"b oeliiuis Openbare Verknoping Openbare Verhuring, Openbare Urkooping, Openbare Verkooping Openbare Verkooping, Pübïiêkr Verkooping, Bloemkllen-veilingeiL IlffWIlifISIflil ifg 35 jarige Echlvereeniging J® ^§p van Ui 21 J. VAN STAATEN g* 81 M. J. VAN DOESBURG. Openbare Verkooping Locaal voor Publieke Verkoopingen, Langestraat, wijk B, No, 82. modernen I> BOE BEG aanleg voor het eerste planhetwelk- de voorkeur verdient 509,800 bedraagteene som waarvan geloof ik veel aftedingen valt, zooals de kosten a f 1400 per paardenkracht voor machines van 130 paardenkrachten, het maken van zes nieuwe houten bruggen,,over de vaarten a ƒ2850,per stuk, daar de bestaande genoegzaam kunnen voldoen het maken van 12 houten uitwateringsduikers ten dienste der polders a 1200,per stukhet te laag beramen der 36 bunders droogvallende gronden en kolkdijken a ƒ1200,— per bunder, die ten bate komen enz. enz., zoude bet volstrekt niet tot de wonderen behooren of met eene uitgave van 400,000,was alles geplaatstdoch ik zal mij bepalen bij bet cijfer van f 509,800,volgens het rapportmen zou mij anders kun nen toevoegen, „gij besnoeit het rapport." Die 509,801, genegocieerd a 5°/0, zoude het eerste jaar een rentelast zijn van f 25490,of circa 5,74 per bunder. Ik zeg het eer ste jaar, dewijl de rentelast met ieder jaar minder zal worden. Ik zon de 11,per bunder, welke nu geheven worden, willen behouden om jaarlijks 10,000,— aftelossen dat, ge- reedelijk zal kannen plaats hebbendaar de laatste aflossing der schuldenontstaan door liet begrinden en beharden der wegendit jaar kan plaats hebben. De schuld dan van 500,800,zoude bij eene aflossing van ƒ10,000,'sjaars in 51 jaren afgelost zijn; de rentelast zal met ieder jaar min der zijn en zelfs spoedig ongevoelig door de ieder jaar terug- keerende gunstige omstandigheden; de rentelast dan, gevoegd bij dè tegenwoordig gelieven wordende 11.zouden de lasten zijn f 16,74 en geen f 19,69 vijftig jaren aan elk ander zoo als bij een der berekeningen in de Alkm. Ct van 30 Maart j.l. wordt vertoond; de meerdere kosten per jaar voor het bedienen der stoomgemalen en daarmede verwant zullen niet bestaan en al bestond zij dan zoude het maar bet kleine verschil opleveren van 0,76 per bunder ten meerdere laste der stoom. Voor het bedienen der stoomgemalen zal men voor het dienstdoend personeel niet die tractementen behoeven die zijn aangegeven; het onderhoud der gebouwen ad 6500,'s jaars zal men ook niet direct behoeven de meerdere pacht die de Hoorder- en Zuidervaart zullen afwer pen door hunne meerdere gewassen, die zjj zullen opleveren, komen ook ten bate en zoo kom ik tot de overtuiging, dat de stoom minder zal kosten dan de winden nuom niet te lang uittewijden omtrent de kostenberekening, die mij wel te geleerd konde loopenkom ik tot de winstafwerpingen die zullen plaats hebben als men de Sebermeer in dien gezon den toestand gebracht heeftdie met stoomgemalen te ver krijgen is. Tot maatstaf neem ik hiervoor het vetweiden der schapen, waarvoor de Schermeer zoo uitmuntend geschikt is; zijn er enkele gronden, die hierop eene uitzondering ma ken ook zij deelen in de verbetering en zullen hunne win sten op andere wijze afwerpen. Het vetweiden der schapen is dan als een der koofdopbrengsten te beschouwen, en bier voor neem ik een schaap per bunder meer als de Schermeer in een meer gezonden toestand dan den tegenwoordigen ver keert en die berekening zal mij toch niemand te hoog toe rekenen als men de ongunstige toestanden de waterrijke jaren in aanmerking neemt, waardoor v&n verscheidene koppels schapen vier a vijf weken te spoedig moesten worden verkocht, waarvan bet gevolg was overvoering der markt en drukking der prijzen en waardoor eene groote of directe opbouding van groei der schapen ontstond; alzoo zal één schaap per bunder eerder laag dan boog berekend zijn, doch ik wil het niet overdrijven; het weidegeld van zulk een schaap stel ik op 12,dit is te laag geraamdzullen velen zeggendoch ik meen met eene Tage raming te kunnen volstaanterwijl de voordeelen al aanzienlijk zijn. Men betaalt boven de tegenwoordige lasten 5,74 en men ontvangt 12,alzoo eene winst van f 6,26 per bunder of eigenlijk maar een last van 4,74 per bunder, gerekend tegenover de tegenwoordige ƒ11,— en den toestand waarin de Schermeer tot heden zich bevindt. Zulke uitkomsten, dunkt mij, moeten ieder toelachen en doen besluiten hunne medewerking te verleenen tot het oprichten van stoomgemalenom de Schermeer dien gunstigen toe stand te schenken. Zelfs de tot heden meest gunstigste gronden hoofdzakelijk in Noord-Scliermeer zich bevindende, zullen in die heerlijke uitkomsten deelenbezitters van die gronden, in de dwaling verkeerende dat zij niet dien toestand behoeven zullen hunne gronden oneindig kunnen verbeteren en waardoor door draineeren of droogleggenhetgeen tot heden nooit op voldoende wijze kon plaats hebben. Hebben wij tot heden in onzen omtrek nog weinig van draineeren gezien of gehoordde Engelschen zijn daar wel mede be kend en hebben alreeds enorme sommen besteed tot het droogleggen van hunne gronden. In 1857 reeds berekende men, dat er 1.300.000 bunders in het Vereenigd Koningrijk waren drooggelegd, eene oppervlakte gelijk aan de helft van die van geheel Nederland, en hoezeer de regeering van En geland zich daaraan hechtte blijkt, doordat zij in 1861 al eene som van 42,240,000,daarop voorgeschoten haden de Engelschen zijn waarachtig niet gekzij hebben liefde voor hunne ponden sterlings. Ook de regeeringen van België en Pruisen hebben zich de zaak van draineeren sterk aangetrok ken zoodat zij ingenieurs die kunst hebben doen aanleeren en ter beschikking der landbouwers doen stellen. Voorwaar wel een voorbeeld tot navolgingwaar Nederlanders zoo uitmuntend voor geschikt, zijn, zegt men. ik zeg, konden zijn. Ik heb daar genoemd EngelandBelgië en Pruisenmaar wij behoeven zoo ver niet te gaan om goede voorbeelden en heerlijke uitkomsten te zienga in uwe gedachte met mij mede naar Purmerenddoch niet binnen de poort der stad, wij blijven buiten dezelve op den Purmerender wegop on geveer 150 ellen afstand van de Beemsterbrugdaar liggen twee stukjes weiland beoosten en bewesten dien weg welke eene verbazende groeikracht ontwikkelen. Ik geloof dat de wedergade niet bestaat, en waardoor? door draineering. Voor eenige jaren zijn deze twee stukjes land gedraineerd en sinds dien tijd heb ik ze nagegaan en menigmaal bewonderd, hoe de grassen zich in zulk een korten tijd konden ophoopen het is geen groeien of wassen, hetgeen men daar zietmaar het is ophoopen en vooral bij zware droogten valt dit te meer in het oogals dan de grassen óf gewassen lijdende zijn op gewone gronden, omdat zij meer uitdampen dan er uit den ondergrond aangevoerd wordt af kan wordenver- tbont zich daar de groei in al hare kracht. De gronddie men droog zoude oordeelen, is nu juist vochtig geworden en de warmte in den bodem is vermeerderddoordien het ver zurende ondergrondswater niet bestaat, zijn de wortels der grassen dieper gedrongen en de grond is door hare onder- aardsche afleiding van water meer poreus gewordenzoodat de lucht meer toegang heeft om doortedringen tot de wortels; en de buizen, door welke het overtollige water ontlast wordt, geven de lucht toegang door den grond te stroomenwaar door ook een weldadigen invloed wordt uitgeoefend. Zulke toestanden zijn verkieslijk en ook te verkrijgen, als men maar wil. Bij peilverlaging en in het werk te stellen van middelen waardoor men meester der toestanden is, kan men in de Scher meer ook tot draineeren overgaan en even zulke uitkomsten verkrijgen als door mij zijn aangewezen. Veel zonde ik nog kunnen aanvoeren hetgeen hierop betrekking heeftdoch ik heb een begin gemaakt en wil voor nu een einde maken. Ik hoop door deze mjjne inzichten er, mededeelingen bij Sckermeer's ingezetenen een gunstigen indruk teweeggebracht te hebben omtrent het plaatsen van stoomgemalen, en velen, die tot heden mijne inzichten niet. deelden, daarvan te heb ben teruggebrachtde feiten spreken hier. Eerstdaags zal de zaak van het plaatsen der stoomgemalen beslist worden. Dit zal voor Sckermeer's ingezetenen een dag van gewicht zijn, dewijl een groot deel der toekomst van de beslissing van dien dag zal afhangen. Het wordt eene le vensvraag voor Schermeer's ingezetenen; ik roep u toe, mede- Hoofd-Ingelanden overweeg het rijpelijk, wij moeten dien dag een gezonde stem uitbrengendenkende om het nageslacht als om ons zeiven. Als onze vooronders geen groote werken tot stand gebracht haddenwij zouden niet zijn die wij nu zijn. Noch dagelijks worden krachtige reusachtige werken tot stand gebrachtlaten ook wij in onzen kring een groot en heilzaam werk tot stand brengenden berg, die zeer hoog scheen en niet te beklimmen was, heb ik voor u doorgeboord, de rails zijn gelegen de waggons staan geopend om intestap- pen, en die een zekeren en voordeeligen weg wil gaan. stappe in. K. AKKERMAN Jz. §H Alkmaar2 April 1873. Ondertrouwd CORN'. STOEL, van Antwerpen en CHRTSTINA de VEER. Alkmaar3 April 1873. Receptie 13 April 1873, bij de Wed. H. Kleman Spanjaardt. Algemeens Kennisgeving. Getrouwd H. D. TUTJNENRURG, 2e. luitenant-kwartiermeester bij het O. I. L., en A. N. SCHMITZ. Ginneken2 April 1873. De Heer en Mevrouw TUIJNENBURG bedan ken voor de vele blijken van belangstelling, hij de voltrekking van hun huwelijk ondervonden. Voorspoedig bevallen van eene Dochter C. A. STENEERT - CLOECK. 1 April. Bevallen van een welgeschapen Dochter A. C BI,OM, geliefde Echtgenoote van Alkmaar2 April '73. J. STUURMAN. Na eene langdurige» ongesteldheid overleed heden, onze geliefde Moeder ARIAANTJE GUIJT wed. J. HOLMAN, in den ouderdom van 77 jaren en ruim 5 maanden. 31 Maart 1873. J- HOLMAN. Uit naam hunner kinderen, behuwd-, klein- en achterkleinkinderen. Heden overleed, na een langdurig maar geduldig lijden, onze hartelijk geliefde vader LOURENS BORST, in den ouderdom van 66 jaren. OuclcarspelNamens Broeders en Zusters, 2 April 1873. Am. BORSI Lz. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij de bevalling en het treurig verliezen van mijne geliefde Echtgenoote breng ik ook namens wederzijdsche familie hiermede mijnen dank. Leiden2 April 1873. K. de BOER Hz. Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lijdenmijn innig geliefde echtgenoot de Heer P1ETER BOMMÈZ1J, in den ouderdom van bijna 35 jaren na eene gelukkige echtvereeniging van bijna 7 jaren, mij twee jeugdige kinderen nalatende. Zwaar treft mij en mijnen hoogbejaarden vader deze slag doch wij hopen in Gods wijzen wil te be rusten Ae. ZOOTJES, Oudorp, 4 April 1873. Wed. P BOMMEZIJ. De Heer en Mevrouw THEMMEN DE LANG betuigen hunnen welgemeenden dank aan allen, die gedurende hunnen ondertrouw en bij hun huwelijk blijken van belangstelling hebben gegeven, inzon derheid aan de inwoners van Schermerhorn, welke hunne sympathie zoo duidelijk hebben getoond. Schermerhorn2 April 1873. op Dinsdag, den 15 April 1873, des voormid dags ten 9 uren ten sterfhuize van MATTHIJS RUIGE WAARD, staande aan de Molenbuurt nabij het Texelsche hek, te Alkmaar, van: 6 Kalf koeien, 3 herfstkalvers, 1 geldekoe, onge veer 30000 kilogram best gewonnen hooi, 1 boeren wagen, 1 melkschuitje, 1 melkkar, 3 ijssleeden; voorts: boeren- en bouwgereedschappen, waaronder weivaten, emmers, karns, jukken, zoutkisten, kaaszetters en makers, kaasstellingen en planken, timmer- en ander gereedschap, nieuw hout, brandhout; meubelen, huis raad en inboedel, waaronder 1 bed met toebehooren, 1 kabinet, 1 ladetafel, 1 klok, 1 mahoniehouten kist, tafels, stoeien, spiegels, porcelein glas- en aardewerk en hetgeen meer te koop zal worden aangeboden. De verkoop geschiedt voor kontant geld. op Dinsdag, den 15 April 1873, des voormiddags te 10 uren, in de herberg het Zijper Welvaren, bij de Burgerbrug in de Zijpe, van: Eene BBiiismauswoningKoel en Getimmerten, aan elkander gelegen aan de westzijde van den Belkmeerweg in de Zijpe te zameu groot 25 bunders, 2 roeden, 20 ellen Vier perceelen Weiland. aan elkander ge legen aan de oostzijde van den Belkmeerweg in de Zijpe tegenover de vorige percpelen te zatnen groot 15 bunders, 58 roeden, 50 ellen. En Twee Huizen onder één dak, aan den weg langs de westzijde van het Groot Noord- Hollandsch Kanaal. De perceelen, behoorende aan P. BAS, worden verhuurd, de gebouwen en het erf tot 1 Mei 1874, en de landerijen tot Kerstijd 1873. Nadere inlichtingen worden gegeven ten kantore van den Notaris H. J. de LANGE, staande aan de Breedstraat te Alkmaar. op Woensdag, den 16 April 1873, des voormiddags te 9 uurten huize van WILLEM STOOP aan den Eenigenburg gemeente Sint Maartenvan 8 Kalfkoeien, 2 Geldekoeien, 2 Pinken, 2 Paarden, 8 Schapen met Lammeren, 3 Varkens, "20 witte Een den eene partij Hooi en Mest, 1 Speelwagen op veeren met kap, 1 Karnmolen, 2 Schuitjes, 1 Var- kensboet, Boeren- en Bouwgereedschappen en het geen meer te koop zal worden aangeboden. De verkoop geschiedt om kontant geld, ten over staan van den te Alkmaar gevestigden Notaris H J. de LANGE op Vrijdag, den 18 April 1873, des voormiddags te negen uren, op de plaats Hrugwijkbij de we duwe SIMON BROMMER, aan 'de Burgerbtug in de Zijpe, van: 10 Kalfkoeien, 2 Geldekoeien, 2 Kalfvaarzen 4 Paarden, 20 Overhouders, 3 Win tervarkens, eenige Kui- en Bulkalveren, 1 Kar op veeren, 2 Boerenwagens, 1 Driewielde Kar, I Modderschuit1 stuit Mest, Boeren- en Bouwge reedschappenMeubelen, Huisraad en Inboedel, en hetgeen meer te koop zal worden aangeboden. De verkoop geschiedt om kontant geld, ten over staan van den te Alkmaar gevestigden Notaris II. J. de LANGE. op Dinsdag den 23 April 1873, des voormiddags te 9 uren, ten huize van PaULUS BAS, aan den Belkmeerweg in de Zijpe, van: 13 kalfkoeien, 5 kalfvaarzen, 6 hokkelingen, eenige kui- en bulkalveren, 74 schapen met en zonder lammeren 2 engelsche rammen, echt ras, 1 ram gekruisd ras, 1 zwart ruin paard, 2 zwanen, 6 ganzen, 1 kapwagen op veeren, 3 boerenwagens, 2 driewielde karren, 1 groote en 1 kleine modderbak, een partij tuigen, ongeveer 30000 korte turven, 1 stuit mest, een partij hooi en stroo, boeren- en bouwgereedschap en hetgeen meer te koop zal worden aangeboden. De verkoop geschiedt om kontant geld, ten over staan van den te Alkmaar gevestigden Notaris H.J. de LANGE, aan de Breedstraat te Alkmaar. Men is voornemens om, op Woensdag, den 9 April 1873, vóór den middag te 10 uren, op de plaats IJpensteijn te Heilo, bewoond door J. Enke, ten overstaan van den te Alkmaar resideerenden Notaris W. F. G. L. GOUWE, openbare verkooping te houden van: IjKWEMO %EBi, bestaande in: 15 koeien die gekalfd hebben of op kalven sfaan, I geldekoe, 4 kalfvaarzen, 6 pinken, eenige kuikal- veren, 1 ruin schimmel paard, oud 6 jaar, en kippen, voortsllooi en Stroo, 1 tilbury, 1 kapwagen op veeren, Poeren- en Bouwgereedschappen en alles wat tot eene volledige Boerderij behoort, benevens IBnisrand en Bnbocdcl. Breeder bij aangeplakte billetten en nadere inlich tingen ten kantore van genoemden Notaris GOUW E, aan de Gedempte Nieuwesloot te Alkmaar. te ALKMAAR, op Zaterdag 12 April 1873, des voormiddags te II uren, van 80 a 85 puik puiks Friesche Half koeien en M a -1 Haarden van 5 jaren oud allen mak bij den weg. Alles om contant geld. Die gading heeft kome op bovengenoemde» dag en ure, in het Wapen van Limmen, aan den Dijk te Alkmaar. Zegt het voort op Dinsdag 8 April 1873, voormiddags 10 uren, ten huize van Wilt.em Schouten, op Zanegeest te Bergen, van 7 koeien, 2 pinken, 1 betuigd bruin merriepaard oud 4 jaar, een jonge zeug, rijtuigen, boeren- en bouwgereedschap. Ten overstaan van den Notaris Ph. HULST te Zuidscharwoude. Ten overstaan van den te Alkmaar geves- ::ïi:::ïf tierden .Notaris W. F1. G L. GOUWE, zal op lij Donderdagden 10 April 1873, na den middag te vijf uren in de Toelast te Alkmaar, bij opboden afslag, in het openbaar worden verkocht 1. Eene zeer beklante, in vollen bloei zijnde Kocli- en Bailketlmkkeriibestaande in e»n Winkel- en Woonhuis en S'.rtCte Alkmaar, aan de westzijde van het Groot Nieuwland en de gedempte Laat, met eene vrije Steeg ten zuiden daarin uitkomende, op eenen neringrijken stand sectie B, No. 756, groot ,01,31. 2. Een B*akllilis en Erve, aldaar, naast het vorige perceel, sectie B, No. 757, groot,70, Te aanvaarden 1 Mei 1873. 3. Een Huis en Erve te Alkmaar, aan de oost zijde van de Zakkenstraat, sectie B, No. 1933 groot ,01,24. Nlos. 1, 2 en 3 toebehoorende aan den heer J Tijssen Uitvoeriger bij billetten en nadere inlichtingen ten kantore van genoemde Notaris GOUWE, aan de gedempte Nieuwesloot te. Alkmaar. op Dinsdag den 15 April 1873, voormiddags 11 uren, in de herberg de Moriaan ie. Warmenhuizenvan: Eene kapitale filuisuiansivoning, Hort, 3 Erven, '3'uin. 19 bunders 26 roeden 90 el len uitmuntende Weilanden, 1 bunder 86 roeden 70 ellen dito Kouwlaud en 48 roeden|60 ellen Kietlond. alles te Warmenhuizen, en 2 stukken zeer vruchtbaar Weiland in de nabijheid dier gemeente, waarvan een onder Haringcarspel, groot 1 bunder 42 roeden, een onder Oudcarspel, groot 1 bunder 67 roeden 10 el, met de Erven te zamen 24 bunders 85 roeden 85 el. Nader te bevragen bij den Notaris Ph. HULST te Zuidscharwoude. OrEillMRE VERkOIH'lilG, om contant geld, op Woensdag, den 9 April 1873, des voormiddags te 11 ure, ten huize van A. Stam, staande aan den Middenweg te Heer Hugo Waard, van: eenegroote partij llllill ll.-ITEitlHiEW, als: ongeveer 30000 steenen, 3000 tegels, 3600 pan nen; voorts vorsten, draineerbuizen en 32 mud kalk. Wijders 11E Ttt E EilRMkEH E E1» SEIIAI'PEl. en Eindelijk III IMKl.lB n li\'KOEREE, alsmede eenig Goud en Zilver, waaronder een kapstelhoroloirie en bloedkoralen ketting Die gading heeft kome ten dage, ure en plaatse vermeld, aanhoore de conditiën en voorwaarden en doe zijn voordeel. Zegt het voort. VERKOOPING op Dinsdag 15 April e.k., des morgens te 10 uren en volgenden dag, van een bestaande in mahoniehouten linnenkast, buffet, bonheur du jour, boekenkasten, canapée, sopha's, penantkastjes, diverse tafels, waarbij een met inlegbladen, bekleede stoelen, groote heldere spiegels, goedloopende pendules, ijze ren ledekanten met behang, linnenpers, porcelein en aardewerk en hetgeen verder gepresenteerd zal worden. Alles Maandag 14 April e k., van 10 tot 4 uren te bezichtigen. J. J. BRASSER en T. KUIT, Directeuren te Uitgeest, zullen, als lasthebbenden hunner principalen, publiek presenteeren te verknopen zeer fraaie en ongemeen sterk te veld staande partijen Eflyacin tlicn, Narcissen, dubb en enk. vroege Tul pen, Grorlissen en andere BBIocuihoIlen. Op Dinsdag 15 April te BEVERWIJK, op de tuinen van M. Burgers, P Kool, J. Tijms en anderen. Op Donderdag 17 April te ALKMAAR, op de tuinen van K. v. d. Brink, J. E. v. d. Brink, J. Haak man J. Alfrink, J. Roozemeijer enz. Op Vrijdag 18 April te BEVERWIJK, op de tuinen van P. VerhagenJ. Fiselaar en anderen. Op Dinsdag 22 April te CASTR1CUM, op de tuinen van D Schotvanger, D. Roozenbroek, Bakker, J. F. Rommel, Affourtit, wed. M. Duin enz. Op Woensdag 23 April te LIMMEN, op de tui nen van v. Rossum, J. Kieft, J. Verweel, Vooren G. Dekker, M Kuijs en anderen. Op Donderdag 24 April te UITGEEST, op de tuinen van C. Schoehuijs, Erven E. de Boer Jz., B. Zonjee, T. Kuit, Jan Brasser Jz., G. Muutje- werff, J. J. Brasser, I). Rijs enz. Catalogussen dezer belangrijke veilingen zullen in tijds bij bovengenoemde lasthebbenden verkrijgbaar zijn. De eerste JAARPEESTVTERING der Chr. Jongelieden Vereeniging TilUOtllCliS zal zoo de Heer wil plaats hebben den 14 April des avonds te 7 uren in het locaal der Confessioneele Vereeniging afd. Alkmaar, aan de Oude Gracht. A amens het bestuur, W. WOLZAK, Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 2