>1 1873. IL. Bijblad ^Ickclijkgchc Berichten. Iftuilsclilanri iïelgïo. Frankr^fk. (■root Itriüanfc en Ierland. Frankrijk. van Alkmaarsche Courant van Zondag 13 April 1S73. De commissie voor den bouw van een definitief Rijkr- Parlementsgebouw heeft eenstemmig besloten dat sis plaats daarvoor zal worden aangekocht het bekende Krollsche Eta blissement, en wel de grond van den prnisischen fiscus voor 2 miljoen en het gebouw van de erven Kroll voor miljoen th. De commissie tot onderzoek van het door eenige leden van den Rijksdag ingediende ontwerp van wet op de drukpers heeft van de regeering vernomen dat zij de indiening van zoodanig ontwerp niet van die van een nieuw wetboek van strafvordering kan afscheiden. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot verhoo ging van de soldij der onderofficierendewijl deze bij het leger beginnen te ontbreken. Den 2 heeft de Rijksdag het voorst el-Lasher, t,ot. uitbrei ding van de bevoegdheid der Rijkswetgeving tot hetgeheele gebied van het burgerlijk rechtwederom in behandeling genomen. Het werd met overgroote meerderheid aangenomen, nadat de minister Delbrück verklaard had, dat de bezwaren, waarop het ten vorigen jare aangenomen voorstel bij Bondiraad gestuit was. thans grooteudeels weggeruimd waren zoodat eene vernieuwde indiening op beter onthaal rekenen kon. Zoodra bedoelde wijziging der Rijks-constitutie tot stand was' gekomen zou de regeering eene commisssie be noemen tot samenstelling van een algemeen duitsch burgerlijk wetboek. De Afgevaardigde Braun heeft voorgesteld aan de nieuwe muntwet een artikel toetevoegen, waarbij de ver dere uitgifte van papieren geld door de verschillende Staten verboden en het intrekken van het in omlo«p zijnde vóór de invoering der muntwet gelast wordt. Den 3 is het bovengenoemde voorstel-Zffsier bij derde lezing aangenomen. Den 4 heeft de heer Lasker zijne interpellatie over eene hervorming der Rijks-wet geving ten opzichte der vennoot schappen toegelicht. De minister Delbrück erkende, namens de Rijks-regeeringdat eene dergelijke hervorming noodie wasen hij beloofdena het ontvangen van het advies der afzonderlijke bonds-regeeringen, eene daartoe strekkende wets- voordraclit te zullen indienen. De zitting van den Rijksdag is tot 21 April geschorst,. De vrijwillige commissie uit den Rijksdag, die de nieuwe muntwet onderzoekt, heeft zich voor het doen slaan van tweemarkstukken verklaard, welke bezwaren daartegen met het oog op den toenemenden invoer van daarmede in waarde gelijke oostenrijksche guldens, ook mogen bestaan. Voorts wil zij dat bet 5 markstuk niet het grootste zilverenmaar het kleinste gouden muntstuk zal zijn. De Rijks-kanselier heeft bij den Bondsraad een wetsontwerp ingediend ter bewilliging van ruim 38 miljoen th. ten behoeve van de Rijks-spoorwegen in den Elzas en Lotharingen en van het in Luxemburg gelegen gedeelte van den Wilhelm- Luxemburger-spoorweg. Pkuisen. In het verslag der berlijnsche couranten over de dezer dagen geopende visscherij-tentoonstelling wordt met zeer veel lof gewag gemaakt an de nederlandsche at'deeling. De Kroonprins heeft den 2, in bet gebouw der tentoonstelling, verschillende eereteekenen uitgereikt, o. a. aan den heer Pollen, van Scheveningen, de orde van den Rooden Adelaar 4'. k en aan den scheveuingschen visschersknecht Dirk Spaan het Algemeen Eereteeken. Bij oefeningen der garde, in tegenwoordigheid des Keizers te Potsdam gebonden, was eene der compagniën gewapend met bet nieuwe Mauser-geweer, waarmede 7 salvo s in de halve minuut gedaan werden, een cijfer dat, des noods ver dubbeld kan worden. De eisch van den bisschop van Ermeland tegen de regeenng betreffende ingehouden traetement is door het gerechtshof te Berlijn afgewezen. De aartsbisschop van Posen beeft, de leeraarsdie gevolg geven aan het verzoek der regeering om in plaats der als godsdienstonderwijzers aan de hoogere scholen geschorste priestershet godsdienstonderricht waar te nemenmet ex communicatie bedreigd. In het kiesdistrict Dvircn-Gulik zijn 2 candidaten der ul- tramontaansche partij tot leden vau het Huis der Afgevaar digden verkozen. Het district, werd tot dusver vertegenwoor digd door 2 Afgevaardigden, van welk de een zich aan geene fractie aangesloten had en de ander tot de vrij-conservatieve behoorde. De arbeiders van den spoorweg BerlijnPetersburg hebben den 3 het werk gestaakt, verdubbeling van loon eisehende. De redacteur der ultramontaansche Germania, de heer Ma- junkeis, op den door prins Bismarckwegens beleediging door bet overnemen van een artikel uit de Correspondence de Genève, ingestelden eiscb door de rechtbank te Berlijn tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Te Breslau is eene schikking tusschen de hoekdrukkers- patroons en gezellen tot stand gekomen. Het Heerenhuis beeft den 4 de bekende voordracht, tot wijziging van 2 artikelen der grondwetbij tweede lezing, met 87 tegen 53 st., onveranderd aangenomen. Den 5 is, op voorstel van den heer v. Bernuth, met 74 tegen 38 st. besloten, de 4 kerkdijk-politieke wetten dadelijk in de plenaire zitting van bet Huis te behandelen. Om aan de minderheid volle recht Ie doen wedérvaren, was de com missie van 20 leden uit een gelijk getal voor- en tegenstan ders samengesteld. Maar dan eens was een voor- en dan een tegenstander verhinderd de bijeenkomsten der commissie bij- tewonen en zoo werden de wetten op de zonderlingste wijze mishandeld en beurtelings in den eenen en den anderen zin geamendeerd. Prins Bismarck heeft liet voorstel krachtig ondersteundvertraging zou niet batenwant de regeering was vast besloten de zitting niet 1e sluiten voordat de wetten afgehandeld waren en bleef liet vereisebte aantal leden niet langer bijeen, dan zou zij hare maatregelen weten te nemen. verwerkt wordt. De adressante zou deze regeling schadelijk achten voor de belgische industrie en voor de opbrengsten der onlangs aan den Start overregi ne lux mburgsche spoor wegen, en in strijd n et het, tusschen Belgie en het dui'sehe Tolverbond, waartoe Luxemburg behoort, ges'ottn tractaat. De regeering heeft, in het belang der veiligheid op de spoorwegen, maatregelen genomen tot verbetering van den t oestand der wissel wachters. liiixcmliiit'g. De Kamer van Afgevaardigden bedt den 2, met 21 tegen 6 st., de wetsvoordracht aangenomen, bij welke de verheffing van het Groothertogdom tot, een bisdom waartoe de Paus unilateraal besloten bad bekrachtigd wordt. te Deü 2 April hebben verscheidene sprekers bij de discussie over liet budjet van op-nbare werken in de Kamer van Ver tegenwoordigers, er bij bet gouvernement op aangedrongen om ook de spoorwegen in West-Vlaanderen en andere ljjnen naasten. De beer r. d. Peereboom beeft de overneming het gezamenlijke net aangeraden. Den 3 heeft de minister van openbare werken verklaard dat de regeeriug niet ongenegen is om alle of bijna alle spoorwegen over te nemen. De regeering tracht onderhan delingen aan te knoopen om het groote centrale spoorwegnet en den spoorweg naar West,-Vlaanderen over te neinen. Zij zal waarschijnlijk een ontwerp indienen waarbij de verant woordelijkheid van den Staat ter. opzichte van het spoorweg vervoer wordt geregeld. Den 5 is het budjet voor openbare werken met alg. st' aangenomen en de Kamer vervolgens tot den 22 uiteengegaan. De associatie der hoogovens en smederijen in het district Charleroi heeft een adres aan den minister Malou 'gericht, naar aanleiding van onderhandelingen tusschen de luxeu burg- sclie regeering en eene maatschappij van kapitalistenover zine ii; De heer Lockroy heeft in den parijschen gemeenteraad voorgesteld om 50000 fr. aantewijzen voor het zenden van werklieden naar de tentoonstelling te Weenen. Door den heer Cantagrel is een soortgelijk voorstel gedaan» De prefect heeft tegen deze voorstellen geprotesteerd, zoowel wegens de verwerping van een voorstel van gelijke strekking door de Hat,. Vergadering, als omdat de gemeenteraad, thans buiten gewoon bijeengeroepen, zich alleen mag bezighouden met de onderwerpen waarvoor hij buitengewoon belegd is. Het radicale blad le Corsaire heeft eene inschrijving voor hetzelfde doel geopend. De eerste lijst bedroeg aan giften ruim 3300 fr.. waaronder verscheidene van radicale leden der Hat. Vergadering en vau den parijschen gemeenteraad. De spaansche vice-consul te Parijs, Calvo y Teruel, is ver dwenen met een bedrag van 350,000 fr. aan hem toever trouwde staatsschuldbrieven. Hij schijnt, echter de stad niet verlaten te hebben, althans den 31 heeft hij zich bij de spaan sche ambassade in arrest begeven, 's Avonds is hij onder behoorlijk geleide naar Spanje gezonden. Te S. Mamert, 3 uren van Nïmes, zijn, even al te Rive- saltes en in eenige andere zuidelijke plaatsen, de gensdarmes bij de loting met steenen geworpen, waardoor verscheidene hunner kwetsuren bekomen hebben. Verscheidene oproerlin gen zijn gearresteerd. Felix Pyat is dezer dagen door den 3™ parijschen krijgs raad hij verstek ter dood veroordeeld, wegens medeplichtig heid aan den moord der gijzelaars van de Commune. Den 30 Maart heeft hij uit Londen den voorzitter der Nat. Ver gadering verzocht, de hem wegens zijn lidmaatschap van 13 Eebr tot 2 Maart 71 toekomende 400 fr te storten in de kas van het comité tot ondersteuning der nageblevenen van de staatkundige slachtoffers," met uitnoodiging aan hem voorzitter en zijne ambtgenooten om de sints het verstrijken van hun mandaat (met den dag der bekrachtiging van het vredestractaat) ontvangen toelagen in hetzelfde fonds te storten. Het Journal des Débats berekent, dat de vervroegde kwij ting der oorlogsscbuld aan Frankrijk, aan besparing van in teresten en van onderhoud der duitsclie bezettingstroepen, een voordeel zal opleveren van 1(.8| miljoen. Den 31 Maart beeft, zekere zich noemende Gustave Rhaa- den. door middel van valsclie wissels, te Parijs, de bankiers Keller en Rothschild en het Disconto-kantoor voor 145,000 fr. opgelicht. Bij het bankiershuis Fould werd een abuis in een daar aangeboden wissel van 100000 fr. ontdekt, waarover correspondentie noodig was, maar waarvan Rhaaden den uit slag niet heeft afgewacht. De uit Straatsburg verdreven abt Rapp had ziehmet goedkeuring der duitsche overheid, te Belfort gevestigd, om in het fransch gebleven gedeelte van het bisdom werkzaam te zijn. Den 31 is bij echter gelast, zich nog denzelfden dag uit liet door de duitsclie Iroepen bezette gebied te verwijderen. 3 Leden van den lyonschen gemeenteraad hebben terstond na de ontvangst van bet bericht der aanneming van de wet betreffende het bestuur dier stad, en de overige op 5 na ver volgens hun ontslag ingediend. Den 8 is de laatste raads vergadering gebonden. De prefect heeft geweigerdden maire te machtigen tot liet doen aanplakken eener proclamatie. De parijsehe radicalen zijn over de aanneming der wet, en de verwijdering van den heer Grévy zoo verbitterd, dat eenige hunner het plan hebben opgevat om den radicalen maire van Lyon. Barodet, wiens funcliën thans opgeheven zijn, te Parijs tot. candidaat vóór de Hat. Vergadering te stellen. De lyonsche radicalen hebben den heer Victor Hugo de candidatuur aan geboden, maar deze heeft baar afgewezen, omdat de tegen woordige Vergadering toch geen volledige amnestie zou willen' verleenen. Den 3 heeft de receptie van den hertog v. Aumale in de Academie plaats gehad. De hertog kwam binnen, vergezeld van de heeren Thiers en Quizot. Zij werden ontvangen met, toejuichingen. De rede van den hertog, eene lofrede op zijnen voorganger den graaf de Montulembert, werd herhaaldelijk door toejuichingen afgebroken. Vooral was dit het geval toen bij zeide„Arm Frankrijk raap uwen gebroken degen op, werk en schep moed." Hij werd beantwoord door den heer Cuviltier-Fleury. Bij het verlaten van het, gebouw was eene talrijke volksmenigte tegenwoordig, die de kreten deed hoo- ren Leve Thiers, leve de republiek Den 5 heeft de hertog zijne medeleden een diner aangeboden, dat echter door bet, bedanken van den heer Thiers en andere genoodigden uit slechts 25 couverts heeft bestaan. Het werd gevolgd door eene tal rijk bezochte en schitterende soiree. Den 6 hebben in eenige steden gemeentelijke verkiezingen plaats gehad. Te Parijs werd een conservatief en een radicaal verkozen en moet eene herstemming plaats hebben, waarbij vermoedelijk de radicale candidaat zal zegevieren. Te Mar seille, Aix, Nantes en S. Rémy hebben de repnblikeinscke candidaten de bovenhand behouden, in eerstgenoemde stad van radicale kleur. Te Nantes, waar 9 leden moesten worden verkozen, werd de strijd tusschen elerikalcn en anti-clerikaien gevoerd en schijnen de laatsteu het gewonnen te hebbenal thans de wegens zijne houding bij de bedevaarten naar Lour- des afgezette maire Leloup en een ander bekend ant.i-clerikaal Lauriol zijn verkozen. De hertog v. Edinburghuit Engeland komendeis den 7 te Parijs aangekomen. De instructie der zaak van de Rue-Sedaine te Parijs heeft op nieuw tot liet doen van 5 arrestatiën en het in beslag nemen van belangrijke papieren geleid. De President heeft aan den heer Pietrigewezen prefect van policie van het Keizerrijkeen pensioen van 6000 fr. toegelegd. De aanvraag wasaangezien de heer Pietri den bij de wet vereisckten diensttijd niet hadgegrond op lichaamsgebrekenin de uitoefening zijner functiën bekomen. Nationale Vergadering. Het gouvernement en de com missie voor liet budjet zijn bet eindelijk eens geworden om trent bet bedrag der aan Parijs en de depa» tementen t e verleenpn schadevergoeding. Het is alsnu voor de hoofdstad op 140 mi'jöen (waarvan 20 aan 4 naburige gemeenten wegens schade door liet, tweede beleg), zijnde 40 p.c. der vorderingenen voor de departementen, welker vorderingen 669 miljoen be dragen en die (met inbegrip van Ijet, dept. der Seine a 111 m.) reeds 100 miljoen genoten 1-ebben, op 100 miljoen vastge steld. Op de desbetreffende wetsvoordracht is eene reeks van amendementen voorgesteld. Den 31 is beraadslaagd over het voorstel tot reorganisatie van het, lyonsche gemeentebestuur en wel over bet door de commissie overgenomene van bn. Chaurand, met het hootdhe- ginsel waarvan (opheffing der centrale mairie) de regeering zichten laatste vereenigd had. De lyonsche Afgevaardigden Ferrouillat en Millaud bestreden liet voorstel, dat namens de commissie door den beer Antonin Lefèvre-Pontalis verdedigd werd, op grond, dat dp lyonsche gemeenteraad van zijne op- slechts de openbare orde, maar 3e eenheid van Frankrijk in bestendig gevarr brengt vin de zaak der Commune na melijk. In tegenspraak met het verlangen van den minister n financiën om do commissie voor het budjet vóór het reces te benoen en. werd aangenomen het voorstel van den lieer de Labouilleric, om zulks na de terugkomst der Vergadering te doen, tot groot leedwezen van de voorstanders eener spoe dige ontbinding der Kamer. Den 1 April heeft de minister de Rêmusat, in antwoord op eene interpellatie betreffende het Suez-Kanaal, gezegd, dat de Pc rte aanspraak maakt op het recht om bare nitleggina: der con cessie als de ware te dom erkennendat daarover met baar zou worden onderhandeld en dat na den afloop der onder handelingen de stukken aan de Kamer zouden worden medege deeld; De minister voegde er bijdat de eer, bet recht en. de waardigheid van Frankrijk eischtcndat het Kanaal van Suez niet in andere handen overging. Vervolgens is beraad slaagd over het voorstel betreffende het Lyonsche gemeente bestuur. Daarbij is eene heftige woordenwisseling on1 slaan tusschen Me heeren Leroyer en de Grammont, naar aanleiding van eene scherpe opmerking van eerstgenoemde over het rap port der commissie. Dientengevolge is de heer de Grammont tot de orde geroepenen daarop maakten verscheidene leden der rechterzijde zich gereed om de vergaderzaal te \erlaten. De voorzitter Grévy heeft daarop gezegddat hijindien men hém als voorzitter niet eerbiedigde, zou weten wat hem te doen stond. Na den afloop der zitting hebben Afgevaar digden v^n alle partijen zich naar den heer Grévy begeven en hem verzocht geen gevolg aan zijne bedreiging te geven. Den 2 woonde de heer Grévy de zitting niet bij. De onder voorzitter Viiet las een brief van hem voor,waarbij hij zijn ontslag nam. De heer Baragnon stelde voor, de verkiezing van een president op den 4 te bepalende heer Villain om bet terstond te doen. Door den heer Germain, die hetzelfde gevoelen voorstondwerd eene lofspraak op den heer Grévy gehouden, die door de linkerzijde toerejuicht werd. Na •2 twijfelachtige stemmingen met zitten en opstaan werd het voorstel omtrent den 4 verworpen waarop de beer Grévy met 349 st. herkozen^werd. Op den heer Buffet waren 231 st. uitgebracht. Bezendingen van alle fractiën der linkerzijdede ministers Dufaurede Goulard en de Fourtou en de President der republiek in persoon hebben getracht den heer Grévy te bewegenhet presidium weder te aanvaarden. Den 3 heeft de heer Martel een brief voorgelezen van den heer Grévy, waarin deze verklaarde, bij zijn besluit om als voorzitter af te treden te volharden. De heer Martel bracht hulde aan de onpartijdigheid van den heer Grévy. Zijne woorden werden door de linkerzijde toegejuicht. De minister Goulard heeft gezegddat de rust te Lyon niet bedreigd werden de Kamer heeft met 448 tegen 203 st. besloten tot de behandeling der artikelen van de voordracht betreffende Lyon over te gaannadat de genoemde minister de redenen had ontvouwd, waarom hij het voorstel der commissie aannam. Den 4, terwijl de leden van de linker- en van de uiterste linkerzijde traag waren opgekomen, is de heer Buffet met 304 st. tot voorzitter der Kamer gekozen. Op den beer Martel werden 285 st. uitgebrachtwaaronder van den heer Thiers en de ministers. Door den heer Marcel Barthe (van de gematigde linkerzijde) werd een voorstel ingediend, strek kende om te bepalen, dat binnen 2 maanden na de ontrui ming van het grondgebied zal worden overgegaan tot het ontbinden der tegenwoordige in het houden van verkiezingen voor eene nieuwe Kamer. Den 5 heeft de heer Buffet het voorzitterschap aanvaard met eene rede, waarin hij deed uitkomen, dat de Vergadering het eerste gedeelte harer taak had afgedaan, maar het tweede en niet minder gewichtige en moeilijke gedeelte, het schenken van waarborgen aan het vaderland voor zijne veiligheid en toekomstnog had te verrichten. De wet omtrent Lyon is met 399 tegen 195 st. aangenomen, nadat een contra-project met 384 tegen 264 st. verworpen was, De minister de Goulard verklaarde, dat de regeeriüg liever niet tot het „energieke middel" der opheffing van de centrale mairie had willen over gaan, maar gemeend had zich met het voorstel der commissie te moeten vereenigen. Den 6 is een aanvang gemaakt met de discussie over de wet op de schadevergoedingen voor Parijs en de departementen. Men besloot dag- en avondzittingen te houden en niet voor de stemming over deze voordracht uiteen te gaan. Den 7 is een amendement van den heer Ventavon, om ten aanzien der door Parijs betaalde oorlogsschatting van 200 miljoen, denzelfden maatstaf te volgen die bij de berekening der aan de departementen toe te kennen vergoeding tot grond slag is gelegd, bestreden door de parijsehe Gedeputeerden Vautrain en André en den minister van financiën, en met 435 tegen 182 st. verworpen. Den 24 Maart zijn te Belfast 2 personen, wegens deelne ming aan de aldaar in Augustus voorgevallen ongeregeld heden, tot 7 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. De Ulster Examiner van het vonnis eene scherpe critiek gegeven heb bende, is de uitgever tot 4 maanden gevangenisstraf en 250 boete veroordeeld. De rechter Lairson gaat, in weerwil van dreigende ongeteekende brieven welke hij ontvangt, voort niet de veroordeeling der schuldigen. Reeds meer dan 50 personen zijn veroordeeld. Eenige ingezetenen hebben eene premie uitgeloofd voor de ontdekking der schrijvers van bovenbedoelde brieven. Te Edinburgh is weder een "medeplichtige aan de kolossale oplichterij der Engelscke Bank, George Bidwell, gearresteerd. Het torenschip Devastationwelks deugdzaam-keidin weerwil van de verzekeringen der regeeringnog altijd door velen betwijfeld wordtzal een proeftocht in het Kanaal doen, en, valt deze goed uitook in de onstuimiger wateren nabij de Skellags-eilanden. Een adviesjacht met deskundigen zal de Devastation vergezellenom de bewegingen van het schip gade te siaan. In eene mijn in Monmouthshire heeft eene ontploffing plaats gehadwaardoor 6 menscken omgekomen en vele andere gekwetst zijn. De arbeiders hadden het overdekken van hunne lichten en andere maatregelen van voorzorg verzuimd. Te Kinsale (Ierland) heeft eene vechtpartij plaats gehad tusschen engelscke visschers en lieden, die visch van fransche visschers kochten. De policie heeft van hare vuurwapenen gebruik gemaakt. Een persoon is om het leven gekomen en vele andere zijn gekwetst. De militaire macht heeft de orde hersteld. Hoogerhuis. Den 1 is, op voorstel van lord Cairns, be sloten om de wet betreffende de reorganisatie der rechterlijke macht en de instelling van een hoog gerechtshof in handen eener commissie te stellen, om haar na het Paasch-recès in behandeling te nemen. Lagerhuis. Den 2 heeft de heer Fawcett zijn wetsvoor stel betreffende de dublinsche universiteit,, aangezien 'het, bij de ongeneigdheid der regeering om het te ondersteunen, geen kans had om aangenomen te wordeningetrokken en verlof gavraagd een ander voorstel intedienen. Hij heeft alsnu zijn ontwerp veranderd in eene „wet tot afschaffing der tests in Trinity-College en de Universiteit van Dublin," zoodat niet langer verschil van geloofsbelijdenis eene reden van ongelijke behandeling der studenten behoeft te zijn, en voorts alle ver dere bepalingen geschrapt. Den 3 is het voor de eerste maal gelezen en de tweede lezing op den 21 bepaald. Bij den aanvang der zitting deed de heer Munster het voorstel, dat het Huis den uitgever der Pall Mall Gazette ter verantwoording zou roepenwegens een artikelwaarin de _tio an soli ft led pp." tpn ANT Is 0,75, voor elke regel meer 15 ïij inzending tot Zaterdag namiddag t eerstvolgend nonuner ingestaan; oden worden. Verscheidene werklieden zijn ge- De oorzaak der ontevredenheid is eene in het gebrachte bepalingvolgens welke elk verzuim van misbruik van sterken drank begaan, alsmede nken of half beschonken te werk komenmet van eenige dagen wordt gestraft, ile sectie heeft met 6 tegen 1 st. geconcludeerd eming der wetsvoordracht voor de leening van fr. en de uitvoering eener reeks van openbare weeden Paasckdag heeft het Cercle Artistique, Lit- Scientifique te Antwerpen den heer A icaise de e medalje in goud, zilver en brons aangeboden, m hulde wegens zijne muurschilderingen in liet van liet muzeüm aldaar. De plechtige overhan- gevolgd door een feestbanket, ring heeft met 10 bankiers en Bank-instellingen opige overeenkomst getroffen omtrent de uitgifte itelde leening van 240 miljoen fr. Het nieuwe zal tegen den cours van 81 fr. worden uitgegeven, mtract,anten behooren de Nationale BanC de b iu- hildde Banque de Bruxellcs, het Disconto-kan- eambten van de antwerpsche succursale der Banque ad. na 3 maanden in preventieve gevangenschap mg te zijn gehoudenvan de rechtbank zijne invrijheidstelling verworven tegen een borg- 2000 fr., welke door zijne betrekkingen verstrekt :t verzoek van het openbaar ministerie, heeft liet fi te Brussel geweigerd, het arrest der rechtbank ;en. rs lockroy, Nadaud en Dupont de Bussac, die te ndidatuur voor de Nat. Vergadering hadden aan been terstond voor den lyonschen maire Barodet •uimd. Van de candidatuur van Ledru-Rollin ver- niets meer. S. Mare- Girardineen der ondervoorzitters van "gadering, lid der Fransche Academie, hoogleeraar rkundige faculteit der Sorbonne, schrijver van staathuishoudkundige en letterkundige werken lang een der voornaamste mede-arbeiders aan des Déhats, waarvan hij zich eenigen tijd geleden den 11 ten gevolge eener beroerte overleden. 1801 te Parijs gebcren. Zijne uitvaart en begra- ;re Lachaiseop den 15 werden, behalve door v. Aumale door nagenoeg al de Afgevaardigden .erzijde en van het rechter centrum en door vele it linker centrum, door de geheele Fransche A ea- aantal andere leden van het Instituut en een publicisten en journalisten bijgewoond. >n zijn 6 niaires en 12 adjunct-maires benoemd, ■t staatkundige oogpunt onbekende lieden. De 'ascal, voormalig prefect te Lyon, is tot onder is van binn. zaken benoemd, hetgeen op de ge- uhlikeinen en de liberalen te Lyon een goeden gemaakt. van liet clerikale petitionnement tegen de aan- woordracht van den minister Jules Simon omtrent lerwijs bedraagt thans nagenoeg 2000 meer dan Ce Parijs zijn nagenoeg 19000 kandteekeningen ir de Rémusat heeft, na lange aarzeling, de can- r de Nat. Vergadering aangenomen en daarvan jsehe kiezers kennis gegeven in eene circulaire eh als een warm aanhanger der staatkunde van at (sedert 50 jaren zijn vriend) tot organisatie /ernement der republiek doet kennen. Het blad aanvankelijk zijne candidatuur had toegej uiclit. den 12 openlijk die van den radicalen candidaat escherming genomen, en de legitimisten en bona- ben een derden candidaat gesteld in den parijschen bman, die den 4 Sept. gepoogd had om de over- n het stadshuis te beletten en onder de Commune, rolg, om de boetkapel van Lodewijk XPI te redden. >r het meerendeel der parijsehe Afgevaardigden e circulaire wordt de candidatuur van den keer net aandrang aanbevolen. •stemming in het 17'. arr«. van Parijs is de ra- laat de Heridia tot lid van den gemeenteraad t 1541 st., tegen 1021 op den monarchalen can- Senoch. *orian gewezen lid van het gouvernement der ifensie en minister van openbare werken gedu- windlid der Nat. Vergadering voor liet depar- mire, is den 14 te Parijs, in nagenoeg OOjarigen verleden. kertdat de brief van Félix Pyat aan den voor- ,1. Vergadering een verdicht stuk is. tieon heeft eene circulaire aan de corsicaansche itwaarin hij den heer Thiers en de republi- twier geweld hem belet zitting in den Alge- 1 te Ajaecio te nemenhoezeer de wet hem licht. Hij beklaagt zieh over zijne onwettige verbanning. „Men verbant ons zegt hij ns vreest, omdat er buiten de Napoleons slechts n zijn, waarvan de eene de orde wil zonder de n de andere de democratie zonder orde. Wat i mogen, men zal den naam Napoleon niet uit volks rukken!" i Vergadering. Den 7 is de wet betreffende ;oeding aan Parijs en de departementen in 3 zit- adeld en te middernacht met 578 tegen 34 st. Het amendement der heeren ChanzyPhilip- om de departementen 200 miljoen te verleenen, kkelijk door den minister van financiën te zijn t 35U tegen 231, dat van den heer Ravinel en ire Afgevaardigden, om aan Parijs 114 en aan iten 127 miljoen toe te kennen, met 353 tegen

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 5