de tegenwoordige Minister op nieuw naar de bekende nola van zijn voorganger, en neem! er nog deze woorden uit over: „Waar dus de census zoo hoog is, dat hij eene laag of klasse der burgerijeven bekwaam als die elders f 2U betalen, van de kiesbevoegdheid uitsluit, daar moet hij dalen." Laat ons er nog het volgende uit overschrijven, en het standpunt waarop de Regeering zich plaatst (of zij, daar van uitgaande, tot haar tegenwoordig voorstel gerechtigd is, is een andere vraag) moet voor ieder duidelijk zijn„Het minimum waartoe men volgens de Grondwet afdalen kan is f 20; een minimum, dat de Kieswet van 1850 voor het grootste deel des lands vaststelt. De toestand dns van ben, die thansom kiezer voor de Tweede Kamer en de Pro vinciale Staten te zijnniet meer dan f 20 behoeven te betalenkan een maatstaf wezen voor hetgeen de gesteld heid in de overige plaatsen verdraagt. Hoe hoog zijn dan elders diegenen aangeslagen, die met de kiezers, f 20 beta lende op gelijken trap van maatschappelijkemateriëele en intellectueele zelfstandigheid geacht mogen worden te staan?" Het stelsel der Regeering is alzoo liet, moet zoo min mo gelijk van de woonplaats van den Nederlander afhangen, of hij als staatsburger bevoegd zat zijn deel te nemen aan de verkiezing van leden van de Tweede Kamer onzer Volksvertegen woordiging. Of dezelfde persoon woont te Amsterdam of te Boxmeer, het moet op zijn bevoegdheid, zoo mogelijk, geen invloed hebben. Dezelfde klasse van personen moet overal in ons land, zoowel in Noord-Holland als in Noord-Braband, kiezer zijn. In de eene plaats betaalt echter dezelfde klasse van personen een hooger bedrag in de directe belastingen dan in de andere plaats. Om bij deze ongelijkheid gelijkheid te verkrijgen voor de kiesbevoegdheid, heeft onze Grondwet voorgeschreven dat bij de bepaling van het bedrag in de directe belasting, dat voor het toekennen dier bevoegdheid gevorderd wordt, op de plaatselijke gesteldheid zou worden gelet. Voorts wijst, de Regeering er, op ofschoon zeer in 't voor- Dijgaan en zonder hare meenin£ duidelijk uit te drukken, dat evenzeer bij de bepaling van de jaarlijksche onzuivere huur waarde in de verschillende gemeenten, volgens art. 3 der wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad n°. 4). op de plaatselijke om standigheden moet gelet worden. Die huurwaarde, de eerste grondslag van de belasting op het personeel, zou dus ook hier kunnen dienen tot, maatstaf van de plaatselijke gesteldheid. Gelijkmakingder bestaande onevenredigheid verklaart de Regeering te beoogen, en daarbij meent zij zich dan ook niet tot een vijftigtal steden te moeten bepalen, maar overal, waar die onevenredigheid nog bestaat, haar te moeten wegnemen. Dit stelsel is duidelijken levert een geschikt voorwerp voor debat, voor bestrijding en verdediging. Men had mogen verwachtendat, liet onderzoek in de afdeelingen vooral dit stelsel en de onderscheidene vragen waartoe het aanleiding geeft, zou gegolden hebbenom te eindigen met de groote vraagwat heeft het ingestelde onderzoek nu omtrent de plaatselijke gesteldheid der 600 gemeenten waar meer dan het minimum van den census voor de kiesbevoegdheid ge vorderd wordtgeleerd, en is dat onderzoek voldoende Wat is echter geschied? Omtrent de strekking van het ont werp der Regeering wordt in het Verslag gezegd: "Bij het voorgedragen wetsontwerp wordt een geheel nieuw beginsel gevestigd. De tabel van 1850 bepaalt den censusin over eenstemming met de Grondwetnaar mate der plaatselijke gesteldheidop verschillende cijfers voor de onderscheidene gemeenten of districtencijfers, die zich tusschen het grond wettig minimum en maximum van f 20 en 160 bewegen. Hier wordt in de 4dt alinea van art. 2 vooropgesteld, dat de census in bet, gansche land 20 is, en daarop volgen dan de uitzonderingende namen van 43 gemeentenwaar de cen sus hooger stijgt. Wanneer de laatste alinea van art. 2 weg vieldan bleef slechts eene bepaling over die ,naar het ge voelen der overgroote meerderheid strijdig is met de Grond wet, en die tevens indruischt tegen geest en letter der tegen woordige kieswet, welker grondslagen men bij hare herziening toch moest wenschen te behouden." Wanneer de laatste alinea van art. 2 wegviel Maar die valt niet weg. Waartoe dient dan de opmerking, dat men in dat gevalin een geval dat zich niet voordoetin strijd zou geraken met de Grondwet? Doch waarop steunt de beweringdat bij dit ontwerp een geheel nieuw begin sel wordt gevestigd Die bewering is zeer bepaaldelijk ongegrond. Immers de Regeering verklaart uitdrukkelijk wij blijven op de plaatselijke gesteldheid lettenmaar ver langen alleen de thans bestaande onbillijkheden weg te nemen en de onevenredigheid gelijk te maken. Wij beweren, dat in bijna alle gemeenten de plaatselijke gesteldheid niet vor dert een hoogeren census aan te nemen dan van f 29 die thans reeds in 512 gemeenten bestaat, en dat in de overige 43 gemeenten de census aanmerkelijk verminderd moet wordenomdat daar thans een klasse der burgerij van de kiesbevoegdheid is uitgesloten die even bekwaam is als zij die elders 20 betalen. Of die bewering omtrent de plaatselijke gesteldheid juist is, is zeker zeer betwistbaar, en de Kamer is ongetwijfeld in haar rechtals zij een on derzoek eischtwaaruit de gegrondheid of ongegrondheid dier bewering zou kunnen blijkenmaar er kan toch niet gezegd wordendat de Regeering een „geheel nieuw beginsel" vestigt. Ziedaar een spraakverwarringeen onbegrijpelijkheid van de ergste soortdie het onderling overleg op jammer lijke wijze belemmert, zoo niet geheel onmogelijk maakt. Maar zij komt op een andere plaats in liet verslag nog ster ker aan den dag. Nadat is opgemerkt wat //zeer enkele leden" zouden wil len en welke denkbeelden waren ontwikkeld »door hen die in mindere of meerdere mate voor algemeene censusverlaging gestemd zijn," wordt als het gevoelen van sommigen dezer jaatsten ook het volgende vermeld: /Eindelijk waren er leden, volgens wie men uitgaande van het feit. dat de census thans in 512 gemeenten 20 is, zich eenvoudig de vraag moest stellen, hoeveel in de 600 overige gemeenten de census moet dalen'om gelijksoortige kiezers te verkrijgen. Hierbij wordt dus van het denkbeeld uitgegaandat het kiezersper soneel in de 512 gemeenten van de provincie Limburg Noord-Brabant, GelderlandOverijssel en Drenthe zoo goed is samengestelddat het als eene norma kan worden aange nomen waarnaar men het, overige personeel moet afmeten." En daarmee is dit punt afgehandeld! Men schijnt zelfs niet te vermoeden, dat deze leden het stelsel van den Minister verkondigden. Er wordt geen woord over gezegdgeen woord aangevoerd om het te bestrijden, om te betoogen dat het niet aangaat, het gehalte der minimum-kiezers tot maat staf te nemen. Waar aldus het stelsel van eene der partijen wordt mis kend bestaat zeker niet veel kans op een vruchtbaar on derling overleg. Die onvruchtbaarheid der gedaehtenwisseling heeft zich dan ook tot het einde toe geopenbaard. W. v. d. K. De verliezen van het duitsche leger in den oorlog tegen Frankrijk hebben aan dooden, gekwetsten en vermisten be dragen 127,897 man. Vermist zijn er 4009, op het slagveld gebleven 17,527, aan hunne wonden bezweken 10,710, aan ziekten 12253, verongelukt 316 en door zelfmoord omgekomen 30 manterwijl 83,007 van hunne wonden of ziekten her steld zijn. De Reichs-Anzeiger behelst een keizerlijk besluit van 24 Febr., waarbij al. 2 van art. 28 der Rijks-constitutie wordt opgeheveninhoudendedat bij beraadslaging over aange legenheden die niet liet geheele Rijk betreffenalleen die leden medestemmendie in die Staten gekozen zijnwelke bij de aangelegenheid belang hebben. In de op 2 Maart te Keulen gehouden vergadering van het centrale comité der oud-catholieken voor Noord-Duitsch- land't welk reeds ongeveer 100 gemeenten en vereenigingen teltis gehandeld over de aanstelling van 2 bisschoppen een voor Noord- en een voor Zuid-Duitschland. Voor de bezoldiging van eerstgenoemde werd een voldoend bedrag ingeschreven. Te Boppard zal met Paschen de eerste gods dienstoefening gehouden wordende westfaalsche adel begint thans de oud-catholieke beweging te ondersteunen. Pruisen. Prins Friedrich Carl heeft het grootste gedeelte der hem na den jongsten oorlog verleende dotatie besteed tot het instellen van fondsen ten behoeve van de regimenten, welke in 1864, 66, 70 en 71 onder zijn opperbevel gestreden hebben. De kamerheer graaf Schajfgotsch mag niet meer ten Hove verschijnen, dewijl uit een op 's Keizers last door den opper kamerheer gedaan onderzoek is gebleken, dat hij, door geld zendingen aan hoofden der ultramontaansche partij in Posen, aan de beweging in die provincie voedsel gaf. Het, Huis der Afgevaardigden heeft den 24, bij de beraad slaging over het budjet van onderwijs en eeredienst, een van de linkerzijde uitgegaan voorstel om den voor den opperker- keraad uitgetrokken post te schrappenmet eene overgroote meerderheid verworpenop het verlangen van den minister, om die vergadering den tijd te laten voor eene organisatie der-Evangelische Kerk, noodig tot het erlangen der zelfstan digheid welke de constitutie haar waarborgt. Het ontwerp tot wijziging van art. 15 en 18 der constitutie is den 27 voor de tweede maal gelezen en den 1 Maart bij eindstemming met 228 tegen 108 st. aangenomen. De Koning heeft weder van kracht verklaard het voor schrift van 1S38, volgens hetwelk voor het verleenen of weigeren eener spoorweg-concessie een besluit van het geheele ministerie noodig is; sedert 1850 was dat in onbruik geraakt. Saksen. Het bestuur der duitsche boekdrukkers-vereeni- ging heeft het door de patroons te Leipzig aangenomen standpunt in de zaak der strike voor billijk verklaard, en in eene den 26 gehouden bijeenkomst der Leipziger plaatselijke vereeniging is met algemeene stemmen besloten, de patroons te ondersteunen, en is bepaald, dat alle tot het zoogenaamde verbond behoorende werklieden den 8 Maart zullen worden ontslagen, indien de werkstaking, in weerwil der uitspraak van het genoemde bestuur, voortduurt. Het bovengenoemde bestuur heeft uit alle deelen van Duitschland verklaringen van instemming met zijn genomen besluit ontvangen en tevens de toezegging, dat de knechts, die leden van het S?rife-ver- bond zijn, den 8 Maart uit de dienst ontslagen zullen worden. De keulsche firma's hebben geheel Rijnland uitgenoodigd, zich bij dezen maatregel aan te sluiten. Baden. Den 28 is de eerste oud-catholieke godsdienst oefening te Constanz in de aan den Staat behoorende hos pitaal-kerk gehouden. De pastoor had geweigerd om met de oud-catholieken in overleg te treden omtrent de regeling der godsdienstoefeningen, alsmede, toen de regeering bepaald had, dat de oud-catholieken op zon- en feestdagen des voor- en des namiddags gebruik van de kerk zouden mogen maken, om schriftelijk te verklaren, dat hij zich daaraan zou houden; de regeering heeft daarop de kerk in bezit genomen, om haar, totdat de pastoor zich onderwerpt, alleen door de oud-catho lieken te doen gebruiken. Hanse-steden. Den 15 is te Hamburg de sedert 1619 in gebruik zijnde rekening naar marc-banco opgehouden en ingevoerd die naar de Rijks-markgelijk thaler, verdeeld in 100 penningen. Te Bremenwaar een en ander reeds sedert geruimen tijd geschied is heeft deze verandering aan verlies en vermunt iug gekost 283,406 Rijksmark of 94,469 th. Het gemeentebestuur van Antwerpen heeft, tegen de aan staan ie opening van den nieuwgebouwden nederlandschcn schouwburg, een drievoudigen wedstrijd uitgeschreven voor vlaamsche dramatische letterkunde. Voor drama en comedie zijn prijzen van 1000, 300 en 200, voor het blijspel van 400, 300, 200 en 100 fr. uitgeloofd. Inzending vóór 1°. Juli. De gewezen beambte bij de succursale der Nat, Bank te Bergen Léandre Dehautwegens verduistering van 475.000 fr. ten laste van den agent dier Bank, in Juli veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf en tot teruggaaf der ontvreemde som heeftin hooger beroep gekomen tha is van het brus- selsehe hof van appèl eene vermeerdering van 3 jaren gevan genisstraf, en bij de oplegging van genoemde terugbetaling ook die eener boete van 300 fr. en van der gerechtskosten verkregen. De rechten op de belgische goederen in Frankrijk zijn bij het nieuwe handelsverdrag deels gebleven zooals zij waren deels met een compenseerend recht bezwaard, deels verhoogd. rEspérance du Peuple van Nantes maakt eene correspon dentie openbaar tusschen den bisschop van Orleans en den graaf v. Chamoord. Eerstgenoemde had hem den 25 Januari aan gespoord om in het belang des lands het tot stand komen eener fusie door inschikkelijkheid in de hand te werken waarop laatstgenoemde den 8 Febr. geantwoord heeft, dat zijn plicht medebrengt, het hem toevertrouwde erfelijk beginsel in zijne volle integriteit te handhaven, zonder welk beginsel hij tot niets en waarmede hij tot alles in staat is. Frankrijk zou het Hoofd van het Huis van Bourbon zonder de vlag van Algiers evenmin herkennenals het den bisschop van Orle ans zou herkend hebbenindien deze in de Academie tus schen twijfelaars en godloochenaars had plaats genomen. De graaf wil noch opofferingen doennoch voorschriften ont vangen. Hij verwacht weinig van de bekwaamheid der men- schen en veel van de rechtvaardigheid Gods. Wordt de be proeving hem te bitter, dan blikt hij naar het Vaticaan, welks bewoner zijn geweten tot gids en voorbeeld is. Op voordracht van den minister van marine en koloniën heeft de heer Thiers eene nieuwe organisatie van het bin- nenlandsch beheer m Cochin-Ckina goedgekeurd, op het be ginsel rustende dat da. inspecteursdie tot nog toe "bijna uitsluitend officieren der fransche station waren, voortaan burgerlijke personen moeten zijn. Blijkens het voorloopig reglement voor de zoogenaamde eenjarige vrijwilligers, zullen deze in de kazernen moeten gehuisvest zijn, in de menage moeten deelen en geene buiten model-kleeding mogen dragen. De veiligheidspolicie te Parijs heeft zich van eene bende van 14, meerendeels jonge dieven en boosdoeners, waaronder 3 jonge vrouwen van 16 18 jaren, meester gemaakt, die ongeveer 80 diefstallen en rooverijen en verscheidene moorden of manslagen gepleegd hebben. De aanvoerder was een 14jarige knaapBaston Gelignier, die op al de leden der bendewaarvan sommige den ouderdom van 27 jaren bereikt hadden, een onbegrensd overwicht uitoefende. Bij zijne arrestatie was het hem bijna gelukt, een policie- agent met een onder zijne kleederen verborgen dolk te ver moorden. De bekende Erin Lucas, die, 3 jaren geleden, wegens verkoop nan nagebootste brieven van beroemde personen aan den heer Chaslestot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld werd, heeft na zijn ontslag den Sljarigen abt en kanunnik Tochon voor 2500 fr. afgezetals leening op eene beweerde pretentie van 10000 fr., hem voor 200 fr. boeken ontstolen en zijn horologie ontroggeld om het te beleenen. De gees telijke meendedat zijn oude vriend tot inkeer gekomen was en trachtte hem uit meewarigheid van dienst te zijn maar ten laatste bracht hij den bedrieger voor den rechter, die aan Erin Lucas eene nieuwe gevangenisstraf van 3 jaren oplegde. Te Parijs is een aanvang gemaakt met de herziening der groote kaart van Frankrijk van den generalen staf. Den 25 is te Parijs in zijn 93'. levensjaar overleden de genl. graaf P. Ph. de Ségur, lid der Fansche Academie, schrij ver van de „Geschiedenis van Napoleon en het groote leger gedurende 1812" en andere historische werken. Het hof van assises te Melun heeft een 20jarigen boeren zoon, Sevin geheeten, ter dood veroordeeld, wegens het ple gen van een aanslag tegen het leven van zijnen vader, met het doel om, als eenige zoon eener weduwe, vrijstelling van de conscriptie te verwerven. Terwijl zijn vader op het veld arbeidde, loste hij op hem een geweerschot en maakte hem, naar hij meendemet kolfslagen verder af. De vader j echter in onmacht en is van zijne wonden hersteld; hij wilde de zaak geheim houden, maar de moordenaar heeft, door wroegi ig gedreven en in de veronderstelling dat zijn vader dood was, zijne wandaad dadelijk aangegeven. Er zijn korvetten naar de kusten van Spanje gezonden om eventuëel tot wijkplaats te dienen voor in dat Rijk vertoe vende of gevestigde franschen. Het parijsche hof van cassatie heelt in een geschil tusschen 2 burgers van Rijssel, over de, vóór de wet van 12 Aug. 70, waarbij de banknoten der Fransche Bank een gedwongen koers is gegevenin goud of in zilver bedongen betaling der huur van een huisbeslist, dat de huurder met de vol doening in genoemd bankpapier kan volstaan. In den nacht van 2728 is de groote suikerraffinaderij in de parijsche voorstad la Villette, waaraan 850 werklieden en 40 geëmployeerden verbonden waren, en welke, ondanks het destijds bestaande bezwaar* om zich grondstof aan te schaffen, gedurende het geheele beleg der stad door de duit- schers heeft doorgewerkt, eene prooi der vlammen geworden. De schade wordt op 5 miljoen begroot. De scheidsrechterlijke uitspraak van den President der fransche republiek is ingeroepen in liet met Portugal be staande geschil, over het in 1816 door dat Rijk afgestane zuidelijk gedeelte der Delagoabaai, alwaar Engeland in het belang der uitroeiing van den slavenhandel vasten voet wil houden. Het te Londen gevestigde carlistische comité heeft eene inschrijving voor de zaak van don Carlos geopend. De houders van turksche obligation van 1858 hebben de door de turksche regeering op 14 Febr. gedane voorstellen aangenomen,

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 1