Bijblad van de Alkmaarscke Courant. >Ni ;rien. hilder, Helgle ivrage 'hben. agS' ers, •laatst eerste gende leel- ilAN. orden 'zelve :t den zn. nede- IPS, ïsdag Frankrijk. Orool llriltanje en Ierland. f V en 10 is in het Heerenhuis de beraadslaging aangevan- I |j Ver het ontwerp tot wijziging van art. 15 en 13 der jdwet. In antwoord op den heer v. Zedlitzdie in de dracht niets anders zag dan eene bezegeling van den uitgang van het liberalisme, heeft prins Bismarck doen mendat de vooruitgang van het liberalisme ontwijfel- en het gevolg was van de desorganisatie der conserva- I partij. De overtuiging dat eene conservatieve partij ijden iets beteekende, niet meer bestond, had er niets toe bij-, lagen om hem {Bismarck) als president-minister te doen iden. De aanhangige kwestie was niet van confessioneelen, r van staatkundigen aardzij betrof een strijd tusschen wo' i koningschap en het priesterdom. Het Pausdom was altijd dito i politieke macht geweest, maar in de Staten dezer wereld isie enm !ian den Staat de voorrang toe. De art. 15 en 18 grondwet vormden, toen zij ontworpen werden, een inJzen'promis tusschen de voorstanders eener goede staatsrege- Slemen, en de Kerk, welker bijstand de eerstgenoemden niet aan,[èn ontberen. Deze modus vivendi kon echter niet van ren duur zyn. Bij het einde van den franschen oorlog de regeering zeer geneigd, zich met den Paus te ver ft terra; al wat in strijd hiermede in het Huis der Afgevaar- nar den was gezegd was onwaar. De omstandigheid in aan- ®\king genomen, dat, de verstandhouding met Italië gedu- II eende den franschen oorlog eenigermate te wenschen overliet, ulden.est de catholieke beweging na het eindigen van den oorlog hoogste kwetsend zijn. De strenge organisatie der {jat holieke partij had op de grootte van het van die zijde Kende gevaar opmerkzaam gemaakt, regeering, den Staat te beschermen. De regeermg moest ,ill£- in de art. 15 en 18 der grondwet besloten compromis eggen daarmede kon en wilde het ministerie niet langer «eren en een nieuwen modus vivendi trachten te vinden tot de ns Bismarck verzocht den bijstand van het Heerenhuis «n het ondermijnen van het gezag der regeeringen hij d zich overtuigd zeide hijdat de meerderheid jé dien bijstand niet zou weigeren, len luitenant vaneen oost-pruisisch regiment infanterie is jehoe- langdurige vestingstraf' veroordeeld wegens het mishan- ïschil- !u van recruten, door hun de punt van den neus met zijne *r te branden. Let japar.sche gezantschap is den 11, in tegenwoordigheid kwerk prins Bismarck en andere hooggeplaatste personen, door bronst i Keizer ten gehoore ontvangen. id ko- Vuktemberg. De Koningin-moeder Pauline Therese Louise, ipren prinses van Nassau-Weilburg, is den 10 overleden, den ouderdom van 72 jaren. De Senaat heeft den 3, met, 39 tegen 7 st., het wetsontwerp het verleenen van schadeloosstelling wegens militaire vituten aangenomen, waarvan de afdoening was uitgesteld afwachting van reclames van de zijde der antwerpsclie be- .chadevergoedingdie IIIO5ürd'6ers iment et ge- igkebbenden tegen den vorm dier j, iter ten eenenmale zijn uitgebleven. Te Gent worden druk bezochte meetingen gehouden, naar regen- aleiding der 2 miljoenbij de leeningswet van ^40 miljoen or de regeering bestemd tot verbetering van liet Kanaal n Terneuzen. Men acht dit, bedrag geheel onvoldoende 11 de stad en hare omtreken tegen overstroomingen te he llingen en tevens den eisclien van handel en scheepvaart te ldoen. De derde meetingop den 9 werd door zoo vele rsonenook uit andere aan de Schelde gelegen plaatsen, jgewoond dat het bureau moest aankondigen, dat de vol- inde vergaderingen op een der marktpleinen zullen plaats Een heftig protest aan de Kamer van Vertegen- gericht, waarin de handelwijze van het gouver- nucut jegens de bewoners van bet Schelde-dal als eene tor ot ehtsweigering aangemerkt werd is bij acclamatie goedge- K. iurd en zal in de beide talen gedrukt en aangeplakt worden, narkt. Het departement, van justitie heeft 2000 en de gemeente i asel 500 fr. uitgeloofd voor het aanbrengen der stichters in de menigvuldige branden, welke in dat en naburige ant- »S blJ erpsche dorpen gedurig voorkomen. rende, pet brusselsche hof van appèl heelt den 7 het door de ,&nk der lieeren Jacobs Frères {Banque de 1'Union) gevraagde 5(»|" ltstel van betaling verleend. Het wetsontwerp tot aanhechting van den luxemburgschen Hns-Hendrik-spoorweg aan het belgische spoorwegnet en >t naasting der lijnen van den Grand-Luxembourg tegen 00000 fr. per mijl en uitkeering van 22 fr. rente per aan- eel heeft in de Kamer heftigen tegenstand ontmoet, voora. ■at genoemde cijfers betreft, die door sommige Afgevaar- igden als te hoog beschouwd werden. De heer I'hihppart, ie iu naam van de mijndistricten en van de luxemburgsche lij de overeenkomst met de regeering tot en luxemburgschen spoorweg gesloten had, pcorwegmaatsd verneming van - - II rot «eft thans, met het oog op deze oppositie, den minister ge {hreven. dat hij hem van de aangegane verplichting ontslaat. ten heeft van u - zegt, hij geëischt, dat gij het ont- 'einge rerp zoudt splitsen, alleen den luxemburg-spoorweg over- 1*418, fcmen en mij voor mijne risico het net van Tamme en de 1(10- wrige laten tot stand brengen. Ik stem daarin toe. Den 11 heeft de minister Malou in de Kamer dezen bnet Wei- staat; ïedegedeeld, en gezegd, dat de regeering de daarin gedane oorstellen niet aanneemt, maar de overeenkomst van 31 Jan. and haaft. De optocht der Paasch-ossen te Parijs zal dit jaaruit- oofde der tijdsomstandighedenweder achterwege blijven. Msgr. Chalandonaartsbisschop van Aixis in /"jarigen fuderdom overleden. Het. orgaan van den hertog de Brogliele ourner de franceheeft zich vereenigd met la Pressedie sedert een laar onder de leiding van den imperialist burggraaf de La- lueronmere staat De rechtbank te Parijs heeft den 4, ter zake van deelneming tan de Internationale, veroordeeld v. Beddighem tot 2 jaren revangenisstraf en 100 fr. boete, en Bernardon, Bubian en baroque ieder tot 1 jaar gevangenisstraf; aan alle 4 is gedu- •ende 5 jaren de uitoefening hunner staatkundige rechten mtnomen. Eerstgenoemde beweerde na het haagsche congres ot inkeer te zijn gekomen en de Internationale bestreden te hebben, maar werd door het openbaar ministerie, op grond der bij hem in beslag genomen papieren, als een gevaarlijk lanvoerder der parijsche afdeeling voorgesteld. Ook Louis Blanc heeft een brief aan Garibaldi geschreven, naar aanleiding der aanrandingen van het Vogeesen-leger door len Afgevaardigde Perrot, waarop door Garibaldi den 18 lebr. „aan de burgers Louis Blanc Ed. Quinet en aan alle edele partendie Frankrijk tot eere strekken" een antwoord ge richt is, waarin hy zijne vrienden aanspoort, zich over las terlijke aanrandingen te laten troosten door het opgaan een nieuw republikeiusch gesternte in Spanje. De 3'. krijgsraad te Versailles heeft uitspraak gedaan in de zaak der 5 beschuldigden wegens het in brand steken van let Palais-Royalin den nacht van 23—24 Mei 1871. De 3 voortvluchtige hoofdschuldigen, de kolonels der gefedereer- den Boursier, Hinard en Bernard, zijn ter dood veroordeeld, aan Pierre Reg zijn 5 jaren dwangarbeid opgelegd en Bama- rey is vrijgesproken. De Afgevaardigde Laboulaye is, in plaats van wijlen den heer Stanislas Julien, tot administrateur van het College de France benoemd. Den 7 heeft in eene werkplaats der citadel op den Mont,- Valérien eene geduchte uitbarsting plaats gehadwaar door 30 militairen gekwetst zijn. liet onheil werd veroor zaakt door de onvoorzichtigheid van een soldaat, die zich bij het losmaken van onbruikbaar geworden patronen van zijn mes bediende, waardoor het slagpoeder ontvlamde. De minister van oorlog heeft gelast, de oude ammunitie voortaan door onder-water-zet,t.ing onbruikbaar te maken. Het parijsche hof van appèl heeft uitspraak gedaan in de zaak omtrent de Suez-Maatschap; ij, en haar recht erkend om het bij haar tarief vastgesteld tonnegeld van den werkelijken inhoud der scnepen te heffen. Derhalve het vonnis der parijsche rechtbank van koophandel vernietigende, heeft het hof de Messageries Maritimes in de kosten van het proces veroordeeld. Nationale Vergadering. De bn. Chaurandvan de rechterzijde, heeft een voorstel ingediend om de verschillende ministenëele aanschrijvingen betreffende het in acht nemen der zondagsrust, voor zooveel noodig gewijzigd en aangevuld, in eene wet, te vereenigen. Aan alle werken, geheel of gedeel telijk op kosten van Staat, gewest of gemeente verricht ot door eeuige openbare of liefdadige instelling geconcessioneerd wenscht hij den arbeid op zon- en feestdagen te verbieden en de openstelling van post- en telegraafkantoren, het sctut,' ten door sluizenen het goederenvervoer per spoortrein te beperken. Den 27 is het ontwerp der Commissie van Dertig met eene groote meerderheid urgent verklaard. De minister Bufaure gaf te kennendat de regeering zonder voorbehoud de be sluiten der Commissie aannam. De heer de Marcere zich geheel op het terrein der presidiale boodschap stellende, be toogde met nadruk de noodzakelijkheid der definitieve v'est'- ging van den republikeinschen regeeringsvorm; hij had eerbied voor den laatsten afstammeling der oude Koningen, maar men mocht Frankrijk niet opofferen aan een verleden, dat, nimmer terugkeeren kou. De markies de Castellane verweet, de Com missiedat, zij van hare const it uëerende macht niet genoeg gebruik gemai.kt, had. Hij betoogde, dat,, wanneer grondgebied ontruimd zal zijnde Nat. Vergadering de noodzakelijkheid zal gevoelen van zich te ontbinden. Alsdan, over eenige maandenzullen de gebeurtenissen dringenen de Vergadering zal niet meer, hetgeen zij op dit oogenblik nog kangebruik kunnen maken van hare constituëerende macht. De Vergadering moest daarom, meer dan de Com missie liet gedaan heeft, die macht gebruiken. Op dit. oogen blik betoogde de heer Castellane verder, is voor 1 rankrijk elk bondgenootschap onmogelijk; de 3 groote natii n van vasteland verbinden zich in de personen harer Vorsten, wel niet tegen Frankrijkmaar tegen den geest der revolutie waarvan Frankrijk de kern is. Met het oog op Frankrijks isolement is het eene dwaasheid den voorloopigen toestand te rekken. De meerderheid der Vergadering nu stelt, meende de heer Castellane, geen vertrouwen in de republiek, en kon hare stem niet aan de republiek schenkenaan de constitu- tioneele monarchie kon zij die schenken- Slechts zoolang de heer Thiers het gezag uitoefende kon men de republiek hand haven. De verdeeldheden der meerderheid bestaan niet in de Vergadering maar in hoogere kringen. Daarom moest de Vergadering den moed hebben te verklaren hoedanig zy de monarchie opvat, en zich tot alle prinsen zonder onderscheid wenden. Deze zullen niet kunnen vergeten, dat zij,^ behalve rechten, ook verplichtingen hebben tegenover bet 1 rankrijk hunner voorvaderen. De heer astellane meende, dat dc con- stitutioneele monarchie gevestigd worden moesten wees op Spanje als voorbeeld. Zijne redevoering werd door de rech terzijde zeer toegejuicht. De heer Boyer heeft vervolgens, uit naam der uiterste rechterzijde, het rapport der commissie bestreden in eene rede, welke wegens het gedruisch niet ge hoord werd. Daarna heeft de heer Haentjens uit naam zijner partijgenooten aangeraden een rechtstreeks beroep op de natie te doen. Alleen door het algemeen stemrecht kon een sterk gezag gevestigd worden. Het algemeen stemrecht moest tus schen de republiekhet koningschap en het keizerrijk be slissen. De heer Haentjens besloot met te zeggen: „Wij hebben onze leer thans willen uitsprekenals de tijd gekomen zal zijn zullen wij haar ondersteunen." Den 28 heeft de minister Goulard een voorstel ingediend betreffende liet gemeentebestuur vanLyon. De centrale maine wordt niet opgeheven; 36 districten kiezen elk een lid van den gemeenteraad; onafhankelijk van den maire en diens adjuncten zijn inelk der 10 stadswijken 2door het uitvoe rend bewind te benoemen, ambtenaren belast met de registers van den burgerlijken stand. De commissie voor het voor stel-rote'* om 100000 fr. aantewijzen voor het bezoeken der tentoonstelling te Weenen door fransche werklieden, ad viseerde tot verwerping, vooral uit vreesdat het strekken zou om te Weenen een soortgelijk congres der Internationale te doen houden als vroeger te Londen. Bij de voortzetting der discussie van den 27. heeft de heer Gambetta gezegd, dat hij de republiek door liet algemeen stemrecht wenscht gevestigd te zien. Het werk der Commissie van Dertig noemde hij een middel om van den eenen dag op den anderen te blijven voortleven, maar tegen deze kunst grepen verlangt de natie ontbinding der Nat. Vergadering. De redenaar zeide, dat hij van het onderscheid tusschen con servatieve en radicale republikeinen niet weten wilde. Na gewezen te hebben op het waarschijnlijke antagonisme tus schen de 2 Kamers der Vertegenwoordiging, heeft hij de rech ter- en de linkerzijde aangespoord om het bastaardwerk der Commissie te verwerpen. „Wanneer men ons komt voorstellen, zoo eindigde hij, oligarchische wapenen tegen de democratie te smeden, dan zeggen wij, „neen". Zijn beroep op de rech terzijde vond bij de legitimisten levendigeu weerklank De hertog de Broglie heeft verklaard, dat tusschen de re dering en de Commissie nimmer eene botsing heeft plaats gehad. De Commissie had zich noch op het republikemsche noch op het monarchische terrein geplaatst, maar zich met gehouden. Als het oogen de Vergadering, naar de de eisclien van het oogenblik bezig blik daartoe gekomen zal zijn, zal redenaar zeide, zich de natie herinneren en haar met over leveren aan de hachelijke kansen van het algemeen stemrecht. „Alsdan (zeide hij) zullen wij ons niet aansluiten aan de re publiek in den engen zin des woords, maar aan de zaak der republiek". De genl. Butemple heeft tot den heer Thiers ernstige verwijten gericht en is deswege door den heer de Grévg tot^de orde geroepen. De lieer Laboulaye heeft de overeenstemming tusschen de Commissie en de regeering aangemerkt als eene bevestiging der republiek. De leerstellingen van den heer Gambetta moesten tot den ondergang der republiek en des lands leidden. Hij betoogde de noodzakelijkheid eener tweede Kamer, en verklaarde, dat hy er voor was, de hoogere Kamer door het algemeen stemrecht te doen verkiezen. De heer Bris- son heeft den wensch te kennen gegeven om van de Commissie cn va,, de regeering te vernemen, of zij de republiek denken te bevestigen, en de hertog de Larochefoucauld heeft gezegd, dat men de algemeene discussiën niet zal kunnen sluiten, voordat de regeering verklaard zal hebben, of zij het verdrag van Bordeaux al of niet verbroken heeft. De heer Thiers heeft daarop aangekondigd dat hij niet alleen bij de afzon derlijke artikelen, maar ook bij de algemeene beraadslaging het woord dacht te voerende ministerraad heeft hem echter van het laatste teruggehouden, en den 1 Maart is de minister Bufaure weder namens de regeering opgetreden. Hij heeft gezegddat de heer Thiers een in vollen na druk waar feit heeft, uitgespioken, toen hij in zijne boodschap zeide dat de republiek niet een definitief, maar een wette lijk kaïakter heeft. De Nationale Vergadering en het gou vernement hebben begrepen dat er een dag zal komen, waarop beiden vrij zullen zijn in hun handelen en zieh over een definitieven regeeringsvorm zullen kunnen verstaan. De heer Thiers heeft in de Commissie van Dertig verklaard dat het, oogenblik om zich voor eene monarchie of voor eene republiek te^verklaren nog niet gekomen is. „Maar, zeide de heer Bufaure, ziehier onze meeniugen op het oogenblik waarop gij, na de ontruiming van het grondgebied, zult uiteengaan, wanneer onverwachte uitbarstingen die ontruiming wellicht, zullen volgen, zal dat oogenblik geschikt zijn om het vraag stuk op te lossen? En daarom vragen wij u niet om het vraagstuk op te lossenmaar, vermits eene regeling van de wijze, waarop de staatsmachten alsdan zullen worden o gedragen door het gezond verstand wordt voorgeschreven vragen wij u om herziening der kieswet, van 1849. waarin leemten bestaan." De heer Bufaure verklaarde voorts dat de regeering het algemeen stemrecht niet afschaffen wil dat eene tweede Kamer noch eene uitsluitend repu blikemsche noch ook eene uitsluitend monarchistische instelling is, maar eene instelling wezen zou, die zekere overleveringen zou bewaren. De heer Presneau heeft gevraagd wanneer de Vergadering zich zal constituëeren. De heer Ricard heeft de houding verklaardwelke is aangenomen door de minderheid der Commissie die de staatkunde der boodschap wilde toepassen. Hij heeft de door den heer Gamletta tegen die staatkunde aangevoerde bezwaren be streden en gezegddat, zij alleen het- land redden kan, ter wijl legitimisten en orleanisten de belangen des lands aan die hunner partij opofferen. De heer Bepeyre heeft deze beschuldiging beantwoord door op te merken, dat de royalis ten zich houden aan het verdrag van Bordeaux waarop de baron de Jjarcy gezegd heeftdat de Commissie ditzelfde steeds heeft willen doen, en dat hij zelf, toen hij lid was van het ministerie, nimmer deel gehad heeft, aan eene daad, welke met dat verdrag in strijd was. Hij heeft de opvatting der boodschap door den heer Ricard bestreden. Daarna heett de Vergadering met 472 tegen 199 stemmen besloten om over te 'gaan tot de discussie over de artikelen. Van stem ming hebben zich onthouden 25 leden. De minderheid be stond uit 178 leden der republikeinsche en radicale linker en 21 leden der uiterste rechterzijde. Den 3 heeft, de heer Leroyer de preambule van het voorstel der Commissie van Dertig bestreden, omdat daarin de con stituëerende bevoegdheid der Nat. Vergadering erkend werd De Vergadering bezat, meende hij, die macht niet. en het baatte niet het tegenovergestelde te verkondigen. De spreker ging vervolgens de verschillende staatspartijen naen zeide dat de wenschen der legitimisten in den lande geen weerklank vonden. Vervolgens vroeg hij, of de Vergadering, door zich op nieuw constituëerende bevoegdheid toe te kennen, terug kwam op haar besluit,, waarbij liet gezag aan den heer Thiers opgedragen voor den duur der Vergadering. Op nieuw was het noodig, dat de regeering inlichtingen gaf omtrent de vraag, of de staatkunde der boodschap opgegeven was. Indien tie Vergadering de tegenwoordige verdeeldheden deed voortduren, zou het. keizerrijk daaruit voordeel trekken. Daarna heeft de heer Bertauld het woord gevoerd, en gezegd, dat preambule overbodig is, vermits de constituëerende be- _egdheid der Vergadering onloochenbaar is. Hij bestreed de redevoering van den minister Bufaure, omdat deze voor stelde niet eene constitutie te maken, maar een constituëerend lichaam aan te wijzen. Doen wij hiermede, aldus vroeg de heer Bertauld, een stap achterwaarts of voorwaarts Het erdrag van Bordeaux gaf in den tegenwoordigen toestand geen licht. "Welk richtsnoer volgde de regeering bij het- be noemen van leden der administratieve macht De natie wilde geene regeering zonder cocarde, en indien de regeering niet van zins was de republiek te grondvesten, behoorde zij zulks te zeggen. Indien zij het verdrag van Bordeaux beschouwde als een vaartuig, dat naar de monarchie voerde, zou de re geering, onder voorwendsel niemand te bedriegen, allen be driegen. Het was voor de natie van het grootste belang, te weten, of eene republiek dan wel eene monarchie voorbereid wordt. Instellingen, welke gelijktijdig voor eene monarchie en voor eene republiek dienen konden, kon de heer Bertauld zich moeilijk voorstellenen zijns inziens behoorde de re geering omtrent den besten regeeringsvorm eene zienswijze te bezitten. De heer Baragnon heeft daarop gezegd, dat de heer Bertauld de regeering had willen verlokken om den eed «an Bordeaux te schendenmaar, zeide hijwij hebben een eerlijk gouvernement, dat zijn aan Frankrijk en Europa gegeven woord gestand doet. De verklaringen der regeermg hadden de ware meerderheid bijeengebrachtwelke in de preambule een waarborg ziet. De spreker nam de preambule aan, om dat zij de constituëerende bevoegdheid der tegenwoordige Nat. Vergadering in al haren omvang, voor het oogenblik dat de Vergadering die zal willen aanwenden, handhaaft, en omdat zij de monarchie verbiedt, welke in strijd is met de republieken van 93, 48 en 4 September. „De monar chisten, zeide hij, hebben onder de republiek gestreden, ei de vlag van Frankrijk gedragen. De door de redevoering van den heer Bufaure te zamen gebrachte meerderheid alleen is in staat om aan Frankrijk zekerheid te schenken. De heeren Buvergier en Ranipont hebben de regeering om inlichtingen gevraagd, en daarna heelt de heer Thiers het woord gevoerd. 'Hij heeft gezegd, dat de regeering het voornemen niet gehad had om de discussiën te rekken, maar na de herhaalde vragen, door leden der meerderheid gedaan, begreep zij, dat zw ijgen onmogelijk was. „Men kan niet regeeren, zeide de heer Ihieis, zonder eene bepaalde staatkunde en wij hebben geene reden om de onze te verzwijgen dan alleeu deze om de gemoederen in rust te houden. Maar het was niet langer tijd om te zwijgen, wanneer alleen openhartige verklaringen de rust kunnen herstellen." Op verzoek van den heer Thiers werd de discussie tot den 4 verdaagd. Den 4 heeft de heer Thiers het woord gevoerd. Hij heeft gezegd, dat de minister Bufaure het ware en eenparige oordeel der regeering had uitgesproken. Hij drong aan op het onveranderd aannemen der voordracht van de Commissie van Dertig. Hij erkende, dat men vooralsnog geen definitieven regeeringsvorm kon vaststellen en hij betoogde, dat men aan de conservatieve republiek die instellingen behoorde te geven, welke zij noodig heeft om haren naam te verdienen Hij toonde aandat zich eene meerderheid behoorde te vormen; dat het verdrag van Bordeaux werd gesloten omdat de er- gadering de bestaande republiek niet omver wilde werpen en dat het geen compromis voor de toekomst bedoelde. Hij beloofdedat hij 's volks vrijheid ongeschonden zou hand haven geenerlei pretendent zou begunstigen en volkomen getrouw zou blijven aan den tegenwoordigen regeeringsvorm. Hoe zeide de heer Thiers kunnen wij regeeren zonder meerderheid? Gij zult niet uiteengaan zonder het land eenige instellingen geschonken te hebben die het kunnen bescher men tegen de grootste ramp van den tegenwoordigen toestand; onderlinge verdeeldheid. Het eenige middel om te kunnen regeereu is een wapenstilstand tusschen de partijen en die kan thans even goed gesloten worden als te Bordeaux." De heer Thiers herinnerdeonder welke omstandigheden hij het gezag had aanvaard. Het land was in handen van de repu blikeinsche partijdie door den oorlog tot den hoogsten graad van opgewondenheid was opgedrevenniemand dacht er aan de republiek afteschaffen men wenschte slechtshet gezag uit de hand van radelooze in die van voorzichtige handen over te doen. Men berustte in de republiek; men wilde haar op den goeden weg brengen. De monarchalen hadden aanspraak hieropdat men van hen geene opoffe ringen vergdedie met hun geweten in strijd zouden zijn de republikeinen hadden recht op een gouvernement, dat hunne belangen niet verwaarloosde. De heer Thiers deelde mededat ijverig werd onderhandeld over de ontruiming van het grondgebieden hij zeidedat de goede afloop daarvan van de verstandige handelwijze des lands afhankelijk was. Hij deed uitkomen, dat de Vergadering onbeperkt souverein was, en dat zij zelve haren dour had bepaald tot het tijdstip, waarop het land door de duitschers ontruimd zou zijn. Hij betoogde, dat hetgeen hij in zijne boodschap had gezegd bij de openbare meening algemeen weerklank had gevondenen hij heeft er op aangedrongendat de repu blikeinen door hunne daden de republiek zouden aanbevelen. De rede yan den President is door een groot aantal leden toegejuicht. Zonder dat eenig lid verder het woord vroeg, de inleiding of considerans, luidende: „De Nationale rgadering, zich de haar toekomende constit.ueerende macht in hare volle integriteit voorbehoudendemaar verbetering willende brengen in de attributen der openbare machten besluit:" enz. in stemming gebracht en met 470 tegen 197 st. aangenomen. De commissie voor het budjet heeft zich met het voorstel der regeering om eene schadevergoeding van 140 miljoen fr. aan de stad Parijs toe te kennen vereenigdmits de door de regeering op 80 miljoen bepaalde bijdrage aan de depar tementen op 100 miljoen gebracht worde. De benoeming der rapporteurs voor de met Engeland en Belgie gesloten handelst.ract.aten doet eene ernstige bestrijding dier tractaten verwachten. De voorstanders der bescherming hebben de meerderheid in de commissie en duiden het, de regeering ten kwade, dat de tractaten nog te veel het stelsel van vrijen handel huldigen, en dat de fransche nijverheid er niet over geraadpleegd is. Den 1 Maart, gedurende een sneeuwstorm, zijn in het Ka naal van St. Georges in botsing gekomen de stoomboot Torch en het met graan geladen schip Chicabuco, beide te Liverpool te huis behoorende. Het zeilschip zonk in 3 minuten met 24 van de 27 opvarendende 3 anderen klemden zich aan drijvende balken vast en werden 20 minuten later door een sleepboot opgenomen. De zwaar beschadigde stoomboot werd door 2 booten op sleeptouw genomen, maar moest spoedig verlaten worden. Een veedrijver, die in zijne kooi lag te sla pen, was door de ten gevolge der aanvaring gebogen yzeren platen zoo ingesloten, dat hij met gered kon worden. Den 1 Maart is eene belangrijke oplichting, door een amerieaan bedreven door middel van uitmuntend nagemaakte valsche wissels, ten bedrage van 70. (JHO a at 80.000, ontdekt ge worden. De valsche wissels zijn bij de Engelsche Bank ver handeld en van de opbrengsl zijn noordamericaansche effec ten gekocht. De oudste vervielen eerst den 25 en dus zou het bedrog nog eenigen tijd hebben kunnen voortduren, in dien niet het verzuim van eene dagteekening tot de ontdek king had geleid. Voor de aanhouding van den vermoedelij- ken dader, F. A. Warrenis 500 uitgeloofd. Een me deplichtige is reeds in hechtenis genomen. Den 1 Maart is te Chatham een nieuwgebouwd oorlogs fregat de Raleighte water gelaten dat bij machte is om zwaar geschut aan boord te hebben. Het meet 3210 ton, heeft machines van nominaal 800 p. k. en zal 26 stukken van verschillend .kaliber, de zwaarste 200ponders zijnde voeren. Den 5 heeft eene deputatie, 4000 bedienaren der godsdienst van verschillende geloofsbelijdenissen vertegenwoordigende den aartsbisschop van lvanteiberg verzocht, het wetsontwerp, waarbij het huwelijk met de zuster der overleden vrouw ver oorloofd wordt, te ondersteunen. De aartsbisschop heeft beloofd dat hij de zaak in ernstige overweging zou nemen. Den 5 is te Croydon ter eere van het liberale Parlements lid den heer Locke King een banket gegeven, waarvan 500 personenwaaronder de ministers GladstoneLouie en Card- icellaanzatenen waaraan de heer Gladstone het woord gevoerd heeft en over de hooger-onderwy -wet, voor Ierland sprekende heeft gezegddat de regeering met vreugde alle amendementen zou aannemen welke haar nuttig voorkomen ten einde erger te voorkomenzelfs die welke de wet niet verbeteren zouden. Hij heeft gezegd „W anneer voor het ministerie het uur van ontbinding zal geslagen zijn zullen wy bereid zijnmaar wij willen onzen post niet nut teloos verlaten." De iersche leden van het Lagerhuis hebben de 5 eene motie aangenomenwaarin zij het betreurendat de voorgedragen wet op het hooger onderwijs niet op zulke beginselen rust, als haar voor de iersche natie aanneme lijk makenzoodat zij genoodzaakt zijn zich tegen de tweede lezing te verzetten. Den 6 heeft eene deputatie deze motie aan den minister Gladstone overhandigd en er mon deling bijgevoegd dat de iersche Afgevaardigden geen gods dienstloos maar sectarisch onderwijs en of onthouding van staatssubsidie aan allenof toekenning daarvan aan allen gelijkelijk verlangen. Den 9 is in alle r.c. kerken van Ierland een herderlijken brief van den kardinaal tullen voorgelezenwaarin de gees telijkheid uitgenoodigd wordt, adressen naar het Parlement te zendenten einde de verwerping der wet te vragen; en om de keuze van Parlementsleden te bevorderendie de rechtmatige eischen der catholieken ter zake van het gods dienstig onderwijs hunner kinderen zullen bevredigen. John Evelyn Bemisonburggraaf v. Ossinglon en als zoo danig lid van het Hoogerhuis, van 1857 tot 1872 voorzitter van het Lagerhuisis den 7 te Londen in den ouderdom van 73 jaren overleden. De timmerlieden en de schrijnwerkers te Londen hebben van hunne bazen eene verhooging van loon met een halven penny per uur gevraagd en een comité benoemd om met de bazen te onderhandelen. In het kiesdistrict Mid-Cheshire is de conservatieve can- didaat, de kolonel Egerton Leigh, tot lid van het Parlement verkozen.

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 5