Vijfenzeventigste Jaargang 1873. 6 APRIL. Groote Koemarkt te Alkmaar i\o. 14 Z O N I) A G (Ü>fftctcc! ©cbecitc op Maandag 21 April 1873 PAARDENMARKT op Woensdag 23 April 1872 Stabö-fïtcu ws. 3 buertcutiëu. Die kaatst moet den bal verwachten: I LKM AA CUE C O II A i\' T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O, SS, franco per post 0,8ö. afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant bekoort een Bijblad. De COMMISSARIS des KONINGS in de provincie NOORDHOLLAND herinnert alle autoriteiten en eenieder die daarbij belang heeft, aan de bepalingen der wet van den 8 November 1815 (Staatsblad No. 51) en aan den inhoud van art. 29 der wet van den 5 October 18 H (Staatsblad No. 40), betreffende de verevening van schuldvorderingen ten laste van het Rijkmet aanmaning om zoodanige schuldvorderingen zoo spoedig mogelijkimmers voor den eersten Juli aanstaande intedienenaangezien aan die wetsbe palingen zoo nu als in het vervolg stiptelijk de hand zal wor den gehouden. De Commissaris des Konings voornoemd, Haarlem, den 19 Maart 1873. RöELL. PROVIN CIALEWATERSÏA AT van NOORDHOLLAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den l?4™ April 1873 des namiddags ten half drie urezal aan het lokaal van het provinciaal bestuur van Noordholland te Haarlem, bij enkele inschrijving worden aanbesteed a. Het leveren van stortsteen en het bestorten van de hoof den der Pettemer zeewering. b. Het leveren van brik, zet- en stortsteen en het bestorten der Heldersche zeeweringin twee perceelen. c. De duinbeplanting en het stellen van rietschuttingen op Texel en den vasten wal van Noordholland, in drie perceelen. De bestekken zijn tegen betaling van 20 cents per exem plaar, verkrijgbaar aan het lokaal van het provinciaal bestuur voornoemdaan het bureau voor huitenlandsche paspoorten op den O.Z. Achterburgwal tegenover het Walepleintje te Amsterdam en bij den Opzigter van den Provincialen Water staat W'Ph. de Kruijff te Helder. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat, te Haarlem, bij den Ingenieur JM. F. Wellan te Alkmaar en bij den Opzigter IkPh. de Kruijff te Helder. KIEZERSLIJSTEN. De VOORZITTER van den GEMEENTERAAD te ALK MAAR, gezien art. 31 der wet van 4 Julij 1850 (Staats blad n°. 37.) Brengt ter algemeene kennisdat de lijsten van Kiezers voor de leden van den Gemeenteraad, de Provinciale Staten, en de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op heden door hem zijn geslotenop nieuw aan het raadhuis zijn aangeplakt en gedurende 8 dagen ter gemeente-secretarie ter lezing zullen liggen. Alkmaar, De Voorzitter voornoemd 31 Maart 1873. A. MACLAINE PONT. Do Gedelegeerden der 2e. klasse van de Staatsloterij alhier, die verzuimd hebben hunne admissie van de secretarie der gemeente aftehalen worden in hun belang aangemaand daar aan alsnog te voldoen, vermits het, zonder dat stukniet geoorloofd is Staatsloten te debiteren. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le. helft der maand Maart 1873. J. F. P. BIRAU. J. SANDERS, D. UTERMAN, adres Mej. J. BROM, J. A. van O VEN, FRANKET, Amsterdam; J. J. MAURITS, Diepenheim; J. HOORBERG, Purmerend; A. HUNEMAN, Westervoort; GRIETJE KNOFFELBOOIJ, Wijde-Wormer; J. RIJKEBERG, de Zet; C. VELTHUIS, (niet vermeld). Van de Hulpkantoren BenningbroekP. BRUIN, Amsterdam. NoordscharwoudeW. KROFFT, 's Gravenhage. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter keunis van de belanghebbenden Dat de voorjaarskermis alhier zal beginnen op Woensdag 16 April aanstaande en op dien dag tevens de loting voor staanplaatsen zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 3 April 1873. De Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennisse van de belanghebbenden Dat het kohier der directe belasting over de dienst van 1873 op 2 April j.l. door den Gemeenteraad is vastgesteld en gedurende 8 dagen, van beden af, ter gemeente-secreta rie alhier is nedergelegdbinnen welken tijd bij Gedepu teerde Staten van Noordholland op ongezegelcl verzoekschrift in hooger beroep kan worden gekomenalsmede Dat riet kohier voor de belasting op de honden over ge melde dienst in dezelfde zitting van den Gemeenteraad is vastgesteld, met bepaling van 1 Julij 1873 als den dag voor of waarop de aanslag in eens moet zijn voldaan terwijl gemeld kohier op heden ter invordering aan den gemeente ontvanger is afgegeven. .Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 3 April 1873. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de patentenaangevraagd in de maanden November, December en Januarij j.l. in gereedheid zijn en gedurende 14 dagen van af 7 April e.k. ter gemeente-secretarie kun nen worden afgehaaldwaarna zij door den deurwaarder der belastingen tegen betaling van 10 cents per stuk worden rondgebragt. Burgemeester en W ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 4 April 1873. De Secretaris NUHOUT van dek VEEN. De onderstaande personen worden verzocht zich ter ge meente-secretarie, afdeeling bevolking, aan te melden. Klaas Goedmaat, H. T. van Munster, Johannes Pieter van Maesen, Neeltje Weijman, Erederik Madder, Jan Karei Pie- ters, Jacob Smal, Burg de Vries, Pieter de Vries, J. A. J. Wagenaar, Hendricus Johannes Bouwens, Klaas Stuijfbergen, Hendrik Nicolaas Blom, Meindert Hin, Jan Krammer, Dirk de Klerk, Andries Oudes, Berns. Termaat, Gerrit Wolzak. Hendrik Straatman, Cornells Jol, Johannes Hout, J. A. H. Kolb. A. Zonneveld, Dirk Alberts, Jobs. de Groot, J. F. Buissink, D. van Weel, P. H. Eijburg en H. T. A. Swaa- nenbeek. De Vereeniging tot viering van den gedenkdag van Alk- maars Ontzet heeft in hare vergadering van den 1, met al gemeene stemmen, besloten om het. fonds, sedert 5 jaren voor eene algemeene feestviering in 1873 bijeengebracht, voorzoo vep daarover niet al reeds beschikt is, en dus tot een bedrag van 6)0, ter beschikking te stellen der algemeene feest- commissie, die deze som voorzeker als een welkome bijdrage zal beschouwen, dew(jl de inschrijvingen der ingezetenen nog op verre na niet toereikende zijn om liet aanstaande feest op waardige wijze te kunnen vieren. Voorts werd met alg. stem men, terwijl één lid zich buiten stemming hield, besloten om, vermits de bestaande Realiteiten bij het dit jaar zeer klim mende ledental geen voldoende ruimte aanbieden voor de eigen 1 feestviering der Vereeniging, bet bedrag van de contributie der leden die het aantal van 300 te boven zullen gaanbij wijze van loeaalkuur ta verzekeren aan den ondernemer van den opbouw eener kolossale en sierlijke feesttent. Aan de leden werd ter bezichtiging gegeven eene photografie naar het model van bet door prof. Slracké ontworpen gedenktee- kend, en medegedeeld het volkslied, door dr. Heye op verzoek van bet bestuur vervaardigd en aan 3 componisten toever trouwd, over wier werk eerstdaags hun onderlinge uitspraak te wachten is. Naar wij vernemen is van den heer WJHofdijk ter perseAlcmaria Pixtrix, het beleg en ontzet van Alkmaar. Historisch tafereel uit 1573, met portret van van Teylingen en eene plaat, Alkmaar voorstellende tijdens het beleg. Iu den namiddag van den 3 ontstond een schoorsteen brand bij een koopman in turf aan de Zoutsteeg, welke door spoedige hulp gebluseht werd zonder verdere uitbreiding te bekömen. Aan de leerlingen der burger-avondschool IJtsma, Pronk en Krom zijnbij het einde van den cursusvan wege de commissie van toezicht geschenken uitgereikt. KANTONGERECHT. Zitting van 10 Maart. 1. J. G., te Egmond aan Zee, poging tot bemachtiging van wild met strikken, na veroordeeiing binnen de laatste 12 maanden wegens overtreding der wet op de jacht en vis- scherij, f 20 boete, 2 dagen gevangenisstraf en de kosten met subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen. 2. J. V., te Egmond aan Zee, poging tot bemachtiging van wild met strikken, f 20 boete en de kostenmet subs, gev. van 2 dagen. 3. P. G. en J. B., te Egmond aan Zee, poging als boven in vereeniging. Ieder straf als No. 2, solidair in de kosten, met subs. gev. van 2 dagen. 4. G. B., te Schoorl en 5. C. de J., te Egmond aan Zee, als No. 2. 6. L. D., te Egmond aan Zee, vervoeren van wild, onge dekt door een certificaat van oorsprong, meer dan 14 dagen na het sluiten van den jachttijd, f 10 boete en de kosten, met subs. gev. van 1 dag. 7. IJ. v. d. P., J. G„ J. V. d. P., P. H. en C. V„ te Egmond aan Zee, gezamenlijk maken van nachtelijk buren gerucht, de tweede vrijgesproken, de kosten te dragen door den Staat, de 4 overige ieder 5 dagen gev., solidair in de kosten. 8. J. G., C. M. en H. S., te Alkmaar, overtreding als boven, ieder 6 boete, solidair in de kosten, met subs. gev. van 1 dag. Zitting van 19 Maart. 1. F. G., 2. W. G. en 3. J. T., alle te Amsterdam, als reizigers plaats nemen in een spoorrijtuig zonder behoorlijk plaatsbewijs, 10 boeten en de kosten, met subs. gev. van 1 dag. 4. W. K., K. P., P. v. d. M. en J. P.te St. Pancras. I. Maken van nachtelijke rustverstoring door 4 personen in vereenigingII. zich gezamenlijk ophouden in eene herberg te St.. Pancras, tusschen 's avonds 10 en 's morgens 6 uren, 5 dagen gev. en 3 boete voor ieder, solidair iu de kosten, met subs. gev. van I dag. 5. K. D., te St. Pancras, niet gesloten houden van zijne herberg van 10 uren 's avonds tot 6 uren 's morgens3 boete en de kostenmet, subs. gev. van 1 dag. 6. E. P., te Egmond aan Zeeaanleggen van eene smak- kerij aldaar, zonder schriftelijke toestemming van den burge meester. Straf als No. 5. 7. K. M. Jr., L. H. en M. W. en 8. K. V. en W. v. K„ alle te Alkmaar, spelen om geld op den openbaren weg in vereeniging, ieder f 3 boete, solidair in de kosten, met subs, gev. van 1 dag voor ieder. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 3 Apr. Cornelis Stoel te Antwerpen en Christina de Veer te Alkmaar. GETROUWD. 30 Mrt. Frederik Pieter Adolf en Geertruida van Urunen. GEBOREN. 30 Mrt. Jan, Z. van Willem Slegtkamp en Geertruida Brom. Maria Johanna, D. van Pieter Deugd en Carolina Henning. Cornelia A'.ida Maria, D. van Fredericus Raaves en Cornelia Tromp. 1 Apr. Bernardina Helena Maria, D. Aan Willem Antonius Muller en Elisabeth Maria Daars. Berendina Aleida, D. van Albertus Gerhardus Stenfert en Cor nelia Arendina Cloeck. Maria, D. van Pieter Keizer en Wilhelmina Lemmersma. 2 EvertZ. van Adrianus Johannes Margaretus van Beusichem en Anna Catharina Petronella Oostenrijk. Theodora Gesina D. van Gerardus Antonius Kop pers en Gezina Pieters. Neeltje, D. van Jan Stuurman en Adriana Catharina Blom. 3 Susanna Maria, D. van André Johan Marie Peeters en Johanna Petronella Walraven. OVERLEDEN. 30 Mrt. Jacobus Johannes. Z. van Adrianus Pieter Luyt en Maria Jacoba de Roos, 4 j. en 7 m. Antje Pep ping, echtg. van Jan Doodemanvroeger wed. van Willem Punt en van Thijs Punt, 66 j. Jan, Z. van Cornelis Rezel en Neeltje Spruit, 6 w. 31 Ariaantje Guyt, wed. Jan Holman, 77 j. 2 Apr. Albertus Graaf zand, 58 j. 4 Catharina Geertruida Hendrica, D. van Albertus van Giezen en Agatha Maria Middeldorp, 7 w. VEILING VAN VASTE GOEDEREnT 3 April. Door den Notaris P. van LEEUWEN te Schoorldam. 1.Huis, Nz. Oudegracht, sectie A 804, Str. J. H. A. Oomen f 2455 Verhoogd door A. Adolf met 150 2. Ditohoek Hofstr. en Oudegr., B 807 Str. R. Breijer 2900 Opgehouden op90 3. DitoOudegracht, B 786, Str. D. Rozenhart 525 Niet verhoogd. 4. Winkelhuis, Zz. Luttik Oudorp B 1460, Str. G. Arbous1850 Opgehouden op70 5. Dito, Nz. Hof, A 248, Str. N. Adolf 1170 Opgehouden op190 6. Huis, Nz. Laat, A 539, Str. J. R. K euss u 1330 Verhoogd door P. Bakker met 120 7. Dito, Heul, A 1436, Str. D. Rozenhart 1025 Verhoogd door J. Ringers met 120 8. Dito, aldaar, A 804, Str. P. Bezaan 670 Verhoogd door J. Ligthart met 10 9. Pakhuis, Wz. Hofstraat, A, 990, Str. D. Wiggers 705 10. Huis, Vijvertje, A 989, St.r. J. Adolf 415 11. Dito, aldaar, A 988, St.r. D. Rozenhart 320 12. Dito, aldaar, A 987, Str. P. Bezaan 330 Nos. 912 niet verhoogd. zoo Jacht de ondergeteekende bij het lézen der overdrevene berekening omtrent het plaatsen 'der stoomgemalen en de las ten van dien in de Schermeergeplaatst in de Alkm. Cour. van 30 Maart j.l.; veel, zeer veel, genoegzaam alles is daarbij over het, hoofd gezien hetgeen ten bate zal komen de ver koop der 50 watermolens en 36 bunders droogvallende gron den en kolkdijken altijd vertegenwoordigende een kapitaal van f 100,000,zijn met een pennest.reek doorgehaald en worden beschouwd als snippergeldhetwelk men noodig zal hebben voor het maken van woningen voor beambten, welke noodig zullen zijn voor het openen en sluiten der schuiven, geplaatst in de uitwateringsduikers enz. enz., eene berekening die ten eenenmale faaltomdat men zulk belangrijk personeel niet behoeftdewijl Poldermeesters, die de algemeene belan gen goed behartigen, zich gaarne zullen aanbieden om dat gewichtig werk op zich te nemen; het aan den dijk zetten, zooals men zegt, van het tegenwoordig dienstdoend personeel, mag en kan geen gewicht in de schaal leggenzij hebben voor hanne diensten waarde genotenals men daarop wilde letten, zouden nooit groote goede werken tot stand komen of gekomen zijn; het heeft noch nooit anders geweest, of bij groote verbeteringen voor bet algemeen hebben enkele personen daaronder geledenen zoo zal het ook in de Schermeer zijn als men eenmaal tot. het groote werk besluit; de baten, welke eenmaal ontstaan zullen door het vermeerderde grasgewas aan de Noorder- en Zuidervaart, doordien zij aan de bin nenzijde eene even groote helling of glooiing zullen krijgen als aan de buitenzijdeis volstrekt niet aangeroerden °dit zal een belangrijk bedrag zijn men kan ze veilig met een derde verhoogen bij de tegenwoordige paeht; en de groote baten enz. enz., welke zullen ontstaan als men meester van de zaak is om ongelukkige watertoestanden te voorkomen, zijn evenmin aangeroerd. De beeren, die hunne handteekening geleend hebben aan de monsterachtige berekening omtrent het plaatsen van stoomge malen, hebben alleen maar gelet op bet hoogst mogelijke cijfer door Heeren Rapporteurs aangegeven 583,000,hoewel Heeren Rapporteurs in hun rapport te kennen gevendat voor aanleg f 509,800,voldoende is en zeer ruim voldoende, omdat zij nog te kennen geven dat de werken op eene ruime schaal ontworpen zijndoch ik weet zeer goed uit welken hoek de wind waait bij eene berekening zooals in de Alkm, Ct. van 30 Maart j.l.; zij komt uit het noorden en noorde- wind is zelden zeer streelend voor het gevoel, althans die noordewind was voor Zuid-Schermeer's ingezetenen zeer ge voelig en onbevalligals ook voor mijzachte zuidewinden zijn mij aangenamer, en terwijl ik vertrouw dat ieder hier mede instemt, wil ik den wind uit het zuiden laten ruischen en mijne opinie omtrent het plaatsen van stoomgemalen me- dedeelendaar is nn eenmaal openbaar- en ruchtbaarheid aan gegeven en ik acht mij niet verantwoord als ik mijne inzichten niet mededeel, mij willende onthouden van scherpe uitdrukkingen, zeer goed wetende dat die tot niets goeds leiden en tweedracht nooit iets groots tot stand brengt; mocht dit in deze mijne inzichten soms doorschemeren, dan kan ik daar moeielijk buiten en iets prikkelends zal dan toch ook geene schade doendoch ter zake dan. Op het gebied van" landbouw en hetgeen daarmede verwant ben ik lang slapende geweest, even als velen met mij, doch de slaap is^ van mij geweken en volgens mijne overtuiging zie ikik zie dan in de toekomst, wanneer men de toestanden aan zich cijnsbaar gemaakt heeft of ze in zekere mate kan dwingen of heeft gedwongen, eene buitengewone vruchtbaar heid der gronden ontstaanvele landerijen lijden aan het verkleumende en verzurende onderwater, zoo ook de Scher meer in het algemeende een meer de ander minderzelfs de gunstigst gelegen gronden zjjn daarmede behebt en doen de gewassen strijden en kampen tegen den kanker welke zij in zich bevatten; om die kanker te bestrijden en te doen ver nietigen bestaat geen ander geneesmiddel dan de bestaande toestanden te verbeteren en de ongunstige te voorkomen beeft men dit behoorlijk toegepast dan zal de groei der ge wassen zich in al zijne kracht openbaren en de tegenwoordige winstafwerping der landerijen verre overtroffen worden. De gronden, die ik daarvoor heb, zijn deze te veel vocht in den ondergrond belet de verandering der plantenoverblijfsels, die in den grond gevonden worden, om overtegaan tot teelaarde, belet ook de verandering of verrotting der plantendeelen welke wij in den vorm van mest daarin brengen; te veel vocht belet daarenboven dat de warmte in den grond dringt; vochtige gronden zijn altijd eenige thermometergraden kouder dan drooge. Men moet de reden daarvan zoeken in de groote hoeveelheid warmte welke het water bindt, teneinde in dampvormigen toestand te vervluchtigen; bij die gronden ver liest de zon bare kracht om ze optedroogenalvorens iets te kunnen besteden tot hunne verwarming. Te veel vocht be lemmert verder het doordringen van de dampkringslucht tot de wortels. Zoo deze met natte, van water verzadigde aarde omgeven zijnkunnen zij geene andere lucht opslorpen dan de weinige welke bet water zelve bevat, hoe begeerig zij ook naar meer mogen zijn. Belet te veel vocht het doordringen der dampkringslucht tot de wortels, het zal ook de wortels der gewassen beletten tot in den ondergrond doortedringen, om daar nieuw voedsel uitteputten zoo hoog noodig voor een sterken krachtigen groei. Kunnen de wortels tot in den ondergrond dringen, dan zullen zij aan alle ongunstige omstan digheden langer weerstand bieden en zich minder in hunnen groei laten belemmeren dan tot nu toe geschiedt, in het voor jaar zullen zij spoediger ontwikkelen en in bet najaar langer bunnen groei behouden. In de Schermeer hoort men bij den herfst veelal de klacht, dat de koeien zeer weinig melk meer geven gerekend naar andere hooger en gunstiger gelegen gronden doch dit ligt in den aard der zaak bij eenigszins natte herfsten moet de groei der grassen ophouden, terwijl zij uit den ondergrond niets kunnen putten, omdat deze in verzuurden toestand ver keert en de zonnewarmte te gering is om ben in hunnen groei te ondersteunen. Veel en zeer veel kan nog aange voerd worden om te bewijzendat te veel vocht in den ondergrond schade teweegbrengtals daaruit ontstaan ijzer- oerbanken, welke geen doordringen der wortels toelaten, doch ze eerder doen sterven, vaste harde kleilagen, welke geen vocht doorlaten enz. enz. Om voor die ongunstige toestanden welke in de Schermeer bestaan, gunstige toestanden te plaatsen, heeft de wetenschap een uitmuntend middel aangewezen met onze tegenwoordige windbemaling zullen wij nooit dien ge- wenschtenen gunstigentoestandverkrijgen die verkrijgbaar is, wij ztjn te afhankelijk, wij zijn af hankelijk van wind, van genoeg- zamen winden opgezette tijden, wij hebben groute behoefte aan genoegzamen wiud na zware regens en regentijden, en juist na zware regentijden laat de wind zich niet gevoelen; dit brengt te weeg, dat wij soms weken mei het overtollige, alle groeibenemende water overladen zijnen de gronden in den toestand gebracht worden waarop ik gewezen heb en dit is een feitniet te wederlegen. Op ongunstig weer volgt schoon weer, vergezeld van windstilteeen vaste wet in de natuur, het middel dan door de wetenschap aange wezen om ons van de gunstigste toestanden te voorzien of ons te verzekeren de ongunstige toestanden te voorkomen, is het plaatsen van stoomgemaleneene zaak waarvoor ik met eerlijke wapenen zal strijden zoolang ik strijden kan. De berekening over het plaatsen der stoomgemalen in de Alkm. Ct. van 30 Maart j.l., heeft mij voor goed wakker geschud en ik trek mij in deze gewichtige zaak voor niemand terugen zal nooit mijne handteekening leenen aan eene berekeningdie ik zelf niet maken kan of welke mijn begrip te boven gaat. Voor het plaatsen van die stoomge malen waarover een onderzoek omtrent twee jaren aanhan ging is geweest, is nu weinige weken geleden rapport uit gebracht ik zeg hier voor weinige weken omdat ondertee kenaren van de monsterberekeningal reeds in deze door mij aangehaald te kennen geven dat na het indienen van het rapport de prijzen van steenkolen en ijzer zeer merkbaar zijn gerezen; als of in 1872 en vóór het indienen van het rapport geene rijzing in die grondstoffen heeft plaats gehad immers deze rijzing in de prijzen der grondstoffen had wel werkelijk plaats gehadvóór het indienen van het rap port en daarop is ook de maatstaf genomen bij het berekenen van het plaatsen der stoomgemalen als anderszints. Het bedoelde rapport dan geeft te kennen, dat de kosten van

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 1