BIJBLAD van de ALKMAARSCHE COURANT van Zondag 6 April 1873. ©Elckclt jfcschc 13cvichtc>: Duitsrliland Dclgie. Frankrijk. Sairuot BKrittaiige en Ierland. Rusland. Denemarken. Turk Ife. Oustenrfjk-llongarije. Italic. Spanje. Ycrcenigde ^lillen. Graaf BernstorJJduitsck gezant, te Londenis den 26 aldaar, in den ouderdom van 64 jarenoverleden. De Keizer heeft den Iiijks-kanselier opgedragen om door middel der dagbladpers openlijk zijnen dank te betuigen voor de vele gelukwenselien hem op zijn 76™ verjaardag uit alle oorden van Duitschland toegezonden. De Rijksdag heeft den 26 het jaarlijksche voorstel van den heer Sc'hulzetot het toekennen van reis- en verblijfkosten aan de leden, met, 114 tegen 90 st. aangenomen, hoewel de niinjster Delhriick ook thans weder verklaarde, dat het voor stel geen kans had om tot wet verheven te worden. Den 27 zijn voor de eerste maal gelezen het vesting-ont werp en het ontwerp betreffende de vorming van een Rijksfonds voor invalieden. Den 28 en 29 is de nieuwe muntwet voor de eerste maal gelezen. Men besloot haar niet aan eene commissie te ver zenden maar onmiddelijk tot de tweede lezing over te gaan. Tot 15 Maart was voor een bedrag van 531,200,000 mark in eoiiuên 1?' eu 20markstukken gemunt en waren reeds 10 a 11 miljoen gulden in de Rijkskassen verzameld en aan het verkeer onttrokken, om na de aanneming der wet in zilveren munt van het markstelsel te worden omgeslagen. Den 29 heeft de minister Delhriick op eene interpellatie van den heer Vólk geantwoord dat het ontwerp betreffende het register van den burgerlijken stand thans door den Kei- zer is goedgekeurd en eerlang aan den Bondsraad en den Rijksda°p zal worden toegezonden. "V oorsliands verklaarde de minister het onmogelijknadere bijzonderheden dienaan gaande mede te deelen. Den 31 is de algemeene beraadslaging over hel ontwerp betreffende de lasten, aan gemeenten en particulieren ten behoeve van het leger in tijd van oorlog opgelegd ten einde gebracht en beslotende tweede lezing in eene plenaire zit ting te doen plaats hebben. Pruisen. Het gerechtshof te Trier heeft 48 catholieke geestelijken van Trier, Saarburg enz., die eene verklaring ten gunste der jezuieten en redemptoristen onderteekend hadden, wegens beleediging der regeering, in tweede instantie ver oordeeld tot 15 tb. boete of 5 dagen gevangenisstraf. Tot de veroordeelden bchooren al de pastoors en kapellaans der stad, de meeste leden van het domkapittel, de professoren van het bisschoppelijk seminarium en godsdienstonderwijzers. Den 30 heeft de veldmaarschalk graaf Wrongel zijn 50jarig jubilé als generaal gevierd. 600 a 700 luthcrsche geestelijken der provincie Hannover hebben een adres aan den Koning gericht, waarin zij hem verzoeken, de kerkelijk-politieke wetsontwerpen niet tot wet te verheffen. De Reichs-Ameiger berichtdat de heer v. Sydoir benoemd is tot secretaris-generaal bij het departement van eeredienst. Wurtemberg Te Stuttgart is het gepeupel te hoop ge- loopen en heeft het de glazen bij eenige israëlieten ingegooid, nadat een soldaat met behulp der policie uit deu winkel van een israëlietiscken kleerenkandelaar was gezet. Met behulp der militaire macht werd de orde hersteld. Ongeveer 4U per sonen werden in hechtenis genomen. De volgende avonden hadden weder samenscholingen plaats. Brunswijk. De tusschen de regeering en de Vertegen woordiging in geheime zittingen ontworpen wet betreffende de erfopvolging is in de den 28 gehouden zitting der Sten den openbaar gemaakt. Daarbij wordtonder garantie van den duitschen Keizer, het volgende bepaald: zoolang, bij vacature van den troonden troonopvolger, die als zoodanig door de regeering en de Vertegenwoordiging als gerechtigd en bekwaam is geacht, hinderpalen in den weg worden ge legd aanvaardt de Groothertog van Oldenburg het regent schap. Voor het geval datvdor het ontstaan der vacature van den trcon, de regent het regentschap van de hand mocht wijzen, of het aangewezen regentschap door eenige andere reden niet in werking zou kunnen treden, henoemt de te genwoordige Hertog, in overeenstemming met de Vertegen woordiging een anderen regent uit de regeerende duitsche Vorsten. In plaats van den Hertog, stelt het ministerie aan de Vertegenwoordiging een nieuwen regent voor, ingeval het na de troonsvacature aangewezen regentschap door welke reden dan ook, niet in werking kan treden [De Kroonprins van Hannover was de aangewezen opvolger van den Hertog] Den 25 heeft de heer Frère-Orban de regeering geïnter pelleerd over de toespraak, welke, volgens het gentsche tdad le Bien Public, door den belgisehen gezant bij den H. Stoel tot de Aepw\&\'\e-Hemptinne zou zijn gehouden en welke, in dien de lezing juist ware, de italiaansche regeering ernstige reden tot beklag zou geven. De minister Malou heeft ge antwoord dat zijn ambtgenoot van buit. zaken onmiddelijk aan baron Pycke om inlichting gevraagd en van dezen ten antwoord bekomen had, dat de gewraakte uitdrukkingen niet door hem gebezigd waren. De interpellant heeft met deze ophelderingen genoegen genomen en alleen geconstateerd, hoe weinig vertrouwen de mededeelingen van sommige clerikale bladen verdienen. De minister van binn. zaken heeft gevolg gegeven aan zijne belofte om spoedig in de vacatures in het college van schepenen te Namen te voorzien, en daartoe 3 leden der liberale meerderheid van den gemeenteraad voorgedragen aan den Koning, die aan deze voordracht zijn zetel heeft gehecht, Deu 3Ü is de negende internationale tentoonstelling der Kon. Maatschappij van Land- en Tuinbouw te Gent, in tegen woordigheid van den Koning, de Koningin en hunne oudste dochter geopend. De vorstelijke personen hebben vervolgens een feestbanket van ongeveer 300 couverts en 's avonds de voorstelling in de opera bijgewoond. 800 Inzenders hebben aan het concours deelgenomen. In eene den 23 door de vereeniging der republikeinsche of gematigde linkerzijde gehouden bijeenkomst is ingekomen eene nieuwe reeks van door le Siècle ontvangen petitiën waarin door ruim 192,000 onderteekenaars de ontbinding der Nat. Vergadering wordt gevraagd. Eene door den heer Gambetta bij de Nat. Vergadering ingediende reeks telde ruim 66000 handteekeningen. Op uitnoodiging der commissie van enquête naar den toe stand der arbeidende klassen, heeft de graaf v. Parijs een overzicht opgemaakt van dien toestand in Engeland, hetwelk een boekdeel van 300 bladzijden vormt. Onder de officieren, die in eene dagorder van den genl. Lacroix, opperbevelhebber in de divisie Constantine, geroemd worden wegens hun uitstekend gedrag bij de expeditie van den genl. de Galijfet naar de woestijn Sahara, behoort de escadrons-ehef Robert v. Orleanshertog v. Chartres. De aartsbisschop van Parijs heeft zijne toestemming gegeven om aldaar eene kapel ter eere van O. L. V. van Lourdes opterichten. Ter gelegenheid van Maria Boodschap heeft.de abt Lescoeur in de Magdalena-kerk eene predicatie gehouden ter ondersteuning van het werk, gevolgd door eene inzameling, die door een aantal voorname vrouwen, met de echtgenoote van den maarschalk Mac Mahon van het hoofd, verricht werd. Te Lyon heeft, onder het roepen van „leve de vrijheid leve Chaoéeweg met de clerikalen en onder het zingen der Marseillaiseeen volksoploop plaats gehad wegens het verbieden eener conferentie van den radicaal Chaoée, die over de verwant,schap van den mensch met den orang-outan zou spreken. De policie, door piketten der bezetting ondersteund, herstelde de rust zonder dat het tot botsingen kwam. Msgr. Pomade, bisschop van Nevers, is tot aartsbisschop van Aix benoemd. De heer Pelleport, gérant, en Lockroy, redacteur van le Rap pel, zijn tot 1 maand gevangenisstraf en 500 fr. boete ver oordeeld, wegens een artikel waarin de armen tegen de rijken opgezet werden. Graaf Olivier de Kermeleenige maanden geleden wegens het uit minnenijd vermoorden van zijnen broeder tot levens langen dwangarbeid veroordeeld, is iu het bagno van Toulon van wanhoop en hartzeer gestorven. Hij was ruim 30 jaren oud. Zijn lijk is aan zijne moeder afgestaan. De geleerde Amédée Thierry, gewezen Senaatslid en lid van het Instituut, is den 26 te Parijs in 75jarigen ouderdom overleden. De legitimistische Gazette du Midi te Marseille is in rech ten betrokken, ter zake van het openen eener inschrijving ten behoeve der spaansche carlisten. De President der republiek heeft, even als in 1852 voorde civiele ridders van het Legioen van Eer is vastgesteldbe paald dat ook voor de militaire ridders slechts eene benoe ming zal geschieden bij versterf van 2. Voor het uitreiken van militaire medaljes is dezelfde bepaling gemaakt. De rechtbank te Toulouse heeft den 28 uitspraak gedaan in het rechtsgeding tegen de Internationalewaarin 38 per sonen betrokken waren. De voortvluchtige Larrogue, agent der Internationale te Bordeaux, is tot 3 jareu gevangenisstraf en 1000 fr. boete veroordeeld, zijn agent te Toulouse, Den- trhyguestot 2 jaren; Calas en Chawoux en 18 andere zijn tot kortere gevangenisstraffen verwezen en de overige bij ge brek aan bewijs vrijgesproken. Dentraygues en zijne vrienden hadden, als middel van propaganda, een blad opgericht, l' Oeil du Peuple, 't welk de roode Emancipation, van Duportal, dien men niet meer vertrouwdemoest vervangen. De rechtbank te Die (Dröme) heelt denzell'den dag 11 personen veroordeeldwegens het oprichten van of het deel nemen aan geheime genootschappen en wel de beide oprich ters Curet en Robert tot 5 jaren en de overige tot kortere gevangenisstraf. Een twaalfde beschuldigde werd vrijgespro ken. Onder de in beslag genomen papieren kwam een pro gramma eener „revoluliouaire Commune voor. De Afgevaardigde de Chasseloup-Laubatonder het keizer rijk minister van marine en voorzitter van den Raad van State, is, na den 29 de zitting der Nat. Vergadering en 's avonds eene bijeenkomst der militaire commissie te hebben bijgewoondin den daarop volgenden nacht plotseling over leden. De policie te Parijs heeft in de Rue Sedaine een sedert een paar maanden bestaand geheim genootschap, erkmans- kiezersvereeuiging" genaamd, overvallen en 14 leden ervan in hechtenis genomen waaronder de oprichterszijnde den reeds vroeger wegens deelneming aan den Commune-opstand veroordeelden publicist Gromier en den journalist Louis Jean. Uit de verhooren en gevonden papieren is geblekendat de vereeniging een geheim karakter had en een staatkundig doel beoogde. Nog andere arrestatiënmet den opstaud der Commune in verband staandehebben dezer dagen te Parijs plaats gehad. Te Rivesaltesbij Perpignanzijn den 26bij gelegen heid der lotingvrij ernstige ongeregeldheden voorgevallen. De lotelingen en het, volk hebben de mairie bestormd en de wachthebbende gensdarmes verdreven; deze zijn later in grooter getale teruggekomen en verplicht geweest van hunne wapenen gebruik te maken. Een der belhamels, een 17jarig jongelingdie den wachthebbenden officier met een steen geworpen hadis bij deze botsing omgekomen, en een ander persoon, die zwaar gekwetst was, is den volgenden dag overleden. Uit Perpignan zijn terstond troepen afgezonden, vele arrestatiën gedaan, en de pompiers, die met de menigte gemeene zaak hadden gemaakt, zijn ontwapend. De President der republiek heeft aan 4 gensdarmes, die zich bij de onder drukking van het oproer loffelijk gedragen hebbende mili taire medalje geschonken. De gemeenteraad heeft zich daaren tegen gedrongen gevoeld, het door de gensdarmerie gehouden gedragbij gemotiveerd besluitte moeten wrake Nationale Vergadering. Den 24 is beraadslaagd over het voorstel-Totain, waarby 1UÜ000 fr. gevraagd werd om fransche werklieden, door hen zeiven te kiezen, naar de tentoonstelling te Weenen te zenden. Het werd vooral bestreden uit vrees van daardoor de Internationale in de hand te werken, door den minister van handel en landbouw ook op grond, dat het niet raadzaam was fransche werklieden door Duitschland te doen reizen. De heeren René Brice en Rive stelden als amen dement voor, dat de werklieden door den minister, uit voor drachten der kamers van koophandel zouden worden aange wezen. Toen de voorzitter iu omvraag brachtof al dan niet tot de behandeling der artikelen zou worden overgegaan, werd die vraag met 387 tegen 218 st. ontkennend beslist. Den 25 is de voordracht tot regeling van den toestand der gedeporteerden op Nieuw-Caledonie uit het disciplinaire, penale en burgerlijke oogpunt in haar geheel aangenomen. De slrekking der wet is om het lot der verbanneneu zooveel mogelijk te verzachten. Ten gevolge van het gehouden ge meen overLg is bepaald, dat ook de „gedeporteerden in eene vesting" na een vijfjarig verblijt in de kolonie gronden in bezit zullen mogen erlangen (de veroordeelden tot „enkele deportatie" zullen er terstond verlof toe bekomen). Den 26 is verslag uitgebracht over de wetsvoordraeht tot reorganisatie van den lyonscken gemeenteraad, door de com missie zoodanig gewijzigd, dat de opheffing der centrale mairie werd voorgesteld. Uver den dag der behandeling ontstond een heftig tumult, daar de linkerzijde, die herhaaldelijk op de bespoediging der zaak had aangedrongen, thans, over de toetreding der regeering tot de wijzigingen der commissie verstoord, uitstel eu een onderzoek verlangde. Met 341 tegen 242 werd aangenomen de voordracht om liet abonnement der parijzenaars wegens het schoonhouden der straten waaraan velen zieh wisten te onttrekken te veranderen in eene ver plichte stedelijke belasting. Nog werden goedgekeurd 2 in Augustus te Metz en te Parijs onderteekende overeenkomsten tot definitieve vaststelling der fransch- duitsche grensscheiding. Zij betroffen 3 gemeenten, die door de demarcatie-lijn door sneden worden. Den 27 heeft de heer Rouvier zijne interpellatie toegelicht over de buitengewone en z.i. partijdige maatregelen, die ten aanzien van onderscheidene radicale en repuhlikeinsche dag bladen in het zuiden zijn genomen. Hij eischte vrijheid van drukpers voor allen, opheffing van den staat van beleg en terugkeer tot de berechting door de jury. De mini-ter Gou lard heeft, in antwoord hierop, gezegd, dat overal rust heerscht en dat de regeering, die verplicht is de rust te handtiaveD, geeue dagbladen vervolgt dan wanneer zij daartoe genoodzaakt wordt, Het oogenblik om den staat van beleg op te heffen achtte de minister nog niet gekomen. De iuterpellanten hebben ten slotte eene motie voorgesteld van dezen inhoud: „De Kamer, overtuigd dat eene gelijkmatige toepassing der wet, van 15 April 1871 het gouvernement in staat stelt het belang van de goede orde met dat der drukpers te vereenigennoodigt de regeering uiteene wetsvoordraeht in te dienen tot opheffing van den staat van beleg." Maar de Kamer heeftmet 449 tegen 164 st,, besloten, ten aanzien der interpellatie eenvou dig tot de orde van den dag over te gaan. Deu 28 is, overeenkomstig het voorstel der commissie voor het voorstel-Rouveure, besloten om de Paaschvacantie te doen duren van 5 April tot 19 Mei, en zulks na verwerping van voorstellen der heeren Larochejaquelain en Anisson-Duperon om het reces op slechts 4 of 5 weken te bepalen. De wet op het lager onderwijs zal na de terugkomst der Kamer in discussie worden gebracht. Den 29 is de zaak van prins Napoleon behandeld. De mi nister üu/aure heeft de uitzetting van dien prins toegelicht en verdedigd en gezegd, dat het besluit daartoe geene be trekking had op prinses Clotilde, wier aanwezigheid in Frank rijk de regeering niet bekend was. De heer Depeyrerap porteur der commissieheeft betoogd dat het decreet tot vervallenverklaring der familie Bonaparte geene verbanning insloot, en hij heeft (onder toejuiching der rechterzijde) op persoonlijke vrijheid voor allen aangedrongen. De heer Choi- seul heeft den conservatieven verweten, dat zij deze gelegen heid aangrepen om het gouvernement afbreuk te doen. De minister Dufaure heeft er op aangedrongendat de Kamer ten aanzien van het protest tct de orde van den dag zou overgaanen hij heeft een voorstel ingediend van dezen in houd: „Gedurende 5 jaren na de uitvaardiging dezer wet zal geen lid der keizerlijke familie in Prankrijk verblijf mogen houden zonder vergunning der regeering." Ten slotte is met 334 tegen 278 st. besloten, tot de orde van den dag over te gaan, met weglating der afkeurende verwijzing naar de in het rapport ontvouwde beginselen. De prinsen v. Orleans hebben aan de stemming geen deel genomen. De minister Goulard heeft aan de commissie voor het ont werpen eener kieswet de denkbeelden der regeering daarom trent, medegedeeld. Zij zijn stembevoegdheid op 21jarigen leeftijd en na 2jarige inwoning in eene gemeente; verkiezin*- bij departementenmaar splitsing indien het te kiezen aantal Afgevaardigden of Senaatsleden 5 of 6 te hoven gaat; 1 Af gevaardigde op de 70000 zielen (wordt 550 in plaats van 750); verplichte deelneming aan het verkiezingswerk. De lord-mayor van Londen heeft den 26 aan 200 mayors uit de provinciën een gastraaal aangebodenwaaraaq ook leden van het ministerievau het corps diplomatique en van het Parlement hebben aangezeten en waarbij de heer Glad stone gezegd heeft: „Wij zijn gevallen, maar weder opgestaan, en zijn daarover niet beschaamd. Ofschoon wij er niet in geslaagd zijn om aan Ierland eene nationale universiteit te gevenzal de geschiedenis bewijzendat het beginsel van eene zoodanige universiteit onuitroeibaar is." Van de Goudkust zijn slechte tijdingen ontvangen. De ashantijnen hadden verscheidene steden der onder het britsche protectoraat staande fantijnen bestormd en geplunderd en be vonden zich, toen de mail vertroknog slechts op weinige uren van Cape Coast Castle. Die stad en Elmina waren echter te goed versterkt om er een aanval op te vreezen. Het met 31 Maart geëindigde fiuanciëele jaar heeft aan de schatkist een ontvang van 76,698,770 opgeleverd, zijnde 1,990,456 meer dan in het voorgaande jaar enjuist 5 mil joen boven de raming. De kleermakersgezellen in Schotland vragen vermeerdering van ioon met penny per uur en verzekering, dat deze ver hooging minstens een jaar zal duren. De patroons willen niet. meer dan de helft toeslaan en van eene tijdsbepaling niets weten; zij hebben zich bovendien vereeuigd en een cen traal comité te Edinburgh gevestigd. Toen daarop eene strike te Dundee uitbrak, heeft het comité besloten, dat, zoo lang geene schikking tot stand komt., geen nieuw werk zal worden gegeven. Dien ten gevolge hebben vele patroons hunne werkplaatsen reeds gesloten. Den 29 is te Newcastle-on-Tyne van stapel geloopen een binnen den tijd van 4j maand gebouwd schip van omstreeks 5999 ton, gebouwd voor rekening van Hoopers-Telegraaf- maatschappij en uitsluitend ingericht voor het leggen van telegraafkabels. Lagerhuis. Het wetsontwerp van professor Fairceti be helst in de eerste plaats de bepaling, dat de Universiteit van Dublin voor de belijders van alle godsdienstige gezindheden open zal staan en schrijft voorts de benoeming voor van een „Raad van Organisatie," die bestaan zal uit deu provost dei- Universiteit en verder uit op 8 Oet. a.s. door de burgers van het Trinity College en van de Universiteit te kiezen profes soren en fellowsdie den 1 Nov. zullen bijeenkomenten einde plannen te beramen betreffende de betrekkingen tusschen die beide instellingen betreffende het beheer van beiden en betreffende alle andere zaken, welke beiden raken en waarvan regeling vereisoht of verlangd wordt. De door dien Raad te ontwerpen reglementen zullen voorloopig zijn en eerst kracht van wet erlangenwanneer zij 49 dagen in elk der Parlemeuts-Huizen zullen hebben ter tafel gelegen en geen der Huizen zich tegen die reglementen zal hebben verzet. Den 26 heeft de heer Disraeli op nieuw eene poging ge daan om de regeering eene nederlaag te i'oen lijden, door namelijk de verwerping voor te stellen van het door haar voorgestane wetsvoorstel van den heer Osborne Morgan strekkende om de lijkdienst der dissenters op de begraafplaat sen der anglicaansche Kerk toe te laten. Het wetsvoorstel is, na eene langdurige discussie, met 280 tegen 217 st„ aangenomen. Den 27 heeft lord Enfield, uit naam der regeering, in ant woord op eene interpellatie van den heer P. A. Taylor, gezegd, dat Engeland de tegenwoordige spaansche regeering niet anders dan als eene voorloopige erkennen kan zoolang de aanstaande Constituëerende Cortes niet. over den definitieven regeeringsvorm zullen hebben beslist. In antwoord op eene interpellatie van den lieer Saltheeft lord Enfield gezegd dat de engehche regeering met betrekking tot het voornemen om op de Sandwich-eilanden eene araericaanscke haven te ves tigen, geen enkelen stap denkt te doen. In antwoord einde lijk op eene interpellatie van kapitein Domon-Damer, heeft hij verklaard, dat het verkoopen van wapenen aan de car listen geene onwettige daad is. Den 29 hebben eenige leden zieh verzet tegen de vaststel ling op 2 April der tweede lezing van het ontwerp van prof. Fawcett, dewijl hij het na de indiening in sommige opzichten gewijzigd had. Hij erkende de juistheid van dit bezwaar en verzocht verlof zijn ontwerp op nieuw intedienen de eerste lezing onmiddelijk en de tweede toch op 2 April te doen plaats hebben. Dit verlof is verleend na langdurige discussie, waarbij de minister Gladstone zich aan de zijde der tegen standers schaarde. De Keizer heeft aan eene maatschappij concessie verleend voor het leggen van een onderzeesehen telegraafkabel van Odessa naar Konstantinopel. De Rijksdag heeft de Scandinavische munt-conventie defi nitief aangenomen. Het Volkshuis heeft met 55 tegen 34 st. het door de lin kerzijde voorgestelde votum van wantrouwen in de regeering aangenomen. Het Landsthing heeft den 2 met 44 tegen 8 st., een adres aan den Koning aangenomen, waarin betoogd wordt, dat het tegenover het Volksthing eene zelfstandige stelling inneemt. De regeering heeft met een syndicaat van credietinstellin- gen, waaronder de Keizerlijke Bank, tegen den koers van 63 p. o.. eene 5 p. c. leening van 59 miljoen p. st. aange gaan, welke in seriën over 5 jaren verdeeld zal worden, en waarvan de opbrengst zal strekken voor den bouw van spoor wegen. Iïet tekort op het budjet bedraagt 8 miljoen p. st. Don au-Vorste ndommen. De Kamer heelt den 26 met 52 tegen 23 st. goedgekeurd het sluiten eener tijdelijke lee ning van 19[ miljoen fr., welke afgelost zal worden uit de opbrengst van te verkoopen staatsdomein. Oostenrijk. Het Heerenhuis heeft den 27 het wetsont werp tot invoering der rechtstreeksehe verkiezingen voor den Rijksraad met de daarmede samenhangende wetsontwerpen bij de tweede en derde lezing en bloc aangenomen, met eene meerderheid van 18 stemmen boven het vereischte twee derde gedeelte der aanwezige leden. De galicische Afgevaardigden, leden der Delegatie, zijn den 1 April gezamenlijk te Weenen aangekomen om aan de beraadslaging der Delegatie deel te nemen. Den 2 zijn de zittingen aangevangen en is de heer v. Schmerling tot voor zitter verkozen. Hongarije. In het aan het Volkshuis door de financiëele commissie voorgelegde begrootings-ontwerp voor 1873 worden de gewone uitgaven op 207,186,572 li. en de gewone ont vangsten op 203,469,405 11. berekend, hetgeen dus een ge woon tekort van 3,717,167 11. aanwijst. Voorts bedragen de buitengewone uitgaven 56,572,398 11., maar hiertegenover staan aan buitengewone ontvangsten 45,488.948 ff., zoodat een buitengewoon tekort van 11,983,450 11. ongedekt is; het geheele deficit bedraagt dus 14,800,617 11. Den 30 zijn te Rome aan eenige jongelieden, toen zij de kerk der jezuieten verlietendoor personendie hen buiten opwachttenstokslagen toegebracht. De politie is tusschen- beide gekomen en heeft de orde hersteld. De genl. Hidalgo is tot kapitein-generaal der Canarische eilanden benoemd. Don Carlos heeft zieh gedrongen gevoeld den pastoor Santa- Cruzwegens diens stuitende wreedhedente verloochenen. De aleade der stad Cononegraniet ver van Madrid, maakt het niet beter dan de pastoor. Hij heeft, niet alleen aange kondigd dat hij de carlisten dier stad geldelijk zou laten boeten voor alle plunderingenafpersingen enz., die door cariistische benden in zijn ressort bedreven zouden worden maar hij heeft bepaald, dat voor eiken hoon, door insurgenten een republikein aangedaan, aan een carlistischen burger zijner stad 59 stokslagen toegediend zouden worden, en dat voor eiken republikein, die door hen gedood zou worden, 19 car listen door het lot aan te wijzen, zouden worden gefusilleerd. Bij de inneming van Ripoll hebben de carlisten zich van petroleum bediend ten einde een 50tal soldaten te dwingen zieh over te geven; 9 karabiniers en 3 infanteristen zijn door hen gefusilleerd, onder voorwendsel dat zij op een parlemen tair gevuurd hadden; de kerk is in brand gestoken. Een uit Campos tot ontzet opgerukt detachement is door de carlisten afgeslagen. Berga is mede, met behulp van petroleum, waar door verscheidene huizen verbrand zijndoor de carlisten ingenomen599 man zijn daarbij krijgsgevangen gemaakt. Den 26 is eene proclamatie van het Voorloopig Bewind uitgev aardigdwaarhij de medewerking van alle ingezetenen ingeroepen wordt tot handhaving der rust en het verdedigen der orde, ten einde de krijgsmacht in de gelegenheid te stellen de oproerige benden met de meeste kracht en vol harding te vervolgen. Te Zumarraga is een militaire opstand uitgebrokendie onverwijld onderdrukt is. Te Barcelona zijn 8 cariistische krijgsgevangenen door het revolutionaire gepeupel vermoord. In den nacht van 2939 Maart werd door het op de carlisten verbitterde volk eene poging gedaan om de S. Jacobskerk in brand te steken. Aldaar zijn maatregelen genomen ter bescherming der kerken en priesters. De heer Olozaga heeft op nieuw en ernstig aangedrongen op zijn ontslag als gezant te Parijs. De genl. Felarde, kapitein-generaal van Valencia, is benoemd tot kapitein-generaal van Catalonie ter vervanging van den lieer Contreras, die zijn ontslag heeft genomen. Den 31 heeft te Pahna eene federalistische manifestatie plaats gehad. Den 31 is de bende van Cacula in de provincie Valencia geslagen, en die van Sanla-Cruz te Hernauiin Guipuzcoa, overvallen. Hij is er echter in geslaagd te ontsnappen. De heer Cattvoormalig lid van den Senaat, is tot finan cieel agent der regeering benoemdten einde Europa te bezoeken ter zake van de jongste ieeuing. De Senaat is definitief verdaagd.

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 5